De Vrije Zeeuw Voor Berlijn staan er groote gebeurtenissen voor de deur. VOORLICHTING STADSNIEUWS De evacuatie van Walcheren onder de loupe Hoe Hitier de wereld beschouwt, Laatste Berichten VLISSINGEN PREDIKBEURTEN Hoe vergaat het onzen evacué s in Zuid-Beveland III Bagageproblemen. Toen de evacué's vertrokken van hun woonplaats hebben ze niet al hun bagage meteen mee kunnen nemen. Een ge deelte, de „groote" of „lang zame bagage" hebben ze ge adresseerd en klaar gezet. Zoodra ze vertrokken zijn, worden alle pakketten, ledi kanten fietsen en koffers in het dorp verzameld en ver voerd. de eigenaars achterna; over het geïnundeerde gebied, over het land, over de zee en u-eer over het land. Labels kunnen afweeken; het zeewater kan schade aanrich ten, storm en overlading het transport vertragen. Sommige burgemeestres zijn ongeloof lijk laks in het verzamelen en versturen van de bezittin gen hunner gemeentenaren. Anderen werken deze zaak zeer vlot af. De bagage gaat over van zorgzame in meer nonchalante handen en omge keerd. De moeilijkheden, waarmee de verschillende instanties, die bij de verzending betrokken zijn, te kampen hebben, zijn niet gering. Het vele overla den en vaak opslaan en het tekort aan vervoersmiddelen maken de zaak niet eenvoudi ger. Groote steun ontvangt men hierbij van de Engel- schen, die op Zuid- en Noord- Beveland verscheidene voer tuigen beschikbaar stelden, om de bagage van de aan legplaats van de boot naar de (loipen te vervoeren. Verreweg het grootste ge deelte komt natuurlijk na langeren of korteren tijd in de beste conditie op zijn plaats van bestemming aan. Een klein gedeelte vertoeft, van zijn label beroofd, in een op. slagplaats te Goes. En ten slotte is er helaas ook nog een deeltje, dat blijkbaar op den langen weg naar zrjn be stemming is verdampt, al thans het is nergens meer te ontdekken. Het meergenoemd Evacuee- ringsbureau te Goes heeft nu een wachtmeester aangesteld, die op zijn motorfiets even- tueele losbandige colli achter haalt. Wij willen hopen, dat deze maatregel velen onder de evacué's althans van hun zor gen om hun nog steeds niet aangekomen bagage verlost. De bagage uit Middelburg en Vlissingen wordt thans di rect met de evacué's meege voerd, wat een groote verbe tering beteekent. Over de houding van de ge meentebesturen an somm.ge aorpen, zoowel van heiKoniot ais van opneming aer evacue willen we never in het geheei maar zwijgen. Moeten men seden mei zoo weinig recht vaardigheidsgevoel zoo'n ver- antwoordeiijKe piaats beklee- üen? natuurlijk, er is veel over dreven, geaankerd en ten on echte geklaagd. Evacueeren is :en ondankbare arbeid. Zekei wanneer het vervoer moet piaats hebben bij de moeilijk heden, waarmee men bij eva cuatie van Vvalcheren te kam pen heelt gehad. In een seizoen, dat vaak een belemmering was voor de ransporten en soms verre van aangenaam voor de reizigers; in een gebied, dat voor de verschillende trajecten geheel uiteenloopende vervoermidde len eischte; in een tempo, dat door den naderenden winter noodig gemaakt werd. is een deel van de inwoners van Wal cheren naar betere oorden overgebracht. Dit moet in aanmerking ge nomen worden. En dan is, als laatste, een woord van waardeering vooi hetgeen de bij de evacuatie betrokken instanties in dezen betrekkelijk korten tijd hebben gepresteerd, zeker op zijn plaats. Want er is geen klein werk verrichtT. KELLER. Eerste Jaargang - Nummer 78 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walsïr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Houaansehe Kaai 39, Tel. 2009. Werken de evacué's? Dit is heel verschillend. Het is een kwestie van willen en van kunnen. Maar van wil len het meest. En dit willen wordt al te dikwijls negatief beïnvloed door de regeling