e Vrije Zeeuw Onzs internationale bsirekkingan na den osrlog De Raid op Rommel! "F™"™»»1 ïhten l-linie. Versterkte activiteit aan alle fronten. STADSNIEUWS Dc evacuatie van Walcheren onder de loupe Laatste Berichten FEUILLETON MIDDELBURG SOUBURG den grond aanval ito's attakk eerden .eipzig en Chemnitj ié uit werden doelei rijk gebombardeeri 'enen, Graz en KI: erden bestookt. werd de Brennei vallen. m het Italiaansch ont. ohtsactiviteit in Ita zich tot wederzijd en. De Italiaansch eging meldt, dat e activiteit der Dui] kaar te nemen. Dei verden 2 schepen to bracht, een transfoi een hoogspanning: e blaze:: itsche soldaten 'ië geven hun ver!: ees dat hun trein: stfroiit terecht caansche Vliegen! bben wederom anval op Tokio g Nakoja werd g rd. 20 vijandelijj werden neerg iiberators bomba telen op Formosa pamiers krijgen hl verduren. -ikanen hebben reei Iwosjima in hai "apansche garnizot eer 13.000 man. I van de vijandelij] emt toe. Vóór erden de Amerik ?eks luchtaanvall dagen onafgebroki en. Bovendien we ïg de laatste dag) -.waar zeebombar: irworpen. 800 scl aan de landii oen schade op. Ni ging verloren. :ersten dag van ichtoffensief teg iten de Amerikam len neer. hebben de Ams et fort Willie het Zuiden roverd. aties op Corregtó ortgezet. bieden de Japs tegenstand. Ze dof eerst sinds langi anvallen met tank Churchill en Edi geland aangekome ugweg van de Kri ;eland hebben Cairo bezocht, en besprekingen g). ïdheidstoestand v| die 6 dagen gelea worden, is nog Pe raus heeft keelontsteking. B.B.C. en Hj trieering der na uitgeweken Bela igonnen. Elke wil er honderd naj and, (A.-lJ Duitschers, die doorvechten, „oorlogsgerecht! eld. (B.B.d UZ. HERV. JECI HEM SCHAP, gade ring op Vrj i 1945, om half in de Consisti Doopgezinde idenhoek. Aller i gend gewenscht! iets verschut te vorderen hebt ukken of waar hebben van wij JACOBUS SUl leven gemeet wonende te Gap eden te Vrouwep lari 1945, wordt v van opgave te d< van Notaris k te Middelburg. ELBURGSCHE SORGANISAT® dering op Dom)' bruari te 7.30 Der, Giststraat, W HET BESTUt' en Dames-Kleerr VAN OFFENBEr lat 28, Middelb' VN of MEISJE elier. [M ATSLOTEKll| dagentschap: VGENVOOKT, ln 22 - Middelb van door ons niet uitgekoq vorden in hun ei| geraden deze M uldig te bewaren vrijding van N1* zal zoo spoedig' afwikkeling wou irrespondentie-aj irg: Nieuwe r" 48a. Thuis van n.m. >cte indiensttrc raagd door de "C Zn. S&aSS&j dagelijks, W ortstraat 53, landag 26 F1ebrJ mij de melk. elburg aan huu| k worden de bor aid. J. LUDI In een zeer druk bezochte bijeenkomst der Zeeuwsche Volks Universiteit heeft Pro fessor Dr. M. Bokhorst een zeer belangwekkende causerie ge houden over onze internationa le betrekkingen na den oorlog. De spreker begon te wijzen op het groote gevaar, dat Duitschland ook na den huidi- gen oorlog kan beteekenen voor den wereldvrede. Hij stel de de vraag wat Nederlands bijdrage zal zijn om dit gevaar te beperken. Allereerst dienen we een an dere mentaliteit aan te kwee ken. De neutraliteits- en zelf- standigheidspolitiek van voor den oorlog zijn dood. Wij ken den in dat tijdperk geen inter nationale staatkunde. Hierin nu dient verandering te ko men. Maar dat zal alleen mo gelijk zijn, wanneer we een ruimere kennis van interna tionaal beleid aankweeken Vroeger stelde de Nederlan der geen belang in de proble men van de internationale po litiek. Nu moeten we gaan bouwen aan onszelf en aan de jeugd. Het onderwijs, zoowel lager, middelbaar als hooger, moet „burgerschapskunde" lee- ren, moet kennis verschaffen over politiek en internationale betrekkingen. De politieke par tijen moeten zich bewust wor den van haar standpunt ten aanzien van het buitenland en het beleid der regeering in dit opzicht verdient in de Staten- Generaal een grootere belang stelling. Ook moet het apparaat wor den verbeterd. Niet alleen adellijke personen moeten in staat worden gesteld hun land in een diplomatieke loopbaan t'* dienen. De bezoldiging der diplomaten moet beter worden e" zij behooren ook een econo n. ;che en sociale opleiding te krijgen. De