DeVri je Zeeuw ■a JSÈTSJ..^ De Amerikanen zijn over de Erft. STADSNIEUWS Aan de vrouwen en meisjes van Middelburg. De landbouwkundige toekomst van Walcheren. RECHTSHERSTEL J Begeleid door Britsche ver. pnidingsofflcieren inspecteert Pc commandant zjin mannen, rPjechtigheid wordt afgeslo yen door een parade. aSKras Laatste Berichten MIDDELBURG PREDIKBEURTEN Wij allen weten, dat we te Lenover de verwoestingen van ]en oorlog, de desorganisatie en Be verwarring, alleen dit eene gunnen zetten: arbeid. Pe arbeid is het eenige, dat op onze credit-zijde hebben Ce arbeid van mannen; de ar- Jeid van vrouwen. We zullen fioeten werken en we zullen Iet en te werken! Ook onze vrouwen. Want ook voor hen, neen torst voor hen, is er zooveel te ■oen. Zooveel extra arbeid. De ziekenhuizen, het Roode bruis komen menschen te ;ort. In sommige gezinnen óet geholpen worden. De nbutie, sociale instellingen fragen vaak om hulp. Bommen |ei!reigen ons en kunnen snelle jloverleening en veel extra Erbèid noodig maken. Dit zijn slechts enkele din- en Er is zeer veel te doen. Aan de andere zijde zijn er| |o; veel vrouwen en meisjes e zich graag voor hulpver- enmg in meer of mindere ate beschikbaar willen stel- iiefc is de taak van de Unie tan Vrouwelijke Vrijwilligers t ieid en arbeidsters samen te ^rer?en. Deze instelling, die in geheel ibe rijd Nederland, met name in *Ni "iegen, Den Bosch, Breda, leeds schitterend werk ver licht. registreert de hulpkrach- lie:, die beschikbaar zijn. Zoowel getrouwde als onge- |rr:vde vrouwen van 18 tot jaar kunnen zich opgeven (ro"C het doen van alle soorten Sulpwerk (b.v. op huishoude- Kjk of administratief terrein, kinderverzorging, Roode ^■s enz.) voor heelo dagen, loer gedeelten van dagen of Jo ir enkele uren per week. odoende kan het Ü.V.V. een artsysteem samenstellen van iïle beschikbare arbeidskrach- en ter plaatse om daaruit in- len noodig direct te kunnen jutten. Want dit is juist het pelmatige van deze instelling, wanneer daadwerkelijke hulp direct gewenscht is, Oaze Sok' onmiddellijk gegeven Itan por ten. I Het ligt in de bedoeling cur ven te organiseeren voor E. I.B.O., kinderverzorging, ko ken e.d. Want het zal van groot belang zijn, dat de leden van pe U.V.V. juist in deze dingen nderricht zijn. Overigens kan ieder helpen naat aanleg, vermogen en be schikbaren tijd; zoo mogelijk ook financieel. Naast deze vrijwillige hulp verleening in eigen plaats en omgeving, heeft de U.V.V. in de toekomst de groote moge lijkheid van hulpverleening bo ven de rivieren. Hiervoor kun nen zich opgeven vrouwen en meisjes van 18 tot 40 jaar, die reeds daadwerkelijk hun steun gaven in de plaatselijke hulp verleening. Wanneer zij zich hiervoor bij het U.V.V. laten inschrijven, verbinden zij zich voor ten minste één maand. Vooral meisjes uit den boeren stand zullen ook bij de hulp verleening boven de rivieren zeer welkom zijn. Op de boer derijen zal men handen tekort komen. Het U.V.V, is een volkomen burgerlijke instantie en werkt in principe in eigen omgeving. Zij werkt niet naast maar te zamen met andere hulpgeven- de instanties en vult deze aan. In andere plaatsen werkt zij bijv. reeds uitstekend samen met het Vrouwen Hulp Korps, dat met zijn betrekkelijk klei ne aantal leden aan het U.V.V. grcoten steun kan hebben. Zoowel van de zijde van het Mil. Gezag, als ook van den kant van het V.H.K. en van het Gemeentebestuur mag de Middelburgsche afdeeling van de U.V.V. alle sympathie en medewerking verwachten. Wij gelooven, dat de U.V.V. ook op Uw daadwerkelijken steun kan rekenen, vrouwen en meisjes van Middelburg! U hebt wel enkele uren per week beschikbaar om anderen Dij te springen of om thuis vrijwillig voor Uw stad en Uw land te arbeiden. Op het secretariaat zal men U graag alles nog wat uitvoe riger vertellen. Want er wordt op U gere kend! Het secretariaat van de afd Middelburg van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers is voorloopig gevestigd in het Ge Imeentehuis, kamer 17. Van Maandag 5 Maart af kan men hier tusschen 9.30 en 12 uur v.m. alle gewenscht" inlichtingen bekomen. T. K Eerste Jaargang - Nummer 84 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, VValstr. 