De Vrije Zeeuw UIT ONZEN LEZERSKRING. De GeaSfiieerde troepen naderen Keiden. H.M. DE KONINGIN SPREEKT TOT DE VROUWEN DER VEREENIGDE VOLKEN. helpt holland raad. Belangrijke rede van Churchill. middelburg tentcoannt?e1 b«Senadd?reet H.M. de Koningin heeft bij den aanvang van een groote actie van de organisatie „Women of the United Na tions", die in de Vereenigde Staten is begonnen, een radio rede gehouden via de Colum bia Broadcasting System, waarvan wij reeds in het kort melding hebben gemaakt. Ook mevrouw Eleanor Roose velt, echtgenoote van den President van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, hield bij deze gelegenheid een radiorede. Hier volgt de rede van H.M. de Koningin. Ik ben er vast van over tuigd, dat de vrouwen der Vereenigde Volken geroepen zullen worden om een hoogst belangrijke rol te spelen in het groote werk van den weder opbouw, dat de menschheid wacht aan het einde van dezen verschrikkelijken, ver nietigenden oorlog. Daarom heb ik met genoe gen de uitnoodiging aanvaard om eenige woorden te spreken ter gelegenheid van het begin van deze, zich over de ge- heele Vereenigde Staten uit strekkende campagne. Gedurende de lange jaren van de geweldige worsteling voor vryheid en recht is op de vrouwen een last gelegd, zóó zwaar, dat het onbegrij pelijk is, dat zij die hebben kunnen dragen. Met de man nen hebben zrj gestreden en geleden, met gelijken moed en in denzelfden ongebroken geest hebben zjj de gevaren getrotseerd en de ellende en ontberingen doorstaan van een weergalooze, soms schijn baar hopelooze worsteling; een worsteling, die dreigde de geheele beschaving, zooals wij die kennen en verstaan, te vcrz .-eisen. Door deze bij uitstek be langrijke rol hebben de vrou wen er ongetwijfeld vecht op ten volle te .deelen in de ont zaglijke taak, die vóór ons ligt. Op den drempel van een moeizaam behaalde overwin ning zien wij ons allen ge noopt een wereld, die in puin ligt, op te bouwen. En boven dien: wij zijn vast besloten haar tot een betere te maken dan zij ooit was. Dit betee- kent wederopbouw, zoowel in geestelijken als in stoffelijken zin. Op deze beide gebieden is de hulp der vrouwen, in vol ledige samenwerking met de mannen, onmisbaar. Zonder haar hulp kan de groote taak niet tot een goed einde wor den gebracht. Die hulp moe ten en zullen wij geven. Dat is niet alleen ons recht, maar ook onze plicht en ik ben er zeker van dat wij niet zullen falen. Het wordt van de vrouwen van Amerika met haar groote traditie verwacht en ik ben er zeker van dat daarop stellig kan worden gerekend dat zij- zich tot het uiter ste zullen inspannen, maar natuurlijk zullen zij van my willen hooren wat zij kunnen verwachten van ons, vrouwen van Nederland. Nu en ik zeg dit niet zonder trots in deze ont- zettende jaren hebben zij ge- toond wat zij waren, en heb ben zij zich als heldinnen ge dragen. Ik kan u verzekeren dat zij haar aandeel zullen bijdragen, en wanneer het mo gelijk is, méér dan dat. Geen enkel oogenblik heeft mijn ve.itouwen in haar gewankeld gedurende al deze jaren van c nuerdrukking. Er Is slechts één ding dat ons met zorg vervult: willen onze vrouwen in Nederland haar aandeel hebben in de groote taak der vrouwen na den oorlog, dan moet nu in de donkere uren die zij thans doormaken, tij dig het noodige verricht wor den om ze daartoe in staat te stellen. Reeds gedurende jaren is er ondervoeding geweest in Ne derland, doch nu in het nog door den vijand bezette deel van Nederland, waar bijna zeven van de negen millioen van mijn volk wonen staan zij voor den ergsten hongers nood, en dat, in ons eens zoo welvarend land, waar honger ten eenenmale