DeVri je Zeeuw HET WERELDTAFEREEL De droogmaking van Walcheren. Nieuw Russisch Offensief aan de Oder Russen winnen den eersten grooten slag in Duitschland Boiiaan wijzing door Dr. M. VAN BLANKENSTEIN. Symbolisch defaitisme. De Duitschers hebben on langs door een enkel gebaar hun defaitistische gevoelens verraden. Voor zij Tannen- be£ prijsgaven hebben zn er het eroote gedenkteeken, het geweldigste ter wereld in zijn foTr a zorgvuldig verwoest Het was begrijpelijke pieteit dat zij het stoffelijk over schot van Hindenburg met achterlieten in de handen van overwinnaars, waartegen hij eens het Oosten des Rijks be schermd had. Maar waarom die vernieling? De vijand kon geen nut hebben van dat mo nument. Het ergste wat hij ermede doen kon was het ook vernielen. Men nam hem en kel werk uit handen. De Duitschers handelen zoo, om dat zij wisten dat zij nooit meer naar die streek zouden terugkeeren. Welk een triomt ware het geweest als zij het zouden hebben terugveroverd! Maar gebeurde het niet en zou de overwinnaar het laten voortbestaan, dan ware bet voor den vijand een glorie rijk zegeteeken. Uit de verwoesting sprak onderbewust defaitisme. voedsel. De sirenen loeien er. Verder gaan zjj weer, met de velen, die uit Berlijn zelf de wijk nemen. Waarheen? Eens heeft Hitier gezegd dat door zijn toedoen geen Duitsche moeder een traan vergieten zou. Hebben Duit sche moeders nog tranen? Bespoediging van den ondergang. Wij weten nu wat Rund- stedt in het Westen tot taak had. Een gevangen genomen hoog Duitsch stafofficier, met name genoemd, die het uit Hitiers eigen mond bij de algemeene instrueering had gehoord, heeft het getuigd: In twee dagen moest Luik, in drie weken Antwerpen wor den veroverd. Nu is debacle het resultaat. Keur-divisies zijn verloren gegaan, menigte van materiaal. En dat alles wordt op dit oogenblik dub bel pijnlijk gemist, niet enkel in het Oosten, maar ook te genover de uit het Westen dreigende gevaren. De tegen standers zijn niet ontwricht, maar tot verdubbelde inspan ning geprikkeld. Nergens gaat hftt (ten TDnit$""»b<\r» vtrrw* Eerste Jaargang- Nummer 64 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adrcs: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, W'alstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Kouaansche Kaai 89, Tel. 2009. Woensdag 7 Februari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. De Rijkswaterstaat heeft een speciale afdeeling in het leven geroepen die belast is met het dichten der dijken en het droogmalen van Walche ren. Een medewerker zeide voor den zender Herrijzend Nederland hierover o.m.: We konden zoo maar niet begin nen. Het heeft veel voeten in de aarde gehad en hoofdbre kens gekost om een kamer te vinden, waar we onze teekenta fels e.d. konden plaatsen. Maar deze moeilijkheden zijn nu op gelost. Er is een uitgebreide staf rijk voor het materiaal. België kan 36000 ton stort- steen leveren. De Belgische regeering heeft haar volle me dewerking reeds toegezegd. Het vervoer levert de groot ste moeilijkheden. Zoo moet al leen al 2 mülioen bossen rijs hout worden vervoerd. Er zijn nog meer moeilijkhe den. Geschoolde werkkrachten zijn haast niet aanwezig, geen kleeding, geen laarzen, niet genoeg voedsel etc. We moeten ons echter niet verontrusten, want er is geen man die het niet hoopvol in- niet T,n(iL\»vi.vn -• -A-. pelle is de diepte slechts 2 M. Hier is echter een groote golf slag waardoor niet buitendijks kan worden gewerkt. 