a ij onze ff BONAANWIJZING Te koop Te koop gevraagd Wie ruilt Dienstaanvragen Diversen Wat weten wij van Een medewerker van „MAR VO' (Marine Voorlichtings Dienst) schrijft: Verscholen tusschen uiterst onschuldige schepen in een ha ven „ergens in Engeland" lig gen eenheden van de Koninklij ke Nederlandsche Vloot. Het fier rood-wit-blauw wappert er kleurig tusschen alle moge lijke camouflage-tinten boven liet staal-grijs van onze oor logsbodems. De Nederlandsche thuisvloot, die thans gestacion- neerd is in Britsche basis, is natuurlijk over vele steupun- ten verdeeld. Op een tocht wel. ken wij onlangs maakten, heb ben wij slechts een deel van onze onderzeeboot-vloot be zichtigd, en een paar torpedo booten. Maar wat wij daar za gen en hoorden, bewees meer dan voldoende welk een aan deel onze marine bijdraagt aan de beoorloging van den vijand ter zee. De bezoeker moet trouwens op het goede moment in zulk een Britsch-Neder- landsche oorlogshaven aanko men, want er wordt druk dienst gedaan, en onze bodems liggen slechts korten tijd in de basis om proviand in te laden, enammunitie. Om een of andere reden bestaat er be zwaar tegen dat ik U bijzon derheden vertel van de gewa pende actie, welke reeds door onze vloot tegen den vijand is verricht. Dat is jammer, want er is geen betere manier om duidelijker te maken hoe onze mannen erop uit zijn den vijand aan den lijve te doen ondervin den hoe zij door den revanche geest ziin bezeten, en hoe zij met taai doorzettingsvermo gen bezig zijn een strijd op leven en dood te voeren voor de bevrijding van ons land van de Duitsche overheersching. Niet dat de stemming bij onze mannen er één is van voortdurende verbittering en wrok. Ik wilde dat U er bij was geweest hoe wij met be geleiding van een echt-Hol- landsche trekpiano liedjes ge zongen hebben, het heele re pertoire dat wij nog zoo goed kennen uit vreedzamer tijden in ons landje. Ik wilde dat U erbij was geweest om onze jongens te hooren schertsen en 'lachen, hun typische kwiksla gen te hooren, en hun uit volle borst geroepen traditioneele „Leve de Koninginhiep, liicp, hiep, hoera", met een obligaat van het bootsmaats fluitje. Het zou U goed hebben gedaan dat alles te hebben ge zien en gehoord, zooals ik er ook bij heb gestaan, met een boordevol gemoed, niet wetend of ik een traan den vrijen loop zou laten, of alleen maar Lrotsch zijn op deze oud-Hol- landsche mannen van sta-vast, die de reputatie van onze drie kleur op zee handhaven, on danks levensgevaar, met een onverzettelijken wil. In een onderzeeboot. Laat ik U eerst eens meene men in een onderzeeboot, één van de grootste, mooiste en modernste waarover de Neder landsche vloot in deze wateren thans beschikt. Aan dek valt er niet veel meer te zien dan een kanon, waaraan hevig ge poetst wordt, en dat olie en consistent-vet slikt bij groote hoeveelheden. „Dan schiet het beter", zegt een van de matro zen grinnikend. Jongcns^van^Slot)aslMi Door een nauwen koker dalen we af in het verblijf van de manschappen. Het is heel wat ruimer dan ik mij had voorge steld, maai- dat is misschien vooral gedaan met het idee, dat het dan gemakkelijker is de torpedo-lanceer-buizen te laden, die uit deze ruimte wor den afgevuurd. Het is er kraak zindelijk, en in den hoek staat een miniatuur-fornuisje, waar op het eten van ettelijke tien tallen mannen moet worden gekookt. Het proviand, dat na tuurlijk voor een deel uit con serven bestaat, is over de ge- heele boot verdeeld, waar er maar ruimte is. Er is zelfs een kleine ijskast aan boord. Door een betrekkelijk klein mangat, dat met een enkele handgreep waterdicht afgesloten kan wor den, komen we in het verblijf van de officieren, een kleine salon. Er ontbreekt om zoo te zeggen nog maar een schemer lamp aan om er een aardige moderne Hollandsche huiska mer van te maken. De com mandant heeft een aparte hut, heel comfortabel met een tafel voorzien, en ik ga mijn ideeën over ruimtebeperking aan boord van een onderzeeboot principieel wijzigen. Tusschen deze verblijven en de machinekamer in bevindt zich de centrale. Het is een warwinkel van knoppen en schroeven en wijzerplaten, en men kan zich levendig voor stellen dat het jaren duurt voordat iemand als volwaardi ge kracht op een onderzeeboot dienst kan