DeVri je Zeeuw erhuur eti j^icuw ©ttcitsief bij MSjmcgen ingcici Hoe Jezus onze wereld ziet Laatste Berichten BEKENDMAKING PROVINCIENIEUWS Obstakels voor het economisch herstel STADSNIEUWS IN :nd ge lbonnen, irop nog verval- ,et bezit rervallen In te van hun leilijkhe- rage van aden en zijn hun telers erop ge- eren op ion, ten van hei Metalen- strie. 'ilburg. n impor- ■laren in ide onder de Me- Industrie, fornui- toestellen - en ta- artike- alle be- voor alle ief beslag; ïigen en 1st voor - en af- in aan- e komen, met op- raden tot de Me- iustrie te lding van functie, iet Rijks- hage wa- MOTOR. SARAGE- Vlaterialen GEN EN ING. ct met de was ver ons tijde- distributie tl 35.000 ;n daartoe eren aan- voor St. Noord eland en irvoer van chter vele thans is deze week ïoeveelheid kan zien. t Tijdelijk ïout, Flo- ven, weer le aanvra- loui en/of ortaan uit- eau of wel Ie voor de amb, T. J. denrode A richt. imissariaat e ziening. EATER •e Zonen. ot en met ebruari; THE LNTIO 30gert. erzeebooten en de con- r de Russi- insk. rstellingen: erdag 6 en 6 en 8.15 n 8.15 uur, en Donder inglljaar. ericht hier- ik van N. lerij en vee- ■t doen ver in per boot ter staande wijze door- n vlugge en vertrouwen nbevelend, DAVIDSE— HEUNISSE. smannenhuis té bereiken 472 n-'etrrsbedryi GGE Vlissingen. den Nieuwl. 45 eerbout ;erug te be- VEKGOU- Middelburg. 1UISSE Middelburg. rsa, regels. J e Vlissingen lankamer of aet pension. iwestraat 53, estaseh, inh. en, stam- Gelieve te rug te bez lemuiden, "l Ten Z.O. van Nijmegen zijn de Canadeezen en En- gi'lschen tot een nieuwen aanval overgegaan. Het oi fensief werd ingeluid door een hevig bombardement in een uitgestrekt gebied ten Z O vin Nijmegen en een zware artiilertó-bcpenieting. Van te voren hadden d-' vware Amer.'i'aansetie bom- menwerpers Kleef en Goch aangevallen. De aanval heeft een gunstig verloop. Verschelde ne honderden krijgsgevange nen werden binnenge bracht en de Geallieerde troepen zijn reeds 3 km. op gerukt en hebben de buiten ste verdedigingslinie van de Siegfriedlinie, in de nabijheid van het Reichswald, bereikt. Het bombardement bij Nijmegen werd 24 uur te voren ingezet door ongeveer 1500 zware en middelzware bommenwerpers. De Duit- schers hadden hier door verplichte tewerkstelling van arbeiders een sterke verde digingslinie aangelegd. Den g-eheelen dag opereerde de tactische luchtmacht boven het aanvalsgebied en bom bardeerde de verbindings wegen en troepen van den vijand. Nabij IJmuiden heeft de Engelsche luchtmacht met bommen van 6000 kilo een aanval gedaan op een E- booten basis. Alle vliegtui gen keerden behouden op hun basis terug. De Duitschers in het Wes ten op den terugweg. Het eerste Amerikaansche leger heeft Schidt veroverd. De vierde en tevens de groot ste dam van de rivier de Urft ligt onder zwaar artil lerievuur. De Amerikanen zijn slechts 3 km. van Piümm verwijderd. Het 3e Amerikaansche leger heeft zijn bruggenhoofden over de riviertjes de Sauer en Our versterkt. In den Z. Elzas is de laatste spoorbaan over den Rijn ver nield. De Duitschers hebben nu geen kans meer uit te breken. In den N. Elzas zijn de Franschen slechts 5 km. van de brug bij Mülhausen over het RhóneRijn-kanaal verwijderd. Op weg naar Stettin. In Pommeren rukt het Roo- de ieger nog steeds op in de richting Stettin. Ze zijn, vol gens officieele Russische be richten, 40 krm van deze plaats verwijderd en hebben weer 100 plaatsen, waaronder Reetz en Bernstein, op de Duitschers veroverd. De Duit- sche berichten meldden, dat bij de plaats Pyritz reeds wordt gevochten. Maarschalk Zhukow heeft den Oostelijken oever van de Oder in den sector Frank furtKüstrin over een af stand van 80 km. van Duit schers gezuiverd. In de bui tenwijken van beide plaatsen wor.dt hevig gevochten. Duitsche berichten zeggen dat bij de plaats Kürsten- berg. 25 km. ten Z. van Frankfurt, 2 Russische brug genhoofden aan den Westkant van de Oder zijn gevormd. Het schijnt dat de Duitschers zich in dezen sector vlug overgeven, want de laatste week hebben de Russen 23.000 krijgsgevangenen binnenge bracht. Officieele Russische berichten maken over brug- genhoofden aan de Oostzijde van de Oder niets bekend. In Oost-Pruisen werd Kreuz- berg, 20 km. ten Z. van Ko ningsbergen, genomen. Ten Zuiden van Breslau werden 20 km. voorbij deze stad Radts en Kucheln ver overd: 40 andere plaatsen zijn eveneens gevallen. Deze flank van Koniew rukt nu snel op naar de Westelijke Beskiden en zijn er slechts 25 km. van verwijderd. 