DeVriie Zeeuw Het Kabinet afgetreden Het werk van H M. de Koningin in de afgeloopen 4 jaren. Eerste Jaargang- Nummer 66 Vrijdag 9 Februari 1945 De taak der vroegere illegale werkers LAATSTE BERICHTEN Gestadige vorderingen der Russen ROOSEVELT NAAR DEN PAUS? PROVINCIENIEUWS Stadsnieuws n. Het verblijf van H. M. in de V. S. was gedeeltelijk een va- cantie, doorgebracht in Lloyd House, het buitenhuis van Prinses Juliana te Stockbridge (Mass). Aldaar ontving Zij bezoek van President Roose velt, leidde Zij de staatszaken en sprak Zy haar radioredevoe ringen uit. Als 1ste Adjudant tijdens dit bezoek aan de Nieu we Wereld fungeerde Gene- raal-Majoor van Oyen, Chef van den Vliegdienst van het Nederlandsch-Indische Leger, Te Stockbridge werd op 3 Juli Dr. Piet Kasteel door H. M. als Gouverneur van Cura sao beëedigd. Aldaar ontving Zij ook Prof. Dr. J. C. Kiel- stra, Gouverneur van Surina me. Op 14 en 15 Juli bracht H M. een officieel bezoek aan New-York, alwaar Zij op het Stadhuis verwelkomd werd door Burgemeester La Guardia. Ter gelegenheid van dit be zoek hield H.M. een uiterma te indrukwekkende receptie in het Astor-Hotel, die door onge veer 5000 Nederlanders en Ne- landsch-Amerikanen werd bij gewoond. Tn het Tehuis voor Nederlan- sche Zeelieden te New-York sprak H. M. op 15 Juli onge veer 500 zeelieden ter Koop vaardij toe. Als teeken van eerbied voor den ontzaglijken moed, waarmede deze Neder landers hun gevaarlijk werk verrichten, bleef in tegen stelling met het gebruik H. M. bij het uitspreken dezer redevoering staan. Na afloop der toespraak drukte H. M. allen aanwezigen, waaronder veel Indonesische zeelieden, de hand en sprak tot ieder van hen een persoonlijk woord. Dit samenzijn, waarbij H. M. in een intiem vertrek van het Te huis naast een mooien Holland- schen tegelhaard was gezeten, maakte op alle aanwezigen een diepen indruk. 5 Augustus arriveerde H. M. voor een driedaagsch officieel bezoek te Washington. Zij werd aan het Union Station verwelkomd door President Roosevelt en diens Echtgenod" te. Voor het Witte Huis, al waar de muziek van een eere- wacht het „Wien Neerlandsch Bloed" speelde, poseerde H.M samen met President en Me vrouw Roosevelt voor de pers- en filmfotografen. Ty'dens de opname der foto's riep de Ko ningin uit: „Wat een groot aantal fotografen!" Waarop de President zich tot H. M wendde, zeggende: „Maak U niet ongerust, wh hebben ze goed gedresseerd". Toen de Koningin hierom glimlachte, zei Mevrouw Roosevelt tot haar echtgenoot: „Ik dacht, dat zij jou goed hadden gedres seerd". De President lachte en gaf toe, dat zij gelyk had. In de Diplomatenkamer van het Witte Huis werden de leden der Regeering, alsmede van de Commissies voor Bui- tenlandsche Zaken uit de beide Huizen van het Congres aan H. M. voorgesteld. Daarna ont- Wng H. M. de leden van het Corps Diplomatique en later op den avond was Zij Gast aan een officieel banket, aangebo den door den President en Me vrouw Roosevelt. Aan dit ban J5 w.ezd 0 m- deelgenomen door Admiraal Leahy Admi der Amerikaansche Vloot en raai King, Opperbevelhebber Minister Cordell Huil en diens echtgenoote. 