c lilliputters"! ésfcs-iptts De Oderlin van Berlijn ZUEVE Te koop Tè koop gevraagd Wie ruilt Dienstaanvragen Dienstaanbiedingen Diversen Alii amLr a e alcr 2 voorstellingen Aanvang 7 uur en 9.15 uur Het Nederk richt zich t< Nederlandsche Spitfire-Eskader bestaat een jaar. „L.U.V.O." (Voorlichtings dienst der Nederlandsche Luchtstrijdkrachten! meldt: Onlangs hebben officieren en manschappen van het Neder- landsch Spitfire-Eskader den eersten verjaardag van hun ge vechtsgroep gevierd, welke sa menviel met den terugkeer naar hun land, na 4Vi jaar af wezigheid. Het eskader, dat bestaat uit van bommen voorziene Spit fires, opereert thans van een vliegveld ergens in Nederland en sedert z(jn aankomst aldaar heeft het iets minder dan veer tig vluchten gemaakt, waarbij Duitsche troepenconcentraties en voertuigen werden gebom bardeerd en beschoten. De commandant van het es kader is Squadron Leader H. R. O.'Neill, bijgenaamd Peggy", die drager is van het Distin guished Flying Cross met „Bar" en wiens naam in de oor. logscommuniqué's vermeld is. Hij heeft meer dan 900 vlieg uren gemaakt en heeft de meeste vliegtuigtypen, welke voor operaties gebruikt wor den, bestuurd. Gedurende 1944 maakte het eskader meer dan 3800 vluch ten, waarbij hun opdrachten varieerden van patrouilles op groote hoogte tot vernietiging van „Doodlebugs", zooals de V. I's genoemd worden, de ver nieling van treinen en het doen van verkenningen. Voor de in vasie bestond hun taak uit twee dingen, nl. het uitvoeren van offensieve jachtpatroullles en het verstoren van de op groote hoogte uitgevoerde Duitsche foto-verkenningen. Hierbij behaalden zij en de an dere eskaders, die bij deze ope raties betrokken waren, een volledig succes geen enkel Duitsch foto-verkennlngstoe- stel slaagde erin door onzen luchtverdedigingsgordel heen te dringen en foto's te maken van de Zuidkust, waar de voor bereidingen voor de invasie in vollen gang waren. Op 13 Juni kregen zij een nieuwe opdracht: het opvangen en vernietigen van de vliegen de bommen. In totaal hadden zij in het begin van Augustus 118 vliegende bommen vernie tigd, maar niet zonder verlie zen. Een piloot vond den dood, toen hjj na de vernietiging van een V. 1 door den druk van de xxpiosie neerstortte. Een ande ren keer werd de „Vliegende- bom-kampioen", die 18 V. I's had onschadelijk gemaakt, ook door een explosie getroffen, maar hjj slaagde erin een nood landing te maken, terwijl zijn Spitfire door de vlammen was geblakerd en de staart een groote scheur vertoonde. Toen begon midden Augustus een nieuwe fase. De nieuwe taak van het eskader was laag achter de Duitsche linies te vliegen en alles wat kon wor den waargenomen, met de 20 mm. kanonnen en machinege weren onder vuur te nemen, Ze behaalden in deze periode vele successen, waarbij talrijke vrachtauto's, stafauto's, pant serwagens en benzinetankauto's werden vernietigd, twee Duit sche jagers werden beschadigd en vele stukken afweergeschut tot stilzwijgen gebracht. In dezen tijd leden ze een van hun zwaarste verliezen, toen op 1 September de com mandant en twee „flight-com- manders" werden neergescho ten. Een van de laatsten werd gedood en de commandant werd gevangen genomen. De derde officier was echter ge lukkiger. H(j bracht vijf avon tuurlijke dagen door bij de plaatselijke Maquis en keerde toen naar Engeland terug. In October nam het eskader deel aan de groote luchtlan dingsoperaties bij Arnhem, waarbij de honderden trans portvliegtuigen en zweeftoe stellen werden geëscorteerd en hinderend afweergeschut tot zwiigen werd gebracht. En op het oogenbbk zet het ééniarige eskader zijn onver zwakten strijd tegen den Mof voort van een basis in Neder land, vertrouwende on de kun digheid om hem te treffen, waar hij het meest kwetsbaar is (Anep-Aneta) „ARCEITSEINSATZ" EEN MISLUKKING. De eerste phase van de her nieuwde Duitsche actie tot het aanwerven van arbeidskrach ten in bezet gebied kan als een