MORGEN COLLECTE HULPVERLEENING Onzs internationale bstr Hevige gevechten in de Siegfried-linie. Japansch ondermijningswcrk in Indie, Japansch economische penetratie in Indië. ZEEUWEN BESEFT UW EEREPLICHT! aan bezet Nederland. Geeft met milde hand I De evacuatie van Walch FEUILLETON Ge M 09 Rommel Door de Nederlandsch-Indi sche Regeering is een rapport uitgegeven omtrent het werk der Japansche vijfde colonne in Indië. Het document is gereed gemaakt in de maanden tus- schen Pearl Harbour en de ca pitulatie van het Indische le ger en in het Engelsch vertaald onder den titel ,,Ten years ol Japanese burrowing" (Tien ja ren Japansche woelarbeid") Het bevat een serie opzienba rende onthullingen omtrent het even uitgebreide als brutale ondermijningswerk, door de Japanners in de laatste tien jaren voor hun aanval op de de mocratieën in Nederlandsch- Indië verricht. Hier volge' een kort overzicht der voornaam ste hoofdstukken. Protocol van Washington. Het stuk begint met een korte historische schets van het Nederlandsche bestuur in Indië en een uiteenzetting van het principe der opendeurpoii- tiek, die Nederlanders en vreemdelingen gelijke rechten gaf tot vestiging en uitoefening van bedrijven en beroepen. Het was deze politiek van ge lijke rechten, van het weigeren van elke voorkeursbehandeling aan wien dan ook, die den oor log nog tientallen jaren buiten de poorten van Indië heeft ge houden. Aan haar was het te danken, dat de V. S., Groot- Brittannië, Frankrijk en Japan in 1922 bij het z.g. Protocol van Washington zich weder- keerig verbonden, de integri teit van Nederlandsch-Indië niet aan te tasten. Een Japansch staatsman heeft eenige jaren geleden de stelling verkondigd, dat Japan zich niet langer aan verdragen gebonden kon achten, wanneer het er niet langer voordeel van heeft. Het Protocol van Washington is dan blijkbaar door de Japs van het begin af aan als 'n schadepost gevoeld, want uit het rapport blijkt dui- delijk, dat hun belofte nooit ernstig gemeend is geweest. Japan op den loer. Immers, reeds gedurende den eersten wereldoorlog waren teekenen te signaleeren van Japansche veroveringsplannen ten opzichte van Indië. Op de verschillende punten in den In- dischen Archipel en dat speciaal op strategisch belang rijke plaatsen, zooals eenzame kuststrooken, wegkruisingen, bergpassen vestigden zich Japansche visschers, kooplie den en houtzagers. Meestal hadden zij ter plaatse hoege naamd geen kans financieel vooruit te komen, maar zij bleven zitten. Bleven zitten met een hardnekkigheid, die slechts de verdenking kon wekken, dat hun beroep een camouflage was voor hun werkelijke acti viteit. In het bijzonder viel het op, hoeveel Japansche fotografen Indië binnenkwamen en speci aal op de kleinste eilanden trachtten, „een stuk brood te verdienen". Nu is het laten ma ken van een portret voor een inlander gewoonlijk een groote luxe en daarmede kon geen Japanner in de dessa in zijn levensonderhoud voorzien. Maar ook deze menschen ble ven. Zij kwamen tot in de uiterste hoeken der eilanden en knoopten veelvuldig betrek kingen aan met inlandsche ambtenaren, die uiteraard van groot belang voor hen waren. De Indische Regeering was van dit alles op de hoogte, maar zoolang geen vitale de- fensiebelangen in het gedrang kwamen, wilde zij van de poli tiek der open deur niet afwij ken. Groot-Aziatische Liga. In de jaren 19301940 kwam er in Japans houding ten op zichte van Indië eenige tee- kening. In Januari 1933 werd in Japan een „Groot-Aziatische Liga" gesticht, tot welker lei ders o.a. de latere premier Konoye behoorde. De liga wees in haar publicaties bij voort during op den „beklagenswaar- digen toestand der Aziaten in de landen onder blanke over- heersching" en eischte onder de leus „Azië voor de Aziaten" zelfs een terugdrijven van het blanke ras tot bewesten Suez. Deze Pan-Aziatische doctri ne werd officieele regeerings- politiek in Februari 1938, toen Konoye in zijn hoedanigheid van eersten Minister verklaar de. dat in Azië onder Japan sche leiding „een nieuwe orde" moest worden geschapen. De vorm hiervoor moest een „ge meenschap van vrije Aziati sche Volken zijn, waarbij Ja pan dan geen overheerschende, doch z.g. leidende rol moest vervullen. Een