DeVri je Zeeuw De samenstelling van het NIEUWE KABINET De Raid op Rommel Onze zieke maatschappij. STADSNIEUWS RS j ruilt ersen Duitsche flankaanvallen op Koniews leger verijdeld FEUILLETON sas1 "w'ïLs?' SK-iiï >3 Laatste Berichten VLISSINGEN PREDIKBEURTEN HET WERELDTAFEREEL wonnen van noet worden zoover deze worden benut ie als zelfver geschreven, of eren en gere- alveren. 'erboden melk, e van evacua eigen koeien een bestem, ivelke de hui- ;n niet toela- RICHT. Commissarl- ,'oedselvoorzie- Groenten en .end. dat iede. lof zijn bediijf ie bevrijde ge- ederland, ver geven hoeveel in zijn bedrijf, acht bij derden gezet. >gaver. moeten aan de amb- den Cent ralen afd. Grecnten ioor on3 belast :ameling dezer het Algemeen bovengenoemd, het verboden pen of te ver- ervoeren of te anders dan veiling in het ielde witlofge- ander volgens ervoersverorde- ambtenaren in ;ebied worden juiste naleving taande, terwijl overtredingen gestrengheid 'estraft. zal vi orkomen binnenland- dit seizoen worden aan de rdeeling onder king. naar de des- èrtentie, waar- irden gevraagd Grondstoffen Ten Commissa- üoedselvoorzie- ndbouw, deelen lebbenden me. vacature in zien. op hun solli- ■erder bericht gekregen, kun- afgewezen be- verdere solli- :e functie heeft iin. el-Café-Restau- i, voor zoover end waren, en- toegezonden. den die geen - hebben ont- dit aanvragen elijke afdeelin. shoreca, geves-, ïland, Veerweg) unnen hiervoor hij' de plaat- ouders van de ledselcommissa- nfgehaald. bakkers verbo- af te leveren. Amerikaansche te worden ge. Nderlandsche rekt wordt. 5 regels. i Werkvrouw of ïaaister. GOED- dijk 19, M'burg. •■raagd voor den Adres: C. DE traat 129, Vlis- n nette -Jongen, 3 Rijwielhandel Vlissingen. eertjes voor Ja- BOOGAARD, liddelburg. tafzijden -Jurk, ir effen gekleed bloemde Jurk? 18, Veere. renkachel voor Schoorsteenve. Middelburg, irhoenties, m. 22 14 en 25, Overall iroek? A. JA- 57, Veere. isehoenen. m. 37 ARENDSE, Ka- !2, Veere. Werkschoenen, en paar nieuwe i, m. 38? Adres: ■liddelburg. Vleisjesschoenen, j sjesschoenen, m.1 aat 8, Souburg, intel, m. 3840 itel? Adr. Lam- 6. Vlissingen. 'erkschoenen, m. lage schoenen, paar I. sehoe- iRNICK, Paar- lissingen. 'salinen. en Ge- Tegen bel. terug I VOOGD, Schoor hei 24, M'burg. -r Bonten Avond D..T.M.V.-gebouw, verkocht. Febr. '45. Ev- 'burg. V.m. 10 O. Jjdenspred.) Ev. iss., v.m. 10 uur: (Gem. D.) te een BEWAARDER directe indienst- lelden Huis van isteenschedijk 2, De Duitsche verliezen in het Westen. Aan het Noordelijke uiteinde van de Siegfriedlinie hebben Canadeesche parachutisten Mooiland veroverd. De Duit- schers zijn nu op de buitenste stellingen van Kalkar terugge trokken. De weg GochKalkar is op een derde plaats over schreden. Het derde Amerikaansche le ger heeft ten O. van Luxem burg Saarburg veroverd. De driehoekssector tusschen de Saar en de Moezel is nu geheel van vijanden gezuiverd. 40 ste. den en dorpen werden bezet, over een geDied van 200 vier kante km. werden alle Duit- schers verdreven. Meer Zuidelijk staan de ge allieerden nog 10 km van Trier In dezen sector werden door de Amerikanen 2000 krijgsgevan genen binnengebracht. De beide flanken die van Luxemburg uit oprukken, zijn nog slechts 12 km. van elkaar verwijderd. Forbach is reeds voor 2/3 deel door het zevende Ameri kaansche leger veroverd. Deze plaats ligt ten W. van Saar- brücken. Het geallieerde opperbevel heeft bekend gemaakt, dat de Duitschers sedert den op- marsch in Frankrijk, Belgie, Nederland en Afrika, in totaal 1.135.000 mail hebben verloren. Sedert de landing in Frankrijk zijn meer dan 900.000 krijgsge vangenen binnengebracht. Posen verder gezuiverd. Maarschalk Koniew heeft de Neisse tusschen Guben en Forst bereikt. Het Rooue leger staat nu nog 3 km. van Guben en 6 km. van Forst. Hiermede is het Kotbusz tot op 20 Km. genaderd. 