DeVri je Zeeuw Op bezoek bij de nieuwe Ministers. Laagste Berichten DISTRIBUTIE President föoosejett over de Krim-Conferentie STADSMEUWS VLISSINGEN De Duitschers trekken zich terug over den Rijn MIDDELBURG FEUILLETON t)s Cofoten- 3 landingen Eindhoven is er trotsch op dat twee zijner ingezetenen tot minister zijn benoemd. In de villawijk, waar de r.ieuwe minister van Binnen landsche Zaken, Dr. Beel, woor.t, wapperen de vlaggen in den guren voorjaarswind. Het hek van zijn huis hebDen buurkinderen met serpentines en veldbloemetjes vers.erd Dr. Beel en Dr. Huysman: zijn beiden zeer geziene ligu ren in de Eindhovensche ge meenschap en ver daarbuiten. Minister Beel, die voor een verblijf van enkele dagen om de zaken van zijn advocaten kantoor te regelen, per vlieg tuig uit Londen is overgewipt, moest bij zijn thuiskomsc in de algemeene sympathie van z.ju stadgenooten deelen. De op rechte gelukwenschen stroom den van alle kanten toe. Minister Beel bevond zich naar hij aan een redacteur van Anep-Anela vertelde - reeds van begin Januari in Londen, voor het uitbrengen van advies aan de regeering inzake een herziening van de organisatie der hulpverleening aan oorlogsslach confers. Een ontwerp voor deze noodzake lijke herziening is thans ge reed. Binnenkort kunnen hier over nadere mededeelmgen worden gedaan. Ook als lid van de sociale coördinatiecom. missie van het M.G. heeft mi nister Beel belangrijk werk verricht. Een aancai sociaie maatregelen, waarvan de orga nisatie versnipperd was, zal nu in één hand komen, zoodat het apparaat beter en doelma tiger zal kunnen functionnee- ren. Aan de vorming van het nieuwe kabinet zijn langdurige besprekingen vooraigegaan, omdat de nieuwe ministers zich volledig over allerlei pro blemen wenschten te onëntee- ren. Nadat op alle punten de gewenschte helderheid was ver kregen en wederzij us besef was gewekt voor de moeilijkheden, die voortvloeien uit de ernsti ge situatie, waarin ons land thans verkeert, is men tot vol ledige overeenstemming geko men. „Er is thans alle reden te verwachten, dat er een reëele basis is verkregen voor een goede samenwerking. Er heerscht in het nieuwe kabinet een uitstekende „team"-geest, die veelbelovend is voor den moeizamen arbeid, die in de naaste toekomst voor' den wederopbouw van ons land moet worden verricht". ..Dit beteekent niet", aldus ging de minister voort, „dat men nu maar direct alles van de nieuwe regeering moet ver wachten, zooals uit de vele brieven, die hij nu reeds hac. ontvangen, moet worden opge maakt. „Ik heb liever dat men sceptisch tegenover mij staat, dan dat ik allerlei illusies zou wekken, die niet in vervuiling kunnen gaan. Er zidlen fouten worden gemaakt, ongetwijfeld, maar hoofdzaak is, dat de pro blemen, die om oplossing vra gen, worden aangepakt". Het ligt in de bedoeling van den minister op geregelde tij den naar ons land te komen om met allerlei instanties voe. lmg* te houden, om zoodoende op de hoogte te blijven van wat er in bevrijd gebied leeft. „Bestaat er naar Uw oor deel een groote kloof tusschen degenen, die de bezetting heb ben meegemaakt en de ande ren „Deze kwestie is vaak over dreven", aldus minister Beel. „Men mag hier niet generaü- seeren. Natuurlijk is er ver schil van inzicht aan beide kanten. Maar men mag niet vergeten, dat er in Engeland met de zwakke personeelsbe zetting hard en goed is ge werkt en dat