De Vrije Zeeuw DE ELLENDE IS SCHREEUWEND an«r?;,s; ST, Wie spoedig helpt, helpt dubbel STADSNIEUWS GROOTE MANNEN VAN NU BONNENLIJST Nederland toevluchtsoord der beschaving RS edlngen ;en Laatste Berichten VLISSINGEN MIDDELBURG wsche vlas In groeide. kenden we de lier genoemde en met die len, op rvim We leggen er lat dit bedrag an de waarde tkerbouw-pro- Z.-Vlaanderen nd jaar. r nog bij, dat okkerjj en de jfsonderdeelen itale sommen valt het niet dat de totale jaarl(jksche tie in W. Z.- md bedrag lillende mil- middelde op- verschillende :rse k'.eistre- id na, dan is de W. Z.- iouw op hoo- De paardei- zich een we- verwerven. rundvee zijn, Zeeland ge- -orden en dus naar elders het kort: set h-Vlaamsche Per zijn. oorlog 1914 gèwassen-op- met rassche Zoo geeft chen de twee- 1923—1927 en opbrengst-stij- (over de ge- n. Voor de oeg deze sttj- Geen won- W. Z.-Vlaan- angrijkste ge. nd werd voor zaad en poot- teelde men de totale op- goedgekeur- geheel Zee- raan deze op- e danken zijn, n het kort de opsommen: ig, betere be. •uidbestrijding ligen), inten- ;ryding, beter roed, rationee- i betere ont- :t jonge boe- ndbouwonder- enz. Het zou ineer we over ngen uitwei- het, vast te est-Zeeuwsch- met zjjn tjjd ijn bedrijf op eft weten te dan ook, dat ieden zjjn, die ind nog in ■lakte-eeïiheid 3eveland en voor ons er de oorlog wiel ïnderen, dank em, nog meer watering en ontwikke- ige boerenga- :ienbaren tijd van Neder- behoord. ouwconsulent i-Vlaanderen. IPORT" iruari a.s., iststraat 7. dres op te wordt niet ^iststraat 5. door George Duhamel. ie Viele 80. regels. sje voor de t. VAN DER aven 13, 2 x rt an Naaister, acisstr. 151b, ililt werkschoenen m. 39, mijn or pr. dames- St. Janstr. tw schoenen* l? M. GRIJS. (uburg, m. 41 voor overall, m. ■aat 50, Sou- sohoenen, m. (OGGE. Dijk- schoenen, m. schoenen, m. DIJK, Pas- mburg. >enen, m. 43 en, m. 39? P- irkt 36, Mid- ;en.tjc voor in ide jongens- 28? P. JAN- 36, M'burg. erenschoenei», m. 43? Ha- delburg. naaimachine* garantie. J- IKE. NieuW- *U den vrede- ange Delf*- 18 Febr. v.rn. VISSE (Tijd* n wollen da* ing Heeren- Terug bezor 69, M'burg. George Duhamel, een der voor aanstaande Fransche auteurs, heeft in de Parijsche Figaro" van 20 October 1944 het vol gende artikel geschreven over Nederland, dat hij het Toe vluchtsoord der Beschaving noemt: ,Ik schrijf over Nederland, omdat het lot van dit land alle volkeren van de wereld aan gaat. Wij Franschen, wij hebben ons spel gespeeld. Wij hebben, in plaats van ons voor te be reiden op den onvermijdelijken oorlog, niet zonder hartstocht en terwijl wij tastend onzen weg moesten zoeken groote er varingen op sociaal gebied op gedaan. Wij hebben bondge nootschappen aangegaan en ..garanties" verstrekt, zooals een zelfbewust land kan en moet doen om er voor te kun nen zorgdragen, dat het even wicht van het vasteland ver zekerd blijft. Wij hebben onze beloften gestand gedaan, zij het dan ook niet zonder vrees: maar het werd spoedig duide lijk, dat wij onze kracht en on ze 'kansen hadden overschat. Onder de slagen van den vijand hebben wij den moed niet ver loren; desalniettemin hebben wij wel degelijk beseft, dat de ze tegenslagen het gevolg waren van onze gevoerde poli tiek. Maar wat is er met Neder land geschied? Het martelaar, schap, dat dit land heeft on dergaan, kan in geen enkel op zicht aan eenige „bestraffing" worden toegeschreven. Men zou vermoedelijk op goede gronden kunnen zeggen, dat Nederland er waarschijnlijk beter aan had gedaan zich bij het begin van het conflict aan de zijde der geallieerde landen te scharen. Maar wie zou in feite een dergelijke beslissing hebben kunnen eischen van een klein, niet gewapend volk, dat in beginsel neutraal was en er als een eiland temidden der twistende mogendheden geen hebzuchtige ambities op nahield? Neen, ik herhaal het: Nederland was onschuldig. Het sloot geen roelcelooze overeenkomsten. Het vroeg slechts zijn arbeid ten bate van beschaving, wetenschap en orde te mogen voortzetten. Wanneer eens de volkeren der wereld voor de