DeVri je Zeeuw Prinses Beatrix uerjaart! BEATRIX-NUMMER NOG 150 K M VAN BERLIJN Het prinselijk gezin in de oorlogsjaren >enbare school voor Vooi t Gewoon Lager Ond Middelburg. Hervatting der lessen hooi voor V.G.L.O. op aandag 29 Januari, in it. school voor M.U.L.O. s Nieuwe Haven. I Verwacht worden de lee ■n van de Eerste klasse i ir. Tweede klasse om hal Alle boeken meebrengen. Het hoofd der sc voor V.G.L.O., Zeeuwsche Cursus Gemeente-Admin-strati Aanvang der lessen 2 ag 3 Februari a.s. om ur, Giststraat 13, Middell De Directe B. I. ZONNEl De Burgemeester van w ingen roept sollicitanten aar de betrekking -ran 1 MAATSCHAP r>i T,XJï- WERKSTER ij het Gemeentelijk oor Sociale Zaken. Een diploma van een s oor Maatschappelijk We ele bewijzen van Dntvangen na het n onzen geliefden er MEED SEN, onzen hartelijken bijzonder aan de gel. H.H Dokto- jRMAN, JENS, I BOONE voor de e behandeling en ioeder-Overste en het St. Joseph- oor de liefdevolle ilsmede aan den en Collega's van -ereedschap-Werk- le Kon. Mij. „De >r de laatste eer rezen. Uit aller naam, CEUSENLOOIJ. t 21, Vlissingen. WAARSCHUWING schrevenen bij de voor Ijzer en on-Ferro Metalen ouders van Ijzer Non-Ferro Meta- er hierbij op ge- de enquête-staten mber 1944, zooals rste publicatie van Rijksbureaux voor aal en Non-Ferro den gevraagd, nog II Jan. a.s. bij de ijdelijke Rijksbu- lburg of hun Bij- nnen worden inge- ingeschrevenen of ijzer en staal en etalen, die op dezen mquête-staten niet everd, zullen maat- gens het Besluit Economische De- n genomen. rn te Middelburg. gen van het Gym- 2en in het gebouw (natuurkunde-lo- insdag 30 Januari, I om 9.30, kl. II II 11 uur, kl. IV irnemend rector, I. W. FORTGENS. QERI.ANDSCHE EWERKERSBOND Vlissingen, je Dekenstraat 93. vertrouwensman- hierbij uitgenoo- voning van een ver- elke op Woensdag a.s. wordt gehou- Kievit. Badhuis- vang 7.30 uur. Allen Prinses Beatrix, de oudste telg van ons Prinselijk gezin viert heden haar verjaardag en alle Nederlanders, viaar zij zich ter wereld ook bevinden, vieren feest. In het bevrijde gebied wapperen de vlaggen en de Oranjekleur siert de borst van jong en oud. Wij zijn dankbaar dat we weer in vrijheid uiting kunnen geven aan onze aanhankelijk heid aan ons Vorstenhuis. Lang hebben we onze gevoelens moeten onderdrukken, maar Nederland en Oranje zijn in den loop onzer geschiedenis zoo samengegroeiddat geen dwang of verdrukking in staat bleek %ier een scheiding te weeg te brengen. Integendeel, de. knechting heeft onze gevoe lens niet verstikt, maar ze juist verdiept. Oranjereeds eeuwen geleden het symbool onzer vrijheid, is ook nu nog het wezenselement van ons nationaal gevoel. Als één man schaart Nederland zich om den troon en de bekende versre gels gelden ook heden nog in hun volle kracht: Eén zijn w' in vreugde en ook één zijn w' in smart. Op een dag als vandaag gaan onze gedachten ook uit naar cr.ze landge rvoten in de verdrukking. Ook boven de ri vieren houden de ware vader landers zich met het huidige nationale festijn bezig, al kan dit nu nog slechts een zaak van het hart zijn. Wij hopen, dat de volgende verjaardag van een lid van ons Vorsten huis ons in vrijheid mogen ver eenigen. Onze prinses is jarig. Wij wenschen haar persoonlijk, haar prinselijke ouders en haar koninklijke grootmoeder van harte geluk met dit blijde feit, De tijd dien wij thans beleven laat geen uitbundig vreugde betoon toe, maar dat is ook niet noodxg. Diep in ons ge moed laait de vlam onzer Oranjeliefde heftiger op. De bezetter kan onze vlag gen uit het stadsbeeld bannen; hij kan otis van de stem on zer torens berooven, onzen geest heeft hij niet kunnen temmen. Wij waren, zijn en blijven Oranjeklanten. Prinses Beatrix, onze welge meende gelukwenschen gaan naar U uit. Het ga V in het levensjaar, dat vandaag begint, goed. Wees een blijdschap voor Uw ouders en zusjes en een vreugde voor Uw volk. Dat Gods zegen op U ruste. DE STRIJD IN NEDERLAND In