DE VRIJE ZEEUW EEN NIEUWE REDACTEUR. ONS IDEAAL. Redactiet S. W. Henry en P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adrest Julianastraat 37 Terneuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. firma P. J. van de Sande, Terneuzen Administratie-adres t Noordstraat 57. Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden; buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. ADVERTENTIËN Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50, Rubriek kleine advertentiën 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedingenen dienst- DINSDAG13 FEBRUAR11945 aanvragen 15 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Ie Jaargang No. 24 Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. In het vorig nummer van „De vrije. Zeeuw" heeft de heer Bannier afscheid genomen als Redacteur van wege zijn tijdelijk vertrek uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Zeer zeker is het maar een korte tijd geweest dat hij de Redactie voerde maar in dien korten tijd heeft hij zich zeer ingespannen voor ons blad en heeft hij niet weinig bereikt. Het zal den lezers van „De vrije Zeeuw" ongetwijfeld zeer spijt en dat hij de Redactie van het blad moest neerleggen. In elk geval, mij per soonlijk spijt het zeer, dat aan onze pret tige samenwerking zoo spoedig een einde is gekomen. Tegelijk heet ik dan nu als nieuw Redacteur welkom den heer S. W. Henry en ik spreek de hoop uit dat wij te samen veel goed en vruchtbaar werk zullen mogen verrichten als Redactie van „De vrije Zeeuw". v. O. Het komt mij voor dat door velen het doel van onze krant nog steeds niet juist wordt gezien. Men veronderstelt veelal dat de krant het orgaan is waarin alle grieven, welke men in dezen tijd heeft of meent te moeten hebben, worden opgesomd; dat de krant het middel is het door de een of andere oorzaak verontwaardigd gemoed lucht te geven; dat zij dient om met Argusoogen den horizon af 'te speuren of zich nergens een ongerechtigheid zou kunnen voordoen. Er was ons eten beloofd het begint nu pas, na meer dan vier maanden bevrijding, iets te beteren. Ligt ons eten in Hulst te beschimmelen Zou er al boter en chocola Bedorven zijn? Hoe staat het met de zuivering Waar om wordt de een „gezuiverd" en de ander niet? Waarom wordt iemand, die alge meen als oorlogsmisdadiger wordt be schouwd, vrijgelaten en kort daarna weer geïnterneerd? Waarom schijnen sommigen er met huis arrest af te komen? Waarom nemen en namen enkelen, die zich nota bene goede vaderlanders noemen, moffenmeiden in huis? Wat zijn eigenlijk de maatstaven die aangelegd worden bij de interneering dezer z.g. moffenmeiden Bestaat hiervoor een vaste lijn. Waarom heeft West Zeeuwsch-Vlaan deren nog geen betere vervoersmogelijk heden Hoe is de evacuatie in dit gebied feitelijk geregeld? Kan hieraan niet meer openbaarheid worden gegeven? Ziehier lezers, een aantal vragen, welke eiken dag opnieuw worden gesteld. Is het nu echter juist de krant te vullen met kritizeerende artikelen over deze onder werpen? Is het m.a.w. juist de krant te gebruiken als spuileiding voor de grieven van Jan Publiek?. Het lijkt ons van niet. Het lijkt ons daarentegen gewenscht, dat de krant zijn aandacht niet, althans toch zeker niet in de eerste plaats, richt op datgene wat fout is in onze tegenwoor dige samenleving, maar dat de krant uit de chaos, die in de menschelijke gedachtèn- wereld heerscht, probeert datgene naar voren te brengen wat in de toekomst punten van samenwerking en van eenheid kunnen zijn. Met dit veel misbruikte wootd een heid bedoelen we niet de gelijkvormigheid die heerscht op het kerkhof, maar de een heid door verscheidenheid, de samenwer king bij alle verschil van Godsdienstige en politieke opvattingen op die punten waar dit in het belang van het Vaderland en thans in het bijzonder in het belang van het bezette deel van Nederland drin gend gewenscht is. Daarnaast zal de krant in de toekomst ongetwijfeld zijn eigen politieke wilsvor ming zoo duidelijk mogelijk ontwikkelen en wel zoodra zij meent dat de tijd daar voor rijp is. Zij zal echter ook dan blijven streven naar een juiste en eerlijke voor lichting van een ieder en zij zal zich hebben te richten naar de speciale behoeften, die aan een streekblad kunnen worden gesteld. Momenteel tracht zij, zij het met groote schuchterheid, het goede zaad der recht vaardigheid en politieke eerlijkheid te strooien in de harten der lezers. Het is voorwaar geen eenvoudige taak. Het is integendeel uiterst moeilijk in een wereld, die tot op den huidigen dag vervuld is van haat en geweld, van bekrompenheid en baantjesjagerij, de menschen te wijzen op het belang van de kleine alledaagsche dingen en hen weer liefde te doen krijgen voor het leven zooals zich dat in normale tijden, welke wij weer spoedig hopen te beleven, pleegt te ontwikkelen. Wij moe ten echter trachten weer bevrediging te vinden in het leven zooals zich