DE VRIJE ZEEUW Nederland nü. VRIJDAG 23 FEBR. 1945 le Jaargang No. 27 Redactie: S. W. Henry en P. L. D. van Oeveren Redactie-adres: Julianastraat 37Terneuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Administratie-adres Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,50 per 3 maanden; buiten Terneuzen ƒ1,75 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. ADVERTENTIËN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1 50 Rubriek kleine advertentiën 1-5 regels 60 cent; iedere regël meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedingen'en dienst- aanvragen 1—5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond'. i. Er zijn op het oogenblik in ons land drie richtingen te onderscheiden ten aanzien van het vraagstuk van de politieke heroriënteering. .©enerzijds wordt gesproken over samenwer king, eensgezindheid, saamhoorigheid en der gelijke, woorden, waarmede wij het allemaal eens kunnen zijn. Deze richting schijnt echter wel geneigd a te zeggen, maar schrikt terug om ook b, c, d te zeggen. Wij bedoelen het zóó/ dat men overtuigd is van de noodzaak van samenwerking, doch dat men zich niet los maken kan van dó oude scheidingslijnen, die vóór 1940 door ons volk liepen. In de praktijk komt het 'hier op neer, dat men een pleidooi voert voor terugkeer van de oude scheidingslijnen, dus van de oude pcflitieke partijen, waarbij men meent, met incidenteele maatregelen als „versterking van het gezag", saneering van de democratie", „afschaffing van de evenredige vertegenwoordiging", „sa menwerking in den top" enz., een zekere ver betering te kunnen bewerkstelligen. Anderzijds kan inen bespeuren, dat de revolutionaire g roepeering in den vorm van de communisti sche partij naar voren komt en zich uitspreekt voor een totale omverwerping van ons huidig maatschappelijk bestel en de invoering van het één-partij stelsel. Een derde groep wil noch de oude politieke partijen in hun' ouden vorm terug, noch een eenheidspartij op den grond slag van de revolutie, doch een verandering, een vernieuwing van de grondslagen, waarop het partijpolitiek systeem in het Nederland van nü rusten moet. In iedere vrije samenleving treden: de partij- groepeeringen naar voren. Een eensgezindheid in den vorm van één partij in Nederland is een utopie. Trouwens, overal waar menschen samenleven, bestaan er belangen-tegenstellin- gen. Op het oogenblik', dat de menschen, die ■eikaars beia^gfTjï Tftzicnt dëeleh, ëïkaar op zoeken om gemeenschappelijk tot verwezen lijking te komen, ontstaat de partij. De opkomst van de moderne politiéke partij valt in het middeii van de vorige eeuw. Aan vankelijk was van een politieke groepeering op confession-eelen grondslag nog geen sprake. Het liberalisme, de leer van de vrijheid op alle gebied, had aanvankelijk een groot leider in den persoon van Thorbecke. In den loop der jaren echter leidde de ontwikkeling der liberale partij: er toe, dat zij werd een kleine heerschende groep, die de Christelijke grond slagen van ons volksleven ontkende. Weldra vormden Anti-Revolutionairen; en Katholieken de „coalitie" tegenover de „linksche" partijen. „De antithese", de tegenstelling rechts en links, heeft tientallen jaren het politieke leven in Nederland beheerseht. Behalve op het godsdienstig vraagstuk strandde het liberalisme ook op het sociale vraagstuk. Uit den nood des tijds werd het socialisme geboren, dat zich het lot van de arbeidende massa's, wier socialen toestand zeer slecht was, ging aantrekken. Christelijken en liberalen stonden tegenover elkaar in de antithese, socialisten en liberalen stonden tegenover 'elkaar in het sociale vraagstuk. Tegelijk stonden socialisten en liberalen samen tegenover de Christelijke partijen als „links" tegenover „rechts". De groote politieke partijen hebben in hun tijd ongetwijfeld op politiek terrein hun sporen verdiend. Zooals Prof. Van Vollenhoven eens heeft opgemerkt, heeft Thorbecke „den koop man",. Schaepman en Kuiper „dén burgerman en den boer", Domela Nieuwenhuis en Troe'I- stra „den fabrieker" tot denken aan staatkun dige denkbeelden gebracht. De groote poli tieke partijen zijn in ons land emancipatie bewegingen geweest, hetzij van een bepaalde klasse, hetzij van eeh bepaalde volksgroep. Zij hebben alle de volksgroep, voor welke zij streden, geleid „uit het diensthuis", zooals Kuiper zei, tot de haar toekomende plaats in de nationale gemeenschap. Het program van de partijen, die de poli tieke ontwikkeling nó 1900 practisch be- heerschten, de A.