D DeVri je Zeeuw Het Amerikaansche offensief heeft goeden voortgang. STADSNIEUWS De Duitschers en wij. :n Ons dcftcgelijksclv IrcoJ» FEUILLETON De lofoten i landmen ONDERWIJS Laatste Berichten PROVINCIENIEUWS MIDDELBURG VLISSINGEN SPORTNIEUWS AGENDA op for- tweevoud aan- of ijzer en staal be oopen en voorraad te vra- Ledcn e Schoenen, or. br. sch., of 39? B. Schuitvlot elsjesschoe- 17? HAAN, en. Br. met eekenen te >ENE, Seis- rke. Zaterdag werd bekend ge maakt dat de tactische luchtmacht in Nederland de spoorlijnen op 48 plaat sen heeft vernield. Vooral de lijn ZwolleAmersfoort— Den Haag en het verkeer in de omgeving daarvan wer den aangevallen. Groot bruggenhoofd over de Koer. Het 1ste en 9de Amerikaan sche leger, die langs den weg DürenKeulen oprukken, zijn nog 25 km. van laatstgenoem de plaats verwijderd. 9 steden en dorpen werden veroverd. De troepen staan nu nog 8 km. van Erft. De heuvelrug, die parallel met de Roer loopt is thans geheel in Amerikaan sche handen. De Duitsche bruggenhoof den, die over de Roer waren overgebleven, zijn geheel op geruimd en het groote aantal hoofden dat de Amerikanen over deze rivier hadden ge vormd is tot één groot biug- genhoofd met een breedte van 49 km. samengesmolten. Op sommige punten is het 10 km. diep. Tot nu toe zijn 3300 Duitschers krijgsgevan gen gemaakt. Tanks en ka nonnen stroomen hier nu Duitschland binnen. De tac tische luchtmacht steunde de operaties te land door de ver keerswegen naar Keulen te bombardeeren. Ook werden V-installaties gebombar deerd. De Duitsche lucht macht bood tegenstand. Van de 30 vijandelijke toestellen werden boven Düren en om geving 14 vliegtuigen neerge schoten. De correspondent van de B. B.C., Robert Denis, meldt dat de Canadeezen nog steeds op rukken naar Weeze. Asper- den ligt oiider zwaar Duitsch mortiervuur. Tusschen Goch en Calcar waren de artillerie en pa trouilles in actie. Hier werden veel Duitsche kanonnen buit gemaakt. Sedert het begin van het offensief werden 12.000 krijgsgevangenen binnenge bracht. Het derde Amerikaansche leger blijft op een 5 km. breed front over de Prüm naar Bitburg oprukken. Meer naar het Zuiden wer den 3 Duitsche tegenaanvallen tegen de Amerikaansche brug genhoofden over de Saar ten Z. van Trier afgeslagen. 11 steden en dorpen werden ver overd. Het Duitsche moreel verslapt. In Oost-Pruisen werd op het schiereiland ten W. van het Frische Haf een Duit sche tegenaanval afgeslagen. 2000 Duitschers sneuvelden Duitsche gevangenen ver klaarden, dat de vijandelijke troepen geweldige verliezen lijden. Verschillende compag nieën zijn tot de helft der sterkte verminderd. De ge wonden moesten zelfs worden achtergelaten. Door de vluch tende burgers is de geest on der de Duitsche soldaten ge schokt. Vele militairen zoeken in burgerkleeren een schuil plaats. In Pommeren veroverde Ro- kosowsky '8 steden, w.o. Pr. Friedland, Bai'kenfolde en Pe- terswalde. Pr. Friedland was al eenigen tijd omsingeld. Bij hun aanvallen op de omsingel de Duitschers in Koningsber gen naderen de Russen Braunsberg. Van de andere fronten was niet veel nieuws te melden. In het Z. van Bres- lau werden een aantal hui zenblokken op den vijand ver overd. Bij het Hindenburgplein wordt nu gevochten. Malanowsky veroverde ver scheidene punten in het Tatra gebergte. Lucllt front. Voor den 8sten opeenvolgenden nacht werd Berlijn door Mos quito's gebombardeerd. Even. eens vond een 1 anval plaats op Erfrt in Saksen. Bij daglicht bombardeerden meer dan 1150 Amerikaansche bommenwerpers punten in Beieren. 