De Vrije Zeeuw Russische stormloop op Berlijn duurt voort Volksunivcrs feit te Middelburg gest ebt Het aischeid van II 14 R I. GOED VERK DEK GEALLIEERDEN IN NEDERLAND. Engelsche en Canadeesche troepen hebben het laatste Duitsche bruggenhoofd over de Maas 8 km. ten Z.O. van Geertruidenberg opgeruimd. Dit bruggenhoofd nas klein, maar toch goed versterkt. 120 Duitschers werden gedood en slechts 4 gevangen genomen. De Canadeezen landden daar na op een eiland In deze rivier. Een vijandelijke voorpost, die hier verkenningen deed, werd geheel uitgeroeid. Ten Z.W. van Roermond zet het 2e Britsche leger zijn zui vering voort; Duitsche verzets- nesten werden hier onschade lijk gemaakt. (B.B.C.) Op een front van 80 km. staat het Floode Leger op nau welijks 100 km. van Berlijn Kiistrin is volgens Duitsche berichten tot op 30 km. gena derd. Woensdag werden weer 5 belangrijke plaatsen geno men tusschen de Poolsche grens en de Oder, w.o. Swie buich, Landsberg, Meserstz en Zülichen, een belangrijk spoor wegknooppunt. Ten N. van Landsberg rukken twee legers, nl. een leger van Zhukow en één van Rokosowski op, in de richting van Stettin en Danzig, Ze staan nog 80 km. van Stettin. Jastrov cn Flatow ge vallen. Door deze operaties loop en de Duitschers in Pom- nieren en Danzig gevaar om singeld te worden. In O.-Pruisen is Konings bergen geheel omsingeld. Het grootste gedeelte van de stad staat in brand. De Russen ver overden hier Friedland en Heilsberg, waar één van de grootste Duitsche radiostati ons is gevestigd. Dit is het eerste groote radiostation dat in Russische handen valt. Door de verovering van deze twee plaatsen is 5/6 deel van Oost- Pruisen in Russische handen. De Duitschers doen nog steeds felle pogingen om uit te bre ken, echter zonder succes. De Russen maakten 35uu gevan genen, terwijl 50 vliegtuigen werden buitgemaakt. 100 klei nere plaatsen werden ver overd. In Silezië worden goede vor deringen gemaakt. 50 km. van Kattowitz is de Oder bereikt en de Russen zijn minder dan 16 km. van de plaats Rutibor. Over de Karpathen rukken de Russen ook snel op. Ze staan 32 km. van Banska-Bistriza. Er werden 60 plaatsen ver overd. Duitsche berichten melden, dat de Russen zich gereed maken om Breslau aan te va'.en. Het bruggenhoofd bij GKlau wordt versterkt. Eerlijn begint er reeds als froatstad uit te zien. Deze stal wordt in staat van ver- ded.ging gebracht. (B.B.C.) TERREINWINST LANGS GBHEELE BELGISCH— DUITSCHE GRENS. Ir de Ardennen hebben de Amerikanen op een front van 50 km. terrein gewonnen. Ten Z. van Monschau zijn ze op 2 nieuwe punten de Duitsche gren£ overschreden. Er is reeds gevechtscontact in de Siegfriedlinie. Deze wordt fel beschoten. De Amerikanen rukten tusschen Monschau en St Vith 4 h 5 km. op. Ten N. van Straatsburg werd rond Coimar eenig terrein gewon nen. Het bruggenhoofd over het Cjolmar-kanaal werd uitge breid! In ld en N.-Elzas rukken de geallil rden gestadig op. Zc onderwinden alleen vertraging door Jl prikkeldraadversperrin gen el| mijnen. Tenl N. van Luxemburg staat generaal Pattor.s leger on vet punten op Duitschen bodemj SediBt den dag der invasie werdenl 239.744 Duitschers krijgsg»angen gemaakt (K.rs.v^. Eerste Jaargang - Nummer 60 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinneraa, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69 Adm.-adres: Vïissingen, Walsïr. 