DeVri je Zeeuw i HET WERELDTAFEREEL Nieuw Russisch Offensief aan de Oder De droogmaking van Walcheren. Onze Vleeschvoorziening door Dr. M. VAN BLANKENSTEIN. nuari overleed achts, geëvac. irode, onze ge ler, Behuwd-, Overgrootmoe- IARINA ELINK, HAMELINK, -dom van bijna aller naam, HAMELINK 26 Jan. 1945. kt 18. n de Heere van ze innig gelief- iote en zorgza- Behuwd- en OUWERSE, gen den ouder jaar. aller naam, J. MAAS. 27 Jan. 1945. weg 2. Ires: vegerssingel 18 •er vele bewijzen iing, betoond na van onze innig v, Moeder, Doch- dochter, Zuster, en Tante JIDA MARIA fA ACDA— SN BROEK, onzen hartelijken aller naam, J. ACDA. elijken dank voor jzen van deelne- oond na het plot- ijden van onzen i Man en zorgza- iehuwd- en.Groot- S VERMEULE. Ier aan Dr. BOO- jns de eerste hulp aan de Bazen en an de afd. Ketel- Ie K. M. S. Jit aller naam, IEULE TOS BURCHART. lacisstraat 76. lijke Inlichtingen- lilitair Gezag te kan heden- en ,nd a.s. GEEN n Symbolisch defaitisme. De Duitschers hebben on langs door een enkel ëebaar hun defaitistische verraden. Voor znTiarmen Lersr prijsgaven hebben zij er het" eroote gedenkteeken, het -Iwefdfgste ter wereld in zijn SST zorgvuldig verwoest Het was begrijpelijke pieteit ?at rij' het stoffelijk over schot van Hindenburg met achterlieten in de handen van ovei-winnaars, waartegen hij eens het Oosten des Rijks be schermd had. Maar waarom die vernieling? De vijand kon geen nut hebben van dat mo nument. Het ergste wat hij ermede doen kon was het ook vernielen. Men nam hem en kel werk uit handen. De Duitschers handelen zoo, om dat zij wisten dat zij nooit meer naar die streek zouden terugkeeren. Welk een triomf ware het geweest als zij het zouden hebben terugveroverd! Maar gebeurde het niet en zou de overwinnaar het 'aten voortbestaan, dan ware het voor den vijand een glorie rijk zegeteeken. Uit de verwoesting sprak onderbewust defaitisme. Dichter bjj de beslissing. In de afgeloopen week is de oorlog veel dichter bij zijn beslissing gekomen. Niet om dat de Russen nu zooveel na der staan bij Berlijn. De hoofdoorzaak is, dat de Duitschers hun groote, indus- trieele centra in Opper-Silezië hebben verloren, en het ge- I bied van hun rijkste kool- t mijnen. De productie van iede re oorlogsbehoefte is daar door voor een groot deel ver lamd. Met het Westen steeds meer bedreigd en onophou delijk geteisterd door de An- glo-Amerikaansche luchtvlo- ten. kan Hitler's oorlogspro ductie, na dit verlies, onmo- gelijk meer meekomen. De ontzettende verliezen aan ma- 1 terieel van den laatsten tijd zullen moeten worden ver vangen, de arme drommels J van den Volkssturm zullen moeten worden gewapend, hoofdzakelijk uit bestaande voorraden. Hitier zal op de [j alierkwistigste wijze moeten 'j teren op zijn technisch kapi- T taal. En dagelijks gaan nog I nieuwe voorraden verloren, I om van de tienduizenden der I beste soldaten niet te spre ken. Duitschland snelt nu I naar den afgrond met een r vaart, die zelfs een Russi- I sche tank niet kan bijhou den. Het tragisch tafereel. In het Oosten herhaalt zich I nu, op wat andere wijze, het tafereel, dat Frankrijk en België dezen nazomer te aan schouwen hebben gekregen. Duitsche legers stroomen te- r met achterlating van veel van hun materiaal. Ze- ker. op Duitschen bodem is de tegenstand veel verwoeder dan toen, buiten de rijksgren- |?.en- Dat moeten de nieuwe lingen in den mechanischen Oorlog van den Volkssturm, tegen Stalins veteranen, duur betalen. Maar wat helpt het? 5^nVerder! rolt verder en iTSI- ier slechls te noodlot- tiger door. I n.utLvo W?rdt het tafereel in Dunschland veelvoudig ver- f ergerd door iets, dat bii den terugtocht door Frankrijk en Be! Cé ontbrak: de Duitsche bev. Iking stroomt mede Westwaarts, vaak hals over kop geëvacueerd, met wei- JUfe minuten van voorberei- - -f bijna zonder bagage »m ngepakt op ieder denk- laa) voertuig, of