i i k uilt sen Besluiten der Krim Conferentie Duitschland wordt steeds kleiner De Hervormde Kerk in bevrijd gebied. Laatste Berichten ii)8? Hulpactie Roode Kruis 1945 STADSNIEUWS VLISSINGEN MIDDELBURG nog iets van vorderen ng(en) zoo in te zenden :e rTE LASTING. Wethouders ssingen bren- kennis, dat houders van zijn daarvan Januari ten emeente-ont- doen. honden, die jn verkregen, dagen daar van hen, die ting hiervoor tijdig hebben ibtshalve een ipgelegd, wel- i'oud van het Irag wordt ■an den ont- :nd van 9 /e des Zater- AKING. kundige Ver- rine-gezinnen I- en Z.-Be- Commandant, het volgen van Marine- recht op iige behande- te Vlissingen :ier van Ge- Kon. Marine. Vlissingen; igen 9 tot 10 nen nog niet verloskun- kundige hulp, en verband- isverpleging. van Marine- Jerhalve aan- ,e verzekeren geneeskundige ingen en alle Walcheren, be- bij het „Al- mds Walche- n. lburg bij het Ziekenfonds", isch Zieken- Ziekenfonds N.-Beveland appij Zieken- Beveland" te «enhuisverple- singen bij de iiekenhuisver- ;d te Vlissin- Iburg en an- ip Walcheren, ging Zieken- /alcheren" te Z.-Beveland, [ging Ziekeri- Goes. ten den Offi- eid der Kn". lenroncisen en .oor Zieken- bi'uik maken ige behande- >n ziekenhui- >p attent ge- Marine zich stelt voor rekeningen oortvloeiende. regels. GH, Badhuis- ngen, vraagt wasch te ver- evraagd voor rit 26 boven, agd voor de leisstraat 74, ;n net flink le dagen, bij i, Badhuisstr. i., m. 39, voor reismantel, m. «louse FLIE- ïstr. 38, Mid- ijas, gr. maat, KOPPEJAN, Middelburg, hoenen, m. 40 30 of 31? mgracht 114, n, nieuw ver voor jongens- 526. J. P. v. ildestraat 66. bahv.jas.je, Ift. igenskleertjes, v. ZWEDEN, Vlissingen. wildieren gr. 5EVE, Singel burg. ,n mij helpen, of 2' fl zoete rijst? Aanb. NSEN, Lange Middelburg, ■en armbandje n Stadhuis tot gen belooning W KORT, Vlissingen. {OEFENEN. rden de tex- door mij be- tevredenheid tèle. In den tijd hebt U w bezit. .anbevelend, 1. waage, acturenhandel, Middelburg. Churchill, Roosevelt en Sta lin hebben hun conferentie in den Krim beëindigd. De voor naamste overeengekomen be sluiten zijn de volgende: Duitschland zal in goederen moeten terugbetalen, wat het heeft vernield. Het Duitsche volk zal niet worden vernietigd, doch het zal zijn plaats in de volke rengemeenschap eerst kunnen innemen, wanneer in Duitsch land het nationaal socialisme en het militairisme met wor tel en tak zijn uitgeroeid. Uit het O., W. en N. en Z. zullen nog krachtiger slagen op Duitschland neerkomen. De drie mogendheden zullen na de onvoorwaardelijke over gave iedei' een deel van Duitschland bezetten. Een centrale bestuurscom missie, te weten de opperbe velhebbers der drie mogendhe den, zal in Berlijn worden ge vestigd. Als Frankrijk zulks wenscht kan het aan deze be zetting deelnemen. Zoo spoedig mogelijk zal een internationale organisatie in het leven worden geroepen om den vrede te verzekeren en te handhaven. Op 25 April 1945 zal te San Francisco een Conferentie beginnen van de vereenigde volkeren, om het handvest voor deze organisatie voor te bereiden. Ook China en Frankrijk zullen als organisa toren worden uitgenoodigd. De 3 mogendheden zullen bevrijdde of voormalige va zalstate helpen bij hun maat regelen inzake het herstel dei orde, den wederopbouw en he vormen van tusschentijdsche regeeringen en zoo noodig de organ Katie van verkiezingen. De verklaring der drie staats lieden voegt er aan toe: „Wij bevestigen ons geloof in de ij ginselen, neergelegd in het Atlantische handvest, onze ge loften afgelegd in de verkla ring der Vereenigde Volkeren en onzen vasten wil een wet telijke wereldorde op te bou wen, die gewijd zal zijn aan vrede, veiligheid, vrijheid en het algemeen welzijn van gehiele menschheid". Voorts wordt over Polen het volgende gezegd „Er zal een nieuwe Poolsche regeering van nationale een heid worden gevormd. De regeering die nu in Polen functionneert