58-60 Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. ZELFVERZORGING. Alle zelfverzorgers in Wal cheren moeten zich vóór 10 Eebr. bij hun Plaatselijk Ver tegenwoordiger vervoegen ten einde enkele bedrijfs- en ge- zinsgegev°ns te verschaffen. Voor de gemeente Middel burg moeten de zelfverzorgers zich wenden tot het kantoor van den P.B.H., Gortstraat 38, Middelburg. De P.B.H. voor Walcheren. KAATSTE BERICHTEN Volgens Duitsche berichten heeft Maarschalk Zhukov bij Kiistrin de Oder bereikt, 60 KM. van Berlijn. (H.N.) Off'cïiWe publicatie van liet Rijksbureau voor huiden en leder. AllenUschoenherstellers in de gemeen* Middelburg word oogedratten het leder, dat zij ontvingflh of alsnog zullen ont. vangenlpp hun Januari-toewy- zing, uWsiuitend te verwerken voor' dK biJ hen ingeschreven klantentt waarvan de familie naam bwgint met de letters K tot en nRt Z. De geBjelegeerde van het Rijksbil|teau voor huiden en leder, J. MELZER. Vrijdag 2 Februari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. advertentieprijs 30 cent per regel, ".boniiementsprijs per week 26 cent en per kwartaal 3.30. .iisse nummers 5 cent. In Middelburg, hoofdstad en oud-cultureel centrum van Zeeland, is één dezer dagen de „Zeeuwache Voiksunive v iteit' in het leven geroepen. Wij kun nen niet anders dan ons he. zeer over verheugen. Liepen ,ve de laatste jaren niet het gevaar in onze Zeeuwsche uit hoek geestelijk wat in te dom melen? Dreigden de cultureelc gebeurtenissen dezer dagei niet aan onze puinhoopen voor bij te gaan? Niettemin wttfci we, dat de verpulverde en dooi het water ingesnoerde stad een frisch en springlevend, hart bezit. Daarom melden wij met voldoening en vertrouwen de oprichting van een instituut als de Z.V U. Het werk zal in vier afdee- lingen worden gesplitst, n.l. I. Knust (tooneel, film, oeeldc.i- de kunst, muziek en schoone ietteren); II. Wijsbegeerte Opvoeding, (levens- en wereld beschouwing; populaire cur sussen); III. Wetenschappen. (Cultuur-, natuur-, en toege paste wetenschappen)IV. Jeugd en Bibliotheekwezen (o.a. jeugdcurssen). Wanneer hiervoor voldoende belangstelling bestaat, zullen in deze verschillende af deelin gen o.m. worden georgani seerd; tooneel voorst eli ngen concerten, kunsttentoonstellin gen, lezingen over religieuze, cultureele en wetenschappe lijke onderwerpen, studiekrin gen, kunstfilmavonden, boe kententoonstellingen, terwijl plannen in voorbereiding zijr tot het inrichten van een jeugd leeszaal en het vormen van leeskringen. Hoewel door verkeersmoei lijkheden de mogelijkheden nu nog beperkt zijn, ontwierp het bestuur thans reeds een serie voordrachten over „Herstel en wederopbouwprob.emen", waarvoor een zestal spiekers van naam werd-' uitgenoodigJ. Reeds zegden hun medewer king toe; Prof. Dr. M. Bok horst (onderwerp: De weder opbouw van onze Internati onale Betrekkingen)Ir. J. Sevenster (onderw.: Het Land- bouwherstelDr. P. J. Bou- man (De Wederopbouw van onze Nationale Cultuur). Voorts zijn er plannen tot het organiseeren van populaire cursussen in de Engelsche taal. Bij de oprichting van de Z. V.U. is gedacht aan alle lagen der bevolking; niet in hot minst aan de maatschappelijk minder bedeelden onder onze inwoners. Voor nadere bijzonderheden en de bepalingen omtrent de zoo laag mogelijk gestelde con. tributie verwijzen wij U naar de binnenkort uit te geven prospectus. Ten slotte zij