De Vrije Zeeuw Oe Said op Rommel! ZUID HELPT NOORD KANSELBOODSCHAP COLLECTE VAN A.S. DONDERDAG STADSNIEUWS De vijand is nu daar, waar wij hem hebben willen. FEUILLETON Laatste Berichten ES&EF VLISSINGEN MIDDELBURG Wij staan gereed voor de laatste ronde- De aanval op Goch. De geallieerden rukken steeds dichter op naar de versterkte stelling in de Sieg- friedlinie, Goch. Ze zijn slechts 1 km. van het centrum van deze stad verwijderd. Goch wordt van drie zijden aange vallen en van de 7 wegen, die naar deze stad leiden, hebben de Duitschers er slechts 1 over. In de bosschen bij Kalkar worden verwoede gevechten van man tegen man geleverd. De stad zelf wordt eveneens bedreigd. 8000 gevangenen werden reeds sedert het begin van het offensief binnenge bracht, 7 8000 zijn gesneu veid. Tusschen Goch en Kalkar werden 900 parachutisten ge vangen genomen. Het 3e Amerikaansche leger is van zijn bruggenhoofden over de Sauer en de Our uit weer enkele kilometers opge rukt. 5 steden tusschen Ech- ternach en Priim werden ver overd. Het 7e Amerikaansche leger vecht weer op Duitsch grond gebied. Ze hebben de bos schen ten N. van Auesmacher bereikt. Dagorder van maarschalk Montgomery. Volgens Duitsche berichten zou het 2e Britsche leger tot een aanval zijn overgegaan Deze operaties worden ge steund door talrijke tanks. De geallieerden hebben hierover nog geen mededeeling gedaan. Wel heeft Montgomery in een dagorder, gericht tot zrjn troepen, o.a. het volgende ge zegd: „We hebben onze vijand nu daar. waar we hem hebben willen. Hij zal weldra den ge nadeslag krijgen,en wel op een ongewone manier, die van twee zijden zal komen. De ge weldige' successen van het Russische leger heeft onze overwinning dichter bij doen komen. We staan gereed voor de laatste ronde. Dit zal nog vele moeilijkheden met zich mee brengen, maar onze vijand moet knock-out". Veldmaarschalk von Rund- stedt heeft naast het Ridder kruis en het IJ ze "en Kruis ook nog het eikenloof met de zwaarden ontvangen. Von Kluge, von Manstein en "on K'eif hadden ook al een der gelijk aantal onderscheidingen verkregen. Deze drie zijn allen vlak na de ontvangst omgeko- I men. bereikt. Maarschalk Koniew veroverde hier Krudnist. In Pommeren vielen de Duit schers herhaaldelijk aan in de richting Stargard. Het doel van deze aanvallen is, de daar omsingelde strijdmacht te bevrijden. De tegenaanvallen werden alle onder bloedige verliezen der Duitschers afge slagen. Zware Duitsche verliezen Ten Z. van Danzig is Grau- denz omsingeld. Vele Duit schers sneuvelden hier. In de buurt van Schneidemühl werd een groep Duitschers, die hier ingesloten zitten, vernietigd. 2000 man werden gevangen genomen. De vesting Schwerin heeft gecapituleerd. 13.00 Duit schers gaven zich over. Hoe verder de Russen Breslau bin nendringen, hoe grooter de verliezen der vijandelijke troe pen worden. Het begint er naar uit te zien, dat de Duit schers hier nog zwaardere ver liezen zullen lijden dan bij Boedapest. De Roode luchtmacht steunt de landoperaties op een schit terende manier. De Duitsche troepentransporten worden u.vare verliezen toegebracht. Zaterdag werden 88 vliegtui gen en 115 tanks vernietigd. Van de 30 opgestegen Duit sche jagers schoten de Russen er 8 neer. Voortgezette luchtaanvallen. Mosquito's bombardeerden doelen in Berlijn en Mannheim. Van Italië uit werden pun ten in Oostenrijk aangevallen. Voora! Linz had zwaar te lij den. Ook werden bruggen in den Brennerpas bestookt. De tactische luchtmacht steunde de operaties aan het Westfront door een aanval op Wezel uit te voeren. Beslissende acties in de Stille Zuidzee. Eerste Jaargang - Nummer 75 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 09. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60. Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansehe Kaai 39, Tel. 2009. Dinsdag 20 Februari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 36 cent. Per kwartaal f 3.30. Losse nummers 5 cent. Maatregelen tegen overstroomingsgevaar van Middelburg echter niet beschikbaar, Maarschalk Cherniakowskyf Moskou meldde Zondagavond, dat maarschalk Cherniakow- sky tengevolge van in Oost- Pruisen opgedane verwondin gen is overleden. Hij was 36 jaar en bevelhebber over het 3e Wit-Russische leger, dat m Oost-Pi-ui.yen opereert. Hij was de jongste generaal die I een dergelijke positie bekleed- I de. Cherniakowsky was de zoon van een Joodsch spoor- r wcwarbcder. Op 18-jarigen leeftijd begon hij zrjn militai re loopbaan. Het leger van Koniew heeft de Duitschers in Brandenburg en Saksen weer nieuwe slagen toegebracht. Ze veroverden 2 groote steden. Maarschalk Zhukow heeft ver schillende Duitsche tegenaan- vallen in Pommeren gekeerd Achter het front wordt de ver nietiging van de omsingelde vijandeliike groepen voortgezet Nauenberg aan de oiuies viel in handen van het Roode leger. 800 Duitschers werden gevangen genomen, terwijl 900 spoorvegwagons en 14 loco motieven buitgemaakt werden Verder naar het Noorden is Sagan aan de Bober na hevige gevechten veroverd. D« lijken van 1400 Duitschers werden in de straten geteld. In den sector Görlitz werd de Neisse op nieuwe punten De operaties op het eiland Corregidor, waar de Amerika nen eenige dagen geleden zijn geland, verloopen gunstig. Een groot aantal voorname posi ties werd veroverd. De Ameri kanen verdrijven nu de Japan ners uit een tunnel, die onder de vesting door'oopt. Het bombardement on Iwo- jima wordt met onverminderde hevigheid voortgezet. De ge allieerden hebben het Japan- sche bericht, dat de geallieer den hierop zijn geland, beves tigd. Dit eiland ligt op iets meer dan 1000 km. ten Z. van Tokio. De baai van Manilla is thans voor de geallieerde scheepvaart opengesteld. In Birma heeft het 14e Brit sche leger een nieuw bruggen hoofd over de Irawadi op fin km. ten Z. van Akyab. Dit bruggenhoofd is 6 km. breed en 2 km. diep. De Japansche tegenstand wordt minder. Politieke berichten. Uit Parijs wordt gemeld, dat generaal de Gaulle ergens in Afrika een ontmoeting zou hebben met president Roose velt. Generaal de Gaulle heeft deze uitnoodiging afgewezen. Generaal de Gaulle wenscht de besprekingen in Parijs te voe ren. Daar president Roosevelt de uitnoodiging naar Londen te komen heeft afgewezen, achtte hij het niet gerecht vaardigd de Gaulle in Parijs te ontmoeten. De uitnoodiging blijft niettemin van kracht. Argentinië heeft een scherp protest aan Duitschland ge zonden. De Duitschers verbie den reeds gedurende een jaar, dat Argentijnsche diplomaten naar hun land terugkeeren. wanneer Duitschland weigert H te laten, zal Argen tinië dit land als vijandelijk beschouwen. Brandstoffen voor kamer- en pensionbewoners. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat voor de maanden Februari en Maart 1945 in beperkte mate brandstoffen voor kamers- en pensionbewoners beschikbaar kunnen worden gesteld Het aanvragen dient te geschieden door den hoofdbewoner (pen- MD S^lV °P ee" formulier Met het oog 0p de huidige 2. Een minuut voor middernacht. Hij besloot niet langer te wachten, maar moest thans het geheele aanvalsplan wij zigen, waarbij hij twee afdee- lingen vormde. Lieutenant-Co lonel Keyes, die de eerste af- deeling commandeerde, zou het Duitsche hoofdkwartier en het huis van generaal Rommel aanvallen. Hij had Captain Campbell en 17 man onder Z1.