58-60, Telefoonnummer 10, nh 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Vrijdag 2 Maart 1945 Uitgever: Jaeq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Vbonnementsprijs per week 26 cent. Rer kwartaal 3.30. t.osse nummers 5 cent. Voordracht van den Ryksveete eltconsulent in Zeeland. I Het Militair Commissariaat Ver het Rechtsherstel maakt Bkend: Allen, die vermogen onder bur. berust,ng hebben van, ot pie verplichtingen hebben aan; 11 een vijandelijken staat, bedoeld in art. 1 no. 5 van het Besluit Vijandelijk Vermo- gei,; 'J oen vijandeló'ken onder- Baan, als bedoeld in art. 2 van pet Besluit, of 3) een persoon, als bedoeld krt. 6 lid 1 van dat Besluit INS.B.ers en politieke gevan- renen), of daarover inlichtingen kun- hen geven, zijn verplicht hier- h'an \óór 1 Mei 1945 schrifte- ijk angifte te doen ten kan toor" van den inspecteur der tela tingen, tot wiens inspectie Ie aangever behoort, of ten pureele van den plaatselijken nihtairen commissaris, onder her. hij ressorteert. Dit geldt ook voor de ge vallen, waarin reeds aangifte ■ders mocht hebben piaats gel ad. V'vir de aangifte kan ge- brik worden gemaakt van fpnnulieren, welke verkrijg- aar zijn op de belastingkanto ren en op de bureau's van de plaatselijke militaire commis- pissen. 1 Voorts wordt de gelegenheid penresteld verzoeken tot chtrherstel in te dienen. L> ronder worden verstaan ■erzn.'ken om tijdens de vijan- Teli' bezetting van het Rijk k Europa tot stand gekomen P g' wijzigde vermogensrech telijke betrekkingen, als be- P°- art. 23 van het Besluit lerstel rechtsverkeer, onder de aar vermelde omstandighe. pn geheel of gedeeltelijk nie tig te verklaren, gewijzigd vast te stellen of daarvan, als zij onbepaald zijn, den inhoud tc bepalen, alsmede om tijdens die vijandelijke bezetting te niet gegana rechtsbetrekkingen ais bedoeld in voormeld artikel, geheel of gedeeltelijk, al ot niet in gewijzigden vorm, te doen herleven. Regeling van vergoeding wegens oorlogs. of bezettings- scliade is onder het voren staande niet begrepen. Hetzelf de geldt voor andere publiek rechtelijke en voor familie rechtelijke verhoudingen. Verzoekschriften tot rechts herstel moeten worden inge diend ter plaatse hiervóór voor het doen van aangifte van vij andelijk vermogen aangewe zen. Genoemde verzoekschriften moeten voldoen aan de eischen. gesteld in art. 126 van K.B E 100. Het verdient aanbeve- ung zich voor de opstelling van die verzoekschriften te voorzien van rechtskundige v,ofCofLn?dere bijzonderheden betreffende het vorenstaande kan men zich wenden ter plaatse, waar aangiften en verzoekschriften moeten wor den mgediend. Aldaar zijn tevens nadere inlichtingen te verkrijgen over verplichtingen van houders van zaken, waarvan de eigenaar onbekend is, voorzieningen voor afwezigen, verlies van vertegenwoordigingsbevoegd heid van vijanden, N.S.B.