500 ervan bombar deerden doelen in Miinchen en opslagplaatsen en verkeersdoe- len in Zuid-Duitschland. Lancasters bombardeerden synthetische olie-fabrieken bij Dortmund. Amerikaansche bommenwer pers vielen van Italië uit voor den 15en opeenvolgenden dag doelen in Oostenrijk aan. Voor al Linz had te lijden. Middel zware bommenwerpers be stookten den Brennerpas. Op sommige punten werden aan vallen gedaan op 10 km. van de Oostenrijksche grens. Luchtaanvallen op Tokio. Tokio is wederom, drie maal achtereen, gebombardeerd. Aan den eersten aanval namen 200 vliegtuigen deel. De vlieg tuig- en marine-etablissemen ten in en rond Tokio werden aangevallen. Een uur later bombardeerden 130 Vliegende Forten opnieuw deze stad. Door de slechte weersomstan digheden moesten de bommen met behulp van de instrumen ten worden gelost. Ook werd denzelfden dag door marine vliegtuigen een aanval op de Japansche hoofdstad onderno men. Foto's, die tijdens den eersten aanval werden geno men, laten zien, dat bij den grooten aanval van Maandag 19 Febr. 27 ha. van een fa- briekswijk in Tokio volkomen is platgebrand. Op Iwosjima zetten de drie Amerikaansche divisies hun aanval op het tweede vlieg veld voort. Een groot deel van dit vliegveld is reeds in hun handen. Voor de eerste maal tijdens dezen oorlog steunden Liberators de operaties te land. Op Luzon hebben de Amerikanen twee steden ver overd. En ervan is gelegen op ongeveer 15 km. ten N.O. van Manilla. Australische troepen hadden weer succes tijdens hun opera ties in Nieuw-Guinea, Nieuw Brittannië en Bougainville. De eerste minister van' Frankrijk, Bidaut, is reeds be gonnen met zijn besprekingen met het Britsche gouverne ment; hij had een onderhoud met minister Churchill. In Roemenië hebben in Boe karest en in verschillende an dere steden relletjes plaats ge. had. Moskou meldt dat de Nationaal Democratische partij aan de macht wil komen. De Italiaansche regeering heeft van de geallieerden groo- tere vrijheid over de buiten en de binnenlandshe kwesties gekregen. Dit is reeds het ge volg van de op de Krim- conferentie genomen besluiten ten opzichte van de Duitsche vazalstaten. (B.B.C ZEEUWSCHE HULP VOOR BOVEN DE RIVIEREN. Met ingang van hedenavond zal over het radiodistributie net het comité ,,Zeeuwsche hulp voor boven de rivieren" aan het woord zijn des avonds van 8.459 uur. In ons nummer van 24 Fe bruari stond de opbrengst der collecte vermeld van Middel burg als „eerste gemeente van Walcheren". Het comité vestigt er echter de aandacht op. dat zijn actie onze geheele provincie omvat en niet alleen het eiland Wal cheren. De stand der inkomsten van het comité is thans als volgt: Vorig saldo :Goes Show Donderdag Zaalopbrengst Buscollecte Show Vrijdag Zaalopbrengst Buscollecte Foto's Dr. Huese Nieuwland Serooskerke Arnemuiden Banken Middelburg 32.295.44 1.191.98 625.21 1.250.63 713.33 3.229.— 500.— 2.261.— 1.415.— 2.000.— 1.000 Totaal bedrag ƒ46.481.59 Eerste Jaargang - Nummer 81 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adresMiddelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60. Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Kouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Dinsdag 27 Februari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. Met groote instemming drukken wij hier een redevoe ring af, welke „de Fox" de vo rige weck voor radio „Herrij zend Nederland" heeft uitge sproken. De Fox sprak als volgt: Wie hebben in het holst van den nacht een slapend volk, dat niet wist wat oorlog was als struikroovers overvallen Wie hebben, toen dat volk trachtte zich te verdedigen, tallooze bommenwerpers op on. schuldige menschen losgelaten met de mededeeling „als je niet vriendelijk tegen ons bent, branden wij al je groote