®h. De tweede afdeeling, die uit Lieutenant Cook en 6 man bestond, werd opgedragen te- eJ> telegraafdraden te sniJden op het fcruis- *an wegen ten Zuiden -n Cyrene- colonel Laycock achter t3PK,"e verzamelplaats achter te blijven om daar met =ccr»S<Kgeant en twee man een 'cr bruggenhoofd te vormen en de reserve-munitie en re- ï?"eTtS?en- te bewaken, men hÏÏ™ ZIJ tevens naar men hoopte, de rest van het ku, nen opwachten aan wei y'genden nacht aan wal gezet werd kolenpositie is het slechts mo gelijk brandstoffen toe te wij zen aan pensions, die 3 of meèi pensiongasten regelmatig in pension hebben, of waaraan ka mers worden verhuurd. De aanvraagformulieren kunnen worden afgehaald iede- en werkdag des morgens van 12 en des middags van 24 vonrvP i Distributiekantoor, vooizaal, loket 1, tot 28 Fe bruari 1945. alsmede bij de agentschappen. J Daar ons van verschillen de zijden inlichtingen gevraagd zijn over het overstroomings gevaar voor verschillende Middelburgsche stadsgedeelten, hebben wij den wnd. Directeur van Gemeentewerken, den heer Mathijsen, gevraagd deze zaak in ons blad te behande len. Hij schrijft ons: Middelburg wordt in de eer ste plaats bedreigd door de hooge vloedstanden in het Ka naal door Walcheren. Doordat de sluis te Vlissingen is ver nield staat dit kanaal in open verbinding met de zee. Om deze hooge vloedstanden te beperken werd onder leiding van den Rijkswaterstaat een overlaat in den kanaaldijk ge maakt, waardoor aangenomen mag worden, dat de hoogst te verwachten waterstand in het kanaal lager dan 3 M. -f- N.A.P. zal blijven. Door deze vloedstanden zouden de ge bieden bedreigd worden, gele gen langs het kanaal en Bin nenhaven en bovendien de ge bieden gelegen aan de Gracht, wanneer het oude keersluisje nabij de Stadsschuur eens mocht bezwijken. In de tweede plaats wordt Middelburg bedreigd door de hooge vloedstanden in het overstroomde gebied. De te verwachten hoogte van deze vloedstanden zijn niet vast te stellen in verband met de vele onbekende factoren. Voor de te nemen maatre gelen tegen het overstroo mingsgevaar komen vele pro blemen naar voren, waarvan de volgende mogen worden be schreven. KISTDAM OM DE BINNENSTAD. In verband met het over stroomingsgevaar werd beslo ten een waterkeering te ma ken om een zoo groot moge lijk deel van de stad. Dit deel wordt in hoofdzaak bepaald door het rioolstelsel. De riool- gebieden Achtersingel, Looiers- singel en Klein Vlaanderen zijn aparte rioolgebieden, wel ke door de lage ligging wor den bemalen door electrisch gedreven pompen. Deze gebie den zijn derhalve afhankelijk van de pompinstallaties en van de electrische stroomvoor ziening. Bovendien worden de ze gebieden met overstrooming bedreigd van uit het over stroomde gebied, van uit de Gracht en van uit het kanaal over den Blauwedijk. Deze ge bieden konden hierdoor niet worden opgenomen binnen de te maken waterkeering. Het riooigebied tusschen kanaal en Binnenhaven kon door zijn ligging ook hierin niet wor den opgenomen, terwijl het ri- oolgebied Dampoortstraat door zijn directe loozing op het overstroomde gebied er even eens buiten moest vallen. Hiermede was de ligging van de waterkeering bepaald en werd op die plaatsen waar de kade, straat of bolwerk la ger dan 3 M. -j_ N.A.P. was gelegen een waterkeering op deze hoogte aangebracht, ook langs het bolwerk voor het noordoostelijk deel der stad, teneinde afdoende beveiliging tegen overstrooming te ver krijgen. Doordat de waterkee ring gemiddeld 1 meter hoog werd en op vele plaatsen geen maakt. Er was voldoende hout zoodat een deel van de wa terkeering als kade is uitge voerd. Deze waterkeering kwam reeds gereed en heeft een groot deel van de stad be hoed tegen overstrooming bij den hoogen vloed van 19 Janu ari j.l. OMKADING VAN KLEIN