ons land daardoor een uitstekenden naam in het buitenland heeft. Wij jn Neder land hebben vaak te weini0- besef voor de omstandigheden waarin men al die jaren iri Londen heeft moeten arbei den. „Vooral moeten wij de grootste bewondering hebben voor de figuur van H. M. de Koningin, die zich voortdurenc op de hoogte stelt van aller wat er in bevrijd gebied leeft en met 'n toewijding en ener gie. die geen grenzen kent, voor Nederland werkt". Uitdrukkelijk wilde de mi nister vaststellen, dat de par tijgedachte geheel uit dit ka binet is gebannen. Men kan zeggen, dat er een ,entleman's agreement" tus- ïrl?n de leden van het kabinet slechts de belan- et tand en niet c houden"'65 PMt« in oog fe De heer Beel is ook in ande re deelen van het land in vele kringen bekend, o.a. door zyli "unciie bij de griffie in Zwol le, die hij enkele jaren heeft vervuld en door zijn veelzijde gen arbeid op bestuursrechter- ijk gebied. Hij was lid van ver schillende examencommissies, docent van het onderdeel rech van het Nederlandsche Insti tuut vor Accountants. Docent van de R.K. Leergangen, be tuurslid van de Nederland sche Vereeniging voor Armen zorg en Weldadigheid. Ook als schrijver van praeadviezen er. andere studies genoot Dr. Beei veel bekendheid. Over de te nemen regeerings- maatregelen kon de minister nog geen mededeeling doen. „In Londen is het rustiger", verzekerde hij ons lachend bij 't afscheid, toen de ramen van de studeerkamer voor de zooveei- ste maal rammelden en een zwaar dreunen, de stem van den oorlog, tot ons doordrong. Dat deze stem weldra voor altijd mag verstommen, med- door den arbeid van de Neder landsche regeering. Ook Minister Huysmans was bereid aan Anep-Aneta een kort onderhoud toe te staan. „Zooals uit de jongste re- geeringsverklaring blijkt, staal hulp aan Noord-Nederland als nummer één op het program ma van het nieuwe kamnet. Uiteraard neemt ook het her stel in het reeds bevrijde gebied hierop een belangrijke plaats in." Aldus de nieuwe minister van Financiën. Zijne Excellen tie kon ten aanzien van de plannen, waarmee het kabine in zee gaat, niet in details treden, temeer, daar de vor ming ervan nog niet geheel voltooid is. Evenmin was hij geneigd, zich uit te laten ovei de maatregelen, die hij zeli met betrekking tot den finan- cieelen wederopbouw van ons land denkt te nemen. „Men kan er echter van op aan", aldus de minister, „dat, wat mijn de partement betreft alles op ecu gezond financieel beleid ge richt zal zijn". Aangaande dc samenstelling van het kabine' gaf de minister als zijn meening te kennen: „Het i jammer, dat dit nog niet o_ zijn breedste basis staat, maar er is goede hoop, dat de ge wenschte verbreeding alsnog bereikt wordt". „Kunt U ons iets vertellen over de indrukken van Uw ver blijf in Engeland?" „Ik behoorde tot de achttien personen, die eenigen tijd bij H. M. de Koningin te gast zijn geweest. Wat ieder van one trof, was Haar buitengewoon medeleven met bevrijd en vooral bezet Nederland. H. M. toont, waar het om ons land gaat, een werkelijk moederlij ke bezorgdheid. Wat vooral indruk op mij maakte wat Haar belangstelling voor nieu were gedachten en voor de jon gere generaties". En wat denkt U van Enge land en de Engelschen?" Ik ben voor den oorlog in Engeland geweest, kende de Engelschen dus eenigszir.s. Maar ik heb er, ondanks dat toch van staan kijken, hoe daar wordt aangepakt. Wie