steden plat?" De Duitschers. Wie hebben ons bezworen, toen verraad en overmacht verderen weerstand onmogelijk maakten, dat zij als vrienden kwamen, dat zij ons vrij zou den laten in alles, waarin een volk zélf te beslissen heeft, en dat zij zich stipt zouden Hou den aan alle bepalingen van het Volkerenrecht? De Duitschers. Wie hebben, toen Engeland zich niet gewennen gaf en met ongelooflijken moed den Blitz- kriig weerstond, hun woede ook op óns volk gekoeld? Wie richtten concentratiekampen in om duizenden landgenooten te pijnigen en met de meest af grijselijke middelen ter dood te brengen Wie riepen steeds heftiger verzet op en begonnen Nederland systematisch te be- rooven van voedsel, grondstof, fen, machines en menschen? De Duitschers. Wie leerden ons stelen, zwar ten handel drijven, liegen en bedriegen? Wie knechtten on ze geestelijke vrijheid, wie maakten van onze pers een in stelling, waar een beschaafd mensch zich voor schaamde Wie verkrachtten onze kunst en ons onderwijs? Wie tastten onzen godsdienst aan? Wie zaaiden haat en wraakzucht? Wie zetten onzen dierbaren grond onder water'en leverden ons over aan armoede, honger, koude, ziekte en de dood? Wie deden dat? De Duitschers. Wij hebben slagen gekregen, zóó hart, zóó laaghartig, zóó rechteloos en zóó intens door trapt toegebracht, dat wij- veel tijd noodig zullen hebben om ons te herstellen. Wij behoe ven er ons niet voor te scha men: wij zijn niet altijd meer onszelf. Wij zijn zoo gewend geraakt, alles wat recht is, krom te zien en omgekeerd, dat wij vaak het eene uur betreu ren. wat wij het andere uur hebben gedaan. Soms vragen wij ons zelfs af: „Zijn we misschien helf daas gewor den? Zijn wij ieder vertrouwen in onszelf en in een ander kwijt geraakt? Is er nog een toekomst, zoo niet voor ons, dan tenminste nog voor onze kinderen?" Menschen, die zoo praten, hebben hard geleden en zijn het ijlen nabij. Doch ik zeg nogmaals, wij behoeven er ons God zij dank niet voor te schamen en wij behoeven niet bang te zijn ook, want in ons aller hart leeft, zonder dat wij het misschien durven uit spreken, tóch het rotsvaste vertrouwen, dat wij er door heen zullen komen. Hoe dan ook. Dit zijn onze moeilijkste we ken. wij vrije Nederlanders voélen, dat de crisis voor ons zijn hoogste punt heeft gehad; wij hebben het leven eraf ge bracht en wij trachten ons te herstellen van alle doorstane ellende. En nu popelt ons hart naar de rest van ons vader land; wij willen weten, hoe on. ze naaste familieleden het ma ken. wij willen weten, of in die en die straat dót huis nog staat, wij willen weten, hoe wij kunnen helpen. Wij moe ten er ons van overtuigen, of Voor de eerste groote raid op de Lofoten, die op 4 Maart 1941 plaats vond, werd nog een operatie op kleine schaal on dernomen. Tegen begin 1941 waren er voldoende valscherm troepen om deze te onderne men. Het doel bevond zich op een 2900 kilometer van Groot- Brittannië. In de provincie Campagna bij den voet van de Italiaansche laars stroomt een riviertje, de Tragino genaamd, waarover een waterleiding is gebouwd. De aanval was op deze waterleiding gericht, die heel lastig te vinden is. aange zien ze in woeste onherbergza me gebieden ten Zuid-Westen van de Monte Vulture gelegen is. Deze raid eischte mannen, die goed met springstoffen om wisten te gaan en uitstekend met vernielingen op de hoogte waren. Men had daartoe dan ook een afdeeling, bestaande uit officieren en onderofficie- ien van een luchttroepdivisie aangewezen. De helft behoor de tot het wapen der genie, terwijl de andere helft als be. veiligingsafdeeling zou fungee- ren. Commandant was Major T. A. C. Pritchard, terwijl