doen. Er rijst de angstige vraag bij me op wat er zou gebeuren als iemand eens bij vergissing aan het ver keerde knopje zou draaien Daarachter ligt de machine kamer, ook weer vol geheim zinnige instrumenten, en dave rende motoren. Ik heb zoo'n flauw idee dat het er heel warm kan zijn onder zekere omstandigheden, en de ons be geleidende officier wijst er dan ook op. dat de scheepswand er bestreken is met een speciaal soort verf tegen het geconden seerde vocht. Het leven op een onderzeeboot in dienst brengt dan ook ettelijke beperkingen met zich mede. Er mag dan geen druppel sterke drank wor den gebruikt, en het rooken van een sigaret is alleen onder bijzondere voorwaarden aan dek toegestaan. Koffie vliedt er echter in stroomen, en dat maakt veel goed. Op een torpedoboot. Ai is een Nederlandsche tor pedoboot van het type dat wij bezocht hebben, niet veel groo- ter dan zoo'n moderne onder zeeboot, en met ongeveer even zooveel koppen bemand, er is toch wat meer ruimte, en de opvarenden kunnen natuurlijk meer aan dek komen. De tor pedobooten zijn geen nieuwe vaartuigen, maar zij zien er toch vlot en efficient uit. Zij zijn bewapend met 7% cm ge schut, en op het achterschip liggen rijtjes diepte-bommen om het een Duitsche U-boot heel onaangenaam te maken. Deze eenheden waren de Brit sche vloot ook zeer welkom, ofschoon zij, zooals gezegd, niet van recenten datum zijn. Zij kunnen echter uitstekend werk doen in de omstandigheden welke de oorlog in dit stadium meebrengt. Op onderzeebooten wordt zingen niet altijd aange moedigd wegens het extra zuurstof-verbruik dat het zou meebrengen. Meer dan eenige andere tak van dienst behoort de onderzeeboot tot de „silent service". Maar op een torpedo boot wordt gezongen dat het een lieve lust is, en ondanks den oorlog heeft Janmaat het zin gen niet verleerd, en heeft het mond-orgel niet aan populari teit ingeboet. De torpedoboot welke wij be zochten was die, welke de Maas opstoomde om de Duitschers van de Maasbrug in Rotter dam en van het vliegveld Waalhaven te verjagen. Daar slaagden onze mannen uitste kend in, maar zij verschoten er ai hun ammunitie en moesten, voorzien van eenige Duitsche kogelgaten, naar Hoek van Holland terug om bij te laden. Die kogelgaten heeft dit schip voor een deel nog als souvenir behouden. Helaas is het den torpedobootjager „Jan van Ga. len", die de taak van dit schip op de Maas voor Rotterdam overnam, minder goed vergaan. Na dertig Duitsche vliegtuig- aanvallen doorstaan te hebben, geraakte de „Jan van Galen" lek en moest aan den grond worden gezet, waarna de be manning den strijd te land voortzette. Aan den wal. Janmaat houdt blijkbaar niet van verhuizen. Voor de keuze gesteld om tijdens he' verblijf ïn de haven aan wal te slapen of aan boord te blijven, kiezen vrijwel allen de plaats waar zij waren. Toch zijn er natuurlijk altijd mannen die aan wal moe ten zijn en die zijn in een groot gebouw, ondergebracht, dat zij met mannen van oorlogssche pen van andere nationaliteit, die ook in deze basis gestation- neerd zijn, deelen. Aan den wand van de groote zaal han gen de portretten van Hare Majesteit de Koningin en van de andere lc>n der Koninklij ke Familie, -i°t is merkwaar dig op de deuren van dit ge bouw allerlei opschriften in verschillende talen te lezen. De omgang tusschen deze zeelie den van verschillende nationa liteit is, zooals men verwach ten kan. zeer kameraadschap pelijk. Ook hier verneemt men natuurlijk dezelfde klacht als elders, dat onze jongens niet gemakkelijk aan het Engelsche eten konden wennen. Het was hun te „schraal". Nu zij een Nederlandschen kok hébben, smaakt het beter, en dat blijkt er ook uit, dat zij grooter por ties krijgen dan de Engelschen! De Britsche officieren, die wij spraken, waren zeer verbaasd over de „enorme hoeveelhe den", welke onze mannen kon ten „verwerken". Het leven aan den wal is natuurlijk allerminst alleen eten en slapen. Als er niet aan boord gewerkt wordt, is er ge noeg te doen in het atelier, waar kleine reparaties uitge voerd kunnen worden, de tor pedo's van gecomprimeerde lucht kunnen worden voorzien, etc. E'r wordt hard, zeer hard gewerkt. En de mannen doen het met plezier. Zooals één van hen zeide: „Hoe meer wij hier ons best doen, hoe korter het duurt