DeVriJe Zeeuw De Canadeezen op Duitsch grondgebied. 2R8) Steunt ons lijdend volk boven de rivieren! 5 regel3' J anvracen anvragen i Verhuur nbietUngen Hoe bezet Nederland lijdt. Zeeuwsche hulp boven de rivieren. Laatste Berichten BONAANWIJZING Actueele vraagstukken STADSNIEUWS ling Tuinbouw- eventueel op de vakgroep, chten, bepaalde eelheden zaden an één of meer (te wijzen hande afleveringen Igestelde prijzen, betalingsvoor- deze voor het '44, resp. als ndel-, tuinders- en-prijzen zijn voor 1044'45 Ijke kleinhandel r bevoorrading onderstaande iersN.V. wed. les Fa. Koning esterstraat lb, d. Have, Ka- Gebr. P. C. en joes. PNOKKEBDE el eens voor, dat gewezen worden, er goederen Gebeurt dit, de klacht: „On Iers was het toch beter!" te wijten aan de magazijnen litsche bezetting buffer-voorraad Dit was Ivoldoende om de h 8 weken te voorzien. Op is de toestand: de distributie- istens over een 2 4 3 dagen be- verklaart het soms voorkomt, ewezen bonnen ijk gehonoreerd i. Na 1 of 2 we- m echter de ver in wel kunnen illen alle krach- n worden, om te n grooteren buf- HUWING. malen is er op allerlei in oor- ittingstijd afge- rdeningen nog van kracht zijn, in het belang lijk verloop der ning, ook ge- enen te blijven, aat het publiek begaan van al- lingen, als het an broodgraan nlenaar zonder g, het vervoeren r geëvacueerden ning enz. mbtenaren heb- iracht gekregen met [treden. Men zij |huwd en zorge noodzakelijke V1 Verteirenw. edselcommissaris |reid de noodige verstrekken en gevallen de pa- ellijk afgeven, (dselcommissaris. Commissariaat [oor de flvoorziening. ipisfe gevraagd, erkzaamheden te •roenewoud 38, of terstond een necht gevraagd AAR, „De Hoog lijk. vraagd voor den Adres: C. DE ilstr. 129, Vliss. jevraagd, niet be- lar. Aanmelden 7 uur. Mevrouw Dam 19, Mid- lezit dipl. typen, •werk, liefst in dr. L. GELDOF, 23, Middelburg, evraagd. Adres: BOR, Spuistraat ngen. ■aagt ier met Pension per week. Geen v. AMEELE, Middelburg. ir, met pensioen, g al» huishoud- alleen. Salaris e. Adres: Wed. G. tOOT, Spuistraat ngen. Q LOl 1SSE Middelburg. spoedig mogelijk IBEDIENDE. of persoonlijke f. '35. rgadering wordt gehouden in de izerne, maar 1° ,'ceshuls aan de De Secretari*- imaga/Jjn lENAARI) 28 Vlissingen. cliëntèle dat de ?nige weken Ke' le rookartikelen jaar. OOK IN' NEDERLAND WORDT NOG GEVOCHTEN. Het le Canadeesche leger heeft in den sector ten O. van Nijmegen goeden voort gang gemaakt. Bij het dorp Millingen heeft het den Rijn bereikt. Ten Z.O. van Nij megen werd Heikant be vrijd. Ten N. van Gennep wordt hard gevochten; de weg van Gennep naar Mook is door de Canadeezen af gesneden. Kleef binnengerukt. Correspondenten meldden gisterenmiddag dat de Gealli eerde troepen de stad Kleef waren binnengedrongen, waar verwoede gevechten plaats vinden. Ruim 3000 Duitschers werden hier gevangen geno men. De opmarsch wordt waaiervormig voortgezet in N., N.O. en Z.O. richting. Aan den Noordkant van 't Reichs- wald zijn de Canadeesche troepen door de voornaamste verdedigingswerken van de Siegfriedlinie heengedrongen. In de omgeving van Kleef wordt de Duitsche tegenstand grooter. Ei- vecht hier o.a. een divisie valschermjagers, die 10 dagen geleden nog in den El- zas gesignaleerd werd. Koerdamnien in Ameri- kaansclie handen. Het Amerikaansche le leger, dat den strijd had aangebon den om de beheersching van de stuwdammen in de Roer, is er in geslaagd de Duit schers van hier te verdrijven. Voor hun aftocht hadden ze echter de dammen vernield, waardoor de rivier buiten haar oevers is getreden. Over de rivier de Prünn, na bij de gelijknamige plaats, hebben de Amerikanen 2 bruggenhoofden gevormd. Op een punt 6 km. ten .O, van de stad wordt hevig gevoch ten. Prünn wordt met om singeling bedreigd. Van hun bruggenhoofden over de Our en de' Sauer uit behaalden de geallieerden ver dere terreinwinst. In den sector ten N. van Straa'-'-urg heeft de vijand, volge den commandant van het 1 Amerikaansche leger, '23.000 