2000 gevangenen werden binnengebracht. Hier mede hebben de Russen het gebied veroverd, waar het Duitsche opperbevel zijn aan vallen op de flanken van het Roode leger wilde inzetten. De zuivering van de vijande lijke troepen in de vesting Hd- sen wordt voortgezet. Aan het Noordelijk gedeelte van het Oostelijk front moesten de Russen zich langs de Noor delijke kust van het Frische Haf iets terugtrekken. Ten Z. van Koningsbergen boekten de Russen wederom vorderingen. Zinten in het hart van den zak in Oost-Pruisen werd veroverd. Rokosowsky blijft vorderen in de richting van Danzig. 750 gevangenen werden binnenge bracht. In Hongarije werden alle te genaanvallen der Duitschers afgeslagen. De Russische luchtmacht bombardeerde Bratislawa. Record luchtoffenslef. Mosquito's van de R.A.F. bombardeerden Donderdag nacht Berlijn. 6000 Britsche en Amerikaan sche vliegtuigen vielen van bases uit Italië, Engeland, Frankrijk en de lage landen Donderoagmiddag doelen in Centraal- en West-Duitschland aan. Dit was het grootste luchtoffensief dat ooit heeft plaats gehad. Ook werden aan vallen uitgevoerd in Nederland (V 2-basesJ, Denemarken en Oostenrijk. Op Iwojima hebben de Ame rikaansche mariniers den berg Suribachi veroverd. De tegen stand van de Japanners blijft voortduren. Troepen van het 8ste Ameri- kaanscne leger voerden een nieuwe landing uit op het klei ne eiland in de Philippijnen Capul. Dit eiland ligt bij den Zuidelijken top van Luzon. Op Luzon zelf worden de Ja panners op een steeds kleiner gebied in Manilla samenge drongen. In de vlakte van Lu- zon maakten de Amerikanen 700 stukken geschut buit. Minister Churchill heeft aan de Grieksche regeering een boodschap gezonden, waarin h~ het Grieksche volk bedank c voor de warme ontvangst bij zijn bezoek aan Athene. De mi. nister beschouwt dit als een bewijs van vriendschap aan het Engelsche volk. Generaal de Gaulle en de Fransche minister van buiten- landsche zaken riidaut hebben den Belgischen minister Spaak ontvangen. Deze deelde mede, dat België wenscht deel te ne men aan de bezetting van W.- Duitschland. De Fransche re geering heeft hiertegen geen bezwaren. De Fransche minister Bidaut heeft de uitnoodiging van de Britsche regeer.ng om naar Engeland te komen om daar besprekingen te voeren, aange. nomen. (B.B.C. en H.N.) Eenigen tijd geleden werd bekend gemaakt dat de Duit schers gepoogd hadden de Ur- taulssperre op te blazen. Thans wordt echter bekend gemaakt dat deze dam steeds intact is gebleven. (H.N.) Eerste Jaargang - Nummer 79 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinneraa. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69 Adm.-adres: Vlissingen, Waistr. 58-60, Telefoonnummer 10, n& 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Raai 39, Tel. 2009 Zaterdag 24 Februari 1945 L'itgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. 