De Vrije Zeeuw STADSNIEUWS De Cofoten- landingen De Geallieerde opmarsch neemt in snelheid toe. Vergadering van den ouden Gemeenteraad. FEUILLETON ~aa,m verder door da Laatste Berichten PROVINCIENIEUWS MIDDELBURG VLISSINGEN Tledeilands hoop en vreugde Nieuwjaatsrede van den Burgemeester. Is Vlissingen het Zeeuwsche stiefkind Er was weer sfeer in de Raadszaal. Maandagmiddag om 2 uur kwamen daar op uitnoodiging van burgemeester C. A. van Woeideren de leden van den ouden gemeenteraad, voor zoover aanwezig, alsmede het college van B. en W. in zijn voorloopige samenstelling bijeen. Wie er waren. Aan de groene tafel merk ten wij ter rechterzijde van den burgemeester op de hee- ren Knoop en J. L. Verhagen, wethouder van Openbare Wer ken, en ter linkerzijde de hee- ren de Beijl, loco-secretaris, 1., p. van Oorschot, wnd. wethouder van Sociale Zaken, alsmede den heer Schout, wnd. wethouder en adviseur van Onderwijs. Als raadsleden waren aan wezig de heeren Edelman, Andriessen, v. Rooijen, Sorel en R. de Wit. benevens de heeren A. R. König, v. Pope- i.r~en en later van Linscho- ten, afwezig wegens ziekte de neeren Korteweg en Post. Opening, De burgemeester opende de vergadering met een korte in leiding. Hij verwelkomde den uden raad en herinnerde er an dat de eerste bijeen- mst van dezen raad na de t rijding had plaats gegre- I en op 22 November jl. in Stedelijk Museum. Vervol- s kondigde de burgemees- I t r zijn Nieuwjaarsrede 1 rir.ee werd een goede tra hervat met een kleine t lichting aan. De heer van kleren vestigde er de aan- 1 ci'ht op, dat hij zich zou ken tot mededeelingen er VU: singen na de bevry- I ding. Na de Nieuwjaarsrede. Na het uitspreken van de eigenlijke Nieuwjaarsrede, I welke met groote aandacht vrd beluisterd, stelde de bur- neester de gelegenheid I ópen tot gedachtenwisseling en het stellen van vragen. De Nestor aan het woord. Als oudste raadslid beant woordde de heer Edelman de Nieuwjaarsrede van den voor zitter. Dit is een belangrijk nogenblik, zei deze spreker. Na 4',2 jaar bezetting is de zon der vrijheid opgegaan. Wij kunnen weer vrtj spreken over de belangen der gemeente. De heer Edelman herinnerde in het werk der Oranjeprin- n in het belang der vader- landsche vrijheid. Hij consta. leerde dat de jongste bevrij ding Vlissingen veel offers heeft gekost. Er is niet zoo heel veel overgebleven. Ver heugd toonde de spreker zich over den gebleken wil van den burgemeester om kracht dadig mede te werken aan den opbouw cn hy sprak den v.-ensch uit, dat deze ma- gisntraat nog veel zal kunnen cioen in het belang van onze vaderstad. In zijn repliek sprak de bur gemeester het vertrouwen uit, dat Vlissingen zal herrijzen. El' zal echter eerst nog ge snoeid moeten worden om tot verbetering te komen. Hot water op Walcheren, De heer EDELMAN stelde daarna de vraag, wanneer hét water van Walcheren verdwe- 1 nen zal zijn. Drooglegging m 1 v,,or het platteland dringend B no -dig. De VOORZITTER uitte de I verwachting, dat het eiland nog dit jaar van het over- stroomende water bevrijd zou zijn, doch alles hangt af van materiaal en beschikbare werkkrachten. Met het dichten der (lijken is nog geen begin gemaakt, doch wel met de L voorbereiding daartoe. Wethouder v. OORSCHOT, I onlangs is teruggekeerd n een bezoek aan de hoog- I ste Nederlandsche autoriteiten te Londen, deelde ter aanvul ling mede, dat het herstel van de havenwerken en dijken op I Walcheren ook de aandacht eft van onze regeering, die I i eds alles gedaan heeft om I de uitvoering mogelijk te maken. Baggermolens en zand zuigers uit Bergen op Zoom, Antwerpen en Engeland wor den ter beschikking gesteld. Het wachten is thans alleen op het fiat van het Britsche Gouvernement om het mate