D DeVri je Zeeuw STADSNIEUWS DISTRIBUTIE Nieuw offensief der Amerikaansche legers. Wat weten wij van Canada? BONNENLIJST PROVINCIENIEUWS Laaiste Berichten MIDDELBURG Egypte in oorlog met de As. De Canadeezen hebben een zeer belangrijk aan deel gehad in de bevrijding van Zuid-Nederland. En toch weet de gemiddelde Nederlander heel weinig van de mannen, die mee hebben geholpen den Duitscher uit onze steden en dorpen te verjagen. In menig huisgezin zijn zij te gast geweest, hebben zij van hun verre thuis verteld. Maar het waren meestal persoonlijke ver halen, ontbloot va-i de nuchtere feiten en cijfers, waarmee de kennis van een land noodzakelijkerwijs moet beginnen. Onderstaand beknopt overzicht heeft ten doel, naast de waardeering voor een groot bondgenoot, ook 1 de kennis van een rijk land met enorme mogelijk heden te vergrooten. Wat is Canada? Het is op twee na het grootste land van de wereld, met een oppervlakte van 3.700.000 mijl, een land van rotsgebergten, uitgestrekte wouden en onmetelijke meren, de grootste die men in de we reld vindt. Het produceert nik kei, goud, asbest, radium en talrijke andere mineralen en is de vierde werëldleverancier voor tarwe. En toch telt Cana da maar XI millioen inwo ners, wier trots het is, dat hun land. ondanks de zeer dunne bevolking tot een der grooten op de wereldmarkt gerekend kan worden. Canada is de belangrijkste producent van nikkel, asbest, platina, radium en krantenpa pier, het is de eerste leveran cier van de Ver. Staten. Voor aluminium, houtpulp en electri. sche kracht is het de tweede, eveneens voor den bouw van vrachtschepen. Van koper, looi en zink is het de derde wereld producent, het is op twee na de grootste zeemacht onder de Ver. eende Naties. Op de ranglijst der groote luchtmachten prijk, die van Canada als nummer vier, terwijl het als producent van oorlogsmateriaal eveneens een eervolle vierde plaats on der de geallieerde landen in neemt. Vandaag staat Canada op den drempel van nieuwen en grooten vooruitgang. „Ca nada" beteekent niet alleen: Indianen, Eskimo's, Mounted Police en jagers op sneeuw schoenen. Veeleer beteekent het: een levenskans voor den man. die van hard werken niet bang is. De grootheid van Ca nada is de vrucht van den vrij heidsgeest en den onderne mingszin, di» het leven in dit nieuvve, vrije en harde land met zijn stugge klimaat ken merken. De Canadeezen vor men geen aaneengesloten ge heel, zooals de Engelschen of Nederlanders. Hun gemeen schap Ig ecu Knletrtoscoop van verschillende rassen en volken, die door liefde voor het land, gemeenschappelijke belangen en loyaliteit tegenover de Kroon bijeengehouden worden. Bij de conferentie van 1857 domineerden de Ieren en was de Iersch-Schotsche groep bij na tweemaal zoo groot als de Engelsche. In 194was de vol- gorce der verschillende be volkingsgroepen, gerekend naar hun numerieke sterkte als volgt: Fransch, Engelsch, Schotseh, Iersch, Duitsch- Oekrainsch, Scandinavisch. Nederlandsch, Joodsch er Poolsch. Een greep vit Canada's geschiedenis. Bij de eerste volkstelling in 1666 58 jaar na de stichting van de Fransche kolonie Que bec door Champlainbedroeg 't totaal aantal inwoners 3.215 In 1941 was het tot 11% mil lioen aangegroeid; een toena me, die relatief grooter is, dan bij de meeste leden van het Britsche Gemeenebest. Canada ontleent zijn naam aan de Kantas, een stam die de oevers van de St. Laurens- nvier bevolkte. Zij waren de eerste oorspronkelijke bewo ners, die door de Europeesche ontdekkingsreizigers aan de Atlantische kust werden aan getroffen. Voorzoover thans bekend, was Leif Erickson de eerste Europeaan, die ongeveer 1000 jaar geleden het Noord- Amerikaansche vasteland be trad. In 1497 plantte John Ca bot den