van de evacuatie-uitkeerin- gen. Een regeling, die ook zijn rol speelt bij de huisves ting van de evacué's en niet allerminst ten voordeele van de evacué's zelf. Het is een oude kwestie, waar we niet op in willen gaan. Er wordt trouwens aan de verbetering gewerkt. Een gunstige uitzondering vormen over het algemeen de geëvacueerde boeren, die bijna allen helpen op de boerderijen, waar ze zijn ingekwartierd. De dorpskruideniers, chauf feurs, bakkers enz. hangen meestal maar wat rond in huis en dorp. De stadsbewo ners vorden eveneens meest al achter de kachel aangetrof fen. Het moet voorgekomen zijn, dat groote hoeveelheden aardappelen niet gerooid wer den. omdat de evacué's wei gerden op te komen. Tusschen de dorpen onder ling bestaan overigens ook in dit opzicht groote verschillen, i, Zeer gunstig steekt bijv. I 3 ^eer Abtskerke hier tegen af. waar bijna geen van de i\lan,n,-n werd thuis getroffen. 1 je 'er,en werkten zonder on derscheid op de boerderijen. 1 De andere evacué's, die geen werk hadden, werden ingescha- speciale dorpswerk zaamheden. De burgemeester had een dienst georganiseerd, ,ln groepen de palen in V»L!fnd uit/raafde, ze klein zaagde en daarna rondbracht in het dorp. Heel het dorp was ijverig bezig. E Het is uit meer dan één oogpunt van belang, dat de evacues zooveel mogelijk bii de werkzaamheden op een dorp ff worden ingeschakeld. Een star in de goede richting is dat ze om hun evacuatie-uitkee- nng te bekomen, ingeschreven moeten staan bij het Arbeids bureau. De evacuatie op een afstand. Bij het schrijven van dit ar tikel zijn we van de veronder stelling uitgegaan, dat alle bij r de evacuatie betrokken instan ties als één man zouden sa menwerken, waar het om het belang van duizenden gaat: Voor een goed deel doen - Z,J dat ook en is de samen werking in één woord prach tig: voor een ander, gelukkig klein deelkan men zich als Hollander alleen maar diep schamen. En men gaat zich afvragen °t net noodzakelijk is, dat bij een evacuatie zooveel verschil lende instanties betrokken 55,<ile bier en daar boven Naar aanleiding van het eerste deel van ons artikel „De Evacuatie van Walcheren onder de loupe", geplaatst in ons nummer van 13 Jan., schrijft mej. A. M. G. Schmidt te Vlissingen, ons het volgen de: „De Vrije Zeeuw van 13 Jan. bevat een artikel over de evacuatie van Walcheren, dat hier en daar wel een zeer eigenaardig licht werpt op het werk, verricht in het evacua tie-centrum te Middelburg. Wie als belangstellend toe schouwer de Ambachtsschool, het ontvangst-centrum der evacué's betreedt en zich gron dig laat inlichten omtrent de omstandigheden waarin zij, op doortocht, daar worden ge huisvest, krijgt een indruk, die op sommige punten danig ver schilt met den inhoud van bo vengenoemd artikel. Er wordt daar gesproken van het voort durend heen- en weersturen van de menschen in het ge bouw, waarbij zij steeds met hun bagage moeten zeulen. Het zij hier opgemerkt, dat de meeste evacué's prefereeren hun vaak veel te omvangrijke bagage steeds zelf in handen te houden, inplaats van het op een veilige plaats zoolang onder te brengen. Verder becritiseert het blad de wijze van bevelen" en het niet rekening houden met de „eigenwaarde der evacué's" Het moet toch echter duidelijk zijn, dat bij de organisatie van een dergelijk centrum, waar soms zeer vele menschen zijn bijeengebracht, maatrege len moeten worden genomen tot het bijeenhouden van die menschen en het vlot en goed verloopen van het werk, waar bij dan die maatregelen wel eens licht kunnen worden op gevat als „gevangenis-maat regelen". Wat betreft de slaapgelegenheid geeft dit ar tikel onjuiste inlichtingen. Dat het grootste gedeelte der rei zigers zou worden onderge bracht op stroo, is niet juist. De Ambachtsschool