zal gereorgani seerd worden op breederen grondslag door opname van democratische leiders uit Polen zelf en uit het buitenland. De Oostgrens van Polen zal de Kursonlijn volgen met be paalde afw -ingen ten gunste van Polen. In het N. en W zal het land aanzienlijke ge bieden krijgen. De uiteindelijke vaststelling van de Westgrens zal geschieden op de vredes conferentie". Wat Yoego-Slavië betreft is men overeengekomen om maarschalk Tito en dr. Su- basitch i an te sporen hun overeenkomst onmiddellijk ten uitvoer te brengen. H.N Na de verovering van Gennep rakken de geallieer den verder op in de richting van Goch. Von Rundstedt heeft een deel van zijn leger, dat bij Nijmegen heeft gevochten, naar achter den Rijn over- geb-icht. Gestadige Ger".' '--"e vor deringen in liet Westen. Kleef is in geallieerde han den gevallen. Eenheden van hrt eerste Canadeesche leger zijn van deze plaats uit reeds verder opgerukt naar Goch. Deze stad wordt nu van 2 kaften een'v'erd. n.l. door ecu leger dat var Gennen oprukt en een uit Kleef. De helft van den afstand i 'leefGoch is reeds afgelegd. 2/3 van hel Reiehswald is nu in geallieerde handen. De Duitschers hebben hier t-nks in den strijd ge bracht. I"eer Zi,; hebben de Amerikanen Priim veroverd Om deze pla.ats is fel ge vochten De st-d is zwaar be schadigd. In Luxemburg werd vlak de Duitsche grens Vianden bevrijd. De bruggenhoofden over de Our en de Sauer werden ver der uitgebreid. Bollendorf is veroverd. T> Russen op weg naar Dresden. De Russen maken nog steeds vorderingen. Het leger van maarschalk Koniew rukt op m 2 r.chtmgen. Het eene leger vordert In de richting Dres den, het andere trekt naar Berlijn. Door deze operaties loopen de linies achter de Oder, brj Küstrtn en Frank furt, ernstig gevaar. De stad Bunziau aan de Bober (20 km. ten W. van de Oder) werd door de Roode legers veroverd. Deze stad ligt halveiwege Breslau— Dresden. 100 vliegtuigen en 200 zware zweefvliegtuigen vie'en in handen der Russen. In Poolsch-Silezië hebben de troepen van maarschalk Petrow, Bielitz of Bjielsko veroverd. Deze plaats lirt 45 km. ten Z. van Kattowitz. In Pommeren rukt maar schalk Zhukow verder op in de richting Stettin. 160 plaat sen werden op de Duitschers veroverd. Ip Oost Pruisen vorderen de Russen verder langs het Frische Haff. Bij de gevechten om de ves ting Thorn leden de vijande lijke troepen groote verliezen 13.000 Duitschers werden ge dood, terwijl er 15.000 gevan gen werden genomen. 370 stukken geschut vielen in Rus sische handen. In Boedapest loopt de strijd ten einde. Het Konink lijk Huis is veroverd. 3000 Duitschers gaven zich over. Van overal De regeering van Yoego- Slavië is uit Londen naar Belgrado vertrokken. Zij zal zoo spoedig mogelijk een aanvang maken met de vor ming van een nieuw kabinet, waarin alle partijen vertegen woordigd zullen zijn. De Grieksche regeering is met de E.A.M. en de E.L.A.S. tot een volledige overeenstem ming gekomen. De voornaam ste vredesbepalingen luiden Binnen 14 dagen moeten de twee rt„en hun wapens-in leveren. De nationale wacht zal met de Britsche troepen het ge bied bezetten dat op het oogenblik nog door de E.A.M. bezet wordt gehouden. Alge- meene verkiezingen zullen worden gehouden. Over het regentschap zal worden be slist. Alle personen, die tot een burgeroorlog hebben aan. gespoord, zullen op wachtgeld worden gesteld. Grieksche burgers zullen gekozen worden om het land te besturen. De strijd om Manilla gaat len einde. De Japanners wor den hier steeds meer opeen gedreven. Amerikaansche troe pen hebben de N.O. kust van Luzon bereikt. Ten N. van Mandalay op Birma werd Lashio veroverd. Door het Duitsche V-wapen werden in Januari in Enge .and 585 burgers gedood dit is ongevx- 19 per dag. 1613 personen werden gewond. Dit is twee maal zooveel als in December. Toen waren de cijfers resp. 373 en 847 (B.B.C.) WERELDVAKVEREE- NTUINGSCONGP.ES. Twee