standaard van Hen drik de Zevende op de Atlan tische kust nabij Kaao Breton, doch het duurde tot 'het mid den der zestiende eeuw, alvo rens de trek van Europa naar Canada begon. Voor dien tijd was Canada weinig meer dan een hinderpaal in den Noord- Westelijken Doorgang. Tweehonderd jaar later vochten de Engelschen en Ca nadeezen om dit kostbare be. zit en in 1763 kwam het defi nitief aan de Engelschen. Maar zelfs in het historische jaar 1815 waren de dun-bevolkte oevers van de St. Laurensri- vier en de meren en de pels lactorijen van de Hudson Baai Compagnie de eenige buiten posten, die het Britsche Rijk in Canada bezat. Gelijdeüjk be gon het land zich verder te ontwikkelen. De aanleg van spoorwegen droeg veel hiertoe bij. Mannen van avontuur trok. ken naar het Westen en zon den de producten van de vruchbare prairies naar het Oosten Offficieel is Canada tweetalig, Fransch en En- foii C.,Bij de volkstelling van 1941 bleek, dat 1millioen Canadeezen beide talen mach- i? millioen spreken alleen Engelsch en 2.200 000 Fransch. Van de oor- pJIL-j bewoners de Ds'nnn n z«n el' no? H8.000 over en verder 7iin er nog 7290 Kfiirim J«Taeï Z,jn er Canada als toeristevland. Als toeristenland is Canada bijna onovertrefbaar. Het is een paradijs voor liefhebbers van zomer- en wintersport Geen wonder dan ook, dat jaarlijks honderdduizenden Amerikanen, zonder dat for maliteiten daarvoor noodig zijn, Canada bezoeken. Ze vin den er een rijke afwisseling in klimaten en landschappen, de begroeide heuvels van het Nia- gara-schiereiland en de toen dra's in het Poolgebied, de branding aan de kust van Nieuw Schotland, de landelijke nijvere provincies van het midden, de droge zuivere lucht an de prairies, het rotsge bergte en de vochtige streken aan den Stillen Oceaan. Canada, economisch beden Canada is een kind van dc vorige eeuw, van vrijhancel er vrijheid. Het is vredelievend ei zou in een wereld van na tionalistische staten niet kun nen teven. Het bepaalt zeif zijr. koers die het heeft gerich. naar de wereldpolitiek van de Vercenigde Staten en het Ver eenigd Koninkrijk, Ondanks de crisis van 1930 is in de twintig jaar, aan dezen oorlog voorat- gaande, een langzaam stijgende lijn in het nationale inkomen waar te nemen. In 1920 be- ïeikte het met 4600 millioei dollar een hoogtepunt, het daaropvolgende jaar daalde het met 24 Daarna hersteld» het zich weer en in 1929 be droeg het 5273 millioen do! lar. Tijdens 't dieptepunt in de Tijdens het dieptepunt in d depressie, in 1933, was ht- slechts 52 van dat van 1929. In 1938 zette het herstel weer dat tijdens de oorlogsjaren nog aanzienlijk is versneld. In September 1944 was het nati onale inkomen ongeveer 9 bil- Iioen. Canada's financieele draagkracht werd daardoor uiteraard belangrijk grooter. De nationale schuld is than? Ibijna driemaal zoo groot, als óor den oorlog. Van 1914—1918 werd slechts 10 tot 15 van Canada's eco nomische bronnen voor ocr- lcgsdoeleinden aangewend. In den huidigen oorlog wordt 50 daarvan gebruikt. 64 van de oorlogskosten wordt uit di recte belastingen bestreden. Hoewel zij buitengewoon hoo- ge belastingen betalen, hebbe-"' de Canadeezen meer dan t' billioen dollar in oorlog.