phraseologie. die wij tijdens de bezetting van Seyss-Inquart en zijn trawan ten ook tientallen keeren heb ben gehoord. Tenslotte proclameerde Ja pan in 1940 de z.g. „sfeer van gemeenschappelijke welvaart", waarbij alle landen van het Verre Oosten zich hadden aan te sluiten. Een kind begrijpt, dat dit slechts de bedekking is van een territorialen eisch. Toen de Nederlandsche Regee ring geen neiging toonde, Indië in deze sfeer te voegen, werd in de Japansche pers een felle ophitsingscampagne tegen haa. ingezet. Japansche ondermy.iingsactic Het rapport geeft dan een opsomming van de middelen, waarmede de Japs onder schandelijk misbruik der open- deurpolitiek, het Nederlandsen gezag in Indië trachtten te on dermijnen. Het moet gezegci worden, dat zij daarbij geen enkel gebied verwaarloosden. Zoo lokten zij, erop speculee- rende, dat het verlangen naar onafhankelijkheid uiteraard hei grootste is onder de intellec- Lueelen, een paar dozijn Indo nesische studenten naar Ja pan, door hun lage studiekos ten en zelfs studiebeurzen te beloven. Terstond'na aankomst begonnen zij deze jongens te gen het Nederiandsch gezag op te ruien. Diegenen, die zich voor deze propaganda niet ont vankelijk toonden, werden „ge negerd" en financieel in den steek gelaten. De meeste stu denten gingen echter niet op de propaganda in. Van hen die bezweken, waren bovendien de meesten nog opportunisten, die in ruil voor financieele voor- deelen gaarne een beginsel „beleden". Een tweede methode van ideologische penetratie was het koketteeren met den Islam. Waar de Japansche staats godsdienst, met zijn vergodde lijking van den Keizer, lijnrecht staat tegenover het abstracte Godsbegrip van den Islam moest er een groep gezocht worden, die deze belangstelling voor het Mohammedanisme kon legitimeeren. Deze groep werd gevonden in een kleine kolonie Mohammedanen, die tijdens de Russische revolutie uit Turkestan naar Japan was gevlucht. Voor deze menschen liet de Japansche regeering moskeeën bouwen in Kobe en Tokio, die met grooten ophef werden ingewijd door... Pan- Aziatische leiders. Om de Ja pansche sympathieën voor den Islam nog verder te bewijzen, werden in Japan uitgaven van den Koran en andere gewijde Islamietische boeken gedrukt, doch met zooveel fouten, dat de Mohammedaansche geeste lijkheid in Indië tegen het ge bruik dezer edities waarschuw de! Een groep Indonesische Mohammedanen bezocht na tuurlijk op Japansche kosten in 1939 een Islamietische tentoonstelling in Tokio, maar keerde terug met een vrij la gen dunk van wat zij aldaar aan godsdienstzin had aange troffen. In het algemeen ont snapte de ware drijfveer van een en ander niet aan de aan dacht der Indonesische bevol king. Perspropaganda. De perspropaganda der Ja panners was vrij omvangrijk. Zij stichtten periodieken in het Nederiandsch, Maleisch en Chi- neesch. Daarnaast werden bij verschillende bladen omkoo- pingscampagnes geopend: Ja pansche maatschappijen boden belangrijke quanta adverten ties aan en daarnakwa men verzoeken tot opname van pro-Japansche artikelen. Wer den de bijdragen niet opgeno men, dan hielden ook de adver tenties op. Naast de perspro paganda werd geleidelijk, ver moedelijk naar het voorbeeld der Duitsche methoden, de fluistercampagne ingezet Steeds traden daarbij 2 sug gesties op den voorgrond: de zwakheid van het Nederland sche bestuur in Indië en de onoverwinnelijkheid der Ja pansche weermacht. De campagne strekte zich niet alleen uit tot de inlanders, doch ook tot de Chineezen. Speciaal was het bekend, dat de Japaiische journalist Yoshi- muzi te Batavia geregeld in landsche restaurants bezocht en daar de inlanders en Chinee- sche bezoekers ophitste, het juk der Nederlandsche onder drukkers af te schudden. Hij voegde daaraan toe, dat Japan met zijn machtige leger en vloot gereed stond, de Wester- sche onderdrukkers voor altijd uit Azië te verdrijven. In Februari 1941 werd Yoshimuzi wegens zijn onder mijningswerk uitgewezen. Maar toen op 7 December '41, den dag van Pearl Harbour, al le Japansche onderdanen ge ïnterneerd werden, vond men hem, gecamoufleerd als inlan der, op Banka, met niet meer of minder dan 57.000 contan ten op zak! Hij bekende, dit bedrag van het Japansche con