een onbekende was, maar dat nu verwoest, geïnundeerd en leeggeroofd is Wat dit werkelijk beteekent kunnen zij, die dit niet zelf hebben doorgemaakt, zich bij na niet voorstellen. Het is zelfs wellicht nog moeilijker te begrijpen dat zulke dingen werkelijk kunnen bestaan. Kunt gij begrijpen wat hon ger beteekent, bij ijskoude en gebrek aan licht in het don ker te zitten, want er is noch brandstof, noch electric! teit, noch gas meer. Kunt gij begrijpen wat het betee kent niet in staat te zijn de kleeren en schoenen van uw kinderen door nieuwe te ver vangen of zelfs maar te her stellen of de zoo noodige dek king te geven? En bovenal, kunt gij begrij pen wat het beteekent, voor een moeder aan haar kinderen aanhoudend niet te kunnen geven wat zij bitter noodig hebben, zelfs al spaart zij uil haar eigen mond het schamele beetje voedsel, dat zij nog met veel moeite heeft kunnen krijgen ïk betwijfel of dit mogelijk is en daarom moet ik u de verzekering geven dat ik u de eenvoudige waarheid vertel. Eenig voedsel wordt reeds naar Nederland gebracht, dank zij de samenwerking van verschillende bevriende re geeringen en het Roode Kruis, waarvoor wij dankbaar zijn. Dit soulaas kon slechts op kleine schaal plaats vinden en het Is volkomen zeker, dat dit, wanneer het niet op af doende wijze en onmiddellijk geschiedt, niet meer aan zijn doel kan beantwoorden. Het is een ontstellende ge dachte, dat misschien noch de vrouwen, noch de gedeporteer de mannen (en dat zijn er eenige millioenen) in staat zullen zijn zijn deel te nemen aan het groote werk dat ons allen wacht, niet omdat zij dat niet willen doen of omdat het hun onverschillig is, doch een voudig omdat een groot aan tal van hen daartoe absoluut niet in staat zouden zijn. Voor mij is het onuitspreke lijk treurig en tragisch, dat het Nederlandsche volk, dat altjjd, met woord en daad, de zaak van vrijheid en recht heeft voorgestaan, en dat we derom gedurende den langen en duisteren oorlogsnacht moedig en onbuigzaam heeft standgehouden, aan den dage raad der vrijheid zulk een wreede beproeving moet door staan. In alle oprechtheid uit ik mijn beste wenschen voor een blijvend welslagen van deze campagne en zelfs nu blijf ik de hoop koesteren, dat de vrouwen van Nederland zul len kunnen meedoen, want ik weet dat zij niets liever zou den willen. (Anep-Aneta- Eerste Jaargang - Nummer 82 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinneraa, Red.-adrcs: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Woensdag 28 Februari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs SO cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. In de „Times" van 19 Febru ari troffen wij het volgende ingezonden stuk aan: M. Wij zullen U dankbaar zijn als U ons wilt toestaan de kolommen van the Times te gebruiken om de stichting te melden van den Help Holland Raad. Het lijden der Neder landers is zoo groot, dat naar onze meening geen veront schuldiging noodig is, dat wij een organisatie hebben toege voegd aan de vele, die, op welke wijze ook, de ellende Uitreiking bonkaarten voedingsmiddelen 4e periode 1945. De Distributiekring Middel, burg maakt bekend, dat dé WhkMg Van bovenstaande bescheiden voor dc inwoners van Middelburg, St. Laurens MMHIPK c'ie bijdelijk u vertoeven en in het bezit zyn van een geldige T.D met I.v. of een nood. stamkaart met noodinlegvel zal geschieden in het tijdvak van 1 t.m. 13 Maart a.s. D,f uitreiking zal geschieden Bogardzaa] volgens be ginletters geslachtsnaam Van net Hoofd" van het gezin en is ais volgt geregeld: Donderdag 1 Maart de letters A en C. vrijdag 2 Maart de letter B Zaterdag 3 Maart de letters D en E