-rleenin gen belegd. Op de laatst leening werd door 3(4 mill, per sonen ingeschreven, met eer totaal bedrag van ruim 1 Vb milloen dollar. Sedert het begin van deze eeuw is de levensstandaard ge stadig gestegen. Vergeleken met 1913 waren de locnen in 1944 85 hooger, terwijl dc kosten voor levensonderhoud slechts met 39 omhoosrge- gaan waren. Aan het onderwijs wordt van egeeringswege de grootste zorg besleed. Gedurende 30 iaar heeft de regeering van het Dominion het onderwijs in elk opzicht gesteund. Er zijn 100 dagbladen en 9'J' weekbladen, de Canadian Broadcasting Corporation be zit enkele zeer sterke radio stations en heeft bovendien nog ruim 100 particuliere ra dio-stations onder haar toe zicht. Een ultra-korte golfsta tion met twee zenders van 50.000 Watt is in de geheele wereld hoorbaar. De gemiddelde Canadeesche boer heeft uitgestrekte bezit tingen, meer geld en minder schulden dan ooit tevoren in de geschiedenis. Het landbouw, bedrijf is in dit land de be- langrijkste tak van bestaan waarin 25 van de bevolking zijn brood verdient. Het totale netto-inkomen uit den verkoop van landbouwproducten be droeg in het jaar, eindigende in Juni 1944 niet minder dan 1)4 billioen dollar. Canada en de oorlog. Bij het uitbreken van den oorlog waren Canada's leger, luchtmacht en marine in totaal 12.000 man sterk. Op het oogenblik telt het Canadeesche leger 465.000 mannen en 13.000 vrouwen, de marine op twee na de groot, ste der Vereende Naties 80.000 mannen en 4.900 vrou wen en de luchtmacht 189.000 mannen en 14.000 vrouwen Zij worden gesteund door 'een machtig thuisfront, dat in fa brieken en werkplaatsen zijn krachten voor de vrijheid geeft Niet alleen worden de eigen strijdkrachten geheel van wa. penenen voorzien, ook aan an dere landen worden groote hoe veelheden oorlogsmateriaal ge. leverd. Alle Canadeezen, die in overzeeschen dienst zijn gegaan, zijn vrijwilligers De marine hielp mee, de Oceanen van Duitsche duikbooten te zuiveren, de luchtmacht ging de Luftwaffe te lijf en bom bardeerde Duitsche industry gebieden en Canadeesche sol daten van het geallieerde be vrijdingsleger kon men steeds daar vinden, waar de strijd hel zwaarst was. Canada helpt mee, den oor log te winnen. Wat van even groot belang is: zijn landbouw en industrie staan klaar, om de bevrijde volken van Europa te voeden en te kleeden, zoodra dit eenigszins mogelijk is. (Anep-Aneta.) Eerste Jaargang - Nummer 80 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Kouaansche Raai 39, Tel. 2009. Maandag 26 Februari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal f 3,30. Losse nummers 5 eent. Voor het tijdvak van 25 Febr. t.m, 3 Maart 1945 zijn de navolgende bonnen van de bonkaarten der 3e Periode, Toes agkaarten -MB 503 en MC 503 aangewezen voor het koopen van de daarnaast ver meide artikelen. Brood: 10A en 10B elk 400 gr., 10 Beschuit 100 gr. Aardappelen10 Aardappelen, 1V2 rts. 1% kr. Melk: 10 Melk 1 rts. 1% liter. Taptemelk: 10 Taptemelk 1 rts. 1% 1. karnemelk öf I34 liter taptemelk öf 200 gr. magere melkpoeder. Vleesch 'Vleeschwa ren10A Vleesch 1 rts. 100 gr., 10B Vleesch rts. 25 gr. Suiker: 82 Algemeen \i rts. 250 gr. Peulvruchten: 73 Algemeen 1 rts. 250 gr. Eng. Biscuits: 74 Algemeen 250 gr. Sigaren, cigarillos of sigaret- i'"1De rechterhelft van net lichaam v.d. Tabakskaart Q 409, derhalve waarop voorkomt het woord Tabak, 2 rts. Van 19 Febr. t.m. 3 Maart a.s. Zout: 78 Algemeen 100 gr. Tar\yem"e! of Z. Tarwebloem: D15, E15 Reserve 490 gr. Chocolade.' C9, D9, E9 Ver snaperingen 50 gr. Jam of stroop: 75 Algemeen 125 gr. Toelichting. De bonkaarten voor bijzon- deren arbeid hebben een zelf den geldigheidsduur en een 'e 'e ig at.s de nor male bonkaarten. De bonnen i evenwel herkenbaar do"" zij als opdruk i'- lettei I jen. Deze bonr. zijn gel- ..g indien de bon van de normale bonkaart dezelf- ardkelen zji g ver klaard en hebben dezelfle waarde". Tn af king van bovenstaan de zijn. in verband met de late uitreiking van toeslair- kaarten aan betrokkenen, de bonnen dezer kaarten M9 ver lengd t.m. 3 Maart a.s. BON AANWIJZING ZOUTE HARING. Voor de bevolking van Wal cheren is wederom Zoute Ha ring aangevoerd. Daar voor Je inwoners van de gemeenten idcielburg, Souburg en Viis- singen reeds éénmaal 250 gr. is beschikbaar gesteld zal nu wederom 250 gr. per bon ver krijgbaar zijn. Voor de inwoners var alle overige gemeenten op Walche ren zal dit 500 gr. per bon zijn. Ter verkrijging dezer zoute haring moeten de bonnm No. 101. 