3500 krijgsgevan genen werden binnenge bracht. In de huizen, waaruit de be woners zijn geëvacueerd, ver wisselen de Duitschers hun uniformen voor burgerklee- ding om zich zoo aan de Rus sen over te geven. Mosquito's hebben Berlijn weer gebombardeerd. Ook Po- lötz ten N. van Stettin werd aangevallen. Van Italië uit werden de olie-raffinaderijen nabij Wee- nen aangevallen. Ook spoor wegen in Z.W. Italië vormden het doelwit der geallieerde luchtmacht. Woensdag weiden 2000 vluchten gedaan in het Middellandsche Zee-gebied. In het Lagerhuis werden v igen gesteld over de voed selvoorziening van Frankrijk België en Nederland. De ge- wenschte voeding van deze bevolking is nog niet bereikt daar het vervoer groote moei lijkheden oplevert. Prins Karei van België heeft den heer van Ackert belast met de vorming van een nieuw kabinet. Eerste Jaargang- Nummer 67 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 6». Adm.-adres: Vlissingen, Walsïr. 58-60 Telefoonnummer 10, na 5 uur: 80. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Deensche patriotten hebben een schip met Duitsche be manning buitgemaakt. Alle Deensche Nazi's zijn onder Duitsch bevel gesteld. In Athene zijn de E.L.A.S en de Regeeringspartij weer bijeengekomen. De besprekin gen hadden een vriendschap pelijk karakter. (B.B.C.) Korte overdenking Zaterdag 10 Februari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. advertentieprijs 30 cent per regel, abonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal f 3.30. Losse nummers 5 cent. fes van En als Hij nabij kwam, en dc stad zag, weende Hij over haar. Lukas 19 J/i. Een oud spreekwoord zegt: ..Tranen verbergen is het voorrecht van de gróoten". En in alle tijden zijn ze er ge weest, die naar dezen levens regel handelen wilden. Groot mcesten ze zijn en vooral niet als kinderen; sterk en be- heerscht, wanneer het verdriet hen wilde verslaan. Met dezen maatstaf ge meten, kan onze Heere Jezus Christus niet gesteld worden bij de grooten, maar is Hg veel meer één van de arme, kleine menschenkinderen, die Zijn tranen niet weet in te houden. Ook tegenwoordig zijn er weer van die sterken, die het zichzelf en elkander voorhou den. dat alle slagen, die op hen neerkomen, hen nóg harder, nóg verbetener, nög grimmi ger zuilen maken. Zij zullen niet zwak zijn, al staan ze ook bij de puinhoopen van een hal- ve stad. Ze trekken er liever vrooljjk doorheen met muziek! 1 En weer moeten wij 't er- i kennen, dat naar deze opvat- tingen, Jezus een heel slecht fi- guur maakt. Hij weent bij hè. I graf van Lazarus; en Hij r over Jerusalem nog wei 40 jaren vóór haar ver- f woesting. Trouwens, heel het r beeld van dezen Man van smarten is met de heldenver- eering van onze „sterke" we- ^d°P meer dan één punt in v-01 alle menschen, die het geloof in eigen kracht en eigen grootheid verloren heb ben, brengen JezU3. tranen een wonderlijke vertroostin°- Ze spreken van ware grootheid en wezenlijke kracht: de kracht van Zijn liefde. Tweemaal vertelt de Bijbel ons, dat Jezus weende. Den eersten keer is Hjj op de be graafplaats, waar juist enkele dagen tevoren Lazarus, Zijn vriend, is bijgezet. Rondom het graf staan Martha en Maria en vele anderen, diep onder den indruk van het ontzetten de verlies. En Jezus Jezus neemt dat tooneel van lijden en verschrikking zóó in zich bp. dat de smart van die men- schen Zijn smart wordt en hun 1 verlies Zijn verlies. Dit is dan r ook de boodschap van Christus' I ,,ra!len- dat er Eén is, die Zich volkomen verplaatsen kan in hh sJnart van ons leven; die doorworstelt en draagt als eigen kruis. - w r dpn tweeden keer is 't n°f? wonderlijker. Wckkin^nkeIe,dagen 113 de °P" nrehtvo Va? Lazarus- Het ge- jricnt van Jezus is Hem ^bniitg^ëldr-Eirals H« oap naar t van Bethanië Jerusalem rijdt, dan lijkt het wel de opmarsch van den grooten veldheer, die recht op Zijn doel af gaat, toegejuicht van alle kanten. Niemand weent. En het gezang is niet van de lucht: „Gezegend is de Koning, die daar komt in den naam des Heeren". En Jezus „En als Hij nabij kwam en de stad zag, weende Hij over haar". Wij vragen, wat er voor re den is, om op dien blijden dag te weenen. 