6 Augustus woonde H M de persconferentie by van Mt! vrouw Roosevelt. Op deze con ferentie werd door een der journalistes gevraagd: „Zal het Nederlandsche Volk onder worpen blijven of zal het den een of anderen dag in opstand komen De Koningin ant woordde met verheffing van tr8n}' 5?ati. het Nederlandsche volk, ofschoon door overmacht overweldigd zich nooit onder worpen had en dit nooit zou da' bet wet grooten moed ontberingen leed en ver liezen verdroeg en dat het met onverflauwde vastberadenheid zou beginnen met den weder opbouw van zyn bestaan en zijn lot, zoodra het weer zich zelf is. Na deze conferentie begaf H M. zich, vergezeld door Mi. nister van Kleffens, ambassa- rll"en, "jevrouw Lo"don en Generaal-Majoor van Oven "aar het Ca'pitool om Hal? historische toespraak tot bei de Huizen van het Congres te houden. Zy werd in de verga- tllï? ?efroet d°or den vice Wallace V' S" keer dkt w Tas de eerste Koningin werd toegesproken. In Haar rede wees H. M. op den steun, dien de Nederland sche Marine, de Koopvaardij en de Luchtmacht, benevens de niet bezette Rijksdeelen in West-Indië aan de Geallieerde oorlogvoering hadden verleend. Na het bezoek aan het Ca- pitool begaf H. M. zich in ge zelschap van President Roose velt, naar de Marinewerf te Washington, alwaar de plech tige overdracht plaats had van een Amerikaanschen duikboot jager voor de Koninklijke Ne derlandsche Marine. President Roosevelt droeg in een korte redevoering het schip aan de Koningin over, onder mede- deeling, dat het Haar naam zou dragen. Na deze plechtigheid voer H. M. met den President en diens echtgenoote aan boord van het Presidentsjacht „Po tomac" naar Mount Vernon, alwaar Zij een krans legde op het graf van George Washing, ton. Gelijke handeling verrich te zy op het graf van den On bekenden Soldaat op het Na tionale Kerkhof te Arlington. Den volgenden dag woonde H. M. de persconferentie van Pre sident Roosevelt bij, waarna Zy op de Nederlandsche Am bassade onderscheidingen uit reikte aan Amerikaansche en Nederlandsche zeeofficieren voor hun moedige houding tij dens de verdediging van Nè- derlandsch-Indië tegen den Ja_ panschen overval. Met een bezoek aan het Na. tlonaal Hoofdkwartier van het Amerikaansche Roode Kruis en een lunch op het Witte Huis, waarbij ook Wendell Willkle aanzat, besloot H. M Haar officieel bezoek aan de V. S. In Mel 1943 bracht H. M, opnieuw een bezoek aan Prin ses Juliana te Ottawa. Tenslotte eenige mededeelin. gen uit een artikel: „De Moe- ier des Vaderlands", door een Engelandvaarder geschreven in „Het Parool" van 16 Decern ber 1944. De schrijver deelt daarin mede, dat iedereen, die erin slaagde om gedurende de vyandelyke bezetting naar En geland te ontsnappen, persoon- iyk door H. M. de Koningin werd ontvangen. Het artikel zegt daaromtrent: „Meestal ontving de Konin gin een zestal pas aangekomen Engelandvaarders tegelijk in Haar bescheiden Londensche woning of in het kleine land huis buiten Londen. On rang of stand werd niet gelet een arbeider zat naast een ad vocaat, die een week later Mi nister werd. De gewone sol daat naast een majoor of over ste. Soms was er een jonge vrouw of meisje bij. die de verre reis gelukkig had weten te volbrengen: en die mocht altijd naast de Koningin zit ten. In de groote witte rustige kamer zitten zy als een groote familie om de ronde tafel. De Koningin zit in het midden en schenkt kopjes thee persoon lijk in en reikt de koekjes rond. Zij staat zelfs toe, dat er gerookt wordt, want, zooals zü opmerkte: „dat ben ik gewend van mijn eigen kinderen". Door middel van deze ont vangsten heeft H. M. zich een beeld kunnen vormen van de sfeer en opvattingen in het be zette gebied. De schrijver ge. tuigt, dat deze bezoeken en besprekingen voor allen onver- getelyke herinneringen zijn. Hij spreekt over ae „stille werkkamer van de Koningin, waar de muren barsten vertoo- nen van de bommen, die in de nabijheid van Haar huls meer malen gevallen zijn". Deze man gaat dan verder met de woorden: „Telkens als lk over deze groote Vrouw spreek of schryf, wordt mijn hart warm, want ik heb een grenzenlooze be wondering en vereering gekre gen voor Haar warme mensche- lijkheld en wijsheid. En bewon dering voor Haar onuitputte lijke energie en geestkracht". Driemaal heeft H. M hl deze jaren te Londen huizen moeten ontruimen, die door bombardementen onbewoon baar waren geworden. Twee maal gebeurde dit tijdens den Blitz in den winter 19401941. De derde maal, in den herfst van 1943, toen een Dultsch vliegtuig zijn bommenlast vlak bh de woning van H. M. af. wierp. Twee marechaussees, die voor het huis op post ston den, werden gedood en een der de gewond. Dat hierbij twee hofdames werden gedood, ge lijk de pers in bezet gebied publiceerde, is onjuist. Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 89, Tel. 2009. Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. VERKLARING VAN DE NEDERLANDSCHE REGEERING. De ontwikkeling van het oorlogsgebeuren sinds Juni 1944 heeft tengevolge gehad, dat het Zuiden des lands met onge veer 2.000.000 zielen is bevrjjd. Daartegenover staat het Noorden des lands, dat nog steeds in toenemende mate zucht onder den druk van den bezetter. Het Nederlandsche kabinet te Londen, voorbestemd om bij de algeheele be vrijding des lands in zyn geheel af te treden, heeft den Minister-president Professor S. Gerbrandy gemachtigd, die maatregelen te treffen, die leiden tot het aanbieden van het ontslag van het huidige kabinet, opdat do mogelijk heid worde geopend een kabinet te vormen, dat in overeen stemming is met de buitengewone omstandigheden des lands. Voorts hebben de ministers Albarda en Van den Tempel verklaard zich niet te kunnen vereenigen met de wijze, waarop de minister-president prof. Gerbrandy het ontslag van minister Burgers heeft bevorderd. H.M. de Koningin heeft deze ontslag-aanvrage in over weging genomen en aan den minister-president verzocht de reconstructie van het kabinet ter hand te nemen. Het reeds bevrijde gebied des land dient in dit kabinet te zyn verte genwoordigd. Prof. Gerbrandy heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen nemen. Het uitgangspunt by de samenstelling van dit nieuwe kabi net zal dienen te zijn de krachten van b3vrijd Nederland in te schakelen voor de voorbereidende werkzaamheden ter be vrijding van het Noorden des lands. R.O. EEN ttVElLIOHEIDSDRIEHOEK T Minister Eden en de speci alisten van het ministerie van Buitenlandsche Zaken schen ken veel aandacht aan de denkbeelden om een Engelsch- Fransch verbond toe te voegen aan de Engelsch-Russische en Fransch-Russische verdragen, aldus de „Europeesche veilig heidsdriehoek" vormend. !ijHi.dZ'Jn verscbiUende m0Se D,e eerste is eenvoudig een derde verdrag te maken, geiyk aan de andere twee TriX n?ed.e zou 2tfn een Alliantie te vormen tus. Plaats drie staten' die de Staana» "inemen van de be staande verdragen. achiincn ,zou ,het beter Kimen ren n PIaata yan alleen voor n8. «,h"ITransch verdrag België ^esjen te sluiten 'C oenSa en Noorwegen wijdere overeenkomst te betrekken. Dat zou ln sommi SS °P?'chten gecompliceerder Zijn. Maar het zou een doelma tiger barrière blijken tegen een nieuwe Dultsche agressie. Het zou ook den schyn weg- ?o!S«n van d. beSeerte om een ..groote mogendheden", stelsel te scheppen, waar de kleine naties buitengesloten zyn. Deze en andere problemen als de verhouding van derge lijke allianties tot de Wereld organisatie en het Britsche Ryk moeten zorgvuldig bezien worden. Daarom dient men geen snelle beslissingen te verwachten. (Daily Herald). Vijftien leiders der Land wacht zijn in Amsterdam door de Siecerheits Polizei wegens desertie doodgeschoten. De commandant pleegde zelf moord. .