f LILLIPUTTERS De Raid op Rommel! De beteekenis van het Atlantische Handvest. BONAANWIJZING ALGEMEENE VERGADERING op Dinsdag 27 Februari, 's middags 2 uur in Café Groenewegen, Markt, Middelburg, tot heroprichting van den Bond voor Hotel-, Café en Restaurantpersoneel, afd. Middelburg-Vlis- singen. Het oude Bestuur. K. S. V. „WALCHEREN" LEDENVERGADERING op Zondag 25 Februari om 2 uur n.m., boven zaal Café Royal, Badhuisstraat, Vlissingen. ALLER OPKOMST DRINGEND GEWENSCHT Te koop Te koop gevraagd Huur en Verhuur Dlenstaanvragen Wie ruilt Diversen Duitsche flanl op Koniews leg FEUILLETON In Augustus 1941 vond aan boord van het Britsche slag schip „Prince of Wales" een bijeenkomst plaats tusschen President Roosevelt en Mi nister-President Churchill. De ze conferentie tusschen de lei dende staatslieden der beide Angelsaksische Mogendheden werd gehouden op een oogen blik, dat de vereenigde volken het dieptepunt in den oorlog nog niet hadden bereikt en op vrijwel alle gebieden in de ver dediging waren gedrongen. Ja pan had zijn overval op Pearl Harbour nog niet uitgevoerd. Engeland had nog de beschik king over de grcote grondstof- fenbronncn in het Verre Oos ten, terwijl de Vereenigde Sta. ten het zwaard nog met had den aangegord om het Duit sche en Japansche imperialis me tegemoet te treden. Het eenige lichtpunt was de Rcs- sisch-Duitsche oorlog, waar door de vijand gedwongen werd op twee fronten te strijden, en het langzaam rijnende besef in de Vereenigde Staten, dat de strijd van Engeland en de met dit land verbonden volken te gen de leden van het stalen pact ook voor de veiligheid van Amerika van groot belang was. De bijeenkomst Churchill- Roosevelt in Augustus 1941 was daarom van groote be teekenis. Zij was een duidelijke demonstratie, dat de groote de mocratische mogendheden niet van zins waren door het ver dagen van een samenwerking die komen móést, in de kaart te spelen der agressieve lanaen en dat het verloop der gebeur tenissen in Europa de Ver eenigde Staten niet onberoerd liet. De bijeenkomst was etn moreel succes ook voor alle vereenigde volken De resulta ten der conferentie zijn vele geweest, doch zeker niet het minst belangrijk was de ge meenschappelijke verklaring van Roosevelt en Churchill in zake de algemeene beginselen voor oorlog en vrede. Deze ver klaring, die als het Atlantische Handvest ten doop werd ge houden, heeft in de Duitsche, Italiaansche en Japansche pers heel wat stof doen opwaaien, daar de imperialistische mo gendheden de vérstrekkende beteekenis van dit handvest duidelijk inragen. Göbbel's pro paganda-machine werkte op voile toeren om den diepen indruk, die deze verklaring in oorlogvoerende, zoowel als neutrale landen gewekt had, te minimaliseeren, terwij! zij er zich wel voor wachtte, den tekst volledig bekend te ma ken. Om dit verzuim te her stellen, nu vrije verhoudingen in het bevrijde gebied zijn te ruggekeerd, zij hieronder de volledige tekst van het Atlan tische 'Handvest weergegeven. Zij luidt als volgt: „De President van de Ver eenigde Staten en de Eerste Minister, Mr. Churchill, ver tegenwoordigende Z. M. Re geering in het Vereenigde Ko ninkrijk, samen zijnde, achten het juist zekere gemeenschap pelijke beginselen in de na tionale politiek van hun lan den, waarop zij hun hoop op een betere toekomst der wereld grondvesten, bekend te maken. I. Hun landen zoeken geen vergrooting, territoriaal of an derszins. II. Zij wenschen geen terri toriale veranderingen te zien. die niet overeenkomen met de vrij uitgedrukte wenschen van de betrokken volken. III. Zij eerbiedigen het recht van alle volken den vorm van Regeering te kiezen waaron der zij willen leven; en zij wen schen de souvereine rechten en zelfregeering hersteld te zien voor degenen, die met geve daarvan zijn beroofd. IV. Zij willen trachten, met eerbiediging van hun bestaan de verplichtingen, te bevorde ren het genot voor alle s'.aten groot of klein, overwinnaar." of overwonnenen, van toegang op gelijken voet, tot den han del en de gronstoffen van de wereld, die nocdig zijn voer hun economische welvaart. V. Zij