201, 301, 401 en 501 van de bonkaart Extra vóór inge- c, io::l.''..0a». bewijs vóór 1 Maart a.s Te Middelburg uitsluitend bij: fa. v. Dort, Segeerstraat; Heeren, Dam; Ingelse, Noord straat; Kavi, Langeviele Pol derman, Markt; Verbuig, Houtkaai; Vitamin, Noord straat; v. d. Roost, Breestraat en Huysman, Londensche kaai. Te Vlissingen uitsluitend bij: C. Cortvriendt, Schelde- straat 16; P. Kort, Vlaming- .i A. H. C Me.'CV, Schee- minkelstraat; W. Nleuwehuij- ze, Oude Markt 19; C. Wolte- .g-veioui-g, Kei astraat en C. van Zwienen, St. Jacobs Te Oost- en West-Souburg uitsluitend bij: J. v. Dort, Ka naalstraat en J. W. de Looff, Kanaalstraat 3. Te Arnemuiden uitsluitennd bij: D. Marteijn, Langstraat; W. Marteijn, Westdijkstraat en wed. Meulmeester. West dijkstraat. In alle andere gemeenten bij: iederen winkelier in Krui denierswaren. Behalve in de gemeenten Middelburg. Souburg en Vlis- ■ingen moeten de bonnen door het publiek, onder overlegging der stamkaarten, eerst ter af stempeling worden aangebo den bij het plaatselijk Agent- ichap. De winkeliers moeten de in genomen bonnen zoo spoedig Hogelijk na 1 Maart inleveren bij 'de fa. Hoek, Nieuwstraat Middelburg of de fa. Verburg, Houtkaai, of bij den heer W. Nieuwenhuijze. Oude Markt 19 te Vlissingen, waar onmid dellijk voor aflevering zal worden zorggedragen. Men wordt verzocht zelf voor ver pakkingsmateriaal te zo-gén. CABARET TE NIEUWLAND. „Hier zijn wij", zeiden J. Ver kerk en zijn gezelschap Don derdagavond in Nieuwland Aldaar boden zij Nederlandsehe militairen en burgers, waaron der den burgemeester, een ca- beretprogramma van dien naam aan. Na de Ouverture kwam het duo BongersHuys- soon op het tooneel, dat enkele Montmartre-chansons prima ten gehoore bracht. Toch was de waardeering van het pu bliek voor de wat later door hen gezongen Engelsche songs nog grooter Twee humoristi sche voordra 'iten van Verkerk werkten zeer op de lachspie ren; ook verzorgde hij op zijn welbespraakte manier de con férence, doch enkele moppen haalden niet het gemiddeld zeer goede peil van dezen avond. Bij de Community Singing zat de stemming er fijn in, en ook het hoofdnummer „Pauze" had veel succes. Menigeen heeft zich in dit kwartiertje schor gezongen. Een heel goed nummer, door J. Bongers, was de uitbeelding- van een boer, die voor het eerst een bioscoop bezocht. Huyssoon bracht eenige anti-nazi paro 'Heen op bekende melodieën, evenals Verkerk dit deed in zijn „Liedje voor den Führer", het welk erg in den smaak viel. Bij Fietsen op de heide", door het duo BijlVerkerk, zou piano begeleiding beter geweest zijn. Een viertal schetsjes, waar van „Kinderaftrek" met J. Bijl het succesvolste, voltooiden het "■eheei. Mej. de Wolf diende in deze korte stukjes soms iets sterker te spelen. Met het hoopvolle „Wè'll meet again' werd dit programma besloten, waarna nog eenige uren onder leiding van de band Jan Wijnen -edanst werd. Over een breedte van 40 K.M. zijn het le en 9e Ameri kaansche leger 7 K.M. ten O. van de Roer opgerukt. Zij na deren Keulen tot op 25 K.M. Het eerste Canadeesche leget vordert in de richting van Wezel. Het 3e Amerik"ansche leger breidde zijn bruggen hoofden over Saar en Prüm uit. In Oost-Pruisen verover den de Russen 6. en in Pom- meren 8 steden. Pr. b'nedland werd gezuiverd. In Hreslau worden woeste gevechten ge leverd: de stad ligt in puin. Tokio is gisteren 3 maai gebombardeerd van vliegkamp, schepen uit. 27 H.A. stadsge bied is totaal weggevaagd. Op Iwo viel het 2e vliegveld in Amerikaansche