sjokkende ianf de wegen, en vervol ger samengeperst in treinen a.' i een menschenleven we-- wordt geteld. Zoo gau de hongerenden, de ver eumden en slecht ge- kleeden door de sneeuwstor men van den meedoogenloo- 7 lneen vastelands- klimaat. Zoo komen honderd duizenden, bijna enkel vrou wen en kinderen, aan in de rumenstad Berlijn. Daar eeh! ter is geen schuilplaats, geen voedsel. De sirenen loeien er. Verder gaan zjj weer, met de velen, die uit Berlijn zelf de wijk nemen. Waarheen? Eens heeft Hitier gezegd dat door zijn toedoen geen Duitsche moeder een traan vergieten zou. Hebben Duit sche moeders nog tranen? Bespoediging van den ondergang. Wij weten nu wat Rund- stedt in het Westen tot taak had. Een gevangen genomen hoog Duitsch stafofficier, met name genoemd, die het uit Hitiers eigen mond bij de algemeene instrueering had gehoord, heeft het getuigd: In twee dagen moest Luik, in drie weken Antwerpen wor den veroverd. Nu is debacle het resultaat. Keur-divisies zijn verloren gegaan, menigte van materiaal. En dat alles wordt op dit oogenblik dub bel pijnlijk gemist, niet enkel in het Oosten, maar ook te genover de uit het Westen dreigende gevaren. De tegen standers zjjn niet ontwricht, maar tot verdubbelde inspan ning geprikkeld. Nergens gaat het den Duitschers goed, ook in den Elzas niet meer. Al zijn worstelen versnelt slechts het einde. Het overwicht van de Geallieerden is in den laatsten tijd waarlijk ten zeerste toegenomen. De Groote Drie. Terwijl dit alles geschiedt, zijn de Groote Drie weer bij eengekomen. Het is nu an ders dan te Teheran, waar de verplettering van Duitsch land nog moest worden afge sproken. De drie hebben nu geen kritieke ondernemingen meer van elkaar te eischen. Het gevaarlijkste is verricht; zij treden elkaar tegemoet als mannen, die bewezen hebben hun woord te houden. Nu kunnen zij praten over het geen hun als overwinnaars te doen staat. Misverstanden zul len worden uit den weg ge ruimd. Griekenland zal geen twistappel meer kunnen zijn, nu bewezen is hoezeer daar typische, wreede Balkan- hartstochten de overhand heb ben gehad. De ondoordachte actie van koning Peter van Zuid-Slavië heeft ook daar geen ernstig geschil tusschen de mogendheden kunnen ont ketenen. Het Poolsche vraag stuk is goed op weg zich zelf op te lossen door voldongen feiten en het ongelukkig ma noeuvreeren der Londensche Polen. Een goede beurt voor Stalin is, wat in Frankrijk is ge schied. Thorez, de leider der Fransche communisten, is van een reis naar Moskou als een ander man teruggekomen. Hij verkondigde trouw aan de re geering van de Gaulle. Geen afzonderlijke strijdkrachten mochten er in Frankrijk meer zijn buiten het leger. De comité's van bevrijding had den geen andere taak meer dan in gehoorzaamheid de wettige autoriteiten te steu nen. Geen wereldrevolutie wordt meer uit Moskou gepreekt. Moskou weet nu, dat het heel goed gedijen kan in een we reld, die anders georganiseerd is dan Rusland. Credieten wenscht het voor zijn herstel, en samenwerking voor zijn veiligheid. Dit drukt zijn stempel op de politiek van Oost-Europa. Een keerpunt. Japan ondervindt nu slechts tegenspoed. De belangrijkste tegenslag van de vorige week was de heropening van den ïirmaweg. De luchtweg zal voortgaan meer te vervoeren dan de heele vroegere land- verbinding. De Birmaweg wordt daardoor -gereserveerd voor die zware dingen, zooals tanks zware artillerie, zware vrachtwagens, die geen vlieg- 8" meenemen kan en waar op Chma zoo bitter heeft ge wacht. Hef verkeer op den weg gaat daardoor bijna ge heel inéén richting: wat een voordeel te meer is! Nederlander ontvangt 1944 Het AmerikannQPho l Het Amerikaansche Genoot- r schap van Werktuig-kundige Ingenieurs heeft zijn Holley- Medaille voor 1944 toegekend aan den uitvinder van het Nor- li Jen-richttoestel Carl L Norden I fichUnT, iY,°rk' «et Norden- loor bei J. wordt