volkomen mislukking worden beschouwd. Zij, die zich aanmelden, doen dit, omdat zij door honger en kou daartoe gedreven worden, m- het gros blijft weg, me de dank zij de sterke actie van de ondergrondsche beweging. In aanplakbiljetten wordt het publiek aangespoord niet aan den Duitsehen oproep te vol doen. Doordat In vele steden o.a. Amsterdam de be volkingsregisters verdwenen zijn, wordt de nieuwe actie den bezetter aanzienlijk be moeilijkt. In het Westen van het be zette gebied is van degenen, die zich hadden moeten mel den, slechts 8 komen op dagen. Zoo had zich in een plaats, waar op 650 man gere kend werd, slechts een BO-ta) aangemeld. (Anep-Aneta.) WELADIGHEIDS- TENTOONSTEIXING TE PARIJS. Ten bate van de verwoeste Prot. kerken in Nederland Thans ontvangen wij uit Parijs het bericht, dat de Ne derlandsche gezant, de heei Gerth van W(jck, die onlange overleden is, kort voor zijn dood een tentoonstelling van schilderijen van de bekende Nederlandsche schilderes Jc Boer heeft geopend welke in de Fransche hoofdstad gehou den wordt ten bate van de verwoeste Protestantsche ker ken in Nederland. In zijn openingsrede herin nerde de gezant eraan, dat dc Nederlandsche kerken in der strijd voor vrijheid en recht vooraan hebben gestaan en het vertrouwen van de Neder landsche geloovigen niet heb ben beschaamd. „Als eens de geschiedenis van het Noder- landsche verzet zal worden ge schreven, zal c>n der h-'an"- rijkste hoofdstukken zijn ge wijd aan het ontrede de; geestelijkheid", aldus c'a ge zant. Anrp-Aneta). DE ZUIV ERING VAN DE POLITIE. Studiereis van Mr. E. Baron Speyart van Woerden. De Minister van Justitie heeft er zich rekenschap van gegeven, dat de Duitsche be zetting, ook ten aanzien van de Nederlandsche politie, In grijpende gevolgen teweeg heeft gebracht. Eenerzijd» is de organisatie sterk gewijzigd, anderzijds is de politie van groote deelen van haar uit rusting en zelfs van haar bruikbaar personeel beroofd. Het is duidelijk, dat na de bevrijding van het geheele land de politie op nieuwe leest geschoeid zal moeten worden en dat haar organisatie, haar uitrusting en haar recrutee- ring onmiddellijk volle aan dacht zullen vragen. In het tot dusver bevrijde gebied heeft de procureur- generaal bij het Hof te 's-Her- togenbosch, Mr. E. Baron Speyart van Woerden, het po- litle-apparaat met groote be kwaamheid weer op gang ge bracht, krachtig medegewerkt aan de zuivering daarvan, en de grondslagen gelegd voor den opbouw eener politie, die op gewassen is tegen de zware taak, haar In de gegeven om standigheden opgelegd. Met het oog op de belangen van het nog bezette deel des lands heeft de Minister van Justitie een beroep op den heer Speyart van Woerden gedaan, teneinde de beschikking tc krijgen over deskundige voor lichting omtrent de beste wij ze van recruteering, organlsa tie en uitrusting der Neder- 'andsche politie. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Speyart van Woerden gedurende kor ten tijd zich in hst buitenland opit- -1 deze vraagstukke-1 zal oriënteeren en een rapport cal uitbrengen over de mege 'ijkheid van aanoasring van moderne bui+enlnnHeche ver houdingen op politioneel gebied aan de eischcn, die na de be vrijding van het geheele land »aii de Nederlandsche politie -esteld zullen wo-den. De heer Soeyart van Woerden heeft deze oodracht aanvaard. Tij dens zijn afwezigheid ter hoogste twee maandm -za' de vvaarnemmd advoe"°t.'ye neraal mr. Wijers 't justitieele en de substituut-o."fic:"f van mstit'e Mr. Deelen u't Bre*" het poütioneele gedeelte van de taak van den heer Sneyart van Woerden ws-memen. (Anep-Aneta) PALESTINA ALS VRIJ JOODSCH LAND, Tweeduizend Amerikeanrche universiteitsprofessoren h bbe' zich schriftelijk Pt p,,rridert Roosevelt gericht om hem te verzoeken van zijn invloed ge bruik te maken om dc Joden toe te laten vrij zich in Palesti. na te vestigen en hen zoo in de gelegenheid te stellen het land te koloniseeren