wenschen de volste samenwerking tusschen alle naties op economisch gebie! tot stand te brengen, teneind" allen een verbeterd levenspeil voor den arbeider, economi- schen vooruitgang en sociale zekerheid te waarborgen. VI. Na de definitieve vernie tiging van de tyrannie der na zi's hopen zij een vrede te zien gesticht, die alle volken in de elegenheid zal stellen in vei ligheid binnen hun eigeq gren zen te wonen, en d e zekerheid zal verschaffen, dat alle men- schen in alle landen hun leven kunnen leiden, vrjj van vrees en gebrek. VII. Deze vrede zou alle menschen in staat moeten s el- len de zeeën en oceanen onge hinderd te bevaren. VIII. Zij gelooven, dat alle naties ter wereld, om tastbaie zoowel als om geestelijke re denen, moeten overgaan tot een afstand doen van het ge bruik van geweld. Daar ge?n toekomstige vrede gehandhaafd kan olijven, indien land-, zee- of luchtbewapcning ook verder ebruikt worden door naties, die met agressie buiten hun grenzen dreigen of misschien zullen dreigen, gelooven zj dat terwijl de stichting van een uitgestrekter en perma nent stelsel van algemene vei ligheid in behandeling is, de ontwapening van bedoelde na ties van volstrekt belang is. Zij willen ook steunen en'aan- moedigen alle andere uitvoer bare maatregelen, die voor vreedzame volken de verniet- terende lasten van bewapening verlichten." Dit handvest bevatte du geen politieke axioma's, dcc'i zooals de inleiding letterlijk zegt, zekere gemeenschappe lijke beginselen in de nationale politiek van Engeland en de Vereenigde Staten, waarop zij hun hoop op een betere toe komst der wereld grondvesten. Het handvest kon ook door °ndere volken onderteekend worden. Tot dit doel werd op 24 September 1941 in het pa leis van St. James te Bonden de tweede vergadering van de internationale conferentie ge houden, welke door den Brit sehen Minister van Buiten- landsche Zaken, Anthony Eden, geopend werd. Een ge meenschappelijke resolutie werd aangenomen van den volenden inhoud: „De Regeeringen van België, Tsjechoslowakije, Grieken- 'and. Luxemburg, Nederland Noorwegen, Polen, Rusland en Zuid-Slavië, en de vertegen woordigers van Generaal de Gaulle, leider van de vrije Franschen, gezien de verkla ring onlangs opgesteld door den President der Vereenigde Staten en door den Minister- President, den heer Churchill, uit naam van Z, M.'s Regee ring in het Vereenigde Ko ninkrijk. maken thans bekend, dat zij de algemeene politieke beginselen aanvaarden, welke in ëie verklaring zijn uiieenge zet en dat zij van zins zijn, zoo goed zij kunnen, er aan mede te werken deze beginselen ten uitvoer te brengen". In den loop van de bijeen komst in het St. James pa leis nam o.a. ook Ministei van Kleffens het woord, waarbij hij in het bijzonder sprak over het vierde punt van de verklaring, waarin staat dat „Amerika en En geland willen trachten, met eerbiediging van hun be staande verplichtingen, te bevorderen het genot van al le staten, groot of klein, overwinnaars of overwonne nen, van toegang, op gelij ken voet, tot den handel en de grondstoffen van de we reld, die noodig zijn voor hun economische welvaart". De zinenede ..met het ncodige ontzag voor hun bestaande venlichtingen", aldus de Mi nister, „lijkt wel een reserve, doch het komt ons voor dat. indien het doel, uiteengezet in dit vierde punt van de verklaring, bereikt wil wor den, deze bestaande verplich tingen niet gehandhaafd be hooren te worden, ook niet als uitzonderingen, wanneei het duidelijk is, dat haar voortgezette werkzaamheid het weldoende resultaat ern stig zou schaden of verminde ren, dat allen ten deel moei vallen door toepassing van den algemecnen regel. W moeten allen in vrij groote mate afstand doen van maatregelen, die bedoeld zijn voor bescherming van be staande economische eenhe den. Dit beteekent offers voor allen, doch deze offers zullen hun prijs waard zijn, indien het resultaat een grootere stabiliteit en groo- ter welvaart is, zooals wij met vertrouwen verwach ten". De resolutie, op 24 Septem ber 1941 te Londen dcor al le vereenigde volken aangeno men, werd enkele maanden la