gebezigd een welt b°m,memverpen door ie w^rd „te e?Deze medail' 1924 uitgereikt eerste. maal bi als belöonit 'kvoo? la8e?teld volle uitvinding die'tt? bied der werktuigkunde voordeelen heeft afgeworpen'* De heer Norden is hoofd van de Carl L. Norden Inc. te New- York. Zijn uitvindingen hri Norden-richttoestel voor bom nenwerpen en de Norden- automatische piloot, maken deel uit van de uitrusting van eiken Amerikaanschen bom menwerper. Norden constru eerde tevens het rem-apparaat voor landingen op vliegdeksche pen en de katapult-inrichting y°°r het wegschieten van vliegtuigen van een schepen Carl Norden werd te Sema- ïang geboren, waar zijn vader ïir,nJCed en ™ordt ln April nil I, Iaar- Zijn maatschap- Tor,o Nefv York heeft 6 A 122? employé s in dienst. Vol- van JPn feggen waren leden - VniL-c fanuhe lid van den Oost fnrtr- ,in Nederiandsch van Ju tenv'Jl een oom 1 va i Sh moeder gouverneur aat,,r?'ybes en z0n grootvader i-miraai m de Kon. Ned Ma. is eef AmSt-vijn' Z,jn "'oiiw Vurripn erikaansche, maar 1 -voi oen is nog Nederlander en ï«v!l zelf n°g steeds een echte Nederlander. Hij spreekt ondanks zijn langdurig verblijf in Amerika nog vloeiend Ne- derlandsch. Als jongen heeft hij diverse scholen in Neder land o.a,- te Beek, Nijmegen Barn e veld en Apeldoorn be zocht. Hij heeft een getrouwde dochter en een zoon, Carl F Norden, die vroeger Ameri- kaansch consul in Suriname geweest is en thans een diplo- Katl®ke functie in Italië be kleedt. «yyden zei, dat hij na de; hoont. t l voor Nederland dat mt ft kunnen doen- maar was S "°s onmogelijk cnlopfb" antwoord op de toe spraak van het bestuur van kiL ÏÏ0 5ap bij de uitrei- f. dg medaille zei Norden: N.dS.i" bewezen hebben en nog bewttl zen voor de gemeenschapp^ lijke zaak, die ons allen ver eenigt. Dit zal een klein maar dapper land, dat een harden winter zonder brandstof en ge brek aan voedsel tegemoet gaat, een kleine vertroosting zijn. Wij zijn voor de bevrijding van ons land grooten dank schuldigd aan de V. S. en de Vereende Landen. Wij zullen dezen steun nimmer vergeten. Maar vooral zien w(j uit naai de Vereenigde Staten om alle landen naar een veilige, edele, nationale en internationale toekomst te leiden". (Anep Aneta). Eerste Jaargang- Nummer 64 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 89, Tel. 2009. Woensdag 7 Februari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. De Rijkswaterstaat heeft een speciale afdeeling in het leven geroepen die belast is met het dichten der dijken en het droogmalen van Walche ren. Een medewerker zeide voor den zender Herrijzend Nederland hierover o.m.We konden zoo maar niet begin nen. Het heeft veel voeten in de aarde gehad en hoofdbre kens gekost om een kamer te vinden, waar we onze teekenta fels e.d. konden plaatsen. Maar deze moeilijkheden zijn nu op gelost. Er is een uitgebreide staf van technisch personeel en veel werkkrachten staan ge reed om het werk te beginnen. Eer met de voorbereidende werkzamheden kon worden be gonnen zijn in Engeland ver schillende besprekingen ge voerd. U zult wel begrijpen, dat niet alleen door handenarbeid de dijken worden gedicht. Hiervoor zijn noodig zandbak ken, zandzuigers, sleepbooten, lichters enz., welke hoofdzake lijk door het buitenland moe ten worden geleverd. In de eer ste plaats is dit Engeland voor de levering van de machine rieën en dan België en Frank rijk voor het materiaal. België kan 36000 ton stort- steen leveren. De Belgische regeering heeft haar volle me dewerking reeds toegezegd. Het vervoer levert de groot ste moeilijkheden. Zoo moet al leen al 2 millioen bossen rijs hout worden vervoerd. Er zijn nog meer moeilijkhe den. Geschoolde werkkrachten zijn haast niet aanwezig, geen kleeding, geen laarzen, niet genoeg voedsel etc. We moeten ons echter niet verontrusten, want er is geen man die het niet hoopvol in ziet. Iedereen voelt de verant