Nedcrlandsche vakver- eenigingsleden vertegenwoor digen hun land bij de Wereld Vahvereenigingsconferentie, die van 6 tot 16 Februari in Londen gehouden wordt. Slee,lts de naam van een hun ner kan gepubliceerd worden, namelijk dien van den heer Finav? Liencien. die onlangs uit Eindhoven naar Engeland is overgekomen, waar hfl sinds de bevrijding voorzitter van het N.V.V. geweest is. Voor den oorlog was de heer van Lienden bestuurslid van het N.V.V. voor het district Eindhoven tot 1937 toen hij voor zijn verkiezing als ka merlid aftrad. Hij bleef gedu rende de bezetting voorzitter van de Centrale Organisatie het Ziekenfonds, aangezien die organisatie haar volle aetie- vriiheid mocht handhaven, waardoor het toezicht der Duitschers niet noodig was. (Anep-Aneta.) VOORMALIGE PAUSELIJKE NUNCÏUS NEDERLAND TERUG NAAR DEN HAAG i„I?LnP?u»<;lyi<e Nuncius, die m 1940 in Nederland in functie tfo?' - ™aar in dat jaar naai Italië terugkeerde, zal binnen- uit Italië naar Londen nmrtJ ,va"waar hij ..zoodra de omstandigheden zulks veroor have naar 's-Graven- na .e zal terugkeeren. DE „TRIES" OVER HET ONTSLAG DER NEDERLANDSG'HE regeering. Naar aanleiding van het ont- slag der Nederlandsche regee ring schrijft de „Times" o.a. het volgende: ..Dit ontslag stelt eens te meer de behoeften in het licht, aie in de reeds bevrijde landen of de landen, waaraan de be vrijding in zicht is, worden ge voeld. Behoeften, die ook zwaar op het politieke leven van België blijven drukken. De geallieeren hebben alleen in zooverre belang bij de Belgi sche en Nederlandsche politiek Z1J regeering op bree- den grondslag wenschcn, die ®f2a6 kan uitoefenen tot ^een^onm'isS,0^'^ ^"^id V°Hetebl heS-ard' woorden- fjndtei^de g^lieet zaLhikh°eirid Z'jn' °p de nood zakelijkheid van politieke een dracht te wijzen, kunnen zich moeiijk aan de verant woordelijkheid onttrekken die voorwaarden te schepper waarop deze eenheid kan steu nen. (Anep-Aneta (Anep-Aneta.) Zeven executies te Gorsel. Na eerst thans bekend rt geworden, hebben de Duit schers enkele maanden gele den te Gorsel een zevental Ne derlanders gefusilleerd. Dit geschiedde nadat de bur. gemeester met medeneming van het bevoikingsregistei was ondergedoken. (Anep Aneta.) Eerste Jaargang- Nummer 70 Verantw. Hoofdrcd.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, nh 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Woensdag 14 Februari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnmentsprijs per week 26 cent. Per kwartaal f S.80. Losse nummers 5 cent. Ds. Visbeek over het werk der Urgentie-Commissie Ds. L. J. C. Visbeek, die, zooals men in „De Vrije Zeeuv" van Woensdag 7 dezer heeft kunnen lezen, als afge vaardigde voor Zeeland naai de vergadering der Synodale Urgentie-Commissie is ge weest, stond ons na zijn terug keer uit Eindhoven een onder houd toe. De Vlissingsche pastor is van meening, dat, deze kerke lijke bijeenkomst zeer vrucht baar is geweest. Allerlei han gende kwesties hebben een oplossing gevonden en er is een eind gekomen aan veel on- zeksrhGicl. Van het allergrootste belang is, dat de Ned. Herv. Kerk in bevrijd gebied door de Syno dale 'vergadering haar houding ten opzichte van allerlei vra gen en problemen heeft kun nen bepalen. Zoodoende kan zij een vaste koers volgen en bij het herstel van Nederland nu en straks haar stem laten hooien. Men heeft niet alleen onderling contact, maar ook eenheid van handelen bereikt. Het doel. Op de vergadering waren, behalve afgevaardigden van vier provinciale kerkbesturen, die het gehee'e bevrijde gebied vertegenwoordigden, enkele deskundigen op bepaalde ter reinen van het kerkelijk leven aanwezig. Het doel der bijeen komst was kerkelijke jeiding te geven aan het bevrijde ge bied, opdat er niet provinciaal, maar uniform gehandeld worde. Daar de Algemeer.e Synode thans onbereikbaar is, worJt er- gestreefd naar een heid in het