ter, n.l. op 1 Januari 1942, nog uitgebreid op een bijeenkomst van de vertegenwoordigers van alle vereenigde volken, die te Washington gehouden werd. Deze verklaring bevatte twee punten van den volgenden in houd: 1. Elke Regeering neemt op zich al haar krachten, militai re en economische, te gebrui ken tegen die leden van het Drievoudig Verbond en de aan hangers daarvan, waarmede deze Regeering in staat van oorlog is; 2. Elke Regeering neemt op zich samen te werken met de Regeeringen, die deze verkla ring hebben onderteekend en geen afzonderlijken vrede of wapenstilstand te sluiten met de vijanden". De juiste beteekenis van he, Atlantische Handvest is niet altijd in alle kringen voldoende oegrepen. Men seaeen soms de neiging te hebben de in d.t nandvest vastgelegde, alge meen geldende oeginselen a.s axioma s te beschouwen, het geen slechts tot verwarring en misverstand aanleiding kon geven. Het is in dit verbanc. Delangwekkend een passage weer te geven uit de boodschap van President Roosevelt aan het Amerikaansche Congres op j Januari 1945, in welke pas lage hij een nadere uiteenzet ting gaf van de draagwijdte en beteekenis der in het At lantische Handvest vastgeleg de beginselen. De Amerikaansche President zeide n.l.: „In Augustus 1941 hebben Churchill en ik over eenstemming bereikt inzake dc oeginselen van het Atlantische Handvest, die later werden op genomen in de verklaring der vereenigde volken van 1 Janu ari 1942. Op dat tijdstip pro testeerden sommige isolationis- ten heftig tegen ons recht de ze beginselen af te kondigen en tegen deze beginselen zelf. Nu pro'.esteeren velen van hen tegen de mogelijke aantasting van diezelfde beginselen. Het is waar, dat de verklaring van het Atlantische Handvest geen oepalingen bevat, die gemak kelijk op iedere situatie in de ze door den oorlog verscheur de wereld kunnen worden toe gepast. Doch het is goed en bruikbaar, het is van wezenlijk belang beginselen te heb-t'.i, waarnaar wij streven. En wii zullen niet aarzelen onzen in vloed aan te wenden en dit nu te doen om, zoover als het menschelijk mogelijk is, de ver vulling van de beginselen van het Adantische Handvest te verzekeren. Wij zijn niet terug geschrokken voor de militaire verantwoording, die deze oor-- log op onze schouders heeft gelegd. Wij kunnen en willen niet terugschrikken voor de politieke verantwoording, die de strijd met zich meebrengt". Aan deze verklaring van president Roosevelt kan vol ledigheidshalve nog worden toegevoegd de uiteenzetting, die de Britsche Minister van Staat, Richard Law, op 7 Fe bruari 1945 in het Lagerhui" over hetzelfde onderwerp heef gegeven en waarin hij zeide: „Het is herhaaldelijk gezegd, dat de politiek der Britsche Regeering gegrondvest is op beginselen, die in groote trek ken zijn vastgelegd in het At lantische Handvest en die alle vereenigde volken hebben on derschreven. De Britsche Re geering geeft echter aan geen enkele bepaling van het hand vest die beteekenis, dat in geen enkele omstandigheid over dracht van vijandelijk grond gebied kan plaats vinden zon der de toestemming van zijn huidige bewoners". Deze beide laatste verkla ringen hebben duidelijk aange toond, dat de Vereenigde Sta ten noch Engeland het plan hebben zich van de moreele verbintenissen, aangegaan cr-or de onderteekening van het At lantische Handvest, los te ma ken, doch dat zij van den ande ren kant het handvest niet be schouwen als een verdrag, doch pis een richtsnoer bij het op lossen van vraagstukken, die gedurende of na den oorlog mochten ontstaan. De verkla ring van President Roosevelt alles te doen, wat menschelijk mogelijk is en de vervulling van de beginselen, vervat in het Atlantisch Handvest, te verzekeren, kan in dit opzicht niet misverstaan worden. (M.G.) DISTRIBUTIE RANDHOUT. De Burgemeester van Mid delburg maakt bekend, dat op bon 1 van de bonkaart voor distributie van brandhout 25 kg. hout kan worden afgele verd. Het hout kan, voorzoover de aanwez'ge voorraad strekt, gezaagd en overigens onge zaagd worden ge'everd, tegen een prijs per 100 kg. van 2.voor ongezaagd en van 3.voor