25 Millioen M3 water stroomt bij elk tij naar binnen en dat gebeurt twee maal per dag. Het water wordt vermengd met slib. Bij een Noordwesterstorm worden soms geheele boerde rijen weggeslagen en het puin wordt over het geheele eiland verdeeld. Voor het dichtmaken van de dijken moet er voldoende ma teriaal voor alle patep aanwe- DE OPMARSCH NAAK STETTIN DUURT VOORT. Maarschalk Zhukows troe pen hebben de Oder ten N. en ten Z. van Küstrin en Frank furt bereikt. Deze twee plaat sen liggen nu onder zwaar ar tillerievuur der Roode legers. Door deze operatie is Küs trin overvleugeld. De Russen veroverden in dezen sector weer eenige plaatsen, waaron der Göritz en Zellm. Door de verovering van de laatste stad staan de troepen van Zhukow op 55 km. van de Oostelijke buitenwijken van Berlijn. Ten Z. van Frankfurt staat het Russische leger op een 80 km. breed front langs de Oder. De Duitschers verloren in de zen sector 13000 man aan doo- den, terwijl 11000 gevangenen werden gemaakt. De rechtervleugel van Zhu kows leger in Pommeren rukt nog steeds op in de richting van Stettin. Wanneer deze plaats bereikt zal zijn, zijn alle Duitschers in Pommeren en Danzig van de hoofdmacht afgesloten. Voor deze troepen zal dan, naar het voorbeeld in Oost-Pruisen, geen mogelijk heid zijn uit te breken. Over het front in SiJezië strook Duitsch grondgebied in handen. Van de Urftdammen is er reeds één onbeschadigd in Amerikaansche handen geval len, nl. de Urfttalsperre. De Amerikaansche troepen staan nu 2 km. van den volgenden grooten dam. De rivier de Urft heeft 6 groote stuwdam men. Deze controleeren niet alleen den waterstand van de ze rivier, maar ook den elec- trischen stroom van de nabij gelegen steden. In den Elzas hebben de 12 Amerikaansche tankdivisies en het le Fransche leger con tact gemaakt. Door deze ope ratie zijn de Duitsche legers in de Vogezen ingesloten Voor hen bestaat niet veel kans meer uit te breken. De Amerikanen naderen snel veu-Breisach. Sedert de invasie hebben de Duitschers 110 divisies aan het Westelijk front verloren, nl. 870.000 gevangenen en 400.000 gewonden en gesneu velden. Het verlies der geal lieerden bedraagt slechts een fractie van de verliezen der Duitschers. Bi Italië werd Carrudane TOENEMENDE GEALLIEERDE DRUK IN NEDERLAND In Nederland is de druk op de Duitsche linies toege nomen. De Canadeezen en Engelschen zijn, ten N. van Geertruidenberg en ten Z.O. van Njjmegen, de Maas overgestoken, om de vijan delijke linies te verkennen. Britsche jagers bombar deerden een E-booten basis te IJmuiden en een marine- afdeeling nabij Maassluis. Spitfires vielen een fa briek, waar vloeibare zuur stof, dienende als brandstof voor de V-wapens, wordt gemaakt, aan. Ten W. van Venlo werd een 16 km. lange Duitsche colonne waargenomen; 25 vrachtauto's werden hiervan vernietigd en 50 beschadigd. De Russen staan op een 65 km. breed fro-:, np ongeveer 80 km. van Peilijn. De Ame rikaansche luchtmacht steunde voor de eerste