de vliegtuigen onder commando stonden van Wing Commander (thans Group Captain) Sir Nigel Norman. Bt. De aanval werd in Engeland zorgvuldi - uitgewerkt en ingestudeerd onder toezmht van wijlen Lieu. RF veL J' F' Rock' ken p ^hf0Pwi,^bruar1 vertrok- Ken acht Whitleys met val- schermtroepen van een vlieg veld in Oost-Engeland om het eerste traject van den tocht ii te zetten. De bestemming wa•- Malta, waar zij den volgenden dag arriveercen en waar van te voren een Short Sunderland vhegboot met uitrustingstuk ken en personeel voor het on derhoud der vliegtuigen was aangekomen. Slecht weer had het nemen van foto's van het doel onmo gelijk gemaakt, maar on 8 Fe bruari was Flyving Officer A. Warburton, D.S.O., D.F.C., er in geslaagd foto's te nemen uit een door hem bestuurde Glen Martin. Uit deze foto's bleek, dat er twee waterleidingen waren, die een 200 meter van elkaar gelegen waren. Men be. sloot de Oostelijke waterleiding te vernielen. Na de vernieling zouden de valschermtroepen zich een weg banen naar de Westkust van Italië om op een van te voren vastgesteld punt door een duikboot te worden afgehaald. Twee dagen bracht men op Malta door om de laatste voor bereidingen te treffen en op 10 Februari vertrokken de acht Whileys tegen het vallen van den avond. Zes vliegtuigen be. vatten de valschermtroepen, terwijl de twee overige bom men hadden geladen om daar mede de aandacht van de lan ding af te leiden. De Whitleys moesten zich bij de Monte Vul- tire verzamelen en 5 vliegtuigen bereikten de verzamelplaats °P,f lijd. De zesde Whitley, de „J". was in verband met een op het laatste moment voorko mend defect te laat gestart en bereikte het landingsterrein niet voor 11.15, dat was een uur en een kwatier later dan was aangegeven. Het ongeluk wilde, dat dit vliegtuig Cap tain G. F. K. Daly van de genie aan boord had, die met de vernielingen belast was. Zooals men later zal lezen moest thans de Second Lieute nant G. R. Patterson van de genie de verantwoordelijkheid op zich nemen en was hij ge dwongen eenige gewaagde be slissingen te nemen. de toestand inderdaad zóó ho peloos is, als menschen ons vertellen, want we willen hei liever niet écht gelooven. En omdat we nog nie.s kunnen doen, en ook straks de eischen van de oorlogvoering onverbid, delijk zullen zijn, draaien we rond in den kring van het on geduld. Dat daardoor wel eens harde woorden vallen, veel din. gen gezegd worden, waar men later spijt van heeft, veel ver wijten worden gemaakt en soms het onmogelijke wordt geëischt het is begrijpelijk. En het valt tevens te betreu ren, doch het is geen ramp, want ik, luisteraars, geloof niet, dat veel menseden het slechte willen, integendeel, la ten we nu eens rond uit zeg. gen, dat wij in ons hurt het zoo graag met elkaar eens zou. den zijn. Wie brachten ons él deze verwarring, deze energiever spilling, deze noodelooze moei. lijkheden, deze achterdocht, dit verdriet en deze wankeling? De Duitschers. Wie vragen nil, of er nog ge rechtigheid in de wereld is Wie verwijten die wereld, dat de haat hoogtij viert en dat de vernietigingsdrift zich uitleeft? Wie klagen over een aan staande deportatie van man nen, ver van huis? Wie praten schande over uithongering van vrouwen en kinderen? De Duitschers. Wie trachten een beroep te doen op het wereldgeweten, wanneer duizenden bommen werpers, bemand met jonge kerels, die liever hun normale werk deden, boven steden en dorpen dood ep verderf zaaien Wie vragen met onschuldige gezichten, of dan de mensche- lijke cultuur wérkelijk te gron. de moet gaan? De Duit schers. Wie voelen hun geweten spreken? Wie durven hun oogen niet meer omhoog te