VLAANDEREN. In October werd reeds een aanvang gemaakt met het aanleggen van een kade op de bolwerken van den Poelen- daele Singel tot aan het Noord plein. Door verschillende om standigheden kwam deze kade niet op tijd gereed, zoodat een groot deel ten westen van de Gracht overstroomde en al leen Klein Vlaanderen op het nippertje kon worden behou den, dank zij het energieke werken van een groep bewo ners onder leiding van het blokhoofd. De kade van Klein Vlaanderen werd eerst gemaakt op 1.50 M -(- N.A.P. en later op de hoogte van de Heerengracht gebracht nl. 2 M. -4- N.A.P. Regelmatig werd aan deze kade doorgewerkt en, toen de kistdam grooten deals gereed kwam, kon dit werk nog met grooter kracht doorgezet. Op 19 Januari was de kade langs Klein Vlaande ren geheel op 2 M. N.A.P. gebracht en de kade op het Seisbolwerk en Langeviele bol werk tot aan het v.m. Militair Hospitaal bijna gereed, toen in het overstroomde gebied een vloedstand kwam van ver bo ven 2 M. 4- N.A.P. Hierdoor stroomde het water over de kade, van doorbreken was geen sprake. Er ontstonden enkele kleine gaten door het over- storten van het water, welke gaten in één dag werden ge dicht. Door deze ondervinding ge leerd, werd nader besloten de kade langs het geheele bol werk ook op 3 M. _j- N.A.P. te brengen. Hiervoor is het noodig, dat een dijk van 2 h 3 meter hoogte wordt ge maakt, waarvoor voldoende klei kan worden gehaald van het Molenwater. Het buiten talud zal worden bekleed met puin, waardoor een kleine zee dijk ontstaat, waarvoor vol doende ruimte aanwezig is en die beter geacht kan worden dan een kistdam. waarvoor bovendien niet voldoende hout kan worden verkregen. Zoolang deze dijk niet ge reed is, blijft bij storm en een hooge vloed kans van over strooming bestaan, terwijl, bij defect aan de pompen of bij het uitvallen van den electri- schen stroom, de laagst gelegen woningen water op den vloer zullen krijgen. De bewoners van de lage woningen achter dezen >ie maken dijk dienen zoo veel mogelijk beven te slapen en alleen de noodzakelijkste meubelen beneden te hebben. Voor het overstroomingsge- gevaar vanaf de zijde van de Gracht wordt een dam in het keersluisje nabij de Stads schuur gemaakt, waarmede reeds een aanvang is gemaakt. Wanneer deze dijk gereed zal zijn zullen verscheidene woningen weer in gebruik kun nen worden genomen, waarom deze uiteenzetting moge wor den beëindigd met een aanspo ring voor alle medewerkenden ruimte aanwezig'was voor een dit werk met den meesten kade werd een kistdam ge- spoed door te zetten. Twee derde van de stad Goch is thans in handen van de Schotsche troepen van het lste Canadeesche leger. Wezel werd gisteren opnieuw ge bombardeerd door de R.A.F. De opmarsch naar Calear vor dert gestadig. In den sector ten Z.O. van Nijmegen verlo ren de Duitschers tot nu toe 15.000 man, waaronder 9000 gevangenen. Over een front breedte van 30 km. zijn de Geallieerden in dit gebied thans 25 km. opgerukt. 1600 Amerikaansche vlieg tuigen, waaronder 1100 zware bommenwerpers, hebben giste ren aanvallen gedaan op spoorwegobjecten bij Osna- brück, Munster. Rheine en Siegen. Mosquito's bombar deerden gisteravond Erfurt. Van Italië uit werden soort gelijke doelen te VVeenen, Graz en Klagenfurt bestookt. Churchill en Eden zijn in Engeland teruggekeerd, na nog een bezoek te hebben ge bracht aan Cairo. Een uitbraakpoging van de Duitschers in het belegerde Koningsbergen is op Samland afgeslagen. Op den W. oever van de Weichsel veroverden de Russen Neuenburg. Maar schalk Rokosowsky's troepen rukken van daar verder op naar Danzig, waarvan zij thans minder dan 80 km. ver wijderd zijn. Bij Schwerin, ten O. van Berlijn is een Duitsche strijd macht vernietigd. 