rechtbank der geschiedenis geroepen en naar verdienste gerangschikt zouden worden, zou het Ne derlandsche volk in de voorste rijen staan. Zeker, de Neder landers hebben de voordeelen geoogst van voorrechten, die slechts ten dienste stonden van hen, die zich bevrijd waan den van alle militaire dienst baarheid. De Nederlanders hebben alles in het werk ge steld zooveel mogelijk con structieven arbeid te verrich ten. En al moet men toegeven, dat ZÓ' daarbij door deze uit zonderlijke omstandigheid be gunstigd werden, dan nog doet dat niets af aan het feit, dat hun werk zoo'n schitterende bijdrage aan de beschaving is geweest. Niet door geweld maar door geduldige en vrede lievende krachtsinspanning hebben zij hun land veroverd. En op dit land, waar voor el- ken duimbreed gronds de strijd met de zee, de rivieren en moerassen gestreden moest worden, hebben zij op verba zingwekkende wijze, door hun vernuft, hun goeden smaak en hun zin voor harmonie hun ste den gebouwd. Zij hebben in dit groote avontuur dat het prestige van het blanke ras in de wereld zoozeer gesteund heeft een verre van middelma tige rol gespeeld. Zij hebben groote filosofen voortgebracht dichters, geleerden en schil ders, die wij twintigmaal per dag prijzen 'en die ons geleerd hebben schoonheid in den mensch te zien en te begrijpen. Zij hebben de grootste sociale vraagstukken op gelukkige wijze weten op te lossen. Zij hebben goeden wil, trouw en verdraagzaamheid tot een grondslag van hun nationale leven gemaakt. Hun geschie denis en bestaan waren een prachtige rechtvaardiging voor het menschdom. Wat heeft Duitschland van dit volk gemaakt, dat zoowel ethnologisch als taalkundig aan het Duitsche verwant is? De geschiedenis van de afge- loopen vijf jaar heeft op deze vraag een droevig en depri- meerend antwoord gegeven. Dit kleine land, dat nooit twist zocht met Duitschland. waar voor het integendeel een over tuigde bewondering koesterde, dit land, dat zelfs geen maat regelen had getroffen tegen de voortdurende infiltratie van vijfde colonnisten, dit kleine land vol goed vertrouwen, is met een misdadige, ja ik her haal, onbegrijpelijke woede door Duitschland onder den voet geloopen. Nederland heeft alles verlo ren. Sedert het begin van het vreeselijke avontuur hebben de Duitschers zijn fraaie steden verwoest. Zij hebben onder al lerlei militaire voorwendselen de nobele stad Den Haag ver- rhinkt en gedeeltelijk afgebro ken. Zij hebben de beste ele menten van dit trotsche volk weggehaald, gevangen gezet en terechtgesteld. En later zullen wij nog meer hooren over de achtervolgingen der Joden zooals bijvoorbeeld te Amsterdam, en over tallooze andere misdaden der Duitsche overweldigers. Ja, Nederland heeft alles verloren, zelfs zijn prachtige bezittingen in Indië. waar het zoo terecht trotsch op was en waarvan het zoo'n goed gebruik wist te maken. Deze tegenslagen waren nog niet voldoende. De strijd om West Europa, die in alle fel heid in de vruchtbare velden van Frankrijk woedde, ver plaatste zich naar het Noord oosten en wordt nu in Neder land uitgestreden. Hongers nood lijkt onvermijdelijk. De heele wereld is er door ont roerd maar wanneer ik over de misdaad die thans gaande is nadenk, lijkt deze ontroering nogal zwijgzaam en zwak. Door Nederland te vermoor den treft Duitschland de ge- heele Westersehe beschaving" (Anep-Aneta). Eerste Jaargang - Nummer 74 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, VValstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Kouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Maandag 19 Februari 1945 X-'itgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal f 3.30. Losse nummers 5 cent. Een Zwiiser over den toestand in Nederland Neue Zuercher Zeitung Voor het tijdvak van 18 t.m. 24 Februari a.s. zijn voor het bevrijde Nederlandsche gebied de volgende bonnen van de bonkaarten der 3e periode aangewezen voor het koopen van de daarnaast vermelde artikelen: 9A en 9B Brood, elk 4°0 gr., 9 Beschuit 100 gr. Aardappelen; 9 Aardappelen Da kg. Melk: 9 Melk rts Taptemelk: 9 Taptemelk 1 rts l6Sr£ °f V-f^w- 9A Vleesch Vleesch gram en 9B vieesch r4 rts. 19 25 gr Peulvruchten: A13 B13 C13 Reserve, 250 gr iep;j° ..Alge™«. 