'er kwartaal 8.30. Losse nummers 5 cent. Vrijdagmiddag werd te Londen door den regeeringsvoor- lichtlngsdienst de samenstelling van het nieuwe gereconstru eerde kabinet bekend gemaakt. De samenstelling is als volgt Prof. dr. P. S. Gerbrandy, Voorzitter van den Raad van Ministers, tevens minister voor de Algemeene Oorlogvoering van het Koninkrijk en minister van Justitie ad interim. Mr. E. N. van Kleffens, minister van Buitenlandsehe Zaken. Dr. P. J. M. Beel, minister van Binnenlandsohe Zaken. Dr. G. Bolkenstein, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dr. G. W. N. Huismans, minister van Financiën. J. M. de Booy, minister van Scheepvaart en Visscherjj en van Oorlog a.i. Ir. F. C. M. Wijfels, minister van Sociale Zaken en van Waterstaat a.i. Drs. J. H. Gispen, minister van Handel, Nijverhe-d en Landbouw. Prof. dr. ir. J. I. J. M. Smutsen, minister van Overzeesche Geb'edsdeelen. Mr. E. F. M. J. Miohiels van Verduynen, minister zon der portefeuille. voor deze departementen voor te leggen aan H. M. de Ko. ningin. Het aftreden van den minis ter dr. H. J. van Mook a's minister van Koloniën, houdt geen verband met de alge meene constructie van het ka binet, maar is geschiedt op de constitutioneele overweging dat de vereeniging van de functie van minister van Ko loniën en die van Luitenant- Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, welke bedoeld was slchts korten tijd te duren, voor langeren tijd onwensche- lijk moet worden geacht. Aan dr. Van Mook, die zelf de opvatting was toegedaan, dat aan deze combinatie een einde diende te worden ge maakt, is door Prof. Gerbran- dv de keuze gelaten welke van de twee functies hij wenschte te blijven vervullen. Minister van Mook wensch te de functie van Luitenant- Gouverneur-Generaal van Ned. Indië te behouden en die van minister van Koloniën neer te leggen, De regeeringsvoorlichtings- dienst meldt nader Hoewel het kabinet nog niet voltallig is, wordt reeds thans medegedeeld, dat bij de keus der nog te bargemen ministers zal worden gestreefd naar een nog verdere verb-eeding van de basis van het kabinet. De nieuwe ministers ziin stermorgen door H.M. de Ko ningin benoemd en beëedigd. De onts'agaanvrage van de ministers die niet in het kabi net terngkeeren, is door H. M. de Koningin aanvaardt, onder dankzegging voor de, ook onder zeer moeilijke omstan digheden aan haar en aan den lande bewezen, vele en ge wichtige diensten. De bezetting van de Depar tementen van Oorlog en Wa terstaat zal slechts zeer tij'de- 'ijk worden waargenomen door de ministers J. M. de Booy en ir. F. P. M. Wijfels. De minister-president hoopt ten spoedigste in de gelegen heid te zijn een opdracht tot benoeming van de ministers Heer, lie ben niet waar dig, dat gij komt onder mijn dak, maar spreek slechts een woord, en mijn knecht zal gezond worden. St. Mattheus. Een van de moeilijkste vraagstukken, dat ieder voor zich na den oorlog krijgt op te lossen, is: zich den juisten Kijk te verwerven op de na-oorlog- sche wereld en de geheele si tuatie, 'n kijk in vogelvlucht, een totaal indruk. Het is noo- dig, dat allen daarover eensge zind denken, om onze gezamen lijke houding te bepalen. Er zijn vele mogelijkheden van visie. Moeten we de we reld van straks beschouwen als een verloren wrak? Of gelijkstellen met een door gra naatvuur gehavend dak leg er de leien op en de zaak is in orde een raam- en ruitloos huis zet er ruiten in en de toestand is bevredigend. Moe ten we de maatschappij zien als een koppigen ezel, een dwar- sen bok, die vanuit een stel scheele hersens besluiten dienst te weigeren? als een misdadiger, dit den kogel ver dient Ieder voelt onmiddel lijk de onjuistheid en eenzij digheid van deze inzichten. Er is maar één antwoord: de maatschappij is ziek, door en door, in hoofd en hart, in lijf en leden, in ziel en lichaam. Er mankeert van alles aan. Er is een te hooge bloeddruk van overspannen ideeën en persoon, lijke pretenties. De bloedsom loop is gestoord door een slecht