woordelijkheid die op hem rust. In de gaten zijn reeds zink stokken gelegd om verdere uitspoeling te voorkomen. Er zijn 4 gaten in den dijk gesla gen, één bij Vlissingen, één bij fort Rammekens, één bij West- kapelle en één bij Veere. Het grootste gat is bij Veere; het heeft een spanwijdte van 900 M. Bij Westkapelle is het gat 400 M. en het kleinste is bij Vlissingen, n.l. 300 M. breed. Door ht schuren van het water langs de wanden worden de gaten echter steeds grooter. Bij Veere is een diepte gepeild van 15 M. Bij Westka pelle is de diepte slechts 2 M. Hier is echter een groote golf slag waardoor niet buitendijks kan worden gewerkt. 25 Millioen M3 water stroomt bij elk tij naar binnen en dat gebeurt twee maal per dag. Het water wordt vermengd met slib. Bij een Noordwesterstorm worden soms geheele boerde rijen weggeslagen en het puin wordt over het geheele eiland verdeeld. Voor het dichtmaken van de dijken moet er voldoende ma teriaal voor alle gaten aanwe zig zijn, want deze gaten staan in onderling verband. Dicht men één gat dan stroomt er door een andere bres meer water naar binnen. Er is echter nog geen vol doende materiaal. Maar er is geen reden voor pessimisme. Wanneer het benoodigde mate riaal beschikbaar is, kunnen de dijken dit jaar nog gedicht worden. 4 A 5 maanden later kan Walcheren geheel droog gemalen zijn. Allen doen hun uiterste best om het eiland aan de zee te ontworstelen. (H.N.) ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERVORMDE KERK. (Synodale Urgentie-commissie voor het bevrijde gebied) Van 29 Januari tot en met 2 Februari is in Eindhoven ver gaderd geweest de Synodale Urgentie-commissie van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk in het bevrijde ge bied. Deze commissie, benoemd door de provinciale kerkbestu ren van Noord-BrabantLim burg, Zeeland en bevrijd Gel derland, treedt in deze buiten gewone omstandigheden als Synode op voor het bevrijde gebied en moet daarom ge zien worden als het leiding- en richtinggevend orgaan der Ned. Herv. Kerk in het bevrij de deel van Nederland. Zij is als volgt samengesteld: Dr. L. J. Cazemier, Terneu- zen; Dr. W. F. Dankbaar, Goes; Ds. S. J, M. Hulsbergen, Hoe- dekenskerke en Ds. L. J. C. Visbeek uit Vlissingen voor Zeeland; Ds. K. O. Finkensie- per, Zetten; Ds. G. J. Geurtsen, Hees; C. Kleijwegt, Nijmegen; Ds. H. van der Linde, Beek en Ds. J. W. van Nieuwehuyzen, Nijmegen voor Gelderland; Ds. B. ter Haar Romeny, Ginne- ken; Ds. G. H. Moll van Cha rante, 's Hertogenbosch; Nota ris P. J. Steer.sma Eindhoven Ds. P. van der Wal, Tilburg en Ds. H. J. F. Wesseldijk te Eindhoven voor Noord-Brabant en Limburg. Ais moderamen werd verkozen Ds. Wesseldijk, president, Ds. Ter Haar Ro meny, vice-president en Ds. Finkensieper, secretaris. Niet alleen allerlei organisa torische en financieele proble men, opgeroepen door het oor logsgebeuren, vroegen om een uniforme regeling voor het ge heele bevrijde gebied, ook in de vraagstukken van den gestelijken en materieelen we deropbouw van ons volk, die vele kringen en groepen thans bezig houden is het noodzake lijk dat de Herv. Kerk haar houding bepaalt en getuigenis geeft van het Evangelie van Jezus Christus. Als belangrijke punten die op de vergadering in behande ling zijn genomen, vermelden wij hier: maatregelen betref fende geëvacueerde gemeenten en predikanten, regeling rler veldpredikerschappen, 'geeste lijke zorg bij repatrieering, hulpverleening aan Noord- Nederland zoodra dit bevrijd is, diaconale aangelegenheden, verhouding tot andere kerken, verhouding tot politieke groe peeringen, kerk en samenle ving, arbeid onder de jeugd. Een herderlijk schrijven werd opgesteld en zal Zondag 18 Februari als kar.selboodschap worden voorgelezen. Op dien Zondag zal tevens een bidstond worden uitge schreven. De commissie heeft een bu reau ingesteld, dat gevestigd is te Eindhoven. DANKBETUIGING