250 gr. 250bSS 69 A,genie-: Tot 3 Maart 1945: Zout 78 Algemeen, 100 gram Chocolade C9, D9, E9 Versns peringen 50 gram. 'aR'5 gramr°°" 75 Algeme<=n' °p Z"h ere tarwebl. V15, E15 Reserve 490 gram '1 s"aaf'Voorin!. '^)nAlgem-' Taptemelk00''0ntfn£. Taptemelk" ,.9 het koopen van Da üte^.,op melk. of 1liter k^oap\?* of 200 gram magere mellTn der. Het publiek*M gen nemen met hetgeen hl" schikbaar is. Koffie: Bon 71 Algemeen moet vóór of op 22 Febr. a.s bij den winkelier worden in geleverd. De winkelier dient deze bonnen, opgeplakt op op- piakvellen en desgewenscht met gebruikmaking van de diensten van den grossier, bij de erkende pakkers in te le veren vóór of op 23 Febr. a.s. Engelsehe huishoudzeep. Bon i9 Algemeen moet vóór of op 22 Febr. a.s. bij den winkelier worden ingeleverd. De winkelier dient deze bon- grossier in te leveren, terwijl MafnaSSleLdezc bonnen op Maandag 26 <ebr. a.s. bij den distributiedienst moet inleve ren ter verkrijging van een machtiging waarop de zeep bij het regeeringsdepot kan wor den betrokken. De aandacht wordt erop gevestigd dat 2 bonnen 79 recht geven op één heel gave staaf zeep van on geveer 430 gram. De winke liers mogen de staven niet snij den, doch moeten per even aantal bonnen een daarmede overeenkomend aantal heele staven afleveren. Deze halve staaf zeep is het rantsoen voor 4 weken, dus voor de periode van 18 Febr. t.m. 17 Maart 1945. Het lichaam van de bon kaart dient zorgvuldig te wor den bewaard. Belangrijk voor winkeliers en grossiers. Alle coupures Tarwebloem met een vervaldatum na 18 Maart 1945 zijn geblokkeerd. Op deze coupures mag dus niet worden afgeleverd of ont vangen. De detaillisten dienen deze coupures zuinig te bewa ren. Inlevering bij den grossier is niet toegestaan. Chocolade: De winkeliers en grossiers kunnen zich voor het artikel chocolade in den ver volge uitsluitend bevoorraden met nood-coupures chocolade. Coupures Suikerwerken blijven voorloopig geblokkeerd. bivt is den winkelier uit drukkelijk verboden om bon- "fb in te nemen, indien zij titcpi ,Tect bet betreffende ar- der'elhk?nKn afleveren- Voor dp si bonnen zullen door ne?samkun°LnStX°bP:h^-ib^- De van 5 Februari publiceert het volgende ooggetuigenverslag van een uit Nederland ge vlucht Zvitser: „Enkele dagen geleden ben ik bij Sint Mar- grethen over de Zwitsersche grens gegaan, 't Was als een wonder. Ik voelde mij als een schipbreukeling, die door den razenden oceaan op het red dende strand wordt geworpen. Een liefelijke kust, waar licht is alsof er een feest was, waar de mensehen vriendelijk zijn en den vrede liefhebben, en waar brood is, heerlijk bruin, geurend brood. Ik kom uit Holland. Na ver twijfelde, bijna bovenmensche- lijke inspanningen, kon ik het land verlaten. Weken lang was ik onderweg in goederentrei nen, steeds bedreigd door aan vallende vliegtuigen, op ver woeste, muffige, ijskoude bun kers. Nu zit ik thuis, veilig, men brengt mij brood en melk. Daar echter, in Holland, sluipt naakte honger door de steden. Óp de straten zakken de men- schen van zwakte en ellende in elkaar. Wanhopige vrouwen werpen zich op voorbij rijden de broodwagens, bestormen bakkerijen en levensmiddelen zaken; terwijl de Duitsche machinepistolen de lucht ver scheuren. Daar in Holland hon geren en steiven de menschen. Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht, eens bloeiende steden van den grootsten weistand, waar het beste vanzelfsprekend was heden vreeselijke plaatsen van afgrijselijken nood, waar de hongerdood of de barmhar tiger dood uit een geweerloop dagelijks en gewoon is. Eens stroomden melk en honing in dit land, zooals nergens ter wereld. Op de vette akkers, die eens rijke vruchten droe gen, hebben zij, die zich be schermers noemen, de vernie lende wateren van rivieren en de zee geleid. De nood is groot en groeit iederen dag en ieder uur. Ben ik te pathetisch Ik weet, men houdt niet van dien toon, en met recht niet. Geeft mij zakelijke, ongekunstelde woor den, die dezen onzegba- ren nood in Holland recht la ten wedervaren. De ellende is schreeuwend, zij schreeuwt cn schreeuwt, maar haar stem klinkt als uit een doodkist. Al leen de dooden schreeuwen niet langer, maar hun stomme aanklacht doordringt de ruim te en den tijd. Als ik u dra matisch voorkom, vergeef het mij. Ik stond midden in dezen hongersnood. Ik heb gehon gerd met millioenen Neder landsche arbeiders, burgers, met mannen, vrouwen en kin deren. Ook mijn ingewanden trokken krampachtig samen van den honger voor mijn oogen vervaagde alles tot een ondefinieerbaar grijs. Door den honger. Ik zag hon gerende rijen voor de leege, steeds uitverkochte winkels staan; ik stond er zelf voor om enkele aardappelen of een suikerbiet te bemachtigen. Een kilo aardappelen als de handelaar het heeft acht honderd gram brood, met God weet welke ingrediënten voor een heele lange week, een beetje zout, anders niets. Ik zag m de grauwe uitgemergelde ge zichten dezer mensehen, waar in zelfs de vertwijfeling moede geworden was. Ik zat in koude kamers zonder licht, sinds wanneer hebben zij daar al geen eleetrischen stroom meer zelfs van dagen was. Zoodra Holland frontgebied werd, vergaten de bezetters de propagandaparolen van het gelijkberechtigd Germaansch broedervolk, dat vroeger in tallcoze redevoeringenbro chures, boeken, krantenarti- len gevierd was. zonder dat de Hollanders er in geloopen waren. Het gelijkberechtigd Germaansch broede; volk ver dween. 't bleef het hongerende Nederlandsche volk waarin men plotseling een gevaarlijken vij and ontdekte. Het ontbrak niet aan verborgen en min of meer openlijke aanklachten tegen den bezetter, maar de Duit schers, op het gebied van in ternationale verdragen en af spraken opvallend op de hoog te als dit hun gelegen komt, beriepen zich op de Hargsche Conventie, volgens welke de bezettende macht niet ver- olicht is voor de bevolking van een bezet land te zorgen. Hoe dikwijls werd anders en wordt nog dezelfde Haagsce Conven tie a's een waardeloos papier vod, dat als verouderd en niet langer met den tijd in overeen stemming zijr.de. terzijde werd geschoven, buiten beschou wing gelaten. De Duitschers waren niet in staat iets posi tiefs voor de noodlijdende Ne derlandsche bevolking te doen. Om in eigen behoefte te voor zien, gingen de weermacht en ie civiele autoriteiten tot con fiscatie op groote schaal over. De eigen toevoer werkte gebrekkig; hier en daar, dus overal waar zij konden, legden zij de hand op de nog be staande schaarsche winter voorraden van de Hol'anders; meel, brood. aardappelen, 'ruit, groente, kolen en vee. De Duitsche soldaten drongen in de huizen en winkels, in privé woningen binnen en dwongen den menschen tot de inleve "ing van de laatste levensmid delen, geld, kleedingstukken on gebruiksvoorwerpen. Van Duitsche zijde werden deze voovers als een geste tegen over de partisanen in hot uni form van de weermacht en de S.S. gestoken. Men kan zich gemakkelijk voorstellen, dat onder deze omstandigheden de zwarte handel welig bloeide. Er zijn overal in ieder land handige zakenlieden 'onder moreele bezwaren. De prijzen op de zwarte markt nomen en nemen iederen dag cijfers van astronomische hoogte aan (brood, 800 gram. 30, 1 kg. aardappelen f3 tot f 4). Vele boeren hebben aanzienlijke voorraden verborgen en inge graven om ze aan den greep van de weermacht en de ci viele autoriteiten te onttrek ken, maar jammer genoeg, om ze voor de zwarte markt te ebruiken. Aan landgenooten verkoopen deze boeren al lang niet meer. Zij ruilen slechts. Zij willen geen geld doch sieraden, gouden horlo ges, bontmantels, kleeding en alcohol. Een flesch jenever maakt den hardvochtigsten boer week en toegeeflijkdes ondanks wordt het steeds moeilijker van de boeren, in het hongergebied wonend, iets te krijgen. Er ziin natuurlijk genoeg boeren, die zelf niets meer hebben. Op hun akkers staat sinds jaar en dag wa ter, dat de Duitschers