dat wij weer thuis zijn." Dat is de geest on de Konink lijke Nederlandsche Vloot. (Anep-Aneta) KLANTENBINDING GROENTE EN I KLIT. De Distributiediensten Mid delburg en Vlissingen maken bekend, dat met ingang van 26 Februari 1945 voor het geheele bevrijde gebied een klantenbin ding voor groente en fruit wordt ingevoerd. In verband hiermede dienen de consumenten op '26, 27 en 28 Februari 1945 den bon 83 „Al gemeen" voor groente en den bon 87 „Algemeen" voor fruit in te leveren bij hun groente en/of fruithandelaar, tegen ontvangstbewijs. Het is van het grootste be lang deze bonnen tijdig en bij den juisten groente en/of fruit, handelaar in te leveren, aan gezien iedere winkelier op ba sis van het aantal ingeleverde bonnen wordt bevoorraad en men deze artikelen slechts bij dien winkelier zal kunnen be trekken. Het bezit van, een ont vangstbewijs der ingeleverde, bonnen is bij klachten noodza kelijk. In de plaatselijke bladen wordt door het Plaatselijk Verdeelkantoor voor groente en fruit bekend gemaakt hoeveel iedere ingeschreven klant in een bepaalde periode bij zijn handelaar of winkelier kan koopen. Instellingen e.d. alsmede per sonen, die ingevolge van ver blijf in een ziekenhuis of an derszins niet in de gelegenheid zijn geweest de bonnen in te leveren bij een winkelier, die nen zich rechtstreeks te wen den tot het P.V.K. Met deze gevallen heeft de distributie- dienst geen bemoeienis. Op 1 en 2 Maart 1945 moeten de handelaren of winkeliers de door hen ingenomen bonnen in leveren bij de distributiedien sten. die hiervoor ontvangst bewijzen zullen verstrekken. Alle groente- en fruithande laren en -winkeliers zint ver plicht een z.g. klantenlijst aan te leggen, waarop naam en adres van het gezinshoofd alsmede het aantal gezinsled0", moeten voorkomen, welke lijst t.z.t. aan het P.V.K. moet wor den voorgelegd. DE HOUDING VAN IERLAND. De Britsche minister Mac onald heeft dezer dagen de houding van Ierland gelaakt. De neutraliteit van dit land biedt alleen voordeelen voor Duitschland. (B.B.C.) HERVATTING POSTVERKEER NEDERLAND-BiSLGIë. Het postverkeer is thans hersteld tusschen de vrije post. zöne van België en het gebied van Nederland, waar het bin- nenlandsch postverkeer hervat werd. Toegelaten zijn alleen niet-geïllustreerde briefkaar ten. De kaarten moeten naam en adres van den afzender en do gebruikte taal vermelden. Toegestaan zijn Frahseh, Ne- derlandsch, Engelsch en Duitsch. De briefwisseling mag slechts betrekking hebben op persoonlijke aangelegenh"dor en het vragen van hande's'n- lich tingen. (Anep-Aneta) PUBLICATIES VOEDSELCOMMISSARIS. Mededeelingen van het Alge meen Commissariaat van de Voedselvoorziening. VERPLICHTE LEVERING VARKENS 1945. Toewijzing fokzeugen. Ter uitbreiding van den var kensstapel voor het vormen van een biggenreserve, wor den de zeugentoewijzingen met 10 verhoogd. Het sur plus aan biggen zal worden _ereserveerd voor het nog te bevrijden gebied van Neder land. Voor het geval zou blij ken. dat de biggen voor dit doel niet zullen kunnen wor den gebruikt, wordt den fok ker overname ervan tegen vastgestelde biggen, en fok- prijzen gegarandeerd. Huisslachtingen. Huisslachtingen worden toe gestaan aan boeren, tuinders én landarbeiders, alsmede aan die burgers, die, blijkens bij de P.B.H.'s berustende gegevens, reeds vóór 1940 in het bezit van een huisslachtingsvergun ning geweest zijn. Voor deze categorie gelden voorts nog de volgende condi ties: a. Hun kan slechts een huis. slachtingsvergunning worden verleend wanneer zij een op pervlakte van ten minste 20 aren met aardappelen en (of) bieten verbouwen. b. Zij zijn verplicht hun huisslachtingsvarken vóór 1 Januari 1946 te slachten. Voor huisvarkenslachters in het al gemeen gelden de volgende voorwaarden a. Voor de berekening van het aantal toe te wijzen huis- slachting-varkens wordt aan genomen een uniform gewmnt van 90 kg. per varken (voor zeug 140 kg.). De toewijzing zal worden gebaseerd op de zelfverzorging aan vleescn voor een vol jaar, waarbij ais norm aangenomen zal worden het aantal gezinsleden verme nigvuldigd met hun jaarlij ksch rantsoen. b. Elke houder van een zeu- gentcewijzmg zal ook een zeug moeten slachten. c. Per huisslachter zal nim mer meer dan één zeug mo gen worden geslacht. d. Elke