handen. (H.N. en B.B.C). OP- EN ONDERGANG VAN DE MAAN. Dinsdag 27 Febr. onder 6.50, op 17.51 uur. Woensdag 28 Febr. onder 7.13, op 18.57 uur. Donderdag 1 Maart onder 7.33, op 20.02 uur. Volle maan: 27 Februari. UITREIKING BONKAARTEN In het tijdvak van 26 Febru ari t.m. 17 Maart zullen dooi de distributiediensten op nader te bepalen dagen worden uitge reikt. A. bonkaarten voor voe dingsmiddelen KA 4, KB 4 KC 4, KD 4, en KE 4; B. Tabakskaarten QA aan mannelijke personen geboren in 1926 en vroeger; C. Versnaperingenkaarten QB aan vrouwelijke personen geboren in 1926 en vroeger; D. Versnaperingenkaarten aan personen geboren in 1927 en later. Het publiek dient bon 72 Alg. van de bonkaarten voor de Se periode in te leveren, ter ver krijging van nieuwe bonkaar ten. Bovendien moeten de tweede distributiestamkaarten en het inlegvel worden overgelegd. INLEVERING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Onder verwijzing naar de reeds eerder geplaatste publi- caties betreffende het inleve ren van Distributiebescheiden wordt nogmaals uitdrukkelijk bekend gemaakt dat een ieder, <he stamkaarten enjof inleg vellen of andere distributiebe scheiden onder zijn of haar be rusting heeft van personen die, lo. In gemeenschappelijke voeding zijn, 2o. In het' buitenland vertoe ven, 3o. Zich nog in het bezette gebied bevinden, verplicht is deze bescheiden onverwijld bij den plaatselijken distributiedienst in te leveren. Ingevolge art. 8 lid 1 en 2 van de Distributieregeüngsbe-| schikking 1941 zal niet nako ming hiervan streng worden ;est raft. BONKAART BEWAREN. Een ieder dient het lichaam en de resteerende bonnen de bonkaart voor de periode van 20 Januari tot 17 Febru ari 1945 (dus van de 2e peri ode) goed te bewaren. Door vertraagden aanvoer zijn nog niet alle bonnen van déze kaarten aangewezen. Het kantoor van de Provin ciale Inspectie voor de Distri butie, Wijngaardstraat 21a te Goes is voor het publiek ge opend uitsluitend des morgéns van 10 tot 12 uur. Des middags kan men niet geholpen worden. Het publiek wordt verzocht hiermede re kening te willen houden. PETROLEUM. De bonnen 2 en 3 van de noodkaart petroleum voor ver lichtingsdoeleinden zijn geldig voor het koopen van 1 liter petroleum per bon. VERSTREKKING PETROLEUM VOOR KOOKUOELEINDEN. De Distributiekringen Mid delburg en Vlissingen maken bekend dat de hoofden van ge zinnen welke niet in staat zijn hun warme maaltijden te be reiden op gas of electriciteit zich tot de Distributiediensten of de agentschappen kunnen wenden ter verkrijging van aanvraagformulieren voor pe. troleum voor kookdoeleinden. De kantoren te Middelburg en Vlissingen zijn geopend van: 912 en 24 uur en de Agent schappen op de bekende tijden. De Inspecteur voor de Distributie in de prov. Zeeland. VEDUISTER UW VERLICHTE RIJWIELEN Er zijn wel niet zoo heel vee) fietsen meer op de baan, maar de rijwielen die in het donker rijden, dienen toch eerst goed verlicht en daarna weer vol gens de regels verduisterd te zijn. Omdat de politie te Middel burg hierop weer terdege zal gaan letten en reeds eenige nrocessen-verbaal wegens niet verduisteren heeft opgemaakt zullen wij hier nog even de voorschriften dienaangaande laten volgen De rijwiellamp dient afge dekt te zijn op een snleet in de bovenste helft, van de verduis tering na. De afmetingen van deze spleet behooren te ziin 3 bij 0.4 cm. Bovendien dient deze onen'ng teven zicht van boven te ziin afgeschermd. Dit laat ste geldt ook voor het achter licht. Men houde zich dit voor ge zegd. Wie er ook met vol licht mo ge riiden, wij hebben ons te houden aan de bestaande re gels van verduistering. OOK IV ZCIJl-AFRIKA HU LP-ACTIES VOOR NEDERLAND. Eén onzer lezeressen heeft onlangs bericht