maal den op- marsch der Roode legers door een zwaren aanval op Berlijn uit te voeren. In de hoofdstad woedeh groote branden, welke door de Russische soldaten aan de Oder, nabij Frankfurt en Kustrin, kunnen worden waargenomen. Ten O. van Kustrin is de eerste groote tankslag op Duitsch' grondgebied in het voordeel der Russen geëindigd. In 24 uur werden-hier, hoewel de dooi reeds is ingetreden, 5 steden, w.o. Sonnenbergt Dros- sem, Sternberg en Repnen, en 105 dorpen veroverd. Ten N. van Kustrin werd een groote Duitsche strijdmacht omsin geld en uit elkaar geslagen. 9500 Duitschers werden gevan gen genomen en 8000 gedood. 160 stukken^geschut en 1600 voertuigen werden buitge maakt. Tus'chen Schneidemiihl en Landsberg werden de steden Woldenberg en Schloppen in genomen. Het gebied ten N. van deze steden is zeer water rijk, vooral door de ingetreden dooi, zoodat de opmarsch der Russen zeer bemoeilijkt wordt. De Zuidelijke flank van Zhu kows leger is nu ook gedekt door het bereiken van de Oder bij Glogau. De Duitsche tegenstand neemt toe. In O.-Pruisen gaat de syste matische opruiming der Duit schers voort. De Russen ver overden hier 30 Duitsche nlaatsen. 9/10 van het gewest is nu door de Russen bezet. In Boedapest wordt de posi tie der ingesloten Duitschers steeds hachelijker. Zij zitten opgesloten on een heuvel rond het Koninklijk Paleis. Tusschen het Balatonmeer en den Donau werden de Duitschers weer teruggedre ven. De Russische troepen vor derden 20 km. Een groot aan tal steden werd veroverd. GEALLIEERDE OPMARSCH IN HET WESTEN. Het eerste Amerikaansche leger is door de eerste verde digingswerken van de Sieg- frledltnie heengebroken. Het valt nu de tweede linie, die de vlakte ten W. van Keulen be- heerscht, aan. De Amerikanen zijn reeds meer dan 5 km. in de linie doorgedrongen. 5 Duit sche plaatsen werden veroverd. In den Elzas werden weer vorderingen gemaakt. De Ge allieerden staan nu op een af stand van 80 km. aan den Westelijken oever van den Rijn, ril. van 20 km. ten N. tot 60 km. ten W van Straats burg, Colmar bevrjjd. Fransche en Amerikaansche troepen hebben. Colmar ver overd. Ten N.O. en Z.O. van deze stad hebben de Fran- schen weer eenige dorpjes veroverd. Ze bedreigen de laatste wegen, waar langs de Duitschers kunnen terugtrek ken. Op Belgisch grondgebied zijn alle Duitschers verdreven. Eerste Jaargang- Nurnmer 62 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60. Telefoonnummer 10, ua 5 uur: 89. M'burg: Kouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Maandag 5 Februari 1945 Uitgever». Jacq. dejSmit. Vdvertentieprt}?, eent per regel. Vbonnemetttsprijs per week 26 cent en per kwartaal f 3.30. Losse nummers 5 cent. ZEEUWSCHE IIULP VOOR BOVEN DE RIVIEREN. Nog deze weck hopen wij met *<n/.e propaganda te kun nen beginnen, terwijl a.s. Zon dag van alle kansels een op roep tot de geheele bevolking zal worden gericht. Namens het comité: M. H. BR.AAT. BeschermingscommLssie: Kapt. Lt. t. Zee, C. W. Slot; Jhr. J. W. Quarles van Uf- ford; Kol. de RUyter van Ste- veninck; C. A. van Woeldè- ren; Mr. A. J. v. d. Weel. Commissie van Aanbeveling: Mr. J. A. Dumon Tak; Ir. J. D. Dorst; Mr. H. C. J. Zaayer; M. H. Braat; Mr. J. J. Snoep; Drs. H. Sinnema; Pastoor v. d. Brugge; Dr. E. L. Nauta; Mr. H. v. d. Hoe ven; J. J. lAurm; Jhr. G. A. A. v. Nispen; R. Meursinge Reinders; Ir. Holla; Jhr. F. A. J. W. Schorer; Mr. M!. Vla ming; J. F. Eoutens; Dr. J. C. Huysman; Dr. W. H. Bee kenkamp. Berlijn zwaar gebom bardeerd. 