gezaagd hout, verhoogd met 0.50 voor be zorging thuis. Gezaagd hout kan worden betrokken bij de firma J. Goedbloed en Zonen, Oude Werf3traat, A. Geense, Slop Sageerstraat en G. C. van "iènbroek, (firma A. Bliek), Nieuwstraat 34. Ongezaagd bij Fortes For- tuna (L. Goedb'oed) Op~lag- errein Rou"ansche kaai. Het hout is op de navolgen de dagen verkrijgbaar uitslui tend voor hen. wier achter naam begint met de daarby aangegeven letters A, C en D, Maandag 26. Dinsdag 27 en Woensdag 28 Februari a.s. B. Donderd-g 1, Vrijdag 2 en Zaterdag 3 en Maandag 5 Maart a.s. De andere letters zullen na der worden gepubliceerd. Op andere dan de voor ieder aangewezen dagen wordt ni?t afgeleverd. Laat men den aangeweze dag verloopen, zoo verbeu;men zijn recht op toewijzing. Bij de bestelling moet de stamkaart van het hoofd van het gezin worden getoond. DE TOESTAND VAN LLOYD GEORGE. Graaf Lloyd George, die 82 jaar oud is, lijdt aan verval van krachten. Zijn toestand is zorgwekkend. Tijdens den vo- rigen wereldoorlog leidde hij als premier Engeland naar de overwinning. (B.B.C.) Voor het tijdvak van 25 Febr. t.m. 3 Maart 1945 zijn de na volgende bonnen van de bon kaarten der 3e Periode, Toe- rlagkaarten MB 503 en MC 503 aangewezen voor het koo- pen van de daarnaast vermelde artikelen. Brood 10A Brood, 10B Brood elk 400 gr., 10 Beschuit 100 gr. Melk 10 Melk 1% liter Taptemelk 10 Taptemelk 1 liter taptemelk, öf 1% liter karnemelk, óf 200 gram ma gere melkpoeder. Sigaren, cigarillos of cigaret tenDe rechterhelft van het lichaam van de tabakskaart Q 409, derhalve het gedeelte waarop voorkomt het wooid „Tabak", 2 rantsoenen. Tabaksproducten,. Aangezien de voorraad sigaren aanmer kelijk grooter is dan die van cigarillos en cigaretten, zal aflevering als volgt plaats vin den: 20 cigaretten met 5 si garen of 10 cigarillos met 5 sigaren. Brood. Het is uitdrukkelijk verboden dat het publiek bij hun bakker broodbonnen inle vert zonder hierop direct brood 'e betrekken. Anderzijds is het den bakker verboden bonnen n te nemen zonder dat onmid- lellijke aflevering plaats vindt. Het publiek heeft dus geen •echt op aflevering van brood op reeds eerder ingeleverde bonnen. GELDIGHEID BONNEN TOESLAGKAARTEN. De Distributiediensten Mid delburg en Vliesingen maken bekend, dat de bonnen der ioeslagkaarten voor bijzonde ren arbeid, welke gemerkt met een hoofdletter M voor het bonnummer (zwarte letters op groenen ondergrond, geldig zijn en gedurende den geldig heidsduur door de detaillisten kunnen worden aangenomen. PUBLICATIES VOEDSELCOMMISSARIS. Mededeelingen van het Alge meen Commissariaat van de Voedselvoorziening. PRIJZEN VERSCHE HARING De Provinciaal-Commandant van de Prijzencontröle te Goes brengt ter kennis dat, in af wijking van de in de Prijzenver- ordening zeevisch 1943, vast gestelde prijzen, de consu mentenprijs van de door Belgi sche visschers te Vlissingen aangevoerde versche haring is vastgesteld op ten hoogste 0.80 per kg. VLASVERBOUW. De Algemeen commissaris voor de Voedselvoorziening maakt aan huurders van vlas- land en aan andere telers van vlas bekend dat niet ge schroomd zal worden tegen excessen. z-ooals die zich thans reeds voordoen bij het huren van vlasland, te zijner tijd op te treden door het toe passen van de daartoe strek kende maatregelen. MEDEDEELINGEN VOEDSELVOORZIENING. Het Hoofd van het Bedrijf schap voor Zuivel, a.fd. Zee land, vestigt er de aandacht al de melk, gewonnen van evacuatie-vee, moet worden afgeleverd, voor zoover deze melk niet mag worden benut voor personen die als zelfver- zorger zijn ingeschreven, of voor jonge kalveren en gere- -jstreerde stierkalveren. Het is streng verboden melk, ongeacht of deze van evacua tie-koeien of van eigen koeien gewonnen wordt, een bestem ming te geven welke de hui dige voorschriften niet toela ten. PERSBERICHT. Het Algemeen Commissari aat voor de Voedselvoorzie ning, afdeeling Groenten en Fruit, maakt bekend, dat iede re teler van witlof zijn bedrijf uitoefenende in de bevrijde ge bieden van Nederland, ver plicht is op te geven hoeveel witlof door hem in zijn bedrijf, dan