H.M. DE KONINGIN. In antwoord op een geluk- wenschtelegram, aan H.M. de Koningin gezonden ter gelegen heid van de jaarwisseling, werd de volgende boodschap van H.M. ontvangen: „Voor Uwe gelukwen- schen en die van de bevol king van Zeeland ben ik ten zeerste gevoelig. Moge het Nieuwe Jaar voor Zeeland zoo zeer gewenscht en noo dig herstel en vernieuwing brengen." w.g. WILHELMINA. BURGERDIENSTPLICHT AFGEKONDIGD. In verschillende steden en dorpen heeft het Militair Ge zag den burgerdienstplicht in gevoerd. Op Zuid-Beveland heeft het Gewestelijk Arbeids bureau de bevoegdheid gekre gen om den burgerdienstplicht in te voeren, terwijl deze op Walcheren door de burgemees ters kan worden afgekondigd, die bijvoorbeeld burgers kun nen opdragen dood vee te be graven en ander werk te ver richten, dat belangrijk is voor die gemeenschap. In Aagte- kerke waren 250 personen ach ter gelaten om den oogst in veiligheid te brengen. Zij dorschten de tarwe en brach ten die op karren naar Middel burg. Zij verzorgden ook het vee, dat door de geëvacueerde boeren was achtergelaten. In Veere kregen burgers opdracht om allerlei soorten wrakhout, dat in de overstroomde polders ronddreef, te verzamelen. In de kerk, waar reeds honderden beesten een onderdak hadiden gevonden, werd dit hout ge zaagd om als brandstof voor de bevolking te dienen. De bur gerdienstplicht heeft reeds een gunstigen invloed gehad op de oplossing van het arbeidsvraag stuk. (Anep-Aneta). LAATSTE BERICHTEN. Maarschalk Stalin heeft gisteravond in een speciale dagorder bekend gemaakt, dat de Russische troepen onder be vel van maarschalk Koniew de Oder over een breedte van 80 K.M. tusschen Oppeln en Bres- lau hebben overschreden. Zij rukten ten O. van deze rivier tot 20 K.M. op en veroverden 6 belangrijke, alsmede tal van kleinere plaatsen. Ktistrin en Frankfort worden hevig be schoten door de artillerie van maarschalk Zhukow. Volgens Duitsche berichten hebben Russische troepen ten Zuiden van Frankfort verschil lende bruggenhoofden over de Oder gevormd. Ten O. van Colmar hebben de Geallieerde strijdkrachten Neuf-Brisach bevrijd. Hierdoor zijn de Duitschers in dit ge bied volledig afgesneden van hun laatsten overgang over den Rijn. Typhoons deden gisteren overdag aanvallen op verkeers- objecten in bezet Nederland. Bovendien werd een fabriek voor V-wapens ten Noorden van Den Haag gebombardeerd. H. N. DE OPMARSCH NAAR STETTIN DUURT VOORT. Maarschalk Zhukows troe pen hebben de Oder ten N. en ten Z. van Ktistrin en Frank furt bereikt. Deze twee plaat sen liggen nu onder zwaar ar tillerievuur der Roode legers. Door deze operatie is Ktis trin overvleugeld. De Russen veroverden in dezen sector weer eenige plaatsen, waaron der Goritz en Zellm. Door de verovering van de laatste stad staan de troepen van Zhukow op 55 km. van de Oostelijke buitenwijken van Berlijn. Ten Z. van Frankfurt staat het Russische leger op een 80 km. breed front langs de Oder. De Duitschers verloren in de zen sector 13000 man aan doo- den, terwijl 11000 gevangenen werden gemaakt. De rechtervleugel van Zhu kows leger in Pommeren rukt nog steeds op in de richting van Stettin. Wanneer deze plaats bereikt zal zijn, zijn alle Duitschers in Pommeren en Danzig van de hoofdmacht afgesloten. Voor deze troepen zal dan, naar het voorbeeld in Oost-Pruisen, geen mogelijk heid zijn uit te breken. Over het front in Silezië maakten de Russen geen be richten bekend, de Duitschers spreken echter duidelijke taal. Koniew heeft van zijn brug genhoofden bij Brieg, Oppeln en Breslau uit een nieuwen grooten aanval ingezet. Hij zou het gebied van Glogau reeds bereikt hebben. De Rus sen melden echter dat bin nenkort groot nieuws over de operaties in dezen sector te verwachten is. In Oost-Pruisen ligt Konings bergen onder zwaar kruisvuur der Russische artillerie. Vol- f ens Russische berichten is dit ot