man verloren, waarvan er 17.000 werden gevangen genom Van de 8 divisies werden er 6 uiteengeslagen. De sterkte van onze troepen, aldus deze commandant, werd door de Duitschers ten zeerste onderschat. De Amerikanen zijn hier tusschen Hagenau en den Rijn de Moder overgestoken Het le Fransche leger heeft den Westelijken oever van den Rijn van de Zwitsersche grers tot een punt ten N. van Straatsburg van Duitschers gezuiverd. Elbing door de Russen genomen. Nadat de Russen een twee tal dagen haast geen officieele berichten hadden gegeven maakte maarschalk Stalin Za terdagavond in 2 dagorders den val van de steden Elbing en Pr. Eylau bekend. Elbing is op één na de grootste stad van Oost-Pruisen; het telde 70 000 inwoners. Door het verlies van deze stad moeten de Duitschers een voorname haven missen. Hier bevinden zich een onder- zeebootfabriek, welke voor den oorlog 6 onderzeeërs per maand leverde. Verder zijn er nog fabrieken voor locomotie ven, vele scheepsbouwwerven en ijzergieterijen. Bij de gevech ten om Elburg sneuvelden dui zenden Duitschers, 4000 ge vangenen werden binnenge bracht, 20 tanks werden ver nield. Pr. Eylau is een belangrijk verkeersknooppunt, 32 km. tèn van Koningsbergen gelegen. De Duitschers zijn in Oost Pruisen samengedrongen op een gebied van 45 km, breedte an 45 km. lengte. Ten N. en N.W. van Schnei demühl werden 400 plaatsen veroverd. Armswalde werd omsingeld. Deutsch Krone is reeds door den nieuwen op- marsch naar Stettin overvleu geld. Hierdoor is de spoorlrin Danzig-Stettin op verschillen de plaatsen afgesneden. Het Roode leger staat nog slechts 12 km. van het spoorwegcen trum Neu-Stettin. De Russen maakten geen berichten be kend over den sector ten W. van Breslau. De Duitschers '■■leidden echter de ontruiming van de s*ad L'egnitz, ongeveer 00 km. ten W. van Breslau Dok de stad Ko^zenau werd bereikt. De Russen zouden hier aan de rivier de Bober staan. Duitsche toevoerwegen ook uit de lucht bestookt. 100 Vegende VecMngen. be geleid door talrijke jagers, vielen doelen 30 km. ten N. van Münster aan. De R.A.F. bestookte de vii-' ndelijke scheepvaart in de Noorsche fjorden. Verscheidene vaartuigen werden beschoten, terwijl 2 kustvaarders tot zinken wer den gebracht. De vijandelijke toevoerwe gen in Nederland en in West- Duitschland werden eveneens aangevallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd Hannover ge bombardeerd. (B.B.C.) Eerste Jaargang- Nummer 68 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adresVlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Maandag 11 Februari 1945 Uitgever: Jacq. Ie Smit. \dvertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal j 3.30. Losse nummers 5 cent. Hoe ging het de afgeloopen week? Het begint er nu naar uit te zien, dat Hitier voor de eerste maal in dezen oorlog aanval len van het Oosten en Westen uit moet opvangen en dan nog offensieven, waar de meesten van ons zich geen denkbeeld van kunnen maken. Hoewel de opmarsch in het Oosten niet zoo snel meer voortrolt, boe ken de Russen nog groote suc cessen. Dit blijkt allereerst uit het groote aantal gevangenen, dat de Roode legers, vooral in de laatste dagen, binnenbren gen. Zou dit een bewijs kunnen zijn, dat de Duitschers hun veel beproefde moed om den oorlog te winnen, beginnen op te geven. Goebbels schijnt dit nog niet te denken, of hij doet alsof ntj het niet denkt. Hij schreef in „Das Reich": „Duitschland zal dezen oorlog met succes te boven komen" Maar hoe vermeldt hij niet. De Russen rukken dus nog gestadig op, vooral in de rich ting van Stettin, waarvan Öe Roode legers met ongeveer 30 km. zijn verwijderd. Ook in het Silezische gedeel te van het front hebben de Roode legers voor een verras- sing gezorgd. In het midden der week kwam het bericht, dat de Zuidelijke flank van Koniew van zijn bruggenhoof den tusschen Breslau en Brieg uit een nieuwen grooten aanval had ingezet. Het lijkt we] of het vraagstuk „aan voer" voor de Russen