spreker brak een lans voor het aanstellen van diplo- maten, belast met de cultureele betrekkingen tusschen de lan den. En de diplomaten mogen niet verhinderen, dat de volke ren elkaar zelf ontmoeten. De opbouw van een Neder- landsrhe staatkunde. Er zijn verschillende elemen ten, die een belangrijk deel zul len moeten uitmaken van de nieuwe staatkunde. Het besef moet levendig worden, dat Nederland eren Europeesche randstaat is. Ons land moet samengaan met En geland ei. met alle staten in Europa, die bedreigd worden door een macht, die streeft naar de alleenheerschappij op het continent. Nederland moet zich altijd realiseeren, dat het aan den mond van den Rijn ligt. Deze rivier mag niet beheerscht worden door één machtigen staat stroomopwaarts. Ons land is een Noordzee staat en zal deel moeten gaan uitmaken van een regionalen bond van soortgelijke Wester- sche democratieën. Het kan hierin alleen vruchtbaar mede werken. wanneer het voldoen de weerbaar is. De spreker za in de toekomst Nederland a's bruggenhoofd, Engeland als basis en Amerika als arsenaal. Wel d; ent er tegen te worden gewaakt dat een dergelijke re gionale bond haar leden nooit politiek of econom'sch isoleert van de overige landen. Het afbreken van de inter nationale betrekkingen met Duitschland en aansluiting bij Engeland en de Noorsche vol ken zal ook cultureel een groo te winst zijn. Nederlands Volkenbonds- politiek in de toekomst. Een Nederlandsche traditie eischt, dat elke vorm van in ternationale samenwerking wordt gesteund. Maar hier moet de bereid heid van elk land bijkomen om de eigen souvereiniteit aan zienlijk in te perken. Dan moet de Volkenbond, door middel van een politiele- ger, in staat worden gesteld om zoo noodig van zich af te bijten. We hebben de „big Three" als een voldongen feit te aan vaarden, maar daarnaast moe ten wij er eindelijk eens mede ophouden om altijd van Neder land als van een „kleine staat" te spreken. Naar het aantal inwoners is ons riik de tweede, naar de oppervlakte de derde koloniale mogendheid ter we reld. Het is heel goed mogelijk dat Nederland als de belang rijkste van de kleinere staten de woordvoerder wordt van de kleinere Europeesche democra tie. Ons land zal bovend'en een groote rol kunnen spelen als rustpunt en bemiddelaar in de botsing tusschen de verschil lende Europeesche belangen, waar het ons werelddeel be treft, en in Azië kan Nederland een brug vormen om Az'ë en Australië tot elkaar te bren gen. Nadat professor Bokhorst op vlotte en wei-gedocumenteerde wijze tal van vragen had be- ntwoord, sloot mr. F. Adri aanee deze zeer geslaagde bij eenkomst. Eerste Jaargang - Nummer 77 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adresMiddelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vliss«ngen, Walstr. 58-60, Telefoon nummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Ilouaansche Kaai 39, Tel. 2009. i. 'iLjajKiiAMUEW iVBB—iaTaa Donderdag 22 Februari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal f 3.30. Losse nummers 5 cent. Hoe vergaat het onzen evacués in Zuid-Beve!and II ..Ze vechten elkaar de deur uit!" weten sommigen ons te vertellen en knikken veelbe- teekenend met het hoofd. „D?ar in Zuid-Beveland zitten ze ook niet op die eva' te wachten!" Werkelijk niet Wanneer het goed is, natuurlijk wel. Wanneer het goed is zijn er voorbereidingen getroffen om hen te ontvangen. Dan heeft het B.A.B. (Bureau Afvoer Burgerbevolking) met de ge meentebesturen overleg ge pleegd en zijn de maatrege len getroffen om de evacué's onder te brengen. Dan is er in de gemeente van ontvangst een evacuatie-commissie sa mengesteld. Dan zijn het dis tributiekantoor en de cen trale keuken van de komst der nieuwe inwoners verwit tigd en wordt er een dienst georganiseerd, die de men- schen naar hun adressen brengt. Dan is er warme kof fie en een snel werkende ad ministratie. Kortom, dan zit net heele dorp op de evacué's te wachten! Wanneer het goed is °e™kiS was het vaak goed soms! Maar helaas zijn er ook voorai in het begin hierop ™renswaard'Se uitzonde