functionneerende goederenver. deeling. Het hart is ziek door oververmoeidheid, tengevolge van materieele geldzorg om een teveel of een tekort. Er is een kanker van nationalen en in ternationalen haat, er zijn ont stekingshaarden van onderling wantrouwenDe maat schappij lijdt aan ondervoeding en verkeerde voeding, wat haar ideeën en beginselen betreft.... Dit triestige lijstje van een oorlogsche en na-oor!ogsche diagnose is nog uren te ver lengen. Maar het inzicht is juist: De maatschappij is ziek en bloedt uit vele wonden. De ze kijk mag een nobele en in zekeren zin verheven kijk ge noemd worden, omdat hij zich verheft boven alle persoonlijke rancunes, en zich uitsluitend bemoeit met het algemeen wel- zyn: en uitsluitend zoekt wat het boste is. Hij vraagt naar een objectief beeld. Er zal dus gedokterd moeten worden. De vrees is niet ongegrond, dat de geneeskundige behandeling uit- sluitend of in hoofdzaak terecht komt in handen van politieke, economische en sociale genees- heeren. Wij wenschen hun we tenschap, kunde, noodzaak in geen enkel opzicht te onder schatten, noch verdacht te ma. ken. Integendeel, zonder hen is genezing zelfs onmogelijlc. Maar de maatschappij is nu eenmaal geen huis dat gaaf is als het lek-vrij en ruit-dicht gemaakt wordt. Er zijn wel ga ve, maar geen gezonde huizen Gezondheid reikt verder. Als bovengenoemde speci alisten gezorgd hebben voor doeltreffende economische, so. ciale en politieke wetten, is de maatschappij op dat oogen- blik gelijk aan een huis, dat weer vensters, leien en goten heeft. Dat is al veel, maar niet alles. Want de maatschappy is een verzameling van levende denkende, willende menschen, terwijl een huis een dood ver. zamelding is. Er blijft nog w* anders te genezen, de ideeën wereld en de wil der menschen Als we moesten kiezen tus schen een wereld met uitste kende wetgeving, maar zonder menschen van goeden wil, er een wereld met goedwilsche edelmoedige, verstandige men schen, maar zonder uitstekende wetgeving, zouden we zonder aarzelen de laatste kiezen. Welke is nu de geneesme thode voor hoofd en hart en wil der menschen Het recept werd voor 2000 jaar geschre ven. De hoofdman gaat tot Je. zus en zegt: spreekt slechts één woord en mijn knecht zal ge zond .worden. Zoo ga ik, liever dan bij wien ook met alle respect voor de wijsheid der groote ge leerden, tot Christus: Heer, on ze knecht, de maatschappij is ziek. Spreek slechts één woord en onze knecht zal gezonf worden. Dat eene woord lieeft Christus gesproken 2000 jaar geleden. „Bemin Uw evennaasten eJr Uzelf", Zonder die liefde zijn alle sociale maatregelen, dwangmaatregelen, alle econo. mische wetten, dwangwetten, alle politieke voorschriften, dwangvoorschriften. De' liefdé alleen maakt alles vlot, soepel en gemakkelijk. Voor deze genezing van binnen-uit, de genezing van Uw wezen, moet U zelf zorgen. Uw wetgever, Uw raadgever. Uw staatsman, Uw wereldor denaar, Uw' internationale con ferentie met nog zoo knappe 'ui, kunnen daarvoor niet zor gen. O mijn goede, beste luisteraar ik zie U knikken Wat bent U het lieftallig met mij eens. Maar bent U ook van plan aan Uw evennaaste op deze manier te denken, of vecht U straks, als U de radio hebt afgezet, om het volste kopje thee, als kinderen en denkt U er niet aan van 3000 mud kolen een naar mud naar Uw buurman te brengen Pater HENRI DE GREEVE, Lichtbaken m (H.N.) Op den dag, dat Goebbels de bevolking van Berlijn aan spoorde, vol te houden, liet hij het ministerie van Propagan da ontruimen, aldus radio Moskou. De deposito's van de Reichsbank zijn naar Zuid- Duitschland overgebracht. Te Dresden zijn verschillende voor aanstaande nationaal-socialis- ten aangehouden, aangezien zij in het bezit waren van val- sche papieren. In de Duitsche hoofdstad wemelt het van de serteurs, die zich onder de tienduizenden vluchtelingen uit het Oosten mengen. (Anep-Aneta.) 