De Vrije Zeeuw Het hart van Duitschland in ernstig gevaar. Eerste Jaargang - Nummer 61 Zaterdag 3 Februari 1945 Hoe staat het met Duitschlands kansen? I NIEUWE DOORBRAAK DEK RUSSEN. De Russische opmarsch in Duitschland blbft met onver minderde kracht voortduren. Volgens een Russisch commu niqué rukt maarschalk Zhukow langs den korsten weg op naar Berlijn. Maarschalk Stalin maakte in een dagorder bekend dat Thorn door de troepen van Rokosows- ki werd veroverd. Deze sterke vesting ligt ver achter het Rus- sische iront. Door den val van deze stad zal de opmarsch in Pommeren en in Brandenburg zeer vergemakkelijkt worden. Verder meldden officieele Rus sische berichten dat troepen van Maarschalk Zhukow Beilyn tot op minder dan SO km. zijn genaderd. De rechtervleugel van het eerste Wit-Russische leger dringt inmiddels verder op In Pommeren en heeft de stad Schneidemühl omsingeld. Schwerin is gevallen, 100 an dere kleine plaatsen werden veroverd, 3000 Duitschers wer den gedood, meer dan 1600 ge vangen genomen. 'ultsi De Dultsehe berichten meld den dat de Russische stoot kracht nog toeneemt. Russische tankfomaties zijn reeds gesignaleerd bij Ktistrin en Frankfurt, dus ongeveer 60 km. van de voorsteden van Ber lijn. De aanval op deze steden, die deel uitmaken van de ver dedigingslinie der hoofdstad, zou reeds ingezet zijn. De druk op Koningsbergen en Elbing neemt toe. In Ko ningsbergen verblijven onge veer 160.000 vluchtelingen, die in een niet benijdenswaardige positie verkeeren, daar de stad in brand staat en onder onop houdelijk vuur van de Russen ligt. Ten Z W. van Kattowitz staan Russische afdeelingen op 8 km. van Ratibor. In Boeda pest loopt de strijd langzamer hand ten einde. Woensdag verloren de Duit schers aan het geheele Ooste lijk front 195 tanks en 26 vliegtuigen. De laatste berichten meldden een nieuwe Russische door braak tusschen Breslau en Frankfurt. Hier zou bjj Glogan de Oder bereikt zijn. Het om singelde garnizoen van Posen wordt systematisch opgeruimd. De SiegfriedlInie weer gevechtsterrein. In het Noordelijk deel van de Ardennen van Monschau tot aan St. Vith rukken de Ame rikanen over een front van 60 km. breedte op en dringen ze de Siegfriedlinie binnen In Frankrijk zijn Fransche troepen opgerukt ten N. en Z. van Colmar. Het bruggenhoofd over het Colmar-kanaal werd vergroot en de Franschen ruk ken steeds verder op naar den Rijn. In d"n Z. Elzas worden de vijandelijke troepen verder te ruggedrongen. In 48 uur ver loren de Duitschers hier 5000 man aan dooden en 2500 aan gevangenen. Het geheele ge bied dat verloren ging door het groote offensief van Von Run- stedt is heroverd. De luchtmacht in het Westen steunt den strijd in het Oosten. 700 zware Amerlkaansche bommenwerpers, geëscorteerd door 300 jagers, vielen de ran geerterreinen bij Mannheim, Ludwgshafen en Mlinchem Gladbich aan. De Engelsche luchtmacht bombardeerde Berlijn, Ludwigs- hafen en Siegen, ten, Oosten van Keulen. De tactische luchtmacht stelt alles in het werk om het trans port van het Westen naar "het Oosten te verhinderen. Ze bom bardeerde spoorwegknooppun- en bij Hamm, Münster en Os- nabr,ick. Van Italië uit werd de Bren ner Pas aangevallen. (B.B.C.) Verantw. Hoofdrad.: drs. H. Sinnema, Rod.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60. Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaal 39, Tol. 2009. Uitgever: Jacq. de Smit. -dvertentieprijs SO cent per regel, Abonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. behouden door de linies geleid. De toestand der ex-gevan genen is niet al te slecht. Ze worden nu door de Amerika nen goed verzorgd en beginnen al aardig op te knappen. Generaal Mac Archur zei: „Geen enkele militaire opera tie heeft mij zooveel voldoening geschonken ais deze. De Ame rikanen en Philippino's die aan de bevrijding der krijgsgevan genen meewerkten werden ge decoreerd. Het waren slechts enkele krijgsgevangenen die bevrijd werden, maar er zul len er 3poedig meer volgen. (B.B.C.) DE AMERIKANEN BEVRIJDEN NEDERLANDSCHE KKIJ GSGE VANGENEN. Over radio New-York (de stem van Amerika) werd de bevrijding bekend gemaakt van 510 geallieerde krijgsgevange nen. Hierin werd o.a. gezegü Weinig berichten zyn met meer geestdrift in Amerika ontvangen, dan het bericht dat op Luzon 610 krijgsgevangenen werden bevrijd. Onder hen be vonden zich ook enkele Neder landers. De namen van hen zijn nog niet bekend. De overi gen waren Amerikanen, Engel schen en Noren. 400 uitgezochte Amerikanen en eenige Philippijnsche Gueril- lastrijders deden dezen aanval. Het kamp lag op 40 km. ach ter het Japansche front. De aanval verrastte de Japanners volkomen. Geen schildwacht kan navertellen wat er ge beurd is. Ze werden allen ge dood. Maar nu moesten ruim 500 geallieerde soldaten veilig door de Japansche linies wor den geleld. Dit kon den Ja panners niet ontgaan. Bjj hun tegenaanval verlo ren de geallieerden 27 solda ten, aan vijandelijke zijde vie len 523 man. Maar de geheele groep krijgsgevangenen werd AFHALEN REISVERGUNNINGEN EN BEWIJZEN VAN POLITIEKE BETROUWBAARHEID TE VLISSINGEN. De wnd. Commissaris van Politie te Vlissingen maakt be kend, dat het aanvragen en af halen van reisvergunningen en bewijzen van politieke betrouw, baarheid van heden af, 2 Fe bruari 1945, uitsluitend ge schiedt aan het Postkantoor te Vlissingen des voormiddags van 10.30 uur tot 11.30 uur. Aan het publiek en de de taillisten wordt medegedeeld dat met ingang van Heden door de distributiediensten nieuwe rantsoenbonnen zullen worden uitgegeven in ver schillende kleuren, waaroj met zwarte letters de arike! naam en de rantsoenwaarde, ■benevens het Jaartal 1945 staan gedrukt. In den onder grond dezer bonnen zijn ver werkt de in wit uitgespaarde letters B.N.G. (Bevrijd Neder- landsch Gebied). Tot nader aankondiging blij. ven ook geldig alle sinds 1 November 1944 door den dis- tributiedlenst uitgereikte rant soenbonnen. De Inspecteur voor de distri butie in de provincie Zeeland, J. C. W. JOBSE. Radio Breslau heeft sinds Vrijdag de uitzendingen ge staakt. (B.B.C.) Het offensief der Russen gaat nog met een geweldig tempo voort, Zhukows troepen bevinden zich op minder dan 100 km. van Berlijn, hetgeen wel bewijst, dat de stootkracht der Russische legers nog alles- minst gebroken is. Dat dit tempo niet gehand haafd kan blijven spreekt vanzelf. Ten eerste moet de aanvoer van materiaal en troepen ge schieden over steeds langere verbindingslijnen, welke door een door den oorlog geteisterd gebied leiden. Dan kost de her groepeering en het vormen van nieuwe zwaartepunten tijd, en ook, wanneer zal het Duitsche opperbevel zijn bezinning te rugkrijgen? De ware Nazi's moeten doorvechten, en