nog meege deeld, dat het Centraal Be stuur der Stichting „Zeeuw sche Volksuniversiteit" als volgt is samengesteld: Mr. r W. Adriaanse, voorz.; Mr. M. C. M. van der HoogHartog, secr.sse; P. M. Bayens, pen- ningm.; Dr. P. J. Bounian; Mr. P. C. de Jonge; Mw. H. A. de Vink—Olthof. Middelburg heeft Vrijdag j.l. in een gezellig samenzijn offi cieel afscheid genomen van de vrijwilligers voor het veertien de Regiment Infanterie. De zaal van het Gem. Miiit. Te huis was overvol toen de heer G. H. Luyendijk de aanwezi gen namens het bestuur van het Tehuis welkom heette. De burgemeester gaf uiting aan het medeleven en de bewonde ring van de gemeentenaren voor deze dappere en opoffe rende stadgencoten, tegenover wier daad de achterblijvenden de taak hebben eigen stad er streek weer te doen herleven. Majoor van Wijle noemde als gemeenschappelijk streven van alle Nederlandsche militairen den opbouw van een nieuw le ger. Dit zal deel uitmaken van een continentaal leger, be staande uit Fransche, Belgi sche en Nederlandsche eenhe den. Er zal in de toekomst met andere factoren rekening moeten worden gehouden dan alleen met het enge landsbe lang, Het is ook hierom, dat de vrijwilligers niet hier in Holland, maar in het buiten land opgeleid zullen worden Niet discipline in de meest enge beteekenis, maar het principe van het team-work zal de sfeer in dit leger bepa en. Pastoor Snel maakte duide lijk, dat deze strijd niet alleen de redding van Nederland, maar de redding van de be schaving in Europa beteckent. En het is de godsdienst, die altijd geholpen heeft in het op trekken naar de toppunten de zer beschaving. Na deze toespraken werd een pauze gehouden, waarin ver snaperingen werden rondge deeld. Hierna was het gemeen schappelijk zingen vaa vader- landsche liederen aan de orde. afgewisseld door populaire muziek met saxophoon. en ac- cordeonsoii van de heeren La roes en A. Bos. Als eerste werd het strijd lied van II 14 R.I. ingezet. Ten slotte hield Jhr. Mr A. F. C. de Casembroot, ais ver tegenwoordiger van M.Geer opwekkende toespraak, waar op de vrijwilligers antwoord den door spontaan het strijd lied in te zetten. De commandant van II 14 R.I. dankte namens de vrij willigers het gemeentcbes'-um voor dezen gezelligen avond. Lt. P. de Kam, die belast was met de vorming van dit contingent, sprak hierna en kele woorden en na het zingen van het Zeeuwsche Volkslied sloot Dr. Hommes de rij der sprekers. In zijn toespraak richtte hij zich tot de vrouwen en verloofden der vrijwilligers Met het zingen van het 6de oouplet van het Wilhelmus werd deze geslaagde avond besloten. Zeeuwsche hulp voor boven de rivieren In aansluiting aan den op roep tot „Hulpverleening bo ven de rivieren" in ons blad van 15 Januari deelt het or- ganiseerende Comité thans medé, dat inmiddels een com missie is samengesteld, welke binnen enkele dagen tot een groote actie zal overgaan. Het aanvankelijke plan om voedsel In te zamelen, tenein de dit direct na de bevrijding naar het thans nog bezette ge il, ed te brengen, moet voor- loopig worden uitgesteld ten gevolge van de vele gerezen moeilijkheden. Niettemin meent het Comité deze hulpactie, zij het dan voorloopig in een anderen vorm, te moeten doorzetten, gezien de vele binnengekomen adha esiebetuigingen. Binnen zeer korten tijd hoopt het daarom over te gaan tot het organiseeren van een collecte over heel