(Anep-Aneta). „De vroegere illegale orga nlsaties zullen zich het lot aantrekken van de nabestaan den der slachtoffers van de nazi-terreur en zullen tevens alles doen om de jonge men. schen die in den afgeloopen be zettingstijd getoond hebben over capaciteiten te beschik ken, in de maatschappij voort te helpen". Dit was een van de conclu sies van een betoog, in een bijeenkomst van functionaris sen van het Militair Gezag gehouden door een vooraan staande persoonlykheid, die een leidende functie in het ondergrondsche werk heeft vervuld en die zijn gedachten heeft geformuleerd over het vraagstuk van de „legalisee ring der illegaliteit", dat wil dus zeggen het toebedeelen van een taak aan de vroegere illegale werkers in de nor male maatschappy. De spreker liet zijn beschou wing vooraf gaan door een uitvoerig overzicht van de wyd vertakte organisatie van het illegale werk, dat hoofd zakelijk ten doel had de ver zorging van de duizenden en duizenden landgenooten, die geprobeerd hebben zich aan den greep van den bezetter te onttrekken. Wat daarbij kwam kijken werd duidelijk wanneer men weet dat in 1944 voor de gezinnen der onder duikers maandelijks een som van één millioen gulden werd bijeen gebracht! Het verzetswerk omvatte verder het zoeken van duik- plaatsen met of zonder te werkstelling op de zwarte ar beidsmarkt, het verschaffen van voedsel, bonkaarten en van „legale papieren, waar toe overvallen op distributie kantoren e.d. moesten worden gedaan. Hiervoor functlonneer- de een reusachtige organisatie, waarvan de onderdeelen ge heel op elkaar moesten wor den afgestemd en dit alles in het diepste geheim. De men schen, die het gevaarlijkste werk deden waren met groot idealisme bezield. Zij waren geen avonturiers en wisten waarom het begonnen was. Wat de positie van de ille gale werkers na den oorlog betreft, heerschte onder hen algemeen de opvatting dat zy rustig van het tooneel zouden verdwijnen om plaats te ma ken voor de wettelijke orga nen, Men beschouwde het ech ter als een eereplicht van het Nederlandsche volk om dege nen, die goed en bloed voor het vaderland op het spel ge zet hebben, zoo loyaal en royaal mogelijk te helpen, waarbij een eventueele geringe regeeringssteun uit den booze wordt geacht. Een financieel plan voor deze categorie is reeds uitgewerkt. Verder hebben de illegale werkers besloten de jongeren uit de ondergrondsche bewe ging, die blijk hebben gegeven over persoonlijken moed en ver antwoordelijkheidsgevoel te beschikken, in het verdere le ven voort te helpen, byv. door te zorgen, dat zij een eenSb?drijf UnCÜe krijgen tA?oew^e' do Illegale strijders Mlle bescheidenheid na rf? ,en. terugtrekken verdwijning van de eevoo? -£f, bekrooP bun een !«y°el van onrust, toen zil getuige waren van den ln vele opzichten chaotischen toestand na de bevrijding. Zij vroegen zich bezorgd af: „Hebben wij daarvoor gewerkt?" Zij meenden terecht, aldus de inleider, dat blijken moest, dat hun werk niet te ver- geefsch geweest was. Hoe ook hun levensbeschouwing mocht luiden, zij waren het er over eens, dat zich in de maat schappy een nieuwe, frissche geest zou moeten doen gelden. Onder de gewone menschen leeft de gedachte: „Als het maar niet wordt als vóór Mei 1940". De illegale werkers staken overal de hoofden by elkaar en vormden verschillende co- mité's. Men wilde voor alles het gezag steunen; want men wenschte orde. Men wilde ook de nieuwe waarden, die tijdens de illegale periode waren ver worven, met name de intercon- fessioneele samenwerking, dus boven de geloofsverschillen uit, voor het openbare leven in Nederland behouden. De mannen en vrouwen uit de illegale beweging willen samen met gelijkgezinde Ne derlanders streven naar een maatschappelijke vernieuwing volgens de normen van ge rechtigheid, waarheid en naastenliefde, waarby de bin dende kracht ontleend' wordt aan het Evangelie, maar wel