sulaat-generaal te hebben ont vangen. Het bleek voorts, dat hij aan boord van een Japan sche visschersboot clandestien Indië weer was binnengeko men Het geval geeft een dui delijk beeld van de werkelijke activiteit der z.g. Japansche visschers in den Archipel. Trots het vele geld, aan de nropaganda besteed, vonden de Japanners practisch geen weer klank onder de Indonesische bevolking. Hun woorden waren te zeer in strijd met hun da den in China 'en Mandsjoerije en de inlander zag zeer goed de adder onder het gras. (M. G.) Het rapport der Neder- lanusch-Indische reg, ering wijdt een afzonderlijk hoofd stuk aan Japans economische penetratie in Neierlandsch-In- dië. De lijn daarbij was steeds dezelfde: door het vestigen van ondernemingen camoutla. genetten te verkrijgen voor de Japansche spionnage, In de eerste plaats de vis- scherij. In Indië is het, gelijk in vrij. wel iederen staat, vreemdelin gen verboden, in de territoriale wateren te visschen. De ont zaglijke lengte der kustlijn vormt echter een belangrijke hinderpaal voor afdoende be waking en legio zijn dan ook de gevallen, waarin Japanners op „visschen" in de territoriale wateren werden betrapt. Daar bij werd dan meerdere k'eeren geconstateerd, dat zij verdach te peilingen verrichtten en kaarten samenstelden. In Ma kassar zag men Japansche visschersbooten contact zoeken met Japansche schepen in vol le zee. In October 1938 ontdekte een Nederiandsch vliegtuig op een patrouillevlucht nabij Billiton een Japansche motorboot, die zich onder verdachte omstan digheden in de territoriale wa teren bevond. Niettegenstaan de waarschuwingsschoten wei gerde de boot te stoppen, zoo dat het vliegtuig gedwongen was, op de boot zelf te schie ten. Terstond eischte de Ja pansche regeering in een ver bolgen nota aanbieding van ex cuses, bestraffing der schuldi gen en wat bij dergelijke ge legenheid nog meer gebruike lijk is. Ofschoon de Nederland sche Regeering hierop uiter aard niet inging, deed zij toch de toezegging, dat zij in het vervolg den Marine Lucht vaartdienst niet meer voor het opbrengen van schepen, doch uitsluitend voor verkennings doeleinden bezigen zou. Prompt volgde hierop een Japansche instructie aan de visschers, zich van vliegtuigen in het ver volg niets meer aan te trek ken en van toen af aan bleven de Japansche visschersbooten dan ook rustig in de Neder landsche wateren, wanneer een marinevliegtuig verscheen. Op welk een schaal de Ja panners de ..economische" pe netratie wilden doorzetten, bleek uit de oprichting eener visscherijmaatschappij met een kapitaal van niet minder dan 35.000.000 Yen. Deze onderne ming stelde zich ten doel, van zes plaatsen uit natuurlijk strategisch zeer belangrijke plaatsen doormiddel van een trawlervloot, geheel Indië van visch te voorzien. Kolonisatie-Maatschappij Naast de duizenden particu liere visschers kwam in 1920 de eerste kolonisatiemaat schappij. Haar resultaten wa ren onbevredigend, evenals die der later gevestigde onderne mingen. Doch de rentabiliteit speelde geen rol: het ging al tijd slechts om een pied-ü-terre voor de spionnage en de vijfde colonne. Hier bleek ook we der, dat de Japansche koloni satie, waar zij niet beschermd is door monopolies, slechts succes kan hebben in een ge matigd klimaat, in een land met een blanke bevolking, van welker hooger levensstandaard zij door het verrichten van hulpdiensten kan profiteeren. Het typische voorbeeld hiervan ïs Californië. Ook penetratie door de lucht. Boekdeelen sprak op zichzelf reeds de opening der Japan sche luchtlijn van Palau naar Dilly op Portugeesch Timor. Het lag voor de hand. dat een luchtverbinding tusschen twee zoo afgelegen gebieden vracht noch passagiers zou kunnen verkrijgen. Consulaire bagage door de nieuwe lijn aange voerd, bleek bij visitaite door de Portugeesche douane in strumenten voor militaire ver kenningen te bevatten. Na tuurlijk was het een vergis sing. Sedert 1933 werd tenslotte de geheele Japansche bevol king van Nederlandsch-Indië in dienst gesteld van de toe komstige oorlogvoering. De consulaten waren practisch mi litaire staven geworden en de Japansche handelshuizen waarvan vele geen andere be zigheid hadden dan spionnage vrijwel niet anders. Een veelvuldig