Maandag 5 Maart de letters P, G en H Dinsdag 6 Maart de letters I, J en K. Woensdag 7 Maart de letters L en M. Donderdag 8 Maart de letters N, O en P. Vrijdag 9 Maart de letters Q, R en S. Zaterdag 10 Maart de letters t en u. Maandag 12 Maart de letters V en W. Dinsdag 13 Maart de letters X, IJ en Z. ziin Boffardzaal zal geopend u'inr va" 9.30 -12 en vin 2--4 Maa„ °P Zaterdag 3 en 10 «aart van 9.30—12 uur. Zelfverzorgers zullen per soonlijk worden opgeroepen. Zij, die geen oproep ontvangen mo"ten zich op Vrijdag 16 Maart in de Bogardzaal ver voegen. Overgelegd moet worden de nieuwe stamkaart zonder in lepel en afgeknipte bon 72 Algemeen van de bonkaart 3e periode 1945. Uitgereikt zal worden: le. Aan personen geboren in 1926 of vroeger een bonkaart K.a 4; Minister-president Churchill heeft gisterenmiddag in het Lagerhuis een redevoering ge houden ter verdediging van de Engelsche politiek in Yalta. Op Malta zijn, aldus de spre ker, vooraf belangrijke mili taire en politieke besprekin gen gehouden tusschen de En gelsche en Amerikaansche de legaties. De komende wereldorganisa tie zal niet zijn gebaseerd op een dictatuur der groote mo gendheden. Deze moeten de menschen dienen, niet hen be- heerschen. De militaire en politieke een heid tusschen de Geallieerden is grooter dan ooit. In Duitsch- land zullen het naticnaal-so- cialisme en militarisme worden uitgeroeid. Wat Polen betreft zeids Churchill, dat de Oostgrens in 1919 vastgesteld is door een Geallieerde commissie. In rui! voor de gebieden, welke het zal moeten afstaan, krijgt Polen Danzig, de helft van O.-Pru' sen en het industriegebied van Opper-Silezië. De onafhanke lijkheid van Polen is gewaar borgd en een nieuwe regeerng zal alleen erkend worden, ais Ze op democratische wijze ge vormd is. Betreffende Italië bestaat er geen verschil van opvatting tusschen de Britsche en de Amerikaansche regeering. De Engelsche politiek in Griekenland is gerechtvaardigd er is een vrede tot stand ge komen zonder wraakneming. De toekomst ligt in handen van het Grieksche volk. Engeland is voor een sterk Frankrijk en een sterk F'-anscli leger. „Laat ons", zoo basic, Churchill, „tezamen voorwaarts schrijden. Als we één zijn, kun nen we welvaart, vrijhe-id en geluk aan de wereld terugge. ven." (B.B.C.) Een VLISSINGSCHE OOR LOGSVRIJ WILLIGER maakt zich tot tolk van velen door de vraag te steli.n hoe lang het nog zal duren eer de manner. en jongens, die zich gemeld hebben om onzen vijand te be strijden, in de gelegenheid zul len worden gesteld hun vader land te gaan dienen. „Wij wil len en mogen geen critiek uit oefenen op de bevoegde instan ties, die deze zaken voor om behartigen. Wij weten dat het met vele moeilijkheden ge paard gaat, eer alles voor elk aar is. Maar dat neemt niet weg, dat wij hopen, dat spoe dig ook voor ons de tijd mag aanbreken, dat wij met God en met eere op mogen trekken te gen den Duitschen en Japan- chen vijand". De nood in Zeeuwsch-Vlaan deren wordt door den heer J. DE BLIEK naar voren ge bracht. De schrijver acht het een loffelijk streven om onze landgenooten „boven de rivie ren" te willen helpen, maar vraagt hierb'j de ellende be zuiden de Schelde niet te ver- jeten. In W. Zeeuwsch Vlaan- eren behoeven velen drin gende hulp en ontbeert As be volking vaak het allernoodig- ste. Spoedige leniging van de zen nood is eerezaak. Dit heeft het Comité dat gelden cn goederen inza melt voor bezet Nederland begrepen, waarom 25 van de opbrengst der ge houden collecte voor Zee land blijft gereserveerd. (Bed.) Onder het motto „Bouwen wjj op?" vraagt de heer M. A. VADER om meer eenheid en samenwerking. In den huldi gen tijd moesten