boer, tuinder en landarbeider mag, ongeacht de gezinsgroote tenminste één varken slachten. e. De geregistreerde voor slachten van twee varkens met toewijzing van een zeug moet beschikken over een bonnen-te goed van 200 kg., die zonder toewijzing van een zeue ove een bonnen-tegoed van 150 kg. f. Voor het slachten va.i meer dan 2 varkens wordt tel kens het rest bonnentegoed zoowel van zeugenhouders als niet-zeugenhouders met 75 kg. verhoogd. Het voor een mach tiging tot slachten in rekening te brengen bedrag blijft, even als het vorig jaar 2.25. Aanhouden fokmateriaal. De bestaande fokregeling voor niet-stamboekfokkers blijft gehandhaafd, t.w.: toewijzing van 1 of 2 zeu gen: 1 opfokvarken; toewijzing van 3 of 4 zeu gen: 2'opfokvarkens; toewijzing van 5 of 6 zeu gen: 3 opfokvarkens; enz. Het opfokken van jonge zeugjes door stamboekfokkers wordt niet beperkt. Mestcontracten. De verplichting tot het slui ten van mest-contracten voor varkens blijft bestaan, met als basis de verplichting tot het mesten van een minimum aan tal varkens voor huisslachting en contract. Het aantal af te sluiten con tracten is dus afhankelijk van de bedrijfsgrootte en het aan tal huisslachtingen. De ver plichting wordt opgelegd vol gens onderstaand schema: Voor bedrijven groot: t.m. l ha. 1 varken; van 1 t.m. 2 ha. 2 varkens; van 2 t.m. 4 ha. 3 varkens; van 4 t.m. 9 ha. 4 varkens; boven 9 ha. 5 varkens. De voedertoewijzing van 2Ik kg. (óf haver óf samengesteld voeder) blijft gehandhaafd. Onder voorbehoud der goed keuring van het Algemeen Commissariaat voor de Voed selvoorziening hebben de Prov VocdselcommiFsarissen voor resp. Zeeland en Limburg de bevoegdheid, om voor hun ressort een afwijkende regeling voor deze rubriek vast te stel len. VERPLICHTE LEVERING RUNDVEE 1945. Aanslag slachtvee. In afwijking van de regeling voor 1944, toen de aanslag 12 kg. per vrouwelijk rund boven 1 jaar bedroeg, wordt deze aanslag voor 1945 vastgesteld op 90 kg. Voor kleinere bedrij ven (1 tot 3 stuks) wordt, evenals het vorig jaar, een la gere aanslag opgelegd en wel, met inachtneming van het bo venstaande, volgens onder staand schema: Koeien Jongvee Totaal aansl. 0 1 0 kg. 0 2 30 kg. 0 3 120 kg. 0 4 210 kg. 0 5 360 kg 1 0 0 kg. 11 30 kg. 1 2 120 kg. 1 3 210 kg. 1 4 360 kg. 2 0 30 kg. 2 1 120 kg. 2 2 210 kg. 2 3 360 kg. 3 0 180 kg. 3 1 270 kg. 3 2 360 kg. Indien later gebruiksvee moet worden afgestaan, wordt de slachtvee-aanslag evenredig verminderd. Aanslag stieren. Stieren beneden 1 jaar geen aanslag. Stieren 1 jaar en ouder, 2/3 van het levend ge wicht. Stieren, waarvan bij na te noemen levering geen iden titeitsbewijs wordt overgelegd, worden voor het volle gewicht aangeslagen. De stieren worden slechts aangeslagen, wanneer deze op de slachtvee-markt worden geleverd. Eischen van geregistreerde stierkalveren. De voor 1944 bestaan heb bende eischen blijven gehand haafd. Bedrijfsmaximum melk. en kalfkoeien en jongvee. De bestaande regeling bljjft gehandhaafd. Ook de moge lijkheid tot het opstallen van evacuatievee boven het be drijfsmaximum blijft bestaan. De Prov. Voedselcommissa- rissen hebben de bevoegdheid om bij sterke verplaatsingen van vee, van deze regeling af te wijken. Zulks geldt ook in die gevallen, waarin de Plaat selijke Bureauhouder of de Districts-Commissie meent, dat het bedrijfsmaximum ge wijzigd moet worden. Contractregeling. De bestaande contractrege ling, zoowel voor mest- als weide-contracten, wordt ge- nandhaafd. Indien mogelijk kan eghter op ruimere schaal ge legenheid gegeven worden om slachtvee en daartoe geëigend gebruiksvee te contracteeren. Afdeeling Vee en Vleesch. DISTRIBUTIE VAN KLOMPEN. De Burgemeester van Vlis singen maakt bekend dat op de navolgende dagen en uren bij het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, Hendrik, straat 12 alhier (ingang Pa- lingstraét) wederom aan vraagformulieren voor klom pen kunnen worden afgehaald voor personen vanaf 14 jaar. Op Maandag 26 Februari a.s. des morgens van 9.3012 uur kan dit geschieden door hen wier achternaam begint met een der letters A t.m. F en des middags van 14 uur tot 16.30 door hen, wier achter, naam begint met een der let. ters G tot en met L. Op Dinsdag 27 Februari a.s. des morgens van 9.30 uur tot 12 