gekregen uit Zuid-Afrika en kon ons uit dit schrijven één en ander me- dedeelen omtrent de hulpac ties, die ook in dat land door onze stamverwanten op touw worden gezet. Groote bedra gen. er wordt gesproken van miljoenen guldens, zijn daar door de bevolking reeds bij el kaar gebracht. Elk half jaar wordt er een groote hulp-actie georgani seerd. De laatste in deze reeks was een Victoria-jaar", waar van de halve opbrengst be stemd was voor het getroffen Holland en de andere helft voor een oorlogsfonds. Deze „fair" schijnt zich zeer in de belangstelling van het publiek te hebben mogen ver heugen. De Hollandsche kra men brachten 19 000.op. Ook vertelt de schrij'ster van den brief, die zelf aan de ze „fair" medewerkte, van kramen met versnaperingen, die in één week 3680.op brachten. Men zou hieruit kunnen af leiden, dat het een groote opge zette bazaar geweest moet zijn, die eenigen tijd achter elkaar duurde. Behalve deze houdt echter de van warm medele ven getuigende brief nng an dere verheugende medcU Hin gen voor ons in. Er zrjn thans 20.000 dekens op weg naar Engeland, die van daar naar de bevrijde gebieden zullen worden gezonden. En 20.000 stuks kleeren, waaronder vee! eigengebreid goed. Of en in hoeverre van deze zend'ngen hier iets in distributie zei ko men is natuurlijk nog niet be kend. Ook dit schrijven is er echter weer een blijk van hoe in alle deelen van de wereld door on ze landgenooten met de bevol king van Nederland wordt meegeleefd. Laten wij derhalve op onze beurt niet vergeten te denken aan dat deel van ons volk, dat het nog zeer veel slechter heeft dan wij zelf. ADVIES-COMMISSIE VOOR SPORTBELANGEN INGESTELD. Vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en van 14 Vlissingsche sportverenigin gen zijn jl. Woensdagavond in hotel-café „Royal" bijeenge komen met het doel een ad vies-commissie voor sportbe- langen te Vlissingen in het leven te roepen. In dezen op- Zet is men volkomen geslaagd. Het gemeentebestuur gaf van zijn belangstelling voor de sportbeoefening blijk door de aanwezigheid van burgemees ter C. A. van Woelderen, wet houder Schout en den heer Ouwehand, directeur van ge meentewerken. Dr. Jens, die de biieenkomst heeft geleid, vestigde er de aandacht op. dat de secretaris van A.V.'35, de heer Levering, het initiatief Het le en het 9e Amerikaan sche leger hebben een groot offensief ingezet, waarbij reeds den eersten dag belang rijke successen werden be haald. De Roer werd op ver schillende plaatsen overgesto ken en een groot aantal Duit sche steden werd veroverd. De weg DürenRoermond is zoo goed als geheel in Amerikaan sche handen. De bruggenhoofden over de Roer worden nu versterkt. Over een front van 35 km. zijn de Amerikanen in het geheel 8 km. opgerukt. Tusschen de ruïnes van Du ren wordt hevig gevochten. De Duitsche tegenstand neemt toe. De helft van de stad is reeds veroverd. Laatste' be richten meldden dat Düren is gevallen. Het 9e Amerikaansche leger is al tot 3 km. voorbij JUlich gevorderd. De plaats zelf_ :s veroverd. Ten O. van Jülich staan de Amerikanen nog 15 km. van de be'angrijke plaats MünchenGladbach. De Canadeezen hebben in den sector ten N.O. van Nijme gen een nieuwen aanval inge- zet. Ze staan nu nog 2 km. van Wese. Van Uden zijn de Canadeezen nog 3 km. verwij derd. De Duitschers brengen steeds meer troepen van bezet Nederland naar dit front over. Het 3e Amerikaansche leger heeft den Duitschen saillant ten VV. van de Prüm snel van Duitschers gezuiverd. Neuer- burg werd veroverd. Ten O. van de Saar werd eveneens terrein gewonnen. Het 3e le ger bracht in 24 uur 1300 krijgsgevangenen binnen. Verklaring van Eisenhower. Generaal Eisenhower heeft op een persconferentie ver klaard, dat het 9e Ameri