Limburg werd St. Odi- liënburg bevrijd. De driehoek tusschen de Roer en de Maas is vrijwel geheel van Duitschers gezui- verd. (B.B.C.) De opmarsch der Russen is, na de geweldige vorderingen die zij in de afgeloopen we ken gemaakt hebben, eenigs- zuis vertraagd. Desondanks hebben de Russen toch weer aanzienlijke vorderingen ge maakt. Ze hebben de Duil- sche grens ten O. van Berlijn overschreden en staan slechts op 150 km. van de hoofdstad. De legers van maarschalk Zhukow hebben de spoorlijn DanzigBerlijn doorgesneden bij de plaatsen Kreuz, Schön- 'anke en op een plaats ten Z. vV. van Kreuz. Deze stad is door de Russische troepen ge passeerd. Dit leger staat nu halverwege Posen-Stettin. Het leger van Zhukow vecht nu op een 200 km. breed front langs de Duitsche grens ten W., Z. en N.W. van Posen. In Oost-Pruisen naderen troepen van Rokosowski van twee zijden Koningsbergen. stad wordt hevig bet schoten. Bij de poging om in O.-Pruisen door te breken 'oor de vijand duizenden dooden. 160 Duitsche steden werden hier veroverd. Over den sector ten N.W. van Breslau gaven de Rus sen geen nadere berichten. Volgens vijandelijke mededee- lingen heeft maarschalk Ko- niew hier een bruggenhoofd van 10 km. diep bij de plaats Steinau, 50 km. van Breslau en 220 km. ten N.O. van Ber lijn. In Slowakije veroverden de Russische troepen Neumarkt, 65 km. ten Z. van Krakau. De Russen zetten hun aan vallen ten Z. van Boedapest voort. In de Hongaarsche hoofdstad worden de resten van het Duitsche leger ver der opgeruimd. Aan het geheele Oostelijk front verloren de Duitschers Zondag 203 tanks en 116 vlieg tuigen. Het front in het Westen. De wig in de Ardennen is thans een deuk in de Duit sche linies geworden. Het Amerikaansche leger en het Britsche 2e leger zijn de Roer overgestoken. Meer naar het Zuiden forceerden de gealli eerden het riviertje de Our en ze staan hier op Duitsch grondgebied. Fransche troepen bereikten een punt 1 km. van Colmar. Eerste Jaargang - Nummer 58 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69 Adm.-adres: Vlissingen, Walsïr. 58-60 Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009 Woensdag 31 Januari 1945 Uitgever: Jacq. 1e Smit. .dvertentieprijs 30 cent per regel, kbonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal 3.30. .osse nummers 5 cent. Blijdschap na verdrukking De Heer heeft eertydts synen volcke Geholpen uyt veel anext en pyn. Hy geeft ja wel een duyster woleke, Maer weer daer na schoon Sonnen-scliyn. Lof sy die Heer Die ons oock weer Geeft, na veel smert en druck, Veel segen en geluck. De Spanjaarden hadden van 9 April tot 21 Juli 1572 Rot terdam bezet gehouden en daar ,alle moortdadigheyd endc moetwille" bedreven. Toen ech. ter Lodewijk van Nassau Ber gen had veroverd en de Prins van Oranje voor Roermond verscheen, waren de Spaan- sche troepen elders noodig en trokken ze de stad uit. Geen wonder, dat de bewoners aan leiding hadden om dankbaar tc zijn. En dezen dank uitten zij in een prachtig lied waaruit de opluchting spreekt van bevrijd te zijn van het jxik der onder drukkers. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat hun lofzang ons. door de goede zorgen van den notaris van Veere. Adrin n Ve ler'\ls, is over ge1 ev rd. Imn rs ook wij verkeeren in soortge lijke omstand. gheden als dc Rotterdammers van 1572. Een knellende band hield ons omklemd en een duistere wolk verdonkerde ons land. Maar voor ons kwam de be vrijding, de verlossing uit d vernedering en ook ons vielen ..na veel smert en druck vee segen rn geluck" teH deel. Vooral op een nationalei feestdag als wij hed'n beleven gevoelen we te duidelijker het voorrecht, dat wij genieter om weer in vrijheid met alle Nederlanders ter wereld onze aanhankelijkheid aan Oranje b betuigen. Daarom zeggen wij. met d' Rotterdammers van 1572. Gomt nu met sang van soete toner En u met snarenspel verblyt: Sing op, en vult alom bcthorv e. Dat ghy van herten vrolyck