-R. partij, de R. K. Staats partij en de S. D. A. P., werd) in 1917 voor een groot deel verwezenlijkt. De 'grondwets herziening van dat jaar bracht de gelijkstel ling van het openhaar en het bijzonder onder wijs, het programpunt van de „coalitie" en het algemeen kiesrecht, het programpunt van de S. D. A. P. De schoolstrijd was in feite een strijd geweest over de vraag, of de Christelijke volksgroepen dezelfde rechten konden doen gelden in Nederland als de andere. Bij het algemeen kiesrecht ging het er om, dat niet een kleine groep beter-gesitueerden, maar het gansche volk richting geven zou aan de ont wikkeling, van het politieke leven. Het bleek spoedig, dat de groote politieke partijen na den vorigen wereldoorlog hun werfkracht begonnen te verliezen. De bestaan de partijen werden van middel', doel in zich zelf geworden. De politieke partijen pasten in de 19e eeuwsche maatschappij en streden om de groote lijnen Van bun program, via het parlement, in de wet vast te leggen. Toen de idealen, waarvoor men gestreden had, waren verwezenlijkt, konden zij maar zeer ten deele door nieuwe worden vervangen. De politieke belangstelling verflauwdte, het aantal kleine partijen nam toe. Tegelijkertijd voltrokken zich veranderingen in de structuur van onze maatschappij, waar door, noodgedwongen en slechts aarzelend, de taak van het parlement ook in een andere richting* werd gestuurd. Door de ineenstorting van het economisch leven moest de regeering zich gaan bemoeien met het sociaal-econo misch leven, bemoeiingen, waarvoor de parle mentaire practijk en het politiek partijen systeem in ons land en in andere landen niet berekend was. De geheele politiek in Nederland heeft in de periode tusschen de twee Wereldoorlogen een conservatief karakter gedragen. Reeds Ruys de Beerenbrouek ging sterk dien conser vatieven kant op en onder Colijn is het er eerder slechter dan beter op geworden. Het scheen soms zelf®, alsof een conservatief libe- ralisme, zelf als politieke organisatie practisch afgedaan, zich van de rechtsche partijen had meester gemaakt. Nemen wij als- voorbeeld de devaluatie en het werkloosheids-vraagstuk! De spanningen binnen de oudie politieke par tijen bewezen, dat de grondslagen, waarop ons partij-politiek systeem rustte, begonnen te wankelen. V- u. Noot van de Redac ie. Onder de partgen, die de politieke ontwikkeling* in ons land n& 1900 hebben beheerseht, mag toch zeker de partij van Lobman, de C. H. Unie niet worden vergeten. MAF'A'S. Londen (AnepAneta). In aansluiting op vorige publicaties over de Marva's, maakte de Marine Voorlichtings dienst nog het volgende bekend: De eandidaten moeten Nederlandsche zijn, docb in bijzondere gevallen. kunnen ook vrou wen en meisjes van geallieerde nationaliteit voor dienstneming in aanmerking komen in dien zij goed Nederlandsch spreken, De leeftijdsgrenzen zijn vastgesteld op 18 en 45 jaar, terwijl voor bepaalde dienstvakken engere grenzen zijn gesteld. Hoewel de Marva's als regel buiten de ge vechtsfronten blijven, wil dit niet zeggen, dat zij hun geheelen diensttijd in Nederland1 zullen doorbrengen. Integendeel, waar ter wereld de Koninklijke Marine ook walinrichti ngen zal hebben, zullen de Marva's te werk worden ge steld, bijv. West Inddë, Colombo, Australië, Engeland, Amerika en later ook Nederlandsen Oost Indië. In dit geval zijn zr) zgn. mobiele Marva's, doch voor haar, die om bepaalde particuliere redenen in Nederland en dus-immobiel wenschen te blijven, is zeer zeker ook plaats in de_M.V.A. De mogelijkheid is echter steeds open om op eigen verzoek van de immobielen naar de mobielen over te gaan. Vanzelfspre kend dienen Marva's hun Vaderland het best door zieh als mobiel op te geven. Een ieder, die vrijwillig dienst neemt bjj de M.V.A., doet zulks voor een termijn van 3 jaren. In zeer bijzondere gevallen kan ook een verbintenis worden aangegaan voor een korteren termijn. Indien de vrede (dus ook die met Japan) wordt gesloten binnen 3 jaar nadat de verbintenis is aangegaan, wordt de Marva met groot verlof gezonden. Voor zoo ver het dienstbelang zulks medebrengt, kan de Minister van Marine echter aan Marva's, die dit wenschen, toestemming geven om lan ger in werkelij-ken dienst te blijven. De diensttijd in de tropen zal al® regel niet langer dan 2 jaren duren. Na beëindiging van het dienstverband kan, met inachtneming van de desbetreffende vóór- schriften, een nieuwe verbintenis worden aan gegaan. Marva's, die gedurende den tijd, dat zij in actieven dienst zijn, in het huwelijk treden, kunnen, indien omstandigheden' dit wensche- lij-k maken, met groot verlof worden gezonden. Na in diensttredïng doorloopt de candidate een proeftijd, die voor de meeste dienstvakken twee weken bedraagt. Na afloop van dezen proeftijd, evenwel