-ers politieke gevangenen en dgl.j voorzieningen voor rechtsper sonen en het verbod van het houden van algemeene verga deringen van rechtspersonen. (Anep-Aneta), Voor een druk bezochte ver gadering hield de heer C. Zwa german te Middelburg een voordracht over; „De land bouwkundige toekomst van Walcheren." De spreker be gon met het schrikbeeld te teekenen, dat Walcheren nu in een binnenzee is veranderd, waardoor de bevolking van huid en haard werd verdreven. Als Christelijk volk dienen wij het verlies in materieel opzicht te aanvaarden, doch we moeten ons ook de groote winst reali seeren, dat wij onze vrijheid hebben terug gekregen. Von velen gold de leuze: Liever dood, dan te leven onder de slavernij. We moeten niet ne gatief reageeren, niet jamme ren, niet meenen, dat we niet in staat zullen zijn het verlibs te dragen. We moeten men schen hebben met idealen, die eendrachtig en met vertrou wen samen zullen werken om Walcheren weer in een vrucht baar bouwland te herschep pen. De leiding moet worden gelegd in handen van wils krachtige en karaktervolle menschen met optimisme en realisme, die de toekomst met open oog tegemoet gaan. Onze taak voor de toekomst. Welke tnak is ons voor de naaste toexomst op de schou ders geltgd? We moeten redden, wat er nog te redden is. 80 van het vee is gelukkig reeds ge borgen, nu zijn de landbouw werktuigen aan de beurt, en dan komen de materialen voor herbouw en herstel. Deze ar beid moet niet individueel ge schieden, doch dit wordt ge- mecnschapswerk. Dit geldt ook voor het graan en het voer, dat nog van de boerderijen kan worden gehaald. Alles zal ech ter moeten worden afgestaan voor de gemeenschap. Ook de evacuatie moeten wc als noodzakelijk aanvaarden. Wel zal de afvoer van de boerenbevolking en landarbei ders niet te snel moeten ge schieden. Welke arbeid wacht ons voor de toekomst? Optimisten zijn van meening dat Walcheren in 1945 nog droog zal komen. Veel zal afhangen van de om standigheden. Een droogvallen n het voorjaar van 1916 lijkt den spreker het m^est waarschijnlijk. Wat de water stand in den komenden zomer betreft, is de verwachting, dat deze niet veel lager zal zijn dan in den winter. nederlandsche PIONIERS NAAR HET FRONT. [Op het groote kazerneplein paan oe compagnieën met vol- puige bepakking aangetreden. eerste Nederlandsche bioniersgroep, du: uit oorlogs krtjwilligers wordt gevormd is aai voor het vertrek naar ■et gevechtsgebied. 1 Nu begint het ernst te wor- pn. |Na een korte, maar strenge kllitaire opleiding, waarin on. jongens volgens hun officie- to ..alle verwachtingen over- often" is nu 't groote oogen. puk voor den recruut aange- 'oken: het afscheid van de izcrne. I 1 hun nieuwe uniformen, En hun nieuwe wapens en met n hart dat bonst om datgene at komen gaat, marcheert dt mr ftn g3 commandant ae kazernepoort uit. Woon J\dlsciPUne is buiten-/. _K?r ,)e jongens doen alles K?.fJe vertelde me een kor. wé tn, J het front gaan T* tevoim," en sla8". waarbij zwaaiende armen verva gen in de verte als de colonne zich in beweging heeft gezet. Op hun wagens staat met for- sche krijtletters: „Naar A.n sterdam". Een ieder hoopt vurig, dat tleze wensch spoedig werkelijk heid zal worden. (Anep-Aneta) AANVALLEN OP V2-BASES BIJ ROTTERDAM. De Londensche „Dailv He- laUes u.er!dt: ,Groote V2-instal- kanaai ï-3 d? rand van een aankderPertphCle" twee startbanen voor vliegen de bommen in Noord-Holllnd" ge vijf golven Typhoons, die op Rottei dam aanvallen onderna men. vernietigden het afweer- geschut, dat het doelwit krach, tig beschermde met raketpro jectielen. Daarna volgden an dere Typhoons, die het doel met bommen en kanonnen be stookten. (Anep-Aneta) De kostbare juweelen van het koninklijke huis van Bel gië, van welks bestaan de Duitsehers gedurende vier jaar niets afwisten, bevonden zich in de kluizen van een Fransche Bank. Zij werden onlangs naar Belgie teruggezonden. .