4. Tegen het aanbreken van den dag werd een verdedigen de stelling ingericht. De hoofdmacht zou bij (je spe lonken blijven, teiwijl twee kleine groepen Oost en West drarvan de wacht hielden. Zoo ging de morgen voorbij. Alles was rustig. De wind was gaan liggen en de zee rustiger ge worden. Men hoopte nu beter te slagen. Maar tegen 12 uur s middags werden schoten gehoord. De schildwachten aan de Westzijde hadden schoten gelost op inheemschen, die bij het Italiaansche leger waren '"gedeeld en waarvan men 'v>st. dat ze zich in de buurt Bevonden. Dit verontrustte Co- ;0"Y Laycock niet al te zeer, omdat hij er op rekende, dat nij en zijn mannen de Arabie- m.oo ,tot het ''allen van de nen 5 m toom z°uden kun- Ïh-oJii'en om 'ian "aar het kS terug te trekken. Twee 7onHo« groc'pen werden uitge- singliPT,0"1 den vÖand te orn- deif zH niflaar daarin slaag- mr de doende" terwijl ziJ hie>- Duitschers te Waren' karnen "ers te voorschijn, waar-, achter een sterke afdeeling Italianen volgde. De Italianen bleven echter aan den horizont op ongeveer 1kilometer ten borden van de opstelling en namen geen deel aan den strijd. Een van de uitgezonden Eaoepen keerde terug, na een W meter te zijn opgerukt en dat hii® V5 zijn ge"'eost. Na- weigerd v»0I?my gun had Se- trrTTLl^. dienst te doen dat Vj,, Jil 6eweesL. weigerd v»0I?my gun had f- wist hn naar d» moeite terug te kruipen. °Pstell'ng D, Duitschers bleven nu voortdurend schieten en om twee uur in den namiddag was het duidelijk, dat men zich tegenover deze overmacht niet op het strand kon blijven handhaven. Het eenige, wat er nu opzat, was de opstelling te verlaten, in de Jebel, de heuvels verder het land in, een schuilplaats te zoeken en daar den opmarsch van het Achtste Leger af te wachten. Toen de vijand tot op 200 meter ge naderd was, gelastte Colonel Laycock de afdeeling zich te verspreiden en door het open terrein een goed heenkomen te zoeken in de heuvels. Van daar uit kon men trachten in contact te komen met de Ta lisman, die gedurende dien nacht voor een ander strand zou liggen wachten of een schuilplaats te zoeken in de tallooze wadi's en daar de komst onzer troepen af te wachten. Lieutenant Prior, die zwaar gewond was, werd met een ziekenverzorger achterge laten en hem werd gelast zich gevangen te laten nemen Daarna ging de afdeeling uit een. Sergeant Terry had zich bjj Colonel Laycock aangesloten. Zij liepen een 800 meter door open terrein, waarbij ze voort durend beschoten werden, maar geen hunner werd ge wond. Toen ze eenmaal de Jebel hadden bereikt, die uit- stekende dekking bood, beslo- st? wVai\hier uit het Acht" Na enkel"» *Jegemoet te gaan sehan tf.i ?gen wei'd vriend van de m fn ,--rnct mannen Sr,mmPl seijke SenoussL schuilplaats zorgden in sne lonken, die overdag door den vijand waren doorzocht. Ons grootste probleem", aldus schreef Colonel Laycock, was gebrek aan voedsel. Dikwijls waren we gedwongen soms twee en een halven dag ach tereen ons alleen met bessen te voeden. We verloren er weliswaar den moed niet door, maar het gevolg was dan toch, dat we hoe langer hoe meer verzwakten. Soms wer den we op geitenvleesch en Arabisch brood getracteerd, maar we snakten naar wat suiker. Water was er in over vloed, omdat het vrijwel voort