DeVri je Zeeuw ARBEIDSSCHUWHEID ONTSLAG N.S.B.-ERS UIT PARTICULIEREN DIENST Er wordt in den laatsten tijd zooveel over arbeidsschuw heid gesproken, dat het bijna een leuze is geworden. Wan neer men dan vraagt wat men er eigenlijk onder verstaat, dan krqgt men ten antwoord, dat de arbeiders niet of on voldoende willen werken. Het is volgens de meesten zoo hel der als glas, dat daarmede het begrip arbeidsschuwheid vol komen is gedefinieerd, zooiat het stellen van de vraag feite lijk overbodig was. Met deze zienswijze kan ik mij niet ge heel vereenigen, omdat men hiermede alleen de arbeiders aanvalt. Volgens mij omvat arbeidsschuwheid het gebied van alle gemeenschapsarbeid. Welken arbeid men ook ver richt, met het hoofd of met de hand, wanneer die arbeid niet wordt verricht met den vollen inzet van de persoonlijkheid kan men m.i. spreken van ar beidsschuwheid. Een autoriteit, die verantwoordelijkheid van zich afschuift uit gemakzucht, is arbeidsschuw. Hij stelt zijn volle arbeidskracht niet ten dienste van de gemeenschap, hij onthoudt de gemeenschap iets, waarop de gemeenschap in dezen tijd van nood recht heeft ,n.l. zijn voile medewer king. Hetzelfde geldt voor den arbeider, die in zijn arbeid de kantjes ervan af loopt: ook hij begrijpt zijn plicht tegenover de gemeenschap niet. De on dernemer, die niet alles in het werk stelt om zijn bedrijf op gang te houden of te brengen, ook al heeft hij daar geen di rect voordeel van, is zich niet bewust, dat hij daarmede den snellen wederopbouw van ons land in den weg staat en dus in zijn plicht tegenover de sa menleving tekort schiet. Gezien van het bovenom schreven standpunt kan en moet de vraag beoordeeld wor den: ,,Is er arbeidsschuwheid of niet?" Mijn antwoord op de vraag in bovenbedoelde betee- kenis is: ja! Er is in Nederland arbeidsschuwheid, niet alleen bij de arbeiders maar over de geheele linie. Wij hebben dus biet het recht den arbeiders alleen dit verwijt te maken. Wanneer wij openlijk erken nen, dat er in Nederland ar beidsschuwheid heerscht, is het niet zonder belang ria te gaan waaraan die arbeids schuwheid moet worden toe geschreven. De algemeen er kende redenen zijn ondervoe- dmg, slechte ldeeding vn schoeisel, onvoldoende transportmogelijkheden, slech. communicatiemiddelen enz. Men streeft eigen belangen daarbij het algemeen be- lang verwaarloozende, omdat het eigen belang overduidelijk voor oogen staat, het algemeen daarentegen niet. Het alge meen belang kan ons slecht.; scherp voor oogen staan, in dien ons het doel van het re- geeringsbeleid duidelijk is, wanneer wrj de piannen ken nen voor de toekomst, de koers van het schip van staat. Slechts wanneer ons het doe! en de weg tot dat doel heeft gegrepen, kunnen wij doelbe wust worden. Doelbewust moe ten wij zijn om ons aan de ver wezenlijking van dat doel te kunnen geven. Een doelbewust volk erkent d'e noodzakelijkheid eigen belang op te oüereïi, zich ongemakken te getroos ten, om in de grootste samen werking het begeerde te berei ken. Doelbewust was het En- gelsche volk toen het zich vrij willig onderwierp aan den ri goureus doorgevoerden arbeids- dienstplicht. Doelbewust ver richtte het dienst in de Home- Guard na een zware dagtaak in fabriek of kantoor. Omdat het Engelsche volle doelbewust was en is, smeedde het zich aaneen met achterstelling van eigenbelang. Deze bewonderenswaardige houding van het Enge.sche volk zal met vurige letters aangeteekend blijven in de so ciale