1000 zware Amerikaansche bommenwerpers, geëscorteerd door 900 jagers, vielen Berlijn aan. Spoorwegen, regeerings- gebouwen, stations en ver- iceerscentra werden gebombar deerd. 2500 ton brisant- en brandbommen werden op de stad afgeworpen. Berlijn is thans de voornaamste basis en transportscentrum in het Oosten. De aanval duurde 45 minuten Boven Berlijn was geen Duit sche tegenstand. Afweer van den grond was eveneens ge ring. Voorbij Berlijn, meer naar het O., konden de piloten van de jagers de gevechtshandelin gen der Russen waarnemen. 400 andere bommenwerpers vielen synthetische oliefabrie- ken bij Maagdenburg en spoorwegdoelen bij Hamburg aan. Engelsche b'ommenwer pers bombardeerden Botrop en Dortmunr. Van al deze opera ties gingen 35 bommenwerpers en 5 jagers verloren. In Italië werd ten O. van de Senlo een verrassende aan val door de Engelschen ge daan Van Italië oit werden spoor wegen in den Brennerpas en andere doelen In Italië en Joego-Slavië aangevallen, In Stockholm is een Duitsch iachtvliegtuig geland. De pi- 'oot verklaarde dat hij om po- itieke redenen uit Duitschland was gevlucht. De E.L.A.S. heeft er op een conferentie te Athene in toe gestemd haar strijdmachten te demilitariseeren. (B.B.C.) CONFERENTIE VAN DRIE. VerVjrhitifende triricilt 7 filet den, lant ken schi Sta: uite kinf kun dat de 'bespro- de, tus- chili en Op de bespve- ikort te Voor het tijdvak van 4 t.m. 10 Februari 1945 zijn voor het bevrijde Nederl. gebied de volgende bonnen van de bon kaarten der 2e periode aange wezen voor het koopen van de daarnaast vermelde rirtike- len. Brood 7A 400 gr., 7B 400 gr. 7 Beschuit, 100 gr. Aardappelen: 7 Aardappelen lVa kg. Melk: 7 Melk 1 rants. Taptemelk: 7 Taptemelk 1 rts. Vleesch: 7A Vleesch 1% rts. Vleesch: 7B Vleesch 1% rts. Suiker: 63 Algemeen 250 gr. Peulvruchten: A6, B6, C6, Re serve 250 gr. Eng. Biscuits: 65 Algemeen 250 gr. Margarine of Reuzel: 5A en 6A Boter, 125 gr. marga rine of 100 gram reuzel. Engelsche Zeep of Wasehpoe- der: 51 Alge-neen 50 gr. Eng. zeep of 250 gr. Wasch- poeder. Geldigheidsduur: 410 Febr. Koffie: 64 Algemeen 50 gr, Griesmeel: D5, E5 Reserve 200 gr. Z. Tarwebloem: D8, E8 Re serve 280 gr. Chocolade: 7 Versnaperingen 50 gr. Jam: 66 Algemeen 125 gr. Geldigheidsduur 417 Febr. Voor jonge en a s. moeders op de J.A. Noodkaartjes. Melk: JA 11, 16, 31, 2]/2 liter per bon. Bromt: JA 13, 14, 18, 19, 33, 34, 200 gram per bon. Margarine: JA 12, 17, 32, 125 gr. per bon. Zuivere Tarwebloem: JA 15, 20, 35, 140 grem per bon. Geldigheidsduur 417 Febr Toelichting op de bonnenlijst. Molk. Indien op de aangewe zen bónnen melk en rantsoen- ii-jnnen melk geen voldoende volle melk beschikbaar is, zal hiervooj'' per bon één blikje ge condenseerde melk worden verstrekt. Taptemelk. Bon 7 Taptemelk geeft recht op het koopen van 200 gram magere melkpoeder per bon. Het publiek moet de .voor melk en taptemelk aangewe zen bonnen des Zaterdags vooraf bij den