durend regende". Op zekeren avond waren ze bezig iets eetbaars te berei den uit vleesch en beenen voor het meerendeel beenen waarin wilde knoflook was gedaan, die Colonel Laycock had geplukt. Juist toen ze hun maal wilden beginnen kwam een vriendschappelijke Arabier aanzetten, die even den geur opsnoof en vervolgens den pot met eten omwierp. De Arabier legde aan het woe dende en hongerige paar uit, dat de knoflook hun oogen zou hebben aangetast. Tenslotte bereikten de Colo nel en de Sergeant, 41 dagen nadat men den aanval had ingezet, Britsche strijdkrach ten bij Cyrene. Zrj waren de eemge commando's, wien zulks gelukte. Het was juist Eerste Kerstdag 1941 en nadat Colo- ,.Laycïck z«n Kerstmaal enuttigd had vloog hij naar Lairo om daar rapport uit te brengen. Het Roode Leger heeft zijn 27sten verjaardag gevierd met de inneming van de sterke vesting Poznan of Posen. 23.000 Duitschers werden hier krijgsgevangen gemaakt en 25.000 zijn er gesneuveld. Armswalde is ook gevallen. Turkije heeft Duitschland en Japan met ingang van 1 Maart a.s. den oorlog ver klaard. Tusschen Aken en Düren zijn de Amerikanen tot een nieuw offensief overgegaan. Zij staken de Roer over en na men Jüllich in. Groote formaties Ameri kaansche bommenwerpers heb ben gistereq weer Duitsche spoorwegverbindingen be stookt. De R.A.F. nam 's mid dags verkeersobjecten te tus sen en Gelsenkirchen voor haar rekening en vannacht Berlijn. Van het Middellandsche-Zee- gebied uit werden soortgelijke doelen in Oostenrijk gebombar deerd. Luchtmaarsehalk Tedder bezocht het Russische hoold- kwartier. (B.B.C.) ZEEUWSCHE HULP BOVEN DE RIVIEREN EN H.A.R.K. Als eerste gemeente van Walcheren opent Middelburg de rij bij de verantwoording der opbrengst van de collecte, die Donderdag is gehouden. De opbrengst was: Huis aan Huis coll. ƒ22.589.53 Straatcollecte - 3.850.55 Div. bijdragen - 380. „Vliegende Brig." - 775.76 Z. Confectiefabr. - 500. ,,De Vrije Zeeuw" - 2.500. Gramofoonplaten - 1.485.45 Nagekomen tot Vrij dagmiddag - 204. Totaal ƒ32.285.29 De opbrengst van de in Goes gehouden show zal, even als die der verschillende dor pen, binnen enkele dagen worden bekend gemaakt; zoo ook de specificatie van den inhoud der afzonderlijke col lectebussen. Hulde aan de burgerij van Middelburg! ONGEVAL. Donderdagmiddag is in den voormaligen winkel van de fa. A. v. d. Sande aan de Scheldestraat een portiek in gestort. Hierdoor bezweek de leuning van het balkon, waar door 2 personen op straat te recht kwamen. Een zekere C. Kuyper bekwam hoofdwonden en A. Heydens brak zijn enkel. De toestand van beiden is gunstig. (Pol.-ber.) Nagekomen Predikbeurten. Zondag 25 Februari. Vlissingen: Ned. Herv. gem. „Alhambra" 9 en 10.30 ds. H. A. v. Loon van Grijpskerke; Luth. kerkgeb. 4 ds. L. J. C. Visbeek HOOG WATER TE VLISSINGEN. Zondag 25 Februari 1.12 en 13.35 uur, resp. 1.55 en 1.77 M. N.A.P. Maandag 26 Febr. 1.49 en 14.13 uur, resp. 1.71 en 1.89 M. N.A.P. Een beperkt aantal afdrukken van onderstaande foto is ver krijgbaar aan ons bureau te Vlissingen. DOOR Dr. M. VAN BLANKENSTEIN Naar het einde. De gebeurtenissen op het oorlogstooneel spreken voor zichzelf. Het lijkt mij daarom meer de moeite waard, dezen keer de meeste aandacht te wijden aan het communiqué van Yalta. Over den oorlog wil ik slechts dit opmerken: Van den bovenloop van de Oder jagen de Russen, Breslau als bele gerde stad achter zich latende, over Duitschland. Reeds drei gen zij de Duitsche liniën die Zhukow totnogtoe hebben gestuit, op te rollen. Zhukow zelf tast voorwaarts naar de Baltische kust en in