bevrijde Zuiden. Er is behoefte aan krachtiger leiding. De Urgentie-Commis sie vervangt daarom tijdelijk de Synode te Den Haag. Het werk der commissies. Op onze vraag, wat er op de vergadering der Synoda'e commissie behandeld is, ant woordde ds. Visbeek, dat de verschillende sub-commissies elk rapport hebben uitge bracht. Na beraadslaging en amendementen zijn de rappor ten goedgekeurd om later aan de Synode te 's-Gravenhage te worden voorgelegd. In enkele dagen tijds. waarin zelfs tot laat in den avond werd gecon fereerd, Is heel de uitgebreide agenda afgewerkt. De verga dering diocg het kenmerk van buitengewoon groote eenstem migheid. Pers en radio. De commissie voor persver slag en persaangelegenheden werd o.m. ingesteld om te ko men tot de uitgave van een weekblad voor de Herv. Kerk in bevrijd gebied. Ter vergade ring werd tot deze uitgave be sloten. Er wordt ook behoefte gevoeld aan een kerkelijk weekblad voor het gezin. De zelfde commissie heeft de ra diokwestie onder oogen gezien. Over het algemeen was men zeer tevreden over den zend tijd, die „Herrijzend Neder land" voor Hervormd-kerke- lijke doeleinden heeft toege staan. Omtrent de zenduren wordt nog nader overleg ge pleegd. Zelf had ds. Visbeek zitting in vier verschillende commis sies, nl. in de commissie voor maatregelen betreffende eva cuatie, in die voor de samen stelling van een herder'ijk schrijven, in de commissie voor de schade-enquête en in de commissie voor financieele aangelegenheden. Geestelijke nood door de evacuatie. Over de gevolgen van de evacuaties op Walcheren heeft ds. Visbeek een speciaal rap port uitgebracht. Naar aanlei ding daarvan heeft de Urgen tie-Commissie besloten uit te zien naar eenige krachten, die geestelijken arbeid kunnen ver richten onder de geëvacueer- den op Zuid-Beveland, in Oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen en in België. Door opeenhooping der bevolking op Zuid-Beve'- land is er veel geestelijke nood ontstaan. Er zijn ook veel ge- evacueerde Hervormden in de verstrooiing geraakt. In Bel gië verkeeren zij onder een uitsluitend R. K. bevolking. Een delicate taak. De commissie voor de sa menstelling van een herderlijk schrijven was met een veelom vattende en belangwekkende taak belast. Zij stelde niet al leen het herderlijk schrijven op, dat Zondag 18 dezer in een algemeenen bidstond van de kansels zal worden voorge lezen, maar zij bemoeit zich ook met de politieke groepee ringen en met de samenleving in haar geheel. Een bijzondere taak van deze commissie is de verhouding tot het milieu der voormalige N.S.B. De gezinnen der politieke gevangenen en estraften mogen niet aan hun lot worden overgelaten. In het algemeen was de Urgen tie-Commissie van gevoelen, dat er ten aanzien van N.S.B.- °rs snel, streng, doch recht vaardig moet worden opgetre den. Voorkomen moet echter worden, dat de kinderen en andere gezinsleden van N.S.B.- ers na de berechting aan hun lot worden overgelaten. Onder de jeugd uit dez^ kringen heerscht geestelijke nood. Pa riavorming dient in het be lang van kerk en land te wor den vermeden. De commissie voor de seha- de-enouête heeft een rond schrijven gezonden aan alle kerkeraden en om opgave verzocht van alle schade en vermissingen aan kerkelijke goederen. De waarde van het verloren gegane dient te wor den uitgedrukt op basis van 10 Mei 1940. Zeeland. Ten aanzien van Zee'and heeft de Urgentie-Commisrie door middel van de Zeeuwsche afgevaardigden ke«nis geno men van de bijzondere moel- 'iikheden, die ook op kerke lijk gebied ontrtaan zan door de overstrooming van Walche ren en de evacuatie. Schrijven aan H.M. de Koningin. Aan H.M. de Koninrin de Urgentie-Comm's- s:e e°n schrijven gezonden, v—arin het doel der eommis- s's weed uiteengezet en w»->r<n de boon werd nitge- soroken. dat H.M. spoedig in een geheel bevrijd Vader land zal terugkeeren. De overige commissies. Omtrent