toegepaste methode bij de spionnage was het lok ken van soldaten en matrozen in Japansche rendez-vous. Ook werden, doch tever geefs, Japansche vrouwen op officieren afgezonden. Het rapport beschrijft voorts de Japansche commercieele missie in 1940 onder den Mi nister van Handel Kobyashi. Het was deze delegatie, niet minder dan 30 man sterk, niet mogelijk, een aannemelijke re den voor haar komst op te ge ven. Blijkbaar was de bedoeling intimidatie en spionnage. Toen eenmaal het moeder land onder den voet was geloo- pen, begonnen de Japansche consuls onder de zeer doelbe wuste leiding van den consul- generaal elke anti-Japansche gedraging, van wien dan ook, op te blazen tot een incident en de Japansche vereenigingen kregen opdracht, dit vuurtje bij elke gelegenheid aan te wakkeren. „De Nederlandsch-Indische autoriteiten", zoo zegt het rap port letterlijk, „hadden veel zelfbeheersching noodig om geen stappen te doen, die den consul-generaal in de kaart zouden spelen". Deze ging zelfs zoover, dat hij den consul te Soerabaja gebrek aan loyaliteit verweet, omdat deze verklaard had, dat de ambtelijke rapporten over een bepaald incident in strijd waren met de feiten. Het ware de plicht van den consul weest, het incident tot de v-r eischte afmetingen op te bla zen! Aldus konden de Japs ook in Indië geen casus belli in han den krijgen. „Dan maar zon der" was blijkbaar de leus. toen in den morgen van 8. De cember 1941 de Japansche zelf moordbommenwerpers versche nen boven Pearl Harbour en de eindstrijd om de heerschap pij over den Pacific begon. (M. G.) VREES VOOR PEST OP JAVA. De gezondheidstoestand op Java gaat onder de Japansche bezetting gestadig achteruit. Op 2 Februari werd in een ra diobericht uit Batavia medege deeld, dat 200.000 is uitge trokken, teneinde alle moge lijkheden tot het uitbreken van pest den kop in te drukken". Verleden jaar werden ver schillende deelen van Java door pest geteisterd, als ge volg van de bedroevende hy giënische toestanden, waaron der de bevolking gedwongen is te leven. Het is zonneklaar, dat een bedrag van 200.000 volkomen ontoereikend is voor het verleenen van zelfs gerin ge hulp aan Java's 50 millioen inwoners. (Anep-Aneta) VOOR NEWS HEADLINES. The Siegfriedline is being attacked at several points. Goch cleared and Germajis cut off. 10.000 German prisoners between Maas and Rhine Americans advancing toward Saarburg. Daylight attacks on Nurnberg, Vienna, Triest, Brenner and North Italy by American aircraft. Crossen (oder-Bober) captured by Koniew. Another 8 towns and villages taken in Brandenburg. The Prime Minister and President Roosevelt had a conference with the monarches of Abyssynia, Egypt, Ara- by and the President of Syria at Cairo. At Alexandria then 'iscussed the war in the Paci 25 °/e van de opbrengst zal worden beschik baar gesteld voor de Zeeuwsche getroffenen. fic. WEDERGEBOORTE DER NEDERLANDSCHE MARINE Tal van Indonesiërs uit de bevrijde gebieden van Neder iandsch Oost-Indië hebben zich vrijwillig voor dienstneming bij de Koninklijke Nederland sche Marine aangemeld. Hun opleidingsschip in Australië is 'n dappere kleine mijnenveger, welks oorlogsprestaties op even hoog peil staan als die van andere Nederlandsche oorlogsvaartuigen. Dit opleidingsschip van de Koninklijke Nederlandsche Ma rine heet Hr. Ms. „Abraham Crijnssen". Het maakt korte en lange opleidingsreizen, waarbij den leerlingen een grondige opleiding gegeven wordt inzake den gewonen dienst, alvorens zij dienst mo gen doen op de Nederlandsche oorlogsvaartuigen. Hr. Ms. „Abraham Crijns sen" is een der overlevenden van de zeestrijdkrachten in Oost-Indische wateren en het laatste oorlogsschip, dat Soe rabaja verliet. Het wist aan de Japanners te ontkomen door zich te camoufleeren als een „drijvend tropisch eiland" Nadat het in Australië was aangekomen, werd munitie ge laden, waarna het schip als escortevaartuig in Noordelijke wateren dienst deed. Nadat er gebieden in Oost- Indië bevrijd waren, was het noodzakelijk de „Abraham Crijnssen" in te richten als oplei lingsschip voor de talloo- willig voor dienst bij de Ko ninklijke Nederlandsche Ma rine hadden aangemeld. De wedergeboorte der Koninklijke Nederlandsche Marine heeft thans plaats