door de geopende sluizen en de door gestoken dijken lieten binnen stroomen. In de plattelands nrovincies van het Noord-Oos ten verrotten de aardapoels, daar men geen transportmo- Geen gas, geen brandstoffen, gelijkheden en arbeidskrachten in vele steden nauwelijks wa-'"reeft. Het verkeer staat stil. ter wie waagt nog te ho-3 3 arbeidskrachten werden naar voorraden mett TT' F gemeZ?ktD.n00dCOUpuros Eng. biscuits: Winkeliers kunnen zich hiervoor bevoor raden met de van een kring stempel voorziene coupures gebak, welke deze week wor den uitgereikt bij inlevering van de bonnen 57 Algemeen. De inspecteur voor de distributie in de Prov. Zeeland. nen Waar de nood zoo groot is hebben ethische of zelfs aesthetische eischen slechts het geringste recht tot mede- spreken. ais zij zelfs dat geringste recht nog hebben Of ik overdrijf? Kleuren, waarmede men deze ellende wil uitbeelden zijn zwak, zij kunnen nooit te schel of te intensief zijn; de kleuren die men vindt zijn niet sterk ge noeg. Honger aan den eenen kant en machinepistolen aan den anderen, aan beide zijden dreigende dood. Reeds in den zomer van 1944 teekende zich de aanstaande hongersnood af. De door de Nederlandsche regeering in Londen afgekondigde staking van het Nederlandsche spoor wegpersoneel heeft den hon gersnood moeten bespoedigen. Ieder transport ten gunste van de Nederlandsche voedsel voorziening, die reeds proble matisch geworden was, hield met één slag op. De Duitsche weermacht, door den stilstand der Nederlandsche spoorwegen ten sterkste gehinderd, nam alle opspoorbare voertuigen van het Hollandsche civiel verkeer in beslag. Niet alleen overgebleven vrachtwa- hoe slecht hun toestand was niet alleen zieken- vari J°ktersauto's, auto's le a^b,a',en enz- niet al- va" overgebleven binnen- tooten ^Pen' Riinaken, sleep- rnee, ook onannKten. ïiiiro r nef- °ok onaanzien- gens boeerreU^ragensSle?aer|^s handwagens wfrden ^conf'is 'uitschland gevoerd. In de 9teden kwam het in de laat ste maanden tot een drijf- iacht en deportatie in grooten omvang. Honderdduizenden Ne derlandsche mannen tusschen den leeftijd van 17 en 50 jaar- werden uit hun huizen gehaaid en kuddegewijs naar Duitsch- 'and verzonden. Anderen wer den bij den aanleg van verde- dingslinies in 't IJsselgebied te werk gezet. (Wat zegt de Haagsehe Conventie daarover toch ook weer?) Mijn Zwit sersche paspoort redde ml" voor zekere deportatie en dai nog slechts met de grootste moeite. Honger sluipt door de ste den van Holland. Schoten knallen overdag en 's nachts, ieder uur. Roode, bruine, gele aanplakbiljetten herhalen zich dagelijks: „Wegens verboden wapenbezit werd een groot aantal Nederlanders door het Polizeistandgericht ter dood veroordeeld en in het open baar terecht gesteld". Ik hoor de de schoten, ik zag de ont zetting in de vrouwenoogen. Ik zag de dooden, zij bleven in de straten liggen. Ik zag de huizen branden, die door de S.S. bij wijze van straf waren aangestoken. Ik zag het opge- iaagde onderdrukte volk onder den onmenschelijken last bijna in elkaar zakken. Bijna ja' maar een geweldige kracht houdt het staande: de grond- diepe haat tegen zijn onder drukkers en de hoop op ver gelding". (Anep-Aneta wisIlgie''w$^<L'd verrekende de Nederlandsche regeering zich toen zij vrijding kwestie aannam, dat de be van het land een van enkele weken, Bevrjjde Nederlanders beseft gij Uw plicht? 1TETJNT HET COMITÉ DAT DEN NOOD WIL LENIGEN. GEDENKT DE COLLECTE VAN A.S. DONDERDAG Radio Moskou heeft gis teravond medegedeeld, dat generaal Tsjermakovsky, de aanvoerder van het 3e' Wit- Russische leger, in Oost-Prui sen, tengevolge van bekomen verwondingen is overleden. Hij werd op 36-jarigen leeftijd be last mei het opperbevel van een lege; korps en was de jongste Sovjet-generaal. Ten N.O. van Bromberg is de Poolsche stad Graadenz door de Russen geheel omsin geld. Bij Sehneidemühl is op nieuw een Duitsche troepen macht, ditmaal 2000 man sterk, vernietigd. Het 2e Britsche leger is gistermiddag bij Goch tot den aanval overgegaan, zeggen de