de nog ni°t vermel- sub-commissies deelde ds. Tksb°Nt ons het volgende me de. Er is ook een commissie voor tractemptrtsrangelegen- beden en nersioenen, die zich bezig houdt met de hulp aan bi moei'ijkheden geraakte pre dikantsweduwen en -gezinnen. De commissie voor de oplei ding van jonge predikanten beoogt de stichting van een noodur.iversiteit. rindat theolo- "ïsche studenten in bevrijd ge- biet' hun studie kunnen be ëindigen of althars voortzet ten. Voor deze on'eiding wordt aan Ti'burg ge'acht. De Ur gentie-Commissie verwacht, dat da hoogleeraren later de san de nooduniversiteit afge legde examens als geldig zul- 'en beschouwen. Gulp aan Noord-Nederland. Voor de hulpverleening aan Noord-Nederland is eveneens een commissie in het leven ge- "oeoen. Door het geheele be vrijde gebied zullen voor dit 'oei kerkeliike collecten wor den georganiseerd. De commissie voor kerk en 'eger gast over de aansteking ■"n velfirredike-s en houdt -'oh ook bezig met de veeste- bke verzorging van degenen, lie straks zullen repatrieeren. Voorts is er een commissie oor diaconale 'aangelegenhe den. De commissie voor jeugd werk heeft tot doel de ieugd en te vangen en leiding te ge- ken. De commissie voor den ^•-beid der Svnodale Commis- e-'e behandelt o.a. de in- en 'itwendice zending en den -pm pgnteonbouw. Het contact met buitenland- mhe kerken behoort tot de 'omnetentie van de commissie •oor kerk en kerken. Verbm- "ss w<wdt gezocht met den Wereldbond der Kerken te Ge- •e. a'smode met de Emsel- ■"he en Amerikaansche ker- ven. Deze commissie houdt ë'ch ook bezig met de verhou- ling tot de R.K. kerk. Groote offervaardigheid nv>i dnt'e on-oide ds V'°- >eek de commissie voor de re dactie van een brief aan de '-erkcraden over de noodeol- '"cte. Met Paschen zal er rl. ëen kerkeliike noodcollecte vorden gehouden, waarmede de traditie van de laatste ja- -en wordt voortgezet. Boven- 'ien worden er herstelcollecten gehouden. Ter vergadering bleek, dat er thans veel meer wordt gegeven dan vroeger ooit het geval is geweest. Eén pukele collecte in de Herv Kerk te Niimegen brengt thans driemaal zooveel op als voorheen vier rondgangen in één godsdienstoefening teza men. het verzet tegen den duitschen mannenroof Met alle middelen trachten «e cndergrondsche strijders in *eiï .gebied, den Duitscher „Arbeitseinsatz" in de wielen te rijden. In Kennemerland. de Zaanstreek, het Gooi en Loosdrecht werden tallooze bevolkingsregisters vernield, ie Utrecht bracht de verzets beweging een in het Duitsch opgestelde proclamatie in om loop waarin werd medege deeld dat het aanmelden voor- loopig was stopgezet. (Anep-Aneta) duitsche gevangenen lanceeren v 2's. Volgens verklaringen van een uit bezet gebied ontsnapten Nederlander zouden de Duit schers bij het afschieten van de V 2's op NederlanSsch grondgebied van Duitsche ge vangenen gebruik maken. Dezen zouden dan, na een vastgesteld aantal raketten te hebben afgeschoten, kwijtsehel. ding van straf verkrijgen. (Anep-Aneta) helpt ons volk boven de rivieren. In Boedapest is het laat ste Duitsche verzet gebroken De rest van het garnizoen heeft gecapituleerd. In totaal werden in den strijd om de Hongaarsche hoofdstad 110.000 Duitschers en Hongaren ge vangen genomen, terwijl er 49.000 werden gedood. Troepen van maarschalk Koniew zijn de Bober overge stoken en hebben de rivier de Queis bereikt. Glogan is om singeld. In Pommeren hebben de Russen Neuwedel en Kamlen veroverd. Het Rijkswoud bij Nijme. gen is geheel van Duitschers gezuiverd. Ten Z.O. van Gèn nep hebben de Geallieerden een bruggenhoofd over de Niers gevestigd. Bij Kleef staan ze nog slechts 1 K.M. van den Duitschen Rijn af. De tactische luchtmacht der Geallieerden heeft giste ren dagaanvallen gedaan op punten in West- en Midden- Duitschland. Van Italië uit werden bombardementen uitge voerd op spoorwegdoelen te Weenen, Graz en Marbury in Joego-Slavië. Bovendien is de Brennerpas bestookt. Himmler heeft de verde diging van Berlijn en Branden burg opgedragen aan den Nazi Ritter von Hauenschild. De Poolsche regeering te Londen weigert de op de con ferentie van drie genomen be sluiten ten aanzien van Polen te erkennen. 