niet be staat. Dezer dagen meldden de Duitschers, dat ook ten N. van Breslau een aanval weru begonnen en wel in de richting Liegnïtz. Deze stad zou, vol gens de laatste berichten, be reikt zijn. Deze offensieven kunnen beteekenen: Op naar Dresden en Praag. De Duitsche berichten schij nen tegenwoordig eerder te ko men dan de Russische. De vii and meldde, dat ten Z. van Frankfurt reeds bruggenhoof den zijn gevormd en we weten wel, naar de voorbeelden van de Weichsel, Dnestr en Dnjepr, dat groote rivieren voor de Kussen, evenmin als groote zeeën voor de Amerikanen oi Engelschen moeilijkheden op leveren. Ze komen er over. „Der Deutsche Krieg, unsrei Krieg" wordt nu op Duitsch grondgebied gevoerd. De Duit schers gevoelen dit ook van de lucht uit. Voor de eerste maai in dezen oorlog steunde de Amerikaansche luchtmacht de Russische legers, door een zwaar bombardement op Ber lijn uit te voeren. Dit was een groot succes. Vele regeerings. gebouwen werden getroffen en door deze operaties zal wel een groote administratieve chaos in de Duitsche hoofdstad ont- En dan werd het opzienba rende bericht gegeven, dat de Engelschen en Canadeezen ten Z.O. van Nijmegen, na een zwaar artillerie- en luchtbom bardement, tot den aanval wa ren overgegaan. Wat zou de zen aanval voor onze bewoners boven de rivieren kunnen be teekenen? Het schiint, dat het nieuwe offensief allereerst te gen Duitschland is gericht en de bedoeling heeft het hart van onzen vijand te treffen. De aanval der geallieerden wrd groots ingeluid. In het begin stadium werd op een front van 10 km. breedte een terre winst van ongeveer 6 km. be haald. 3000 Duitschers werden tot nu toe gevangen genomen en de Nederlandsche plaatsen Sampel en Breedeweg werden bevrijd. Het schijnt, dat het eerste doel der geallieerden is, door te breken en dan de Siegfried- 1 linie van het Noorden uit op te rollen. Het is wel waarschijnlijk dat generaal Montgomery nog meer van plan is, want hij heeft de beschikking over meer legers. Het eerste Amerikaansche leger heeft enkele strategische successen behaald door de stuwdammen in de Urft te be reiken. De Amerikanen heb ben er reeds enkele veroverd. Ook in de andere sectoren was een verhoogde geallieer de druk waar te nemen. Het is wel zoo goed als zeker, dat we binnen korten tijd groote ge beurtenissen kunnen verwach ten. Dittmar voelt dit misschien wel aankomen, want hij verge leek Duitschland met een koorddanser, die elk oogenblik naar links of rechts kan val len en zich door middel van rijn balanceerstok de vijanden van het lijf probeert te houden. Laten we hopen dat de draad hoog is gespannen en gauw j -ian breken. Roosevelt. Churchil en Sta in zijn bijeengekomen. Bij hun eerste conferentie te Teheran meldde het communiqué, dat volledige overeensemming werd bereikt omtrent de ope raties, die Duitschland van het Westen, Oosten en Zuiden uit zouden bedreigen. Nu werd reeds bekend gemaakt. dat men het volkomen eens ia over de maatregelen, die moeten eiden tot het beëindigen van den oorlog tegen Duitschland. De slotphase van den oorlog egen onzen vijand is ingeluV We zien de toekomst vol be- angstelling tegemoet. Weer een „Vrijheids- vaarders" door de linies. Er is weer een Nederlander door de linies gekomen. Iemand die den stap van de onder drukking naar de vrijheid heeft gewaagd en geluk heeft ge had. Die verbaasd naar het verkeer aan deze zijde van de rivieren heeft gestaard en nog moeilijk aan het idee kan wen nen, dat hier burgers soms een geweer dragen. En zooals al le verhalen van uit bezet ge bied ontsnapten is ook het zij ne er een van honger, kou, ar moede, onderdrukking en ver zet. Een opsomming, die een- tonig dreigt te worden, maar die toch niet genoeg kan wor den herhaald. Eigen leed is gauw vergeten en dat van anderen wordt in den oorlog, die de mensehheid heeft ver hard, niet altijd tenvolle be seft. Deze man, 'n Hagenaar, die zich kort geleden nog schuil moest houden om aan den „Ar- beidseinsatz" te ontkomen, noemt de vrijheid „een weelde" waar je in het begin geen raac" mee weet. Hij antwoordt voorzichtig, een taktiek. die een van de levensregels in be zet Holland is en waarvan hij zich blijkbaar nog niet heeft kunnen losmaken. Maar hij !"at uitkomen, dat het egois me van sommige bevrijde Ne derlander-s. hoewel begrijpelijk, toch pijnlijk is, voor iemand, dit tot voor kort als een stuk wild leefde. ,Ze hebben hier een pracht- leveo. vergeleken bij bezef Holland. Daar hebben ze niets of zeer weinig. Ik hoef het niet allemaal afzonderlijk op te noemen. Geen gas, geen electriciteit, het grootste deel geen of zeer weinig kolen Men leeft van de gaarkeuken, waarvan de porties vrij be hoorlijk van samenstelling, maar gering zijn. Winkels worden er geplunderd en dan wordt er op de menschen ge schoten. De lijken moeten 2' uur blijven liggen, „als af schrikwekkend voorbeeld". Zoo werd begin September op het Spui een winkel geplun derd., Een jongen van ongeveer- 16 jaar werd doodgeschoten. 24 uur lang heeft zijn lijk daar gelegen „Het ergste was de jacht op mannen. Je moest van tevoren je plan maken, precies weten, wat je deed, warneer de be ruchte wagen rondreed. Geluk kig werd iedereen door ieder een gewaarschuwd, want de saamhoorigheid is groot, de menschen kunnen niet buiten elkaar. Maar werd je opge pakt, dan volgde urenlang reizen, in volgepropte Rijn aken. Een tandarts, die in Den I-Iaag werd opgehaald, moest bijna twee dagen in den Die rentuin wachten, ging daarna oer Rijnaak naar Amsterdam. Die reis duurde twee dagen Er was van alles aan boord lijders aan suikerziekte, T.B. C.-patiënten, etc. In Delft sprong iemand overboord en verdronk. Van keuring is na tuuriijk geen sprake." „Brandstoffen zijn er, zooals gezegd, niet meer. Zoo lang zamerhand verdwijnt alles, wat van hout is, uit Den Haag. De boschjes van Pex zijn ver dwenen, de Scheveningsche Boschjes en Zorgvliet zijn al danig toegetakeld. Op het Voorhout zijn ze zelfs al aan de eerste kastanje begon nenNu en dan wordt er wel geschoten, maar dat helpt niet veel... We informeeren naar de stemming onder het volk in de spannende Septemberdagen. „In September stond de zaak op springen. Sommigen werden onvoorzichtig en et vielen slachtoffers. Toen kwam het drama van Arnhem en begon nen de menschen te beseffen dat we met Kerstmis 1944 nog niet vrij zouden zijn." zijn er de V 2's, die in en bij Den Haag en Wassenaar worden afgeschoten. Ze worder van een verplaatstbaar punt gelanceerd, meestal 's nachts en alleen uit verschroeide hoo rnen en struiken valt af te lei- den. dat daar e-n raket afge schoten is. Tenzij de hom op de startplaats terugvalt, wat her haaldelijk voorkomt. Dan is de schade in de omgevirig groot en ontelbare ruiten gaan er aan. De menschen worden er zenuwachtig van en er doen zich hier en daar shock-ver schijnselen voor". Onze zegsman had verschei dene malen V 2's zien afschie ten „Eerst hoor je een ge weldig gerommel, daarna be weegt het gevaarte z-ch om hoog, langzaam en heen en weer slingerend, daarna snel ler tot het op een bepaalde hoogte in horizontale richting verdwijnt. Mislukt de zaak dan hcor je een knal. eenigen tijd later gevolgd door een weede geweldige explosie. Van de tijdsruimte tusschen die twee ontploffingen maken de menschen dan gebruik. om ramen en deuren open te zet ten. Aangezien het afschieten zooals gezegd, meestal 's nachts gebeurt, kwam het dik. wijls voor, dat je midden in den nacht in allerijl je bed uit moest, om alles open te zet ten". „Neen", zegt nogmaals de man uit bezet gebied, „er mag hier niet geklaagd worriqn. E zijn Rotterdammers, dit t- voet naar het geïnundeerde gebied bjj Dordrecht trekken, om wat eten te bemachtigen Een boer vertelde me, dat som migen tot borsthoogte door het water liepen, om aan wat voedsel te kunnen komen". Zoo lijdt en strijdt bezet Holland verder letterlijk en figuurlijk hongerend naar het oogenblik. dat de laatste Duit- scher