ke ook door andere overtui gingen dan het Christendom worden aanvaard, op een basis van gezonden volksinvloed, in trouw aan Oranje. De vertrouwensmannen der illegale beweging moeten men schen zijn, berekend voor de constructieve taak, die deze tijd vereischt. Er werden in verschillende plaatsen in Brabant vertrou- wensraden gevormd, uit welke op hun beurt een provinciale vertrouwensraad werd samen gesteld, die nauw contact onderhoudt met den commis saris van het Militair Gezag voor Noord-Brabant. Hiermede is de mogelijk heid geopend, dat over bran dende vraagstukken centraal advies wordt uitgebracht, het geen o.a. het geval was bij de arrestaties van politieke ver dachten en bh zuiveringskwes ties. Ook by benoemingen van burgemeesters treedt de ver trouwensraad adviseerend op. Overal komt de drang tot vernieuwing tot uiting. Wil men uitbarstingen van onte vredenheid ontkomen, dan zal aan dezen drang tegemoet ge komen moeten worden. Vooral het onderwijs staat voor een nieuwe taak. Hierbij zal de nadruk moeten worden gelegd op de opvoeding, Jle tot nu toe te veel verwaar loosd is. Wat we vroeger niet kon den, zullen we nu moeten doen, n.l. leeren denken als volk. De saamhoorigheid was in 1943 grooter dan thans, omdat de ontzettende nood dwong tot individueel hande len. De „illegalen" willen door middel van hun organisatie den band blyven onderhouden tusschen hen, die tijdens de bezetting door dit gevoel van saamhoorigheid bezield waren en tevens de vernieuwingsge dachte, die onder hen leeft, uitdragen ln alle maatschap pelijke en politieke groepee ringen, waartoe de leden be- hooren. (Anep-Aneta.) Meer dan 1000 gealli eerde gevechtsvliegtuigen hebben gisteren doelen aan gevallen vlak achter het front van maarschalk Mont gomery's troepen en wel ten Oosten van Nijmegen. Deze luchtaanvallen ge beurden soms op 1 km. af stand van de frontlinie. Na deze luchtaanvallen, die ge paard gingen met een hevi ge beschieting der Duitsche stellingen door de artillerie, is het la Canadeesche leger tot een algemeenen aanval in den sector ten Z.O. van Nymegen overgegaan. De Russen vechten thans in de buitenwijken van Itiis- trin en Frankfort aan de Oder. Niet officieel wordt uit Moskou gemeld, dat maarschalk Zhu- kows troepen tevens bruggen hoofden op den Westelijken oever van de Oder hebben ge vormd. In Pommeren heeft het Roode Leger 100 plaatsen ver overd en zijn de Russen nog maar 35 km. van Stettin ver wijderd. Ten Z.O. van Krakau hebben zij 40 plaatsen bezet. Ten Zuiden van Koningsbergen werd Kreuzburg genomen. In Silezië hebben de Russen 0 steden veroverd, .De rechter oever van de Boven-Oder werd daar geheel van Duitsche troepen gezuiverd. Sedert het begin van het <ongste Russische offensief zijn aan het Oostelijk front 9 Duitsche generaals gedood of gevangen genomen. De le en 3e Amerikaan sche legers zetten hun op- marsch op Duitsch grondge bied voort. Zy veroverden Wallendorf. Amerikaansche vliegtui gen hebben de laatste Duit sche brug over den Boven-Rijn bij Neuenburg (ten N.O. van Mulhause) vernield. De Noorsche chef van den Sicherheitsdienst, Macken- scn, is gisteren op weg naar zyn bureau te Oslo doodge schoten. (B.B.C.) In verband met een mogelijk bezoek van President Roose velt aan den Paus, werd een speciaal protocol opgesteld. Wilson is de laatste Presi dent van <!e Vereenigde Staten die te RoéSi'-een bezoek bracht aan den Pekt;. Pius XII ont moette Pres dint Roosevelt tij- fens een reisou<de Vereenigde Staten in 1931 in de"P-Aneta). verb'1 NEDERLANDSCHE COLLABORATEUR VEROORDEELD. Krijgsraad te Antwerpen of tn Nederlander Charles Sterkenburg, die lid was van de Viaamsche wacht, tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. .