(Anep-Anet). Ruilverkaveling. Te Goes is een vergadering gehouden van de voormannen van de cultuurtechnische ver. eeniging over het herstel van Schouwen, Tholen en Walche ren. Onmogelijk is gebleken ruilverkaveling tegelijkertijd voor alle eilanden toe te pas sen. Daarvoor zullen geen krachten voldoende aanwezig zijn. Voor Schouwen zullen on der de ruilverkaveling vallen de Vier Bannen, voor Tholen enkele kleine polders, doch Walcheren wordt hierin geheel betrokken. We zullen dan krijgen betere ontwatering, D. betere wegenaanleg, c. betere ka vels. De kavels zullen aan den weg gelegen zijn, waardoor el ke boer onder gunstiger ar beidsomstandigheden zal ko men, en economisch sterker zal zijn. De productiekosten zul len daardoor sterk worden ge drukt. Aan dit probleem kle ven vele moeilijkheden. Wal cheren ontleende zijn schoon heid aan de onregelmatige lig ging der bedrijven. Het doel zal zijn toch de spinnewebaeh. tige ligging te behouden. Ook het kleingrondbezit biedt vele moeilijkheden. Veel kleine menschen werkten zich door noesten vlijt omhoog. In normalen tijd waren de be staansmogelijkheden behoorlijk doch in crisistijd wisten deze menschen het hoofd niet boven water te houden. Bestudeerd wordt, welke grootte de bedrijven in de toe komst minstens zullen moeten hebben. Ir. De Vink maakt plannen voor den komenden tijd. Na het droogvallen van den grond zal het polderwerk moeten beginnen. Van belang zal het zijn dat 2—3000 men schen aanwezig blijven, of niet te ver uit de buurt gaan, om voor dit werk te worden inge schakeld. Het in cultuur bren- fieii,.yan den Sr°Dd zal om zichtig geschieden. Men zal pas oi« il Erond mogen werken als is komen vast te staan, dat de grond voldoende ia ontzild Dan zal oppervlakkige bewer king mogen geschieden voor de onkruidverdelging. De herbouw zal geschieden in groot ver band met practische voorlich ting van de betrokken boeren De volgorde der gewassen zal worden voorgeschreven. Zal het jaar 1947 moeten worden benut voor de ontzilting, dan zal in 1948 gedeeltelijke cul tuur kunnen beginnen. In 1650 hoopt njen weer normaal te kunnen boeren. Hoe krijgt men het bezit te rug? Eerst worden de gronden onteigend. Lagen b.v. 12 ka vels oorspronkelijk verspreid, dan bekomt men 3 of kavels terug, die dezelfde oppervlJiite zullen beslaan De rekening van de waardestijging zal dan den boer worden aangeboden. Alles zal worden geregeld door Landbouwherstel, waar van aan het hoofd is genlaatst ir. Sevenster; voor Zeeland worden de belangen behartigd door Ir. Herweijer. Registratie van de schade. Binnen afzienbaren tijd be gint de registratie van de scha de door dorpscommissies, be staande uit 3 vertrouwensman nen Deze dienen naar eer en geweten te werken, bezield door de gemeenschapsgedach te, maar ook eerlijk tegenover den betrokkene. De spreker raadt de verga dering aan, hieraan van harte mee te werken. Eerst moeten we de schade kennen. Voorop gaat de registratie der landbouwgewassen. Of de producten verloren zijn ge gaan, of later zijn gered en ter beschikking van de ge meenschap zijn gesteld zonder vergoeding aan den boer, doet niets ter zake. Aan de hand van het veeboekje, of de laat ste registratie, 'volgt dan de opgave van het vee en de paarden, die verloren gingen. Heeft men vee of paarden aan Landbouwherstel overge dragen, dan volgt classificatie volgens den toestand, waarin deze dieren zich bevonden op 15 Oct. 1944. Later kan men dieren terug bekomen van ge lijke waardeering. of men ont vangt een redelijke vergoeding in geld. Gelden van geleverd slachtvee of inkomsten van gebruiksvee komen in minde ring van de vergoeding. Stamboekvee mag vrij wor den ve-koeht, doch voor ander vee behoeft men een verkoop vergunning. Vrije evacuatie voor eigen risico moet de heer Zwagerman sterk ontraden. Men geeft dit vee 4 of 5 jaar bij anderen onder dak en wat zal er dan van terecht ko men Slecht in zeer bijzondere gevallen, bij