en de „Abraham Crijnssen" zal daarbij een be langrijke rol vervullen. (Anep-Aneta.) DISTRIBUTIE Aardappelmeel voor slagers. Ten aanzien van de mede deling omrent de verstrek king van zegels, rechtgevende op aardappelmeel aan daar voor in aanmerking komende slagers, wordt belanghebben de detaillisten en grossiers ter kennis gebracht, dat bedoelde zegels uitsluitend in de 4e week van iedere periode bij den distributiedienst kunnen worden ingeleverd. Voor de eerste maal kunnen deze zegels dus worden inge leverd in de week van 12 tot 16 Maart. Vervolgens in de week van 9 t.m. 13 April, enz. Het minimum aantal in te leveren zegels bedraagt 10 stuks. De distributiedien sten zullen verstrekken nood- coupures aardappelmeel. DISTRIBUTIE Y'LEESCH. Bekend gemaakt wordt dat. in tegenstelling met het gepu bliceerde in „de Vrije Zeeuw" dd. 19 dezer, op de bonnen gemerkt 9A en 9B Vleesch respectievelijk 200 gram en 50 gram vleesch voor ^e inwoners van Walcheren beschikbaai (B.B.C.) ze Indonesiërs, die zich vrij- zal worden gesteld. NEDERLANDSCHE DOKTERS NAAR INDIË. In nog bezet Nederland is een organisatie gevormd van Nederlandsche en Indische ge- neesheeren, die onmiddellijk na de bevrijding van Nederland naar Indië zullen vertrekken om zich ter beschikking te stellen van den medischen dienst der invasielegers. Meer dan 150 chirurgen en andere specialisten hebben zich bereid verklaard zich bij de organisa tie aan te sluiten. De voorbe reidingen voor de inrichting van een basishospitaal zijn ge reed, waarbij de kleinste bij zonderheden geregeld zijn. Het ligt in de bedoeling, al len, die als patiënt worden op genomen, te behandelen totdat zij volledig hersteld zijn. Daar toe zal een reconvalescenten kamp of sanatorium in de na bijheid van het hospitaal wor den opgericht. Het plan is, dat een deel van deze organisatie na het einde der vijandelijkheden in Indië zal blijven om deel te nemen aan den heropbouw, speciaal voor de bestrijding van epide mieën. (Anep-Aneta) Ned. Indië's toekomstige betrekkingen met Australië. Kolonel F. H. Wright, con sul voor Nederland en oudste verbindingsofficier bij het Ne derlandsch-Indische leger, heeft op de Geelong Rotary Club in een toespraak ver klaard, dat Nederlandsch- Indië in de toekomst Austra lia's grootste en meest nabij gelegen buitenlandsche markt zou worden. Hij stelde de goede betrekkingen tusschen Australië en Nederiandsch Oost-Indië op den voorgrond, die, zooals hij zeide, na ge zamenlijk gestreden te hebben elkaar nog beter zouden be grijpen. Kolonel Wright legde den nadr k op de groote moge lijkheden op het gebied van economische en commercieele ontwikkeling, die aan beide landen ten goede zouden ko men. Hij voegde daar aan toe, dat het probleem na den oor log niet zoozeer zijn zou nieuwe markten te zoeken dan wel de oude te behouden. Er is geen reden, zoo zei hij, om aan te nemen, dat Australië niet zijn plaats op economisch gebied in Nederiandsch Oost- Indië zou kunnen handhaven, als er een behoorlijke samen werking en een goede ver. standhouding tusschen werk gevers en werknemers bestond. (Anep-Aneta.) Het grootste gedeelte van Goch is in geallieerde handen. Alleen in het Zuiden van de stad bieden de Duitschers nog verwoeden tegenstand. De Schotsche troepen dringen met tanks en vlammenwerpers ver der de stad binnen. Goch is een, belangrijk versterkte ves ting in de Siegfriedlinie. In dezen sector werden 1000 krijgsgevangenen binnenge bracht. Sedert het begin van het offensief is het aantal ge vangenen tot 9000 gestegen Het bruggenhoofd ten N. van Echternach is 18 km. lang en dringt 5 a 6 km. in Duitsch- land door. De tactische luchtmacht kon door de betere weersomstan digheden 1000 aanvalsvluchten uitvoeren. Ze bestookte doelen achter het front van generaal Pattons leger. 600 spoorweg wagons en 250 vrachtauto's werden vernield, een nog groo ter aantal beschadigd. Bij Saargemünd werd een aantal dorpen veroverd. Steeds meer Duitsche krijgsgevangenen. In Oost-Pruisen werd de ring rond de troepen die langs de Baltische zee ingesloten zitten, nauwer aangehaald. Op zee hebben vliegtuigen en schepen van de Russische BaltiscKe- Zee-vloot 5 Duitsche schepen tot zinken gebracht. In de buurt van de steden Schnei- demühl en Schwerin werd een omsingelde vijandelijke leger groep vernietigd. 