en einde lijk van Palestina ren Joodsch vrij en democratisch land te -naken. De professoren van meei dan 250 „colleges" uit 45 sta ten en 150 recto:" i van ui' versiteiton hebtun dit verzoek, schrift gesteund. (Anep-Aneta). FEITEN OVER FRONT No. 1 door Major E. W. Sheppard. Van nu af is de Oder ten Oosten van Berlijn front uo. 1. Men verwachte echter niet, dat de Russen den strijd om dezer rivier met alle kracht zullen beginnen voor het einde dezer maand. Hier volgen eenige feiten betreffende den huidigen stand van den veldtocht, die men goed moet begrijpen: 1. Zhukows „huzarnrit" door Polen en tot in Brandenburg een schitterend wapenfeit en een triumf van organisatie is voorbjj. 2. De Duitsche strijdkrach ten aan de Oder overtreffen de Russen waarschijnlijk sterk in aantal, maar het is een lange Unie om te verdedigen. Aanzienlijke Russische mas sa's komen snel nader en vechten om bruggenhoofden in den StettinKüstrin Frankfurt-sector ter voorbe reiding van een algeheelen aanval om de totale rivier- linie aan te vallen. 3. Deze veldslag zal een van de allerzwaarste worden, die het Roode leger ooit heeft gevoerd. Guderian zal iede ren man Inzetten, die aan an dere fronten gemist kan wor den, om de verdediging te versterken. 4. De Russen zullen eenigen tijd noodlg hebben om zich langs de rivier op te stellen en het Is niet waarschijnlijk dat hun voornaamste stoot direct op Berlijn is gericht door den FrankfurtKüstrin- sector. Er zijn reeds aanwij zingen dat vermoedelijk de weg naar het Z.O. en Z. langs Guben en Kottbus zal worden ingeslagen, maar dit zou moeten wachten op het binnendringen van Koniews legers uit Sllezië. 5. Berlijn zelf zal voet voor voet verdedigd worden en het zou daarom een langdurige -Ti kostbare z»ak zijn de stad bij directen aanval te nemen. De Russen zuilen waarsehijn- 'ijk trachten haar in te slui ten en een onmiddellijke be storming uitstellen tot zij de hoofdstad aan weerszijden ver zyn voorbij getrokken. Wan neer zij eenmaal goed en wel de Oder over zijn, is dit voor bijtrekken de waarschijnlijkste beweging. (Daily Herald.) BEKENDMAKING De Chef van het Militaii Gezag, ganernnl-majoor mr. H. J. Kruis, maakt bekend: De buitengewone tijdsom standigheden maken het noo- dig, dat de overheid speciale maatregelen blijft treffen, ten einde een rechtvaardige ver deeling der aanwezige voed- selvoox raden over de geheele bevolking tot stand te bren gen. De beweegredenen, welke tij dens de Duitsche bezetting hebben kunnen gelden om de toen genomen maatregelen te ontduiken, hebben in hat vrije Nederland hun kracht geheej verloren. De overhe'd heeft er z'ch wel voor gewacht, eenigen maatregel op het gebied der voedselvoorziening uit den be zettingstijd te handhaven, die voor een eerlijke verdeeling en voor een gerechtvaardigde con- tróle niet strikt noodig is. Het Nederlandsche volk heeft er derhalve recht op, dat een ieder aan de naleving der voorschriften en aan ae con- tróle daarop zijn volle mede werking verleent. Aan de naleving van het bo venstaande zal nauwkeurig de hand worden gehouden. Waar noodig zullen economische ver grepen streng worden bestraft (maximum zes jaar gevange nisstraf of geldboete tot een onbemerkt bedrag), terwijl be rechting van een overtreder door een Tribunaal (maximum interneering voor tien jaar en verbeurdverklaring van ver mogen) eveneens mogelijk bljjft. zich, behalve aan inbeslagne ming door het Militair Gezag, bloot aan gevangennisstraf van maximum 6 jaar of onbe perkte geldboete, terwijl in ernstige gevallen de schuldige daarenboven voor een Tribu naal zal worden gedaagd, wel ke hem interneering voor ma ximum 10 jaar en'of verbeurd verklaring van vermogen kan opleggen. Koning Peter van Joego slavië heeft de huidige Joego slavische regeering van haar taak ontheven. STRENGE MAATREGELEN TEGEN ONTDUIKING VAN DISTRIBUTIE- VOORSCHRIFTEN. Sectie Voorlichting Militair Gezag deelt ons het volgende mede: Gedurende de laatste weker bedroegen de melkleverantie slechts de helft van hetgeen zij hadden moeten zijn. Dit ir mede de oorzaak van het feit dat de kindersterfte in bevrij gebied ongeveer verdubbeld is. Wat van de levering vail melk- en zuivelproducten kar worden gezegd, gaat In dezelf de mate on voor ds ander voedingsmiddelen zooals graan, aardappelen, vleesch, enz. Het bovenstaande voorbeeld zal voor een ieder voldoende duideljjk zijn om hem te doen beseffen, welke de resultaten zHn, wanneer onder deze om standigheden de clandestiene handel nog wordt voortgezet. De onvoldoende medewerking bij de voedselvoorziening ir het bevrijde gebied van Neder land heeft <fen Chef Staf Mi lltair Gezag genoodzaakt ove' te gaan tot het nemen va- straffe maatregelen. De voed se]voorziening van ons volk ir van te groot belang, dan dat het nog verder aan enkelingen kan worden toegestaan, ge deelten van hun voorraden a-h (er te houden teneinde zich daarmede persoonlek voordeel te verschaffen. Behalve de boeren die aar hun leveringsnücht niet vol doen, betreft het hier even zeer de burgerij, welke don het koopen op de zwart markt tot deze misstanden aanleiding geeft. Beide par tijen zijn in gelijke mate schu! dig aan het achteruit gaan van de volksgezondheid en zul len blijkens de bekendmaking van den Chef Staf Militair Ge zag van nu af aan met de mreste gestrengheid worden gestraft. De contröle-ambtenaren heb ben opdracht ontvangen zich met de grootste nauwgezet heid van hun taak te kwljter en van elk vergrijp, dat z'' constaieeren, pi'oces-verbaa' op te maken. De overtreders van de pel dende voorschriften stellen PUBLICATIES VOEDSELCOMMISSARIS. Mededeelingen van het Alge meen Commissariaat van de Voedselvoorziening. Het Rijksbureau voor Rub ber is gevestigd: Prins Bis schopsingel 2, Maastricht. Het Rijksbureau voor Hout producten: Oud adres: Kei zersgracht 7, is verplaatst naar: Vrij straat 11, Eindho ven. Distributie kunstmest. Het tijdelijk Kunstmest- Distributiebureau maakt be kend, dat voor bijzondere ge vallen door den P.V.C. zullen worden uitgereikt B.T.-Kunst- mestbonnen met opdruk K.M. Deze bonnen worden met ingang van heden tot nader order geldig verklaard. De handelaren, die deze B.T. bonnen voor de verbruikers in nemen, moeten deze bonnen op opplakvellen geplakt met aan vraagformulier voor een machtiging opzenden aan: het Tijdelijk Kunstmest-Distribu- tiebureau, Noordkade 28, Veghel. Suikerbieten, Aan belanghebbenden wordt hiermede bekend gemaakt, dat het niet toegestaan is suiker bieten, welke geheel of ge deeltelijk zijn bevroren, onder te ploegen, of op een andere wijze op te ruimen voor en aleer zij door een opzichter zijn bezocht, welke de zaak op neemt en eventueel tot het afvoeren der bieten toestem ming kan verleenen. Voor hen die de bevroren bieten nog niet bij hun P.V. hebben opgegeven bestaat hiertoe alsnog de gelegenheid tot 15 Febr. a.s. Het niet opgeven sluit het recht op eventueele schadever goeding uit. Algemeen Commissariaat voor de Voedselvoorziening. Aanvragen voor Paardentuig. Van 10 Februari 1945 af kunnen gegadigden, welke paardentuig of paardentuig- onderdeelen voor de uitoefe ning van hun beroep of bedrijf dringend noodig hebben, zich wenden tot den Plaatselijken Bureauhouder V.V.O. in hun district ter verkrijging van een aanvraagformulier. Dit formulier dient naar waarheid ingevuld en voor zien van een verklaring van een zadelmaker naar keuze, wederom btf den Plaatselijken Bureauhouder te worden in geleverd. In verband met de nog zeer beperkte hoeveelheid beschik baar tuigleder kunnen voorloo- pig slechts de meest gedu- aeerden voor toewijzing in lanmerklng komen. Aangera den wordt, slechts in hoog- •ïoodzakelijke gevallen tot aanvragen van tuigleder over te gaan. Met het oog op directe hulp aan volledige oorlogsgetroffe nen is normale vervanging van versleten tuig door nieuw tuig voorloopig nog niet moge lijk, tenzij in een