uur door hen wier achter haam begint met een der let ters M tot en met R en des middags van 14 tot en met 16.30 uur, wier achternaam begint met een der letters S tot en met Z. Hierbij moeten de oude stam kaarten van alle gezinsleden worden overgelegd, alsmede de vestigingsvergunning. Op elke 4 leden van een gezin kan maar één paar klompen tege lijk worden aangevraagd. Geen aanvraag kan worden inge diend voor personen voor wie op 23 en 24 Jan. j.l. een aan vraagformulier voor klompen werd afgehaald. De afgehaalde formulieren moeten uiterlijk Woensdag 28 Februari a.s. weer bij het Ge meentelijk Bureau voor So ciale Zaken worden ingeleverd. Formulieren welke later wor den ingediend kunnen niet in behandeling worden genomen. HUISHOUDZEEP. Hierdoor wordt ter algemee- ne kennis gebracht dat met in. gang van 18 Februari de prijs voor Engelsche huishoudzeep voor het publiek is bepaald op 45 cent per staaf van circa 225 gram. Dienst Landbouwherstel. De Engelsche minister van Staat, Richard Law, verklaarde in het Lagerhuis, dat sedert D-dag 7500 vrachtauto's naar Frankrijk, België en Neder land werden gezonden. (Anep-Aneta) Door Gods goedheid zjjn we verblijd met de geboorte van een welgeschapen Dochtertje en Zusje, die we JACOBA JOHANNA noemden. ABR. WONDERGEM. W. WONDERGEM— GOEDBLOED JANNETJE'. Vrouwenpolder A 31. Tijdeljjk adres: Kraamkliniek Oostkapello. In plaats van kaarten. Verloofd MIMI ZÜRHAAR en WIM WARREN. Zondag. 25 Februari 1945. Gelegenheid tot felicïteeren van 35 uur, Scheldestraat 28, Vlissingen. In plaats van kaarten. Ondertrouwd: SIMON KODDE en LENY JANSE. Huwelijksvoltrekking D.V. Donderdag 15 Maart a.s., des nam. 2 uur te Middelburg. N. en St. Joosland, Rijksweg 49 22 Februari 1945. JAN KLUYFHOUT en MAATJE ANTHONINA NIJSSE, hebben de eer kennis te geven van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan D.V. de voltrek king zal plaats hebben op Woensdag 14 Maart 1945, des namiddags 2 uur. Huv lijksbevestiging door den WelEerw. Heer Ds. H. Scholing in de Geref. Kerk te Arnemuiden, des nam. 2.30 u. Arnemuiden, Tuindorp E 42. Kleverskerke, G 13. 20 Februari 1945. Ondertrouwd DINGEMA.N ROELSE en ADRIANA DINGEMANSE. Huwelijksvoltrekking Vrijdag 9 Maart a.s. Vlissingen, Noordstraat 6. Noordstraat 7. Na slechts twee dagen werd van ons weggenomen ons Zoontje en Broertje JACOB JAN. J. ROOSE'. E ROOSE—JANSE. ADRI. Middelburg, 21 Febr. 1945. Stationsstraat 17. Heden nam 'od tot zich ons innig geliefd Zoontje en Broertje JAN KORNELIS, 3 weken oud zijnde. De Heere doe ons in Zijn wil berusten. C. FRANCKE. L. FRANCKE— DE VISSER. TANNIE. Oostkapelle, 17 Febr. '45 Dorpstraat 23. Heden overleed plotse ling door een noodlottig ongeval onze lieve Man en Vader CORNELIS STROO, in den leeftijd van ruim 27 jaar. Uit aller naam, Wed. C. STROO en Kind. Arnemuiden, 21 Febr. '45. Molenweg D 4. Heden overleed door een noodlottig ongeval onze geliefde Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom CORNELIS STROO, in den leeftijd van 27 jaar en 3 maanden. De diepbedroefde Familie: J. STROO. P. STROO—BLOK. S. STROO. A. STROO- DE BUCK en Kinderen. B. STROO. J. STROO— BOMMELJE. J. VERBURGSTROO I. A. VERBURG en Kinderen. P. WIELEMAKER— STROO. P. WIELEMAKER en Kinderen. JOOS STROO en Verloofde. CHRISTINA STROO en Verloofde MINA STROO en Verloofde. CORNELIA STROO en Verloofde. JAN STROO. JANNETJE STROO. Grijpskerke, 21 Febr. '45. Heden overleed plotse- H ling door een noodlottig ongeval onze lieve Zoon, Schoonzoon, Broer en Zwager CORNELIS STROO, in den leeftijd van ruim 27 jaar. Uit aller naam, Familie STROiO. Familie' WISSE. 21 Februari 1945. Algemeene kennisgeving. Heden overleed in het Gasthuis te Middelburg, tot onze diepe droefheid, na een kortstondig lijden, onze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder HENDRIKA VAN DEN BERG, Wed. v. dHr. ARIE BODE, in den ouderdom van 64 jaar. Haar diepbedroefde Kin deren en Kleinkinderen: Rotterdam: J. A. BODE. A. BODE— MOMMAAS en Kinderen. H. BODE B. M. BODE— NiOTEBAART en Kinderen. Vlissingen, 22 Febr. 1945 Aagje Dekenstraat 45. De begrafenis zal plaats hebben te Vlissingen op Maandag a.s., om 2 uur. Enkele bewoners van Wal cheren wenschen den Landbou wer J. GIDEONSE van St. Laurens geluk met de geboorte van zijn veulen, en hopen dat het in goede gezondheid verdei op mag groeien. 