dat eiken dag aan ons voordoet en in onze samen leven niet in de eerste plaats speuren naar de (ongetwijfeld velv/ rotte plekken, maar zoeken naar de goede en mooie elementen, welke juist in onze wereld zoo spoedig mogelijk een integreerend bestanddeel dienen te vormen. Is het dan onze bedoeling, alle critiek, waarvan wij enkele der belangrijkste punten opsomden, den kop in te drukken? Hebben wij daarvoor onze vrije pers terug Keurt de redactie soms bovengenoemde misstanden stilzwijgend goed? Niets van dit alles. Het zij hier nog eens uitdrukkelijk vermeld dat de redactie van het nut eener juiste critiek ten volle overtuigd isdat zij met U deelt de ver wondering, resp. ontstemming, over de reeds genoemde en andere misstanden. Zij is echter wel van meening dat in sommige gevallen de moeilijkheden, die de diverse instantie s hebben te overwin nen, zoo groot zijn en diverse problemen dermate ingewikkeld, dat men niet zonder een diepgaand onderzoek, een onderzoek dat in dezen tijd niet altijd volledig zijn kan, tot gegronde critiek kan overgaan. Onze krant zal echter nimmer een doof- potpolitiek goedkeuren. De redactie stelt zich dan ook voor diverse personen, die met bovengenoemde en andere problemen hebben te maken, te verzoeken hun mee ning en werkwijze in ons blad uiteen te zetten. Beter dan nu zal men dan in staat zijn zich een oordeel te vormen en zeer zeker zal de redactie nimmer aarzelen in dien zij in staat is van de betreffende kwestie's in vollen omvang kennis te nemen, hiervan het hare te zeggen. Als leidraad bij de ontwikkeling van onze krant zullen en moeten we echter bij alle mogelijkheden tot critiek, die er zijn moet en zijn zal, thans, boven alle verdeeldheid, blijven zoeken naar de pun ten die ons vereenigen naar de voor waarden waaronder we kunnen samen werken, met uitschakeling van de elemen ten die deze samenwerking door hun houding -belemmeren. Want, al hebben wij ons ideaal niet in de hand, en al lijken wij er momenteel o zoover van verwijderd, ons oog ziet in de verte naar wat moge zijn het doel van ons aller streveneen herboren, werkzaam en eendrachtig Vaderland. H. WERKT MEER EN WERKT SNELLER. Zeeland is de voedselleverancier van bevrijd Nederland. Het Militair Gezag deelt mede Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- en Noord-Beveland zijn op het oogenblikde voornaamste voedselleveranciers van be vrijd Nederland. Suikerbieten, aard appelen en graan moeten in het bijzonder uit deze provinciën worden betrokken wat er op tafel komt in al onze zuideüjke provinciën is voor een belangrijk deel het resultaat van de inspanning van Zeeuw- sche land- en transportarbeiders. Ten minste zoo zou het kunnen zijn, want de mogelijkheden tot een groote productie van deze zoo uiterst belangrijke voedings middelen zijn hier voorhanden. Helaas echter moet worden vastgesteld, dat al deze mogelijkheden nog niet tot op het allerlaatste worden benut. Terecht hebben wij gevraagd aan de Limburgsche mijnarbeiders om hun uiterste krachten in te spannen, teneinde meer kolen boven den grond te brengen, kolen die niet voor hen zelf alleen bestemd zijn, maar voor alle Nederlanders in het bevrijde gebied, ook dus voor de inwoners van Zeeland. Maar Limburgsche mijn arbeiders kunnen niet werken zonder Zeeuwsche aardappelen, zonder Zeeuw- sche suiker en zonder Zeeuwsch graan. De Brabantsche industrie kan niet draaien zonder kolen uit Limburg en voedsel uit Zeeland. De Geallieerden doen alles, wat moge lijk is om ons te helpen bij de voedsel voorziening van ons land, maar ook hierbij is er een grens aan alle mogelijkheden. Éénzelfde vrachtwagen kan niet voedsel en munitie of troepen tegelijkertijd ver voeren en de oorlogsvoering is nummer één. Sinds kort kunnen onze suikerfabrieken weer draaien in zulk een mate, dat zij in de behoefte van het bevrijde gebied kunnen voorzien. Het is dan ook redelijk, wanneer de Geallieerde legerleiding eischt, dat Nederland op dit gebied in zijn eigen onderhoud voorziet. Doch daarenboven zal het noodig zijn met den grootsten spoed een suikervoorraad aan te leggen voor onze landgenooten boven de rivieren, die straks, wanneer ook zij bevrijd zullen zijn, op onze hulp en steun zullen moeten kunnen rekenen. Wat voor de suiker geldt, geldt ook voor aardappelen en graan. Helaas echter is in de practijk gebleken, dat nog niet een ieder tot in het diepst van zijn wezen doordrongen is van de drin gende noodzaak, die achter al deze kwesties schuilt. Het rooien van bieten en het laden en lossen en vervoeren ervan wordt vaak nog gedaan op een wijze en in een tempo, die in deze omstandigheden niet verant woord zijn. Het zal misschien wel aan genamer zijn voor ieder persoonlijk om het kalmpjes aan te doen en om des Zom* dags eens eene prettigen vrijen dag te nemen. Doch om het aangename gaat het op dit oogenblik niet. De zaak is

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 3