bevat 175 bedden met matrassen (die door de dames van het Vrou wen Hulpcorps zelf zijn ge- maakt) èn dekens; alleen moe ders met nog niet zindelijke kinderen krijgen hun plaatsje op los stroo, dat telkens wordt gedesinfecteerd en geregeld ververscht, terwijl het nooit is voorgekomen dat ouden van dagen en zieken geen bed kregen. Integendeel wordt steeds gezorgd voor zooveel mogelijk verzachting van het lot der evacué's en voor een aangenamen toon". Vrijdag 23 Februari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Ter kwartaal f 3.30. Losse nummers 5 cent. De bekende geschiedkundige en docent te Oxford. A. L. Rowse, auteur van talrijke ge schiedkundige boeken, heeft in een ingezonden stuk in de Ti mes het volgende geschreven: „Hitiers laatste redevoering die mogelijk ook zijn laat ste herdenkingsrede is geweest heeft een duidelijk beeld ge geven van het verschil, dat tus schen de Duitsche zienswijze en die van ons bestaat. Hitier spreekt over het mo derne Duitschland en zijn ge schiedenis als hij verklaard, dat alleen geweld de wereld be- heerscht. Zij, die in vrede en in verwerping aggressie geloo. ven zijn als ganzen, in een we reld van vossen. Maar door an ders te denken dan dat staat gelijk met alle natuurwetten ondersteboven te keeren. Met andere woorden, dat de men schelijke gemeenschap geen andere wetten zou kennen dan die van het oerwoud. Dat is precies wat wij bedoelen als wij Duitschland er van beschuldi gen terug te keeren tot het barbarendom, welke terugkeer de hulpbronnen van de mo derne wetenschappelijke tech niek nog gevaarlijker doen zijn. Maar dat is wat de Duit- schers gelooven: en dat is hun overheerschende traditie en levensbeschouwing. En dat wordt belicht door een bepaald gezegde van Hitier waar hij in zijn rede spreekt over Duitsch- lands lot als van een lot, „dat de Duitschers noch met betrek king tot hun aantal, noch door hun belangrijkheid verdienen." Dit geeft volkomen de Duit sche mentaliteit weer. Alleen aantal en grootte zijn van be lang. Daarom zijn Cechen, De nen, Belgen, Noren en Neder landers ook van geen betee- kenis. Dat is echter niet on ze zienswijze, terwijl ook de rol, die wij in het moderne Europa spelen precies een te genovergestelde richtlijn neemt. Dit wordt herhaaldelijk verkeerd voorgesteld en dik wijls niet goed door ons zelf begrepen vandaar ook dat on ze zaak eenvoudig wordt voor bijgegaan. De propaganda on zer vijanden is grootendeels gebaseerd op de zienswijze dat ons historisch doel de ont binding van Europa's eenheid geweest is. Dit is volkomen geschied- vervalsching. Europa is sinds de dagen van het Romeinsche rijk nimmer meer een eenheid geweest. Dit is trouwens nog zoo slecht niet geweest aange zien wij daaraan de verschei denheid, de rijkdommen en de scheppingskracht der Europee- sche beschaving te danken hebben. De rol van dit land in de afgeloopen vier eeuwen is ge weest zich te scharen bij de andere volkeren, die bedreigd werden door de overweldigen de macht van een groot over weldiger en de deur geopend te houden voor hunne onafhan kelijke en individueele bijdra gen aan Europa. Als wij niet zoo langdurigen strijd gevoerd hadden tegen Philips II en daarna tegen Lodewijk XIV en Napoleon zou bijvoorbeeld Ne derland nimmer zijn onafhan kelijk bestaan als staat ver. kregen dan wel behouden kun nen hebben. Het bankroet van de Duit sche wereldbeschouwing ten opzichte van de onze wordt niet beter belicht dan door het geval Nederland. Nederland is een der kleinste landen van Europa, maar wat heeft het niet bijgedragen tot elk ge bied der beschaving, tot dat van handel en scheepvaart, van financiën en kolonisatie, tot traditie, godsdienstige en po litieke vrijheid en tot de kunst! Dit is wel in volledige tegen