wel in opdracht bij derden is of wordt uitgezet. Bedoelde opgaven moeten verstrekt worden aan de amb tenaren van den Centralen Controle Dienst, afd. Groenten en Fruit, welke door ons belast zijn met de inzameling dezer gegevens. Voorts maakt het Algemeen Commissariaat, bovengenoemd, nog bekend, dat het verboden is witlof te koopen of te ver- koopen, te vervoeren of te doen vervoeren anders dan naar en over de veiling in het gebied der geteelde witlofge wassen, een en ander volgens „de Tuinbouwvervoersverorde- ning 1944". Alle C.C.D. ambtenaren ïn het bevrijde gebied worden belast met de juiste naleving- van het bovenstaande, terwijl geconstateerde overtredingen met de meeste gestrengheid zullen worden gestraft. Op deze wijze zal Vi orkomen worden dat het binnenland- sche witlof voor dit seizoen zal onttrokken worden aan de rechtmatige verdeeling onder de geheele bevolking. Onder verwijzing naar de des betreffende advertentie, waar in opzichters worden gevraagd voor de afdeeling Grondstoffen van het Algemeen Commissa riaat voor de Voedselvoorzie ning en den Landbouw, deelen wij aan belanghebbenden me de. dat in deze vacature in middels is voorzien. Degenen, die op 'hun solli citatie geen verder bericht meer hebben gekregen, kun nen zich als afgewezen be schouwen. Indienen van verdere solli citaties naar deze functie heeft derhalve geen zin. Aan de Hotel-Café-Restau ranthouders zijn, voor zoover de adressen bekend waren, en quêteformulieren toegezonden. Belanghebbenden die g>een enquêteformulier hebben ont vangen, kunnen dit aanvragen via de gewestelijke afdeelin- gen van Bedrijfshoreca, geves tigd voor "Zeeland, Veerweg) 43, Wulfaai aiji». Zoo noodig kunnen hiervoor dienstenveloppen bij de plaat selijke Bureauhouders van de Provinciale Voedselcommissa- rissen worden afgehaald. Het is aan bakkers verbo den witte brood af te leveren. De toegewezen Amerikaansche bloem behoort te worden ge mengd met het Nderlandsche van betrokkenen op, dat ook meel dat verstrekt wordt. Jonkheer en Mevrouw DE RANITZ- BACKER geven met groote blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoon PAUL FRANS. Bergen op Zoom. 19 Febr. '45. Bolwerk Noord 85. Met groote blijdschap geven wij kennis van de voorspoedige geboorte van onze Dochter LUCIA ROSALIA JOHANNA. (Wij noemen haar LIA). A. VAES. M. J. VAES—v. d. VELDE Beursplein 7, Vlissingen. Getrouwd: J. J. VAN DOESELAAR en M. W. DE VEIJ. Arnemuiden, 21 Februari 1945. Getrouwd: C. F. HINTZEN en M. HINTZEN—LOSSEZ. Aagje Dekenstraat 123, Vlissingen. Heden overleed tot onze diepe smart ons geliefd Kind en Broertje ANTHEUNIS, in den leeftijd van 8 we ken. De Heere trooste ons in deze smart. L. v. d. BR.OEKE. N. v. d. BROEKE— WATTEL. MAATJE. PIET. Nog treurende over het verlies van onze geliefde Moeder, Dochter, Schoon dochter. Zuster en Be huwdzuster, overleed he den ons geliefd Kleinzoon tje en Broertje JACOBUS HENDERIK VERSLUIS, den jeugdigen leeftijd van ruim 8 jaar. De Heere sterke ons allen in deze zware be proeving. Familie J. J. CRUCQ. Familie H. VERSLUIS. Arnemuiden, 22 Febr. '45. VERGADERING der Stle- renyereeniging te Ritthem op Maandag 26 Februari a.s. om 2 uur, bij den Heer KLAP te Nieuw, en St. Joosland. Heden nam na kort stondige ziekte, tot onze diepe droefheid, de Heere uit ons midden weg, onze innig geliefde Echtgenoo- te en zorgzame Moeder CATHARINA JOHANNA BOSSELA AR DE VISSER, in den leeftijd van 47 jaar en bijna 10 maanden. Zwaar valt ons dit ver lies, de Heere doe ons in Zijn ondoorgrondelijken wil berusten. A. BOSSELAAR. PIETERNELLA. PIETER. LEIJNTJE. SIMON. Aagtekerke, 18 Febr. 1945 Evac.