melkhandelaar inleveren. Brood. De bonnen gemerkt Beschuit zijn uitsluitend aan- ewezen voor het artikel .rood. Engelsche Zeep of W'asch- poeder. Het publiek moet ge noegen nemen met hetgeen de winkelier in voorraad heeft. Vleesch. Bon 7A Vleesch geeft recht op het koopen van 125 gram versch vleesch (been inbegrepen). Op bon 7B kan naar keuze 125 gram versch vleesch (been inbegrepen) óf blikvleesch öf vleeschwaren in blik worden betrokken. Hier bij is 125 versch vleesch ge lijkgesteld aan 90 gram vleesch in blik of 125 gram viseh in blik of 250 gram groenten en vleesch in blik (Stew) of 90 gram Bacon. Koffie. De aangewezen bon voor Koffie moet vooraf en wel vóór of op Donderdag 8 Februari 1945 bij den winke lier worden ingeleverd. De winkelierdient deze bonnen uiterlijk op Vrijdag 9 Febr. a.s. bij een der erkende pak kers, desgewenscht met ge bruikmaking van de diensten van den grossier, in te leve ren. Griesmeel. Dit artikel is pas In den loop van deze week verkrijgbaar, De winkeliers kunnen het grlésmeel uitslui tend betrekken op afgestem pelde coupures Havermout, welke zij bij de inlevering van de bonnen D 10 en E 10 zul len ontvangen. Chocolade. De detaillisten en grossiers kunnen zich met ringen bevoorraden. 1 rantsoen versnaperingen is 100 gram chocolade. Chocolade mag niet worden afgeleverd op rant soenbonnen versnaperingen. Margarine of Reuzel. De aanvoer van margarine en reu zel is zoodanig dat thans op 3 pakjes margarine één pakje reuzel kan worden gedistri bueerd. Deze verhouding jdient door de winkeliers bij den verkoop te worden aangehou den. Het publiek wordt aan geraden de margarine of reu zel zoo spoedig' mogelijk op te- nemen. De winkeliers kun nen de bonnen reeds met in gang van 7 Febr. a.s. dage lijks bij den distributiedienst inleveren. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de aan voer in verband met den ver beterden toestand van de we gen vlotter zal verloopen, zoo dat binnenkort wederom mar garine kan worden gedistri bueerd. De thans beschikbaar gestelde margarine is feitelijk bestemd voor het tijdvak van 21 Jan. t.m. 3 Febr. BONAANWIJZING ZOUTE HARING. Voor de inwoners van Mid delburg, Oost- en West-Sou burg en Vlissingen kan 250 gram Zoute Haring per persoon beschikbaar worden gesteld. Hiervoor moet bij één der onderstaande erkende vlschhandelaren vóór Donder dag 8 Februari a.s. bon 0.2 van de Groente- en Fruitkaart wor den vóóringeleverd tegen ont- vangstbewiis. Te Mi del burg bij: Fa. van Dort, Segeerstraat; Heeren, Dam; Ingelse, Noordstraat; Kavi, Langeviele; Polderman, Markt; Verburg, Houtkaai; Wattel,. Noordstraat en v. d. Roost, Breestraat: te Vlissin gen bfl; C. Cortvriendt, Schel- destraat 16: P. Kort.^Vlamlng- straa; A. H. C. Mercy, Scher- minkelstraat; W. Nieuwehuy- ze, Oude Markt 19; C. Wolte- ring-Verburg, Kerkstraat 5, en C. van Zwienen, St. Jaoobs- straat; te Oost- en West-Sou burg bij: J. van Dort, Kanaal straat en j. W. de Looff, Ka naalstraat 3. Het publiek wordt er op merkzaam op gemaakt, dat UITSLUITEND bij boven staande winkeliers de bonnen mogen worden ingeleverd. Binnen enkele dagen zal nog een bon aanwijzing volgen voor geheel Walcheren ter verkrij ging van een blikje haring, waarvoor de