zoo als de Duitschers steeds be weerd hebben mocht geloo- v en, dat de Britten ons de laat- te jaren de kastanjes uit hei vuur hebben laten halen, ziel eiken dag en elk uur met eigen oogen het tegendeel. Er wordt ontzaglijk hard gewerkt en ve len uit bevrijd gebied kunnen er een voorbeeld aan nemen. Een groot deel van de vrou wen loopt in uniform en eer. ander deel staat in da fabrie ken en werkplaatsen Alles staat in het teeken van de „War-affort". Er is veel verwoest in Londen, maar vergeleken wat de Duit schers over de vernielingen hebben verteld, valt het enorm mee, vooral in de City. Datzelf de geldt ook voor het eten. Sommige dingen zrjn schaarsch, zooals suiker, of duur, zooals luxe-artikelen, maar de voed selpositie is uitstekend. Men eet nog goed in Engeland, zelfs na vijf jaar oorlog!" De minister deelde tenslotte mede, dat hij over enkele da gen naar Londen hoopt te ver trekken. om aldaar zijn ambts bezigheden te aanvaarden. Zcoals bekend, was hij direc teur van de Coöp. Boerenleen bank en adviseur voor finan- cieele aangelegenheden bij he! Militair Gezag in de provincie Noord-Brabant. Wie hem in heide functies zal opvolgen, is hans nog niet bekend. (Anep-Aneta). Generaal Eisenhower geeft instructies aan buiteiilaiidsclu' arbeiders. Generaal Eisenhower heeft via Radio Luxemburg de vol gende instructies aan de bui- tenlandsche arbeiders in het Roergebied, Wes-phalen en Rijnland gegeven: le. Zoekt een schuilplaats, zoodra het front dichter bij kofnt. Indien dit niet mogelij!: is, tracht dan tot eiken prijs te voorkomen, dat de Nazies U met de terugtrekkende legers dieper Duitschland in sleuren. 2e. Vlucht uit de stad of het dorp waar gij leeft, doch ver mijt hierbij de wegen, want hierop bevindt gij U in doo- delijk gevaar. 3e. Indien gij niet kunt vluchten, zoekt dan dekking in een schuilplaats tegen bom bardementen. Verlaat deze schuilplaats niet voor gij zeker zijt dat de Duitschers zijn var- dreven. (Anep-Aneta.) Eerste Jaargang - Nummer 85 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adra.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche l»aai 39, Tel. 2009. Zaterdag 3 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 80 cent per regel. Vlionnementsprijs per week 26 cent. 9er kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. LUCHTAANVAL OP E-BOOTEN AAN I)E SCHE5,DE31G.iDING. Officieel wordt gemeld, dit vliegtuigen van het kustcom- mando de vorige week een po ging van 'n groot aantal vij andelijke E-booten om gealli eerde schepen op Weg naar Antwerpen aan te vallen, heb ben verijdeld. Een groot aantal E- bcoten werd aan de Schelde- monding gezien. Wellingtons hebben negen en vliegtuigen van het type Swordfish van de Britsche marine hebben zeven aanvallen gedaan. E°n lid van de bemanning zeide, dat h(j tien E-booten had gezi n en een an^er lid berichtte, dat hii zes stil liggende booten van het treilertype had aangeval len. (Anep-Aneta). - Venlo en Roermond zijn gisteren bevrijd. Bovendien ver overden de Amerikanen Kre. feld, Viersen en Trier, terwijl zij Neuss tegenover Diisseldorf zijn binnengedrongen. Ten Zuiden daarvan hebben ze den Rijn bereikt. Het le Canadeesche leger is door het Hochwald heenge broken en staat nu tegenover eenige Duitsche pantserdivi sies en valschermjagers. Het geallieerde lucht- offensief boven Duitschland werd gisteren voortgezet. Berlijn