riaal over de Noordzee hier heen te zenden. Een gunstige omstandigheid is daarbij, dat de Geallieerden veel waarde hechten aan een doelmatige exploitatie van de „Schelde"- werf. Waarom prijsverschil in haring? Het was den heer A. R. KöNIG opgevallen, dat de on langs zoo rijkelijk aangevoerde haring te Vlissingen 80 ct. per kg. kostte, terwijl ze in Zuid-Beveland niet duurder was dan 65 ct. Hy vroeg hier over opheldering. Wethouder VAN OORSCHOT antwoordde, dat de visschers uit Zeebrugge 58 ton haring hadden aangevoerd en dat daarvan 14 ton in Vlissingen is gebleven. De hier berekende prijs hield een billijke winst marge in, maar het Visschery- bureau te Bergen op Zoom besliste, dat de haring, toen deze in Zuid- en Noord-Beve land was aangekomen, niet meer mocht kosten dan 65 ct. per k.g. Dit was feitelijk beneden kostprijs. De heer v. Leeuwen, die met de visschers en handelaars een redelijke overeenkomst had gesloten, treft in dit geval geen blaam. In het vervolg zal echter naar eenheid van prijs worden ge streefd. De Nooddijk aan den Singel. Op een andere vraag van den heer KöNIG antwoordde de VOORZ., dat de nooddijk aan den Singel denkelijk half April voltooid zal zijn. De heer ANDRIESSEN was van meening, dat Middelburg in goederenvoorziening wordt bevoordeeld boven Vlissingen. Hij sprak het vertrouwen uit, dat B. en W. ook in dit opzicht actief zouden zijn. Voorts drong deze spreker aan op het verstrekken van dakbe dekking met behulp van sloop materiaal. Ook vond hjj, dat er aan den nooddijk van den Singel niet hard genoeg gewerkt werd. De VOORZ. antwoordde, dat- er een groot tekort aan werkkrachten is en dat hij de klacht over den aanleg van den nooddijk zou overbrengen aan den D.U.W. Het woningvraagstuk. De heer SOREL stelde de vraag, waarom men geen ver gunning kan krijgen om over sloopmateriaal te beschikken, teneinde daarmee zelf zijn woning te dichten. Voorts laakte hij het feit, dat som mige gedupeerden aan een woning werden geholpen ten koste van den oorspronkelyken bewoner, die dan na zijn te rugkeer op zijn best een ka mertje in eigen huis kon krij gen. Tevens verzocht de heer Sorel te bevorderen, dat de Eerste Jaargang - Nummer 83 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, nh 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 89, Teil. 2009. Donderdag 1 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. belastingkantoren naar Vlis singen terugkeeren. De VOORZITTER vestigde er de aandacht op, dat het sloopmateriaal onteigend is ten gunste van het Rijk. Al leen de Dienst van den We deropbouw kan hierover be schikken. Er wordt al aan gewerkt om de belastingkanto ren opnieuw in deze gemeente te vestigen. Ten aanzien van het wo ningvraagstuk merkte wethou der VERHAGEN op, dat het stoppen van gedupeerden in andermans huizen door Sociale Zaken slechts een tijdelijke voorziening is geweest. Er wordt naar gestreefd daardoor ontstane misstanden op te heffen. De woningschaarschte is de eenige oorzaak van alle moeilijkheden. Na het gereed komen van den Singeldijk i3 er eenige verbetering te wach ten. De Woningdienst en de Commissie van Advies blijven intusschen dilligent. Achterstelling van Vlissingen. De heer VAN ROOIJEN zwaai de lof toe aan het adres van de Vlissingsche brandweer. Op schitterende wijze heeft deze zich o.m. onderscheiden door het bergen van inboedels uit onder water geloopen huizen. Ook andere diensten hebben zich in dit opzicht nuttig ge maakt, maar er moet nog veel meer worden gered, dat nog in het water staat. De burgerij zou dit zeer op prijs stellen, temeer, waar diefstal aan de orde van den dag is. Er zou nog meer politiecontrole in het ondergeloopen stadsgedeel te noodig zijn. De levensmiddelenpositie