-adres: Domburg, Zuidstraat D 1. Heden behaagde het den Heere, na een kortstondi ge ziekte, tot onze diepe droefheid, uit ons midden weg te nemen onze innig geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster CATHARINA JOHANNA BOSSELAAR— DE VISSER, in den leeftijd van 47 jaar en bijna 10 maanden. De Heere sterke ons allen en doe ons in Zijn ondoorgrondelijken wil be rusten. P. DE VISSER. D. DE VISSER— VREKE en Familie. Dombur&, 18 Febr. 1945. Zuidstraat D 1. Heden overleed in de Stichting Vrederust onze Zuster, Behuwdzuster en Tante MAATJE VAN SCHIJNDEL, in den ouderdom van ruim 60 jaar. Mede namens de Familie, A. ROELSE— VAN SCHIJNDEL. Middelburg, 19 Febr. 1945. Klein Vlaanderen 72. Op 11 Februari 1945 is van ons heengegaan, bou wend op de Kruisverdien- ste van Christus, mijn lie ve Vrouw, onze lieve, zorgzame Moeder, onze lieve Dochter, Zuster en Tante ADRIAN A CORNELIA VAN DIJK—SCHOUT, in den leeftijd van 48 jaar. St. Philipsland: J. P. VAN DIJK. RIENI en THEO JAN, AD, JOOP, ANNEKE, CORRIE. Serooskerke Familie SCHOUT. Middelburg: Familie VAN DIJK. Dinsdag 27 Februari a.s. hopen D.V. onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders W. VADER en J. VADER—FRANCOIS hun 25-jarige Eehtver- eenlging te herdenken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven, is de wensch van hun dank bare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. L. MALJAARS VADER. J. S. MALJAARS. PIET ANNEKE. JAN VADER. WIM VADER. IOPIE VADER. Middelburg, 23 Febr. 1945. N. Vlissingsche weg 70. Evacuatie-adres Varkensmarkt 11. !lll*llll*llll*llll*llll*llll#llll*llll*llll*llll* Onderwijzer vraagt NET KOSTHUIS te Arnemuiden. Aanbiedingen: LAKO, Spoorstraat A 2c, Ar nemuiden. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE VEREENIGING VOOR BEVRIJD NEDERLAND Afdeeling Vlissingen. De oprichtingsvergadering van de Afdeeling Vlissingen van bovengenoemde vereeni- ging zal plaats vinden op Maandag 26 Febr. a.s., des avonds 7.30 uur in het gebouw der C.J.M.V., Noordstraat, al hier. Zij die door omstandigheden geen persoonlijke uitnoodiging voor deze vergadering ontvin gen en niettemin de doelstellin gen van het Democratisch So cialisme onderschrijven, wor den hiermede alsnog uitgenoo- dlgd deze vergadering bij te wonen. Inleider: L. P. v. OORSCHOT, te Vlissingen. Het voorloopig Bestuur, P. H. WILLEMSE. M. J. VAN POELJE. H. FLIERMAN. Aan alle Geëvacueerdien van Sint Laurens. Verzuimd werd Woensdag in onze advertentie op te nemen dat kinderen beneden de 14 jaar niet in de te houden bij eenkomst Vrijdag a.s., des avonds 7.30 uur, in de Bogard- zaal. Middelburg, kunnen wor den toegelaten. Het Bestuur der C. J. V. „IMMANUEL". De door omstandigheden uitgestelde JEUGDDIENST waarin Dr. BEEKENKAMP spreekt over „NU DANSEN zal thans worden gehouden a.s. Zondagmorgen half 10 in de Oostkerk te Middelburg. Plaatsen vrij. RIJKSLEERSCHOOL Middelburg. De leerlingen worden ver wacht op Maandag 26 Febr.: Klasse I: 9 uur, Blindenhoek. Klasse II: 10.45 u., Blindenhoek Klasse VI: 9 uur Gymnasium. Klasse IV: 10.45 u. Gymnasium Klasse III op Dinsdag 27 Febr. 9 uur Gymnasium. Klasse V en de examenklasse gaan voorloopig op de gewone manier door. Het Hoofd der Rijksleerschool, J. W. ALMEKINDERS. Geachte Clientèle! Vanaf Maandag 26 Februari hoop ik de melk weer aan huis te bezorgen. Gelieve de bonnen Zaterdag in te leveren „Velo-winkel", Walstraat 53, Vlissingen. Beleefd aanbevelend, H. A. VOS SOUBURG. BIDSTOND. Wegens toenemende belang stelling is de Bidstond van a.s Zaterdag 24 Februari niet in de Engelsche Kerk, maar in de BOGARDZAAL, Middelburg. Aanvang 7 uur. HET LEGER DES HEILS Middelburg. Voorm. 10 uur: „Een Onschul- die voor een Tribunaal". Nam. 4 uur: „Staatsvijand No. 1". Iedereen is hartelijk welkom. SCHOOL GRAVENSTRAAT MIDDELBURG. DONDERDAG 1 MAAKT HERVATTING DER LESSEN. Klas 1: School Nieuwe Ha ven om 9 uur. Klas 2: School Nieuwe Ha ven om 10.30 uur. Klas 3 en 4: Hofpleinkerk om 9 uur. Klas 5 en 6: Hofpleinkerk om 10.30 uur. Klas 7 en 8: bericht volgt. B. H. LAVOOIJ, Hoofd der School Tijdelijk adres: Gortstraat 32. SCHOOL HEERENGRACHT MIDDELBURG. DONDERDAG 1 MAART HERVATTING DER LESSEN. Klas 1: School Nieuwe Ha ven om 1.30 uur. Klas 2: School Nieuwe Ha ven om 3 uur. Klas 3 en 5: Hofpleinkerk om 1.30 uur. Klas 4 en 6: Hofpleinkerk om 3 uur. I. VAN NOPPEN, Hoofd der School. k Per 1 x plaatsing 65 een t: ten hoogste 5 regels. Z.g.a.n. Versterker met P.ck-up, Gramofoonmotor en platen, 225.N& 4 uur. Heegeugraclit 42, Middelburg. 