hoogst enkel uitzonderingsgeval. Aankoopvergunningen paarden Gedupeerden, die tengevolge van oorlogsgeweld, inundatie en/of ontvreemding door de Duitsche Weermacht paarden hebben verloren en dientenge volge opnieuw aanvulling van hun paardenstapel wenschen, dienen ten spoedigste een schriftelijk verzoek om één of meer aankoopvergunningen in te dienen bij de Afd. Paarden te Goes. Degenen, die ofwel „leger- paarden", ofwel „evacuatie- paarden" in bruikleen hebben ontvangen en deze in eigen dom wenschen te verkrijgen, dienen ook voor deze paarden aankoopvergunningen aan te vragen. Uit het bovenstaande volgt, dat voor elke aanvulling van den paardenstapel, ongeacht de omstandigheid, of men al of niet tijdelijk paarden in bruik- 'een heeft ontvangen, aan koopvergunningen noodig zijn. Men dient in de schriftelij ke verzoeken om aankoopver gunningen duidelijk te doen uitkomen: a. hoeveel paarden men is kwijtgeraakt, met vermelding van leeftijd; b. hoeveel paarden in bruik leen zijn ontvangen; c. hoeveel evacuatie-paarden of legerpaarden, waarmede gewerkt wordt, aanwezig zijn, en d. of men de onder c. be doelde paarden in eigendom wenscht. Niet gedupeerde landbou wers dienen ter verkrijging van een aankoopvergunning voor een paard, eveneens een schriftelijk verzoek tot de afd. Paarden te richten, zoo als dit voorheen gebruikelijk was. Alle verkregen aankoop vergunningen dienen aan een erkend paardenhandelaar ter hand gesteld te worden. In de keuze van den hande laar is men geheel vrij. Aangifte van geboren veulens. Hiermede brengt onderge- teekende ter kennis van de leden van de Vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard", dat bij de geboorte van veulens het aan het dekbewjjs gehech te geboortebericht nauwkeu rig en volledig ingevuld ten spoedigste na de geboorte moet bezorgd worden bij A. Cappon, Landbouwhuis te Goes, nieuw gebouw 2e ver dieping (huisadres: Corn. Eversdijkstraat 2). Aangezien particuliere cor respondentie nog niet mogelijk is kunnen de fokkers in Zeeuwsch-Vlaanderen de ge- boorteberichten zenden aan den secretaris van de Afd. Zee land, den heer A. J. Lako te Zuidzande. De aandacht wordt erop ge vestigd dat alleen dlirecte in zending na de geboorte en vol ledige invulling der geboorte- berichten, opname in het stamboek kunnen waarborgen. De administrateur der Zeeuwsche paardenkeuringen, A. CAPPON. De Heer en Mevrouw DE WILDE- POLDERDIJK geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoon CORNELIS. Middelburg, 10 Februari 1945. Tijd.: Londensche kade 29, Middelburg. Met blqschap geven wy ken nis van de geboorte van onzen Zoon ADRIAAN METER. G. OVERTVELD. C OVERTVELD—CIJV AT. Middelburg, 10 Februari 1945. Domburgsschuitvlot 1. Op 13 Februari a.s. ho- 5 pen onze geliefde Ouders J. BOOGAARD J en S. BOOGAARD— KOPPEJAN, hun 25-jarige Echtveree- :i< nlglng te herdenken. Hun dankbare Kinderen. |g ïjï Meliskerke. lp Departement van Marine. Departement van Oorlog. Ten behoeve van Militaire Hospitalen der Koninklijke Landmacht is ten spoedigste benoodigd: Doktoren, w.o, specialisten (chirurg, röntgenoloog, tand arts e.a.): Sergeant taiulteehnieus en minderen; Electrieiens e.d.j Personeel bekend met zle- y.enadministratle; Verplegers (ook voor krank zinnigenverpleging) Laboratorlumpersoneel; Masseurs A pothekers-asslstenten Operatiepersnneel; Róntgenpersoleel Magazunpersoneel e.d. Koks (o.a, hospitaal-koks); Hoofdzusters en Verpleeg sters (met of zonder diplo ma) o.a. röntgenzusters, ope- ratlezusters e.d. Gegadigden kunnen worden •aangenomen op basis van oor logsvrijwilliger. Aanmelding ten spoedigst^ b(1 Aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers te Middel burg, Koepoortstraat 6. Het Hoofd v, h. Aanm. Bureau voor Oorlogsvrijwilligers, De Kapitein, A. G. VAN DETH. Deze week HEROPENING Café-Restaurant „ROYAL". Telefonisch te bereiken no. 70 Badhuisstraat 3 Vlissingen. Op 3 October werden plotseling door een droe