17 Februari 1945. Heden overleed onze beste Schoonzuster HENDRIKA VAN DEN BERG, Wed. v. dHr. ARIE BODE, in den ouderdom van 64 jaar. Familie BODE. Vlissingen, 22 Febr. 1945. Glacisstraat 71. Voor de bewijzen van deelne ming, betoond na het overlijden van onze lieve Moeder, Be huwd- en Grootmoeder FRANCINA DE WITTE, Wed. van JACOB FRANCKE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. FRANCKE. Grijpskerke, Februari 1945. Voor de bewijzen van mede leven en deelneming gedurende de ziekte en na het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder, Dochter en Zuster J. H. FEIJ—DE BRUIJNE, zeggen wij hierdoor hartelijk dank. Uit aller naam, G. P. FEIJ. Middelburg, 23 Februari 1945. De Begrafenis-Onderneming „De Voorzorg", Badhuisstraat 16, Vlissingen, kan door de om standigheden voorloopig geen contributie innen. Sterfgevallen te Middelburg kunt U opgeven bij den Heer J. DOBBELAAR, Punt 11. De Ondernemer, A. W. J. RIETBERGEN. U VRAAGT EN WIJ DRAAIEN op het gebied van FIJNE VLEESOHWAREN nog altijd het beste van het beste. Reser veer er eens een vleeschbon voor. Eiken dag geopend. H. KOPMELS. Scheldestraat 19 - Vlissingen. Heden ontvingen wij het droevig bericht, dat te Bergen op Zoom op 22 Jan zacht en kalm is overle den onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Groot vader ISAAC JOZIASSE, in den leeftijd van 81 jaar. Uit aller naam, Wed. P. JOZIASSE— ADAMSE. F.Yac.-adr.Parallelweg 33 Bergen op Zoom. De Kassier der Coöp. Boe renleenbank van Ritthem zal zitting houden tot het bijschrij ven van rente op spaar- en re- keningcourantboekjes op Dins dag 27 Februari a.s., bij den Heer D. KLAP, Veerstraat, N en St. Joosland, des morgens van 9 tot 12 uur. De gewone zitdagen zijn iederen Dinsdag van 5 tot 6 u. HET BESTUUR. GEREF. SCHOOL 'T ZAND. Oproep van leerlingen. Het onderwijs begint a.s. Woensdag in de Ambachtsschool om 8.30 uur. VERLOREN groote gebreide BOODSCHAPTASCH met hou ten handvaten. Onmisbaar voor den winkel. Tegen belooning terug te bezorgen bij Wed. M. A. VAN WIJNEN, Kruide nierswinkel, Glacisstraat 65, Vlissingen. De Burgemeester van Oost en West-Souburg geeft alsnog gelegenheid aan ernstig gedu peerde ingezetenen om schrif telijk een aanvrage in te die nen ten gemeentehuize vóór den 28 Februari a.s. ter beko ming van textielgoederen, af komstig v. d. „Amstelstroom". Ned. Christen Vrouwenbond. Vergadering op Woensdag 28 Februari, des middags om half drie, in het Diaconiegebouw, Spuistraat, Vlissingen. Onderwerp: Geloofsbelijdenis. Het Bestuur. AMBACHTSSCHOOL EN MACHIMSTENSCHOOL Middelburg. A.s. Maandag 26 Februari zullen de lessen der Ambachts school in alle afdeelingen, te weten Timmerlieden, Scnilders, Llec.riciens, Metselen en Sme den-Bankwerkers wederom aanvangen. Alle leerlingen worden dien dag des morgens om half negen (of zooveel la ter als in verband met reisge legenheid noodig is) op school verwacht. De machinistenschool geeft reeds de lessen als voorheen. De wnd Directeur. E. VISSCHER. LOONBELASTING. De Inspecteur der belastin gen te Middelburg maakt be kend dat de formulieren loon belasting voor het jaar 1945 aan de werkgevers op Walche ren zijn verzonden en dat in verband daarmede de eerder gepubliceerde noodregeling met ingang van I Maart !945 ver valt. Van dien datum af behoort de loonbelasting te worden in gehouden naar de gegevens verstrekt in de werknemers verklaringen voor 1945 en mag geen rekening meer worden ge houden met voor het jaar 1944 genomen beschikkingen naar art. 8a, 13 en 14 van het be sluit Loonbelasting. Nederl. Bond van Personeel in Overheidsdienst Afd. Vlissingen. Secretariaat: St. Jacobsstr. 12. Wij roepen alle oud-leden op om zich opnieuw aan te mel den ais lid van bovengenoem- den Bond, ook zij die nog geen lid waren en dit nu wenschen te worden. Aanmelding kan ge schieden bij onderstaande Be stuursleden: C. OP 'T HOF, St. Jacobsstraat 12 bov. H. DE QUELERY, Aagje Dekenstr. 