gewone detail listen zullen worden ingescha keld. De Inspecteur voor de Distributie lh de Pro vlhcie Zeeland, LAATSTE BERICHTEN. Manilla, de hoofdstad der Philippijiien ls gisteren door de Amerikaansche strijdkrachten op Luzon bevrijd. Generaal Mac Arthur, die Manilla op 2 Januari 1942 moest ontruimen, bevindt zich weer in de stad. He Japanners werden volkomen verrast. Dui zenden Amerikaansche krijgs gevangenen, die daar in een in- terneeringskamp waren opge sloten, zijn in vrijheid gesteld. (H.N.) Jl. Zaterdag waren er 2300 geallieerde vliegtuigen boven Duitschland, waarvan er 19 verloren gingen. N.O. buitenwijken van In deL_ Koningsbergen wordt thans gevochten. Het le Amerikaansche le ger is gisteren weer 8 km. in de Siegfried-linie doorgedron- gen" H.N. hun nood-coupuiea versnape- J, C. W. JOBSE. DS. VISBEEK PREEKTE VOOR DEN ZENDER „HERRIJZEND NEDERLAND". Tijdens een Hervormden kerkdienst, die j.l. Zondagoch tend door middel van den ra diozender „Herrijzend Neder- land" werd uitgezonden, heeft de Vlissingsche predikant ds. L. J. C. Visbeek een preek beurt Vervuld. Het onderwerp van zijn predikatie was de ge schiedenis van Zacheüs, den overste der tollenaren (Lucas 19). De kerkdienst werd volgens de mededeeling van den om roeper „ergens in bevrijd Ne derland" gehouden. Ds. Visbeek bevindt zich de zer dagen als lid der Synodale Urgentie-commissie voor het Bevrijde Gebied, welke te Eind hoven bijeenkomt, in de pro vincie Noord-Brabant. Bij die gelegenheid is hij voorganger geweest in een per radio uit gezonden kerkdienst, welke ca. een uur duurde. Voor zoover ons bekend, is dit de eerste Zeeuwsche predi kant, wiens woorden na de be vrijding van het Zuiden door den aether hebben geklonken. INKWARTIERING GEALLIEERDE STRIJDKRACHTEN. De Burgemeester van Mid delburg maakt bekend, dat er behoefte aan ruimte voor in kwartiering van de Geallieerde strijdkraohten bestaat. Ten einde in deze behoefte te voor zien wordt aan hen, die nog kleine kamers beschikbaar heb ben, verzocht daarvan aangifte te doen ter Gemeente-secretarie (bodenkamer). Bij de aangifte dient het aantal beschikbaie bedden te worden vermeld. -oorUhPtle.! Wordt Jfebezigd een wolkende^6'^'erp™ door le werd vr^; eze medail- 1924 uitgereikt en maal ln als belooning v0(^r 'ngefeld volle uitvinding, die on W bied der werktuigkunde g?~ voordeelen heeft" afgeworpen'? De heer Norden is hoofd ven de Carl L. Norden Inc. te New- York. Zijn uitvindingen h»t Norden-richttoestel voor bom nenwerpen en de Norden- automatische piloot, maken deel uit van de uitrusting van eiken Amerikaanschen bom menwerper. Norden constru eerde tevens het rem-apparaat voor landingen op vliegdeksche pen en de katapult-inrichting y°°r het wegschieten van faegtuigen van een schepen Carl Norden werd te Sema- ang geboren, waar zijn vader 194?n(de?d en wordt in April nli 1 b'' laar- Zijn maatschap- Trnn Ne,w Yoik heeft 6 a moo employe's in dienst. Vol- van /'eggen waren leden Volksbod Iid van den OostS" Nederlandsch van Jkn te,\wijl een van Shoe106 gouverneur aJmirail t T 3>n grootvader v,» aa> 111 de Kon. Ned Ma Zi'n vomv Norten Amenkaanscho. maar -volden ,s nog Nederlander en xauu o.a. te Beek, Nijmegen Barneveld en Apeldoorn