syt. Reeds toen H.K.H. Prinses Juliana met Hare Kinderen Nederland verliet, was in prin cipe vastgesteld, dat Engeland voor haar Gezin slechts een tijdelijke verblijfplaats zou zijn, aangezien er rekening gehou den moest worden met de mo gelijkheid, dat ook dit land strijdtooneel zou worden. Daarom was het een uiter mate gelukkig toeval, dat de Gouverneur-Generaal van Ca nada, de Graaf van Athlone, met zijn eehtgenoote bij aan komst van Prinses Juliana ook in Engeland vertoevend, Haar uitnocdigde zich tijdelijk in Ca nada te vestigen. De Prinses, die reeds jarenlang met de Athlones bevriend was, nam deze uitnoodiging aan. In de eerste dagen van Juni 1940 kreeg de Nederlandsche kruiser „Sumatra", na moedige verdediging van den Schelde mond tegen Duitsche Stuka's naar Engeiand vertrokken, op dracht het Prinselijk Gezni naar Canada te brengen. Het in Londen verschijnende weekblad „Vrij Nederland" heeft in een interessante reeks artikelen in 1941 dezen over- „ocht beschreven: De „Sumatra" kruiste be westen de Britsche eilanden, toen de radio het bevel bracht, terstond naar een bepaalde Gngclsche haven te stoomen. Dadelijk na aankomst moest het schip stookolie bunkeren en de commandant begaf zich naar den bevelhebber van dit steunpunt, die hem de eervolle c'och verantwoordelijke op dracht verstrekte. In de avond schemering klom een kleine groep menschep de loopplank an het schip op: Prinses Ju liana, Prins Bernhard, die Bea trix op den arm droeg, Freule Feith met Irene en drie Ne derlandsche politiemannen. In de volgende bewoordingen woidt het vertrek van het schip beschreven: „Er is „voor en achter bij de trossen" gefloten, het schir gaat vertrekken. Even voordat de loopplank zal worden in gehaald, komt Prins Bernhard de kajuit uit. Op zijn arm leunt de Prinses. In de kajuit heeft hij reeds afscheid geno men van degenen, die hem zoo dierbaar zijn, maar tot het laatste toe wil toch de Prinses bij hem blijven. Zoo loopen zij langzaam naar de valreep. Prins en Prinses, hoog van ge boorte, doch beiden zoo diep en innig menschelijk in het leed van hetgeen nu komen gaat. Nooit zal één dergenen, die bij dit rustige en zoo moe dige afscheid tegenwoordig is geweest, die door zijn werk aan dek tegenwoordig heeft moeten zijn, dit oogenblik ver geten. Een laatste omhelzing, een laatste stevige handdruk, een laatste woord, dan is ook dit voorbij. Van den walkant hoort Prins Bernhard de machinetelegrafen op de hooge commandobrug weerklinken en ziet hij het avond-grauwe water aan den voet van de kade driftig "kol ken onder den zweependen slag van de schroeven. Dreigend en somber, zonder één lichtpunt aan dek, met alle patrijspoorten geblindeerd, schuift het schip van himi weg. Misschien hebben z"n oogen dat niet eens gezien..." Acht dagen na het vertrek loopt de „Sumatra", geëscor teerd door een anderen Neder- landschen oorlogsbodem, de reede van Halifax in Nieuw- Schotland aan. De Canadee- sche regeering heeft een trein voor het Prinselijk Gezin ge reed staan, doch Prinses Ju liana wil eerst den volgenden dag vertrekken, want Zij wenscht eerst afsche'd te ne men van de bemanning der twee oorlogsschepen. De equipage der „Sumatra" spreekt Zii toe. De verslagge ver van „Vrij Nederland" ver meldt den inhoud der rede niet, doch zegt, dat het een woord is „van innig geloof er. van ove. tuiging in de uitein delijke overwinning". V/ani»er de trein vertrekt holt de bemanning van den en de weduwe van een Neder kruiser spontaan het schip af, stelt zich langs de spool baan op en juicht de Prinses toe, die op het achterbalkon staat van oen laatsten wagen. Kort daarna nam H.K.H. Haar intrek in een eenvoudig landhuis in een der buitenwij ken van Ottawa. Prins Bernhard zette onder- tuschen zijn werkzaamheden in Engeland voort. Hij ontwik kelde zich tot een bekwaam piloot en werd in November 1940 benoemd tot verbindings officier tusschen het Neder landsche leger, de Koninklijke Marine