125 bov. P. WILLEMSE, Bellamypark 48 F. C. SMIT, Clijverstraat 10. J. NOTEBAART, Scheldestraat 44 Ned. Christen Vrouwenbond Afd. Middelburg. Ledenvergadering D.V. op Dinsdag 27 Febr. om half 8, in de Doopsgezinde kerk. Le zing door den Heer LASSCHE over het onderwerp: „Het le ven in de gevangenissen". Er wordt een collecte gehou den voor de getroffen leden van de Vlissingsche afdeeling. HET BESTUUR. Levensmiddeflenbedrüf P. DE GRUYTER ZOON weer vanaf heden geopend op het oude adres: Kleine Markt 5 Vlissingen. De leden der Anti-Revolution, naire Kiesvereeniging te Vlis singen worden opgeroepen tot een vergadering op Woensdag 28 Februari a.s,, 's avonds te 7.30 uur, in het Gebouw van de C.J.M.V. in de Noordstraat. DE VOORZITTER. M.V.Z. GOUDA ZIEKENHUIS VERPLEGING, BRAND- EN ONGEVALLEN VERZEKERING. Aanvullende verzekering voor verplicht verzekerden tot hon derd dagen. Lage premie. Vraagt vrijblijvende inlichtin gen bij den Agent: A. J. VAN BLOPPOEL, Hendrikstr. 16 Nieuwiendijk 10 Vlissingen. De Slagerij van D. JANSE, voorheen Noordweg 20, is vanaf Woensdag 28 Februari gevestigd in „OLBA HUIS", Korte Delft 27 - Middelburg. N.V. VERZEKERINGSBANK „VICTORIA" - AMSTERDAM Afd. Sqnburg. Agent: K. HAMELINK. Op WOENSDAG 28 FEBRUARI a.s. zal van 9 tot 12 uur v.m. in het Café van den Heer Lammersma (bij den overweg) nog maals zitdag worden gehouden. Verzekerden, die hun adres wijziging nog niet hebben opgegeven, worden beleefd, doch dringend verzocht dit alsnog te doen. Gelieve premiekaarten mede te brengen, daar tevens de achterstallige premie be taald kan worden. fLILLlPUTTEHS k^JPe^l x plaatsing 65 een t: ten hoogste 5 regels. Een groote Hondenmand (nieuw), 7.50. Zeilmarkt 14 boven, Vlissingen. In goeden staat zijnde Man doline-Banjo 90.—. Bellamy park 15, Vlissingen. Gummi Damesregen,jas, m. 44 of 46, prijs 10. Kouden hoek 8, Vlissingen. Een drachtig Melkschaap. A. KODDE, Oudendijk 23, Nieuw en St. Joosland. Een Hobbelpaard. ARNOL- DUS, De Deckerestraat 9, Souburg. Mijn nieuwe Overall, m. 52 voor 12 luiers. H. V. d. VELDE, v. d. Spieghelstr. 55, Vlissingen Mijn Mattenklopper, o.k. voor Ragebol, o.k. Keersluis 1, Vlissingen. Mijn goede Jongensschoenen, m. 33 voor m. 36 of 39 Zeil markt 14 boven, Vlissingen. Mijn nieuwe Jekker voor een goed Costuum of Zomer- pak? Kleine Kerkstraat 17 (1 x bellen), Vlissingen. Mijn bruine Schoenen, m. 41 voor m. 39% of 40? J. DE VISSER, Rijksweg 56, Nieuw en St. Joosland. Apotheek ENGERING, Bel lamypark, Vlissingen, vraagt Werkvrouw voor 2 dagen in de week. Militair zoekt kennismaking met net meisje (van Duitsche smetten vrij), leeft. 2325 j. Br. m. foto. onder eerew. re tour. A. Dekenstr. 63, Vliss. Welke evacué wil zijn Piano in bewaring geven tegen be speling en goede verzorging? D VALKIER, Badhuisstr. 49, Vlissingen. De Canadeezen hebben een zeer belangrjjk aan deel gehad in de bevrijding van Zuid-Nederland. En toch weet de gemiddelde Nederlander heel weinig van de mannen, die mee hebben geholpen den Duitscher uit onze steden en dorpen te verjagen. In menig huisgezin zijn zij te gast geweest, hebben zij van hun verre thuis verteld Maar het waren meestal pei;soonlijke ver halen, ontbloot van de nuchtere feiten en cijfers, waarmee de kennis van een land noodzakelijkerwijs moet beginnen. Onderstaand beknopt overzicht heeft ten doel, naast de waardeering voor een groot bondgenoot, ook j, de kennis van een rijk land met enorme mogelijk heden te vergrooten. Wat is Canada? Het is op twee na het grootste land van de wereld, met een oppervlakke van 3.700.000 mijl, een land van rotsgebergten, uitgestrekte wouden en onmetelijke meren, de grootste die men in de we reld vindt. Het produceert nik kel, goud, asbest, radium en talrijke andere mineralen en is de vierde weréldleverancier voor tarwe. En toch telt Cana da maar 11% millioen inwo ners, wier trots het is, dat hun land, ondanks de zeer dunne bevolking tot een der grooten op de wereldmarkt gerekend kan worden. Canada is de belangrijkste producent van nikkel, asbes-, platina, radium en krantenpa pier, het is de eerste leveran cier van de Ver. Staten. Voor aluminium, houtpulp en electri. sche kracht is het de tweede, eveneens voor den bouw van vrachtschepen. Van koper, loou en zink is het de derde wereld producent, het is op twee na de grootste zeemacht onder de Ver. eende Naties. Op de ranglijst der groote luchtmachten prijk' die van Canada als nummer vier, terwijl het als producent van oorlogsmateriaal eveneens een eervolle vierde plaats on der de geallieerde