3000 Duit schers werden gevangen geno men. Om Breslau wordt hevig gevochten. Stormowiks grijpen onophoudelijk in den strijd in. De Duitschers trachten de ver dedigers van Breslau uit de lucht te ravitailleeren. Het Kraft-durch-Freude- schip „Wilhelm Gustloff" is in de Oostzee met 8000 man aan boord getorpedeerd. Slechts 1000 man werd gered. Een derde van Iwojima is thans in Amerikaansche handen. 800 schepen namen aan de landing deel. Het Ja pansche garnizoen op dit eilandje van 20 km. doorsnede telde 13.000 man. Er wordt hevig gevochten. Superforten bestookten weer industrieele doelen op het Japansche eiland Hondo. (B.B.G.) H.M. DE KONINGIN HIELD RADIOTOESPRAAK TOT VROUWENCONGRES. H.M. Koningin Wilhelmlna heeft eind vorige week een radiotoespraak gehouden tot het in Amerika gehouden Con gres der organisatie „Vrouwen der Vereenigde Volken", waar aan o.a. mevrouw Roosevelt deelneemt. „De steun der vrouw zal onontbeerlijk zijn voor het her stel van de wereld", zeide de Koningin daarbij o.a. Over de vrouw in bezet Nederland uitte H.M. zich als volgt: „Het is een vreeselijke ge dachte te weten, dat Neder- landsche vrouwen niet kunnen deelnemen aan liet werk, dat ons te wachten staat. Niet omdat zij niet willen, maar omdat ze machteloos zullen zijn". (B.B.C.) ZEEUWEN, toont dat het U ernst is met Uw wil om onze landgenooten in bezet Nederland te helpen. DE NOOD IS GROOT! Geeft met milde liand in de Colonel Laycock en zijn offi- dpe^enriffedUrender.den Seheelen Z1J zich de wadi schuil moesten houden voor- bere.d Het weer werd maar hoe eerder hoe langer echter. Er stond nu een stormwind, terwijl dt "regen* 'le 9chunrnU,mten neerviel, door zoodat gejaagd werd, huM doornat ^werdem* °P trokken bride**afdcélingen0'er zen werden, die echter nl eeU paar mijl verdwenen. De Com mando's zochten daarom maar weer een geschikte wadi op waar zij vier uur sliepen. Den volgenden dag schuilden zij weer in een andere wadi en tegen den avond kwamen zij eenige Arabieren tegen, die hun vriendschappelijk gezind waren en hen tot op een 15 kilometer van Beda Littoria brachten, waar zij kleeren en rantsoenen, die zij niet noo dig hadden, zoolang verstop ten. Colonel Laycock begaf zich beide nachten naar het strand. Er stond nog een felle branding en het was dan ook uitgesloten, dat er nog geland zou worden afdeel ingen gereed om de op. drachten te jaan vervullen. Het had den geheelen dag gestortregend. De Comman do's waren verkleumd en doornat, maar hun moreel had niet geleden. Vriendschappe lijke Arabieren hadden het de tachement onder commando van Lieutenant-Colonel Keyes tot op een paar honderd meter van generaal Rommels hoofd kwartier gebracht. Hier lagen Z1j op het van te voren vast gestelde tijdstip, een minuut voor middernacht, te wachten. Het noodlot wilde, dat zij daar „"°r, Arabieren in uniform opgemerkt. Captain Campbeli wist evenwel hun het nmteVe wülnen door in zii tet f I? verklaren, dat behoorden Duitsche eenheid opperbevelhebber binnendringen en het doorzoe- ken. terwijl drie man de elee tnsche centrale zouden ver nielen. vijf man den tuin en het autopark in de gaten zou den houden, twee man voor 'n nabijgelegen hotel de wacht zouden houden, opdat niemand het kon verlaten en twee man de wegen aan beide zijden van het huis zouden bewaken. De Deze plannen "werden doorlde^fnXvemberTa^n d£ twee man, die overbleven zou den op post moeten staan, waar Lieutenant-Colonel Keyes ook het huis zou binnendrin gen. Even voor middernacht had den allen hun posten ingeno men. Het huis werd verkend, maar er werd geen plaats ge vonden waar men het kon binnendringen, noch van ach ter, noch door een der ramen. Lieutenant-Colonel Keyes en zijn