3000 gevan genen werden binnengebracht. Het leger van Rokosowsky boekt op het oogenblik de meeste terreinwinst. Het staat ?0 km van Danzig. Neuen- burg werd veroverd. Graudenz omsingeld. Duitsche tegenaanvallen. Bij Kotbusz sloeg maar schalk Koniews leger verschiL lende Duitsche tegenaanvallen af. Ook in Oost-Pruisen vielen de vijandelijke troepen aan, met het doel naar het W. uit te breken. Deze werden even eens, onder zware verliezen, verijdeld. In Hongarije moesten de Russen tusschen Koborn en de Gran eenige dorpen ontruimen. Bij en in Breslau w^r-Tt he vig gestreden. Stoottroepen van het Russische leger zijn reeds in de binnenste verdedi gingslinie doorgedrongen. De vijandelijke troepen in deze stad worden door middel van vliegtuigen van voorraden voorzien. Door de operaties der Russische luchtmacht, die dag en nacht boven Breslau opereert, lijden de Duitschers zware verliezen. Activiteit van het Iucht- wapen. De Engelsche luchtmacht bombardeerde bruggen over den Rijn. Wezel werd voor de 3de maal in 4 dagen aangevallen. De overige aanvallen wer den door de Amerikanen uitge voerd. Deze bombardeerden doelen in Siegen, Osnabrück, Rheine en Munster. De escor- teerende jagers konden, door dat er geen tegenstand der Duitschers in de lucht was, GEEN VOORBARIG OPTIMISME. De heer W. H. de Roos, regeeringsadviseur voor Ja pansche zaken, heeft in een toespraak tot het Australische- Amerikaansche Genootschap verklaard, dat de Geallieerden nog maar de zoom van het Japansche verzet in de Stille Zuidzee raken en gewaar schuwd tegen een voorbarig optimisme. Hij wees tevens op het onge lukkige en onverantwoordelijke gekibbel tusschen de Gealli eerden, dat ver van het ge vechtsfront was ontstaan en waaraan het thuisfront te veel aandacht schonk. De heer de Roos, die 20 jaar lang in Japan in den diplo- matieken dienst geweest is, zei oorts dat het jaar 1944 den Nederlanders een groote teleurstelling gebracht heeft, maar het was aanmoedigend te zieh hoeveel jongeren zich vrijwillig aanmeldden in het bevrijde gebied om den strijd tegen de Spil voort te zetten. De herovering van de Phi. lippenen gaat geheel volgens het vooropgezette plan, maar zelfs wanneer alle eilanden in de Stille Zuidzee heroverd zijn, dient men Japan zelf nog aan te vallen. Een vijfde deel van 's werelds totale bevol king was alsnog door de Ja panners onderdrukt. De Japansche oorlogsplan nen zijn niet gebaseerd op de veronderstelling van een Duit sche zege in Europa. De Ja pansche leiders zijn er op voorbereid zelfs in het geval van een Duitsche nederlaag den strijd tegen de Geallieer den voort te zetten. Het moreel in Japan is krachtiger dan dat in Duitsch- land en Japan is niet alleen krachtig o, militair, maar ook op geestelijk en psycholo- iseh gebied. De godsdienst in Japan heeft plaats gemaakt voor vaderlandsliefde. Het bombardeeren van Ja pansche steden kan niet de in eenstorting van het land be werken, maar zal veel eerder het Japansche volk vastbeslo- 'ener maken. Deze oorlog is een totale tusschen twee syste men, waarvan er één, wenneet dit niet absoluut wordt uit geroeid, over een jaar of tien of vijftien weer zal oplaaien doelen op den grond aanvi len. Mosquito's attakkeerdei Erfuhrt, Leipzig en Chemnit Van Italië uit werden doelt in Oostenrijk gebombardeei Vooral Weenen, Graz en KI genfurt werden bestookt. In Italië werd de Brenn pas aangevallen. Van het Italiaanse front. De gevechtsactiviteit in It lië beperkt zich tot wederzij patrouilleeren. De Italiaanse verzetsbeweging meldt, dat toenemende activiteit der Du schers is waar te nemen. Dt ondanks werden 2 schepen t zinken gebracht, een transfi mator en een hoogspannini kabel opgeblazen. De Duitsche soldaten Noord Italië geven hun verS op, uit vrees dat hun treil aan het Oostfront terecht len komen. Amerikaansche Vliegen' Forten hebben wederom hevigen aanval op Tokio daan. Ook Nakoja werd bombardeerd. 