onze pro vincie. Daarnaast zullen ver schillende artikelen ten ver koop worden aangeboden eenige nieuwe foto's van hel Prinselijk gezin, een wandka- lender, een zakagenda en een zeer toepasselijk gedicht, een en ander ontworpen door de in heel Zeeland bekende Heer en Mevrouw AbelevenLabber- ton. In den loop van de eerstvol gende weken zal het Comité door middel van de pers en een te voeren propaganda U geregeld van zijn plannen op de hoogte houden. Alle geld-yi zullen zoo spoedig mogelijk aan onze Regeering te Lon den worden afgedragen met het verzoek ze voor directe hulpverleening aan het te be vrijden gebied te willen beste den. Bewoners van Zeeland, laten wij, ook al zijn velen van ons zwaar getrofien, ons medege voel in de diepe ellende van onze landgenooten boven de ri vieren toonen door deze actie met alle beschikbare middelen te steunen. Nadere inlichtingen ver strekken de heeren: J. J. Sturm te Goes, J. F. Boutens te M'burg en M. H. Braat te Nw. en St. Joosland. PROF. G. WISSE. Wegens zijn hoogen leeftijd (72 jaar), en voortdurende lichamelijke bezwaren (het hart), waardoor hij zijn amb telijken arbeid niet meer vol ledig kan verrichten, zal hij dezen moeten neerleggen, en zijn emeritaat aanvragen. BONAANWIJZING. Voor het tijdvak van 4 t.m. 10 Februari 1945 zijn voor het bevrijde Nederlandsche Gebied de navolgende bonnen van de bonkaarten der 2e periode aangewezen voor het koopen van de daarnaast vermelde ar tikelen. Brood 7A Brood 4 rts. 400 gr., 7B Brood 4 rts. 400 gr., 7 Beschuit 1 rts. 100 gr. Melk: 7 Melk 1 rts. 1% liter. Taptemelk: 7 Taptemelk 1 rts. 1% liter. Eng. Zeep of Waschpoeder: 51 Algemeen 50 gr. Engelsche zeep óf 250 gr. waschpoeder. Toelichting op de bonncnlijst. Melk. Indien voor de aange wezen bonnen Melk en rant- soenbonnen melk, geen voldoen de volle melk beschikbaar is, zal hiervoor per bon één blikje gecondenseerde melk worden verstrekt. Taptemelk. Bon 7 Tapte melk geeft recht op het koo pen van 200 gram magere melkpoeder. Daar niet vol doende volle melk of gecon denseerde melk aanwezig is, moet tot distributie van ma gere melkpoeder worden over gegaan. Eén rantsoen tapte melk is gelijkgesteld aan 200 gram magere melkpoeder. Het publiek moet de voor melk en taptemelk aangewe zen bonnen des Zaterdags vóóraf bij den melkhandelaar inleveren. Brood. De bonnen gemerkt „Beschuit" zijn uitsluitend aangewezen voor het artikel Brood. Engelsche zeep öf waschpoe der. Het publiek moet genoe gen nemen met hetgeen de winkelier in voorraad heeft. Voor de overige artikelen volgt a.s. Maandag een na dere bonaanwijzing. PREDIKBEURTEN Zondag 4 Februari, Middelburg. Ev. Luth. Gem. 4.30 ds. Nolte. Leger des Heils 10 en 4 adj. G. Kooistra. Ver. v. Vrijz. Herv., Doopsgez. kerk] 10 ds. J. H. Hanneman. Geref. Gemeente, Segeerstraat, 9.3Ö en 2 leesdienst. Geref. kerk (H. V.) 10 ds. Beekenkamp, ge meenschappelijke dienst'. Chr Geref. Kerk 10 en 3 prof. G. Wisse. Vïissingen. Ned. Herv. Gem., Alhambra, 10 ds. Schoch. Chr Geref. Kerk, Kasteelstraat, 9.3Ó en 3 leesdienst. Ev. Luth. Gem. Doopsgez. Gem. 10 ds. Nolte. Souburg. Herv. 3em. 2 ds. D. C. Spijkerboer. Geref. Kerk 3 ds. Th. H. van Andel. Westkapelle. Ned. Herv. Gem., consistorie, 2 leesdienst. Domburg. Ned. Herv. Gem 1.30 ds. W. Reus. Arnemuiilen. Geref. Kerk 11 en 4.30 ds. H. Scholing.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1