metgezellen besloten dan maar door de voordeur bin nen te gaan. Captain Camp bell klopte hard op de deur on vroeg luidkeels in het Duitsch om binnengelaten te worden. Binnen stond een schildwacht. Toen deze het barsche bevél van buiten hoorde, trok hij de deur open en werd onmiddellijk aange vallen. Maar hij bood tegen stand, zoodat hij niet in alle stilte overmand kon worden Captain Campbell had hierbij een schot moeten lossen, het geen twee man deed aansnel len, die de trap afkwamen, waar zij de volle laag uit sergeant Terry's tommy gun kregen, waarna ze terug keerden. Het licht ln de ka mers in de benedenverdieping was uitgedraaid, maar nie mand bewoog zich. (Wordt vervolgd.) AANVANG LESSEN leerlingen 2e klasse der .Openbare en Bijzondere Scholen. De leerlingen der 2e klasse van de Openbare en Bijzondere scholen moeten aanwezig zijn op Donderdag 22 Februari a.s. a. Openbare scholen A en C, des voormiddt-gs 9 uur in het schoolgebouw (Prins Willem- school) aan de Groote Markt. b. Openbare scholen B en D, des namiddags 1.15 uur, in het schoolgebouw (Prins Willem- school) aan de Groote Markt. c. Neutrale school, des na middags 1.15 uur, in de Prins Willemschool aan de Groote Markt. d. Oranjeschool en Prins Willemschool, des voormiddags 9 uur, in het schoolgebouw (Prins Willemschool) aan de Groote Markt. e. Bijzondere school Kasteel straat en Verkuijl Quakkelaar- straat, des namiddags 1.15 uur, in het schoolgebouw (Prins Willemschool) aan de Groote Markt. f. R.K. Meisjesssliool, des voormiddags 9 uur, in de St. Annaschool (Bellamypark 33). g. R.K Jongensschool, des namiddags 1.15 uur, in het schoolgebouw (Prins Willem school) aan de Groote Markt. Tot nader order zijn de post- inrichtingen voortaan op Za terdagmiddag na 12.30 uur gesloten. De ontvangst en verzending van de post is on gewijzigd, terwjjl do kantoren normaal open blijven voor ontvangst en afgifte van dienstcorrespondentie. In de Nederl. Hervormde Kerken is Zondag de volgen de boodschap van den kansel voorgelezen „De Synodale Urgentiecom missie, als vertegenwoordigen de vergadering der Ned. Herv. Kerk in het bevrijde gebied bij een, aan de Gemeenten van Christus en aan het gansche volk: Diepe dank blijft ondanks alles de grondtoon van dit woord dat wij namens onze Kerk tot U richten. Dank daarvoor, dat wij als Kerk van Jezus Christus, sa men met ons volk nog een kans tot nieuwe gehoorzaam heid en nieuwe toekomst kre gen, om, beschermd door het recht, eigen leven en volksbe staan naar eigen beginselen te mogen richten. Maar onze vreugde wordt getemperd en wij worden met droefheid vervuld, als wij den ken aan het groote leed der door het oorlogsgeweld ge teisterde streken, aan de dui zenden die zich bevinden in ar„cids-, gevangen- en con centratiekampen in Duitsch land en het verre Oosten, maar bovenal aan het gedeel te van ons vaderland benoor den de rivieren, dat nog steeds gebogen gaat onder den druk van den bezetter: waai zorg en kommer rondwaren, waar ziekte en dood rondgaan en waar de mannen bij dui zenden worden weggesleept. Temidden van groote ver ontrustheid en diepe bekom mernis om den versehrikkelij ken nood van de were.d, bel jds., wij, zij het ln groote ootmoe digheid, nochtans met vaste overtuiging, ons geloof in Je zus Christus. In Hem heeft de Almachti ge, Schepper van hemel en aarde, Zijn heilige bedoeling met deze wereld openbaar 'te- maakt; en in het licht van wat Hij geleerd en gedaan heeft, erkennen wij, in de ont zettende gebeurtenissen dezer jaren, Gods oordeel over een wereld, die zich van Hem had ai gewend. De Christenheid van Euro pa kome tot de belijdenis, dat zij niet naar het gebod van haar Heer geleefd, gesproken en gehandeld heeft