(Anep-Aneta). In de Belgische Ardennen is het le Amerikaansche le ger een nieuw offensief be gonnen. (B.B.C.) De burgemeester van Bres- 'au 'H. wegenslafheid, door den volkssturm doodgeschoten. .(H.N.) GEZELLIGE AVOND VOOR DE NEDERLANDSCHE MILITAIREN TE ARNEMUIDEN. Nadat het revuegezelsehap ,.De Leeuweriken" uit Nieuw en St. Joosland, Vrijdag 26 Ja nuari in Café Klap de aldaar gelegerde Nederlandsche man schappen een gezelligen avond had aangeboden, gevuld met zang, muziek en tooneel, trad dit gezelschap Vrijdag j.l. voor de tweede maal op, en wel in het vereenigingsgebouw te Arnemuiden. Was de eerste avond zeer eslaagd, ook ditmaal moch ten „De Leeuweriken" weer veel succes oogstten. De heer Louws, leider van het revuegezelsehap. opende den avond en heette allen har telijk welkom, in het bijzonder de Nederlandsche officieren en manschappen. Voorts dankte hg den heer Maalsaoke voor de groote me dewerking tot het zoo spoe dig in orde brengen van het vereenigingsgebouw. Nadat allen staande het eer. ste en zesde couplet van het „Wilhelmus" hadden gezongen werd met de afwerking van programma begonnen. Dat het zeer in den smaak viel bewezen de vele lachbuien en het gulle applaus, waarme de de nummers beloond wer den. Ook de zangnummers en de declamatie, die door enkeie militairen ten beste werden gegeven, oogstten veel succes. Tusschen de nummers door werden de aanwezigen op ac cordeonmuziek vergast, waar bij allen uit volle borst mee zongen. Na afloop dankte de Com mandant der Afdeeling alle medespelenden van het revue gezelschap, benevens den Bur gemeester, die toestemming tot het geven van dezen avond had verleend. De Commandant had niet verwacht dat hun een avond aangeboden zou worden die op zulk een hoog peil stond en deelde onder daverend applaus mede, dat dit een van de ge zelligste avonden was, die hun aangeboden was sinds het ver trek uit Engeland nu ongeveer zes maanden geleden. Nadat er nog enkele uurtjes was gedanst werd de avond besloten met het zingen van het „Wilhelmus" en „God sa ve the King". HEVIGE GEVECHTEN BÏJ DE ODER. De Oostelijke oever van de Oder nabij Frankfurt en Küs- trin wordt in een snel tempo gezuiverd. In de }7W. buiten- wyken van Küstrin wordt reeds gevochten. In dezen sec tor veroverde maarschalk Zhukow 50 plaatsen w.o. Ku nersdorf. In deze plaats leed Frederik de Groote twee eeu wen geleden, in 1759, een groo te nederlaag tegen de Russi sche legers. De Duitschers blij ven melden dat ten W. van de Oder hevig wordt gevochten Ook berichten de Duitschers, dat in Elbing wordt gestreden. De Russen staan nu op 6 km. van Frankfurt. Op vliegvelden, welke overhaast door de Duitschers waren achtergelaten, maakten de Russen 69 vliegtuigen buit. In 2 dagen werden 4000 Duitsche gevangenen bin nengebracht. De Russische luchtmacht was weer zeer actief; ook boven Berlijn wei-den verkenningsvluchten gedaan. De Duitsche berich ten dat over de Oder reeds bruggenhoofden zijn gefor ceerd, zyn door de Russen nog niet bevestigd. Ten Z.O. van Breslau rukten de legers van Koniew weer verder op. 50 Duitsche plaat sen werden veroverd, w.o. Grosberg. Het bruggenhoofd over de Oder in dezen sector werd uitgebreid. In Oost-Pruisen werden de Duitsche troepen weer nauwer opeengedreven. 