geschiedenis der volke ren. Het Engelsche volk toont hiermede een ingeboren fat soen te bezitten als staats burgers. Maarhet doel staat hun duidelijk voor oogen: den vijand uit het land houden en den oorlog winnen. Zii had den het geluk hun geheeie be stuursapparaat intact te heb ben, zij waren niet onmondig gemaakt door den geestelijken en moreelen druk van een be zetting, zij konden zich gelei delijk aanpassen aan de zich steeds wijzigende omstandig heden. Nederland was zoo gelukkig niet. In de staatkundige ont wikkeling van Nederland is een diepe gaping gekomen tusschen 1940 en 1945. Nederland moet zijn toe komst opnieuw opbouwen, al zijn er helaas nog velen die denken met een wankel brug getje toch 1940 aan 1945 te kunnen koppelen. Wij doen goed ons te reali- seeren, dat de zoo" noodzake lijke saamhoorigheid, dat plichtsbesef tegenover het Va derland, hetwelk eigenbelang opzij doet zetten, slechts kan worden bereikt door het Ne- derlandsche volk doelbewust te maken. Slechts dan zal de ar beidsschuwheid verdwijnen. Wij zrjn er het allen over eens, dat Eerste Jaargang - Nummer 59 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Itouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Donderdag 1 Februari 1945 Uitgever: Jacq. Ie Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. de arbeidsschuwheid verdwij nen moet. Het is ons gebleken, dat het niet voldoende is te wijzen op den oorlogstoestand, waarin Nederland verkeert, om den belangenstrijd van allen tegen allen te doen ophouden. Evenmin schijnt de noodzake lijkheid van opbouw en herstel, welke slechts bereikt kunnen worden door samenwerking, voldoende tot de bevolking te spreken. Nederland maakt de grootste ramp van zijn geschiedenis door. Het bevrijde gebied, dat zulke groote voordeelen heeft tegenover het Noorden moet er zich van bewust worden een onderdeel te zijn van een land, dat ontzettend lijdt en zich tot taak stellen doelbewust tot sa menwerking te komen. Het is begrijpelijk, dat noch de Re geering, noch het Militair Ge zag thans de politieke ontwik keling van Nederland zullen aangeven, doch aan den ande ren kant is het eveneens dui delijk, dat de bevolking niet tot actieve samenwerking kan worden bewogen indien zij al thans op sociaal gebied niet weet wat de achtergrond is van de maatregelen, wfelke nu worden getroffen. Het moet derhalve als een goede sociale voorlichting wor den beschouwd, dat wordt be kend gemaakt, waarop de ge troffen sociale maatregelen berusten: 1. de erkenning van allen ar beid als het fundament van het gemeenschapsleven wat tot gevolg heeft het verdiepen en verbreeden van ijet arbeids recht. Van dien gezichtshoek uit moet worden bezien de wachtgeldregeling, de loonsta- bilisatie, de te verwachten wij ziging in het Kon. Besluit Ar beidsverhoudingen, de afschaf fing van de werkverSchaffings. loonen e.d.; 2. het tegengaan van de vrije machtsvorming door den in vloed van de burgers op het overheidsbeleid afhankelijk te maken van hun arbeid, m.a.w. de erkenning van den organi- schen opbouw van de gemeen schap. Dit doel is thans niet practisch realiseerbaar, omdat daartoe de bevrijding van Ne derland zal moeten worden af gewacht; 3. de ontwikkeling van het gemeenschapsbewustzijn d.w.z. van de onderlinge samenwer king. In het gewijzigde Kon. Besluit Arbeidsverhoudingen kan men de duidelijkste aan wijzingen aantreffen, dat werkgever en werknemer wor den beschouwd als gelijkwaar dige comparanten