schrijnende tegenstellingen niet meer voor komen. Iemand verdient geen voorrang wanneer men in de rij moet staan omdat hij intel lectueel is of een goede positie bekleedt. Herstel der arbei derswoningen is van meer be lang dan allerlei luxe-kar weitjes. Men roept om een betere ge meenschap, zich uitend in een sociale waarachtigheid. Laten we daarom ook aan onszelf voortbouwen. Mevr. J. B. VAN VERRE HANGARD juicht de actie voor hulpverleening aan bezet Nederland toe. Maar, vraagt zij, kunnen wij hier den onder voeden kinderen uit het Noor. den wel de verpleging en ver zorging geven die zij behoe ven? Zal ons overbevolkt eiland nog meer bewoners kunnen herbergen Kunnen we onzen logé's de noodige af leiding bezorgen? Naar onze meening be ziet de inzendster dit vraagstuk wel wat al te donker. Voor de landge nooten, vooral voor de kin deren, uit het thans nog bezette gebied zal iedere verandering een verbe- ring beteekenen. De huis vesting der kinderen is een probleem, dat natuur lijk goed dient te v orden aangepakt. Een strenge medische keuring en een doorloopend toezicht op de huisvesting zijn een drin gende eisch. Met de voe ding en het vertier zal het ongetwijfeld wel in orde komen. (Red.) Ds. HANNEMAN ziet vele tegenstellingen tusschen de ge. boden van het Christendom en ;'e praetijk van het dagelijkse! leven. Hierin moet meer ce Christelijke liefde gaan heer- schen. Laat niemand een ander aangeven om er zelf beter van te worden, maar alleen omdat het landsbelang dit eischt. Ver der dringt de schrijver aan op het betrachten van de Christe lijke naastenliefde, ook jegens den tegenstander. Personen t.m. 1930 een eboren in 1927 xmkaart K.B 4. 1 ™e^.nen geboren in 1931 r-m. 1940 een bonkaart K.C 4. i,'er1Sn.n„eri geboren in 1941 t.m. 1942 een bonkaart K.D 4. mfa''S0^ri,£eboren in 1943, KE 4 een bonkaart an de zelfverzorgers voor brood zal met de broodbonnen c.q. beschuitbonnen ook de Ï0TeH,5Al1f3enérden°bon93'R9e7' &Ne°mAt-m-E29~ hem® oflewer Weve °P den voor te °Ltear aangewezen dag ^«rtoetekaI da?6tééj,3 ,yerboden voor meer bonnen af tè^alen ti£e1^ de Wordt drine-enrt O ieder nLCre|0l^Vednenr^---t^n Tenslotte moeten zij Pweike "ft f bf bezit Zijn Jvan éen b°" 72 Algemeen: bijvoorbeeld door opname in ziekenhuis geboorte enz. zich wenden tot het Distributiekantoor Zuid suigel kamer 2, loket 4. s( he kindeken, dienst *ef,f/lnPV0°rlichtings- liana wldï' ,dat Prinses Ju- aan 1 Lu gende telegram ai> de leiders der Nederland sche kinderen in Engeland ge zonden heeft: „Zeer verheugd het goede nianws te hebben vernomen, vvilt mijn hartelijke geluk- wenschen aan kinderen over brengen ook namens Kinderen. w,g. HIJ MOEST AAN DEN KETTING. In het Tijdschrift voor Over heidsadministratie vonden wij een artikel, dat vooral voor de geschiedenis van Vlissingen tijdens de bezetting van belang is. Wij laten het hieronder vol gen: DE ONDERGEDOKEN AMBTSKETTING. Het was lang geleden, dat hij den burgemeester om den hals had gehangen Plechtige gele genheden, waarbij hij dit placht te doen, hadden zich geduren de de oorlogsjaren niet meer voorgedaan. Schijnbaar verge ten lag hij opgeborgen in de werkkamer van zijn heer. De ze geraakte in onmin met de verkrachters van recht en vrij heid en werd uit zijn gemeente verdreven. Hij treurde om deze scheiding. Toen gingen er geruchten, dat een vreemdeling van stad en volk, een verrader van volk en vaderland de plaats var. zijn heer zou gaan innemen, dat hij dan dien zou toebe- hooren en de schrik sloeg hem om het hart. Dat, dat nooit!! Maar de geruchten werden zekerheid en het besluit, waar bij een nieuwe meester werd benoemd, kwam af. De dajg, waarop deze aan het hoofd dei gemeente zou komen te staan, werd bekend en naderde snel. Hy wanhoopte. Waar, waar was uitredding? Die kwam! w.»S£i n,00?' zÖn leed. v°nd Iné'l! ?