ringen geweest. o "et is voorgekomen, dat natt»eV™ S in koude en er zelf. Uw a?kwamen en sehikh geen lokaliteit be- schikbaar was, waar ze eens komenLT VThaal konden Komen en de zaken op straat werden afgehandeld. Uoor het optreden van dp cuatie is k'ast met de eva- cuatie, is hierin wel verbete ring gekomen. Wij weten van een dorp, dat tot deze be treurenswaardige uitzonderin gen behoorde en later het voorbeeld van een goede ont vangst werd. De evacué's zijn dus ont vangen 5gens de regelen der evacuatie-kunst; hebben hun koffie genoten en zullen ondergebracht worden. Over het huisvesten van deze tijdelijke dorpsgenooten zijn niet altijd even mooie verhalen in „omloop". „De zaak wordt in een vloek en zucht afgedaan" zegt men „letterlijk". Misschien is het daarom wel gewenscht eerst eens de lichtzijde te be zien. We denken aan één der grootere dorpen, waar het onderbrengen van de nieuwe inwonc-s met groote zorg plaats had en de afzonderlijke gevielen zorgvuldig werden behandeld: wanneer het moge lijk was, menschen van het zelfde beroep bij elkaar; de bakker komt bij een bakker in h-'c, de rijwielhersteller bij zijn collega. Dat zal wel gaan. Allicht kan de evacué nog wat helpen bjj de zaken en de conversatie zal best vlotten. En dan dezelfde leeftijden ongeveer. Maar niet altijd. Bij een stc'-.-oud echtpaar, ge steld dat dit al evacué's zou krijgen, moet men liever wat jongere men3chen plaatsen, daar kunnen ze nog wat steun aan hebben en beide partijen zijn tev~ en. Landbouwers worden graag op boerderijen ondergebracht. En liefst fa milies van dezelfde gods dienstige gezindheid by elk aar, anders heeft men kans op theologishe strubbelingen. Het onderbrengen van groote gez'nnen, die indien eenigs- zins mogelijl:, niet gesplitst moeten worden, is een pro bleem, dat men niet altijd even gelukkig als op dit dorp heeft weten op te lossen. Hier 's het vanzelfsprekend, dat de groote huizen meer eva cué's te herbergen krijgen dan de kleine, die vaak toch al intensief bewoond worden. Het ,s ook vanzelfsprekend, dat, waneer er lieden zijn, die geen evacué's wenschen en den betreffenden ambtenaar steekpenningen komen aanbie den, zij door dezen zijn deur worden uitgegooid. Letterlijk! Dit alles zijn feiten. Het is ongetwijfeld van belang te vens ts vermelden, dat hier •"een commissie, van wat voor samenstelling dan ook, den be trokken ambtenaar op de vin gers keek. Het is misschien het beste, wat op evacuatie- gebied in Zuid-Beveland is. mee te maken. Maar ook dit komt voor en we wilden hier eerst bij stilstaan, voor we op inspectie-reis gaan om de keer-zijde van de zaak te ontdekken. De bedoelde controle wordt verricht door de leden van de Medical Welfare Unit, No. 5 van M.G., onder auspiciën van het Bureau voor Evaeu eatings- en Reoatrieerings raken te Goes. Elk dorp op Zuid-Beveland, dat evacué's haeft opgenomen, wordt hier- by systematisch nagegaan op de huisvesting van de evacué's, waar en hoe deze zijn onder gebracht; op de ve'houding van het aantal evacué's tot het aantal oorspronkelijke in woners; de voeding; de ge zondheidstoestand on het dorp: de regeling van het Dager Onderwijs. De controleurs gaan onafha-kelijk van het gemeentebestuur te werk en zijn in zooverre niet objectief, dat ze bij voorkeur grocte u-zen controleeren, die nog een hol'en klank doen hooren, en heel kleine, waarvan de muren bijna barsten, en in het algemeen die wijken ne men, die de waarde notabelen hen nu juist liever niet zagen onderzoeken. Ter weerszijden van een weg, juist tegenover elkaar, lagen twee boerderijen. In de eerste, die tamelijk klein was, woonde een fami lie met tien kinderen; hee! genoeglijk, hoewel ze het niet al te ruim hadden. Op een "oefen dag staat daar een fpmilie evacué's op de stoen met zes kinderen en vraagt onderdak. Wat heeft toen de „haas" gezegd? Hp heeft eens aan zijn prjpie getrokken en cezegd: „Waar plaats is voor tien, js ook plaats voor zes tien. Kom 'r maar in!" ,'t Is wel een beetje vol", vertelde hij den controleur la ter, „maar het gaat prima". De andere