spraak met de Duitsche ziens wijze, dat alleen aantal en grootte van belang zijn. En wat de kwestie betreft dat alleen geweld de wereld zou beheerschen kan ik er mij alleen over verwonderen, dat de Duitschers niet leering put ten uit wat toch een les der moderne geschiedenis is, na melijk, dat zij, die in geweld gelooven gewoonlijk zelf door geweld ten onder gaan". (Anep-Aneta) dien nog parallel werken. „,,o ,?elooven, dat het de evacuatie ten goede zou ko- >nen, vanneer deze, voor zoo i_ ,noÉ>, noodig, en eenmaal ffeotlfa trieerulg in handen van één enkele Weüicht l nVeIkp c,an 00k' van Ho «i* verscheidene meteen wnrü en hierdoor meteen worden opgelost. Wie als belangstellend toe schouwer de Ambachtsschool betreedt en zich daar door de betreffende instantie grondig laat inlichten, krijgt een in druk, die op sommige punten danig verschilt van den in houd van ons artikel. Zeer zeker! We kennen de Ambachts school van nabij en hebben ons eveneens grondig laten inlichten. Maar ons artikel is, behalve op deze uiteenzettin gen van de betrokken instan ties, gebaseerd op de uitingen van de evacué's zelf; op hun klachten zoo noodig, maar uan op algemeen, en voor zoover we konden nagaan, ge- de èv£ f. htaehten. Hebben missèlfeiV met evenveel en mSer recht van toPriteUnendrHdoeewbeeitr^k^dae^ zijdsche inlichtingen son^ uk- een loopen, zoover als theorie kunnen maai' *te«*»°open Het is waar, dat de taak van de evacueerende instan ties geen dankbare is; er wordt, zooals reeds is 'opge merkt, veel overdreven en veel gekankerd. We geven daarom, hoewei we voor een deel over afwe kende gegevens beschikken deze zienswijze gaarne aan onze lezers door. T.K Overal constateeren we een zekere gereserveerdheid tegen over alles wat door de re geering wordt gedaan. Gereserveerdheid drukt eigenlijk niet scherp genoeg uit, wat we constateeren. Het is veeleer een onwelwillende, afwijzende houding die we in bijna alle kringen opmerken. Men haalt de schouders zoo eens op, spot met alle maat regelen, die door bestuurs lichamen worden genomen, plaatst een cynische opmer king en lacht op smalende wijze. Deze houding lijkt vrij onschuldig, maar ze is het niet. Vooral niet in een tijd als deze. Ze versterkt het overal bestaande wantrouwen en ondermijnt uiteindelijk het gezag. Hoe langer deze toestand duurt, hoe meer het vertrou wen in de regeering verdwijnt en het is een vaststaand feit, dat in een democratisch gere geerde staat, een 'regeering. die niet het vertrouwen van de bevolking heeft, zich niet kan handhaven. Nu alles is ontwricht en los geslagen en het volk niet kan gelooven, dat de vernieuwings gedachte ook is doorgedron gen tot wat het noemt „de oude kliek", waarvan velen nog op het kussen zitten, nu is ons echter overgebleven de Kroon, waarin groot vertrou wen bestaat en waar omheen ons volk kan gebundeld wor den, want diep verankerd ligt in de Nederlanders de liefde voor de Koningin en het Vorstelijk Huis en overal kan men de uitingen daarvan be luisteren, ook bij landgenoo- ten, die door hun houding blijk geven hun vertrouwen in vele dingen te hebben ver loren. Hier ligt de basis voor groote mogelijkheden; de moeilijkheid is slechts den (juisten) weg te vinden, die naar het doel leidt. Eén van de middelen zou ongetwijfeld kunnen zijn: „Voorlichting". Vertrouwen kan alleen ont staan in een sfeer van geloo ven en begrijpen; men zal dus met alle eerlijke middelen het volk zoo moeten voorlichten, dat het kan gelooven in de vernieuwingsbereidheid van de De krijgsraad van Namen, heeft een lid der W.W. (Waal- sche Wacht) ter dood veroor deeld. Een andere W.W.'er kreeg bij verstek de doodstraf. (Anep-Aneta) gezagsdragers en de moeilijk heden kan beg rij pel., die over wonnen moeten worden. Leg uw