't Is omdat Jezus dieper ziet, verder ziet dan de groote massa van Jerusalem Die Hem nu binnenhalen, zul len straks hun Messias uit werpen, en daarmee prijs ge ven hun eenige levensmogelijk heid, hun behoud, hun zalig heid. Dan ziet Jezus de conse quenties. Hij weet het ge richt aanstaande. Hij ziet, heel concreet, de vijanden rondom de muren. Hij ziet de benauwing aan alle kanten. Ja, dat alles moet gebeuren. Dat is goddelijke noodzakelgk- heid en heilige gerechtigheid. God laat niet met Zich spot- ten. Hij laat de zonde komen tot haar eigen consequenties. En terwijl de menschen niets anders doen dan juichen, be dient Christus nog eens het Evangelie: „Bekent toch, aan vaardt toch. wat tot uw wer kelijk en vrede dient". Er wordt zoo dikwijls ge dacht, ook in onzen tijd, dat God meedoogenloos te werk gaat, als Zijn gerichten neer ploffen op aarde. Maar Zijn meedoogen laat zich niet uit schakelen, als harde slagen verpletterend neerkomen op de wereld, als steden en landen omgeploegd worden, als het vuur van het gericht den br aem verschroeit. Zeker, Zijn gerechtigheid moet en zal haar loop hebben. Het is Jezus Christus, die ook ons nog toebidt: „Och of eii b^fndet- in dezen uw dag, wat tot uw vrede dient'" «iemand is meer over onze Het6 'r,r-1ield ontroerd dan Hij werelTii.200 gebeuren. De mee V' s?00 Veel van haar ?.?naracht en grootheid en "«held on wetenschap ve" wacht heeft, moet tot de ont dekking komen, dat ze der doodsueg heeft gekozen Maar intusschen verkondigt Christus met groote bewogen heid Zijn Evangelie. En wie luistert, hoort Hem door alle stormen heen roepen: „Komt tot Mij, die vermoeid en be last zijt en Ik zal u rust geven". Laten wij toch luisteren naar het woord van den wee nenden Heiland, die weet. dat er vandaag gebeurt. Dan zal er blijdschap zijn in den hemel. Blijdschap over eiken zondaar, die zich bekeert. G. SMEENK. Het Belgische kabinet-Pier lot heeft zijn ontslag ingediend. Hiermede staat onze Zuider buur voor een moeilijke crisis in een moeilijken tijd. Daar onze ministers te Lon den H M. de Koningin hun ontslag hebben aangeboden en wij dus thans gesteld zullen worden voor de vele proble men die met de vorming van een nieuw kabinet samenhan gen, kan het zijn nut hebben den blik naar het Zuiden te richten. Wellicht valt uit de ontwikkeling, die de binnen- landsche politiek daar geno men heeft wel hef een en an der voor ons te leeren. De crisis in België. Toen België nog geheel on der den bezetter zuchtte zetel de de regeering te Londen, de stad die in den huidigen oorlog politiek zoo internationaal is. Het spreekt vanzelf, dat de Belgische ministers, die hun taak goed opvatten, in een regelmatig en voortdurend contact stonden met allerlei personen in het bezette vader land. De groote moeilijkheid waarvoor immers alle uitge weken regeeringen zich gesteld zagen, was het bestendigen van den band met eigen volk en land. Het gevaar voor ver vreemding zou toch, zonder dit contact, lang niet denk beeldig zijn. Nadat nu de bevrijding ge komen was, kwam een nieuwe t-egeering tot stand, waarbij de meerderheid der portefeuil les werd toevertrouwd aan personen, die het leven onder de bezetting hadden gekend. 