boerderij, die be hoorlijk groot was, had glas schade en verscheidene ka mers werden niet bewoond. Toen ook hier een groot gezin evacué's ondergebracht werd, moest dit met een veel te klein bijgebouwtje genoegen nemen. De glasschade van het hoofdgebouw werd zorgvuldig gehandhaafd! Wel twee tegenstellingen daar ter weerszijden van dien weg. Tegenstellingen, die men maar al te vaak terugvindt. Eij deze evacuatie-oneffen heden heeft men eigenlijk met drie factoren te maken: het onderbrengen, dus het verdee- len van de evacué's over de verschillende adressen door den burgemeester of een amb tenaar; het huisvesten op zichzelf, dat vaak aan de fa milie, waar de evacué's in huis komen wordt overgelaten en het samenwonen van de beide gezinnen. Op deze drie dingen valt hier en daar wei ie:s aan te merken. Men ontmoet zeer vooraanstaande en hoog te achten notabelen, die meenen als zoodanig van evacué's ver schoond te kunnen blijven en hun naam van de lijst voor opneming hebben deen afvoe ren; één ervan had zijn ge troffen landgenoo'en zelfs maar liever naar Frankrijk zien transporteeren. Men controleert meermalen weningen, waar de oorspron kelijke indeeling van de ka mers angstvallig wordt aan gehouden; waar de beschik bare woonruimte op zonder linge wijze over de vaste en tijdelijke inwoners is verdeeld waar de evacué's aileen wor den geduld. En wat de samenwerking betreft, het gemeenrchappelijl: koken en het gebrek aan brandstof, waardoor allen één vertrek bij elkaar moeten huizen, zijn vaak oorzaak van het gekrakeel en keuken-re voluties. Bij wat meer gas en kolen zou zeker 50 van de moeilijkheden in de samenwo ning kunnen worden opgelost Wat de ernstiger misstan den betreft; in dringende ge vallen wordt - door de contro 'eurs zelf ingegrepen; anders door het Bureau voor Evac. Zaken te Goes; gecompliceer de administratieve gevallen worden aan de hoogere auto riteiten doorgegeven. Het Bureau voor Evacuee- rings- en Repatrieeringszaken te Goes heeft thans twee so "iale werksters aangesteld Eén voor Wa'cheren en één voor Zuid-Beve'.and, die de be langen van inwoners en eva cué's zoo goed mogelijk zul len verzorgen. Haar arbeid sluit voor een deel aan bij het controleerend werk, dat thans gedaan wordt. Het B.A.B, te Goes heeft eveneens controleurs op, de baan, die echter voornamelijk het oor leenen aan financieele klach.en, in verband met de evacuatië-uitkeeringen, die door dit bureau geregeld worden, Bovend'en hebben, in op dracht van M.G., twee preöi kanten uit Walcheren, na mens de Ned. Henv. kerk en de Geref. kérk een onderzoek ingesteld naar de geestelijke verzo-ging van de evacué's en rle kerkelijke toestanden op Zuid-Beveland om daarover rannort uit te brengen. Wat de algemeene stem ming aangaat: deze is heel goed. Uiteindelijk beteekent deze evacuatie een groote verbete ring voor de menschen. Voor al de huisvrouwen zijn best tevreden. Ze hebben weer vol op water om te wasschen en te ploeteren en de kinderen kunnen weer ongestinrij bui ten spelen. T. KELLER (Blot volgt.) - Het 3e Amerikaansche le ger, onder generaal Patton, is Saarburg binnengerukt. Het bevindt zich minder dan 12 km. van Trier. In dezen front sector werden 17 steden en dorpen veroverd. 2000 Duit schers raakten krijgsgevan gen. De vijand trekt zich te rug tusschen Prüm en Echter- nach. Bij Calcar is de Du itsche tegenstand sedert gisteren minder geworden. Britsche en Canadeesche strijdkrachten hebben op den weg naar dit stadje contact met elkaar ge maakt. Op Iwojima is een derde Amerikaansche divisie geland. Er werden ook tanks met vlammenwerpers in den strijd geworpen. De Japanners ver dedigen zich hardnekkig. Corregidar is bijna gezui verd. De Japansche regeering is afgetreden. „De toestand 'is zeer ernstig", schrijft de pers te Tokio (B.B.C. en H.N.) Gouverneur-Generaal Tjarda en andere geïnterneerden naar Mandsjoerije overgebracht. De Nederlandsche Voorlich tingsdienst meldt: Volgens officieele inlichtingen zijn de Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië( jonkheer Tjar- 5a van