oor te luisteren en ge zult hooren: „Wat weten wij van de zuivering, van de interneering, van de vorming van ons nieuwe aanstaande leger, van de werkwijze van het M.G. Waar blijven de tribunalen en hoe komt het, dat ze nog niet met het werk begonnen zijn? Waarom wordt er niet in de gewone nieuws bladen, wekelijksch, een lijst van namen gepubliceerd van de personen over wie een be slissing is gevallen betreffende de toepassing van het zuive ringsbesluit? Wij willen ver nemen wie met de zuivering en de interneering zijn belast; waarom voor sommige geïn terneerden „vasthouden" ver. anderd wordt in „huisarrest" of „in vrijheidstelling met meldingsplicht". Als een bur gemeester die „gestaakt" was weer zijn ambt mag waarne men, wenschen wij te weten, waarom de „staking" is opge heven. Waarom wordt niet duidelijk en openhartig uiteengezet wat de oorzaak is van het feit, dat de oorlogsvrijwilligers niet worden opgeroepen. Hoe lang moeten onze kinderen nog van regelmatig onderwijs versto ken blijven? Waar blijven de kolen? Waarom kost een stukje zeep van 50 gram 22% cent? Waarom kosten sigaretten 1.60 per pakje? Waarom ging vandaag twee maal het eleetrisch licht uit? WaaromWe kunnen zoo doorgaan. En nu vragen we zelf: „Waarom wordt niet in den meest uitgebreiden zin op alle gebied het publiek voorgelicht?" Het vertrouwen is weg en er is ontevreden heid. De grootst mogelijke openbaarheid alleen kan het vertrouwen doen terugkeeren. Laten dus allen, die hieraan kunnen medewerken hun be reidheid toonen en op elk ge bied, waar dat mogelijk is, beginnen met het publiek uit voerig en onpartijdig voor te lichten, zoodat het weet, wat er gedaan wordt en hoe het gedaan wordt en het begrip krijgt van de groote moeilijk heden, die moeten worden op gelost. A. DE JONGE VERBETERING. In het gedicht „Vredeshym- ne van den heer H. den En gelsman, opgenomen in ons wad van Maandag 19 dezer, is isho Put geslopen. De diJmf 'f®'61 ,van deze hymne fezeJ alv„V°^..,te worcIpn Kn iezen „Verbreidend Gods glo rie en dank?" Het wm-irrt „verbeidend" was dus onjuist. VLUCHT NAAR DENEMARKEN. In Jutland komen den laat tijd geregeld Duitsche vluchte hngen uit het Oosten aan. Zn moeten worden opgenomen in Duitsche gezinnen. (B.B.C.) ONDERGRONDSCHE STAD DOOR RUSSEN VERRAST. In Z.O.-Duitschland hebben de Russen bij verrassing een on- deraardseh arsenaal genomen. Onder bosschen en meren strekte zich een kilometers lange stad uit met betonwe. gen en electrische installaties. Enorme voorraden oorlogsma teriaal lagen hier opgeslagen. De ondergrondsche stad was geheel ondermijnd, maar de Duitsche bezetting zat juist Schnaps te drinken, toen de Russen hen overrompelden. Zoodoende viel het geweldige arsenaal den Sovjettroepen on geschonden in handen. Meer dan 6000 geallieerde vliegtuigen van allerlei typen hebben gisteren verkeersdoelen in West-, Midden- en Zuid- Duitschland bestookt. Van nacht hebben Mosquito's Ber lijn gebombardeerd. Vandaag is de 27ste ver jaardag van het Roode leger. Deze wordt in de groote Rus sische steden met kanonsalvo's gevierd. Maarschalk Stalin richtte een speciale dagorder tot zijn troepen. Ten Z. van Guben heeft maarschalk Koniew de Neisse over een breed front bereikt. Doel van deze concentratie is een omtrekkende beweging naar Berlijn. De Russen bom bardeerden Koningsbergen en Bratislava uit de lucht, Sinds D-dag hebben de Duitschers 1.135.000 man aan krijgsgevangenen verloren, waarvan 900.000 aan het Wes telijk front. JONGETJES SPEELDEN MET DYNAMIET. Het lichtvaardig omgaan van jongens met springstoffen heeft weer eens een tragisch gevolg gehad. In de Ver lengde Nieuwstraat liep Woensdagmiddag een jongetje met een in papier gehuld voorwerp, vermoedelijk een dynamietpatroon, in zijn han den en