slaan, wie vergieten nog, dage lijks bloed voor een hcpelooze en verloren zaak, alléén oindat zij gezworen hebben te trach ten, mét zichzelf alles njee in den afgrond te storten? Zij, die hun kinderen het helden epos van het bombardement van Rotterdam leerden, zij, die jongens van -twaalf Mi? tot scherpschutters opleidden, zjj die in het concentratiekamp rondwandelden om eens een verzetje te hebben, zij die gas kamers en kalkovens inricht ten, zij die dachten alles te kunnén vertrappen, wat onder hun voeten kwam, zij die den duivel tot hun God maakten. Zij, de nazi's, die hun landge nooten voor eeuwen brand merkten. Luisteraars, het is bittere menschentaal, of laat ik lie ver zeggen, het klinkt alles bit ter. Doch laten wij niet in de fout van onze tegenstanders vervallen door die insticten aan te wakkeren, waar de we reld nimmer mee gediend kan zijn. Voorloopig zijn onze oogen op ons eigen land ge richt, op ons eigen volk. Onze taak is niet, gebrandmerkte Duitschers na te wijzen, doch ons te herstellen van de slagen, die de gebrandmerkten ons ga ven. Nu nog lijkt de opgave soms onbegonnen werk, doch de Tijd zal ons helpen. Als wij werkelijk het goede willen en het met elkaar eens willen zijn, dan zullen wij onzen kleinkin deren over zooveel jaren, als zij vragen: „Wie trachtten ons Volk te vernietigen?", kunnen antwoorden: De Duitschers, doch dat is lèng geleden; en verdiep je liever in de vraag: „wie maakten het jüllie moge lijk, in een wereld te leven, die er werkelijk aanspraal; op mag maken, een beschaafde wereld te zijn. Luisteraars, dat zullen wij moeten zijn en dat is een döèlü Meer dan 1200 Ameri kaansche zware bommenwer pers voerden gisteren den groctsten dagaanval op Berlijn uit. Ruim 3000 ton bommen en een half millioen brandbom men daalden op de voornaam ste stations neer. Gisteravond werd Berlijn opnieuw bestookt door Mosquito s. Tusschen Maas en Rijn veroverden de geallieerden Erkelenz. De Canadeezen zijn tot tankaanvallen overgegaan. Het 9e Amerikaansche leger is tot 10 km. van Keulen op gerukt. Calcar is omsingeld. Müiichen-Gladbach wordt be dreigd. De Russen vechten op de Hinder.burgplatz in Breslau. Zuiveringsacties in Oost-Prui sen, Pommeren en Silezië. (B.B.C.) RECTIFICATIE. In de lijst van het nieuwe kabinet die wij in ons nummer van Zaterdag hebben opgeno men, stond vermeld als minis ter van Overzeesche Gebieds- deelcn prof. dr. ïr. J. I. J. M. Smutsen. Dit moet zijn: prof. J. I. J. M. Schmutzer. BELANGRIJK VOOR REIZIGERS. De Militaire Commissaris voor de Provincie Zeeland ves tigt er de aandacht op dat, wanneer eerlang een autobus dienst zal worden geopend op het traject MiddelburgGoes Kruiningen (Haven) met aan sluiting op den veerdienst Krui ningenWalsoorden, de be schikbare plaatsruimte in de eerste plaats bestemd zal zijn voor reizigers van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Eventueel in de bus onbezet te plaatsen kunnen worden in genomen door reizigers met tusschengelegen bestemming. Er zal een strenge controle worden uitgeoefend op per soonsbewijzen en reisvergun ningen. ARBEIDSLUST op het „vergeten" eiland Tholen 5 mannen, waaronder één van 60 jaar, losten in 21 uren tnd, 2 dagen van 9 uren en één dag a 3 uren, twee scheep jes kolen, met een gezamen- lijken inhoud van 140.000 kg., d.i. 87 hl. per uur en dat op droog brood, immers de bevol king van Tholen was de on middellijk aan deze lossing voorafgaande 3 weken van boter- of vettoewijzing ver stoken. Werkers van Nederland, het moge u ten voorbeeld strek ken. Zoo ZAL Nederland herrij zen. NIEUWLAND. COLLECTE HULP BOVEN DE RIVIEREN. Huis aan huiscollecte 1874 68 