zullen alles in het werk stellen om tot georganiseerde:: tegenstand te komen hetgeen ook bleek uit de rede van Hitier, welke niets anders inhield dan het Duitsche volk angst aanjagen voor het Jodendom, Bolsjewis me en de Plutocratie. Onder wijl worden de regeeringsde partementen uit Berlijn ge ëvacueerd naar München. Indien Maarschalk Stalin er in slaagt zijn opmarsch te la ten voortduren en de Duit schers geen gelegenheid krij gen om tot georganiseerden tegenstand over te gaan, waar voor zij weken tijds noodig hebben, kan dit de uiteindelijke overwinning een heel stuk na derbij brengen. Nu is het het Duitsche volk dat vlucht en wanhopig is. zooals eens het Poolsche, Ne derlandsche, Noorsche, Belgi sche en Fransche volk, alleen met dit verschil, toen was het zomer, en nu winter, barre winter. En het Westelijk front? Wanneer zal het offensief daar losbarsten? Churchill zei o.a dat de Russen nog wel iets te vroeg zijn begonnen hetgeen de veronderstelling staaft, dat het Oostelijk en Westelijk front in nauw verband samenwer ken. Volgens den B.N.O. zouden de Geallieerden bjj Aken voor bereidingen treffen voor een nieuw offensief. Den laatsten tijd worden in het Westen gestadig vorderin gen gemaakt en de Duitschvr hebben practisch nog geen po- gingen gedaan om Hier het nitlatief weer in handen te krijgen. Dit treft te meer daar Himmler eenigen tijd terug be weerde, dat op den verjaarda; der machtsovername (30 Ja nuari) Straatsburg weer in handen der Duitschers zou zijn. Vermoedelijk zullen wij ook aan het Westelijk front binnen een niet al te langen tnd een ople ving in den strijd kunnen waarnemen. Wat zal Hitler moeten be ginnen, als ook van het Westen uit een groot offensief wordl ingezet? De gelegenheid ia gunstig, te meer daar het Duit sche opperbevel troepen van het Westfront overbrengt naar het Oosten, waar reeds vorige week S dergelijke divisies wer den gesignaleerd. is misschien wel een der g.-ootste zonden van onzen tijd. Echter Jezus laat zich zoo maar niet annexeeren. Je zus laat zich zoo maar niet gebruiken door een ieder die hem in zijn particulieren dienst wil nemen. Hij, de Levens- vorst, de Opgestane, is Koning Machthebber, zooals Hij zelf vlak voor het bovenstaand schriftwoord verklaart: „Mij is gegeven alle macht in he mel en op aarde". Geen tank mach, heeft Hij, geen ge- veehtsmaoht, maar geestelijke macht over diegenen die Hem als koning erkennen en naar Zyn wil leven. Alswe uitgaan van dat feit, dat Hij de Machthebber Is, die door millioenen erkend wordt, en door millioenen niet erkend wordt als Vorst die rechtens bavoegd is tot regee- ren, als we uitgaan van dat feit, dan kunnen we onzen tekst verstaan. Immers dan staan daar voor Hem zijn on derdanen. Zijn discipelen, die Hij als vorst beveelt heen te gaan. De wereld in! Naar de menschen toe! En die men iehen moeten ze niet met rust laten. Ze moeten ze wakker schudden en zeggen: Op Gol gotha stierf Hij voor onze zonden. En door zijn bloed wordt een ieder behouden die in Hem gelooft. Hoor wat Hij zegt: Maak tot mijn discipel alle volken en doop ze in den naam van den Vader en Zoon en Heiligen Geest. Lachen zullen sommige menschen, om die taak. Spotten zullen som mige menschen, als ze dat werk doen. Dooden zullen som migen menschen hen. Maar ze moeten: Ga dan heen. Wat een taak! Wat een reuzen taak 1 EENZAAM? En ziet, Ik ben met ulie- den, alle de dagen tot de voleinding der wereld. Matth. 