vig ongeval van onze ziide weggerukt onze In nig geliefde Schoonzoon, ïwager en Oom JAN BRASSER, In don leeftijd van ruim 56 jaar, en onze innig ge liefde Dochter, Zuster, Schoonzuster en Tante JOHANNA BRASSER— LOUWERSE, in den leeftijd van bijna 58 jaar. Wat wij aan hen verlie zen zullen allen beseffen die hen gekend hebben. A, LOUWERSE. G. POORTVLIET, Weduwnaar van MAATJE LOUWERSE. A. SIMONSE. C. SIMONSE— LOUWERSE K. BRASSER. C BRASSER— LOUWERSE K. LOUWERSE, Weduwnaar van M. MINDERHOUD. A. LOUWERSE. J. LOUWERSE— OABRI13LSE L. VERSTRAATE. P. G. VERSTRAATE - LOUWERSE L. VAN PEENE. J. VAN PEENE— LOUWERSE P. K. VAN ROOIJEN G. VAN ROOIJEN— LOUWERSE A. LOUWERSE Az. J. LTEVENSE. W. LIEVENSE— LOUWERSE Neefjes en Nichtjes èn verdere Familie, Tegenwoordig adres: Sommerhof, Domburg. Heden nam de Heere plotseling uit ons midden weg onzen geliefden mede- Broeder, Ouderling JAN IIOUTERMAN, in den leeftijd van 44 jaar Moge de Heere de We duwe met haar talri|k kroost en de verdere fa milie sterken in dezen zwaren weg van beproe ving. Namens den Kerkeraad der Geref. Gemeente, Segeerstraat, JOH. DE KOK, Praeses. A, J. SCHOT, Scriba. Middelburg, 7 Febr. 1945 Heden overpad to' on™e diepe droefheid, nog on verwachts, onze ...e Echtgenoot en der Kinde ren zorgzame Vader, Be huwd- en Grootvader, de Heer KL A A IS DEKKER, in den ouderdom van b(i»a 73 1aar. Zwaar valt ons dit ver lies, De Heere, die geen re kenschap geeft ven Z!|ne daden, doe ons in Zijn wil berusten. E DEKKER— SIMONSE. Borssele: JACOBA DEKKER ZANDEE. L. ZANDEE. Zeist: Ma, J. DEKKER. Domburg: WILH. DEKKER. Borssele: JAN DEKKER. LENA DEKKER- DE VISSER Domburg: W. DEKKER. Schiedam: JAC. DEKKER. J. A. P. DEKKER- HULSBOS. Domburg: L. DEKKER. Nhkerk: J. DEKKER. J. DEKKER- VAN ASSELTE. Arnemulden: E. DEKKER- DE VISSER. C. J. VISSER. JO DEKKER- SCHUIT. K. SCHUIT. Borssele: M. DEKKER— BIMMEL. H. BIMMEL, En Kleinkinderen. Op 28 Januari overleed tot onze groote droefheid in het Groot ziekengast- hyis te 's-Hertogenboseh, onze innig geliefde Moedei en Behuwdmoeder, Mevr JOHANNA HENDRIKA HACKENBERG, in den ouderdom van ruim 73 jaar. W. J. HACKENBERG— v. d, HIL D. M. HACKENBERG. Middelburg. 7 Febr. 1945. Heerenstraat 31. Heden werd plotseling te Knibbendijke uit ons midden weggerukt door een droevig ongeval onze Innig geliefde Dochter en Zuster, Mej. JOHANNA SCHOUT VELTHUMS, in den leeftijd van 21 jaar. Haar diepbedroefde Ouders en Broeder. A. SCHOUT VFLTHUIJS. W. A. SCHOUT YELTHUTJS- -SMIDT A. SCHOUT VELTHUIJS. Vlissingen, 10 Febr. 1945. Emmastraat 26. De begrafenis zal plaats hebben te Goes op Woens- ag 14 Februari om 11 uur vanaf St. Joanna-zieken- huis te Goes. Voor de bewjjzen van deelne ming, betoond na het droevig overlijden op 1 November 1944, van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder VVILUEMINA WISSE, betuigen w(j onzen harteiyken dank. Uit aller naam, P, DE VISSER Aagtekerke, no. 110. Februari 1945. Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen. N.V. verzoekt allen verzekerden in Walcheren, Zuid- en Noord- Beveland, die per giro of per door de Holl. Soc. te presen teren kwitantie hun premie voldeden, thans deze te voldoen onder opgave van adres en po- i'snumnier aan het kantoor van de Holl. Soc. te Middelburg, tij delllk gevestigd Korte Noord straat 14 of deze te storten bjj 'e Firma J, A. TAK Co., Sfngelstraat 11, Middelburg 'en gunste van de rekening dei Holl. Soc. bij deze bankinstel ling. Voor uitbetaling van lijfren ten wende men zich tot boven genoemd kantoor van de Hoil Soc. onder overlegging van de oolis. Voor de vele bewijzen van deelneming vóór en na het over 'ijden van onze geliefde Vrouw, Moeder, Dochter, Schoondoch- tar. Zuster. Schoonzuster, Tan. te en Kleindochter, Mej, WILLEMINA MAATJE VERSLUIS—CRUCQ, betuigen w;j onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. J. CRUCQ Arnemulden, 5 Februari 1945 Voor do vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het