Starkenborch Stach- houwer en de Gouverneur van Sumatra, dr. Spits, 11 gene raals, w.o. luitenant-generaal Bakker en generaal Ter Poor ten, 30 kolonels en kapiteins ter zee en 13 onderofficieren en manschappen van Formosa naar Moekden in Mandsjoerije overgebracht. (B.B.C.) ADVIESCOMMISSIE VOOR SPORTBELANGEN TE VLISSINGEN.' In tegenwoordigheid van burgemeester van Woelderen werd gisteravond in hotel-café Royal" een adviescommissie voor sportbelangen te Vlissin- gen ingesteld. Zitting hebben in deze commissie de heeren dr. Jens (voorz.), Levering (secretaris), A. C. Kole, Ver kerk en een door den burge meester aan te wijzen verte genwoordiger van het gemeen tebestuur. Bijzonderheden omtrent op richting en doel dezer com missie zullen dezer dagen on der ons „Stadsnieuws" worden opgenomen. (Red.) Lieutenant- en Captain Nu begonnen Colonel Keyes Campbell de verdieping te doorzoeken. In de eerste ka mer was niemand aanwezig, maar in de tweede stonden de Duitschers klaar. Toen Lieu tenant-Colonel Keyes de deur openwierp weerklonk een he- vig' vuur. Lieutenant-Colonel Keyes zakte in de deurope ning doodelijk getroffen ineen, sergeant Terry schoot drie magazijnen van zijn tommy Sun tn de donkere kamer leeg, aaarna wierp Captain Camp- j."' een handgranaat in de dicht"»01" vervolgens de deurCCIJ slaan. Samen met 30 kilometer ver over moeilijk gël getroffen, hetgeen een neenfractuur tengevolge had. Rommel was niet thuis. richopB1(jnfaar heVondhjj k°l U'U°he1uitenante van z'Jn staf werden gedood en een aantal soldaten werd gedood en gewond Can tain Campbell gaf sergeanï Terry bevel de afdeelinl te verzamelen en alle beschikbare handgranaten door de ramen naar binnen te gooien. Dit be vel werd uitgevoerd, waarna Captain Campbell het bevel gaf terug te trekken en hem achter te laten, aangezien het niet mogelijk zou zijn hem een Lieut»?1 Ten'y pakte hij en zil ?n Keyes op ten wno hem naar blu" ontvin? r,h,lJ Deze held Cross t later het Victoria v.„" ."'rivgi Captain Camp- later het Victoria bell zich n captain uamp- kameraad gebno-on S?!7ende" u «ausioien. h'j door ep? ,ri werd Aangezien een deel van de verdwaalden ko-1springlading, die door de stort- terrein naar het strand 'te dragen. Hij werd dan ook ge vangen genomen. De afdeeling trok terug, terwijl de drie man, die opdracht hadden de electrische centrale te vre' nielen, zich daarbij aansloten regens onklaar was geraakt, niet ontstoken kon worden, was de opdracht slechts ten deele uitgevoerd kunnen wor den. Maar een handgranaat had nog belangrijke schade aangericht. Sergeant Terry bracht zijn afdeeling behouden terug en bereikte tenslotte Co lonel L-»ycock in den avond van den 18den November op het uitgangspunt. De andere afdeeling had in- tusschen het kruispunt van wegen bij Cyrene bereikt, waar een benzine-depöt werd opgeblazen. Geen van deze af- te^g|ekee°rd.hat uitgan^sPunt „„kolonel Laycock ging in het kiwnst dat na de terug- resTte V,?n s"£eant Terry nog hii tnt aar het strand, waar d? V? vreugde zag, dat De rum!"! w»n3 Ogenomen. lubberbooten, waarmede de mannen geland «-am en die in een spelonk verborgen lagen, waren door Arabiefe? ergens anders verstopt, maar dezen waren verdwenen zon der de nieuwe plaats aan te duiden. Even na het vallen van de duisternis nam Coionei Lay cock de Torbay waar, die hij een sein gaf. Men wachtte ge- ruimen tijd en ziet, daar ver schenen plotseling de Arabie ren. Zij hadden de rubberboo ten in andere spelonken ver stopt, die Colonel Laycock iuist aan het doorzoeken was, toen de uitkijk meldde, dat de Torbay een sein gaf. Colonel Laycock spoedde zich weer naar het strand hrj was de eenige, die Morse-schrift kon ontcijferen en zag, dat met de seinlamp geseind werd, dat de zee te ruw was op dit moment en men het den vol genden nacht nog eens zou probeeren. De Colonel seinde op zijn beurt terug, dat de aanval op Rommels hoofd kwartier was doorgezet en Lieutenant-Colonel Keyes ge sneuveld was. De Torbay ver trok daarop, na eerst nog met succes een rubberboot te hebben afgestooten, die voed