be zocht. Hij heeft een getrouwde dochter en een zoon, Carl F Norden die vroeger Ameri- kaansch consul in Suriname geweest is en thans een diplo- matieke functie in Italië be- kleedt. oow™den.zei' dat hii "a dei hoont» ,'et1 voot' Nederland datPrm ft kunnen doen, maar was S nog onmogelijk antwoord op de toe- hetVaf" het bestuur van k?nv d ap bij de uitrei- f. der niedaille iel Norten derla ri dsclf "bu ^e'r'voor Nederlanders bgorte'' t'nsS bewezen hebben en nog bewA mt ïtui d,e gemeenschappel lijke zaak, die ons allen vpv eenigt. Dit zal een klein maar dapper land, dat een harden winter zonder brandstof en ge brek aan voedsel tegemoet gaat, een kleine vertroosting zijn. Wij zijn voor de bevrijding van ons land grooten 'dank sehuldigd aan de V. S. en de Vereende Landen. Wij zullen dezen steun nimmer vergeten. Maar vooral zien wij uit naar oe Vereenigde Staten om alle landen naar een veilige, edele, nationale en internationale toekomst te leiden". (Anep Aneta). neen en samenle ving, arbeid onder de jeugd. Een herderlijk schrijven werd opgesteld en zal Zondag IS Februari als kansslboodschap worden voorgelezen. Op dien Zondag zal tevens een bidstond worden uitge schreven. De commissie heeft een bu reau ingesteld, dat gevestigd is te Eindhoven. EEN GEWELDIGE PRESTATIE. Het meest Westelijke punt, waarheen de Duitschers in het Oosten nu zijn teruggedrongen, ligt 2500 km. af van het meest Oostelijke punt, dat zij ooit bereikt hebben. Op bovengenoemd Westelijke punt zijn de Russen en het 2e Britsche leger (in den sector Roermond) nog slechts 600 am. van elkaar verwijderd. (B.B.C.) PUBLICATIE GEM. WONINGD1ENST. Zakenlieden, die ter verkrij- S lfni„yan een vestigingsver- rimim g een "agenhjst inge- aiencl en geen evacuatiebevel ontvangen hebben, kunnen de en ,Vnef nningen tot en met lf) febr, 1945 afhalen aan het Bureau van den Gem Sn|ennEt' SPuistraat 4. Het Bureau is geopend voor het publiek van 10 tot 12 en -an 14 tot 16 uur- condenseerde melk, margarine en levertraan, alle geschenken van de Zweedsche regeering, van Trelleborg vertrekken. (Anep-Aneta) EXAMENS. Door den Minister van On derwijs, Kunsten en Weten schappen is aan de Rijksin spectie van het Lager Onder wijs opdracht gegeven een re- geiing te ontwerpen voor de in dit jaar te houden eindexa mens der Kweekscholen in het bevrijde Nederlandsche gebied. Over deze regeling zullen eerlang ook in de dagbladen nadere mededeelingen worden verstrekt. De in Zeeland wonende of verblijfhoudende candidaten voor het examen, als bedoeld in artikel 77, onder a, der Wet op het Lager Onderwijs van 3878 (Staatsexamen) die nen zich onder vermelding van hun adres en geboortedatum vóór 12 Februari a.s. bij on- dergeteekende aan te melden. Daar deze aanmelding ten doel heeft na te gaan hoe veel candidaten aan genoemd examen willen deelnemen, moet zij als een voorloopige worden beschouwd. Een officieele oproep voor dit examen zal later volgen. De Inspecteur van het Lager Onderwijs in Zeeland C. KUIPER. Stationsweg 29. Goes Telefoon 2817. slag. Werkgevers, bij wie de werkzaamheden en de catego rieën werknemers op ongeveer hetzelfde peil zijn gebleven als vóór 1 Oct. 1944, kunnen vol staan met het indienen van de hun