DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 9 FEBRUARI 1945 le Jaargang No. 23 RedactieJ. H. Bannier en P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adres: Axelschestraat 24, Terneuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Administratie-adres Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,50 per 3 maanden; buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden Bij vooruitbetaling ƒ6,60 per jaar. ADVERTENTIÈNPer mm 10 cent, minimum per advertentie 1 50 Rubriek kleine advertentiën 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedingen'en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regeiabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is Inzending van advertentien uiterlijk 9 uur *m. op den dag der uitgave. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. MEDEDEELING. Slechts korten tijd heb ik zitting- gehad in de Redactie van dit blad, dat zich in weinige maanden ontwikkeld heeft tot een veel gelezen, veel geprezen en ook veel verguisde krant Nu ik, door tijdelijk vertrek uit Zeeuwsch- Vlaanderen, de redactie moet overgeven, dank ik mijn mederedacteur en den drukker voor hun groote medewerking bij het oplossen der vele problemen waarvoor wij, in dezen moei lijken tijd geplaatst waren en dank ik het lezende publiek voor zijn medeleven, terwijl ik tevens de nieuwe Redactie veel succes wensch en De Vrije Zeeuw bij voortduring in aller aandacht aanbeveel. Moge het blad het zijne bij dragen tot den geestelijken wederopbouw van ons Vaderland. J. H. BANNIER. HET WERELDTAFEREEL. Door Dr. M. van Blankenstein. Symbolisch defaitistne. De Duits-chers hebben vorige week door een enkel gebaar hun defaitistische gevoelens ver raden. Vóór zij Tannenberg prijsgaven heb ben zij er het groote gedenkteeken, het ge weldigste ter wereld in zijn soort, zorgvuldig verwoest. Het was -begrijpelijke piëteit, dat zij het stoffelijk overschot van Hindenburg niet achterlieten in de handen van overwinnaars, waartegen hij eens het Oosten des Rijks be schermd had. Maar waarom die vernieling? De vijand kon geen nut hebben van dat monu ment. Het ergste wat hij ermede doen kon, was het óók vernielen. Men nam hem enkel werk uit handen. De D-uitschers handelden zoo omdat zij- wisten, dat zij nooit meer naar die streek zouden -terugkeeren. Welk een triomf ware het geweest als zij het -zouden hebben terugveroverd! Maar gebeurde het niet, en zou de overwinnaar het laten voortbestaan, dan ware het voor den vijand een glorierijk zegeteeken. Uit de verwoesting sprak onderbewust de faitisme. Dichter bij de beslissing. In de afgeloopen week is de oorlog veel dichter bij zijn beslissing gekomen. Niet om dat de Russen nu nog zooveel nader staan bij Berlijn. De hoofdoorzaak is, dat de D-uitschers hun groote, industrieele centra in -Opper-Sile- zië hebben verloren, en het gebied van hun rijkste kolenmijnen. De -productie van iedere oorlogsbehoefte is daardoor voor een groot deel verlamd. Met het Westen steeds meer bedreigd en onophoudelijk geteisterd door de Anglo-Amerikaansche luchtvloten, kan Hitler's oorlogsproductie, na dit verlies, onmogelijk meer meekomen. De ontzettende verliezen aan materieel van den laatsten tijd zullen moeten worden vervangen, de arme drommels van den Volkssturm zullen moeten worden gewapend, hoofdzakelijk uit bestaande voorraden. Hitier zal op de allerkwistigste wij-ze moeten -teren op zijn technisch kapitaal. En dagelijks -gaan nog nieuwe voorraden verloren, om van de tienduizenden der beste soldaten niet te spre ken. Duitschland snelt nu naar den afgrond met een vaart, die zelfs een -Russische tank niet kan bijhouden. Het tragisch tafereel. In het Oosten herhaalt zich nu, op wat andere wijze, het tafereel, dat Frankrijk en België dezen nazomer te aanschouwen hebben gekregen. Duitsche legers stroomen terug, met achterlating van veel van hun materieel. Zeker, op Duitschen bodem is de tegenstand veel verwoeder dan toen, buiten de rijks grenzen. Dat moeten de nieuwelingen in den mecbanischen oorlog van den Volkssturm, tegen -Stalin's veteranen, duur -betalen. Maar wat helpt het? Het verderf rolt verder en wordt er slechts te noodlottiger door. En nu wordt het -tafereel in Duitschlaiid veelvoudig verergerd door iets, dat bij den terugtocht door Frankrijk en België ontbrak: de Duitsche bevolking stroomt mede west waarts, vaak hals over kop geëvacueerd, met weinige minuten van voorbereiding, bijna zon der bagage, samengepakt