van Vlissingen is veel ongunstiger dan elders, met name in Zeeuwsch-Viaanderen merkte deze spreker op. Aan den overkant heeft men levens middelenpakketten, schoeisel en allerlei kleeding, alsmede extra-rantsoenen vleesch en vet ontvangen. Waarom wordt Vlissingen zoo stiefmoederlijk bedeeld Dit geldt ook ten aanzien van de brandstoffen- voorziening. Naar men zegt, moet er aan de haven nog 800 ton kolen liggen. In Zou- telande heeft elk gezin 8 tot 9 mud kolen uit Duitsche bun kers ontvangen. Is zooiets in Vlissingen ook niet mogelijk? Vlissingen het Zeeuwsche stiefkind. De VOORZITTER vestigde nogmaals de aandacht op het tekort aan werkkrachten. Voor het bergen of bewaken der- inboedels in overstroomd gebied wordt gedaan wat mo gelijk is, maar ook de politie De valschermtroepen kwa men n goede orde om en bH het doel neer. De verst van Riet doei verwijderde troept" kwamen op de met steenen bezaaide oevers van de rivier Ofante terecht. De omstandig heden, waaronder de aanval werd ingezet, waren ideaal: e: lag sneeuw op de heuvels boven ile waterleiding, terwijl de maan helder scheen. De eerste groep landde te 9.42 en de commandant van de groep op nog geen vijftig meter van liet doel. Nadat de uitrusting bijeengebracht was werd gezamenlijk een onder zoek in de nabijgelegen boer derijen Ingesteld. Dit waren huizen van het gewone Zuid- italiaansche type, bestaande uit twee verdiepingen, waai de bewoners boven het vee slapen. Intusschen waren ook Major I ritchard en Lieutenant Pat- ter Plaatse verschenen, maar van Captain Daly was s'eeds» geen spoor. Patter son begon onmiddellijk de ?ri'tlding te verkennen en ontdekte, dat de drie peilers den nietWtterlfldinfr achraag- ot zooa's men aanvan kelijk gedacht had uit metsel werk, maar uit gewapend be ton waren opgetrokken, dat veel moeilijker te vernielen is. Hjj besloot dadelijk alle springstof in de meest weste lijke peiler te concentreeren. Hoewel een aantal bussen met springstof in de vliegtuigen was achtergebleven, hoopte hij toch voldoende springstof te hebben om de peiler op te kunnen blazen. Volgens zijn berekeningen zou dit mogelijk zijn. De voornaamste spring stoflading werd ontstoken. hekie^s Patt,ersor> en zijn nachts was de lading aange bracht Men had nog w|t springstof overgehouden en Lieutenant A. G. Deaneló Drummond besloot daarmede een kleine brug over de Gi- nestra, een zijrivier van de Traglno op te blazen. Deze brug had men blijkbaar voot den bouw van de waterleiding noodig gehad, zoodat zilns in ziens vernieling van de brug de herstelllngswerkzaamheden zou vertragen. Major Pritehard besloot de springstoflading een half uui na middernacht te ontsteken. Een minuut voor den vastge- stelden tijd werd een stuk lont ontstoken om de beveiliglngs- afdeeling te waarschuwen. En precies om half één ging de peiler en een halve minuut later de brug de lucht in. De valschermtroepen verza melden zich daarna bij Major Pritehard. Deze deelde drie onafhankelijke groepen in, elk onder commando van een officier, om den tocht naar de kust te beginnen. Major Pritehard trok zelf met een der groepen mee in Westelijke richting, om toen de dag aan brak in een bosch een schuil plaats te zoeken. Tegen het vallen van den avond werd de tocht voortgezet door open terrein, vervolgens vlak langs een stadje en 6 kilometer langs den weg, waar men goed vorderde. Daarna werd in Zuid-Westelijke richting over een berghelling gemarcheerd, maar toen was weer het oogenblik aangebroken, waar op men een schuilplaats vooi overdag moest zoeken. Volgens de kaart moest zich wat hoogerop een bosch bevinden, maar hoe hoog zij ook klom men een bosch was niet te vinden. Overal lag dikke sneeuw en toen de dag aan brak was nog geen