verdwenen zal zijn. Zoo iang dat oogenblik nog niet aangebroken is, zullen er Hol- landsche Vrijheidsvaarders blij ven bestaan. Afgezanten van het Noorden, dat schreeuwt om hulp op de allergrootste schaal. (Anep-Aneta.) Het comité Z.H.E.D.R. deelt o >s mede: Het plan is opge vat om samen te werken met de „Nationale Hulpactie Roo de Kruis", teneinde op deze wijze meer effectief werk te kunnen leveren Met het oog op deze plan nen zal onze propaganda campagne vermoedelijk eenige dagen later aanvangen. Verder deelen wij u mede, dat de ingekomen gelden door ons comité zullen worden aan gewend om voedsel in het bui tenland aan te koopen, en dat zij niet, zooals door sommigen gemeend wordt, zullen worden afgedragen aan de Nederland sche regeering te Londen. Ons eerste streven is, de goederen zoo spoedig mogelijk r.aar vrij Nederland te verzen den teneinde ze gereed te heb ben op het moment dat zij noodig zijn. DE GOEDE GAVEN TJIT DE „AMSTELSTROOM" WORDEN GEDISTRIBUEERD. Een dezer dagen is de zen ding lijfgoederen, welke on langs met de „Amstelstroom" is meegekomen, en waarover wij in ons blad van 16 Jan. reeds een en ander vertelden, gedistribueerd. Zooals men weet, was deze zending bestemd voor Wal cheren en de beide Bevelanden, waarvan alleen de zwaarst door den oorlog getroffenen voor eenige stukken uit de zending in aanmerking kwa men. Het was een flinke par tij, maar het aantal aanvragen was overstelpend. In Middel burg alleen gaven zich 2400 gezinnen als gedupeerd op, hierbij waren ook tijdelijk in- wonenden. Slechts 400 gezin nen hiervan konden uiteinde lijk met eenige kledingstuk ken geholpen worden. Het spreekt vanzelf, dat men zeer grondig heeft nage gaan welke gezinnen directe hulp het meest noodig hadden. De administratie van de aan vragen en de controle van alle opgaven namen heel wat tij tl m beslag. Niet minder het sor- teeren van de goederen, het taxeeren en het samensteller van de zendingen voor de an- lere gemeenten, om maar en kele van de voorbereidende werkzaamheden te noemen Een woord ven evhenteiiikheb voor allen, die geheel vrijwil "g h'eraan me"g®',nlpen heb ben, Veel extra arbeid moest nog worden verricht, doordat het geheele magazijn naar een an der gebouw moest worden overgebracht en opnieuw ge sorteerd. Over wat in dit magazijn te zien, men mag wel zeg gen te genieten, was, hebben we al een en ander medege deeld. Het moet voor velen van de huismoeders, die voor eenige stukken uit de zending in aanmerking kwamen, een lust geweest zijn, de mooie stoffen en heerlijk zachte wol door de handen te laten gaan. Alleraardigste dingen waren in het magazijn te zien. Grap pige kinderjurken, complete uitzetten voor een klein meis je, jongensbroekjes met een zakje knikkers in den broek zak gestopt. Aan alles kon men zien, dat de verschillen de stukken met liefderijke zorg waren gemaakt. Haast alles was eigen maaksel. Confectie hebben we bijna niet gezien. Behalve het nieuwe goed was er 'n collectie tweede-handsch goederen, waaronder heel goe de jassen. Als laatste aan winst was er nog een partij 'i kens bijgekomen. Op den dag van de uitrei king waren alle goederen net- en overzichtelijk op de ta- Fels van het magazijn uitge stald. Van de gezinnen, die •n aanmerking kwamen, was '"kend hoeveel „eenheden" zij 1 het geheel konden krijgen •i m-rVen echter zelf opge ven waar zij het meeste be- "'tê aan hadden. Indien Van Acker heeft in België een nieuw kabinet gevormd, waarin 6 Katholieken, 5 So cialisten, 4 Liberalen, 2 Com munisten en 1 Onafhankelijk lid zitting hebben. Volgens Duitsche berich ten zou Gennep ontruimd zijn. In Pommeren- heeft het le Wit-Russische leger de plaatsen Duitsch Krone, Nar- kisch Friesland en Fryland ingenomen. is wel op zijn plaats ^enigszins mogelijk werd dan V°°r hpt tijdvak van 11 t.m c F.