Coll. militaire avond - 146.12 Entrée milit. avond - 240. STAATSEXAMEN GYMNASIUM. De Inspecteur van het Mid delbaar en Voorbereidend hoo- ger onderwijs in het bevrijde gebied van Nederland te 's- Hertogenbosch maakt bekend, dat degenen, die dit jaar het examen bedoeld in artikel 12, der hooger onderwijswet wen- schen af te leggen, zich voor 15 Maart e.k. moeten aanmel den bij den heer J. Spijkerman, Broerelaan 13, Eindhoven met mededeeling of de belangheb bende het getuigschrift A dan wel het getuigschrift B wenscht te verkrijgen. STAATSEXAMEN H.B.S. A EN B. Zij die zich willen onderwer pen aan het staatsexamen H.B S. A of B moeten zich vóór 15 Maart e.k. aanmelden bij den heer J. H. J. Trujjens, Amtoon Derkinderenlaan 15, 's-Herto- genbosch. Hetzelfle geldt voor hen die het examen bedoeld in artikel 3 van het K.B. van 27 December 1934 S 678 (tot het verkrijgen van de bevoegdheid ,w„ -. om examens af te leggen voor (Wordt vervolgd), de middelbare schoolakte.) 2260.80 ST. LAURENS. Gezellige avond voor geëvacueerd St. Laurens. Men kan zich indenken hoe genoegelijk het moet zijn om als evacué weer eens onder oude bekenden te vertoeven. Het was dan ook een aardige gedachte van de C. J. V. Im. manuël uit St. Laurens aan al le mede-geëvacueerde dorpsge- nooten tezamen een gezelligen avond aan te bieden. Alleen uit dit oogpunt is zoo'n avond al gezellig te noe men, afgezien nog van het ge slaagde programma, waaraan moeite noch kosten werden gespaard en dat door de tal rijk» aanwezigen met aandacht en instemming is gevolgd. Na enkele gevoelig voorge dragen gedichten volgde tot de pauze het vroolijke deel van den avond, bestaande uit een voordracht en een humoristisch tooneelspel in één bedrijf. De C. J. V. zag kans om tijdens de pauze versnaperingen rond te dienen. Hierna ontmoette het goed voorgedragen „Lied voor mijn eiland Walcheren" veel instem ming bij de aanwezigen. Het ernstige, met groote zorg geënsceneerde, tooneel spel „Novemberstorm" villde het laatste deel van den avond. Ds. Simoons dankte de ver- eeniging namens de dorpsge- nooten voor het gebodene. Wij twijfelen er niet aan of deze avond is naar opzet en inhoud zeer in den smaak ge vallen. GOED VOORBEELD, DOET... DE H.A.R.K. mocht van het revue-gezelschap „De Leeuwe riken" uit Nw.- en St. Joos- land de som van 386.10 ont vangen, zijnde de netto op brengst van een viertal uit voeringen, die werden gegeven voor de Nederlandsche militai ren. Voorwaar een mooi resul taat, daar niet alleen den sol daten een paar prettige avon den werden bezorgd, maar te vens onze verdrukte landge nooten in bezet Nederland niet werden vergeten. Allen zijn wij het er drin gend over eens, dat het een uitkomst is,' die verhooging van ons broodrantsoen, we kunnen nu tenminste zoo'n beetje rond komen vooral de grootere jongens en de mannen hebben heel wat meer noodig dan het schamele bezettingsrantsoen. Maar intusschen weten we toch wel reden te vinden tot klagen. De een zou liever meer tarwebrood zien, de ander wenscht het luchtiger, een derde heeft liever wat vaster brood. En velen vinden het onbegrijpelijk, dat we nog geen wittebrood krijgen. Na tuurlijk worden er rond dat wittebrood vooral, heele fan tasieën gesponnen. Binnen kort zou men zelfs op de bon nen alleen wittebrood kunnen krijger, en, let wel, het bruin zou dan zonder bon komen!. Dergelijke geruchten, en ook de vele klachten die men ondanks allen beduidenden vooruitgang overal kan hoo- ren, komen alleen voort uit een totaal gebrek aan kennis van zaken. Wij zijn nu een maal nog steeds in vollen oor log, en dan kan men al even min wonderen verwachten als in vredestijd. In feite