schuil plaats gevonden. Zij trokken dikke laag sneeuw en ver borgen zich bij gebrek aan beter in een kleine spelonk en achter rotsblokken komt menschen tekort. Vlissingen schijnt het Zeeuw sche stiefkind te zijn, aldus de spreker. Men kan de ach terstelling van deze gemeente niet alleen aan de transport moeilijkheden voorschrijven. De kolen aan de haven zijn oor logsbuit. Besprekingen over verdeeling onder de bevolking hebben nog niet tot resultaten geleid. Overigens deugt de brachcokes niet voor gewone kachels; deze is alleen bruik baar voor centrale verwar ming. De heer DE WIT heeft den indruk gekregen, dat Wal cheren door de autoriteiten in het bevrijde gebied wordt ver- geten en noemde daarvan voorbeelden. Wethoude.r VAN OORSCHOT onderschreef de opmerkingen over de achterstelling van Vlissingen. De nijvere bijen werden voor den oorlog al vergeten en nu in dubbele mate. De bevolking van Vlis singen wordt daarvan het slachtoffer. De goederenvoorraad in be vrijd gebied is zeer gering en productie nog bijna niet mo gelijk. Daarom moeten we potverteren. In de eerste dagen na de bezetting kwamen werkwillige Vlissingers op Sociale Zaken hun nood klagen, omdat ze geen sokken en klompen had. den om in glas, puin en Wa ter arbeid te verrichten. Ten onrechte heeft men gesprok van arbeidsschuwheid. Als de menschen maar behoorlijk ge voed en gekleed worden zal het best gaan. Terwijl er schreeuwend gebrek aan klom pen was, lagen er in Hulst 35.000 paar voor Vlissingen klaar. Maar het duurde bijna een maand alvorens de benzine voor het vervoer werd toege wezen. Thans is de klompen voorziening verbeterd. Een kachelgeschiedenis, De Prov. Voorzieningscom missie te Middelburg reser veerde voor Vlissingsche ge dupeerden 50 haarden en kachels, maar stelde ze ter be schikking van Middelburgsche grossiers. Deze verkochten ai wat voor Vlissingen bestemd was aan eigen getroffenen. Vlissingen zat er weer naast. Pas na een heftige actie van den heer Van Leeuwen heeft de brandstoffencommissie ook in Vlissingen zitting genomen. Tevoren moest men voor iedere kolenaanvraag naar Middel burg met de kans te worden afgewezen. In het algemeen worden Vlissingsche grossiers ook veel later van bonartike len voorzien dan andere ge meenten. De heer VAN OORSCHOT con cludeerde, dat er in het ver volg meer rekening moet wor den gehouden met Vlissingen als geteisterde en geïsoleerde stad. Tweeërlei soort burgers? De heer VAN POPERINGEN, die zijn „maidenspeech" hield, sprak de hoop uit, dat het ge meentebestuur spoedig zijn taak in volledige openbaarheid zal kunnen hervatten. Hij was onbevredigd over de werking van den Woningdienst en stel de de vraag, waarom in aller lei opzichten voorkeur wordt gegeven aan personeel van de Mij. „De Schelde". In behui zing, vervoer en verstrekking van vet worden de „Schelde". menschen bevoorrecht. Zijn er dan twee soorten burgers in Vlissingen? De spreker gaf toe, dat de K.M.S. een belang rijk bedrijf is, maar dit kan men ook van havenwerken en arbeid in overheidsdienst zeg gen. Tenslotte stelde de heer van Poperingen de benoeming van een afzonderlijken wethou der voor de volkshuisveting voor. De voorzitter hoopte even eens op spoedig herstel der pu bliciteit, al ligt dat niet in onze macht. Het ligt in zijn bedoe ling meer van zulke vergade ringen met den ouden gemeen teraad te beleggen. De Woningdienst. Wethouder VERHAGEN nam het voor den Woningdienst op. Deze behoort tot zijn com petentie. In het algemeen, zoo betoogde deze spreker, wordt er naa rgestreefd naar overleg tusschen huurder en eigenaar. Slechts in strikt noodzakelijke gevallen wordt het K.B. tot woningvordering toegepast. Als de Woning dienst niet bevredigt, komt dit door de