1400 Britsche bommen werpers deden in den afgeloo- pen nacht een hevigen aanval op Dresden en andere plaatsen in Duitschland. (B.B.C. Maarschalk Koniew vor derde in Silezië weer 15 km. Oi Minister Gerbrandy ver wacht dat de besprekingen voor de vorming van een nieuw kabinet niet voor het eind der week geëindigd zul len zijn. Dit beteekent niet, dat de formateur moeilijkhe den verwacht. De moeilijke verbindingen met het moeder land zijn er de oorzaak van. Gerbrandy wil de leiders in Nederland persoonlijk raadple gen en daarom is het noodig, dat ze naar Engeland komen (B.B.C.) opheffing nederlandsche arbeidsdienst. De Sectie Voorlichting van het Militair Gezag deelt mede: Bij het „Besluit Opheffing Nederlandsche Arbeidsdienst" (K.B. van 12 September 1944, Stbl. E 95) werd een einde ge maakt aan deze door de Duit schers zoo grootsch opgezette organisatie. De verschillende organen werden opgeheven en het personeel ontslagen. Dit ontslag bracht met zich mede, dat de gebouwen van den Dienst onbeheerd zouden komen te staan. Gezien het feit dat deze ge bouwen een uitgebreid meu bilair, gereedschap enz. her bergden, was het zeer onge- wenscht dat zij onbeheerd zou den blijven. De Minister van Algemeene Zaken ontving daarom de bevoegdheid, aan gebouwen en inventaris een voorloopige bestemming te ge ven. Deze bevoegdheid werd gedeeltelijk gedelegeerd aan het Militair Gezag, hetwelk als beheerder den heer W. F. H. van Leeuwen heeft aange steld. Diens bureau is geves tigd Achter het Wilde Varken 7 te 's Hertogenbosch. Het bleek nu dat de gebouwen van den K.A.D. en hun inventaris bijzonder geschikt waren om ingeschakeld te worden bij de hul^verleening aan bevrijd ge- Dank zij het aanwezig zijn van deze kampen kon men tal looze evacuées gemeenschappe lijk onderbrengen en behoefde men de burgerbevolking niet voor inkwartiering lastig te vallen. In totaal werden tot nu toe ongeveer 12 kampen be vrijd. Uit het feit blijkt automa tisch het belang, dat deze ge bouwen door de burgerbevol king in tact gelaten worden. Een enkele maal is het helaas voorgekomen, dat zij er op groote schaal plunderde, na dat het dienstpersoneel de ge bouwen had verlaten. Ook de inventaris der kam pen kwam bij de hulpver leening aan bevrijd gebied goed van pas. Men kreeg o.m de beschikking over 5000 schoppen, waarvan er 1500 on middellijk naar Zeeland gezon den zijn ten gebruike van de iijkwerkers. Verder werd materiaal van allerlei soort naar het Roode De bit', re nood van tiendui zenden landgenooten, die door den oorlog getroffen of van huis en hof verdreven zijn, eischt dringend voorziening. Het gebrek aan de allernood zakelijkste huisvesting, klee ding, dekking en aan onmis bare gebruiksvoorwerpen wordt met den dag nijpender, ook al wordt van vele zijden hulp in den een of anderen vorm aangeboden. Alleen een algemeene hulpverleening, waaraan ieder, die nog iets te missen heeft, naar vermogen deelneemt, kan uitkomst brengen en wij zijn overtuigd, dat niemand zich na deze p- wekking aan deze daad van Christelijke naastenliefde zal willen onttrekken. De aanwezigheid van hulp is echter op zichzelf niet vol doende; de hulp zal snel en doeltreffend moeten zijn, want de nood is hoog. Om deze re denen is besloten voor dit hulpwerk een organisatie in het leven te roepen, die het werk van alle vereenigingen en particulieren, die zich op dit terrein reeds bewegen, sa menvat en richting geeft. De autoriteiten hebben dit in han den gelegd van een Comité, dat zal weiken onder den naam van „Nationale Hulp actie Roode Kruis 1944" en dat door het Roode Kruis is opgericht, mede