26 November 1944 verving de regeering-Pierlot het kabi net uit Londen. Het bestond uit 19 leden, waarvan er 4 deel hadden uitgemaakt van de oude regeering. Het nieuwe ministerie was breed van opzet: alle groote partijen waren er in vertegen woordigd. Maar de eenheid duurde niet lang. Op 16 No vember dienden de communis tische ministers hun ontslag in. Van nu af vormden 3 par tijen de regeerende coalitie: liberalen, socialisten en Roomsch-Katholieken. Maar deze groepen bleken geen hechte eenheid te vor men. Bovendien was het ka binet samengesteld uit man nen van ongelijke bekwaam heid. Reeds dadelijk zeiden de socialisten, dat zrj niet inge nomen waren mef de keuze van Pierlot. Maar er moest geregeerd worden en betere mannen waren niet te vinden of stelden zich niet beschik baar. Ook de reehtsche partijen waren niet tevreden. Baron Nothomb zeide zelfs, dat de oppositie tegen de regeering eerder van rechts dan van links kwam, al durfde de rechterzijde in het parlemen taire strijdperk hieraan geen uiting te geven. Men had van deze zijde verschillende be zwaren tegen den persoon van den minister-president, die altijd nog al terughoudend was. Verder laakte men in hem dat hij altijd alleen van slechte Belgen sprak, alsof er geen goede warén. Van Cauwelaert, de voorzit ter der Kamer,, maakte zich tot tolk van een in het parle ment wijdverbreide grief in zijn verwijt dat de regeering, inplaats van zich op zuiver eonstitutioneele wijze ten aan zien van de volksvertegen woordiging te gedragen, zich herhaaldelijk verschanste ach ter de speciale bevoegdheden, die uit den huidigen abnorma- len toestand voortvloeien. Het normale contact tusschen ministers en kamer was der halve vrijwel nooit mogelijk. De Belgische Democratische Unie verklaarde het gebrek aan vertrouwen 'n de regee ring bij 't volk uit het gemis aan overeenstemming tusschen haar financieele en economi sche politiek. Zij laakte verder de onvoldoende organisatie van de voedsel- en koienvoor- ziening, het gemis aan flink heid bij de onderhandelingen om van het buitenland de on misbare hulp te krijgen en de zwakheid op militair gebied. Algemeene ontevredenheid heerschte over de soepelheid der regeering bij de zuivering, in het bijzonder over het vri>- laten van politieke verdachten. Bovendien ergerden velen zich over 't wantrouwen, dat zij bij Pierlot e.s. meenden te be speuren, ten aanzien van de verzetsbeweging in het alge meen en tegen de vernieu- wings- en verjongingskrachten in het bijzonder. gie Al de hier genoemde facto ren werkten samen om het kabinet bij het Belgische volk impopulair te maken. De socialisten, die vooral veel bezwaar hadden tegen de gevoerde financieele politiek, wilden nu hun verlangens bij de regeering kenbaar maken doof middel van een tweetal interpellaties, te houden door hun kamerleden Buset en An- Eeii desbetreffende aanvrage werd echter door den premier afgewezen, althans verschoven naar een lateren datum, met de motiveering (volgens de oppositie: onder het voorwend sel) dat hrj eerst naar Londen moest. Hierop besloot de Socialis tische Partijraad met een overgroote meerderheid dat de socialistische ministers moes ten aftreden. Pierlot bood hierop den Prins-Regent het ontslag van zijn kabinet aan. Wat kunnen wij hieruit leeren Hier is weer duidelijk ge bleken dat, niettegenstaande alle propaganda en beïnvloe ding door het nationaal-socia- lisme, de meerderheid der be vrijde Europeanen geen af stand wenseht te doen van de democfatische beginselen. En een der grondzuilen hiervan is toch een behoorlijke verhou ding tusschen overheid en vo":s vertegenwoordiging. Het spreekt natuurlijk van zelf. dat in oorlogstijd een re geering, wil zij snel en doel treffend kunnen handelen, niet gebonden moet zijn aan een te stroef werkend controle-appa raat. Zij moet in staat zijn cnmiddellflk voor de landsbe langen op te komen, zonder dat daarbij altijd van te voren het consent der vertegen woordigende organen verkre gen is. Dat is geen dictatuur, maar eenvoudige noodzakelijk heid. Maar dat wil niet zeggen, dat telkens wanneer het volk zijn regeerders rekenschap vraagt, dezen zich achter hun speciale volmachten kunnen verschuilen. Een gezonde de mocratie eischt vertrouwen bij het volk in de overheid, sa menwerking van beide in de daarvoor bestemde organen en ook een gezonde, opbouwende