woningschaarschte. De tragiek van de evacuatie is, dat juist degenen, die zich gehoorzaam hebben gemeld, een evacuatiebevel ontvingen, indien hun verblijf in Vlissin gen economisch niet verant woord was. Er bevinden zich hier nog velen zonder vesti gingsvergunning. Controle zal daardoor noodzakelijk zijn. Na de verwijdering dergenen, die geen deel hebben aan het ar- Deidsproces hier ter stede, zal er ongetwijfeld wat meer ruim te beschikbaar komen. De grootste moeilijkheid is hel gebrek aan materiaal voor net herstellen van beschadigde wo'ningen. Vlissingen komt al leen al aan glas 65.000 M2 tekort. Wethouder VAN OORSCHOT (Wordt vervolgd.) stelde ten aanzien van de De slag om Keulen is be gonnen. De stad wordt hevig beschoten door zware Ameri- kaansche artillerie. De Rijn overgang Xanten ligt onder het vuur der Canadeezen. In Rheydt de geboortestad van Goebbels en Mlinchen-Glad- bach worden straatgevechten geleverd. Trier is bijna omsin. feld. De vijand tracht daar de urgers te evacueeren, maar generaal Eisenhower roept hen op om te blijven. By daglicht zyn gisteren Kassei, Soest, Hagen, Siegen en Gelsenkirchen gebombar deerd. Berlijn had weer een nachtelijken luchtaanval te verduren. Spitfires bestookten V 2- installaties in bezet Neder land. De Russen hebben Neu- Stettin en 50 andere plaatsen in Pommeren veroverd. Goebbels heeft gisteren in 'n rede verklaard, dat Duitseh- land tóch zal winnen. Hij sprak van „uitersten teutonischen wil tn vlammenden haat". Het Roemeensche kabi. net is afgetreden. (B.B.C. en' H.N.) EEN NOODLOTTIG ONGEVAL. Maandagavond had te onge veer kwart vóór zeven ter hoogte van den overweg van den Rijksweg naar Nieuwland een noodlottig treinongeval plaats. De 39-jarige de K., staande op de treeplank van een der personenwagens, ver loor een stok, dien hij brj zich had. Bij zijn poging dezen nog te grijpen viel hij uit den r- denden trein en sloeg achter over en kwam tusschen de wielen. De trein stopte, doch het was reeds te laat. Het slachtoffer was op slag dood. DE „ZEEUWSCHE „VOLKSUNIVERSITEIT". Kortgeleden is te Middelburg de Zeeuwsche Volksuniversiteit opgericht, die ten doel heeft het bevorderen, onder zoo breed mogelijke lagen van de Zeeuwsche bevolking, van de algemeene kennis van weten- scnap, cultuur en kunst. Daar bij is zij speciaal gericht op het bereiken van de maat schappelijk minder bevoorrech ten, voor wie zij hier een mo gelijkheid wil openen om „dicht bij huis" hun kennis te verrij ken en hun gezichtsveld te ver ruimen. De Z.V.U. wil zich op zoo breed mogelijk terrein gaan be wegen: zy gaat lezingen en cursussen houden op a.ler.ei gebied, zy wil tooneelvoorspel lingen en concerten geven, ten toonstellingen orgamseeren, zij hoopt een jeugdleeszaal te openen, en nog vele dingen meer. Hoewel de Z.V.U. natuurlijk pas na de algeheele bevrijding van ons land tot volle ont plooiing zal kunnen komen (immers, hoeveel mogelijke sprekers, tooneelgroepeu enz. zitten nog in bezet Nederlandj, toch ontwikkelt zij ook nu in het loopende seizoen reeds een zoo groot mogelijke activiteit. De eerste lezing van haar eer ste serie voordrachten over „HersteL en Wederupbouw- problemen" is al achter den rug, cursussen in de Engelsche taal zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding, terwijl verdere plannen nog uitgewerkt worden. De Z.V.U. is bij haar geboor te allerwege hartelijk en met geestdrift ontvangen. Moge zij door haar daden in haar ver deren levensloop bewijzen dat zy in een lang gevoelde behoef te weet te voorzien. EEN GESLAAGDE „BONTE AVOND". De amusementsvereeniging „Amicitia" heeft j.l. Zaterdag een goed debuut gemaakt door het organiseeren van een „bon ten avond". Het sympathiekste in deze uitvoering