- n de harten van die h™len?.ren van zUn heer- haalden Zljn schuilplaats lileroorT brachten naar vei- handen n waar schennende roeren h? niei konden be- pij wachtte gelukkisr d?e oo!ed™ °l de hovrï^in# ook voor hem zou kómen Dc dag der installatie van derde'enW6n bdrgemeester na- mijneIbleelt er n iét t l^Grootï Juliana", jconsternatie. le Onder oplegging van ge heimhouding werden een paar stadsdienaren in verhoor geno men. Zonder resultaat. Wat nu te doen? Een tweede medaille was wel aanwezig maar deze was be vestigd aan een Oranjelint, De ze kan den vijand van het Vor stenhuis toch moeilijk worden aangeboden. Was er slechts een ketting dan was men uit den nood. Hierop was raad en met spoed toog een der stadsbe stuurders naar het centrum des lands en keerde na eenige dagen triomfantelijk met een ketting terug. De doorstane emotie was voorbij. Alles zou recht komen. De dag der in stallatie was nabij. De uitnoo- digingen waren verzonden. Al les was geregeld. „Das Va- terland kann ruhig sein". Wreed werd de rust ver stoord. Rondgezonden anonieme briefjes, die toonden door on geletterde personen te zijn ge schreven (hadden ze immers de letter N niet verkeerd ge zet?) beweerden, dat, zoo al van een ambtsketting bij de installatie gebruik zou worden gemaakt, dit dan een surrogaat ketting zou moeten zijn, daar de echte door goede vaderlan ders in veiligheid was gebracht en van vreemde smetten vrij zou blnven. Groote verslagenheid. Alle moeite, welke was ge daan om de plechtigheid toch vooral te doen slagen, was te vergeefs geweest. Het bedrog was aan het licht gekomen. Nu restte niets anders dan den nieuwen burgemeester in te lichten. De surrogaatketting deed echter dienst. De schijn moest toch worden opgehou den? Hij zon echter op wraak, alarmeerde de Gestapo, maar de ketting was en bleef zoek. Thans is hij weer in zijn be kende omgeving terug en wacht op de plechtige gelegen heden, die zullen komen Hij Nieuwe aanval der Canadeezen. De eerste en negende Ame rikaansche legers, die langs den weg DtirenKeulen oprukken zijn nog ongeveer 20 km. van Keulen verwijderd. Blatzheim werd veroverd. In Golsheim, 8 km. ten O. van Düren, gaf zich een heel Duitsch bataljon over zonder den geringsten tegenstand te bieden. Meer naar het N.W. zijn de Ame rikanen Erkelenz binnenge rukt. Gürbelsheim, Rommel- stein en Oberemd werden veroverd. In 4 dagen werden 10.000 gevangenen binnenge bracht. Ten N.O. van Erkelenz werd een plaats op 8 km. van Rheidt veroverd. De Ameri kaansche legers staan nu nog 30 km. van Düsseldorf. 10 km. van MünchenGladbacli en 8 km. van Rheidt. Duit- sche krijgsgevangenen melden dat een gevechtsgroep te voet naar het front moest. Nadat ze 25 km. hadden afgelegd werden ze dadelijk ingezet. De verdediging is niet goed ge organiseerd. Hieruit blijkt wel dat het transport door de vele luchtaanvallen veel te wenschen overlaat. De Amerikanen rukten Maandag over een front van 60 km. breedte op vele punten 10 km. op. 4500 krijgsgevan genen werden binnengebracht. Het eerste Canadeesche le. ger is wederom met een nieuwen aanval begonnen. Ten O. van de Saar werden onge veer 11 kleine steden en dor pen veroverd. De laatste berichten melden dat in Calcar verwoed wordt gevochten. 