20 vijandelij vliegtuigen werden neei-j schoten. Liberators bom bi deerden doelen op Formosa Borneo. De Japanners krijgen h hard te verduren. De Amerikanen hebben rei 1'3 deel van Iwosjima in hi den. Het Japansche garnizo telt ongeveer 13.000 man. tegenstand van de vijandelij troepen neemt toe. Vóór landing voerden de Ameril nen een reeks luchtaanval! uit, die 72 dagen onafgebrol voortduurden. Bovendien wi deze vesting de laatste da| aan een zwaar zeebomba ment onderworpen. 800 si pen namen aan de lam deel. 2 liepen schade op. één schip ging verloren. Op den eersten dag van groote luchtoffensief ti Japan schoten de Amerik 332 toestellen neer. Op Luzon hebben de Ami| kanen het fort Willi Mackenly in het Zuiden Manilla veroverd. De operaties op Corregil worden voortgezet. In Birma bieden de Jai ners meer tegenstand. Ze dj voor het eerst sinds laai tijd tegenaanvallen met tai Minister Churchill en Edi zijn in Engeland aangekomt Op hun terugweg van de Kn naar Engeland hebben Athene en Caïro bezocht. Cairo werden besprekingen voerd. De gezondheidstoestand i den Paus. die 6 dagen gelei ziek is geworden, is nog i verbeterd T)e r-aus heeft fluenza en keelontsteking B.B.C. en Hl De repatrieering der Frankrijk uitgeweken Bel, is thans begonnen. Elke wi vertrekken er honderd hun vaderland. (A Voor Duitschers, die willen doorvechten, hl Himmler „oorlogsgerechts ven" ingesteld. (B.B, Met blijdschap en dankbaar heid geven wij kennis van de geboorte van ons Zoontje en Broertje AARNOUD DINGENUS. M. POTTER. L POTTER—FELIUS. DIG. Vlissingen, 19 Februari 1945. Paardenstraat 49. Voor de deelneming die wij ontvingen bij het overlijden van onzen geliefden Zoon en Broe der ROELOF, betuigen wij onzen hartelijken dank. F. F. TER POORTEN— CAPELLE F. TER POORTEN. Vlissingen, 21 Februari 1945. ALLE GEËVACUEERDEN VAN SINT LAURENS worden er nogmaals op attent gemaakt dat zij Vrijdagavond 23 Februari a.s., om half acht, in de Bogardzaal te Middel burg verwacht worden, waar hen een gezelligen avond door ons zal worden aangeboden. Diegenen welke nog geen persoonlijke uitnooddging ont vingen, omdat hun evacuatie adres bjj ons niet bekend was kunnen een programma aan de zaal krijgen. Ieder inwoner van Sint Lau rens is welkom. Zegt het voort! Het Bestuur der C. J. V. „IMMANUËL' Sint Laurens. CHRIST. HIST. UNIE. Middelburg Op Maandag 26 Februari a.s., des n.m„ 8 uur, spreekt Dr. W. H. BEEKENKAMP, Ned. Herv. Predikant, alhier, in samen werking met de afdeeling „Jong Hervormden", in de Bo gardzaal, over: „De Boodschap "er Urgentie-Commissie van de Ned. Herv. Kerk" (naai hare maatschappelijke betee- kenis). Ieder is welkom! Gevraagd: WINKELJUFFROUW en EENIGE NAAISTERS. Firma H. MEIJER, Damescon- fectie, Londensche Kade 37, Middelburg. MUZIEKSCHOOL 1ETSY BONTHUIS- -D'HONT Inlichtingen: Rouaansche Kade (Anep-Aneta.) 53, Middelburg. MIDD VRIJZ. HERV. JEt GEMEENSCHAP. Ledenvergadering op Vrjj 23 Februari 1945, om half i 's avonds, in de Consist! kamer der Doopgezinde K ingang Blindenhoek. Aller komst dringend gewenscht: Allen die iets verschut zijn aan-, te vorderen hel van. of stukken of waa: onder zich hebben van w den Heer JACOBUS SC MOND, in leven geniee ontvanger, wonende te Ga fe en overleden te Vrouwi er 23 Januari 1945, wordt zocht daarvan opgave te ten kantore van Notaris TERPSTRA te Middelburg MIDDELBURGSCHE BAKKER SORGANISATI Ledenvergadering op Dom dag 22 Februari te 7.30 zaal Den Boer, Giststraat, ielburg. HET BESTU! Heeren. en Dames-Kleef kerij J. A. VAN OFFENBE St. Janstraat 28, Middelt'll vraagt een I' JONGEN of MEISJE voor het atelier. NED. STAATSLOTER Hoofdagentschap: G. WAGENVOORT, i| Meidoornlaan 22 - Middel!» Houders van door ons tfl geven nog niet uitgek'ff nummers, worden in hun belang aangeraden deze 'V mers zorgvuldig te bewan Na de bevrijding van N° Nederland zal zoo spoedig gelijk tot afwikkeling ff' overgegaan. Tijd. correspondentie-' te Middelburg: Nieuwe Of schestraat 48a. Thuis var tot 6 30 uur n.m. Voor directe indiensttf worden gevraagd door de M. L. POLAK Zn. ATTTOGENISCH „.ASSC| en enkele LEERJONGE Aanmelden dagelijks, kantoor Gortstraat 53, delburg. Vanaf Maandag 26 FeW wordt door mij de melk i( om in Middelburg aan W>- zorgd. Deze week worden de W- „o* "gCh"ï; LOTlKf In een zeer druk bezochte bijeenkomst der Zeeuwsche Volks Universiteit heeft Pro fessor Dr. M. Bokhorst een zeer belangwekkende causerie ge houden over onze internationa le betrekkingen na den oorlog. De