de rich ting van Stettin. Maar Berlijn blijft zijn hoofddoel. Al zijn de operaties tusschen Gennep en Kleef, en die aan de Roer en in den Eifel, nog geen groote ondernemingen, toch vormen zij, ook in de oogen van :1e Duitschers, de voorberei ding voor schokkende gebeur tenissen. Daarbij is het weer standsvermogen van de Duit schers onmiskenbaar aan het afbrokkelen, hoe hardnekkig velen hunner ook nog mogen vechten. Het geloof aan de overwinning is er uit. Er zijn tal van teekenen die op een eindstadium wij2»n. De groote Drie. Het communiqué van Yalta biedt ons vele aangename ver rassingen. Het heft allerlei stillen twijfel voor ons op. De eensgezindheid tusschen Brit ten, Amerikanen en Russen blijkt volstrekter dan wij had den durven hopen. Er is niet alleen op vele nunten overeen, stemming verkregen; maar ei spreekt uit den toon van de verklaring inderdaad overtui gend den wil van alle drie, orr in vriendschap bijeen te blij ven. Gevaarlijke punten van ge- schil zijn veel radicaler opge lost dan waarschijnlijk scheen. Daartoe hoort in de eerste plaats de netelige Poolsche aangelegenheid. Het blijkt ook dat de Grieksche woelingen de samenwerking niet hebben kunnen vergiftigen. Wat Duitschland betreft,, is het communiqué zeer gerust stellend. Moskou heeft de be' schuldiging te schande ge maakt dat het daar met be hulp van de gevangen gene raals eigen plannen zou naja gen. Geen enkele Duitsche voorspelling betreffende de bij eenkomst is bewaarheid ge worden. De onderwerping van Duitschland. De strijd tegen Duitschland wordt nu weer goed gecoör dineerd. In den laatsten tijd had daaraan heel wat ontBro ken. De Russen waren zeer geheimzinnig geweest met hun winterplannen. Nu is weer, zooals te Teheran, een ge meenschappelijke strategie op gesteld. Die moet het einde brengen. Een geruststellend resultaat is, dat Duitschland bij toewij zing door de groote Drie en Frankrijk zal worden bezet. Wij hopen dat ook anderen, die dat willen, een aandeel kunnen krijgen. De drie opper bevelhebbers zullen een Centra le Commissie van toezicht op de bezetting vormen. Van een eenzijdige bolsjewisatie van Duitschland, waarmede poli tieke kinderen bang zijn ge maakt, kan dus geen sprake zijn. Duitschland zal zoo volstrekt mogelijk worden ontwapend. De Staf zal geen nieuwe mo gelijkheid krijgen tersluiks te herleven. Industrie, die voor militaire doeleinden zou kunnen dienen, komt onder toezicht. Alle instellingen der Nazi's worden uitgeroeid. Met de oor logsmisdadigers zal korte met ten gemaakt worden. Propa ganda voor Nazi-leer of mili tarisme zal worden onder drukt. Zoo wil men het Duit sche volk rijp maken voor een eerzaam bestaan in de we reld. Het zal echter onmiddel lijk en in natura, zoover dat maar mogelijk is, moeten goed maken wat het heeft verwoest. De Collectieve Veiligheid. Uitvoerig is gesproken over het erganiseeren van de collec. tieve veiligheid in de wereld Wij moeten hopen dat daarbij het recht niet tekort komt. Want vrede en recht z\jn niet hetzelfde. De mogendheden zorgden voor eigen vrede, toen zij achtereenvolgens Japanners en Italianen hun gang lieten gaan tegen zwakkere vol'A-m. Dat is te München in 1938 weer gebeurd. Maar het recht schoot er bij tekort. Het is den be trokkenen en ook ons op de duur slecht bekomen. Dumbarton Oaks is ertegen nog geen tegengif. En er zul len ook in de toekomst oppor tunistische diplomaten zijn. Wij krijgen nu echter kans op iets beters, omdat er voor 25 April 1945 te San Francisco een Conferentie is uitgeschre ven over dit onderwerp, van alle Vereenigde