eenige vriendjes bij zich. De knaap stak de pa troon in een buis en hield er een brandende lucifer bij. Een ander jongetje, de 12-jarige Ant. Keersemaker uit de Flesschenstraat, wilde het ge vaarlijke voorwerp uittrappen en hierdoor ontstond een klei ne ontploffing. Als gevolg daarvan werd zijn rechterarm afgerukt. In het „St. Joseph"- ziekenhuis heeft dr. Jens den arm geamputeerd. De toestand van den knaap is nu redelijk wel. Laten ouders en opvoeders hieruit bij vernieuwing leeren, dat de kinderen niet genoeg tegen 't spelen met oorlogstuig gewaarschuwd kunnen worden. WERKMENSCHEN GETROFFEN DOOR INSTORTEND GEBOUW. Aan den Prins Hendrikweg is Woensdagmiddag omstreeks half vijf n.m. een ernstig on geval gebeurd, dat één man het leven kostte. Bij het uit halen van palen van onder een getroffen gebouw ont stond -er plotseling een instor ting. Zes werkmenschen wer den daardoor onder het puin bedolven. Eén van deze man nen, Stroo uit Arnemuiden, verloor reeds dadelijk het le ven. Vier andere zijn in het ziekenhuis „St. Joseph" op genomen, daar zij gewond wa ren. Eén van hen is inmiddels naar huis teruggekeerd. EEN BRUTAAL MENSCH HEEFT DE HALVE WERELD (en een heel huis), scheen zekere gedupeerde te denken. Om hem onderdak te brengen werd hem door Sociale Zaken een woning aangewezen, doch toen hij daar aankwam bleek, dat de woning ernaast veel beter was en ook beter ge meubileerd, terwijl de eige naar, gevlucht na de radio waarschuwing, nog niet terug was. Vlug besloten stapte hij door het glaslooze raam van het hem niet toegewezen huis, opende de deur en noodigde zijn gezin binnen te komen. Terstond werd deze woning naar eigen smaak ingericht, met de meubels van den vluchteling, op wiens bedden het heerlijk slapen bleek. Toen deze laatste eindelijk terug kwam en zijn woning opensloot, vond hij deze geheel bewoond. Het was al laat en hij verzocht tenminste dien eenen nacht in zijn eigen bed in zijn eigen huis te mogen slapen. Geen sprake van; 't werd hem brutaalweg gewei gerd. Eenigen tijd later, hij had het 's nachts koud, ging hij vragen, of hij toch alsje blieft een paar van zijn eigen warme dekens mocht hebben voor zijn tijdelijk kwartier. Geen sprake van, 't verzoek werd afgewezen. Weer later vroeg hij om dan toch maar één kamertje overdag te mo. gen gebruiken om zijn bedrijfje te kunnen voortzetten; gewei gerd. Toen raakte zijn geduld ten einde, vooral toen hij op straat door den inbezitnemer van zijn woning werd aangesproken en deze hem n.b. vroeg of hij nu eindelijk de sleutels van de voordeur maar niet eens zou afgeven, ('t Was zoo lastig zonder sleutels.) Hij stapte naar de politie, die 'den inbe zitnemer, die toch ook reeds voor evacuatie was aangewe zen, daar hij geen werk deed voor het economisch herstel on* bood en hem mededeelde dat niet alleen de evacué's maar ook allen van zijn gezin binnen enkele dagen de wo- Goch is geheel in gealli eerde handen. Op den weg van deze plaats naar Kalcar hebben de Engelschen en Ca- nadeezen contact met elkaar gekregen. Mooiland is ver overd. Ook de weg Goch— Btidem wordt door de geal lieerden beheerscht. De Schot- sche troepen rukken nu op naar laatstgenoemde plaats. In dezen sector zijn 10 Duitsche divisies geïdentificeerd. Se dert het begin van het offen sief zijn 10.500 krijgsgevange nen binnen gebracht. Saarburg veroverd. Generaal Pattons troepen zijn Saarburg. na een op- marsch van 10 km. binnenge trokken. 2/3 van den drie hoekssector tusschen Saar en Moezel is nu van vijandelijke troepen gezuiverd. 