van de ioonovereenkomst (het con tract van samenwerking). De werkgever wordt tevens als een werknemer beschouwd nJ. zijn werk bestaat in leiding geven. Met alle middelen d'ient een ieder te worden dui delijk gemaakt, dat. elke ar beid belangrijk is en dient te worden gerespecteerd. Er èijn teekenen, die er op wijzen, dat in Nederland een vernieuwingsproces bezig is zich te ontwikkelen. Deze tee- kennen zijn inderdaad nog moei lijk te onderkennen, doch kun nen worden aangevoeld, het geen vertrouwen wekt voor de toekomst. Alvorens dit artikel te be sluiten zou ik U gaarne willen opwekken tot een naarstig ge wetensonderzoek. Ent gewe tensonderzoek zai zonder twij fel leiden tot minder gekanker en hetuitvechten van buren ruzies en opwekken tot een grooter verantwoordelijkheids, besef tegenover de gemeen schap. Een grooter verant woordelijkheidsbesef tegenover de gemeenschap zal tot gevolg hebben .dat de arbeidsschuw heid afneemt, zoodat men zich geroepen voelt zich volledig ten Wij kunnen doelbewust zijn, want er wordt ernst gemaakt met een nieuw Nederland, het Nederland van 1945. W. J. J. DE MURALT. Het Algemeen Secretariaat van de Studenten-Contact groep te Eindhoven is van adres veranderd. Het is thans gevestigd: Stratumseind 49, Eindhoven, De Sectie Voorlichting van het Militair Gezag deelt mede: Bij K. B. van 2 November 1944 Staatsblad Nr. E 136 is een belangrijke wijziging ge bracht in art. 6 van het Bui tengewoon Besluit Arbeidsver houdingen. Van nu af aan be hoeft niet meer de toestem ming van het Gewestelijk Ar beidsbureau te worden ge- .vraagd voor het ontslag vgn hen, die „zich gedurende de vijandelijke bezetting van het Rijk in Europa hetzij als lid, begunstiger of anderszins aan gesloten hebben of aangesloten zijn gebleven bij de Nationaal So'cialistische Beweging der Nederlanden of eenig daaraan verwante of andere nationaal- socialistische of fascistische organisatie of instelling, voor deze Beweging of een zoodani ge instelling werkzaam is ge weest, dan wel haar propagan da heeft bevorderd of ver spreid". Een dergelijk verle den wordt beschouwd als een dringende reden voor ontslag. Voorts is de Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau verplicht, toestemming tot ontslag van een werknemer te vérleenen, indien hem blijkt dat de werknemer zich tijdens de bezetting zoo onvaderlands heeft gedragen, dat van den werkgever redelijkerwijze niet kan worden gevergd, de dienstbetrekking te laten voortduren. Het belang van de onderneming en dat van de overige werknemers in het be. drijf mag daarbij mede in aan merking worden genomen. In de beide genoemde geval len behoeft de termijn voor opzegging niet in acht te worden genomen en is de werkgever geen schadeloos stelling verschuldigd. De bedoeling is duidelijk: of een werknemer zich onvader lands heeft gedragen, staat ter beoordeeling van den Direc teur van het Gewestelijk Ar beidsbureau (met beroep voor den werkgever op den Rijksbe middelaar). De onvaderland lievende houding van cie N.S.B.-ers behoeft het Ar beidsbureau niet uitdrukkelijk vast te stellen: zij spreekt vanzelf. Daarom is voor het ontslag van den N.S.B.-er- werknemer de toestemming van het Gewestelijk Arbeids bureau niet vereischt. Gelijk gezegd, wordt met den N.S.B.- er gelijkgesteld hij, die voor de N.S.B. of een andere fas cistische instantie is werk zaam geweest of haar propa ganda heeft bevorderd of ver spreid. De werkgever mag dus in eerste instntie zelf beoordee- len, of de werknemer onder de categorie der N.S.B.