1000 krijgsgevange nen werden binnengebracht. Het derde Amerikaansche leger staat nu 25 km. binnen de Duitsche grens. Dit leger heeft de Priim en de Nimz reeds overgestoken; het na dert Bitburg van 2 zijden In dezen sector werden een zevental dorpen veroverd. De rivier de Nimz, waaraan Bit burg is gelegen, werd over gestoken. Op dit punt zijn de Canadeezen 4 km. van laatst genoemde stad verwijderd. Het eerste Canadeesche leger en de eerste en ne gende Amerikaansche le gers hebben tezamen 40.000 krijgsgevangenen binnenge bracht. Weinig nieuws van het Oostelijk front. Van het Oostelijk front is niet veel nieuws te melden. In Oost-Pruisen zijn weer een aantal tegenaanvallen der Duitschers onder zware vijan delijke tankverliezen afgesla gen. Vooral rond Koningsber gen werd verwoed gevochten. In Breslau wordt van huis tot huis gevochten. Het Hinden burgplein en de tramremise werden veroverd. 1000 Duit schers werden gedood. Achter de fronten worden de omsingelde Duitschers ver woed aangevallen. Zoo zijn er nog omsingelde vijandelijke eenheden in Graudenz, Bres. lau, Glogau en Koningsbergen. Het Russische communiqué zwijgt over de gevechten bij Glogau, doch de Duitschers melden reeds dat in deze stad wordt gevochten. Ook melden de vijandelijke berichten dat de Roode legers tot Guben en Forst zijn door gedrongen. Hieruit blijkt wel dat de Russen de Oder op deze plaats hebben overschre den. De Russen zwijgen even eens over de gevechten in dezen sector. Berlijn staat in brand. Na den hevigen dagaanval, die door 1200 zware Ameri kaansche bommenwerpers, be geleid door 700 jagers, werd uitgevoerd, werd Berlijn Maan dagnacht wederom door Mos quito's gebombardeerd. Bij den aanval overdag werden 500.000 brandbommen en 3000 ton bri santbommen op de Duitsche hoofdstad afgeworpen, in to taal 3.000.000 kilo. De Duit sche radio meldde na het Achtung-signaal, dat een 500 km. lange groep bommenwer pers de Duitsche hoofdstad naderde. Daarna zweeg de zender bijna 4 uur. Toen be richtte de „Rundfunk", dat Berlijn zwaar was beschadigd. Deze aanval was de hevigste die bij dag werd uitgevoerd Vooral de drie hoofdstations, w.o. het Alexander Bahnhof en Berlin N. werden gebom bardeerd. 16 bommenwerpers en 7 jagers kwamen niet terug. Bij den nachtaanval die door Mosquito's werd uitgevoerd, woedden de groote branden nog. In de afgeloopen week werd 22.000 ton bommen op de Duitsche hoofdstad afge worpen. Door de vele lucht aanvallen ligt op vele plaatsen het verkeer geheel stil. Vlak na den aanval op Berlijn bom bardeerde de R.A.F. synthe- tiseheolie-fabrieken te Dort mund. Ook Neuerberg werd aangevallen. Van Italië uit werden doelen in Joego-Slavië, Oostenrijk en N.-Italië aangevallen. De Fransche marine bombardeert voortdurend de vijandelijke stellingen aan de Italiaansche kust. In Italië heeft het 8ste Brit sche leger zijn posities langs de Senio versterkt. Het 5de Britsche leger veroverde meer hoog gelegen plaatsen. Burgerlijk bestuur op de Philippijnen. In Birma vestigden de Britsche troepen een nieuw bruggenhoofd over de Irawadi op 160 km. ten Z.W. van Man- dalay. Het bruggenhoofd is nu 19 km. lang en 5 km. diep; het is gevormd bij de plaats Pagan. Deze stad is reeds ver overd. De Japansche troepen trokken zich daarna in een labyrinth van spleten en holen terug. Met handgranaten en mitrailleurvuur werden ze ver dreven. Amerikaansche troepen zyn geland op het Berde-eiland, tusschen Luzon en Mindoro. Op Iwo Jima is het tweede vliegveld grootendeels in Ame rikaansche handen. Het eerste vliegveld wordt reeds voor luchtaanvallen gebruikt. Gene raal Mac Arthur heeft het burgerlijke gouvernement van de Philipprjnen overgedragen aan den president van Osme- nia. Generaal Anders, die tot dusver het commando over een leger in Italië voerde, onder contróle van het Poolsche gouvernement in Londen, heeft zijn betrekking neerge legd. Dit geschiedde