op ieder denkbaar voertuig, of sjokkende langs de wegen, en vervolgens samengeperst in treinen waarin een menschenieven weinig wordt geteld. Zoo gaan de hongerenden, de verkleumden en slecht gekleeden door de sneeuwstormen van den meedoogenloozen winter in een vastelands klimaat. Zoo komen honderdduizenden, bijna enkel vrouwen en, kinderen, aan in de ruïnen- stad Berlijn. Daar echter is geen schuilplaats, geen voedsel. De sirenen loeien er. Verder gaan zij weer, met de velen, die uit Berlijn zelf de wgk nemen. Waarheen? Eens heeft Hitier gezegd, dat dioor zjjn toe doen geen Duitsche moeder een traan ver gieten aou. Hebben Duitsche moeder» nog tranen Bespoediging van den ondergang. Wij weten nu wat Von Runstedt in het Wes ten tot taak had. Een gevangen genomen hoog Duitsch stafofficier, met name genoemd, die het uit Hitler's eigen mond -bij, de alge- meene instrueering hadi gehoord, heeft het ge tuigd: In twee dagen moest Luik, in drie weken Antwerpen worden veroverd. Nu is debacle het resultaat. Keurdivisies zijn ver loren -gegaan, menigte van materieel. En dat alles wordt op dit oogenblik dubbel pijnlijk gemist, niet enkel in het Oosten, maar ook tegenover de uit het Wesren dreigende ge varen. De tegenstanders zijn niet ontwricht, maar tot verdubbelde inspanning geprikkeld. Nergens gaat het den Duitscher goed, ook in den Elzas niet meer. Al zgn worsteden ver snelt slechts het einde. Het overwicht van de Geallieerden is in- den laatsten tijd waarlijk ten zeerste toegenomen. De Groote Drie. Terwijl dit alles geschiedde, bereidden de Groote Drie hun nieuwe ontmoeting voor Het is nu anders dan te Teheran, waar de verplettering van Duitschland nog moest wor den afgesproken. De drie hebben nu geen kritieke ondernemingen meer van elkaar te eischen. Het gevaarlijkste is verricht- zij treden elkaar tegemoet als. mannen, die be wezen hebben hun woord te houden. Nu kunnen zij gaan praten over hetgeen hun als overwinnaars te doen staat. Misverstanden zullen woiden uit den weg geruimd. Grieken land zal geen twistappel meer kunnen zijn, nu bewezen is hoezeer daar typische, wreede Balkanhartstochten de overhand hebben ge had. De ondoordachte actie van koning Peter van Zuid-Slavië heeft ook daar geen ernstig geschil tusschen de mogendheden kunnen ontketenen. Het Poolsche vraagstuk is goed op weg zich zelf op te lossen door voldongen feiten en het ongelukkig manoeuvreeren der Londensche Polen. Een goede beurt voor ^talin is, wat in Frankrijk is geschied. TSiwes, de leider der Fransche communisten, is van een reis naar Moskou; als een ander man teruggekomen. Hij verkondigde trouw aan de regeering van dé Gaulle. Geen afzonderlijke strijdkrachten mochten er in Frankrijk meer zijn -buiten het leger. De comité's van bevrijding hadden geen andere taak meer dan in gehoorzaam heid de wettige autoriteiten te steunen. Geen wereldrevolutie wordt meer uit Mos kou gepreekt. Moskou weet nu, dat het heel goed gedijen kan in een wereld, die- anders ge organiseerd is dan Rusland. Credieten wenscht het voor zijn herstel, en samenwer king voor zijn veiligheid. Dit drukt zijn stempel op de politiek van Oost-Europa. Een keerpunt. Japan ondervindt nu slechts tegenspoed. De belangrijkste tegenslag1 van deze week was de heropening van den Birmaweg. De lucht- weg zal voortgaan, meer te vervoeren dan de neeile vroegere landverbinding. De Birmaweg wordt daardoor -gereserveerd voor die zware dmgen, zooals tanks, zware artillerie zware vrachtwagens, die geen vliegtuig meenemen kan, en waarop China zoo bitter heeft ge wacht. Het verkeer op den weg gaat daar door bijna geheel in één richting: wat een voordeel te meer is! HARK 1944. Ter verduidelijking van het artikel onder dezen titel in ons vorig nummer moeten wij daaraan toevoegen, dat de voorraden kleeren die wij beschreven, reeds geruimen tijd geleden verdeeld zijn over de 29 Gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoe groot de stapels ook leken, het zal iedereen wel duidelijk zijn, dat het voor de vele evacué's nog lang niet voldoende was. Vandaar, dat, hoeveel nood er ook gelenigd is, niet allen geholpen konden worden. De voorraad is thans uitgeput en het heeft -geen zin om nu nog te trachten no=- kleedingstukken van de HA-RK te krijgen. EXAMENS. Door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan de Rijksinspectie van het Lager Onderwijs opdracht gegeven een regeling te ontwerpen voor de in dit jaar te houden