1 H. BANNIER P. L. D. VAty .JEVERrau Redactie-adres Axelschestraat 24. Terr^ZCI» Dit Blad wordt op last van het Militair OczTg gedrukt bij de N.V. Pirma P. I. van de ,&ande. Ttmeuxen.' ABONNEMENTSPRIJS Binnen Tei neuzen f 1.50 per 3 maanden; buiten Terneuxen f 1.74 per 3 rr.aanden. Bij vooruitbetaling f 6.6Q p. jaar. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. DE MME ZEEUW DINSDAG 30 JANUARI 1945 1o Jaargang No. 20 ADVERTENTIËN: Per n>m i0 cent- per advertentie 1.50 Rubriek kleine adverteo- tiën 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent- bij regelabonnement tegen vermfndtS op aanvraag verkrijgbaar is - advertentiën uiterlijk 9 uur v verschijning. BIJ PRINSES BEATRIX 7e VERJAARDAG! Ik heb een nieuwen kalender. Elk iaar heb 'k een nieuwe, maar zóó bedoel ik het niet. Dit is een kalender, na de bevrijding, een vrije kalender. En daar staan, weer juist als vroeger, de verjaardagen op van de leden van het Koninklijk Huis. Zoo staat er dan: 31 Januari. Verjaardag H.K. H. Prinses Beatrix. En ik bemerk weer eens met innige blijdschap, dat ik vrij ben. Wij in Zeeuwsch-Vlaanderen, wij vrije Zeeuwen, wij wenschen ons jarig Prin sesje van harte geluk met haar 7en ver jaardag en wij spreken in ons hart vele wenschen uit. We hopen, Prinsesje Bea trix, dat je een prettigen verjaardag hebt en dat je iets krijgt wat je graag wilt heb ben en zoo hopen we, dat in den loop der jaren telkens veel lieve wenschèn van je in vervulling zullen gaan; dat je moogt opgroeien gezond en gezegend te midden van hen, die je lief zijn, ook te midden van ons, die je liefhebben. Wij hopen vurig, dat wij je 't volgend jaar een echt Hol- landsch cadeau kunnen geven en dat we dat dan kunnen sturen naar je eigen thuis: 't Paleis Soestdijk. Onze Prinses wordt al 7 jaar. Wat is 't al lang geleden, maar toch is 't tegelijk of 't pas gebeurd is, dat we allemaal in spanning waren wanneer „het bericht toch komen zou. Het bleef uit en 't bleef almaar uit en er waren al fabrikanten, die bekers en bordjes hadden laten maken ter herinnering aan de geboorte. Ze waren kant en klaar met Januari er op zelfs, al leen de datum niet ingevuld. Zou alles nu overgebakken moeten worden? Maar neen, ons Prinsesje stelde niet te leur en ze hield haar intocht juist op het nippertje 31 Januari maar toch Januari. We waren allemaal vreeselijk blij, alsof 'tin de familie gebeurd was, en zoo was het ook. tWas in „onze" Koninklijke Familie gebeurd. Alom was 't feest en we tooiden ons met oranje, onze driekleur wapperde! De Oranjeboom bloeide! Nog twee verjaardagen was ze dan nog bij ons en toen was 't uit. Zoo leek 't ten minste. Er mocht in onze herinnering, en ons denken zelfs, geen Prinses van Oranje meer bestaan. Maar, hoewel bezet en onderdrukt, dat speelden de Duitschers nje.' ^Iaar! Onze gedachten waren nog altijd Nederlandsch, d.w.z, vrij, dus Oran je-gezind en Goddank, op die manier zijn we altijd vrij van vreemde smetten vrij! gebleven en meer dan vroeger dachten wij aan alles wat het Koninklijk Huis voor ons beteekende en bij elk verbod werd de liefde voor Oranje Nassau verdiept. Och, aan den buitenkarft gedroegen we ons erg braaf, veel te braaf, maar af en toe werd rtonze jeugd toch te machtig. 'Was weer 31 Januari geworden. Die heele dag had eigenlijk iets aparts; de kinderen kwamen naar school met oranje- strikken, 's morgens een paar, 's middags veel meer, groote menschen hadden een oranje-lintje, enfin we waren dwaas. s Avonds ontmoetten de jonge men schen elkaar en al gauw trokken ze met een groote groep door de straten, ouder- wetsch zingend „Oranje boven!" en „Al is ons Prinsesje nog zoo klein" en nog zoo veel meer. Maar, natuurlijk, dat liep zpo niet af. Er werd een onderzoek ingesteld. Er waren menschen wier hekje van 't zingen eeniggrins oranje was geworden èn, in plaats van blij te zijn! waren ze boos en zoo is .er voor gezorgd, dat na verhoor en nog eens verhoor, twee jongens gevangen gezet werden. Die jongens moesten alles vertellen, ook wie met oranje-verf gewerkt had, maar die jongens hebben gezwegen. Ze hebben