overladen van onzen geliefden Man, Zoon, Broer en Behuwd- broer GERARDUS DIJKSTRA, die bij het doen van zijn plicht voor net vaderland viel, zeggen wij namens de familie harte lijk dank. Uit aller naam, J. DIJKSTRA Bleek 19, Middelburg. TABAK!!! Hebt U nog tabaksbladeren? Laat deze dan kerven tot shag- rook- of pruimtabak bh PE- TIET's Tabakskerverij, Domb Schuitvlot 79. Middelburg, Een Heer zoekt Zlt-S'aapkamer niet pension, voor 5 dagen per week, geen wasch. Liefst omtrek Dam Brieven Rouaansche kade 39, Middelburg. BEGRAFENISFONDS U.B.O. Den leden wordt beleefd ver zocht hun nieuw adres op te geven bij: A. J. GOUDSWAARD, Begra fenisondernemcr St. Jansgang 14, Middelburg Sociëteit «Ie Vergenoeging Middelburg. Heropening der Sociëteit op Dinsdag 18 Februari des avonds te half acht. De Heer en Mevr. ODEMS— LAGAAIJ betuigen U, mede namens hun wederzydsche Ouders, hun dank voor de be langstelling by hun Huwelijk ondervonden. Middelburg. 8 Februari 1945 Vlasmarkt 3. Cliënten van Souburg. wy houden iederen Dinsdag zitting in Souburg in Café Lammersma, van 10 tot 4 uur, om de textielvergunningen in ontvangst te nemen. J. J. BLOK - Mag. „De Ster". V Per 1 x plaatsing 65 rent; ten hoogste 5 regels. 1 Nieuwe bruine pluche Man tel, kleine maat, en nieuwe Deanne Dnrbin-h ied. Adres: Groenewoud 15, Vlissingen. Ben Poppenwagen. Adres: J 'SHOUT VELDHUYS, Achter het Hofplein 3, Middelburg. Alle soorten Wekkers en Horloges. Ook defecte. FR. 'TOORNICK, Loskade 55, Mid- lelburg. 9 Fo-mils. Adres: Oranjestraat 24, Vlissingen. 9 Een Kinderledikant je. Adres' L. KLUIJFHOUT, Bouwen Gwoudstraat 12, Vlissingen. Rubberkaplaarzen, leeft. 3 j.. voor Klompen, m. 18 of 19? HOOGESTEGER, Bagijnhof 18 Middelburg. 9 Een zoo goed als nw. gr. i'orrpaat 4-deelig Kamerscherm voor Vloerkleed? Adres: JOH. SCHOUT—VELDHUYS, Nwe Haven 49b, Middelburg. Mijn goede Werkschoenen m. 41, voor Meisiesschoentjes m 28 en Kinderkousjes of 'tirkle? Adr.: C. OVERWEEL Schuitvlotstr. 36, Middelburg 9 Een goed onderh. Heeren- 'lets voor een moderne Kinder wagen. Adr.: J. SCHOUT VELDHUYS. Achter het Hof- -!°in 3, Middelburg. 9 Simplex-tandem met goede banden voor Radiotoestel. Adr. 5 Marinestraat 12, Vlissingen. Een Werkvrouw of Meisje voor 2 halve dagen p. w. Adr.: Mevr. FRELIER, Koepoortstr. 27, Middelburg. 9 Gevraagd een flinke Knecht. Adres: F. STAAT, fruitteler, Binnendijk 14, Nieuw- en St. loosland. Wed., 59 jaar, met pensioen, zoekt plaatsing als huishoud ster bij heer alleen. Salaris geen vereischte. Adres: Wed. G. PLAS DE GROOT, Spuistraat 24 ben., Vlissingen. Verloren: een bloedkoralen snoer met gouden slotje Tegen bel. terug bezorgen bij M. TERPSTRA, K. Noordstraat 1, Middelburg. Ter bewaring gevr.: Piano of Orgel van evaeué's tegen bespeling. Adr.: DE JAGER, Apnelstr. A 68z, Arnemuiden. 9 Wie heeft Kippenren of uit loop beschikbaar voor eenige kippen, voer aanwezig, liefst Vliss. of omg. Aanb. bij J. v d. HOEVEN, Walstr. 86.' Vliss. Een werkman zoekt Kost huis, Ned. Hervormd. Adres: Rijksweg 23, Nieuw- en St. loosland. V.V. ZEEUWSCHE VOEDER EN KUNSTMESTHANDEL Middelburg. Dividendbewijs No. 13 is vanaf heden ten onzen kantore en bij de Twentsche Bank N.V., Kan toor Middelburg, na aftrek van dividendbelasting, betaalbaar met J; 55,25. Vlissingen Vanaf heden iederen avond De Plaatselijke Inllehtingen- eommissie Militair Gezag te Vlissingen kan heden-, Dins dag-, Woensdag- en Donderdag avond GEEN zitting banden Middelburgseh Muzh. .ups. Algemeene Ledenvere- lei-in» ij Zaterdag 17 Februari,-mm 4 uur, ten kantore Incasso- Bank, Houtkade 11. GEMEENTE VEERE. Uitgeloot van de achterstal lige loopende schulden der stad de Nrs. 1159. 1268. 