Duitschers. Dit bericht werd van geallieerde zijde nog niet bevestigd. Intusschen wordt er reeds gevochten in de bui tenwijken van Goch. Maarschalk Montgomery heeft een boodschap gericht tot de troepen in den sector bij Nijmegen en daarin o.a. ge zegd: „Wij hebben den vijand nu, waar wij hem hebben willen. De aanval op Duitsch land moet nu van twee rich tingen te gelijk komen". Het Nederlandsche dorp Afferden (bij Boxmeer) werd gisteren bevrijd. Mannheim en Berlijn zijn gisteravond door Mosquito's gebombardeerd. Overdag heeft Wezel gisteren weer'een-lucht aanval te verduren gehad. Van Italië uit heeft de geallieerde luchtmacht gisteren 2100 vluchten ondernomen. Doe len in Noord-Italië. de Bren- nerpas en Linz werden gebom bardeerd. Admiraal Nimitz meldt uit het Verre Oosten, dat Amerika rnsche troepen ge land zijn op Iwoiima. In Ma nilla weden de 7000 patiënten van het ziekenhuis, waarop de Japanners zich genesteld hadden, bevrijd. De baai van Manilla is thans geopend voor Amerikaansche oorlogssche pen. (B.B.C. en H.N.) AFSTEMPELING PERSOONSBEWIJZEN. Het gemeentebestuur deelt mede, dat op de publicatie be treffende de verplichte afstem peling van persoonsbewijzen enkele straten niet werden vermeld. De bewoners van de ze straten moeten morgen, Dinsdag, op het Gemeentehuis aan de Houtkade verschijnen met hun persoonsbewijzen. VAKGROEP KRUIDENIERS OPGERICHT. J.l. Donderdagmiddag werd hier in een goed bezochte ver gadering de Vakgroep van Kruideniers opgericht. De wnd. voorzitter, de heer A. J. de Buck, wees in zijn openingswoord op het doelma tige van een goede samenwer king. Niet in afbraak, maar in opbouw dient onze kracht ge zocht te worden, in het be lang van het algemeen en van de kruideniers in het bijzonder. Hij wekte een ieder op zijn volle medewerking daartoe te verleenen. Het bestuur werd samenge steld uit 5 leden, n.l. de Tiee- ren A. J. de Buck, voorz.; J. Blankenburg, secr.; A. Volmer, penn.; Gelion en Aarnoutse. Besproken werden de huidi ge distributiemaatregelen en tot een verplichte sluiting op een bepaalden middag. ZEEUWSCHE VOLKS UNIVERSITEIT. In verband met de bijzonder groote belangstelling voor de eerste lezing van bovenge noemde Universiteit op Dins dag 20 Februari a.s., zal deze niet in den Schouwburg doch in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg worden gehou den. Men zie de advertentie in dit nummer. PRESIDENT ROOSEVELT. Franklin Delano Roosevelt, voor de vierde periode door het Amerikaansche volk gekozen als preqjdent van de Vereenig de Staten, is voor de geheele wereld*Tiet symbool van den geest en de geestkracht van Noord Amerika. Hij is het ge heel van de democratie-in- wording. Op hem vestigt zich de hoop op een beter leven in een gelukkiger en verstandiger wereld. Er zijn menschen die hem hooger dan Wilson plaatsen en hem vergelijken met Wa shington en Lincoln. Zulke ver gelijkingen zijn dom en zij wor den alleen gemaakt door dien- gene, die den gang der historie niet ziet, laat staan begrijpt. Over de grootheid van een man in het kader der wereldgeschie denis kan slechts de tijd, en nimmer de tijdgenoot oordee- len. Mannen die honderd jaar geleden reuzen watvn, zijn ver dwenen in het stof van een eeuw. Anderen, die vijftig jaar geleden onbekend, lachwekkend of verguisd waren, zijn als reu zen aan den einder der histo rie opgerezen. Niettemin lijkt nu, voor den tijdgenoot, de kans groot dat Roosevelt zijn naam en plaats in de boeken der menschheid zal behouden: hij leidde zijn volk door de cri sis der wedergeboorte en bracht het op het platform der verantwoordelijken. De verant woordelijken voor de aangele genheden van een kleinere, meei' dan ooit samen-hangende wereld. Franklin Delano Roosevelt is een gecompliceerde figuur. Wellicht zijn schoonste kant is die zijner warme, breede men. schelijkheid, met alle hebbelijk heden van een „gevvoneiT' man. De Noord-Amerikaan sche opvatting van democratie laat niet toe dat het hoofd van den staat ergens in een ijle, blauw-grijze verte tveft. Het Koningschap schiep