^niari 1945 zijn voor het Bevrijde Nederlandsche Gebied de navolgende bonnen van de bonkaarten der 2e Periode aangewezen voor het koonen van de daarnaast vermeide artike'en. BiT™ 8a en 8B Brood eik 400 gr., 8 Beschuit 100 gr. Roeien: 8 Aardappelen Melk: 8 Melk I rts. Taptemelk: 8 Taptemelk I rts. Vieeseh 'Vleeschwaren8A en 8B Vleesch elk Ik, rts. Suiker: 67 Algemeen 250 gr. Peulvruchten; A9, B9, C9 Re serve 250 gr. e"T- biscuits: 57 Algemeen 250 gr, Sigaren, CigariJlos of Ciga- retten: R12 Tabak 1 rts van 4 t.m. 17 Febr.: Griesmeel: D5, E5 Reserve 200 gr. Zuivere Tarwebloem: D8 E8 Receive 280 gr. ^'s^'gr'l'^ Versnaperingen lam: 66 Algemeen 125 gr. Toelichting-. Zooals uit bovenstaande bonaan wij zing- blijkt is voor artikelen Aardaooelen, Vleesch, Suiker, Peulvruchten en En^elsche Biscuits een nieuwe bon aan gewezen. Melk: Op bonnen 8 Melk wordt 1?4 liter volle melk per b°h afgeleverd, of indien geen vo'doende melk aanwezig is, zal per bon 1 blikje geconden- verd melk worden afgele- iwpteTlk; De beffen 8 lantemelk geven uitsluitend recht op het koopen van 200 gram magere melkpoeder, k.mül; Bi?cuits: Winkeliers kunnen zich voor dit artikel bevoorraden met de afgestem- neldie coupures gebak, die de- w.ee'J door de distri butiediensten zullen worden uitgereikt bij inlevering van de bonnen 65 Alg-emeen Deze coupures zullen worden'voor zien van een kringstempel. is o'/Uw- enZA 1 rts- tabek 21 eigaretten of 10 ciga- rillos of 5 sigaren. Vleeseh/VleeschwarenBon RA Vleesch geeft recht op het ■roopen van 125 gram versch 8B0ksn ,been inbeg r.Op bon naar keuze 125 gram of v^J'£esCh of blikvleeseh sL v'cesehwaren in blik wor den betrekken. Hierbij is 125 gram versch vleesch gelflkge- hifi '/L.90 g'"am vleesch in of 250 JL26 g,am visch in blik ?n bil?, fo, RTpente en Weesoh in blik. 90 gT' bacon Met uitzondering van de m°ilSen voor me,k en tapte- .mogen de bonnen niet vóóraf worden ingeleverd. De Insnecteur voor de Distibu- tie m de prov. Zeeland, J- C. W. JOBSE. INLEVERING BONNEN HUISBRAND. flr^5ingap? Aan 10 ^bru- an 1945 geeft bon B V. 41 van ,brandstoffenkaart T. 405 recht op het koopen van een eenheid brandstof, ,...D? aflevering zal zoo moge lijk in de maand Februari ge- Uoï'io Aan?ezien de han- delaar aan de hand van dezen u°P ?jal worden bevoorraad, is het noodzakehjk- dat het pu- ainri ezen bon nr- 41 onmid dellijk inlevert bij zijn inge- schreven handelaar, tegen af- ,van ontvangstbewijs. De h™^ .1 zal deze ontvangen bonnen ten spoedigste ter ver- krijgmg van verzamelcoupures op de gebruikelijke wijze bij de plaatselijke distributiedien sten mieveren. Deze verzamel coupures worden aan de Biandstoffencommissie inge zonden, resp. overhandigd. Generaal Kruis spreekt op een persconferentie te Eindhoven. Te Eindhoven vond in de afgeloopen week een perscon ferentie plaats, waar de Chef Staf van het Militair Gezag, generaal-majoor mr. H. J. Kruis, enkele belangrijke vraagstukken, die op het oogenblik in het middelpunt van de belangstelling staan, heeft besproken. Positie Militair Gezag. Allereerst handelde de spre ker over het Militair Gezag. Dit treedt niet op als een zelfstandige en tot alles be voegde instantie. Ware dit wel zoo, dan zouden we beter kun nen spreken van een Militaire Regeering of zelfs van een Militaire Dictatuur. Ock kan het geen oplossing geven voor alle kwesties. Het Militair Gezag kreeg groote bevoegdheden op grond van het Besluit Brjzonderen Staat van Beleg. Maar bij de uit oefening van al deze bevoegd heden is het gebonden aan de voorwaarde, dat het alleen kan ingrijpen voor zoover de in- en uitwendige veiligheid van den staat dit noodig maakt. Het kan in dat geval verordeningen maken en wet ten buiten werking stellen en veranderen. De bevoegdheden zijn dus aan een zekere beperking on derworpen. Bovendien heeft het Militair Gezag twee in stanties boven zich, waarnaar het zich heeft te schikken: het is verantwoording ver schuldigd aan de regeering en is verplicht haar instructies op te volgen; ook is het ver antwoording verschuldigd aan het Geallieerd opperbevel. Tus- seh n Nederland en het Vereenigd koninkrijk