niet binnen den termijn van twee weken, is de candidate vrij zich terug te trekken. Ander zijds wordt door de Marineleiding gedurende den proeftijd nagegaan, of de candidate ge schikt is voor definitieve opneming in de M. V.A. en voor het van haar verlangde werk, Indien na afloop van den proeftijd de Marva geschikt bljj-kt te zijn voor den dienst, wordt zij geacht een vast dienstverband te hebben aangegaan. LIEFDE IN UNIFORM. In „De Kruisbanier" schrijft W. L.: In vroeger tijden bestond een leger, afgezien van de cantinière, uitsluitend uit mannen Maar het vrouwelijk geslacht is nu eenmaal onmisbaar om het leven aangenamer te maken De legerleiding -bekommerde zich weinig om dezen kant van het soldatenleven. En de ge volgen van den oorlog, waren voor het" na geslacht. Tijdens de bezetting werd er in ons goede Vlaanderen ook druk gevrijd. Niet meer of minder dan elders. Van hoogerhand werd dit misschien zelfs bevorderd, als het ras man.- zuiver was, echt Germaansch "bloed. Anders waren de bezwaren, om, tot een vastere ver binding te geraken, onoverkomelijk. Nu zien we hetzelfde spel weer opnieuw met den khaki-man. Met geestdrift is hij bin nengehaald, overal geïnviteerd en het slot is dat er afspraakjes worden 'gemaakt. .Tammer' dat de troepen na zekeren tijd weer verder moeten. Soms volgt een briefwisseling er- anders zijn er weer nieuwe boy's. Ook zij heb ben een hart dat sneller kan kloppen. In Duitschland, zoo lazen we, zal men de verbroedering tusschen geallieerde soldaten en Duitsche meisjes willen tegengaan, en het eenige middel is dus, dat er aan het leger een veel sterkere groep vrouwelijk personeel zal worden toegevoegd. Zijn we op weg naar het gemengde leger? Uniformen zijn aantrekkelijk voor meisjes, zg spreken tot haar romantisch hart. Even eens heeft de maagd in. den vreemde een be koorlijke aantrekkingskracht voor den soldaat Zij verschillen hemelsbreed, verstaan elkander slecht, hebben weinig aanknoopingspunten. Er is echter veel te vragen en te informeeren. Saaiheid en verveling zouden immers de liefde dooven. Maar verliefdheid is nog geen liefde. Dat ondervindt menige partij, dië het serieus op nam. Verliefdheid is iets natuurlijks. Met hen, die hierdoor aangetast zijn, valt weinig te redeneeren. Eerbaarheid en zedelijkheid heb ben op dit gebied een ernstige waarschuwing door te geven. Ieder soldaat met eergevoel en elk jong meisje met eenige zedigheid kent de grenzen. Waarom is het echter niet wenschelijk al te veel toe te geven aan dit koppelen? Men heeft nog voldoende voorbeelden uit den vori gen oorlog en de na-oorlogsche jaren, om te weten, dat zulke huwelijken tusschen de vol keren meestal een droeve* of moeilijke noot hebben. Als in normale tijden menschen uit twee verschillende landen met elkaar trouwen is een der partijen gewoonlijk al langeren tijd in 'het buitenland, kent zijn of haar nieuwe vaderland' en is dikwijls ook van plan er te blijven. Of beiden zijn van hoogeren stand en het reizen zoo gewoon, dat grenzen weinig voor hen beteekenen. Anders staat het met de verbintenissen, die voortkomen uit soldatenliefde. Is het huwelijk officieel gesloten, dan zal de vrouw den man moeten volgen of soms al moeten voorgaan naar zijn vaderland. Waarschijnlijk zal zij een eenvoudig meisje zgn zonder voldoende ont wikkeling om zich 'behoorlijk te kunnen aan passen. Heimwee is in den regel sterker dan liefde. Zoo wordt de man gedwongen zijn vrouw terug- naar haar vaderland te volgen- terwille van hun huwelijksgeluk. Maar hij blgft de vreemdeling, verdient hier veel moeilijker zijn brood, als hij, een gewoon handwerksman is. en verliest gemakkelijker zijn baantje. Het resultaat is, dat het -gezin in behoeftige om standigheden voortleeft. Zulke gezinnen vindën we nog in alle landen. Liefde in uniform is gevaarlijk, want er hangt een heel levenslot van af. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS (B.B.C.). Oostfront. Maarschalk Stalin maakte de verovering bekend van Csersk. Ook werd Drossen ver overd, 50 :km ten Zuid-Oosten van Frankfort. De Russen veroverden verder op ongeveer 90 km van Dresden de steden Lauban en Priebus. Van Dantzig zij-n de Russen nog 75 km ver wijderd. Neuenberg werd veroverd. Verwoede gevechten zijn gaande bij Grossen, aan de samenvloeiing van de Oder en de Bober. Ver overd werd Boubersberg en het boseh van Gouben. Er werden 5000 krijgsgevangenen ge maakt, terwijl 206 tanks werden buitgemaakt of vernield bg de verovering van Christian- stadt. Aan de Weiehsel is Graudenz omsingeld. Nieuwe Duitsche tegenaanvallen in Tsjocho-

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 3