moeten we daar de geallieerde aan voer voor de burgerbevolkin beperkt wordt door de eischen der oorlogsvoering grootendeels in eigen behoefte voorzien wat het brood be treft. Wel wordt ongeveer 30 'c "'an ons rantsoen geleverd doo den Geallieerden aanvoer maar ons broodrantsoen is met 1/3 verhoogd, dus moet het binnenland nog iets meer opleveren dan in den bezet tingstijd. Bovendien werd er vroeger in ons brood een ge deelte peulvruchten verwerkt wat nu geheel door rogge en tarwe vervangen is. Wij zijn dus voor onze broodvoorzie ning voornamelijk aangewe zen op de eigen graanpositie. Nu brengt dit al aanstonds groote moeilijkheden mede Onze tarwe moet practisch geheel van de kleigebieden in het Westen komen, dus van den rand van 't Bevrijde Ge bied over het geheel worden verdeeld, in uitwisseling tegen de rogge uit de zandstreken. Dat brengt natuurlijk een omvangrijk vervoer met zich mede. En geschiedde dit vroe ger speciaal langs de vele waterwegen, thans is men geher' aangewezen op het be perkte vrachtautomateriaal en sinds eenigen tijd ook de spoorwegen. Daarnaast ko men vele factoren in reke ning het weer en de leve- ringstijd die het vervoer be lemmeren en het vormen van voorraden vaak zeer bemoei lijken. Het is dan ook hieraan te wijten, dat vooral Oost- Brabant méér rogge in het brood verwerken moet dan het Westen, maar men streeft naar een zoo gelijk mogelijke verdeeling voor het geheele bevrijde gebied op basis van 25% tarwe en 75% rogge. Het zal echter een ieder dui delijk zijn, dat men, waar tij dige aanvoer van een van beide niet mogelijk geweest is, naar verhouding van de aanwezige voorraden de sa menstelling van het brood eenigszins moet wijzigen. En dan de tarwebloem. Zooals reeds eerder gezegd, ongeveer 30% van het benoo- digde meel is tarwebloem. Waar deze voor de bevoorra ding van de bakkers gemengd kan worden, krijgt men na tuurlijk al een veel betere kwaliteit brood. Maar dit is niet overal mogelijk. In den loop der komende perioden zal men dan ook in verschil lende plaatsen gedeeltelijk mik kunnen krijgen. Een goe de afwisseling De directeur van het post kantoor Middelburg vestigt er de aandacht op, dat de dienst- stukken niet in de brieven bussen mogen worden gewor pen, doch aan het loket behoo- ren te worden afgegeven. De eenige per dag bestaande verzendgelegenheid voor N.. Brabant, het bevrijde gebied in Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen wordt onderhouden met een autodienst Middel burgBreda. In verband met een vroeger gesteld vertrektijdstip kunnen de dienststukken worden afge geven tot uiterlijk 11 uur vm. DISTRIBUTIE GEZOUTEN HARING. Alsnog wordt bekend ge maakt dat de bon aangewe zen voor zoute haring ook kan worden ingeleverd Dij de fa. Holster, Vlasmarkt, Middel burg. VERBETERDE OPGAVE PETROLEUM. In afwijking met het desbe treffende bericht in „De Vrije Zeeuw" van Maandag 26 Fe bruari jl. wordt medegedeeld, dat de bonnen 1, 2 en 3 van de noodkaart petroleum voor verlichtingsdoeleinden geldig zijn voor het koopen van 1 liter petroleum per bon. BLOEDTRANSFUSIE. Hun, die zich beschikbaar ge steld hebben en ingeschreven zijn als bloedgever voor den bloedtransfusiedienst, rayon Middelburg, en door evacuatie of om andere redenen van adres veranderd zijn, wordt verzocht hun adreswijziging ten spoedigste op te geven aan het Gasthuis te Middelburg. OUD-VLUCHTELINGEN ONTHULLEN EEN .GEDENKSTEEN. Een aantal inwoners van Mid delburg heeft zich Zaterdag j.l. de bange dagen van begin November nog eens voor den geest gehaald. Het was ter gelegenheid van de onthulling van een gedenk steen, dien zij geplaatst hadden in het pand waar ze