28 vliegtuigen maakten de troepen van Cher- niakowsky buit, terwyl 2000 Duitschers gevangen werden genomen. Zware Duitsche verliezen. In Boedapest maakten de Russen 5600 Duitschers gevan gen. In Moskou werd in een spe ciale dagorder bekend ge maakt dat sedert het begin van het groote Russische of fensief 9 hooge stafofficieren waren gevangen genomen. Hieronder bevinden zich 5 ge neraals. Op het slagveld wer den 8 lyken van Duitsche ge neraals gevonden. Het eerste en derde Ameri kaansche leger dringt nog steeds verder op in de Sieg- fried-linie. Het eerste Amerikaansche leger heeft reeds 3 van de 7 dammen ln de rivier de Urft veroverd en staat nu zeer dicht bij de plaatsen Gemünd en Schlèiden. Ze zijn doorge drongen tot bij Schmitt, waar de grootste dam is. Op één >unt zijn ze slechts f Mim verwijderd. In 3 dagen punt zijn ze slechts 5 km. van Priim ver vb werden 159 bunkers op de Duitschers veroverd. De Ame rikanen moeten in dezen sec tor bunker voor bunker van vijandelijke troepen zuiveren. Nieuwe aanval in het Westen. Van België uit zijn de Ame rikanen een nieuwen aanval begonnen. Ze zijn op 10 pun ten de riviertjes de Sauer en de Our overgestoken en maken op een front van 40 km. goede vorderingen. Aan den Westelijken oever van den Rijn zetten de Fran sehen hun zuivering tegen de Duitsche troepen voort. De zak, die de Duitschers in dezen sector nog hebben, is 20 km. lang en 8 km. breed. Troepen van de Duitsche achterhoede trekken over den Rijn terug. In de Vogezen bieden de in gesloten Duitschers geen ge- organiseerden tegenstand. Fransche en Amerikaansche troepen, die van Neuf-Brisach zijn opgerukt, zijn reeds 8 km. gevorderd. Werk van de R.A.F. Zware bommenwerpers der R.A.F. hebben aanvallen ge daan op doelen in Kassei, Mainz, Koblenz, Bonn. Diissel- dorf, Duisburg en Maagden burg. Maagdenburg vormde het hoofddoel der bommen werpers. 700 middelbare bommenwer pers hebben Duitsche troepen en gevechtsopstellingen bij Kleef en Goch aangevallen. Van Italië uit werden 3 ben- zlnefabrieken by Weenen ge bombardeerd. i Mac Arthur in Manilla. Mac Arthur is in Manilla aangekomen. In het Noorde lijke gedeelte van de stad wordt nog gevochten. De Ja panners, die hier zyn inge sloten, stellen alles in het werk om uit te breken. Sedert den aanval op Luzon verloren de Japanners 480.000 man aan gesneuvelden of gevangenen, terwijl aan Amerikaansche zy- de 7000 man viel te betreuren. Amerikaansche vliegtuigen bombardeerden Corregidor en doelen op 'Formosa, Saigon en Siam. In Noord-Birma werden ook krachtige aanvallen ge daan. Paraguay heeft den oorlog aan Dultschland en Japan ver klaard. (B.B.C.) VAN OVERAL. De conferentie van drie. Op de conferentie van Chur chill, Stalin en Roosevelt wor den besprekingen gevoerd over de militaire vraagstukken in Europa. Volledige overeen stemming werd bereikt over de maatregelen die moeten leiden tot het beëindigen van den oorlog tegen Duitschland. Er zullen besprekingen wor den gevoerd over de politieke en economische problemen in Europa, de bezetting en de be handeling van Duitschland na den oorlog en over de oprich ting van een permanente or ganisatie voor een blijvenden vrede. Aan het einde van de besprekingen zal een commu niqué worden uitgegeven. Vliegtuig met stafper soneel verongelukt. Een vliegtuig met stafperso neel is, op weg naar de confe rentie van drie, verongelukt. Onder de inzittenden bevon den zich 6 leden van het Brit sche ministerie van buiten- landsche zaken, 4 van het mi nisterie van oorlog, 2 van het ministerie voor luchtvaart en een transportafdeeiing der Engelsche luchtmacht. Pierlot afgetreden. Pierlot heeft zijn portefeuille neergelegd. Hij ondervond geen steun meer van de libe rale. socialistische en commu nistische partijen. Alleen de katholieke partij was nog aan zyn zyde. Pierlot achtte het nu beter als eerste minister af te treden. Prins Karei heeft reeds met vooraanstaande Bel gische personen besprekingen gevoerd over de vorming van een nieuw kabinet. (B.B.C.) E.H.B.O. TE VLISSINGEN. Maandagavond a.s. zal voor de leden der afd. Vlissingen van „Eerste Hulp bij Ongeluk ken" een belangryke bespre king wprden georganiseerd. Doel daarvan is de hervatting der cursussen. Voor bijzonder heden raadplege men de des betreffende advertentie in dit blad. Ter aanvulling hiervan zij nog vermeld, dat de vergade ring wordt gehouden in de bo venzaal van het C.J.M.V.