kaansche leger onder bevel is gesteld van Montgomery. Het doe! van het nieuwe of fensief van het le en 9e Amerikaansche leger is de vernietiging van de Duit schers aan het N. front van de Roer ten W. van den Rijn. Het offensief is 14 dagen vertraagd door de slechte weersomstandighe den. Als wij den Rijn bereikt hebben, zullen we Duitsch- land binnendringen zoo snel de weersgesteldheden en het terrein dit veroorloven. Van nu af aan zullen we cm alle fronten hevig en actief aan vallen. Generaal Eisenhower bracht verder hulde aan den Russi- schen bondgenoot; de sa menwerking met Rusland is altijd goed geweest. Eisen hower was van oordeel dat de Duitschers na het verlies van Silezië en de Roer hoog stens 60 dagen weerstand kunnen bieden, maar dat de geallieerden. wanneer de Duitschers blijven doorvech ten, de Russische troepen in het midden van Duitschland zullen ontmoeten. Ook Hitier laat van zich liooren. Hitier heeft toevalligerwijze ter gelegenheid van het 25- iarig bestaan van de N.S.D.A. P. eveneens een rede door één van zijn oudste strijders laten voorlezen. Hierin wordt o.a. gezegd, dat de Duitschers den hachelijken toestand te boven zullen komen, indien zij hun plicht blijven doen zooals ze het nu doen. Elke soldaat moet het voorbeeld volgen van het thuisfront. Het eenige wat Hitier niet kan verdragen zijn teekenen van zwakheid. 25 jaar geleden kondigde ik de overwinning van het Nationaal-Socialisme aan, en nu verzeker ik de uit eindelijke overwinning van het Duitsche volk. Hevige gevechten om Breslau. De Russische berichten mel den geen nieuws van de secto ren langs de Oder en de Neisse De voorbereidingen van- het nieuwe offensief worden voort gezet door de vernietiging van de omsingelde Duitsche afdee- lingen achter het front te ver volgen. Van het Zuiden uit dringen de Russen steeds dieper Bres- 'au binnen, waar de gevechten den omvang dreigen aan te ne men van die in Boedepest. Ver schillende voorsteden met sta tions werden veroverd. Ook eenige huizenblokken werden veroverd. Wanneer Breslau is gevallen, kunnen de voorra den en versterkingen naar het front tegenover Dresden en Kotbusz langs een korteren weg worden vervoerd. Eveneens bevinden zich nog omsingelde vijandelijke afdee- iingen in Gruziab en het ge bied ten Z.W. van Koningsber gen. Gruziab ligt 100 km. Z. van Danzig, dat de Russen meer en meer naderen. Ten Z.W. van Koningsber gen veroverden de Russen een tiental plaatsen. 2000 Duit schers sneuvelden. 8 km. van Bronsberg werd de kust be reikt. Op zee brachten de Russen een vrachtschip en een escor- teschip tot zinken. Ten O. van Komorn werden alle Duitsche tegenaanvallen afgeslagen. De Duitsche aanvoer bestookt. In 10 dagen waren 16000 vliegtuicien boven Duitschland. Hoofdzakelijk werden aanval len op de aanvoerswegen uit gevoerd. 1100 zware Amerikaansche bommenwerpers, begeleid door ïOO Mustangs, bombardeerden doelen in West-Duitschland. Ook in Hamburg en Bremen werden aanvallen op scheeps werven ui'gevoerd. De RA.F. bestookte een svntheti=che-benzinefabriek bij werd een aanval uitgevoerd. Dortmund. Ook op Hannover In het Middellandsche Zee gebied werden aanvallen ge daan op Giaz en Klagenfurt en op de Brennerlijn. Zaterdagnacht werd Berlijn wederom door Mosquito's aan gevallen. Dnitsohi» tegenaanvallen in Italië. In Italië brengen de Duit schers versterkingen aan te genover het 5e Engelsche le ger. Alle tegenaanvallen der Duitschers. die tusschen Pistoie en Bologna werden uitge voerd, werden afgeslagen. Een nieuw contingent Braziliaan- sche troepen is in Italië aan gekomen. Deklandingsvliegtuigen heb ben het offensief tegen Tokio hervat. Bij de aanvallen ruim 10 da gen ge'eden werden 659 Japan- sche vliegtuigen vernietigd. 