zeer waardevol fokmateriaal, zou spreker hiertoe den raad geven. Scha- oen, varkens en kippen wor den afgezet. Alleen voor de melkschapen maakt hij een uitzondering. Men trachte hiervan geschikt materiaal aan ta houden, daar dit later ner gens te krijgen zal zijn. Het rundvee gaat in hoofdzaak naar W.Z. Vlaanderen en van daar hoopt men later het ma teriaal weer terug te kunnen halen. Gedurende geruimen tijd zal de boer inkomsten derven. Naar rato van het bedrijf zal aan de boeren een weekloop .worden uitgekeerd. Eventuee- !e verdiensten van den boer zullen hierop in mindering worden gebracht. Tot slot wil spreker nog op merken, dat hij ruim 30 jaar geleden hier veel conservatis me aantrof. In 1910 kocht een dorpsvereeniging een stier voor f 600 en men schreeuwde moord en brand. Het vorig jaar werd door dezelfde ver- eeniging een stier van 4000 aangekocht en nu vond men dit doodgewoon. Zoo kwam Walcheren in het bezit van een undveestapel, die er werkelijk mocht zyjn en de inleider hoopt, dat men later in de ge legenheid zal zijn een gelijk- waardigen veestapel uit W.Z. Vlaanderen terug te vorderen, of in andere belangrijke fok- gebieden aan te koopen. Nu werd de vergadering in de gelegenheid gesteld vragen te stellen en critiek te doen hooren. Aangeraden werd het vee niet te verkoopen, doch later dieren van gelijke waardee ring terug te vorderen. Gevraagd werd volgens wel. ke waardebepaling de grond zal worden getaxeerd. De heer Zwagerman antwoordde, dat men dit in klassen zal trach ten uit te drukken en niet tot .eldelijke waardebepaling over zal gaan. Bezorgd maakte men zich vooral over de positie van de kleingrondbezitters. Dit blijft voor Walcheren een moeilijk probleem. Uitsluiting zal men volgens den spreker zoo veel mogelijk trachten te voorko men. Ruilverkaveling zal na een reeks van jaren weer worden verstoord door aan- en ver koop. Na 50 en 100 jaar zal men opnieuw tot verkaveling over moeten gaan. Egalisatie wordt niet in het plan opge nomen, daar de grond in Wal cheren zeer sterk in kwaliteit uiteenloopt. In de overgangsperiode zul- ten vele arbeiders geen bron van inkomsten hebben. Deze zullen in andere deelen van Zeeland te werk worden ge steld en later hoopt men ze dan weer in hun oorspronke- bike omgeving in te schakelen. Niet alleen de stakkerds mo gen in de streek achterblijven. Het normale geldwezen moet doorgaan. Pachten komen van Het 9e Amerikaansche leger heeft gisteravond Mün- chen-Gladbach veroverd; het le bevindt zich nog slechts 8 km. van Keulen. Deze stad en Düs- seldorf liggen onder zwaar ar tillerievuur. Het 3e Ameri kaansche leger is Trier binnen gedrongen. Het le Canadee- sche leger heeft Weze veroverd. Tn Februari werden in het Westen 75.000 Duitsehers krijgsgevangen gemaakt. Het Geallieerde luchtof- fensief tegen Duitschland en Oostenrijk werd gisteren voort gezet. Berüjn is weer door Mosquito's bestookt. Rokosowsky's troepen rukken over een frontbreedte van 50 km. door Pommeren naar de Oostzee op. Achter het 60 km. breede Neisse-front lig gen Koltbas en Görlitz onder Russisch artillerievuur. President Roosevelt heeft voor het Congres een rede ge houden over de besluiten der Krimconferentie. Beide huizen van het Brit sche parlement hebben de be slissingen te Jalta eenstemmig goedgekeurd. (B.B.C.) PROVINCIENIEUWS Ds. W. J. J. BAKKER f Zaterdag 24 Februari 1945 vond op het kerkhof te Zcu- telande de begrafenis plaats van ds. W. J. J. Bakker, Ned. Herv. pred. te Melis- en Ma- r.ekerke, die op 27 Oct. 1944 op zoo tragische wijze om het leven is gekomen. Op de begraafplaats merk ten wij o.m. op den plaatse lijken predikant, ds. W. Oost hoek, dr. Brandenburg. Ned. Herv. pred. van