zonder vooraf het Britsche gouverne ment te hebben geraadpleegd. Ook Syrië in oorlog met de As. Syrië heeft den oorlog aan Duitschland en Japan ver klaard. De eerste minister ver klaarde, dat zijn land een be langrijke rol zal spelen in den oorlog. Hij voegde eraan toe, dat Syrië streeft naar een vrijen, onafhankelijken staat. (B.B.C.) ■van den oorlog willen verzaeh- 'ten. Wij gelooven dat er velen zijn, die een gelegenheid om hun vriendschap en respect voor het Nederlandsche volk te uiten zullen toejuichen. Het doel dat wij ons voor oogen stellen is: a. de publieke opinie te door dringen van de urgentie van het tragische probleem waar voor Holland staat als gevolg de Duitsche vernielings- wacht op DE PLECHTIGE GELEGENHEID, dat hij ge. dragen door zijn heer, van na bij de Hooge Landsvrouwe zal mogen zien, aan Wier balling schap nu spoedig een einde komt. OPZIENBARENDE ONTHULLING. In aansluiting op dit artikel kunnen wij onzen lezers nog een vermakelijke kant dezer zaak onthullen. De surrogaatketting, waar van hierboven sprake is, en welke gedurende zijn geheele ambtsperiode de borst van Callenfels „gesierd" heeft waseen verzilverde kope ren hondeketting! (Red.) KONINKLIJK NEDERLANDSCH-INDISCH LEGER. Aan hen. die wenschen dienst te nemen bij het Koninklijk Ne- derlandsch-Indlsch leger wordt het volgende bekend gemaakt: Voor de bevrijding van Ne- derlandsch Indië van den Ja- panschen overheerscher zullen onder meer Nederlandsche troepen worden ingezet, onder den naam van „GEZAGStSA TAILLONS voor INDIc'. Laat U door dezen naam niet in de war brengen: Deze troepen zijn niet een soort politietroepen, doch zul len deelnemen aan den strya tegen de Japanners. De gezagsbataillons voor Indië worden gevormd als on- derdeelen van de Koninklijke Landmacht, om daarna in hun geheel tijdelijk ter beschikking te worden gesteld van het Ko ninklijk Nederlandsch-Indisch Leger. Uit het personeel van deze gezagsbataillons Zal later het personeel voor het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger worden gekozen. De weg naar het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger leidt dus over de „gezagsbatail lons voor Jndië". Dit geldt ook voor dienstplichtig kader! Reehtstreeksche werving voor het Koninklijk Neder- landsch-Indisch Leger heeft derhalve niet plaats. Wat gij dus te doen hebt: Geeft U bjj de Aanmeldings- bureaux op als oorlogsvrijwil liger voor de Gezagsbataillons voor Indië. Gij kunt, desge- wenscht, daarbij reeds thans Uw voorkeur te kennen geven om later by het Koninklijk Ne derlandsch-Indisch Leger over te gaan. Van deze voorkeur zal aanteekening worden gesteld op Uw papieren. De Minister van Koloniën, VAN MOOK. politiek, en een gevoel van. medelijden en den wensch om te helpen op te wekken. b. Nationale en plaatselijke pogingen in dit land om hulp, verzachting enz. te geven aan kinderen en anderen, die ge durende de eerstvolgende maanden uit Nederland zullen komen, te ontwikkelen en te steunen. c. Officieeie of andere po gingen om hulp te verleenen en den nood onder het Neder landsche volk te lenigen, te steunen en aan te vullen. Het plan heeft de volledige instemming van den Neder- landschen minister-president en zijn regeering. en er zijn schikkingen getroffen met den Nederlandschen gezant om een passende verbinding tot stand te brengen tusschen den raad en Nederlandsche offici eeie en particuliere lichamen. Wij hebben ons reeds van den steun verzekerd van leidende mannen en vrouwen, die de verschillende aspecten van het Britsche nationale leven ver tegenwoordigen en vertrou wen, dat wij een spoedig ant woord zullen krijgen op alie verzoeken, die