landen neemt. Vandaag staat Canada op den drempel van nieuwen en grooten vooruitgang. „Ca nada" beteekent niet alleen: Indianen, Eskimo's, Mounted Police en jagers op sneeuw- schoenen. Veeleer beteekent het: een levenskans voor den man, die van hard werken niet bang is. De grootheid van Ca nada is de vrucht van den vrij lieidsgeest en den onderne mingszin, die het leven in dit nieuwe, vrije en harde land met zijn stugge klimaat ken merken. De Canadeezen vor men geen aaneengesloten ge heel. zooals de Engelschen of Nederlanders. Hun gemeen schap is een haleidosccop van verschillende rassen en volken, die door liefde voor het land, gemeenschappelijke belangen en loyaliteit tegenover de Kroon bijeengehouden worden. Bij de conferentie van 1857 domineerden de Ieren en was de Iersch-Schotsche groep bij na tweemaal zoo groot als de Engelsche. In 1941 was de vol gorde der verschillende be volkingsgroepen, gerekend naar hun numerieke sterkte als volgt: Fransch, Engelsch, Schotsch, Iersch, Duitsch- Oekrainsch, Scandinavisch. Nederlandsch, Joodsch er Poolsch. Een greep uit Canada'i geschiedenis. Bij de eerste volkstelling in 1666 58 jaar na de stichting van de Fransche kolonie Que bec door Champlainbedroeg 't totaal aantal inwoners 3.215 In 1941 was het tot 11% mil lioen aangegroeid; een toena me, die relatief grooter is, dan bij de meeste leden van het Britsche Gemeenebest. Canada ontleent zijn naam aan de Kantas, een stam die de oevers van de St. Laurens- rivier bevolkte. Zij waren de eerste oorspronkelijke bewo ners, die door de Europeesche ontdekkingsreizigers aan de Atlantische kust werden aan getroffen. Voorzoover thans bekend, was Leif Erickson de eerste Europeaan, die ongeveer 1000 jaar geleden het Noord- Amerikaansche vasteland be trad. In 1497 plantte John Ca. bot den standaard van Hen drik de Zevende op de Atlan tische kust nabij Kaan Breton, doch het duurde tot het mid den der zestiende eeuw, alvo rens de trek van Europa naar Canada begon. Voor dien tijd was Canada weinig meer dan een hinderpaal in den Noord- Westelijken Doorgang. Tweehonderd jaar later vochten de Engelschen en Ca nadeezen om dit kostbare be zit en in 1763 kwam het defi nitief aan de Engelschen. Maar zelfs in het historische jaar 1815 waren de dun-bevolkte oevers van de St. Lanrensri- vier en de meren en de pels- factorijen van de Hudson Baai Compagnie de eenige buiten posten, die het Britsche Rijk in Canada bezat. Gelijdeüjk be gon het land zich verder te ontwikkelen. De aanleg van spoorwegen droeg veel hiertoe bij. Mannen van avontuur trok. ken naar het Westen en zon- n de Producten van de vruchbare prairies naar het P°stfn.\ Offficieel is Canada tweetalig Fransch en En- faai kiB'j de volkstelling van c*tLbleek' dat X12 millioen Canadeezen beide talen mach- •iif e 4 millioen spreken alleen Engelsch en 2.200 000 alleen Fransch Van de oor- ^«jke bewoners -1 de U.8 0G0overer-"°8 C Als t bijna o: een pa van zo Geen jaarlij Amerik mali teil zijn, Cl den er klimate begroei gara-sc dra's brandin Nieuw en nijvi midden, i an de bergte aan den Can Cana< vorige vrijheid, zou in tionalist nen iev< koers, naar de Vereeni eenigd crisis v jaar, ai gaande. l(jn in waar I reikte dollar daaropi het met liet zie droeg lar. Tij Tijdens depress slechts In 1938 in, dat nog aai Septem r-nale ii lioen. draagk: uiteraa De nat bijna d voor de Van 10 tot nomiscl Icgsdoe den hu daar de oorl ïecte Hoewel ge bela de Can 'oillioen gen bel leening sonen i totaal milloen Seder eeuw is staaig met 19: 1944 85 kosten 3lechts gaan w Aan egeerii zorg be iaar hei Dominii opzicht Er zij weekbla Broadcc zit enk stations nog ru dio-stat zicht. tion mt 50.000 wereld De g boer h tingen, schulde de gesc bedrijf langrijk waarin zijn bro netto-in van droeg i in Juni 1% bill Bij he oorlog luchtma 12.000 r Op h< Canadee mannen marine ste der 80.000 n wen en mannen worden machtig brieken krachter Niet ah strijdkra penenen dere lani veelhede leverd. in overs gegaan, marine van Dui zuiveren de Lufti bardeerd gebieden daten va vrijdings daar vin zwaarst Canad log te v groot be en indus bevrijde voeden dit eeni op- ei> Dinsd op 17.51 Woen 7.13, op Donds nog 7290° Eskfmoyse.rder 2Ö" "^'voiS?

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2