en de Luchtmacht en de correspondeerende onder- deelen der Britsche strijd krachten. In het voorjaar van 1941 bezocht Z.K.H. voor het eerst Zijn Eehtgenoote. Het Prinse lijk Paar maakte bij deze ge legenheid een reis door de V.S. en werd op het Witte Huis ontvangen, terwijl Prin ses Juliana door drie Ameri kaansche Universiteiten begif tigd werd met een eeredocto raat. 2 Juli 1941 was Z.K.H. weer te Londen teruggekeerd. Hij had de terugreis over den Oceaan gemaakt in een „over gevlogen" bommenwerper. Ge durende een deel der reis trad hij als bestuurder op. Op 29 Mei 1942 werd de be noeming van Z.K.H. bekend gemaakt tot Generaal-Majoor bij de Koninklijke Landmacht en Vice-Admiraal der Konink- lrke Marine. 15 September 1942 deelde Z. K.H. het Nederlandsche volk over Radio-Oranje mede, dat in de laatste dagen van Ja nuari vermeerdering van het Prinselijk Gezin was te ver wachten. Z.K.H. voegde hier aan voor de Nederlandsche bevolking de '.uitdrukkelijke waarschuwing t<te, zich te ont houden van elke demonstratie van vreugde over de komende gebeurtenis. Om te vermijden, dat het Koninklijk Kind, als geboren in Canada, de Canadeesche nationaliteit zou verkrijgen, werd bij Besluit van Koning George VI de plaats in Ca nada waar Prinses Juliana zou bevallen, extra-territoriaal verklaard. Op 11 Januari 1943 arriveer de Z.K.H. Prins Bernard in Ottawa. 18 Januari werd H.K. H. opgenomen in het „Civic Hospital" te Ottawa, alwaar zij den volgenden dag te 7 uur des avonds het leven schonk aan een welgeschapen dochter, die den naam kreeg van Mar griet Francisca. Als peeten fungeerden: de Engelsche Ko ningin-Moeder, President Roo sevelt, de Graaf van Athlone. de Nederlandsche Koopvaardij lander, die als martelaar voor zijn land Was gestorven, doch wier naam zelfs niet aange duid kon worden. De geboorteakte werd op 20 Januari 1943 verleden ten. overstaan van den Heer G. P. Luden, Consul-Generaal der Nederlanden te Montreal, krachtens de Nederlandsche consulaire wetgeving optre dende als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Als getui gen fungeerden: Dr. F. E. H. Groenman, Nederlandsch Ge zant te Ottawa en Dr. W. van Tets, particulier secretaris van Prinses Juliana. 21 Januari hield H.M. de Koningin naar aanleiding der blijde gebeurtenis voor Radio- Oranje een rede tot het Ne derlandsche volk. In de ge heele wereld gaven Nederlan ders uiting aan hun blijdschap over het heugelijke feit. Voor de eerste maal wapperde een buitenlandsche vlag: de Neder landsche Driekleur van het Parlementsgebouw te Ottawa. Op vele schepen der Neder landsche Marine werd Zon dagsdienst gelast. De Neder landsch Hervormde Kerk te Londen hield een speciale godsdienstoefening, die door verscheidene Ministers en den Engelschen Gezant bij het Ne derlandsche Hof werd bijge woond. Te New-York werd in het Astor Hotel op 6 Februari door de Nederlandsche Kolonie een groote feestavond georga niseerd. Uit bezet Nederland werd als eerste geschenk voor de jonge Prinses een lepeltje ge zonden, waarvoor Nederland sche zilveren muntstukken het materiaal hadden verschaft. In September 1943 ontving de Koopvaardijvloot bij K.B. een blijvende herinnering aan. haar peetschap, doordat offi cieren en manschappen met uitsluiting van alle anderen, het recht verkregen tot het dragen van het zgn. „Mar grietembleem" op hun uni form. Prins Bernhard keerde 16 Maart 1943 te Londen terug en wel als mede-piloot van een bommenwerper, die bestemd was voor de Nederlandsche Marine. Het toestel was van de V.S. naar Brazilië gevlogen, waar de Prins de gast was der Braziliaansche Regeering. Vervolgens was hij den At- lantischen Oceaan overgesto ken en had Cairo, Tripolis en Algiers bezocht. In laatstge noemde plaats was Z.K.H. twee dagen te gast in het Hoofdkwartier van Generaal Eisenhower. Op 10 Juli 1944 werd Z.K.H. door den Paus in audiëntie ontvangen, (M.G.i

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1