was het feit, dat al le geldelijke baten ten goede zullen komen aan de hulp voor bezet Nederland. Het gehalte van de geboden schetsen, zang- en muziek nummers was over het alge- Canadeezen naderen Xanten. De Canadeezen zijn, ge steund door honderden tanks, in den laatsten verdedigings- fordel voor den Rijn doorge- rongen. De laatste berichten mel den dat ze door het Hochwald heen zijn. Uden werd ver overd en de zuivering van Calcar wordt voortgezet. Bij hun opmarsch naar den Rijn naderen ze Xanten. Ze zijn nog ongeveer 7 km. van deze plaats verwijderd. Verder Oos telijk heeft de infanterie een 6 km. lange strook langs den Rijn veroverd. De eerste en negende Amerikaansche legers zijn weer 15 km. gevorderd. De Amerikanen rukken op langs den weg DürenKeu len. Vanuit Jülich vorderen ze eveneens. De laatste verdedi gingslinie voor Keulen, de Erft, is op 9 verschillende plaatsen bereikt.' Hierdoor zijn de Amerikanen 15 km. van Keulen verwijderd. Deze stad is reeds door 24 cm. kanonnen beschoten. Een correspondent meldt: De Amerikanen trekken door de Duitsche dorpen en de burgers, die geen goed heen komen konden zoeken, slaan de oprukkende troepen gade. Dinsdag werden wederom 1500 gevangenen binnenge bracht. Het eerste Ameri kaansche leger bracht ook 1500 Duitschers binnen. De eerste 2 weken zyn al genoeg gevangenen binnengebracht om 2 divisies te vormen. M-Gladbach bijna bereikt. De operaties van het 9de leger worden geheim gehou den om de Duitsche tegen maatregelen niet te bevoor- deelen. Het Duitsche leger is echter nog steeds niet goed georganiseerd en er wijzen nog geen .teekenen op, dat dit zal veranderen. De laatste berichten van het 9e Amerikaansche leger melden, dat deze troepen MünchenGladbach tot op 2 km. genaderd zijn. Van Düs- seldorf waren ze nog 25 km. verwijderd. Volgens correspon denten neemt de opmarsch nog in snelheid toe. Het derde Amerikaansche leger maakt eveneens bevredigende vorde ringen. Voorhoeden naderen Trier van twee zijden en wel van het N. en Z. uit. Deze troepen zijn nog 10 km. van die belangrijke stad verwij derd. Bitburg zijn ze binnen getrokken. De hoofdweg van Bitburg naar Trier is afge sneden. Het bruggenhoofd over de Saar is nu 10 km. diep en 11 km. breed. Verder wordt nog gemeld, dat de weersom standigheden aan het Weste lijk front verbeterd zijn. Dins dag kon door de slechte weersomstandigheden de tac tische luchtmacht niét operee- ren. Danzig met afsnijding bedreigd. Aan het Oostelijk front heeft Rokosowsky belangrijke terreinwinst behaald. Dit leger is in 4 dagen meer dan 70 km. opgerukt. Meer dan 100 Duitsche steden en dorpen werden veroverd. Door deze operatie is Rokosowsky's leger 50 km. van de Oostzee, tus schen Stettin en Danzig, ver wijderd en 40 km. van de spoorlijn DanzigStettin. Dan zig is overvleugeld en weer wordt een Duitsch leger met omsingeling bedreigd. O.a. werden de steden Bublitz, Pregau en Slogau veroverd. De Duitschers hebben nu nog slechts een gebied van 50 km. waarlangs ze kunnen te rugtrekken. In dit gebied loopt één voorname spoorlijn en wel die van Danzig naar Stettin De gevechten in Breslau, welke stad op vele plaatsen in brand staat, duren voort. 