critiek, wanneer het naar het oordeel van het volk ar Iers en beter kan. Met de dictatuur is immers in de bevrijde gebieden nu wel voor goed afgerekend Anderzijds heeft de afstand, dien we nu hebben gekregen tot de toestanden van 1940, ons wel geleerd, dat aan de toenmalige democratische op vattingen ook vaak groote fouten kleefden. Critiek mag niet gaan ontaarden in onza kelijke afkeuring: altijd moe ten deskundigheid en de wil aan den opbouw van het va derland mede te werken er de aanleiding toe ziin en er het wezen van uitmaken. Gezonde democratie, reke ning houdend met de veran derde eischen van den tegen- woordigen tijd. maar steeds 'worstelend in de volksvrijhe den zij immer de basis van elk komend staatsbestel. Daarnaast en hieruit voort vloeiend moet iedere regee- 'ing, in welk bevrijd gebied zij zirh ook constitueert, ten volle '■ekening houden met het over groote deel der bevolking, dat ouden den geesel der bezetting °eleefd heeft. Een gepaste in vloed der. inmiddels gelegali seerde, illegalen blijft gebie dende eisch. De bezettingsjaren hebben hef Nederlandsche volk en zijn naburen van veel goede dingen beroofd. Maar andere, nieuwe, °n vaak eveneens uitnemende, zaken zijn hiervoor in de plaats gekomen. De gemeen schappelijke druk heeft tot meer onderling begrip, een ruimer assimilatievermogen en een grootere wil tot samen werking geleid. Een samen werking en dit zij met na druk vastgesteld die echter alleen mogelijk zal zijn en tot goede resultaten zal kunnen leiden, wanneer ieder van de medewerkende partijen zich principieel in de eigen begin selen verdiept. Immers alleen wie zelf op vasten bodem staat kan anderen steunen en medehelpen het gebouw van ons staatsbestel, dat in de oorlogsjaren zooveel bressen heeft opgeloopen, te schragen en te vernieuwen. Zoo geeft de parlementaire geschiedenis van België ons een les. die zoowel voor over heid als volk zeer waardevol is. H. SINNEMA. Ten Z.O. van Nijmegen is het le Canadeesche leger opgerukt tot 8 km. voor den Rijn. Eén derde van het Rijks woud werd van Duitschers gezuiverd. De Canadeezen ver overden 12 dorpen, waaronder Kranenburg en doorbraken den buitensten verdedigings gordel van de Siegfriedlinie. In bezet Nederland wer den gisteren een oxygeenfa- briek, V-2-instal'aties, alsme de de binnenscheepvaart door Geallieerde vliegtuigen aan gevallen. Meer dan 2000 Ameri kaansche machines, waaronder 1300 bommen werpers, hebben gisteren overdag industrieele en andere belangrijke objecten m Duitsehland gebombardeerd. Deze aanvallen strekten zich uit tot de omgeving van Stet tin. Berlijn werd door Mosquito"s geattaquéerd. Voort3 vielen Amerikaan sche bommenwerpers doelen bij Weenen aan. Alle olieraffinaderijen in Duitsehland liggen tharv stil. Er werken nog maar 4 fabrie ken van synthetische olie, waarvan er gisteren weer één ■werd gebombardeerd. De Russen hebben Frau- enburg aan het Frische Haff veroverd. Elbing is geheel om singeld en ook Armswa'de werd door de Russen ingeslo ten. Troepen van maarschalk Zhukow bevinden zicji op 15 km. afstand van Stargard en 30 km. van Stettin. De Duitschers hebben een Hon-gaarschen prins opgehan gen wegens „verraad". - De Belgische minister v. Acker (R.K.) is door den re gent Prins Karei belast met de formatie van een nieuw kabinet. Voor de bewoners van de eilanden Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. Hierbij deel ik u mede, dat ?!e' ingang van 8 Februari i Jlet verbod om zich buitenshuis te begeven gewij zigd is, in dier voege dat dit verbod geldt voor den tijd tus schen 24.00 en 5.00 uur. Middelburg, 8 Februari '45. De Militaire Commissaris voor de provincie Zeeland De Kapt.