is voor den llden op eenvolgenden nacht door Mos quito's gebombardeerd. - Rokosowsky's troepen zijn bezig de afsnijding van Dan zig te voltooien en maakten weer terreinwinst in Por-ime- ren. Drie kwart van Iwojima is nu in Amerikaansche han den. Palawan is voor de helft van Japanners gezuiverd. Sin gapore werd opnieuw gebom bardeerd. (B.B.C. en HJSt.) RIJ WIELBANDEN. Een normale rijwielbanden distributie kan nog niet plaats vinden bij totaal gebrek aan banden. Zij, die een aanvraag- f oi muiier voor rijwielbanden bij een distributiedienst hebben mogen indienen, worden drin gend verzocht geen tweede aanvraag in te dienen, zoolang op de eerste aanvraag nog geen antwoord is ontvangen. De aanvragen worden opge legd totdat er wederom ban den ter beschikking zijn en daarna nader beslist. De insp. voor de distributie in de prov. Zeeland, PH. J. A. WALLER. President Roosevelt heeft in het Amerikaansche Con gres een rapport uitgebracht over de conferentie van Jalta. Wij laten hier enkele hoofd punten uit zijn rede volgen: De President begon met te zeggen, dat hij een voorspoe dige en nuttige reis had ge had, maar dat het nu van het -Amerikaé'tsche volk af hangt, of de reis niet tever- geefsch is geweest. Op de Krim-conferentie wer den er twee punten besiroken ml.: le Militaire aange'egen- 'aeden; 2e den grondslag die moet worden gelegd voer een zoo spoedig mogeliiken vrede en daarna een permanenten na-oorlogschen vrede. Strategische samenwerking. Op alle punten hebben wij volledige overeenstemming be reikt. Verder zei d" Pres d nt: Hitier hoopt nog altijd, dat er een kloof tusschen de drie groote mogendheden zal ko men. Er is echter nog nooit een grootere overeenstemming over de punten, besproken op de Krim-conferentie, bereikt dan nu. Op strategisch gebied zullen de geallieerden samen werken. Vooral de luchtmacht zal hierin een voorname rol spelen. Door luchtaanvallen van Britsche en Amerikaan sche vliegtuigen zal contact tot stand komen tnsschen Oost- en Westfront. Het oor logsmateriaal en hot transport zullen daar worden ingezet, waar dit het grootste nut heeft. Het lot van Duitschland. Als Duitschland den oorlog blijft voortzetten zal voor de Duitsche burgers en militairen de huidige ellende blijven voortduren. Duitschland moet nu einde lijk eens inzien, dat onvoor waardelijke overgave niet de vernietiging van het Duitsche volk beteekent of slavernij. Integendeel, zoo zei Roose velt, onvoorwaardelijke over gave beteekent het einde van de Nazi-leiders, de ontwape ning en de stillegging van de oorlogsindustrie en het ver goeden van de schade, die Duitschland heeft aangebracht. Boven alles zal overgave tae- teekenen, dat de Duitsche ge nerale staf voor goed word', opgeruimd. Voor een vrij Polen. In Polen zal een nieuwe Poolsche regeering in het le ven worden geroe;:en, die door algemeen kiesrecht wordt be paald. Op de Krimconfeientie werkten allen met geestdrift mee om dit te bereiken. Pre sident Roosevelt wenschte eer vrij, onafhankelijk, welvarend Polen in de nieuwe wereld orde. Met betrekking tot de grenskwestie achtte Roosevelt, dat de door c'.e geallieerden in 1919 beoaalde Curzonlijn de juiste grens is. Frankrijk. Frankrijk zal uitgenoodigd worden aan de bezetting van Duitschland deel te nemen en bet zal zitting kunnen nemen '.n een permanenten vredes- vaad. Japan. De Amerikanen moeten z'ch voorbereiden op