sel en water bevatte. Deze ga ven werden met groot enthou siasme ontvangen. De afdee ling besloot de rest van den nacht en ook den. volgenden dag aan het strand te blijven, waarbij om b»ter weer werd ebeden. (Wordt vervolgd.) VLISSINGEN JEUGDIGE „ZWIJNTJESJAAGSTER". Hoe noodig het is, dat ouders in dszen tijd streng op hun kinderen blijven toezien blijkt wel uit het volgende. Een dame deed aangifte, dat haar fiets, die zij onbeheerd voor haar woning had laten staan, was gestolen. Later ver nam de politie, dat een meisje van 10 jaar deze fiets bereed Toen het kind was gev nden gaf zij al spoedig toe, dat zi, de fiets op de aangegeven plaats onbeheerd had zien staan, weggenomen en er een toertje op was gaan maken. Meegereden nam ze de fiets rustig mede naar huis, maar vader droeg haar op direct de fiets terug te brengen naar de plaats, vanwaar zij deze had weggenomen. De jonge dame bracht de fiets evenwel naar hun vorig, onbewoonbaar ge schoten huis en plaatste de fiets in de ning, vanwaar zij eiken dag haar fietslust kon botvieren, tot de harde hand van de politie ook hieraan een einde maakte. Het ouderlijk gezag was in. dit geval toch wel zeer onvoldoende. SCHANDE. Sedert eenige weken ver misten verschillende militaren der geallieerde troepen, gele gerd in diverse gebouwen, meermalen kleine voorwerpen. Nu eens waren een paar sok ken, die te drogen hingen, plotseling weg, dan weer een heele rugzak met inhoud, soms een broek of een blouse, enkele dagen later weer een vulpen of „some sweet", en waar dat alles bleef, was zoo onbegrijpelijk, dat de meesten er geen melding van maakten. Begin vorige week waren weer diverse goederen zoek en toen liep een hunner naar zijn commandant en zeide zoo on geveer: ,,'t Is een schande we wagen ons leven om dit land te bevrijden en worden dan nog bestolen". De com mandant geloofde nog niét, dat burgers schuldig waren en waarschuwde de „Military Po lice", maar ook de gemeente politie. Eerst elk voor zich, daarna tezamen, gingen dezen aan het speuren en na een dag trok de militaire politie weer af, want het stond wel vast, dat de dader onder de burgery gezocht moest worden. Den volgenden dag slaagde de politie er in verschillende goederen te achterhalen. De drie daders, jongens van 16 en 17 jaar, werden geknipt en vielen al spoedig door de mand. Schoenen, sokken en kleeding verborgen zij thuis, wat eetbaar was werd opge snoept en wat zij niet konden gebruiken werd eenvoudig in het water geworoen. Zij zullen hun gerechte straf niet ont gaan en het is te hopen, dat vele ouders hierin een waar schuwing mogen zien, om toch op te letten wat hun kinderen mee naar huis sleepen. VADER SCHROK ER VAN De politie had er de lucht van dat twee 15- en 17-jarige broers wat vaak iets mee naar huis sleepten. Twee bij zonder nieuwsgierige agenten vroegen den vader, of zij eens mochten zien, wat dit toch wel was. Deze noodigde hen joviaal uit het geheele huis te doorzoeken, want bij hém kwamen ze nu toch heusch te- vergeef Hoe schrok de man, toen uit alle hoeken, uit de schuur, van den zolder, uit den tuin, van onder het brand hout, ja Van waar al niet, te voorschijn kwamen oude Duit- sche uniformen, fietsbanden, patronen, telefoon- en radio toestellen, schoenbeslag, een handgra .aat, natuurlijk de noodige blikken levensmidde len en allerlei onbruikbare rommel, alles oorlogsbuit, meest voor hen van geenerlei waarde. Wagens waren noo dig om alles weg te sleepen De vader kon zichzelf verwijten niet voldoende toe zicht op zijn jongens te heb ben gehouden. (Pol.