en dat zij mee een samenleving heeft helpen opbouwen, waarin niet gevraagd werd naar wat God. in Jezus -Christus, te zeggen heeft over het samenleven van menschen en volken onder elk. aar. Zoo spreken wij allereerst de noodzakelijkheid uit van een radicale vernieuwing der Christelijke gemeente zelf. Wij hebben het altijd wel geweten, en het in deze ver schrikkelijke jaren sterker dan ooit ervaren, dat onze eenige troost in leven en in sterven ons gegeven is in het geloot in Hem, Die gestorven voor onze zonden en opgewekt tot onze reehtvaardigmaking, leeft, regeert en overwinnen zal door de kracht Gods. Van dezen troost getuigen wij voor allen die onder den grooten nood van dezen tijd gebukt gaan. Maar wij belijden tegelijk, dat wij tekort geschoten zijn in gehoorzaamheid aan Zijn gebod in de dagelijksche prak tijk van ons leven, en van ons samenleven als christelijke gemeente; en daarom zeggen wij tot de gemeenten dit: Wat wij allereerst moeten doen is: terugkeeren van alle geestelijke hoogten tot een eenvoudig geloof in Jezus Christus, dat ook doet wat het zegt. Wij moeten werkelijk Kerk van Jezus Christus wor den, d.w.z. een gemeenschap waarbij wij, als Zijn leden, op elkander in onderlingen dienst zijn aangewezen; en wij wor den. wat dat gemeenschaps besef aangaat, op een groote proef gesteld. Het komt er nu alléén op aan, dat wij voor den ander Christenen zijn; d.w.z. een ge meenschap van menschen, die den naaste en volksgenoot, die ons nu onontkoombaar duide lijk en vlakbij voor oogen staat, waarachtig helpen, ook, als het moet, in langduriger, dienst, ten koste van veel zelfverlooching; een gemeenschap, waarin men zóó alle dingen gemeen heeft, dat men hen die niet zonder kleerscheuren, maar be rooid en uitgeschud uit den oorlog te voorschijn komen, en die dreigen alléén den prijs voor den oorlog te moeten be talen, niet in den steek laat, maar helpt met een waarach tig offer van geld en goed; een gemeenschap, waarin men den Naam van Christus aanroept en daarom afstaat van ongerechtigheid en niet Zijn liefde beschaamt door da den die de gemeenschap met Hem in gevaar brengen. Wij denken o.a. aan den zwarten handel, een pest voor ons volk; of aan het gebrek aan ernst, waarin veel vrou wen en meisjes haar eerbaar heid niet als schat bewaren, maar te schande maken; aan onvruchtbare critiek van som migen op allen die moeizaam werken voor opbouw en her stel van ons volk; of anderen, die in ai beidsschuwheid en ge makzucht zich aan alle ver antwoordelijkheid onttrekken. Doch wij spreken niet alleen tot de gemeente: Juist omdat wij in de ont zettende gebeurtenissen van dezen tijd Gods oordeel hebben lecren zien over een van Hem vervreemde wereld juist daarom getuigen wij nu te genover het heele volk, dat de redding alleen komen kan van riem, Wiens Naam is hoven alle namen, ook van dezen tijd. En wij spreken het uit, omdat wij het moeten zeggen, dat Jezus Christus niet alleen een radicale vernieuwing vraagt van Zijn gemeente, maar dat Hij ook een radicale ver nieuwing wil van heel het po litieke, sociale en economische leven. Daarom is de aandacht der Kerk met intense belang stelling gericht op alle zoeken naar n.euwe wegen, dat zich in dezen tijd openbaart. Maar daarom is het óók aan de Keik opgelegd niet alken aan haar leiding, maar aan alle predikanten en ker- keiauen en aan alle gemeente leden om zich zoo persoon lijk als gemeenschappelijk, te beraden op de brandende vra gen die hier liggen, opdat zij klaar en duidelijk zal kunnen getuigen, bij het licht dat haar in Christus is opgegaan, van Gods Souvereinen Wil op alle gebied des levens. Het zal duidelijk zijn, dat wij in deze boodschap nog geen volledig uitgewerkte