1375, 1582, 2096, 2318, 2991, 3161, 3219, 3315. De bons kunnen verzil verd worden bij den Gemeente- Ontvanger op Maandag- en Vrijdagmorgen tusschen 9 en 12 uur Burgemeesters en Wethouders van Veere, De Russen maken In Silezië is maarschs Koniew langs de Oder op e front van 160 km. breec door de Duitsche linies hee gebroken en reeds 65 km. o gerukt. De Oderlinie ten van Berlijn is d-oor deze of ratie In gevaar gekomen, dezen sector staan de Roo legers nog 200 km. van B( lijn langs den autoweg v: Breslau naar de hoofdstad. Ten Oosten van Liegni vorderen de legers naar Dre den; de stad zelf werd ve overd. De Russische doorbraa vormt volgens een Russische correspondent een ernstige bi dreiging voor de Oderlin achter Frankfort en Kiistri! In Pommeren werd Deutsc Krone veroverd. Een Poolsch afdeeling heeft Markisc Friesland 'bezet. De verniet ging van de Duitschers in c omsingelde stad Schneidi milhl wordt voortgezet. Ten O. en N.O. van Elbin werden eenige dorpen vei overd. Bij de gevechten oi deze stad zijn 2700 Duitschei gesneuveld, terwyi 5000 Dui schers werden gevangen gen< men. Ook vielen 1000 spoo: wegwagons en 57 voorraadoi slagplaatsen in Russische har den. De groote fabrieken i deze stad werden onbeschadig door de Russen buitgemaak Bh' Preussisch Eylau lede de Duitschers eveneens groot verliezen. 4200 gevangene: 6000 nieuwe kanonnenloopei 1000 spoorwegwagons, 1 mi lioen mijnen en 1 millioe granaten vielen hier In Ru: sische handen. In Kleef wordt verwoe gevochten. Een correspondent van Rei ter bij het 1ste Canadeesch leger meldt: Generaal Greare heeft reeds van het Duit sche Reichswald in handei Tot nu toe zijn 4000 Duit schers krijgsgevangen g< maakt. In Kleef vinden hevig De Nederlandsche onder grondsche verzetsbeweging heeft zich, namens het Ne derlandsche volk, in een nia nifest gericht tot de wereld pers. Dit luidt als volgt: Het Nederlandsche volk ii bezet gebied heeft nu bijru vijf jaar gestreden in de rang orde der vereenigde volken Honderden en duizender hebben het offer van hun Ie ven gebracht. Tienduizenden zijn naar Duitsche concentra Tiekampeu gesleept. Nog eer veel grocter getal verloren a hun bezittingen in den strijd De spoorwegmannen staker nu ai een half jaar terwiïk van de Geallieerde zaak, di< ook de hunne i,s. Y steden z\jn verwoest. »Vj zullen ze weer opbouwen. Zeer veel fabrieken zyn leeg gestolen. Wy zullen betere bouwen. Het water staat op ons bouwland. wy zullen het droogmaken. De Du^sche dwin gelander probeeren ons op de knieën te dringen door ons uit t( hongeren. .Maar ook deze rampspoed zullen wij verdra gen, denkend aan hen, die aan het front strijden, denkend aan het leed dat andere vol ken gedragen hebben Nu echter hebben de Duit scheri een nieuw middel uitge vonden, dat dreigt noodlolt g te worden als het wordt uitge voerd: de deportatie. 9/10 der mannen heeft vastberaden ge- weigerd. Ons land is overbe- Overal in het bevrijde ge bied verrichten vele commis sies met ernst en toewijding het verantwoordelijk werk der zuivering-. Men zou verwach ten, dat het publiek na vier lange jaren van onderdruk king, jaren waarin collabora teurs en profiteurs den geha- i?» vjjand steunden, zich be- reidwilhg zou toonen en mede werking verleenen om de zui- dVoenmgslaZg°e0n/0ed iedereen Z°U verwachten, dat meewerken. willen Het blijkt echter, dat t.k velen de gedachte n!et od" komt, dat ze uit eigen bewe- ging een commissie de noodicc gegevens zouden kunnen ver schaffen Erger is, dat men uit lafhe:d of misplaatste zachtzinnigheid, vaak weigert gevraagde inlichtingen te ge ven. 6 Het is duidelijk, dat overal onze ,?amenleving „rotte plekken" zijn ontstaan en men behoort in te zien, dat het uit snijden daarvan voor den op- bouw van ons vaderland nood- z?25e,Iljk„ i3-. Indien de „rotte „met grondig worden verwijderd, zal er wantrouwen en onrust blijven en deze zul len een goede samenwerking en een gezonden opbouw in den weg staan. 111 hebhor, zuiveringscommissies hebben daarom kennis van de fe ten noodig en het is dure dieVafneiSeroependedj:eoohgetne icn" te doen Z°nder aarze" het^ zenden niet volstaan met zenden van anoniem ge-

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2