op initiatief van het Nederlandsche R.K Huisvestings Comité. Hierbij is dus ondergebracht alle hulpwerk van oorlogsge troffenen en evacué's, niet al leen van het Roode Kruis en het R.K Huisvestings Comité, maar ook van andere vereeni gingen, zonder dat dit van invloed is op de werkzaamheid dezer vereenigingen op ander gebied. De autoriteiten hebben aan de Nationale Hulpactie Roode Kruis 1944 het uitsluitend recht toegekend, ten behoeve van oorlogsslachtoffers en ge- evacueerden in het openbaar goederen en geld in te zame len en de opbrengst naar be vinden te verdeelen, onvermin derd natuurlijk het recht van bestaande kerkelijke instellin gen tot verzorging harer eigen behoeften. Op vele plaatsen in bevrijd gebied is deze Hulpactie 1944 reeds ingezet. Nu de organi satie op pooten staat, kan de actie over het geheele gebied krachtig en systematisch wor den aangepakt en binnenkort zullen de teekenen eraan aller wegen zichtbaar worden. Thans reeds wordt ieder aan gespoord zijn kleerkast en zijn linnenkast, zijn v. -r en zijn kelder, zijn keukenkast en zijn dressoir of buffet alvast eens te inspecteeren, opdat er straks, als de Hulpactie Roo de Kruis 1944 aan uw deur klopt (en zij is van plan aan iedere deur te kloppen!!!) iets meegegeven kan worden dat u nog wel kunt missen en dat anderen uit de grootste verlegenheid zal kunnen hel pen. En wie werkelijk geen stukje meer af kan staan, want allerwege heerscht sch-ëj-schte en velen gaven reeds bij herhaling, dan is ook een gift in geld uitermate welkom. Het Roode Kruis zal middelen en wegen weten te vinden om dan betrokkenen van het noodige te voorzien. Eerst in thans bevrijd ge bied, traks in geheel ons land hoopt de Hulpactie Roo de Kruis 1944 allen, die door den oorlog het allernoodigste moeten ontberen, de helpende hand te reikenzij rekent daarbij op uw aller steun. gevaar aan den boschweg. Aan den Boschweg staat meestal een sterke stroom in het overloopende water. Velen geven zich van het daaraan verbonden gevaar geen reken schap en wagen zich onbezorgd m het verradelijke natte ele ment. Eén slachtoffer heeft deze stroom reeds gekost. JI. is er weer iemand te water geraakt en meegesleurd. Nog iuist bijtijds kon de man zich in veiligheid stellen. De politie ontraad een ieder zich in dat water te begeven en maant tot voorzichtighid aan. beter verduisteren. Nu de avonden zeer donker zijn, blijkt, dat er in Vlissingen onvoldoende wordt ver duisterd. Onder de Duitsche bezetting verduisterden wij ge disciplineerd. Waarom dan nu niet. terwijl onze bevrijders en wijzelf bij goede verduistering vroot belang hebben Sluit daarom uw vensters goed af en voorkom onaangenaamhe den met de politie. hoog water te vlissingen. Donderdag 15 Febr. 3.32 en 16.04 uur, resp. 2.22 en 2 29 M. -f N.A.P. Vrijdag 16 Febr. 4.15 en 16.48 uur. resp. 2.19 en 2.25 M N.A.P. jeugdbibliotheek. Men zal zich herinneren, dat ei' voor den oorlog een spe ciale jeugdbibliotheek was on dergebracht in het gebouw van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in de Molstraat. Deze jeugdbibliotheek bevatte "uim 1000 boeken, welke bezit waren van de vereeniging „Bibliotheek voor de jeugd". Deze vereeniging kon in den bezettingstijd haar werkzaam heden niet voortzetten en de uitleening van de boeken moest worden stopgezet, tot grooten spijt van de talrijke jeugdige lezers en hun ouders beiden, getuige de vele infor maties naar 't eventueel weer openstellen van deze biblio theek. Het was dan ook een zeer toe te juichen daad van den ge meentelijken dienst voor So ciale Zaken te Middelburg, dat deze dienst de boeken van ge noemde vereeniging naar de Engelsche kerk overbracht en daar, om de jeugd van de straat te houden, een jeugd leeszaal opende. Verschillende dames verleenden hierbij baar gewaardeerde medewerking. Later werd deze jeugdleeszaal naar het gebouw van het Le ger des Heils