en tus schen ons land en de Veree- nigde Staten bestaan overeen komsten, volgens welke de oositie van het Geallieerd op perbevel in de eerste phase van den strijd wordt geregeld. De macht berust dan uitslui tend bij de S.H.A.E.F. Dit is ook gegrond op onze oorlogs- wet: wanneer de staat in ge vaar is, moet men over zeer groote bevoegdheden kunnen beschikken. De Nederlandsche missie bij dit hoofdkwartier vormt nu het Militair Gezag. Het heeft derhalve een dub bele positie: het bezit eigen Nederlandsche bevoegdheden en vormt tevens de verbin dingsschakel tusschen de S.H. A.E.F en de Nederlandsche autoriteiten. Organisatie van den Staf Militair Gezag. net Militair Gezag heeft zijn kernorganisatie uit Engeland meegebracht. Dit was noodza kelijk, daar alleen een oplei ding in dat iand voldoende kennis kon waarborgen van het gezamenlijk oorlogsdeel. De opzet is steeds geweest om dadelijk na aankomst in bevrijd Nederland menschen uit dat gebied op te nemen, eventueel ter vervanging der meegebrachte krachten. Het Militair Gezag heeft een tijdelijk karakter: het biedt geen verzekering voor een goede carrière. In ruime mate zijn bevrijde Nederlanders opgenomen. Zoo ziin 164 officieren uit Enge land aangekomen en werden er 237 in Nederland aange trokken. De behoeften zullen in de toekomst voor Noord-Neder- 'and aanzienlijk zijn. Om hier in te voorzien, bestaat de Stafschool in Brussel, waar velen op het oogenblik hun opleiding ontvangen. De vraag is meermalen gesteld waarom deze school en met haar de geheele Staf, nog steeds, ook na de bevrijding van een gedeelte van ons land, in den vreemde blijft geves tigd, Een der belangrijkste oorzaken hiervoor is het pro bleem der groote verbindings moeilijkheden. In bevrijd Ne derland bevinden zich vele Ge allieerde troepen en staven en de Staf M.G. is een aanzien lijk lichaam, dat groote ruimte noodig heeft. En nog steeds gaan de operatieve zaken voor de bestuurlijke zaken. Het oogenblik is nu echter nabij, dat de Staf kan be ginnen met de verhuizing' naar bevrijd Nederland. Het optreden tegen colla borateurs. Het heeft vaak den schijn, dat bij de behandeling van zaken tegen zwarte handelaars en collaborateurs alleen tegen den kleinen man wordt opgetre den en dat de „groote boeven" vrij uitgaan. Dit is echter vol komen onjuist. De ooizaak van deze misvatting is, dat de zaak van den eenvoudige meestal'eenvoudiger en door zichtiger is, terwijl de gecom pliceerde gevallen een tijd- roovend onderzoek eisehen. Men kan er echter van verzekerd zijn, dat zonder aanzien des persoons zal worden opgetreden. De zuivering. Het zuiveringsbesluit kent voor wat de ambtenaren aan gaat, de mogelijkheid tot ont slag, schorsing of staking. Deze laatste maatregel dient ter voorbereiding van de on derzoeksprocedure, zonder dat bewezen is dat de betrokkene zich misdragen heeft. Bij de zuiveringsactie zijn twee phases te onderscheiden: 1. Onmiddellijk na de bevrij ding zuivert het Militair Ge zag; dit kan echter geen ont slag verleenen. 2. Geleidelijk kan het civiel gezag de zuiveringsmaatrege len gaan toepassen. Dan ko men dus bijvoorbeeld de mi nister of de Commissaris dei- Koningin in actie. Naast deze burgerlijke maat regelen blijft echter de be voegdheid van het Militair Gezag tot zuiveren bestaan en kan dit dus optreden wanneer, om een voorbeeld te noemen, het civiel gezag te kort schiet. Samenwerking tusschen beide organen is natuurlijk noodza kelijk. De kolenpositie. De aanvoer van kolen naar het bevrijde Nederlandsche ge bied ondervindt groote moei lijkheden, berustend op het tra u sportprobleem. Er was, zooals wij in ons blad reeds eenigen tijd gele den gepubliceerd hebben, een -egeling met België getroffen, dat de kolen uit het gebied van Nederlandsch Limburg rechts van de Maas naar het overeenkomstig deel van Bel gië zouden worden getranspor teerd, terwijl onze Zuiderbu ren in ruil hiervoor Nederland ten Westen van genoemde ri vier van brandstof