21 steden en dorpen werden veroverd. Ze staan op minder dan 12 km. van Trier. De twee legers, die vanuit het N.O. en Z.O. op Prüm aanrukken, zijn slechts 17 km. van elkaar verwijderd. Het begint er naar uit ie zien, dat de Duitschers den sector tusschen Prüm en Echternach beginnen op te ge ven. De Duitsche tegepstand wordt minder. De tactische luchtmacht. De tactische luchtmacht kon door de betere weersgesteld heden de geallieerde troepen aan het Westelijk front steu nen. In den Noordelijken sec tor van het Canadeesche leger werden 800 vluchten uitge voerd. Het vijandelijke ver. keer, geschutsopstellingeu en troepenconcentraties moesten het ontgelden. Vooral Kalcar werd bestookt. Boven het Saarfront voor het leger van generaal Patton werden 900 vluchten gedaan. In het ge heel werden aan het Westelijk front 3000 vluchten uitge voerd. De maarschalken Koniew en Rokosowsky maken nog goede vorderingen. Berlijn, Dresden en Danzig worden steeds meer bedreigd. De toegangswegen naar Gu ben zijn na de verovering van Grossen door de troepen van Koniew bereikt. Wat Noordelijker staat het Roode leger slechts 30 km. van Kottbus. Deze plaats is een belangrijk spoorwegknooppunt op de spoorlijn van Breslau naar Berlijn. Groote gebeurtenissen vóór Berlijn? Het Russische communiqué meldt nog steeds niets over den sector langs de Oder ten O. van Berlijn. Het D.N.B. meldde echter, dat het Roode leger meer activiteit begint te ontplooien. Het ziet er naar uit, aldus het D.N.B., dat er groote gebeurtenissen voor de deur staan. De bedreiging van Danzig neemt eveneens toe. Czersk, een belangrijk spoorwegknoop- nunt, is door het leger van maarschalk Zhukow veroverd; 2000 Duitschers werden ge dood. Aan den benedenloop van de Weichsel staan de troepen na de verovering van Neuen- burg 50 km. van de belang rijke havenplaats Danzig. De Russische luchtmacht deed Dinsdag aanvallen op de versterkte steden Breslau, Stettin en Stargard. Duitsche tegenaanvallen. In Oost-Pruisen werden 9 steden en dorpen, w.o. Tribusz, door de troepen van Roko sowsky veroverd. Alle Duit sche tegenaanvallen met het doel de omsingelde vijandelijke troepen in Koningsbergen te bevrijden, werden verijdeld. De doorbraakpogingen van de troepen in en bij Konings bergen in de richting van Pil- lau hadden eenig succes. De Russen moesten eenige dorpen ontruimen. In Hongarije, bij Komorn, werden alle Duitsche tegen aanvallen afgeslagen. 40 Duit sche tanks werden vernield. De Duitschers melden, dat de Russen ten Z.O. van Libau een nieuw offensief zijn be gonnen. De Russen dringen reeds naar deze belangrijke havenplaats op. 1100 vliegtuigen van de R. A.F. deden in den nacht van Woensdag op Donderdag aan vallen op Worms en Duisburg. Berlijn werd 2 maal gebom bardeerd, ook Duisburg werd geattaqueerd. In de laatste 24 uur werden van bases uit Italië en Engeland 8000 aan- valsvluchten gedaan. In den nacht van Dinsdag op Woens dag werd Dortmund door 1200 bommenwerpers aange vallen. Ook werden 2 petroleum- raffinaderijen in Düsseldorf en doelen in Berlijn bestookt. Van deze 1200 toestellen kwa men er 20 niet op hun basis terug. Woensdag overdag werd Neurenberg wederom aange vallen. Dinsdag werd deze plaats eveneens door 1200 vliegtuigen aangevallen. Bij den aanval van Woensdag ge bruikten de geallieerden er nog 100 meer. Berchtesgaden bestookt. Berchtesgaden, waar het buitenverblijf van Hitier staat, werd eveneens bestookt. Op weg naar deze plaats hadden de vliegtuigen veel last van luchtafweer, maar boven de stad zelf was geen tegenstand. De troepen deden aanvallen op troepentransporten en op de stad zelf. De soldaten tui melden hals over kop den trein uit. Een vliegenier van een jager probeerde met zijn leege benzinetank het buitenverblijf van Hitier te raken. Zijn vaart was echter zoo snel, dat hij het resultaat niet kon waar nemen. Japansclie tegenstand. De Amerikaansche mari niers hebben reeds 1/3 van Iwosjima. in handen. Iwo- sjima beteekent eiland Iwo. De