-rapp.) Goch bijna gezuiverd. Goch is op de Zuidelijke bui tenwijken en het station na geheel in handen van de ge allieerden. Volgens Radio Bel gië is de laatste weg, waar langs de Duitschers kunnen ontsnappen, doorgesneden. In Goch werd hevig gevochten, aan beide zijden werden verlie zen geleden. Ten N.O. van Goch, op den weg naar Kal car, veroverden de Canadeezen 2 dorpen, nadat ze eerst en kele hevige aanvallen van de Duitschers hadden afgeslagen. Jn den sector ten N.O. van Nijmegen werden in 3 dagen 4500 krijgsgevangenen binnen gebracht. Het aantal krijgs gevangenen sedert den aan vang van het offensief is nu tot 10.000 gestegen. In dezen sector werden in het geheel 9 Duitsche divisies gesignaleerd. Correspondenten van de B.B. C. melden, dat troepen, die van het N. van Luxemburg uit oprukken op 17 km. van Priim staan. Ten N.W. vn deze stad vorderen de gealli eerden eveneens. Hier zijn de geallieerden ook 17 km. van Prüm" verwijderd. De stellin gen in de Siegfriedlinie loopen in dezen sector dus gevaar overvleugeld te worden. Ten O. van Luxemburg zijn afdeelingen van het 3e Ame rikaansche leger 3 km. gevor derd en staan op één punt aan de Saar. Deze troepen zijn tot on 7 km. van Saarburg gevor derd. Ten werden overd. O. van eenige Sanrgemünd dorpen ver in Russen vorderen Brandenburg. Koniews rechterflank in B-andenburg heeft wederom belangrijke successen behaald. Dit leger heeft Krossen aan 'en samenloop van de Oder en de Bober veroverd. 80 andere 'ocaliteiten, w.o. 3 steden, vie. len eveneens. De Duitsche be richten, dat de Russen hier zijn teruggeslagen, worden biermede gelogenstraft. Het Roode leger is daarna de Bo her overgestoken en vecht nu in de bosschen van Guben Ook Christianstatt werd ver overd. Het leger van Koniew is Dinsdag ongeveer 15 km. ge vorderd. Meer dan 1000 Duit schers werden gevangen ge nomen en er werden zware verliezen aan de Duitsche le gers toegebracht. Maandag al leen werden 206 tanks kapot geschoten. Dit is aan het geheele Ooste'iike front, maar uit de berichten van Duitsche en Russische zijde kan men op maken, dat de vijandelijke troepen vooral in Brandenburg en Silezië verliezen hebben geleden. In en rond Breslau (150 km. achter het front) zetten de Russen hun aanvallen op de in- esloten Duitschers voort. Aan den benedenloop van de Weichsel bij Graudenz wordt de omsingelde vijandelijke le gergroep verder vernietigd. De Duitschers vechten hier in een benarde positie. Opmarsch naar Danzig. Maarschalk Rokosowky's le ger, dat aan den. linkeroever van de Weichsel oprukt, is nu ongeveer 65 km. van Danzig gevorderd. Mtinsterwalden werd veroverd. Dit oprukken heeft des te meer doel, daar loze troepen om Danzig te bereiken de Weichsel niet meer behoeven over te steken. In Oost-Pruisen werden de omsingelde Duitschers verder op elkaar gedrongen. Na 3 da- "en hevige gevechten in Tsje- rho-Slowakije tusschen Ko- born en de Gran zijn alle Duit sche aanvallen afgeslagen. Ten N.W. van Ludzinek hebben de Russen terrein ge wonnen. Ongeveer 60 dorpen werden veroverd. 900 Recordaanval op Neurenberg. Amerikaansche vliegen de forten, geëscorteerd door 700 jagers, bombardeerden Dinsdagmiddag de reusachtige spoorwegemplacementen te Neurenberg. Dit is tot nu toe de grootste dagaanval, die op deze stad werd uitgevoerd. 11.000 brisant- en 300.000 brandbommen werden ofge- vvorpen. De Luftwaffe bood geen tegenstand. Enkele vliegtuigen verken den de doelen voor den aanval. Duizenden goederenwagons stonden dicht opeengepakt. 16 bommenwerpers en 23 jagers gingen verloren, Van Italië uit werden voor den 8sten opeen volgenden dag doelen in Oos tenrijk gebombardeerd. Spoor wegdoelen en benzinefahrieken in de buurt van Weenen wer den bestookt. Ook doelen in den Brenneroas en 'n scheeps werf te Triëst werden aange vallen. Er wordt de nadruk op gelegd, dat er geen Duitsche loestellen in de lucht waren en dat de afweer gering was. Maandag werden tusschen licht en donker 4000 aanvals- vluchten gedaan, waarbij slechts 3 vliegtuigen verloren gingen. In den sector langs de Senio werden eenige Duitsche aan vallen, die gesteund werden door tanks en mortiervuur, af geslagen. Ameriknanselie successen in de Stille Zuidzee. Ondanks verwoeden Janan- schen tegenstand op Iwojima veroverden de Amerikanen de twee vliegvelden op het Z. deel van dit eiland. Door deze operaties zijn de Japansche strijdmachten in tweeën ge. splitst. De Amerikaansche ar tillerie is reeds opgesteld, zoo dat de beide flanken kunnen- worden verdedigd. De Amerikaansche vloot gaat met de beschieting