36 schepen, w.o. een vliegkamp schip en 3 andere oorlogssche pen. werden beschadigd. Op Iwojima zijn de Ameri kaansche mariniers gevorderd. Deze troepen strijden hier in een labyrinth van verdedi gingslinies en versterkte grot ten. Om het tweede vliegveld wordt verwoed gevochten. 3000 Japanners zijn reeds gesneu veld. Om de gevechten te steunen worden de Bonin- eilanden herhaaldelijk gebom bardeerd. De Chineesche vloot heeft een Janansehen torpedojager tot zinken gebracht. Op Ma nilla is de laatste Japansche tegenstand geëindigd. 12.000 Japanners werden gevangen genomen. 3000 civiele perso nen werden bevrijd. Deze verkeeren in een beklagens- waardigen toestand. Egypte hééft den oorlog aan Duitschland en Japan ver klaard. De eerste minister van Egypte is vermoord kort na dat de oorlogsverklaring werd hekend gemaakt. De dader is gearresteerd. Eerst nu werd bekend ge maakt. dat generaal Alexan der op den dag van het 25-jarig bestaan van het Sovjet-Russi sche leger een bezoek heeft gebracht aan Belgrado. Hij woonde een receptie bij, die door maarschalk Tito werd gegeven. Het Zweedsche spoorwegver keer met Noorwegen is stilge legd. De oorzaak zou zijn, dat Noorsche N.S. politieagenten bij het onderzoeken van de treinen naar Noorsche onder danen tegenover de Zweedsche spoorwegambtenaren geweld hadden gebruikt. (B.B.C.) bad genomen om contact tot stand te brengen tusschen alle Vlissingsche sportverenigin gen. Er zijn thans geen velden en slechts enkele zalen be. schikbaar. Om hierin verbete ring te kunnen brengen is medewerking van het gemeen tebestuur en samenwerking der betrokken organisaties ïoodzakelijk. Toespraak van den burgemeester. De burgemeester, die zich wel de oudste sportbeoefenaar van Vlissingen mag noemen in 1892'93 was hij tweede captain van de V.V. Olympia te Middelburg toonde zich verheugd weer in het midden van de Vlissingsche sportmen- schen te verkeeren en sprak de hoop uit, dat ook de sport in het herrijzende Vlissingen zal herleven. Hij zegde de volle dige medewerking van het ge meentebestuur toe. Dr. Jens 'as hierna een brief voor van de Zceuwsche Sportcommissie. waarin ook samenwerking werd bepleit. Vervolgens werden de voor. ioopige richtlijnen punt voor mint in behandeling genomen Met geringe wijzigingen wer den deze goedgekeurd, in af wachting van een nader te ontwerpen reglement. Eén der doeleinden der commissie is te voorkomen, dat iedere vereeni- ying voor zichzelf terrein of zaal tracht te bemachtigen, en te bevorderen, dat men ten aanzien hiervan in overleg 'reedt met de advies-commis sie, welke op haar beurt de aportbelangen bij het gemeen, 'ebestuur behartigt. Een ande- -e taak is uit te zien naar vel len en zalen in en om de stad. Met de op de vergadering niet vertegenwoordigde sportver enigingen te Vlissingen dient zoo spoedig mogelijk contact te worden gezocht. Het ont- verp-reglement zal na vol- 'ooiïng ter goedkeuring wor- 1en voorgelegd aan alle deel nemende organisaties. Na de "erkiezing der 5 heeren, die in de commissie zitting hebben genomen zie ons bericht hierover in „De Vrije Zeeuw" van jl. Donderdag wekte de heer Ouwehand op totver trouwen in de thans gevornv'e lommissie, daar haar werk nders vruchteloos zal zrjn. Tot de toekomstige taak dor Vdvies-commissie behoort h"t ontwerpen van een plan tot het aanleggen van een sport park te Vlissingen. Elke Vlissingsche sportver- jeniging kan zich bij deze -ommissie aansluiten, met on voorwaardelijk behoud va o ■igen zelfstandigheid. Orga- "saties, die op de vergadering tiet vertegenwoordigd waren, gelieven zich a'snog met den secretaris der Advies-commis- ie, den heer Levering, in ver- jinding te stellen. (Red.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1