dezen angstigen tijd hadden doorge bracht. Een van hen schetste in een lang niet onverdienste lijke toespraak de orde en de oede sfeer die er in den kei- er van 't pakhuis „Nooit ge dacht" heerschten. „Nooit ge- dacht', 'n toepasselijke naam', die aan veel doet denken. Aan een schip bijvoorbeeld. Als .tusschendekspassagiers" wa ren ze met z'n allen door den donkeren tijd heen gevaren, de bevrijding tegemoet, onder de goede leiding en met het voor beeld van den wakkeren „ka pitein" en eigenaar voor oogen. Na de toespraak brachten de voor deze gelegenheid opnieuw samengekomen „tussehendeks. passagiers" dan ook een drie werf geestdriftig hoera uit op hun „kapitein", den heer S. van Eenennaam. Hierna werd de steen ont huld. Het opschrift luidt als volgt: „Met pak en zak Onder veilig dak. Welgedaan door Van Eenennaam. In dankbare herinnering aan De bange dagen van Nov. 1944 138 vluchtelingen". De heer Van Eenennaam dank'e vervolgens allen zefer hartelijk voor deze aardige at tentie.. DE HEER F. VAN SABBEN VERANDERT VAN FUNCTIE. De heer F. van Sabben, voormalig commandant van den O.D., alhier, heeft eervol ontslag gevraagd als koster van de St. Jacobskerk en een functie aanvaard bij het Ge westelijk Arbeidsbureau te Middelburg. GEVONDEN VOORWERPEN. Een door de politie verstrek te lijst van gevonden voorwer pen is te zien voor ons bureau, Walstraat 58—60. ZWEMMEN. De Nederlandsche oud-wo- reldkampioene zwemmen Willy den Ouden, thans gehuwd me't den Zweedschen diplomaat Ste fan Broms, heeft voor het eerst te Stockholm geoefend. Hoewel zrj weigert voortaan aan wed strijden deel te nemen, is er toch sprake van, dat zij Zweed- sche zwemsters zal gaan trai nen. (Anep-Aneta) OM HET ZEEUWSCHE jl OBTBALKAMPIOENSCHAP. Zondag had te Goes de derde ronde in den strijd om dezen titel plaats. In een slecht ge- speelden wedstrijd wist Zee- landia een 10 overwinning op de Zeeuwen te behalen. In de eerste helft waren de Zeeuwen sterk in de meerderheid, doch een paar opgelegde kansen werden grandioos gemist, en het was Zeelandia dat bij een onverhoedschen uitval de sco re opende. Na de rust deelde Zeelandia de lakens uit. Door te lang treuzelen van de voor hoede werden er echter geen treffers meer op het vijande lijke doel geplaatst. De laatste minuten zetten de Zeeuwen alles op alles om tot den ge lijkmaker te komen. Had men de buitenvleugels ook eens in het spel betrokken, wellicht had men dan succes gehad. Op het tweede veld ontmoet ten Vlissingen en R.C.S. elkaar en het spel stond hier op wat hooger peil. Na 20 minuten spelen maakte Vlissingen het eerste doelpunt, en hoewel het R.C.S.-backstel heel goed werk verrichtte, was het bij de rust reeds 30. Daarna zakte het spel van R.C.S. danig af en toonde Vlissingen nog sterker zijn technisch overwicht. Nog zeven maal kon keeper Deile- beeke den bal uit het net ha len, doch het lag zeer zeker niet aan hem, dat RC.S. dus met een uiteindelijke 100 ne derlaag naar huis werd ge stuurd. Na deze twee wedstrijden ziet de stand van de competitie er nu als volgt uit: Zeelandia 3 3 0 0 Vlissingen 2 Goes Middelb. Zeeuwen R.C.S. E.M.M. 0 0 12—5 6 32—0 4 9—3 4 1—3 0 2—7 0 3—14 0 2—29 0 G. VAN SCHAGEN. MIDDELBURG. Donderdag 1 Mrt, 20 u., Evan gelisatie Bogardzaal, spr. de heer v. Moosel. A. den Doolaard deed in een uitzending van Radio Oranje een beroep op alle boe ren in bezet Nederland. Hij zei hierin o.a„ dat de boeren veelal verkeerd waren beoor deeld. Toch zijn er onder hen, die veel geld voor levensmid delen durven vragen. Hij deed een beroep op alle boeren hun medemenschen te helpen. (R. O.)

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1