richtlij nen in deze dingen kunnen ge ven. Toch meenen wij reeds nu te moeten uitspreken, dat wij vurig hopen, dat de verbon denheid tusschen de standen der maatschappij en de ver schillende groepen der bevol king, in deze jaren van ver schrikking en druk zoo herhaal delijk gebleken, ook na den oorlog niet alleen behouden moge blijven, maar ook moge leiden tot een beter begrip tusschen werkgever en werk nemer en tot een wederzijd- sche bereidheid tot het bren gen van offers voor de alge- meene zaak. Ook roepen wij in naam van Chrisus ieder op tot den goeden strijd om meer ge rechtigheid en zuiverder ver houdingen in den weg van Christus' gebod der liefde, Dc arbeider worde gezien als vol waardig, medeverantwoordelijk deelgenoot in de arbeidsge meenschap, waarin hij leeft en werkt; erkend worde zijn recht op arbeidszekerheid en op een volwaardig menschelijk be staan; op voldoende verzeke ring voor ziekte en ouderdom. Tenslotte meenen wij niet ai- leen te moeten spreken over recht op arbeidszekerheid voor den arbeider, maar ook te moeten wijzen op den plicht 2ot arbeid voor iedereen, die daar toe bekwaam is. Gemeente van Jezus Christus, daar is in onzen tijd een hartstochtelijk zoeken naar nieuwe wegen en nieuwe or ganisatie- en gemeenschaps vormen. A- £-«<•«, van Christus weten wij evenwel en moeten daarvan getuigen in de wereld dat ook de beste maatschap pelijke organisatie niets is, als zij niet gedragen wordt door in Jezus Christus vernieuwde menschen. Daarom zullen wij als christelijke gemeente niet al leen moeten worden wat wij naar onze heilige roeping be- hooren te zijn; wij zullen niet alleen in Christus' Naam moeten spre ken van Gods Gebod op alle terreinen des levens; maar wij zullen ook moeten uitgaan tot de wereld, om op te roepen tot bekeering; opdat steeds meerderen mogen ge bracht worden tot de gehoor- zaamheid des geloof in Jezus Christus en opdat waarlijk de Naam van onzen God en Va der in deze wereld worde ge heiligd en Zijn wil geschiede, gelijk in den hemel, alzoo ook op aarde". De laatste buslichting vooi verzending van dienst en als dienst toegelaten correspon- den ie is met ingang van 19 Februari gesteld op 11.30 uui in aansluiting op een naar Breda rijdenden autodienst. ZEEUYVSCHE VOLKSUNIVERSITEIT. Het bestuur der Z.V.U. ver zoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de cursusgel den voor de onlangs aange kondigde cursussen in de En- gelsche taal, ook betaalbaai zijn in maandelijksche termij nen. De Volksuniversiteit is een instelling voor ons volk in al zijn lagen; niemand behoeft zich dus te laten weerhouden hieraan deel te nemen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den heer P. M Bavens, Bleek 15 te Middel burg. Tevens maken wij er nog even op attent, dat de lezing van nrof. dr. M. Blokhorst wegens de overgroote belang stelling hiervoor, gehouden za worden in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg. 13 toegangskaarten voor de lezingen der Z.V.U. Het bestuur van de Zeeuw- sche Volksuniversiteit waar schuwt de deelnemers aan de eerste zes lezingen, hun toe- Tangskaarten na de eerste oordracht niet weg te wer- nen, daar zij ook voor de vol gende vijf lezingen moeten dienen. HOOG WATER TE VLISSINGEN. Dinsdag 20 Febr. 7.50 en 20.38 uur, resp. 1.49 en 1.40 M. -4- N.A.P. Woensdag 21 Febr. 9.08 en 22.02 uur. resp. 1.34 en 1.28 uur. OOK IN ZEELAND EEN TUCHTRECHTER VOOR DE PRIJZEN. Bij beschikking van de Mi nisters van Justitie en van Landbouw, Handel en Nijver heid van 12 Januari 1945, is met ingang van dien datum tot tuchtrechter voor de Prij zen in het arrondissement Mid delburg benoemd mr. J. D. Vink.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1