tegenstand der Japanners wordt steeds heviger. De Amc- rikanen hebben reeds 3500 man verloren, waarvan ce meesten gewond. Eén van de twee vliegvelden op het Z. deel van dit eiland is reeds in Amerikaansche handen. De Amerikanen melden, dat hier verbitterde gevechten worden geleverd, zooals op geen an der eiland zijn voorgekomen. Troepen van de derde Ame rikaansche divisie zijn aan land gebracht om de andere mariniers te versterken. Cor respondenten meldden, dat de Amerikaansche strijdmacht op dit eiland nu 40.000 man sterk is, n.l. 3 divisies. In het Zuidelijk gedeelte van Manilla is de Japansche tegenstand zoo goed als ge ëindigd. Er wordt nu in de citadel over een oppervlakte van 2 km2 gevochten. Ba taam is geheel gezuiverd. De Japansche tegenstand op Corregidor is nu zoo goed als gebroken. Amerikaansche duikbooten brachten 25 Japansche sche pen tot zinken, w.o. een vlieg- dekschip, een grooten omge- bouwden kruiser en een tor pedojager. In het geheel heb ben de Amerikanen 1045 Ja pansche schepen tot zinken gebracht. (B.B.C. en H.N.) ning hadden te verlaten. Hij dacht er evenwel niet aan, zei hij. Na afloop van den gestel den termijn bleek het gezin rustig te zijn blijven wonen en zich niets van het Evacu atiebevel te hebben aangetrok ken. Dus stapte de politie naar binnen en werden zon der veel omhaal de evacué's met hun goederen op een vrachtauto geladen en naai hun evacuatie-adres vervoerd en de overigen uit het huis verwijderd, waarna de recht matige bezitter er in trok. Na tuurlijk zal de laatste acte van dit drama zich afspelen voor de rechtbank te Middelburg, want dergelijk eigenmachtig optreden kan in een recht staat niet worden geduld. (Pol. rapp.) PLAATSELIJK H.A.R.K.. COMITÉ IN OPRICHTING. Wat de „Hulp-Actie Roode Kruis" (bij afkorting H.A.R K.) is, behoeven we onzen lezers niet meer te vertellen Ook in Vlissingen zal een olaatselijk comité voor deze sympathieke actie worden ge vormd en wel Zaterdagmiddag а.s. in het .stadhuis. NACHTDIENST APOTHEKERS. Met ingang van morgen avond 6 uur tot volgende week Zaterdag verzorgt de firma Ockenburg aan de Bad huisstraat den nachtdienst der apothekers. S' NS OP- EN ONDER GANG. Zaterdag 24 Febr. onder 5.07 uur, op 14.31 uur; Zondag 25 Febr. onder 5.49 uur. op 15.37 uur; Maandag 26 Febr. ondei б.23 uur, op 16.44 uur. Volle maan: 27 Februari. Zondag 25 Februari. Middelburg. Geref. Kerk (H. V.) 10 L/C. p.l. W. A. Duijs. Geref. Gemeente 9.30 en 2 lees- dienst. Ev. Luth. Gem. 10 ds. Nolte. Leger des Heils 10 en 4 G. Kooistra. Chr. Geref. Kerk 10 en 3 prof G Wisse. Vereen, v. Vrijz. Herv., Doopsgez. kerk, 4 ds. J. H. Hanneman. Doops gez. Gem. 10.15 mej. dr. A. H. A. Bakker. Waalsche Gemeen te 2.30, Doopsgezinde kerk, dr. A. H. A. Bakker. Vlissingen. Ev. Luth. Geni., Doopsgez. Gem., 10 da. M. de Boer. Geref. Kerk 9.30, 11, 2.30 en 4 ds. G. Smeenk. Leger des Heils 10 en 3, leider C. C. Ger- stel. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 leesdienst. O. en W. Souburg. Ned. Herv. Gem. 10 ds. T. H. Breukelman. Doopsbed.; 10 kinderd., Gymn. lokaal. Geref. Kerk 10 uur ds. H. van Andel. Westkapelle. Ned. Herv. Gem. 10 ds. W. Reus. Domburg. Ned. Herv. Gem I.30 ds. W. Reus. Arnemuiden. Geref. Kerk 9 en 2 ds. H. Scholing. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 leesdienst. N. en St. Joosland. Geref. Kerk 4.30 ds. H. Scholing. Serooskerke (W.) Ned, Herv. Gem. 10 ds. N. Visser. Zoutelande. Ned. Herv. Gem. 10.45 en 2.45 ds. W. Oosthoek, Noodkerk. HOOG WATER TE VLISSINGEN. Zaterdag 24 Febr. 0.25 en 12.51 uur, resp. 1.37 en 1.52 M. N.A.P. Zondag 25 Februari 1.12 en 13.35 uur, resp. 1.55 en 1.77 M. N.A.P. Maandag 26 Febr. 1.49 en 14.13 uur, resp. 1.71 en 1.89 M. N.A.P.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1