een langdu- rigen en kostbaren oorlog tegen Japan. De onvoorwaar delijke overgave van dit land wordt evenals die van Duitsch land géëischt. Dit kan niet het werk van één volk zijn, maar het kan alleen tot stand komen doo'r een gezamenlijke krachtsinspanning der Veree- nigde Naties. De bevrijde landen. De bevrijde landen moeten door de groote mogendheden dooi' alle moeilijkheden wor den heen geholpen. De tus- sehentijdsche regeeringen, die in deze landen worden ge vormd, moeten zoo verirouwd mogelijk zijn. Amerika kan zich liet meer afzijdig blijven houden van de vraagstukken betreffende gebieden, die ver van zijn gienzen verwijderd zijn. (B.B.C.) NATUURBOTER VOOR JONGE EN A.S. MOEDERS. De margarinebonnen voor komende op de toeslagkaarten voor jonge en a.s. moeders zullen in den vervolge worden gestempeld met het kringnum mer van den distributiedienst. Op deze afgestempelde mar. gartnebonnen kan natuurbo ter worden betrokken. De insp. voor de distributie in de prov. Zeeland, PH. J. A. WALLER. PLAATSELIJK H.A.R K- COMITÉ OPGLKICH T. Als het er op aan komt den nood van anderen te lenigen, komt Vlissingen niet achter aan. Nu de nulpactie van het Roode Kruis en het comité Zeeuwsche hulp boven de riv.e. ren elkaar hebben gevonden, is er ook in de Scheldestad een H.A.R.K.-comité opgericht. Zaterdagmiddag j.l. is dit plaatselijk comité in de burge- meesiersKamer geinstitueera Het comité omvai een fimx aantal personen, die de ver schillende strcomingen in onae gemeente vertegenv. -rdigen. Uit hun midden is weer een werkcomité van 6 personen ge vormd, want de voorbereiding en organisatie der fcuipver- leening is veel omvatten:.. Too. zitter van het werkcomité is dr. Jens en de overige leden zjn de heeren W. Peppe, ir. Rylkema, Luitwieler en v. Po- peringen Dr. Jens presideerde de eer ste bijeenkomst. Hij gaf een duidelijke uiteenzetting over het ontstaan van de H.A.R.K. en de coördinatie van deze hulpactie met het Zeeuwsche comité, dat aanvankelijk zelf- l andig tewerk ging. Burgemeester C. A. van Wceld-ren sprak daarna de hoep uit, dat er een goed en actief werkcomité zou worden gevormd. Dr. Sissingh, de r.ieuwe kringcommissaris van het Ned. Roode Kruis, zette vervolgens het doel en de werkwijze der hulpactie uit een. Volgens een beschikking van het M.G. zullen er in Zeeland geen andere eo.Pe ten voor algemeene doelein den meer ni-gen worden ge houden dan van de H.A.R.K. al zal het Comité Zeeuwsche Hulp voer Boven ce R vie ren, dat met de .H.A.R.K. sa menwerkt, zijn geheele actie kunnen voortzetten. Geld en goederen gaan in één pot. Dp_r het Ned. Roode Kruis mkoopen kan doen in 't buitenland, is geld stellig niet nutteloos, maar zeer welkom. Na de bevrijding' van N.-Ne- derland zal alleen het Roode Kruis in staat zijn directe hulp te verleenen. Daarom dienen de krachten niet te worden versnipperd. Ook in Vlissingen moet de collecte slagen, besloot dr. Sissingh. Hierna las dr. Jer.s een brief van de kringcommissie voor, waarin de wenschelijkheid van een overkoepelend lichaam voor ce hulpverleening werd aangetoond. Kerkelijke acties voor eigen behoeftigen blijven echter geheel viij. Vlissingen. cfsehoon zelf ge teisterd, wil helpen, evenals de Ned. en Geall. strijdkrachten ter plaatse. Het Comité neemt geen „Winterhulp"-allures aan, 'maar het heeft toch een kan toorruimte met opslagp.ants noodig. Die meent men gevon