nu toe de sterkst verde digde stad, die ze moeten ver overen. Ia Hongarije zetten de Rus sen hun aanvallen tusschen Donau en Balatonmeer voort. Ten Z.W. van Boedapest wer den vorderingen gemaakt. Duitschers in de Vogezen ingesloten. Ten N. van Schleiden in het Schnee-eifelwald zijn de Ame rikanen door de Siegfriedlinie heengebroken. Brandscheid werd veroverd. Het 3de Amerikaansche le ger onder generaal Patton heeft nu een 20 km. breede strook Duitsch grondgebied in handen. Van de Urftdammen is er reeds één onbeschadigd in Amerikaansche handen geval len, nl. de Urfttalsperre. De Amerikaansche troepen staan nu 2 km. van den volgenden grooten dam. De rivier de Urft heeft 6 groote stuwdam men. Deze controleeren niet alleen den waterstand van de ze rivier, maar ook den elee trischen stroom van de nabij gelegen steden. In den Elzas hebben de 12 Amerikaansche tankdivisies en het le Fransche leger con tact gemaakt. Door deze ope ratie zijn de Duitsche legers ir. de Vogezen ingesloten Voor hen bestaat niet veel kans meer uit te breken. De Amerikanen naderen snel .Teu-Breisach. Sedert de invasie hebben de Duitschers 110 divisies aan het Westelijk front verloren, ni. 870.000 gevangenen en 400.000 gewonden en gesneu velden. Het verlies der geal lieerden bedraagt slechts een fractie van de verliezen der Duitschers. In Italië werd Carrudane veroverd door troepen van het' 5e Britsehe leger. Van de overige sectoren was slechts geringe patrouille- activiteit te melden. Van Italië uit bombardeer den de geallieerden benzine- fabrieken te Regensburg. Ook spoorwegdoelen in den Bren- nerpas werden aangevallen. Mosquito's deden aanvallen op doelen in Keulen, Maagden burg, Koblenz en Hannover. Generaal de Gaulle heeft een radiorede gehouden Voor het Fransche volk. Hij zeide o.a.: In de komende Meimaand zul len tweemaal zooveel Fransche troepen aan den strijd deelne men als tot nu toe. De Fran sche regeering hoopt met En geland een overeenkomst te sluiten, zooals met Rusland reeds is gesloten. De spanning in Athene is aanmerkelijk verminderd. De voorwaarden voor amnestie, gesteld door de Grieksche re geering, zijn door de E.A.M. aangenomen. Generaal Bradley heeft het commando over het le Ame rikaansche leger weer op zich genomen. (B.B.C.) EEN GEWELDIGE PRESTATIE. Het meest Westelijke punt, waarheen de Duitschers in het Oosten nu zijn teruggedrongen, ligt 2500 km. af van het meest Oostelijke punt, dat zij ooit bereikt hebben. Op bovengenoemd Westelijke punt zijn de Russen en het 2e Britsehe leger (in den sector Roermond) nog slechts 600 km. van elkaar verwijderd. (B.B.C.) PUBLICATIE GEM. WON IN GDIENST. Zakenlieden, die ter verkrij- olngvan een vestigingsver- een vragenlijst inge diend en geen evacuatiebevel ontvangen hebben, kunnen de- ze vestigingsvergunningen tot en met 10 lebr. 1945 afhalen aan het Bureau van den Gem. Woningd lenst, Spuistraat 4. Vlissingen. Het Bureau is geopend voor het publiek van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur.. DE ZWEEDSCHE HULP AAN BEZET NEDERLAND. Dg twee Zweedsche hulp schepen voor bezet Nederland, die thans een vrijgeleide van de Duitschers hebben gekregen, zouden vermoedelijk op 24 Ja nuari met koren, groenten, ge condenseerde melk, margarine en levertraan, alle geschenken van de Zweedsche regeering, van Trelleborg vertrekken. (Anep-Aneta) BONKAARTEN VOOR MILITAIREN. Ten behoeve van Nederland sche en Geallieerde militairen, die in eigen voeding voorzien verstrekt het Militair Gezag distributie-bonkaarten M.G. en M.G. II, welkè recht geven op het in ontvang-st nemen van de daarop vermelde dis tributiegoederen. Deze kaarten worden telkens voor een tijd vak van ten hoogste zeven da gen uitgereikt en zijn geldig in het geheele in bijzonderen staat van beleg verkeerende febied. De winkeliers dienen us de bonnen van deze kaar ten in ontvangst te nemen (M.G.) EXAMENS. Door