Biggekerke, ds. Vreugdenhil, Geref. pred. van Meliskerke en de burge meesters van Meliskerke en Zoutelande. Door den kerke- raad van Meliskerke en Zou telande werd het lijk graf waarts gedragen. Aan de groeve sprak ds. Oosthoek woorden van troost tot de weduwe, die al zoo vlug haar man moest missen en voor wie deze dag zoo uiterst zwaar was. Ds. Vreugdenhil herdacht den overledene als bestuurslid van diverse vereenigingen, ter wijl de burgemeester van Me liskerke hem roemde om zijn minzamen omgang met ieder, onverschillig van welke ge zindheid hij ook was. Juist daardoor had hij zich tijdens zijn bijna 15-jarig verblijf in Meliskerke bij iedereen bemind gemaakt. Nadat ds. Oosthoek het „Onze Vader" had gebeden werd nog gezongen Ps. 73, vs. 13, waarna de heer J. Jonker, een neef van den overledene, namens de weduwe en familie met een enkel woord allen dan..te voor de betoonde be langstelling. OOST- EN WEST-SOUBURG. De collecte voor „HuId boven de rivieren" heeft in deze ge meente ooTebracht een bedrag van 1865.20. October af voor rekening van Landbouwherstel en de lasten worden verrekend in het week loon van den boer. Bij tijdelijken geldnood kan men bij den P.B.H. voorschot ten aanvragen. Alle arbeiders, die arbeid verrichten, hetzij particulier of voor de gemeenschap, zui len loon ontvangen. Als leemte wordt gevoeld, dat den boer, die zich in dienst van de ge meenschap stelt, geen vergoe ding zal worden gegeven. Hier wordt nog naar een weg ge zocht om dit euvel te verhel pen. daar dit als een groote onbillijkheid wordt beschouwd. Den tuinders werd medege deeld, dat ook zij bij de ruil verkaveling zullen worden in geschakeld. De voorzitter, de heer J. Lorier. bracht aan het slot den heer Zwagerman hartelijk dank voor zijn arbeid in het belang van de zwaar getrof fen boerenbevolking en hrj wekte zijn collega's op man moedig den komenden tijd te ondergaan en de schouders te nlaatsen onder den herstelar- beid van ons mooi eiland, vooral in het belang van het komende geslacht. W. SPINNAAIJ. In Februari meer dan 60.000 krijgsg vangen in het Westen. PAARD IN DEN KELDER. Woensdag j.l. sloeg een paarü voor een van de wagens van van Gend en Loos op hol en kwam in een kelder tot stil stand. Bij het afrijden van de Kanaalbrug was een deel van het tuig losgeraakt, waardoor het dier schrok. Het rende de Stationsstraat door. de Ko- ningsbrug over, recht in het raam van een der hulzen op de Houtkade. De raamdorpel was voorzien van ijzeren pinnen, waar het beest met den hals in Keulen ligt onder onafge broken Amerikaansch kanon vuur. Op minstens 3 plaatsen is het eerste Amerikaansche leger de rivier de Erft overge stoken en is daardoor doorge drongen tot op ongeveer 10 km. van Keulen, of wat van deze plaats over is. Hierdoor in de aanval op de buitenste verdedigings verken van de stad begonnen. De Duitsche tegenstand wordt iets heviger. De operaties van het negen de Amerikaansche leger wor den nog steeds geheim gehou den. De eenige berichten die doorkwam waren: Tanks en infanterie van het negende Amerikaansche leger rukken om München-Gladbach heen. De Erft is bereikt en Düssel- dorf ligt onder vuur. Uit berichten omtrent dezen sector kan men opmaken dat in Rheidt, de geboortestad van Göbbels, wordt gevochten. Het geallieerde hoofdkwar tier meldt, dat er geen reden bestaat dat de opmarsch van het negende leger aan snelheid zou hebben ingeboet. Dinsdag bracht het negende leger 4000 krijgsgevangenen binnen. Ook het eerste Cana- deesche leger en het derde Amerikaansche leger maakten samen 4000 Duitsehers gevan gen. In Februari is het totale aantal gevangen genomen Duitsehers daardoor geste gen tot meer dan 60.000. In Bladheim en Kersen lie ten de Duitsehers 5000 bur gers