28:20. Hoe dikwijls wordt deze tekst geannexeerd voor ons dierbaar „ik". „Ik" verkeer in nood. „Ik" weet geen raad. ,Ik" heb het moeilijk. „Ik" ben ziek. En 'ziedaar: we her inneren ons ineens dat prachtwoord van Jezus van Nazareth: Ik ben met u alle de dagen. Nu wat wilt ge meer. Het klopt als een bus. Jezus is de panacee, het won dermiddel bij uitnemendheid tegen alle kwalen. „Ik" en Jezus kunnen verder. Nu wordt er heel wat met den naam Jezus, en met den naam Christus gesold! En de naam Jezus gebruiken als een pleister op geslagen wonden, Nu ziet de Koning zijn be vende onderdanen in de ziel. Hij ziet hoe ze voor de toe komst vreezen. Hy ziet, hoe ze tegen de smarten, slasjen, be- leediglngen opzien. Hij ziet wat hun wedervaren zal Dddrom, daarom zegt hij nu: En ziet, Ik ben met ulieden alle de dagen. De machtige Koning staat aan hun zijde. Hij zal ze hel pen, zelfs „bij het naderen van den dood". Annexeer nu dezen tekst voor uw moeiten, zorgen smarten, gij die Hem erkent als uw Koning. Gy die luistert naar zijn bevelen. Leg nu maar uw hand op dit woord „Ik ben met u". Dan geen nood! Wat de toekomst ook brengen zal. Hoe hoog de nood ook, welke uw omstan digheden ook: hoor wat Hij zegt: „En ziet ik ben met u alle de dagen tot de voleinding der wereld". A. H. OUSSOREN. UITREIKING BONKAARTEN VOEDINGSMIDDELEN 3e PERIODE 1945. De Distributiedienst Kring Middelburg maakt bekend, dat de uitreiking van bonkaarten Voedingsmiddelen 3e Periode 1915 voor de inwoners van Middelburg, St. Laurens en voor hen, die ttjdelijk in Mid delburg vertoeven, zal geschie den in het tijdvak van 5 t.m. 13 Februari 1945 in de Bo- gardzaal. De uitreiking geschiedt vol gens beginletter geslachts naam van het „Hoofd" van het gezin en is als volgt geregeld: Maandag 5 Februari de let ters A, C en D; Dinsdag 6 Februari de let ter B; Woensdag 7 Februari de let ters E, F en G; Donderdag 8 Februari de let tres H, I, J en K; Vrijdag 9 Februari de let ters L, M en N; Zaterdag 10 Februari de let ters O, P en Q: Maandag 12 Februari de let ters R, S, T en U; Dinsjag 13 Februari de let ters V. W, Y en Z. De Bogardzaal is geopend van 9.30 -12 uur en van 14 16 uur. Op Zaterdag van 9.30 -12 uur. Medegebracht moet worden de nieuwe stamkajirt met in legvel. Alleen zij, die in het bezit zijn van een nieuwe stamkaart met iniegvel met het codenum mer 223228 of 802 kunnen worden geholpen. Zij die niet in het bezit zyn van een stamkaart met inleg vel of van een stamkaart met inlegvel met een ander code nummer als boven aangege ven, moeten zich in dezelfde volgorde van letters voor in lichtingen vervoegen op het kantoor Zuidsingel, lokaal 4 Zelfverzorgers van één of meer artikelen zullen op de gewone wijze worden opge roepen. Een ieder wordt dringend' aangeraden op de voor hon aangegeven letter te verschij nen, daar de na-uitreiking eerst later plaats vinden. De Distributiekring Middel burg maakt bekend dat bjj da bonkaart voor levensmiddelen 3e Periode óók een bonkaart je „EXTRA" uitgereikt wordt met 28 bonnen welke vexir ex tra doeleinden zal gebruikt worden. Nagekomen Predikbeurten. Zondag 4 Februari. Vlissingen. Geref. Kerk (jeugdgebouw) 9.30, 11 en 2 so ris r- c-

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1