den Minister van On perwijs, Kunsten en Weten schappen is aan de Rijksin spectie van het Lager Onder wijs opdracht gegeven een re- geiing te ontwerpen voor de in dit jaar te houden eindexa mens der Kweekscholen in het bevrijde Nederlandsche gebied. Over deze regeling zullen eerlang ook in de dagbladen nadere mededeelingen worden verstrekt. De in Zeeland wonende of verblijfhoudende candidaten voor het examen, als bedoeld in artikel 77, onder a, der Wet op het Lager Onderwijs van 1878 (Staatsexamen) die nen zich onder vermelding van hun adres en geboortedatum vóór 12 Februari a.s. bij on- dergeteekende aan te melden. Daar deze aanmelding ten doel heeft na te gaan hoe veel candidaten aan genoemd examen willen deelnemen, moet zij als een voorloopige worden beschouwd. Een officieele oproep voor dit examen zal later volgen. De Inspecteur van het Lager Onderwijs in Zeeland C. KUIPER. Stationsweg 29, Goes. Telefoon 2817. Publicatie Distributiedienst. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat binnenkort zal kunnen worden overgegaan tot het uitreiken van toeslag- kaarten voor z.var en arbeid. De werkgevers op Walche ren kunnen vanaf Donderdag 8 Februari 1945 bij de Distri butiediensten Middelburg of Vlissingen aanvraagformulie ren afhalen voor nieuwe aan vragen ten behoeve van de in hun bedrjjf werkzaam zijnde arbeiders, die evenals vóór 1 October 1944 het geval was, op dezelfde voorwaarden en voorschriften in aanmerking kunnen komen voor dezen toe slag. Werkgevers, bij wie de werkzaamheden en de catego rieën werknemers op ongeveer hetzelfde peil zijn gebleven als vóór 1 Oct. 1944, kunnen vol staan met het indienen van de hun bekende naamlijsten. In lichtingen hierover kunnen op de Distributiekantoren worden ingewonnen. Voor arbeiders die na 1 October 1944 bij hen in dienst zijn getreden, moeten geheel nieuwe aanvragen wor den ingediend. Bij de uitreiking moeten de destijds uitgereikte toeslagbe- wijzen in twee groepen worden ingeleverd, t.w. 1 groep be- hoorende bij de ingediende for mulieren en 1 groep van werk nemers, die niet meer in dienst zijn. Tevens zal bij de uitrei king der toeslagkaarten, wel ke uitsluitend via de werkge vers geschiedt, de tweede d'is- tributiestamkaart moeten wor den getoond van iederen arbeider, waarvoor toeslag is aangevraagd. De medewerking der werk gevers wordt dringend ver zocht bij de opgave der juiste werkzaamheden, aangezien de algemeene voedselpositie slechts toelaat extra rantsoe nen voor zwaren arbeid uit te keeren aan hen, wier arbeid daarop aanspraak geeft. De invoering zal geschieden met ingang van de 3e distri butieperiode, welke 18 Febru ari 1945 aanvangt. De Inspecteur voor de Distri- ltie in de Province Zeeland Wel geen onderdeel van de voedselvoorziening stemt zoo algemeen tot tevredenheid als ons vleeschrantsoen. Het is dan ook een heelen vooruit gang bij den bezettingstijd, dat we nu 250 gram vleesch per week krijgen. En ook de kwa liteit is er niet weinig op vooruitgegaan! Natuurlijk we zouden onzen Oud Holland- schen geest van critiek geen eer aandoen, als we niet nog hier en daar wat aan te mer ken hadden de een wenscht meer worst, de ander zag liever dagelijks een biefstuk, lekker versch en malsch op tafel, en nu en dan wat soepbeentjes. Maar toch wat we krijgen is prima en de hoeveelheid be hoorlijk. Een heel verschil met de slappe nuchtere kalfstukjes van eerst. Maar misschien juist om dat het zoo tot tevredenheid stemt denken we er wel eens aan wat ervoor noodig is, om tijdig zooveel blikjes enz aanwezig te hebben? Vooreerst dient gezegd, wat ons Bevrijd Gebied oplevert, is lang niet genoeg. We verzor gen ongeveer voor 30 zelf de rantsoenen, dat is dus met slachtvee uit eigen land. Al het andere dient aangevoerd! In het geheel maakt dat een aanvoer van ongeveer 350.000 kg. vleesch in blik per week noodzakelijk! Nog afgezien