den te hebben aan den Nieu- wendijk. De hulpverlesning staat geheel los van'de Schade- Enquote-commissie. Na 'at dr. Jens de bijeen komst sloot, is het werkcomité dadelijk aan het werk getogen. (Red.) München-Gladbach ver- en Kervenheim bereikt. Een overd, Het negende Amerikaansche leger heeft Donderdag om 8 uur München-Gladbach ver overd. Dit is de grootste stad, die tot dusver in dezen sectoi in geallieerde handen valt. Het is het centrum van de textiel industrie; voor den oorlog tel de deze stad 200.000 zielen. De stad werd gedurende den oorlog herhaaldelijk aangeval len; zoo werden er op 29 De cember van het vorig jaar 239 000 brandbommen op M.- uladDaen afgeworpen. De 29ste mfanterie-divisie van het 9de Amerikanasche leger rukte het eerst de stad binnen. Correspondenten melden: De burgers, die in deze stad zijn achtergebleven, kijken verwe zen naar de Amerikaansche le gers. Ze kunnen hun oogen nog niet gelooven. In de stac staan de ruines van de groote fabrieken, en buiten de stac iiggen de puinhoopen van de murailleurnesten, die de Ame rikanen hebben vernietigd. De transport, en de verkeerswe gen blijken door de bombarde- m-nten van de Geallieerden z,.aar te zijn gehavend. De Amerikanen zijn voor de ver overing tan M.-Gladbach door Rheijdt heengetrokken. 9 an. dere plaatsen werden veroverd. De Duitschers raken in verwarring, Om veiligheidsredenen wordt er verder over de operaties van het negende Amerikaan sche leger niet veel gemeld. Het Duitsche 15e leger pro beert zoo veel mogelijk van zijn zwaar materiaal naar den Rijn over te brengen. Dit wordt door de Geallieerden belem merd. De desorganisatie van de Duitsche legers neemt toe. Het eerste Amerikaansche leger rukt nog steeds op in de rich ting van Keulen. Ze zijn min der dan 10 km. van deze stad verwijderd. Tegenover Keulen werden 26 bewoonde plaatsen waarvan de namen nog niet bekend zijn, veroverd. De Duit schers trachten zich ook hier naar den Rijn terug te trek ken. maar deze worden zwaar gehinderd. Een plaats op 8 km. ten N.W. van Keulen, werd veroverd. Het front tegenover Keulen is ongeveer 25 km. breed. Het bruggenhoofd over de rivier de Erft weid belang rijk uitgebreid. Vijandelijke tegenstand bij Trier. Het derde leger is Trier binnengetrokken. De hoofd weg van Bitburg naar deze olaats, ten N.O. van Trier, is doorgesneden. De Duitsche te genstand neemt in hevigheid toe. Tusschen Prüm en Saar- burg werden 19 plaatsen ver overd. Aan het Noordelijk uit. einde van het Westelijk front hebben de Canadeezen Weze plaats op 4 km. van Uden werd veroverd. De Duitsche troepen bieden hier hevigen tegen stand. In Februari werden aan het Westelijk front 76.000 gevan genen binnengebracht, waarva meer dan 20.000 gedurende de 'aatste week. In het hoofdkwartier van generaal Eisenhower hebben besprekingen tusschen de ge- neraals aan het Westelijk front plaats gehad. Naast Eisenho wer namen ook Montgomery, Simpson, Grearer, Dempsey en Patton aan de besprekingen deel. De zender „Luxemburg" heeft de bevolking van Keulen gewaarschuwd niet te evacu- eeren. Alle verbindingswegen zullen onder vuur worden ge nomen. Ook de bevolking van Trier had een dergelijke waarschuwing ontvangen. Russische vooruitgang in Pomnieren. Aan het Oostelijk front rukt maarschalk Rokosowsky nog steeds op in het merengebied ten N. van Neu-Stettin. Hier werden weer enkele Duitsche plaatsen