zouden voorzien, Van deze tweede af spraak is niets terechtgeko men. Hierna is een nieuwe rege ling gemaakt, dat de Limburg- sche kolen in het vervolg aan het geheele bevrijde Ne derlandsche gebied ten goede zullen komen. Het vrijwilligersv i-aagstuk. De regeering was zich vóór de bevrijding bewust, dat maatregelen moesten worden genomen om de Nederlandsche weerbare mannen in de gele genheid te stellen zich voor de gemeenschappelijke zaak aan te melden. De voorbereidingen hiert-o werden in Londen getroffen, maar de uitvoering bleek zeer moeilijk. Nederland is nog maar gedeeltelijk bevrijd, E' -opa verkeert nog in den oorlog en onze regeering be schikt over onvoldoende mo gelijkheden, bijv. voor de trai ning. We zijn wat dit punt aangaat, geheel afhankelijk van de hulp der Geallieerden. Hierdoor is het tempo ver traagd. Niettemin blijft het streven om onze vrijwilligers zoo spoe dig mogelijk in staat te stellen hun krachten in dienst te stel len van de zaak, die alle ver- eenigde landen allermeest ter harte gaat: de vernietiging- van ons aller vijand. Red. aan deze wensehen voldaan. We zagen de voorraden snel minderen. Weer vele glundere gezichten waren hier het ge volg van. Bij de gelukkige krijgers en de helpsters beide. De goederen werden tegen "oov-oorlogsche prijzen ver- kocht die eerder aan den la ven dan aan den hoogen kant waren. We hopen dat deze zwaarst ""•ti-offenen uit onze gemeen te van deze prachtige hulp inzer landgennoten in Ame- 'ka een dankbaar gebruik mogen maken. EEN NOODLOTTIG ONGEVAL. De vorige week had een noodlottig ongeval plaats bij het sloopen van het pand no. 64 in Klein Vlaanderen. Bij het sloopen had men de gemeenschappelijke schoor steen met het aangrenzende oand gespaard. Waarschijnlijk door trillingen is het overhan gende metselwerk gaan scheu ren en stortte 'n deel van den schoorsteen, die boven aan den muur hing, naar beneden. De ongeveer 60-jarige H. uit Middelburg kreeg het puin op de beenen, sloeg achterover, met het hoofd jp de plavuizen. Met een zware hersenschud ding, een dubbele beenbreuk en een gebroken pols is de on gelukkige naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij nog den zelfden avond is overleden. Het slachtofer was gehuwd en vader van 5 kinderen. „WE MAKEN HET HEEL GOED". Veel ouders, wier kinderen de afgeloopen week voor een verblijf van een drietal maan den naar Engeland zijn ver trokken, zullen gisteren met groote voldoening de radiore portage hebben beluisterd, wel ke de B.B.C. uitzond over de aankomst der Nederlandsche jeugd. Allereerst vertelde een lei der een en ander over de reis Gelukkig was het weer niet ruw. Toch hadden alle reizi- heel goed". gers min of meer last van zee ziekte. Maar de verzorging aan boord was buitengewoon goed. Na in een nieuw stel kleeren gestoken te zijn, vertrokken de kinderen naar het kamp in Coventry, waar ze buiten zul len kunnen spelen, hun hart mogen ophalen aan tuinieren en waar enkele uren per dag onderwijs zal worden gegeven. Door ze zoo in gezonde om geving en goed gevoed enkele maanden op te kweeken, hoopt men de schade, die bezetting en oorlog den kinderen moreel en physiek mocht hebben te weeggebracht, te kunnen weg werken. De kinderen zelf gaven tij dens de uitzending blijk met hun tegenwoordige lot zeer ingenomen te zijn. Enthousi aste reisverhalen weerklonken door den aether en onze va- derlandsche liederen werden uit volle borst gezongen. On der den overvloed van mede- deelingen vingen we ook de stemmen op van enkele jeug dige Zeeuwen, die vertelden dat alle kinderen uit Vlissin gen, Middelburg en Souburg in goeden welstand verkeerden. Tot groote verbazing van het Engelsche publiek zongen hun jeugdige gasten gezamen lijk het „God save the King We zijn er van overtuigd, dat de initiatiefnemers eer van hun werk zullen hebben. Reeds nu deed het ons goed van de kinderen herhealJelijk te hooren: „We maken het

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1