-ge- bouw. WAT DOET DE WONING- DIENST TE VLISSINGEN? I. De toestand, waarin Vlissin gen in de eerste dagen na de bevrijding verkeerde, was bijna hopeloos. Maar op instigatie van den heer N. Priester, zijn alle aanwezige aannemers en schilders bijeengeroepen om tot onmiddellijk herstel der minder getroffen woningen en gebouwen over te gaan. Het doei van dit georganiseerd han delen was het aanwezige ma teriaal zoo goed mogelijk te verdeelen tot het wind- eh wa terdicht maken der huizen. Uit dit improvisorische ver- deelingssysteem is de tegen woordige Gemeentelijke Wo- ningdienst gegroeid. Deze dienst vormt een zelfstandig onderdeel van Gemeentewerk ken. De leiding berust bij den heer N. Priester, die zich op het standpunt stelt dat, on danks de thans geboden con centratie van materialen, het parttculier initiatief t.a.v. de herstelwerkzaamheden zooveel mogelijk dient te worden bevorderd. Zoodoende kunnen aannemers, schilders, smeden enz. zelfstandig opdrachten van huiseigenaren of instellingen aanvaarden, maar voor het verkrijgen van materiaal zijn ze afhankelijk van den Wo- ningdienst. Ofschoon de aanvoer van glas, hout, pannen, steenen e.d. nractlsch stil staat is er een zekere aanvulling gekomen door het sloopen van haven en marinegebouwen, alsmede van onherstelbaar vernielde panden in de stad. Het ver zamelen van het nog bruik bare sloopmateriaal behoort mede tot de taak van den Wo- ningdienst. Wederom ter wille van het particulier initiatief wordt het aldus verkregen ma teriaal over enkele groote be drijven verdeeld, die daardoor op hun beurt de aannemers, schilders enz. kunnen voorzien. Zoodoende is al het beschikbare asfalt ter verdeeling overge dragen aan de N.V. Gebr. Po lak, het glas aan de fa. Prins en Zonen, het hout aan de fa. Alberts, filiaal Vlissingen, dé bouwmaterialen aan de fa. De- sein en het sanitair aan de fa. Cnsteleijn. Electro-technische artikelen en restanten van bouwmate riaal houdt de Woningdienst in eigen beheer. Er wordt naar gestreefd, alles wat bruikbaar is, zelfs het kleinste schroefje, te bewaren, onder het motto: sloopen voor den wederopbouw! Over een andere belangrijke taak van den Gem. Woning- dienst zullen we het een vol genden keer hebben. D. M. VOOR DE RESTAURATIE DER GEREF. KERK TE VLISSINGN. Voor het herstel van het Geref. kerkgebouw te Vlissin gen zyn zoowel te Middelburg als te Goes collectes gehouden. In laatstgenoemde gemeente werd voor dit'doel zelfs 1800 gecollecteerd, een mooie som. Volgens „Kerk en Gemeente" zal mogelijk ook één van de Brabantsche kerken helpen. C J.M.V.-GEBOUW TE VLISSINGEN HEROPEND.. Het gebouw der Chr. Jonge, mannenvereeniging aan de Noordstraat te Vlissingen is j.l. Zaterdag op feestelyke wij ze heropend. Tegen 2 uur stond er reeds een groot aan tal leden der aangesloten jeugdvereeniglngen voor de deur. Ds. M. L. W. Schoch ver richtte de openingsplechtig heid; onder de tonen van het vVilhelmus knipte hij het Oranjelint door. Spelen en wedstryden, waar aan fraaie pryzen waren ver- jonden, vulden den middag. Om 6 uur werd er een gemeen- chappelijke maaltijd gehou den. Daarna zijn er muziek- en tooneelstukjes ten beste gege ven. Als attractie werd er bo vendien een verloting georga niseerd. Ds. Schoch heeft den zeer geslaagden avond geslo ten.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1