-Luit. ter zee C. W. slot! Een oorlogscorrespondent van de Roode Ster heeft meegedeeld, dat tal van poli tieke gedeporteerden in Oost- Pruisen, waaronder vele Ne derlanders, door Russische af- deelingen bevrijd waren. (Angp-Aneta). Een vloot van 300 oorlogs schepen staat thans ter be schikking van Frankrijk. De Fransche marine is op het oogenblik 360.000 man sterk. Het leger zal binnenkort een millioen man tellen. (B.B.C.) VERTREK VAN DE WALCHERSCHE KINDEREN NAAR ENGELAND. Donderdag j.l. heeft een groep van 55 Walchersche kin deren met groot enthousiasme de reis naar Engeland aan vaard, om daar op uitnoodi- ging van onze Engelsche bond- genooten in een gezonde streek en door goede voeding weer op krachten te komen. Den dag te voren waren de jeugdige Vlissingers al in Mid delburg aangekomen, opdat allen tezamen den volgenden dag op tijd zouden kunnen vertrekken. Ze logeerden in de Am bachtsschool en vertygdèn zich bij voorbaat al ldig op de reis. Ondank-op winding over de heerlijke voor uitzichten sliepen ze dien nacht uitstekend, wel mede dank zij de goede zorgen van het Vrouwen Hulp Korps, dat als gastvrouw fungeerde. Den volgenden ochtend kwa men ook de kinderen uit Mid delburg zich bij hen voegen. Reeds daags tevoren waren alle kinderen geregistreerd en had eveneens een dok-terson- derzoek plaats. Vóór het vertrek werd nog maals alles gecontroleerd en bagage en kleedingstukken van een label voorzien. Voor het vertrek werd ge zamenlijk het Wilhelmus ge- zon sen en daarna 3 hoera's uitgebracht op de Engelsehen en daar gingen ze! Eerst de Vlissingsche. toen de Middel- burgsche kinderen. Voorzien van een heerlijk stuk choco lade, kregen allen hun zit- plaatsje in de Engelsche trucks, die hen zouden ver voeren. Leden van het V.H.K. wikkelden hen stuk voor stuk zorgzaam in een deken, want men kan koude voeten krijgen wanneer men lang stil zit! Eindelijk gaat de klep van den wagen dicht. Een gejuich breekt los! We vertrekken! En we komen over 3 maan den, sterk en gezond, weer terug! Een groot aantal familie leden en belangstellenden deed de kinderen uitgeleide. Het geheele Plaatselijke Comité voor Middelburg was eveneens aanwezig. De kinderen werden bege leid door twee dames uit Middelburg en één uit Vlissin gen en ds. A. H. Oussoren, Geref. predikant te Middel burg, die de geestelijke verzor ging der kinderen op zich zal nemen. Voor de kinderen uit Brabant gaat een R.K. geeste lijke mee. Waarschijnlijk zullen de kin- de-en 2 maanden in een kamp verblijven en daarna nog een maand in een Hollandsch ge zin in Engeland. Het vertrek van de kinde ren is eenige malen door om standigheden uitgesteld. Maar men begrijpt, dat dit uitstel plaats vond terwille van de veiligheid der kinderen. Mogen onze jeugdige mede-eilandbe woners spoedig weer aanster ken onder de uitstekende zor gen van hun Engelsche gast- heeren. We hopen hen na 3 maanden als ferme en gezonde iongens en meisjes weer op ons eiland te begroeten. In vele opzichten is het een vreemde tijd waarin wij le ven. De gang der dingen heeft ons een wereld geschapen, waarin wij voor problemen zijn gesteld, die, wat hun aard be treft, in de geschiedenis waar schijnlijk nog niet voorgeko men zijn. Immers, het merk waardige feit doet zich voor, dat wij in bevrijd Nederland als menschen uit de 20ste eeuw en gewend om op moderne wij ze te werken en te denken, plotseling moeten trachten een berg problemen op te los sen met middelen en "onder omstandigheden, die meer bij de Middeleeuwen zouden pas sen. Geen electriciteit of stoom, geen communicatiemid delen; het zijn toestanden die inderdaad doen denken aan het leven een paar eeuwen ge leden, met dit kardinale ver schil echter, dat toentertijd de geheeie samenleving daarop was ingesteld en thans zulks al lerminst gezegd kan worden. Dit laatste vormt feitelijk het kernprobleem in dezen tijd. De mechanisatie en cen tralisatie van de productie hebben op de moderne samen leving dusdanig hun stempel gedrukt, dat, wanneer men hun de middelen, waarmede handel en industrie plachten te werken, ontneemt, het geheel tamelijk sterk ontwricht wordt. Om het verschil tusschen vroeger en nu duidelijk uiteen te zetten: een paar eeuwen ge leden kon elk dorp of elke stad. in zeer belangrijke mate in zijn eigen behoeften voor zien; er waren kleine produ centen in elke plaats, die vrrj wel in de geheele behoefte van de burgerij aldaar konden voor. zien en die hun goederen