14 huizenblokken en een sta dion werden op de vijandelijke troepen veroverd. Ten N.W. van Ludzinek werd een aantal plaatsen veroverd. De tegenaanvallen, die de Duitschers in Oost-Pruisen ten N.W. van Koningsbergen uit voerden, werden onder hevige vijandelijke verliezen afgesla gen. Aan het Oostelijk front werden Maandag 66 tanks en 6 vliegtuigen vernield. Van de andere fronten is niet veel nieuws te melden. De Duitschers melden, dat er bij Forst en Guben wordt gevoch ten. 217e luchtaanval op Berlijn Voor den 8sten opeenvol genden nacht is Berlijn we derom door Mosquito's met bommen van 2 ton gebom bardeerd. De branden door den grooten dagaanval van den vorigen dag woedden nog. Deze aanval brengt het totale aantal luchtaanvallen op Ber lijn op 217. Dinsdagmiddag werd de grootste dagaanval gedurende den oorlog op Mainz ondernomen. Deze stad is zeer belangrijk voor het vervoer van versterkingen en voorra den naar het Westelijk front. Eveneens werden de benzol- fabrieken bij Gelsenkirchen aangevallen. Van de 1100 zware Amerikaansche bom menwerpers bombardeerden er 750 Leipzig. De overige vielen doelen bij Halle aan. Deze twee steden zijn belangrijk voor de bevoorrading van het Oostelijk front. 70 Duitsche toestellen werden door de ja gers op den grond vernietigd. Van Italië uit bombardeer den zware geallieerde bom menwerpers doelen in Augs burg; jachtbommenwerpers vielen spoorwegdoelen in Z. Oostenrijk en de Brennerbaan aan. Jappen vechten zich dood. Op Iwojima werden in het midden en op de flanken weer eenige vorderingen gemaakt. De Japansche tegenstand blijft even hevig. Niemand geeft zich over. Fatsidjio, op 300 km. ten Z. van Tokio, werd door marine vliegtuigen gebombardeerd. Er wordt nog gemeld, dat bij den laatsten aanval op Tokio 158 vliegtuigen werden neer geschoten en 17 schepen tot zinken gebracht. In de Philippijnen zijn alle Japanners op het eiland Berde, waar Zondag een landing werd uitgevoerd, onschadelijk gemaakt. In Noord-Birma zijn de Chi- neesche strijdkrachten onge veer 35 km. van Lashio ge vorderd. Bij de Irawadi wer den 500 Japanners omsingeld. Geen enkele gaf zich over; ze moesten allen worden gedood. Generaal Alexander en maarschalk Tito hebben in Belgrado besprekingen ge voerd. De geallieerden zullen Joego-Slavië van wapens blij ven voorzien. Plannen voor de vereeniging van de Engelsche troepen in Italië en de Joego slavische in Joego-Slavië wer den besproken. Hee Parlement van Libanon heeft met algemeene stemmen de oorlogsverklaring tegen Duitschland en Japan goedge keurd. Bidaut is naar zijn land teruggekeerd. Alle aangelegen heden, die voor Frankrijk en Engeland van belang zijn, wer den op de conferentie bespro ken. Frankrijk en Engeland zijn vast besloten in vrede en oorlog samen te werken. volkshuisvesting voor verte genwoordigers van de woning bouwvereenigingen op te ne men in de Commissie van Be roep. Zij kunnen adviseeienu en beschermend optreden te gen huuropdryving. De burgemeester voelt hlei wel voor en zegde behandeling van deze materie in het college van B. en W. toe. Hierna volgde sluiting. .(Red.) ONZE PKINCESSEN IN CANADA. meen beter dan wat men van een clubje jonge amateurs zou verwachten. De talrijke aanwe zigen wy telden in de prop volle zaal van het gebouw der C.J.M.V. ongeveer 250 men schen hebben dan ook vol op genoten. Uit het ryk gevarieerde pro gramma stipppen we aan: .Klanken van eigen bodem", vertolkt door 4 musici en zan Teres, „Oriënt Express" door een mondharmonica v.rtuoos, ,Eén eitje maar(een vervaarlijke kip legde op het tooneel een symbolisch ei, de vrijheid!), de schets „Een ide ale echtgenoot" en muziek dooi het ensemble van accordeon, viool, 2 guitaren en slagwerk. Tijdens de pauze werd er voor het goede doel een ver loting gehouden. Hoofdprijs: een aanlokkelijke tulband. De prijzen waren door zakenmen- schen belangeloos afgestaan. De leiding van den avond be rustte bij den heer C. A. Puij- pe, voorzitter van „Amicitia". De heer F. van Sabben sprak een treffend slotwoord. (Red.) ZYYEEDoi li r v OOK BEZET NEÜGKL.tND. Het motorvaartuig „Halla ren" heeft thans Goeteberg met bestemming Delfzijl ver laten, met een lading van 4.800 ton, hoofdzakelijk meel. (Anep-Aneta.)

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1