4 Damesschoenen, m. 40, pl nak, prijs 12.50. FLIEREN- BuRG, Breestraat 38, M'burg. Gr. Vuikaehel 25, nikk. em merkachel 65, nikk. strijk ijzer 2.50 en 4 strijkijzers 1 per stuk. E. LOUWHRSE, Pas- poortstraat 26, Souburg. O Een Heeren Sportjasje, prijs 15. Molenstraat 57 boven, Vlissingen, Een Divan met kussens 50. KASTELEIN, Flesschenstraat 10, Vlissingen. 4 Penduleklok met slagwerk 45, vilten Damesh. 8, Ka- merkach. 20, Muziektafeltje 20, Toonbank m. 1. (3 m.) 75, 3 Tafeltjes k f 15. ZIET- SE, Kasteelstr. 57, Vlissingen. Wandelwagentje, in goeden st. MINNEBÜODE BL1ECK, Kapellestraat A 18, Veeie. 9 Compl. Wecktoestel. PELS, Stationsstraat 6, Middelburg. 9 Oude Gramofoon met pmten. FRANSJE DE LANGE, Schuit, vlotstraat 23, Middelburg. Kamerscherm. I. G. VAN DEN DRIEST, Achter de Houttuinen 16, Middelburg. 9 Wandelwagentje. H. DA- VIDSE, Paspoortstraat 36, Souburg. Een lief zindelijk jong Poesje. Adres: Spuistr. 56. Vlissingen. 4 Een Koffergramofoon of Piek-up, met of zonder platen. Adres: Glacisstraat 104 ben., Vlissingen. 9 Een Koffergramofoon of I'ick-up, met of zonder platen. M. BOONE, Korte Noordstraat 51, Middelburg. Te huur een Boot, lang 4.50 m., br. 1.50 m. 1.per uur. Glacisstraat 127, Vlissingen. Gevraagd net Meisje voor de morgenuren. Mevr. JOOSSE, Lange Delft, Middelburg. Gevraagd een aank. Kjjwlel- reparateur. F. C VAN DER HOUT, Badhuisstraat 13, Vlis singen. oor aen C. DE B, Vlis- Jongen. Gevraagd Werkvrouw of Meisje en Huisnaaister. GÓED- BLOED, Havendijk 19, M'burg. Werkster gevraagd voor den Vrijdagmorgen. Adres: C. DE NOiOIER, Walstraat 129, singen. Gevraagd een nette Jongen, boven 16 jaar. Rijwielhandel Scheldestraat 45, Vlissingen. 9 Mijn Babykleert jes voor Ja pon, maat 42 BOOGAARD, Bagijnhof 14 Middelburg. Mijn zalmkl. tafzijden Jurk. o.k., m. 42 voor effen gekleed Jurk.ie of gebloemde Jurk? Kapellestraat A 18, Veere. Mijn Keukenkachel voor Haardkachel Schoorsteenve. gerssingel 30, Middelburg. Mijn Kinderschoen!jes, m. 22 en 23 voor m. 24 en 25, Overall voor Fantasiebroek? A. JA- COBSEN. Kade 57, Veere. Mijn Meisjesschoencn. m 37 voor 39? J. BARENDSE, Ka- nellestraat A 22, Veere. Mijn nieuwe Werkschoenen, m. 42, voor een paar nieuwe Damesschoenen, m. 38? Adres: Bagijnhof 12, Middelburg. Mijn goede Meis.jesschoenen, t m. 36 voor Meisjesschoenen, m. 38 Kanaalstraat 8, Souburg Mijn br. Mantel, m. 3840 voor Zomermantel? Adr. Lam- brechtsenstraat 6, Vlissingen. Een paar Werkschoenen, m. 42 of een paar lage schoenen, m. 42 voor een paar 1. schoe nen, m 45? HOORNICK, Paar denmarkt 39, Vlissingen. Verloren: Psalmen, en Go- zangenboekje. Tegen bel. terug te bez. L. DE VOOGD, Schoor- steenvegerssingel 24, M'burg. Kaarten voor Bonten Avond ..Amicitia", C..T.M.V.-gebouvr, Vlissingen, uitverkocht. Zondag 25 Febr. '45. EV. Luth. Kerk. M'burg. V.m. 10 n. Ds. NOLTE (Lijdenspred.) Ev. Luth. Kerk. Miss., v.m. 10 uur: Da. DE BOER (Gem. D.) Wegens ziekte een Vrouwelijke BEWAARDER vevraagd, voor directe indienst treding. Aanmelden Huis van Bewaring, Kousteenschedtjk Z, Middelburg. De Duitsche verliezen Aan het Noordelijke uiteinde I boi van de Siegfriedlinie hebben Canadeesche parachutisten Mooiland veroverd. De üuit- schers zijn nu op de buitenste stellingen van Kalkar terugge trokken. De weg GochKamar is op een derde plaats over schreden. Het derde Amerikaansche le ger heeft ten O. van Luxem burg Saarburg veroverd. De driehoekssector tusschen de Saar en de Moezel is nu geheel van vijanden gezuiverd. 40 ste. I den en dorpen werden bezet, an over een gebied van 200 vier kante km. werden alle Duit- schers verdreven. Meer Zuidelijk staan de ge allieerden nog 10 km van Trier In dezen sector werden door de Amerikanen 200u krijgsgevan genen binnengebracht. De beide flanken die van Luxemburg uit oprukken, zyn nog slechts 12 km. van elkaar verwijderd. Forbach is reeds voor 2/3 deel door het zevende Ameri kaansche leger veroverd. Deze plaats ligt ten W. van Saar- brücken. Het geallieerde opperbevel heeft bekend gemaaki, dat de Duitschers sedert den op- marsch in Frankrijk, België, Nederland en Afrika, in totaal 1.135.000 man hebben verloren. Sedert de landing in Frankrijk zijn meer dan 900.000 krijgsge vangenen binnengebracht. Posen verder gezuiverd Maarschalk Koniew heeft de Neisse tusschen Guben en Forst bereikt. Het Rooüe leger staat nu nog 3 km. van Guben en 6 km. van Forst. Hiermede is het Kotbusz tot op 20 Km. genaderd. 