wij van tijd tot tijd, om de een of andere hulp zullen moeten doen. Wij weten dat het publiek een aansporing heeft gekregen door het verslag in de pers ■van de aankomst van de eer ste groep Nederlandsche kin. deren in ons land. Wij heeten hen en allen die zullen volgen van harte wel kom. Er is zonder twijfel een algemeene sympathie in ons land voor Nederland, maar het is voor den enkeling niet altijd mogelijk om te weten te komen hoe hij of zij deze sympathie in praetische hulp kan omzetten. Wij hopen door persoonlijk contact middelen aan de hand te doen om het onzen bezoe kers aangenaam te maken en hun te verzekeren dat hun verblijf bij ons er toe za] lei den de banden van weder- zijdsch begrip en hoogachting tusschen ónze twee naties te versterken. Templewood, Voorzitter. F. Godber, Voorzitter van het Uitvoerend Comité. Alan Anderson. L. J. Cadbury. Arthur Guinness. Geoffrey Heyworth. Evelyn Baring, Penningm. In aansluiting op boven staand ingezonden stuk schreef de redactie van het Engelsche dagblad de volgende redactio- neele bijdrage: Een brief, dien wij vandaag op deze bladzijde publiceeren kondigt de vorming aan van den „Help Holland Raad" on der voorzitterschap van Lord Templewood om plaatselijke en nationale pogingen in dit land op touw te zetten en te ondersteunen, die den bitteren nood van het Nederlandsche volk wil verlichten. Het Brit sche publiek, zoowel aange spoord door een lange traditie van vriendschap met het Ne derlandsche als door een le vendig gevoel van de grootte van zijn verdrukkingen, zal zeker een hartelijk antwoord geven op dezen oproep. Reeds zijn ongeveer 500 Nederland sche kinderen in ons land aan gekomen en men verwacht, dat wanneer de bevrijding van Nederland geheel zal zijn vol tooid, Engeland een oorlogs tehuis zal zijn voor ongeveer 20.000. Vergeleken bij het ver slag van het toenemen van nood en gebrek in de Holiand- sche steden en overstroomde dorpen, mogen deze aantallen niet groot schijnen. Maar zij zijn een teeken van de begeer te om op elke mogelijke wijze te helpen. Het valt te betreu ren, dat voldoende hulp nog niet mogelijk is. In het verre verleden waren de volken van Engeland en Nederland vaak concurrenten. Maar het was een ridderlijke strijd tusschen volken van ge lijke kwaliteiten en verlan gens. die eerlijk wedijverden om den voorrang in die" bijzon dere sfeer van nationalen en persoonlijken ondernemings geest, waarin het genie van hen beiden volgens de overle vering wordt uitgedrukt, en hij wischte de herinnering niet uit aan een vroeger en profetisch deelnemen in de verdediging van gemeenschappelijke idea len van burgerlijke vrijheid en cultureele onafhankelijkheid. In den nieuweren tijd heeft Nederland op de Engelschen vaak den indruk gemaakt van veel te belichamen dat een blijvend bestanddeel vormt in de Europeesche beschaving in een vorm, die een bijzondei e aantrekking had voor den En gelschen geest. Het lot der bevolking van bezet Nederland, des te harder te dragen omdat het volgde op de schitterende verwachtingen van vrijheid en het begin van herstel, die bij Arnhem zoo plotseling den bodem werden ingeslagen, heeft een diepen indruk op de Britsche opinie gemaakt. De kennis dat in de toekomst de twee landen nauwer sa mengebonden moeten zijn en dat zij in toenemende mate met hun buren in West-Euro- na samen den last en het voor recht hebben om een gemeen schappelijke erfenis te bewa ren, maakt het verleenen van hulp een nog dringender nood zaak. We kunnen mededeeien, dat het comité Zeeuwsche Hulp reeds met den Help Holland Raad in contact is getreden. Red,

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1