verplaatst. Maar ook dit gebouw kreeg een an dere bestemming en de lees zaal voor de jeugd moest wor den opgeheven. Spoedig kon men echter in het -gebouw van Sociale Zaken zelf, eerst in de Molstraat, later op de Houtkade tot uit leening van de boeken over gaan. Een woord van waar deering voor den tegenwoordi- gen leider, den heer W. H. Hardon en zijn helpsters, die geheel vrijwillig dit werk doen, is hier wel op zijn plaats. Vooral in den winter ver heugt deze boekenuitleening zich in een groote belangstel ling van de zijde der jeugd. Per middag worden ongeveer 150 boeken uitgegeven; geen klein aantal dus. Nu sommige scholen weer beginnen wordt er eenige ver mindering verwacht. Zoodra de vereeniging „Bibliotheek voor de jeugd" zelf weer een lokaal tot haar beschikking heeft, zal zij haar eigen werk zaamheden hervatten. Niette min moeten wij „Sociale Za ken" dankbaar zijn, dat zij zich intusschen over de uitleening en dus over een deel van de jeugd wil ontfermen, In verband met het' weer be ginnen van sommige scholen is de uitleening- nu geopend op Maandag, Woensdag en Vrijde g, van 2 tot 4 uur. Des morgens kan men dus nu niet meer terecht. Iedere jeugdige lezer kan zijn boek 14 dagen houden en betaalt 2 cent per boek per keer. Wanneer het boek te laat wordt terugge bracht. zal de overtreder eeni- gen tijd van het lezen moeten worden uitgesloten. Maar hij zal natuurlijk zorgen, dat dit niet voorkomt. Wij zagen de uitleening in vollen gang. Het ging er erg aardig en vlot toe. We kunnen onzen jeugdigen lezers aan raden er eens te gaan kijken Het adres is Houtkade 17. F.'ri allen zijn er van harte welkom! christ. hist. unie. Voor de eerste maal na de bevrijding kwam de plaatselijke afdeeling, onder leiding van den wnd. voorzitter, den heer Flipse in een goed bezochte vergadering bijeen. In zijn inleidend woord her dacht de heer Flipse de leden, die in de afgeloopen periode overleden waren en hen, die. zooals de voorzitter mr. van der Feltz, tengevolge van de nazi-terreur nog buiten onze bevrijde provincie verbleven. In behandeling kwam de mogelijkheid van samenwer king met de Anti-Rev partij, op grond van het resultaat van het door een commissie uit de Chr. Hist. Unie met die partij gehouden overleg. Het bestuur werd uitgebreid tot 9 ledeu. Gekozen werden de heeren: Luijendijk, (wnd. voor zitter), mr. P, van Empel Jhr. mr. Schorer, B. C. Geers en A. P. Stufkens, (secretaris). De voorzitter nam vervol gens in hartelijke bewoordin gen afscheid van den heer Wondergem, die als bestuurs lid bedankt had. Besloten werd regelmatig iedere maand te vergaderen en dan actueele onderwerpen te doen inleiden. distrïbutiegoederen „amstelstkoom". Naar aanleiding van het ar tikel in ons nummer van 12 Februari betreffende de distri butie van lijfgoederen, die met de „Amstelstroom" zijn meege komen, berichten wij, dat de ze goederen niet werden ver kocht, maar gratis ter be schikking zijn gesteld van de genen, die daarvoor in aanmer king kwamen. In afwijking van het bericht in dit blad van Zaterdag j.l wordt thans bekend gemaakt, dat tot nadere aankondiging weer gelegenheid bestaat tot aflc-ggen van rijproeven. De Rrjksdeskundige in de Provincie Zeeland E. VISSER. Kruis, de Binnenlandsche Strijdkrachten en evacuatiebu- reaüx gezonden. Dit gebruik maken van het N.A.D.-materi aal heeft het groote voordeel dat er geen enkele dienst dooi gedupeerd wordt, die ander.- voor materiaallevering zore zou moeten hebben dragen. De bureaux en depots zip zooveel mogelijk aan de oor soronkelijke eigenaars terug gegeven. (Anep-Aneta). roosevelt naar den paus? Ofschoon de geruchten aan houden, dat president Roose velt een bezoek aan den Paus zou brengen, verklaren verant- voordelijke godsdienstige lerin gen, dat er geen stappen ge- 'aan werden om deze histo- 'sche ontmoeting voor te be reiden.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1