achter, w.o. de meeste buitenlandsche arbeiders. Bij München-Gladbach wer den Duitsche politieagenten in politieuniform gevangen geno men. Ook de geallieerden moeten politietroepen gebrui ken, maar niet met het doel om te vechten. Deze helpen m-e de vele gevangenen naar achter het front over te bren- 2" en. Ook Nederland strijdt mee. De Canadeezen rukken eveneens op. In den sector tusschen Rijn en Maas vechten ook Nederlandsche troepen. Dit zijn allen vrij willigers. Onder deze Hol- landsche jongens heerscht groote vreugde dat ze einde lijk tegen de Duitsehers in Duitschland zelf kunnen vechten. Eén van hen ver klaarde: Het is merkwaar dig, we hebben 4 jaar lang alles gedaan om niet naar Duitschland te moeten, en nu willen we gaan om te vechten. Tusschen Uden en Weze en in het gebied van het Hoog woud worden vele parachu tisten, die als infanterie wor den gebruikt, gesignaleerd. Ze verdedigen zich hardnekkig. Al le tegenaanvallen, die ze uit voerden, werden afgeslagen. Deze tegenaanvallen worden van 3 kanten georganiseerd. Eén langs den hoofdweg van Xanten naar Uden, één bij Uden en één bij Weeze. Calcar is nu geheel van vijanden gezuiverd. Meer naar het N. is de Rijn op een front van 30 km. bereikt. In den sector van het derde Amerikaansche leger werden v/eer 15 plaatsen veroverd, w. o. Bitburg. Dit leger rukt nu op naar Trier. Deze stad wordt met omsingeling bedreigd. De zender Luxemburg richtte een waarschuwing aan de bevol king van Trier, waarin o.a. werd gezegd, dat ieder oogen- blik een hevig artillerievuur op de stad kan worden ver wacht. Zij, die op bevel van de Nazi's moeten evacueeren, en dit doen, gaan den dood tege moet. Verzet u daarom tegen de evacuatie. De Russen in Breslau doorgedrongen. Aan het Oostelijk front maakt Rokosowsky nog steeds goede vorderingen. Maar schalk Stalin maakte in een dagorder bekend, dat de ste den Neu-Stettin, ten Z. van het reeds veroverde Bublitz, en Preglau, ten N.W. van Konitz, waren veroverd. 50 an dere steden of dorpen werden op de Duitsehers genomen. De toestand voor de Duit sehers wordt hier dus met den dag slechter. De successen van Rokosowsky's leger zijn des te belangrijker daar tegen, aanvallen op de flanken van dit leger onmogelijk worden gemaakt. Ook werdén hier veel Duitsche troepen gebon den, die anders aan het front tegenover Koniew zouden kun nen worden gebruikt. Het Russische communiqué maak te verder geen berichten over Rokosowsky's leger bekend. Uit frontberichten, die echter naar Moskou waren gezonden, blijkt dat het Roode leger reeds verder naar de Oostzee is doorgedrongen. Het zou hiervan slechts 30 km. ver wijderd zijn. Hierdoor zou de spool iijn DanzigStettin zeer dicht zijn genaderd. In Breslau werd een wijk, waar o.a. een groote fabriek voor metaalbewerking staat, veroverd. De Russen zijn in het Z.O, deel van de stad doorgedrongen. In Oost-Pruisen werden weer 6 dorpen veroverd. De Russi sche berichten melden al se dert eenige dagen geen tegen aanvallen der Duitsehers bij Koningsbergen. Woensdagavond werd voor de negende maal in negen da gen Berlijn door Mosquito's aangevallen. Zware Ameri kaansche bommenwerpers bombardeerden spoorwegdoe len in N.W. Duitschland. Vooral Kassei, Siegen en .Ha gen werden bestookt. Om de operaties te land te steunen werden aanvallen ge daan op de rangeerterreinen van Keulen en DUsseldorf. Ook de benzinefabriek te Gelsen- kirchen werd gebombardeerd. Jagers en jagerbommenwer pers vielen doelen van het Rijnland tot aan de grens van Tsjecho-Slowakije aan. Spit fires en jagerbommenwerpers bestookten V-installaties in Nederland. Op Birma staan de gealli eerden nog 15 km. van het petroleumgebied, dat vroeger meer dan 1 millioen ton olie produceerde. Op