dan van de vprming van voor raden, die voor het vlot dis- tribueeren noodig zijn. Dit aangevoerd blikvleesch wordt onderscheiden in drie groepen: le. z.g. fisch visch in blik, 125 gram op één bon. 2e. z.g. mixed meat vleesch roet aardappelen en groenten, 250 gram op één bon. 3e. z.g. meat: alle soorten vleesch en vleesch met vet in blik, 90 gram op één bon. Wel bestaat vooral de laat ste categorie uit zeer vele ver schillende soorten, maar deze allen onder te verdeelen naar soort is natuurlijk ondoenlijk, ze loopen weinig uiteen in voedingswaarde en vroeger kreeg men ook verschillende soorten vleesch naargelang' de slager had Uit dit alles blijkt echter overduidelijk, dat onze vleesch- positie zooals de meeste takken van voedselvoorziening trouwens practisch geheel afhankelijk is van geallieerden aanvoer. En de geallieerden hebben voor nog heel wat meer te zorgen dan ons voed sel: de oorlog is nog altijd nummer één! Men ga dus geen onredelijke eischen stellen aan den sla ger: hij doet ook zijn best u te gerieven. Maar niemand kan geven wat hij niet heeft! NOOR SCHE GASTVRIJHEID De Noren zijn hartelijke en gastvrije menschen. Dit was de indruk, die de Vlissingsche genoodigden op een tweetal avonden in de afgeloopen week hebben gekregen. Met eigen middelen hebben onze Noordelijke bondgenooten een kazernezaal voor ontspanning ingericht. Een artist onderhen heeft de wanden met eenige typisqh Noorsche voorstellin gen versierd. De genoodigden uit de be volking werden onthaald op thee, bier, biscuits en sand wiches. Een Vlissingsch en semble zorgde voor de muzi kale opluistering. Daarbij werd een ter eere van de Noorsche gastheeren vervaardigd liedje met refrein tekst van den heer v. d. Linden ten beste gegeven. Tot half 12 wag er eeu geanimeerd bal ONTRUIMING VAN LEMBUKG. De Duitschers hebben sinds half Januari het gebied van Midden- en Noord-Limburg laten ontruimen. De bewoners werden gedwongen naar Duitschland te vertrekken, waarbij te voet soms 80 km. moest worden afgelegd. Het overgebleven gedeelte van Limburg is ingelijfd bij de Gau-Düsseldorf. (R. Oranje PRIJZENCONTRÖLE. Het bureau van den Opspo ringsdienst van de Prijzen- contröle te Goes, Leliestraat 68 (voorh. Prijsbeheersching is wederom telefonisch aange sloten onder nummer 133. V(jf Gaullisten zijn ln Duitschland ter dood veroor deeld als repressaille voor de veroordeeling der collaboris- J. C. VV. JOBSE. ten ln Frankrijk. (Reuter). DE PAUS OVER DE TOEKOMST. De correspondent van de „Times" te Rome seint, dat de Paus er opnieuw den nadruk op heeft gelegd, dat de volken zich overal moesten voorberei den op sociale en politieke hervormingen na den oorlog. In antwoord op een hulde- boodschap door Prins Mare Antonio Coloima namens den Roomschen adel aangeboden, zeide de Paus. dat „reorgani satie van de wereld niet kon opgevat worden als een terug keer zonder meer tot het ver leden. Een terugkeer van dien aard is niet mogelijk, want de wereld en de geschiedenis gaan steeds vooruit. Het zou een ijdele en nuttelooze onderne ming zijn naar het verleden te willen terugkeeren, inzonder heid met het doel de wereld te rug te brengen naar het punt van vertrek, dat zij jammer genoeg heeft verlaten ten ge volge van afwijkingen en ver keerde hervormingen. Het werk van wederopbouw, zoo voegde de Paus er aan toe. moet niet alleen de beginselen in aanmerking nemen, doch ook de huidige werkelijkheden. Het is de taak van de leiders, die bekwaam en energiek moeten zijn, de onvergankelijke begin- selen van het menseheljjlt le ven op de omstandigheden van het oogenblik toe te passen". (Anep-Aneta.) HOOG WATER TE VLISSINGEN. Donderdag 8 Febr. 10.19 en 23.02 uur, resp. 1.19 én 1.31 m -j- N.A.P. Vrijdag 9 Febr 11.32 uur, 1.31 m. 4- N.A.P. Zaterdag 10 Febr. 0.04 en 12.30 uur, resp 1,46 ei 1.58 m. 4- N.A.P.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1