veroverd. Ook ten N.O van Neu-Stettin maakt dit leger vooruitgang. In en bij Breslau werden weer twee buitenwijken en eenige huizenblokken veroverd. Ten N.W. van deze stad zouden de toevoerwegen van Breslau naar Görlitz doorgesneden zijn. Ten W. en N. van Ludzinek werd weer een aantal plaatsen veroverd. Onafgebroken luchtoffen- sief. Donderdagnacht werd Ber lijn voor de 10de opeenvol gende maal aangevallen door Mosquito's. Ook Erfurt werd gebombardeerd. In de middaguren vielen 2000 Geallieerde bommenwerpers en jagers 8 verkeerswegen in Zuid-Duitschland aan. O.a. werden gebombardeerd Inns bruck, Ulm, Augsburg en Stuttgart. Ook werden oliefa- brieken bij Dortmund aange vallen. In de morgenuren bombar deerden zware Amerikaansche bommenwerpers doelen van een punt in West-Duitschland tot aan Augsburg. Van Italië uit werden doelen ten N.W. van Weenen en de Brennerbaan aangevallen. Nieuwe landing in de Philippijnen. In het Verre Oosten zijn de Amerikanen op het eiland Pa lawan geland. Ze hebben reeds twee vliegvelden en een plaats op dit eiland veroverd. Van Iwojima is 2/3 deel in Amerikaansche handen. De verovering van dit eiland js nu bijna voltooid. (B.B.C. en H.N.) VLISSINGERS, ATTENTIE! In ons blad heeft u ver schillende aankondigingen kun nen zien van de opbrengst der collecten, georganiseerd door het „Comité Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren", in samenwerking met de H.A.R. K. Vele Vlissingers hebben zich afgevraagd, wanneer hun beurt zou komen om te be wijzen dat zij, niet minder dan de andere Zeeuwen, daad werkelijk willen bewijzen, dat ze onzen landgenooten, die zoo dringend hulp behoeven, naar vermogen wenschen bij te staan. Zeeland heeft tot dusverre bi] de inzameling een prach tig figuur geslagen. Laat Vlissingen daarom toonen, dat het niet wil ach terblijven. Zaterdag 10 Maart kunt u uw gaven kwjjt Vlissingen zal vermoedelijk de rij dei' Zeeuwsche gemeenten bij de collecte sluiten. Wij verwachten, dat het oude Nederlandsche spreek woord bewaarheid zal worden.' Lest best! AMBTSJUBILEUM BIJ DE GEMEENTEPOLITIE. Heden werd ten politiebu- reele het feit herdacht, waar. op voor 25 jaar een viertal ambtenaren bij de gemeente politie in dienst traden. De Zij hadden daarbij diepe snoren in de sneeuw achter gelaten en het duurde dan ook niet lang of zij werden door een boer ontdekt, die onmiddellijk alarm maakte. Van hun hooge standplaats konden zij de komische pro cessie van de op zoek uitge zonden menschen zien aanko men. Eerst zagen zij in het schemerlicht van den vroegen morgen de honden van het dorp, voorop drie gladharige staande honden; daarop volg den de kinderen van het dorp die met wisten, waar de hon den heen zouden gaan; dan kwamen de vrouwen, die haar kinderen terug wilden halen en de mannen, die op hun beurt hun v; uwen wilden bescher men. Tenslotte de georgani seerde groepen, gewapende soldaten en politie, dié blijk- Daar meer tijd noodig hadden om af te marcheeren en die in een balven cirkelboog nader bij kwamen. Gewapend verzet en\yeHW°ndl.ng van vouwen en ki deren tengevolge gehad ^wenaen Ma'jor p"toha?d be sloot dan ook zich over te geven. Het geheele geval verwekte geweldige sensatie in Italië Het heele gebied werd voor - en, die daar niet thuis be hoorden, verboden en het staat wel vast. dat er geweldige consternatie veroorzaakt werd. In een der officieele communi. lue's