eindexamens der Kweekscholen in het bevrijde Nederlandsche gebied. Over deze regeling zullen eerlang ook in de dagbladen nadere mededeelingen worden ver strekt. De in Zeeland wonende of verblijfhoudende candidaten voor het examen, als bedoeld in artikel 77, onder a, der Wet op het Lager Onderwjjs van 1878 (Staats-examen) dienen zich, onder vermelding van hun adres en ge boortedatum, vóór 1-2 Februari a.s. bij onder- geteekende aan te melden. Daar deze aanmelding alleen ten doel heeft na te gaan hoeveel candidaten aan genoemd examen willen deelnemen-, moet zij als een voorloopige worden beschouwd. Een officieele oproep voor dit examen zal later volgen. De Inspecteur van het Lager Onderwijs in Zeeland, C. KUIPER, Stationsweg 29, Goes. Telefoon 2817. FINANCIEEL NIEUWS. Bij Koninklijk Besluit van 18 Januari 1945 is de Minister van Financiën gemachtigd schatkistbiljetten en schatkistpromessen uit te geven tot een bedrag van -20.000.000 boven net thans uitstaande bedrag. Naar wij vernemen zal bij de Agenten van de Nederlandsche Bank, ieder voor zijn res sort, de gelegenheid bestaan op schatkistpro messen in te schrijven. Deze inschrijving moet geschieden tusschen 15 Februari en 1 Maart 1945. De promessen zijn in coupures van 100.000, terwijl het dis conto (overeenkomstig het laatstelijk d.d, 4 Juli 1944 te Amsterdam vastgestelde tarief) aldus luidt: 3 maandspromessen tegen 1 11/16 6 maandspromessen tegen 1 15/16 9 maandspromessen tegen 2 3yl6 12 maandspromessen tegen 2 9/16 Degenen, die thans houders van promessen zijn, kunnen ofwel op den vervaldatum aflos sing verlangen, ofwel continueer en. Zij, die aflossing wenschen en van wier promesse de vervaldatum reeds is verstreken, krijgen rente vergoeding van den vervaldatum tot uiterlijk 15 Februari a.s. De rente wordt berekend over het aantal dagen verstreken sinds den verval datum op basis van het hierboven genoemde tarief. De af te Lossen promessen zullen vooraf bij het desbetreffende agentschap van de Neder landsche Bank ter registratie moeten worden aangeboden overeenkomstig de bepaliiXgen van het Besluit van 17 September 1944 E. 100 (Herstel rechtsverkeer.). Zij, die wenschen te continueeren, dienen daartoe vóór 15 Februari a.s. den wensch te kennen te geven bij den agent van de Neder landsche Bank in welker ressort zij, wonen, dan wel gevestigd zijn. De agentschappen zullen met betrekking tot de toewijzing van nieuwe promessen, zoo spoedig mogelijk mededeeling doen. FINANCIËELE COMMISSIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN. STAATSTOEZICHT OP DE BOSSCHEN. De wnd. Directeur van het Staatsboschbe- heer vestigt er met nadruk de aandacht op, dat artikel 14, lid 3, van het Besluit Staatstoe zicht op de Bosschen 1943, ook in de thans heerschende omstandigheden van kracht blijft. Het rooien van boomen, of dunnen en vellen van houtopstanden is dus verboden zonder een daarvoor afgegeven vergunning, of een daar toe gegeven opdracht (Lastgeving tot veiling). Slecnts schriftelijk door het Staatsboschbe- heer afgegeven vergunningen of lastgevingen zijn geldig. Door het S-taatsbosch-beheer ge geven opdrachten tot velling en oplevering van hout voor het boschbedrijfsjaar 1943/1944 dienen, voor zoover hieraan nog niet is vol daan, alsnog vóór 1 Mei 1945 te wórden nage komen. Formulieren voor het aanvragen van een z.g.n. kapvergunning, zijn verkrijgbaar ten kantore van den Assistent bij het Staatsbosch- beheer, P. C. Beunis, Weststraat 7 te Axel, aan welk adres voorloopig alle correspondentie het Staatsboschbeheer en het gewest Zeeuwsch Vlaanderen betreffende, gericht kan worden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. (B. B.C.) DE NEDERLANDSCHE MINISTERS HEBBEN HUN ONTSLAG AANGEBODEN, In de uitzending van „De Stem van Ame rika" op 7 Febr. werd medegedeeld, dat vol gens den correspondent van de New-York Times de Nederlandsche Ministers Albarda, van Waterstaat, Van den Tempel, van Econo mische Zaken, en Dr. Van Mook, van Kolo niën, hun ontslag zouden hebhen aangeboden. Deze ontslagaanvraag zou verband hebben met een administratief bezwaar van Dr. Van Mook, die het niet juist acht, dat hij waar nemend Go-uverneur-Generaal van Indië en tevens Minister van Koloniën is. De heeren Albarda en Van den Tempel zouden willen aftreden omdat zg het eens zjjn met den af getreden Minister van Binnenlandsche Zaken Dr. Burger, met betrekking tot het onderwerp

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 3