met gebruikmaking van zeer wei nig hulpmiddelen konden pro- duceeren. Daartegenover staat de moderne samenleving waar de productie van welhaast alle goederen is samengetrokken op slechts enkele plaatsen in bin nen- of buitenland, daar waar de omstandigheden het gun stigst zijn voor die speciale tak van bedrijf. De technische ont wikkeling zelf tenslotte maakt gebruik van tallooze grond stoffen die in het land zelf niet aangetroffen worden, dus ook vap buiten de grenzen moeten worden aangevoerd. Dit is dus ongeveer het beeld: een middeleeuwsche toestand in een moderne we reld. Op het oogenblik leven wij voor een belangrijk deel van hetgeen de Geallieerden aan voeren voor civiel gebruik en wat wij zelf kunnen producee- len. Doch willen wij op den duur weer in ons eigen onder houd kunnen voorzien, dan zal er tegenover dezen import ook weer een uitvoer van Neder landsche producten dienen te staan en dat is het vraagstuk, dat op het oogenblik, naast de vele andere problemen, zeer veel hoofdbrekens kost.. Van internationaal handels verkeer in den voor-oorlog- sehen zin van het woord kan op het oogenblik nauwelijks gesproken worden. Vrijwel de eenige partner die wij op het oogenblik hier bij hebben is België, en het is derhalve met dit land, dat in den laatsten tijd de nauwste betrekkingen worden onderhouden. Men zie de monetaire overeenkomst, het douaneverdrag en de vele andere betrekkingen, die wor den aangeknoopt. Echter ook België zelf heeft met moeilijk heden te kampen en waar onze handel voor den oorlog boven dien de geheele wereld be streek, is het duidelijk dat het uitermate beperkte interna tionale handelsverkeer van het oogenblik allerminst voldoende is om de basis voor een spoe dig economisch herstel te leg gen. Daarbij komt, dat ten ge volge van de oorlogsomstan digheden een deel van het pro ductie-apparaat is vernield. De vraag is dus nu, op wel ke wijze de zaak weer op gang kan worden gébracht. Wan neer men de mogelijkheden daartoe nagaat, komt men tot de conclusie, dat er een zekere wederkeerigheid tusschen de verschillende belemmerende factoren bestaat. .Door gebrek aan transport is in vele plaat sen gebrek aan kolen, terwijl elders voorraden steenkool aangelegd moeten worden door gebrek aan kolen draaien voedselindustrie en andere in dustrieën niet en de matige voeding werkt weer ongunstig' op de arbeidsprestaties in deze drie takken van bedrijf. Zoo zijn er meer van dergelijke wisselwerkingen te constatee- ren en de vraag is nu, op welk punt men dezen cirkelgang van belemmerende invloeden moet aangrijpen om uit de im passe te geraken. Wil men de productie van voedingsmiddelen stimuleeren dan zullen, behalve levensmid delen zelf, ook zaaizaad, kunst, mest, landbouwmachines, kalk steen (voor de suikerfabrie ken) en meer van dergelijke producten moeten worden in gevoerd. Wil men den vicieu- zen cirkel bij het transport verbreken, dan zal daarvoor noodig zijn invoer van vracht wagens en benzine. Kortom een primaire voorwaarde voor het op gang brengen van ons economisch leven is inspuiting met grondstoffen en produc ten. Doch daarnaast is het ver richten van voldoende arbeids prestaties even noodzakelijk als het invoeren van goede ren. Het een zonder het ander zal niet kunnen leiden tot het gewenschte herstel en dit is dan ook de belangrijkste con clusie. die men uit de be schouwing van den huidigen uiterst verwikkelden toestand kan trekken, n.l. dat Neder land op het oogenblik en zelfs wellicht voor meerdere jaren, zich tevreden zal moeten stel len met een uiterst sobere le venswijze en tegelijkertijd een maximum van arbeidspresta tie zal dienen op te brengen. In dit verband moge er nog op worden gewezen, dat. wanneer straks Noord-Nederland be vrijd is, de behoefte aldaar aan invoer van producten nog vele malen grooter zal zijn dan die van het thans bevrijde gebied en dat het dientengevolge de taak van het Zuiden is, mede te trachten zooveel mogelijk hierin te voorzien. Rusland stond na de revo lutie voor dergelijke proble men. Weliswaar beschikte