werd zelfs gezegd, dat men in militaire kringen het feit niet verhelen kon, dat de aanval een volslagen misluk king geweest was. Welke de rei'en was om zulks te ver zwijgen werd er niet bij ge zegd. Het eerste bezoek aan dc Lofoten. De raid met valschermtroe pen op Zuid-Itaiië viel op dal momett geheel buiten het programma lezer aanvallen. Even voordat deze raid gehou den werd, waren de Comman do's gesplitst drie werden naar het Midden Oosten ge- zo m, samen met twee ter plaatse opgerichte Comman do's. Deze gezamenlijke strijd krachten kr ~en den naam Layforce", waarover Colonel thans Brigadier) R. E. Lav- cock van de Royal Horse Gu ards het commando voerde. Later zullen oe verrichtingen van deze groep beschreven worden Drie weken na de raid met valschermtroepen aan de kust der Middeliandsche Zee, werd door de Comman do s het eerste bezoek aan de Lofoten, dH.it bij de Pool streek gebracht. (Wordt vervolgd.) jubilarissen, t.w. de hoofd agent-rechercheur A, van der Jagt, en de agenten le klasse J. Zuijdweg, C, Hamelink en J. Dijkstra, werden in het bij zijn van een belangrijk deel van het personeel van het Mid. delburgsch politiecorps do"r den wnd. Commissaris toege sproken. Spreker schetste in korte bewoordingen het ver loop dezer 25 jaren, geduren de welke jaren de jubilaris sen in den dienst waren ver grijsd. Hij stelde hen als voor beeld voor vele jonge agenten en in het bijzonder voor de hulpagenten. Spreker sprak zijn dank uit voor de door hen zoo trouw en met uiterste plichtsbetrachting verrichte diensten, en bood ieder der ju bilarissen namens het geheele korps een ets aan. Namens den Burgemeester reikte de wnd. Commissaris hun de gebrui kelijke gratificatie uit. De hoofdagent-rechercheur Van der Jagt dankte den wnd. Commissaris voor de hem toe gesproken waardeerende woor den, en het verdere aanwezige personeel voor hun belangstel ling op dezen voor hen zoo belangrijken dag, alsmede voor het hem aangeboden geschenk. De agent Hamelink deed zulks namens de overige jubilarissen. Den verderen dag brachten zij in den huiselijken k-ing door. ZEEUWSCHE VOLKS UNIVERSITEIT. De Zeeuwsche Volksuniversi teit berichtte ons, dat zij als 1000e lid heeft ingeschreven mej, Jacoba Vendevielle, Gan- zengang 1, Middelburg. Hierin zijn de jeugdleden niet begre pen. Voorwaar een best begin! Voorts verwijzen wij naar een advertentie in dit blad van de Volksuniversiteit, waarin belangrijke lezingen worden aangekondigd. De eerste lezing wordt gehouden op Dinsdag 6 Maart. Als spreker hoopt op te treden prof. dr. Ir. J. Goudriaan met het onderwerp: „De psychologische voorwaar den van den Wederopbouw". Tenslotte deelen wij onzen le zers nog mede, dat de insch A- ving als cursist voor de En- gelsche cursussen, uitgaande van bovengenoemde Volksuni versiteit, Maandag 5 Maart wordt gesloten. (Fotopersbureau J. Dellaert) Een der veie zwaar beschadigde panden aan de Badhuisstraat te Vlissingen. Nagekomen Predikbeurten. Zondag 4 Maart. Vlissingen: Chr. Geref. kerk 9.30 en 3 leesdienst. Geref. kerk (Jeugdgebouw) 9.30 ds. Th. H. van Andel: 11, 2.30 en 4 ds. G. Smeenk; Ned. Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Schoch in „Alhambra", 4 ds. Spijker boer in de Luth. kerk. Souburg: Ned. Herv. Gein. 2 ds. L. C. Spijkerboer (H.D.). 2 uur kinderdienst in hel Gymnastieklokaal,

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1