bekende naamlijsten. In lichtingen hierover kunnen op de Distributiekantoren worden ingewonnen. Voor arbeiders die na 1 October 1944 bij hen in dienst zijn getreden, moeten geheel nieuwe aanvragen wor den ingediend. Bij de uitreiking moeten de destijds uitgereikte toeslagbe- wijzen in twee groepen worden ingeleverd, t.w. 1 groep be- hoorende bij de ingediende for mulieren en 1 groep van werk nemers, die niet meer in dienst zijn. Tevens zal bij de uitrei king der toeslagkaarten, wel ke uitsluitend via de werkge vers geschiedt, de tweede dis- tri'outiestamkaart moeten wor den getoond van iederen arbeider, waarvoor toeslag is aangevraagd. De medewerking der werk gevers wordt dringend ver zocht bij de opgave der juiste werkzaamheden, aangezien de algemeene voedselpositie slechts toelaat extra rantsoe nen voor zwaren arbeid uit te keeren aan hen, wier arbeid daarop aanspraak geeft. De invoering zal geschieden met ingang van de 3e distri butieperiode, welke 18 Febru- ari 1945 aanvangt. Oe Inspecteur voor de Dlstri- -'itie in de Provinrie Zeeland J. C. W. JOBSE. typisijn iNoorscne voorstellin gen versierd. De genoodigden uit de be volking werden onthaald op thee, bier, biscuits en sand wiches. Een Vlissingsch en semble zorgde voor de muzi kale opluistering. Daarbij werd een ter eere van de Noorsche gastheeren vervaardigd liedje met refrein tekst van den heer v. d. Linden ten beste gegeven. Tot half 12 wag er een geanimeerd bal. ONTRUIMING VAN LIMBURG. De Duitschers hebben sinds half Januari het gebied van Midden- en Noord-Limburg laten ontruimen. De bewoners werden gedwongen naar Duitschland te vertrekken, waarbij te voet soms 80 km. moest worden afgelegd. Het overgebleven gedeelte van Limburg is ingelijfd bij de Gau-Düsseldorf. (R. Oranje PRIJZENCONTRóLE. Het bureau van den Opspo ringsdienst van de Prijzen- contröle te Goes, Leliestraat 68 (voorh. Prijsbeheersching) is wederom telefonisch aange sloten onder nummer 133. Vijf Gaullisten zijn in Duitschland ter dood veroor deeld als repressaille voor de veroordeeling der collaboris- ten in Frankrijk. (Reuter). Roomschen adel aangeboden, zeide de Paus, dat „reorgani satie van de wereld niet kon opgevat worden als een terug keer zonder meer tot het ver leden. Een terugkeer van dien aard ls niet mogelijk, want de wereld en de geschiedenis gaan steeds vooruit. Het zou een ijdele en nuttelooze onderne ming zijn naar het verleden te willen terugkeeren, inzonder heid met het doel de wereld te rug te brengen naar het punt van vertrek, dat zij jammer genoeg heeft verlaten ten ge volge van afwijkingen en ver keerde hervormingen. Het werk van wederopbouw, zoo voegde de Paus er aan toe, moet niet alleen de beginselen in aanmerking nemen, doch ook de huidige werkelijkheden. Het is de taak van de leiders, die bekwaam en energiek moeten zijn, de onvergankelijke begin selen van het menscheljjk le ven op de omstandigheden van het oogenblik toe te passen". (Anep-Aneta.) HOOG WATER TE VLISSINGEN. Donderdag 8 Febr 10.19 en 23.02 uur, resp. 1.19 en 1.31 m N.A.P. Vrijdag 9 Febr. 11.32 uur, 1.31 m. -p N.A.P. Zaterdag 10 Febr. 0.04 en 12.30 uur, resp 1/46 en 1.58 m. 4- N.A.P.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1