men aldaar over vele grondstoffen, doch ook daar heeft men ja ren lang zich alle luxe moeten ontzeggen en het uiterste aan inspanning van de geheele be volking moeten vergen. Zonder deze politiek zou Rusland nooit de overstelpende hoe veelheid oorlogsmateriaal heb ben kunnen opbrengen, waar mede thans de overwinning op onzen gemeenschappelijken vij and wordt bevochten. Enge land en Amerika hebben ge toond, wat in korten tijd kan worden bereikt door een totale inschakeling van alle beschik bare arbeidskrachen. Wat voor de oorlogvoering bereikt is kunnen worden, moet ooi: voor het vredeswerk mogelijk zijn. Ook in Nederland. HOE VLISSINGEN TOCH VAN NIEUWS VOORZIEN WEKD. Er is goed nieuws vandaag! We pakken de krant op en lezen de bemoedigende be richten van het front. Menigeen vindt het eigenlijk vanzelfsprekend, dat hij rustig het nieuws van de vrqe wereld in zich op kan nemen. Maar het is nog niet lang geleden, dat Midden-Zeeland van een eenigszins normale nieuwsvoorziening verstoken was. In den hangen tijd voor de bevrijding en nog weken daarna was er door stroomge- brek zelfs geen gelegenheid om de radioberichten te be luisteren. Des te grooter is daarom de verdienste geweest van degenen, die in deze pe riode van dag tot dag voor de verspreiding van goed radio nieuws hebben gezorgd. Zon der iets af te dingen op de ac tiviteit in andere plaatsen, wil len wij hier met groote waar deering herinneren aan het ge stencilde nieuwsblaadje, dat in Vlissingen dagelijks met een oplaag van 350 (later zelfs 450) exemplaren werd uitge reikt en gretig van hand tot hand ging. Na de bevrijding vormden deze radioberichten de voort zetting van het illegale front- nieuws, dat de O.D. tevoren in Vlissingen had uitgegeven. Geheel belangeloos heeft een Vlissingsche steno-leerares van begin November af eiken mor gen het belangrijkste radio nieuws stenografisch opgeno men, op stencil getikt en eigen handig gecyclostyleerd. In den tijd voor de verschij. ning van „De Vrije Zeeuw" is dit de eenige betrouwbare nieuwsvoorziening van de Vlis singsche bevolking geweest. Het blaadje verscheen onder de auspiciën van den O.D. en is blijven bestaan tot eind De cember j.l. Wij gevoelen ons gedrongen met dankbaarheid hulde te brengen aan het werk, dat de energieke leerares in Vlissin gen heeft verricht. D. M. EEN BUITENGEWONE OORLOGSFILM. Een oorlogsfilm van uitzon derlijk goed gehalte wordt dezer dagen in het Alhambra- tbeater vertoond. „Action in the North At lantic" (Actie op den Noorde lijken Atlantischen Oceaan) is de sobere titel van dit Ameri kaansche filmwerk. Nimmer zag men zoo'n machtige en realistische weergave van den heldenmoed der zeelieden, die duizend dooden trotseerend van Amerika naar de Euro- peesche aanvoerhavens in convooi varen. Daarbij tintelt de film van humor tusschen de aangrijpendste episoden door. Zeelieden van alle Ver- eenigde Volken ook Neder landers spelen er een rol in. Duitsche U-bootbemannin gen worden in hun eigen taal opgevoerd. Deze boeiende oor logsfilm, waarin het spel niet ontbreekt, is in zijn soort veel aantrekkelijker dan de onlangs vertoonde rolprent „Desert Victory", die zuiver documen tair was. „Action in the Noth Atlantic" kan men iedereen aanraden te gaan zien. De film is een monumentaal ge tuigenis van den heldenstrrjd der Geallieerde koopvaardij. bidstond 18 februari. De kerkeraad der Chr. Geref. kerk te Middelburg heeft besloten om Zondag 18 Febr. mede te doen aan den bidstond, -velke tegen dien datum in andere kerken is uitgeschreven. Tevens roept voornoemde kerkeraad langs dezen weg de andere Chr. Geref. kerken in bevrijd gebied op, om eveneens dien dag af te zonderen tot een algemee- nen dag van gebed, met het oog op den bijzonderen geeste lijken en stoffelijken nood, zoowel in geheel de wereld als bijzonder in eigen vader land. HOOG WATER TE VLISSINGEN. Zondag 11 Febr. 0.53 en 1316 uur, resp. 1.65 en 1.8.3 M. N.A.P. Maandag 12 Febr. 132 en 13.57 uur, resp. 1.89 en 2.01 M. -)- N.A.P.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1