Naties. Frank, rijk en China krijgen tevoren nog gelegenheid het te Yalta aangevulde plan van Dum barton Oaks mede te aanvaar den. Zij kunnen zich dan aan sluiten bij de uitnoodigers tot de Conferentie. Door die Conferentie, waar in allen kunnen meespreken, is er hoop dat wij iets beters krijgen dan den Volkenbond. Die was naar de behoeften van een aantal Groote Mogendhe den ontworpen en daarop vast gelegd in het Vredesverdrag. De rest van de wereld moest dat zoo maar aannemen. Het Protocol van Genève van 1924 was een poging tot verbete ring; maar de Grooten wild/n er om hun eigen risico tenslot te niet aan. Wij hopen dat de deelnemers aan de Conferentie van San Francisco, met kracht voor het algemeen belang, dat recht heet, zullen opkomen. Blijkens een memorandum door Mi nister Van Kleffens aan de ver. schillende Regeeringen toege zonden, zal daarin van onzen kant in ieder geval niet wor den tekort geschoten. Eurapeesche Ordening. Bijzonder belangrijk zijn de mededeelingen van het Comité betreffende de bemoeiing der Groote Drie met allerlei lan den in Europa. Deze is tegen burgeroorlogen en on-demo- cratische staatsinrichtingen gericht. Het is goed, ter ge ruststelling van hen die vree zen dat Rusland daarin zijn eigen opvattingen zou willen opdringen, dat de Drie daarin samen-werken. Het doel der re geling is verzekering van rust en orde; eerste hulp aan nood lijdende volken; waar noodig het stichten van voorloopige regeeringen, die dan zoo spoe dig mogelijk vrije verkiezingen moeten houden. De Drie zullen dan toezien dat dit werkelijk naar afspraak geschiedt. Grie kenland heeft ons reeds geleerd hoe nuttig bemoeiing in dezen zijn kan. De Drie beloven echter daar» in niet eigenmachtig te hande len. Alle staten die bij een be paald land belang hebben, zul len mogen meespreken; blijk baar ook neutrale landen. Bij de Drie Groote zal zich in deze aangelegenheid Frankrijk steeds als vierde kunnen voe gen. Bijzonder heugelijk is de re geling over Polen. Daarmede is de gevaarlijkste twistappel voor de Geallieerden in Europa opgeruimd. Het bewind van Lublin zal worden aangevuld uit alle andere groepen van Polen, zooals dat eens met Mi- kolajzcyk beraamd was. Dan zullen ook Engeland en Ameri ka dit bewind erkennen. De Groote Drie staan borg voor de onafhankelijkheid en de de mocratische inrichting van het nieuwe Polen. Laat ons hopen dat dit de Polen te Londen ten opzichte van de bedoelingen, van Moskou geruststelt. Want wantrouwen dienaangaande was het groote struikelblok voor een Russisch-Poolsche verzoening. Een lichtelijk ten gunste van de Polen gewijzigde Curzon- lijn wordt de nieuwe Russisch- Poolsche grens. Kit laat nog verschillende vragen open. Wat wordt van Wilna en Lemberg? Maar vastgesteld is reeds dat Polen compensatie krijgt ver naar het Westen, waar de uit het Russisch geworden gebied geëvacueerde Polen zich kun nen vestigen. Van een Oder- lijn als grens die de Russen den Polen, tegen hun zin, voorhiel den, wordt echter niet gerept. Van Russische gematigdheid getuigt ook hetgeen van de volksvertegenwoordiging voor Joegoslavië gezegd wordt. De hoofdzakelijk communistische door Tito gevormde vertegen woordiging zal worden aange vuld met alle niet-gecompro- mitteerde leden van het vroe gere Parlement. Het lijkt haast of dit ergens anders is afgeke ken(Anep-Aneta) (Fotopersbureau J. Dellaert). Uitgebrande hqizen aan de Coosje Buskenstraat te Vlissingen met op den voorgrond het totaal vernietigde standbeeld van NaerebouW

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1