spreker begon te wyzen op het groote gevaar, dat Duitscbland ook na den huidi- gen oorlog kan beteekenen voor den wereldvrede. Hij stel de de vraag wat Nederlands bijdrage zal zijn om dit gevaar te beperken. Allereerst dienen we een an-l dere mentaliteit aan te kwee ken. De neutraliteits- en zelf- standigheidspolitiek van voor den oorlog zijn dood. Wij ken den in dat tijdperk geen inter nationale staatkunde. Hierin nu dient verandering te ko men. Maar dat zal alleen mo gelijk zijn, wanneer we een ruimere kennis van interna tionaal beleid aankweeken. Vroeger stelde de Nederlan der geen belang in de proble men van de internationale po litiek. Nu moeten we gaan bouwen aan onszelf en aan de jeugd. Het onderwijs, zoowel lager, middelbaar als hooger, moet „burgerschapskunde" loe ren, moet kennis verschaffen over politiek en internationale betrekkingen. De politieke par tijen moeten zich bewust wor den van haar standpunt ten aanzien van het buitenland en het beleid der regeering in dit opzicht verdient in de Staten- Gencraal een grootere belang stelling. Ook moet het apparaat wor den verbeterd. Niet alleen adellijke personen moeten in staat worden gesteld hun land in een diplomatieke loopbaan te dienen. De bezoldiging der diplomaten moet beter worden en zij behooren ook een econo mische en sociale opleiding te krijgen. De spreker brak een lans voor het aanstellen van diplo maten, belast met de cultureele betrekkingen tusschen de lan den. En de diplomaten mogen niet verhinderen, dat de volke ren elkaar zelf ontmoeten. De opbouw van een Neder landsche staatkunde. ET zyn verschillende elemen ten, die een belangrijk deel zul len moeten uitmaken van de nieuwe staatkunde. Het besef moet levendig worden, dat Nederland cien Europeesche randstaat is. Ons land moet samengaan met En geland en met alle staten in Europa, die bedreigd worden door een macht, die streeft naar de alleenheerschappij op het continent. rir eer tre gei voc vai I vai dei hu: one de: zijl vei zaï Hoe vergaat het onzen evaci II „Ze vechten elkaar de deur uit!" weten sommigen ons te vertellen en knikken veelbe- teekenend met het hoofd. „Dear in Zuid-Beveland zitten ze ook niet op die evacué's te wachten!" Werkelijk niet? Wanneer het goed is, natuurlijk wel. anneer het goed is zijn er voorbereidingen getroffen om hen te ontvangen. Dan heeft het B.A.B. (Bureau Afvoer Burgerbevolking) met de ge meentebesturen overleg ge pleegd en zijn de maatrege len getroffen om de evacué's onder te brengen. Dan is er in de gemeente van ontvangst een evacuatie-commissie sa mengesteld. Dan zijn het dis tributiekantoor en de cen trale keuken van de komst der nieuwe inwoners verwit tigd en wordt er een dienst georganiseerd, die de men schen naar hun adressen brengt. Dan is er warme kof fie en een snel werkende ad ministratie. Kortom, dan zit net heele dorp op de evacué's te wachten! Wanneer het goed is -oedUp'F w/s het vaak tl?' groed soms! vooïafin htfbe2!." -Wer^ ringrnr~rtdlKe UitZ0'lde Het is voorgekomen, dat de eVacU(5.s in koude en er zeif?eeUW aankwamen en schik h/L Reen lokaliteit be- scnikbaar was, waar ze eens komen enhde zalrhaaI konden werden afgehandeld °P Stmat insUntrieshetbelaPstrmeent 7" de cuatie, is hieZ' vderb^; me het eer ziei gro one inw pla: gev beh lijk zelf bak h- zijn Alli wat con En ong een stel krij jtn| daa aan zijn wor ond< mili dien aar, op 3. Nu begonnen Lieutenant- Colonel Keyes en Captain Campbell de verdieping te doorzoeken. In de eerste ka mer was niemand aanwezig, maar in de tweede stonden de Duitschers klaar. Toen Lieu tenant-Colonel Keyes de deur openwierp weerklonk een he vig' vuur. Lieutenant-Colonel Keyes zakte in de deurope ning doodelijk getroffen ineen, bergeant Terry schoot drie magazynen van zijn tommy dn?,-in de ,d°nkere kamer leeg, ben u:lerP Captain Camp- kamer handgTanaat in de ir-rftis o SS a Cross "Te!? nr C het victorla bell zich 0 CaPtain Camp- kameraad e? den stervenden hij door gebogen had werd een verdwaalden ko gel been De verrs maar ongel wezif zich Rome kolon gedoe werd tain Terry veiza hand; naar vel Capti gaf t achte niet 30 ki terre: drage vange trok man, de el, nieler Aang sprin;

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2