2000 gevangenen werden binnengebracht. Hier mede hebben de Russen het gebied veroverd, waar het Duitsche opperbevel zijn aan vallen op de flanken van het Roode leger wilde inzetten. De zuivering van de vijande lijke troepen in de vesting 1%>- sen wordt voortgezet. Aan het Noordelijk gedeelte van het Oostelijk front moesten de Russen zich langs de Noor delijke kust van het Frische Haf iets terugtrekken. Ten Z. van Koningsbergen boekten de Russen wederom vorderingen. Zinten in het hart van den zak in Oost-Pruisen werd veroverd. Rokosowsky blijft vorderen in de richting van Danzig. 750 gevangenen werden binnenge bracht. In Hongarije werden alle te genaanvallen der Duitschprs afgeslagen. 1 boi nac sch bas Fra Dor luel plaa val! (V Oos O rika Suri star vooi T kaa: niet ne Cap Zuit O pan gebi droi zon 700 M de booc het voor zijn nist< bew: Eng G( Frai land den ontv dat men Duit geer bezv D( heef Brit: Engi besp nomi Ee beke schei tauls word dat i geble Iléer, ik ben niet waar dig, dat gij komt onder mijn dak, maar spreek slechts een woord en mijn knecht zal gezond worden. St. Mattheus. Een van de moeilijkste vraagstukken, dat ieder voor zich na den oorlog krijgt op te lossen, is: zich den juisten Kijk te verwerven op de na-oorlog- sche wereld en de gehceh si tuatie, 'n kijk in vogelvlucht, een totaal indruk. Het is noo dig, dat allen daarover eensge zind denken, om onze gezamen lijke houding te bepalen. Er zijn vele mogelijkheden van visie. Moeten we de we reld van straks beschouwen als een verloren wrak? Of gelijkstellen met een door gra naatvuur gehavend dak leg er de leien op en de zaak is in orde een raam- en ruitloos huis zet er ruiten in en de toestand is bevredigend. Moe ten we de maatschappij zien als een koppigen ezel, een dwar- sen bok, die vanuit een stel scheele hersens besluiten dienst te weigeren? als een misdadiger, dit den kogel ver dient? Ieder voelt onmidde! lijk de onjuistheid en eenzij digheid van deze inzichten. Er is maar één antwoord: de maatschappij is ziek, door en door, in hoofd en hart, in lijf en leden, in ziel en lichaam. Er mankeert van alles aan. Ei is een te hooge bloeddruk van overspannen ideeën en persoon lijke pretenties. De bloedsom loop is gestoord door een slecht functionneerende goederenver- deelii oven van r tevee kank terna ste kil want: schaj: en ve ideeëi Dit oorlof diagn lenge: juist: en bic ze kij zekere noemt verhel rancui bemoe zijn: c het bi een ot gedokt vrees genees sluiten komt econon heeren tensch: geen schatte ken. Ir genezir Maar eenma: als hel gemaal ve, ma Gezond Als alisten 4. Tegen het aanbreken van den dag werd een verdedigen de stelling ingericht. De hoofdmacht zou bij de spe lonken blijven, terwijl twee kleine groepen Oost en West daarvan de wacht hielden. Zoo ging de morgen voorbij. Alles was rustig. De wind was gaan Itggen en de zee rustiger ge worden. Men hoopte nu beter te slagen. Maar tegen 12 uur s middags werden schoten gehoord. De schildwachten aan ae Westzijde hadden schoten wOSL °P mheemschen, die bij rki italiaansche leger waren wSr j en waarvan men L'ft. <1at ze zich in de buurt lnn»i ?en" Dlt verontrustte Co- omoLr ?,ycock niet al te zeer, 2Pdat hfl er op rekende, dat ren ma""en de Arabie- diüsterL ket vallen van de nen hm'i m toom zouden kun- stranrt V en om dan naar het kletae te trekken. Twee groepen werden uitee- &mJCn vijand" teU1ogm- den zil niJT daarin slaag mede doende" terwii1 ZÜ hie>-- Duitschers fe waren' kwamen caers te voorschijn, waar achter Italian bleven op ong Noorde namen strijd. Een groeper 400 me in acti dat hu weigerc trok Li daarbij leen op raakte, wist terug t D, Z voortdu twee was h zich tef niet op handha nu op: te ver] heuvels schuilp] den opr Leger vijand naderd Laycoe verspre terrein te zoek daar ui

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2