die ijdelheid wel, al zijn ook daar afstanden: van den Godmensch Jirchito tot Denemarkens op de Raadliusplatsen winkelen- den Christiaan. En wat de die tatuur in dit opzicht aan tragi- lachwekkends voortbrengt, be hoeft geen verduidelijking. Roosevelt is een „gewoon' mensch. Wij kennen zijn lan ge sigarettenpijp en zelfs de groenteboer op den hoek weet dat het nondje van het Witte Huis Falla heet. Roosevelt houdt van roereieren. Roose velt ontbijt op bed. Roosevelt zit aan zijn schrijftafel vol met allerlei portretten en groote- menschen-speelgoedjes in zijn hemdsmouwen te praten met de journalisten. Hij kon Drew Feaison, den pottekijker van de „Washington Merry-go- Round" Amerika's onbe- scheidenste „column" onge zouten voor een pathologischen leugenaar uitmaken, zonder dat Amerika dit ook maar een oogenblik beneden de presiden. tieele waardigheid achtte te zijn. De wereld kijkt dikwijls door de muren van het Witte Huis. Zij weet dat „Eleanor" meer reist dan huishoudt, doch dat ..Ann" de dochter, er een en ander te vertellen heeft. De wereld zit aan bij de maal tijden die F.D.R. geeft, zij het aan zijn Inner Circle van Har ry tot Semmy te Rose, of aan de Hollywoodsche legenden- van-vleesch-en-bloed, aan Am bassadeurs of Staatshoofden. Dit is een der Amerikaansche aspecten van het verwarde en verwarrende staatkundige en sociale complex „democratie", doch ook van de figuur Roo sevelt, de meest vereerde en meest verguisde man van Noord-Amerika, een van de levendigste, knapste, natuur lijkste en meest idealistische staatshoofden ter wereld. Hij was het eenige kind van rijke ouders. Hij werd tot zijn veertiende jaar onderwezen door privé-onderwijzers. En hij, evenals zijn vrouw, die een vei-familielid van hem is, stamt af van een man: Claes Mar- tenszen (die zich, naar zijn Nederlandsche geboortedorp, Roosevelt ging noemen) die een voorvader is van zeven Amerikaansche presidenten Madison, van Buren, Taylor, Grant, Taft, Theodore en Franklin Roosevelt. Een para doxaal lijkende oorzaak van F.D.R.'s uitbundige energie is het feit zijner invaliditeit: daar hij de volledige contöle over zijn beenspieren mist, verspilt hij minder kracht dan een niet invalide mensch. Eens vroeg op een persconferentie een on beschaamde journaliste aan Mevrouw Roosevelt: „denkt U dat de invaliditeit van Uv man zijn brein aantast?" Het ant woord luidde: „ik ben daar ze ker van, zijn brein is altijd be zig met het lot van andere in validen". Dat brein heeft vele andere eigenschappenhet heeft zich geoefend in het ne men van moeilijke beslissingen om daarna het onderwerp ge heel los te laten en zich met alle kracht en belangstelling aan iets anders te wijden. Roo sevelt is, mede door zijn invali diteit die hem verhinderde aan sport te doen, een zeer belezen man, die bovendien 'n man van goeden letterkundigen smaak is, (en als dessert detective-- verhalen snoept). Interesseert het U te weten dat 's presi denten werkdag om half acht 's morgens begint (kranten op bed), dat hij om half negen be gint te dicteeren en om tien uur achter zijn schrijftafel zit? Dat hij noenmaalt achter die zelfde schrijftafel, (roereieren, geroosterd brood, melk, sinaas appelsap). Iederen dag een half uur zwemmen. Een of twee maal in de week films. Om half twaalf een half uurtje met zijn postzegelverzameling. Even na middernacht naar bed. Natuurlijk is Roosevelt geen volmaakt mensch. Natuurlijk is hij niet zoo foutloos als zijn vrienden hem zien en evenmin zoo uitzonderlijk-onpleizierig als zijn vijanden hem schiKe- ren. Maar hij is een genie. Hij is een staatsman van uitzon derlijk formaat. En niemand ontkent zijn persoonlijke char me, zijn voortreffelijke familie vaderschap, zijn werkzaamheid en kwieke klaarheid van geest. Wie wil treden in zijn werk zou diepgaande beschouwingen moeten geven over alle proble men van het reusachtige Ame rika: de sociale en sociologi sche, de politieke en de econo mische, de buitenlandsche en de financieele, de industrieele, de militaire en de agronomi- sche. Zulke