Corregidor is de Japan- sche tegenstand zoo goed als geëindigd. De 3 Amerikaansche divisies hebben nu de helft van Iwo- jima in handen. De plaats Mo- kojama en het groote vlieg veld zijn in Amerikaansche handen. Sedert de landing zijn 5000 Japanners gedood en slechts 18 gevangen genomen. (B.B.C. en H.N.) De eerste minister van Roe menië is afgetreden. Men brengt dit in verband met de relletjes die hebben plaats ge had. Koning Michaël voert reeds besprekingen voor de vorming van een nieuw kabi net. (B.B.C.) President Roosevelt is in Washington teruggekeerd. Donderdag zou de president in het Congres de resultaten van de Krimconferentie meedeelen. Roosevelt verwacht dat er een permanente organisatie in het leven zal worden geroepen, die met succes den wereldvrede zal handhaven. De president hoopte de conferentie te San Francisco bij te wonen en daarna besprekingen te voe ren met Churchill. (B.B.C.) Het Lagerhuis in Engeland heeft Woensdag een amende ment met 369 tegen 25 stem men verworpen, waarin de be slissingen genomen op de Krimconferentie omtrent Po len worden becritiseerd. (B.B.C.) President Roosevelt ver klaarde over de toekomst van Duitschland en Japan, dat zij een proeftijd van minstens 50 jaar moeten doormaken, voor zij, voor de Vereenigde Naties, als gelijke zouden worden be schouwd. (H.N.) Frankrijk heeft 3 overeen komsten met Amerika geslo ten betreffende de bruikleen- wet. (B.B.C.) bleef hangen, juist boven een openstaanden kelder, waar het even later in terecht kwam. In den kelder is het dier spoedig daarop aan zijn verwondingen gestorven. De voerman L., die alle mo gelijke moeite had gedaan het toch al schrikachtige dier te houden, kwam eveneens in den kelder terecht, bovenop zrjn paard. Voor hem liep het won der boven wonder goed af, hij had geen enkel letsel. De wagen was onbeschadigd. De materieele schade beperkt zich tot verscheidene kapotte ruiten in het betreffende pand. Of de vleeschkaartenhouders van dit ongeval nog profijt zul len hebben, is niet met zeker heid te zeggen. BALEXCESSEN. Ds. A. Blanson Henkemans verzoekt ons ter kennis van onze lezers te brengen, dat de excessen, welke Dr. Beeken kamp genoemd heeft in zijn Dreek over het onderwerp „Nu Dansen" van Zondag jl., niet hebben plaatsgevonden op een der door de Nederlandsche mi litairen georganiseerde dansen. Sterke drank wordt bij deze elcgenhcden niet geschonken maar uitsluitend bier met een zeer laag alcoholgehalte. De Ned. Herv. Zondags school voor Wcstkappelaars te Domburg begint Zondag 4 Maart om 11 uur in „Reho- both". Zaterdag 3 Maart. Middelburg: Ned. Herv. Gem. Hofplelnkerk, 7 uur Avondge bed. Zondag 4 Maart. Middelburg: Vrijz. Herv. 10 is. J. H. Hanneman, Doopsgez. kerk. Chr Geref. kerk, 10, 11.30 en 3 prof. G. Wisse. Geref. Gem., Segeerstr., 9.30 en 2 leesdienst. Geref. Kerk (H.V.) 10 de heer Geur- sen, 3 gemeensch. dienst in de Oostkerk, ds. v. Voorst Vader. Leger des Heils 10 en 4 adj. G. Kooistra. Ev. Luth. Kerk 10 ds. Visbeek. Vlissingen: Ev Luth-Doops- gez. Gem. 10 ds. Nolte, Lij- densprediking. Leger des Heils 10 en 3 leider C. C. Gerstel. Geref. kerk 9.30, 11, 2.30 en 4 ds. Smeenk en ds. Van Andel. Souburg: Geref. kerk 2.30 ds. Th. H. van Andel. Arnemuiden: Geref. kerk 11 en 4 ds. Scholing. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 leesdienst. Nw. en St. Joosiand: Geref. kerk 4.30 ds. H. Scholing. Zoutelande: Ned. Herv. Gem., Noodkerk, 10 dr. J. Brandenburg, 2 ds. M. Vreug denhil. Westkapclle: Ned. Herv. Gem., consistorie, 2 leesd. Domburg: Ned. Herv. Gem. 1.30 ds. Elzinga. Nieuwdorp: Ned. Herv. Gem. 10 en 2 ds. W. Reus. Serooskerke: Ned. Herv, Gem. 2 ds. N. Visser.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1