-suppof- ters valt, niet., of hij géén N.S.B.-er zijnde, zich onvader- lands heeft gedragen. Hij doet dit evenwel op eigen risico: daarom zal hij goed doen, in twijfelgevallen het advies van een advocaat in te winnen, want ook de arbeider beschikt zijnerzijds over meerdere rechtsmiddelen, die hem tegen de gevolgen van een ongemoti veerd ontslag beschermen. En de nieuwe bepaling geeft den werkgevers, dié een bepaalden arbeider „niet lusten" aller minst een kans. dezen van zich of te schudden. In de eerste plaats toch kan de arbeider, die ten onrechte als N.S.B.-er is ontslagen, bij de Politie aangifte doen we gens ontslag zonder toestem ming van het Arbeidsbureau, hetgeen gestraft kan worden met 2 maanden hechtenis of 1000 boete (opzettelijk doen van valsche aangifte is echter ook weer strafbaar en wel als misdrijf). Doch bovendien kan hij, in verschillende vormen, een geldelijke vordering tegen den werkgever instellen, die zich niet steeds behoeft te beperken tot een week of een maand loon. Het kiezen van den meest gewenschten vorm is het werk van den jurist. Daarom doet de arbeider er goed aan, bij onrechtmatig ontslag ook zijnerzijds zonder verwijl een advocaat te raad plegen, oftewel zich te wenden tot een der juridische advies- bureaux, die in verschillende plaatsen door de vakbeweging zijn opgericht. OORLOGSVRIJWILLIGERS. Het Hoofd van liet Aanmel dingsbureau voor Oorlogsvrij willigers .te Middelburg maakt bekend, dat half Februari 1945 een detachement van het Korps Kon. Mariniers naar Noord- Amerika zal vertrekken. Diegenen, die zich tot heden nog NIET hebben aangemeld als Oorlogsvrijwilliger en in aanmerking wenschen te ko men voor vorenbedoeld Korps, wordt aangeraden zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk of mondeling te melden bij het Aanmeldingsbureau voor Oor logsvrijwilligers te Middelburg, Koepoortstraat 6. HOOG WATER TE VLISSINGEN. Donderdag 1 Februari 4.20 en 16.50 uur, 1.86 M. N.A.P. Vrijdag 2 Februari 4.54 en 17.25 uur, 1.80 M. -f N.A.P. Zaterdag 3 Februari 5.30 en 18.01 uur, resp. 1.71 en 1.68 M. N.A.P. Leest ons artikel van mor gen over de hulpverleening aan bezet Nederland. DE ELFDE HOOFD STAD BEVRIJD. Warschau, dat de Duitschers 23 September 1939 veroverden, is de elfde Europeesche hoofd stad, die de Geallieerde troe pen hebben bevrijd. De andere zijn: Parijs (4 jaar bezet). Brussel (4 jaar bezet). Luxemburg (4 jaar bezet). Athene (3 jaar bezet). Tirana (5 jaar bezet). Belgrado (3% jaar bezet). Borne I vijandelijke Boekarest hoofdsteden tot Sofia j ze werden, Helsinki J ingenomen. Zeven andere hoofdsteden moeten r,u nog bevrijd of ver overd worden: Praag j Oslo door den Kopenhagen i vijand bezet, Amsterdam WeeenaeP„eSt vijandelijke Berlijn j hoofdsteden. Boedapest, dat reeds voor 2/3 in Russische handen is, kan binen enkele dagen vallen. (Daily Mail). NEDEKLANDSCHE STUDENTEN NAAR AMERIKA. Amerika bereidt plannen voor om studenten uit Neder land hun studie te laten voort zetten en hun diploma's te laten behalen aan universitei ten in de Vereenigde Staten. Vooral denkt men hierbij aan de studie in de medicijnen, de volksgezondheid, het inge nieurswezen en in andere nut tige onderwerpen, die in nauw verband staan met het her stel van ons land. Et- zijn reeds verschillende aanbiedin gen voor studiebeurzen ge daan. (Anep-Aneta),

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1