van Japan voort. Het communiqué van Mac Arthur meldt, dat de operaties in het Zuidelijk deel van Manilla worden voortge zet. Amerikaansche vliegtuigen hebben wederom doelen op Formosa en Borneo gebom bardeerd. Belangrijke besprekingen. Churchill en Roosevelt heb ben in Egypte besprekingen gevoerd met den keizer van Abessvnië, koning Faroek van Egypte en den koning van Arabië. Ook had Churchill nog besprekingen met den presi. dent van de Syrische repu bliek. Voorts heeft minister Chur chill voor zijn vertrek naar Engeland besprekingen ge voerd met president Roosevelt, over den oorlog op den Groo- ten Oceaan, die op de confe rentie op den Krim niet is be. sproken, daar Rusland niet in oorlog is met Japan. Vol- gens een mededeelmg uit Washington heeft minister Churchill president Roosevelt de verzekering gegeven, dat hij vast besloten is den oorlog tegen Japan met alle middelen voort te zetten, zoodra Duitschland is verslagen. Reeds nu zal Engeland al het mogelijke doen om den strijd tegen Japan voort te zetten. De Ganlle inviteert Roosevelt. Ook wordt uit Washington bevestigd, dat generaal De Ga.ulle een uitnoodiging heeft gekregen, president Roosevelt in Algiers te ontmoeten. Deze uitnoodiging is door den Ame- i-ikaanschen gezant in Frank rijk aan De Gaulle overge bracht. Generaal De Gaulle legde uit, waarom hij den pre sident der Vereenigde Staten van Amerika niet kon bezoe ken cn hoopte hem alsnog te Parijs te ontmoeten. Het Fran- sche volk zal het tot een eer rekenen den president te ont vangen. De Fransche regee ring zal zich actief voorberei den over de op de conferentie te Jalta genomen besluiten. (B.B.C. en H.N.) DE DANK VAN 138 VLUCHTELINGEN. De kelders van Middelburg hebben de laatste dagen voor de bevrijding veel angst, veel zorgen en ook heel wat scènes gekend. Ieder heeft zoo zijn eigen herinneringen aan die „onder- grondsche" periode. Soms kan die herinnering ondanks alles heel goed zijn. In den kelder onder het pak- huis „Nooit Gedacht" op den Korendijk was de stemmin_ uitstekend; niemand werd ge weerd, elke plotselinge bin nenvader die niet op spijker laarzen het kelderluik naderde, was welkom. Het aantal vluchtelingen groeide zoodoende tot honderd- acht en dertig. Maar, vertelt ons één van hen, er waren maatregelen van orde geno men. De eigenaar, de heer S. van Eenennaam, hield er steeds den goeden moed in. De graanzakken werden ge rangschikt tot een ligbank, er was verlichting, er was versch water. De gastheer liet vooi brood zorgen, in dezen tijd, dat de bakkerswinkels beperk: verkochten. De kelder hield het prachtig, ondanks de tref fers in de onmiddellijke nabij heid. Eiken morgen werd schoon schip gemaakt, waarbij zelfs ontsmettingsmiddelen werden gebruikt. De organisatie in deze klei ne gemeenschap was uitste kend. De vluchtelingen hebben, in het daglicht teruggekeerd, dan ook gezocht naar een wijze om hun dankbaarheid jegens den eigenaar van het pand tot uit drukking te brengen. Ze zijn daarbij op het aardi ge denkbeeld gekomen in het gebouw, waar zij zooveel on vergetelijke uren hebben door gebracht, een gedenksteen aan te brengen. Het ligt in de bedoeling de zen steen Zaterdag a.s. om 2 uur n.m. te onthullen. De heer van Eenennaam zou het zeer op prijs stellen, wanneer alle 138 vluchtelingen op dat tijd stip bij zijn pakhuis aanwezig wilden zijn. Daar de verblijf plaats van sommigen niet be kend is, geven wij het verzoek gaarne door. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Oost en West-Souburg maakt be kend, dat aanvraagformulieren ter verkrijging van klompen kunnen worden afgehaald op het gemeentehuis op Vrrjdag 23 Februari a.s. van 9 tot 12 uur. Per gezin wordt één formu lier afgegeven, waarop het hoofd van het gezin de aan vraag op de voorzijde dient te stellen en de overige gezinsle den op de achterzijde met ver melding van namen, leeftijden en maten der klompen (bin nenwerks in c.m.) nauwkeurig. H.IOG HATER TE VLISSINGEN. Vrijdag 23 Febr. 11.53 uur, 1.34 m. -j- N.A.P.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1