beschouwingen liggen verre buiten het kader van de ze korte schets van een man^ die door de wereld gezien wordt als een man van de wei. nigen in wiens handen en brein de richtingbepaling van de komende wereld is. Onlangs zeide deze man: „wij zijn be zig te trachten den vrede te waarborgen niet voor immer, doch tenminste voor zoo lan£ als de jongsten van onxe gene ratie nog leven". Deze woorden zijn geen ge makkelijke gemeenplaats. Maar het zijn die van een practischen man, die ook idealist is. Op Franklin Delano Roose velt heeft een groot gedeelte van de menschheid zijn ver trouwen gesteld voor een we reld waarin het beter is te le ven dan in de huidige. Hij is een man van de toe komst. Een van de heel weinigen. (Anep-Aneta VREDESHYMNE. Wanneer toch zal komen de vrede, De vrede, zoo smachtend verwacht Wanneer toch zal dagen de morgen En vlieden de donkere nacht? Wanneer toch zal niemand meer vallen, Verbloeden in gruwzamen strijd Wanneer toch zal enden het lijden En zwijgen het bitter verwijt? Wanneer toch zal luide weergalmen Het plechtige klokkengeklank, Als hymne van vrijheid en vrede Verbeidend Gods glorie en dank? Wanneer toch zal 't „Vrede OD 3,3<rdG" Uit menschen en Engelen- mond De trouwe Gods eeuwiglijk loven Op heil'gen, onwrikbaren grond O, God, Gij hoogste Majesteit, Die liefd' en vrede zelve zijt, Aanschouw deez' aard vol lijden, Wil van Uw hoogen hemel troon, Door Christus Uwen lieven Zoon Ons weer na leed verblijden. Doe alle volkeren te saam Belijden Uwen heil'gen Naam, En op Uw wegen treden. Dan breken recht en waarheid baan, Dan zal de Vrede bloeien gaan Tot in all' Eeuwigheden. H. DEN ENGELSMAN. Middelburg. Op veler verzoek verleenden wij gaarne een plaats aan bo- venrtaande pennevrucht van een onzer abonné's. Red. WAT WEET UW FAMILIE VAN U? Nu de postverbindingen met Nederland boven de groote ri vieren al zulk een geruimen tijd verbroken zijn, vragen ve en in Tiet bevrijde gebied zich met een angstig hart af, hoe het met hun verwanten en be kenden die nog onder den be letter leven, zal zijn. Het is niet te veel veronder steld als we meenen, dat een zelfde belangstelling bij onze 'andgenooten in de verdruk king heerscht. Zij hebben toch wel allen, door middel van in iet geheim ontvangen radiobe richten, door mededeelingen ir Ie ondergrondsche pers er 'oor de uitgebreide mondelin re nieuwsverspreiding, de ver- ïalen over den strijd in hei luiden des lands gehoord of 'elezen. Ook bij hen moet laarom wel de vraag leven. Hoe zouden mijn familieleden het maken? Zijn ze nog in le ven, hebben ze goed en have verloren? Wonen ze nog In hun eig;en huls? En deze on zekerheid moet hun spanning en lijden stellig nog vergroo- ten. Wist U, dat er een middel bestaat, om hen uit de onze kerheid te helpen? Radio „Herrijzend Neder land" heeft er, in samenwer king met de H.A.R.K., een middel op gevonden. Ieder, die zulks wenscht, kan verzoeken een bepaalde gramofoonplaat te draaien, waarbij dan de naam en het adres van den verzoeker zullen worden om geroepen. In bezet gebied zijn er nog communicatiemiddelen genoeg, om deze aankondiging, het bewijs van leven en wel stand, door te geven. U behoeft niet meer te doen dan U in Middelburg te wen den tot het Comité Zeeuwsche Hulp Boven de Rivieren, dat in samenwerking met de H.A.R. K. in Zeeland deze actie orga niseert. Tegen een minimum- bijdrage van een rijksdaalder wordt Uw verzoek aan „Her rijzend Nederland" doorgege ven. De opbrengst strekt tot steun aan het bezette gebied. Voelt U voor dit denkbeeld? Het adres van het Comité is: Segeerstraat 8, Middelburg. De omroep gaf aan deze uit zending den naam: U kiest wij spelen.... tot hulp van ve len DE MAAN. gaat hedennacht onder om 0.48 uur en komt morgen op om 10.59 uur. Daarna ondergang om ^04 uur. Volle maan: 27 Febr. a.s. De nazi-gouwleider van O.-Pruisen, Erich Koch, was sedert 3 weken spoorloos ver dwenen. Plotseling dook zijn naam weer op onder een pers artikel uit Mecklenburg! (B.B.C.)

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1