liever hun straf uitgezeten dan anderen te verraden. Ze hebben zich er flink dood geslagen en ze hebben laten zien, dat ze voor Prinses Beatrix meer over hebben dan zingen alleen. Nadien is de verjaar dag stil verloopen. We hadden alweer wat geleerd. We wisten nu, dat, wat velen deden, door enkelen geboet moest worden, en dan liever ondergrondsch verzet en gezang. Vroeger vonden we je lief, Prinses Beatrix, maar hoe véél we van je hielden merkten we toch pas toen de Duitschers ons land binnenvielen en je gevaar liep geroofd te worden. Toen ben je op een schip gebracht en, na een gevaarlijke reis, behouden geland en naar Canada ge bracht. We hebben over alles in angst gezeten en we dankten God, toen het be- richt door de radio kwam, dat je behouden aankomst meldde. We dankten de „Suma tra en allen die er op voeren. En nu je jarig, bent, daar vet in Canada, gaan onze gedachten naar je uit. 't Sneeuwt hier en 't is hier echt winter, 't Is juist zulk weer als bij ons thuis, zeggen de Canadeezen, en ze zeggen ook, 'dat ons land hen in yeel dingen doet denken aan thuis. Gelukkig, want dan heeft'je Moeder zich ook een beetje thuis kunnen voelen. deze jaren. Maar met verlangen zien wij uit naar den tijd, dat ook 't bezette deel van ons land vrij zal zijn en ons heele land een zee van vlaggen met een heele groote oranje-wimpel is omdat onze Koninklijke familie thuis gekomen is en Nederland en Orénje weer vereenigd! MINISTER Dr. BURGER EERVOL ONTSLAGEN De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede dat door H. M. de Koningin op zijn verzoek eervol ontslag is verleend aan Dr. Burger als Minister van Binnenlandsche Zaken. Tot den tijd, dat op andere wijze in de ont stane vacature zal zijn voorzien, is met de waarneming van dit Departement belast de neer Van Boeijen, Minister van het Departe ment van Algemeene Zaken. Naar het Nederlandsch Persbureau meldt is de aanleiding tot de ontslagaanvraag van Dr. Burger een verschil van meening tusschen Dr. Burger en den Minister-President Prof Gerbrandy. Door Dr. Burger is namelijk 14 Januari 1.1. voor den zender Herrijzend Neder land, zonder voorkennis van den Minister- President, een rede gehouden, waarin hij zich 1",.vfrband met de Zuivering vergoelijkend uitliet over de collaborateurs. Prof. Gerbrandy achtte die toespraak in strijd met de door de Regeering te Londen aangenomen gedragslijn van onverzoenlijkheid tegenover hen, die met den vijand hebben samengewerkt of daaraan hulp hebben verleend. Dr. Burger stelt zich op het standpunt, dat zrjn woorden niet in strijd waren met het door de Regeering ingenomen standpunt en ver klaarde zich bereid een toelichting op het door hem gesprokene te geven. Het bleek evenwel, dat het vertrouwen tus schen den Minister-President en hein dermate is geschokt, dat dit hem aanleiding gaf ontslag- uit zijn ambt te vragen. DE BEPERKING VAN RECHTSHANDELINGEN. Bij Koninklijk "Besluit van- 9 September '.1. zijn zonder toestemming van den Minister van Justitie, aan notarissen enz. verschillende rechtshandelingen voor overdracht van vaste en onroerende goederen, effecten enz ver boden. Teneinde geen onnoodige vertraging te ver oorzaken heeft de Minister van Justitie aan gewezen als instantie, die voor het verrichten vair bedoelde rechtshandelingen waartegen Het Russische leger in de Tatiabergen rukt 65 K.M. op. Plaatsen in Sileziër-berucht door Duitsche concentratiekampen, vallen in de handen der Russen. Zóó snel is de Russische opmarsch, dat, toen Bromberg veroverd werd, de trams, gevuld' met passagiers, nog reden! Verschillende goed geoutilleerde fabrieken komen onbeschadigd in 't bezit der Russen. De vraag is of de Duitschers tijdig hun hoofdmacht hebben kunnen terugtrekken en of ze over voldoende reserves beschikken om een nieuwe linie op te bouwen. In de Russische opgave van de' Duitsche verliezen zijn niet inbegrepen de geïsoleerde Duitsche divisies. Moskou deelt dan ook jn.ee, dat pl.m. 40 van de Duitsche divisies in het Oosten buiten gevecht zjjn gesteld. "Het nieuws uit het Westen is schaarsch. Melding wordt gemaakt van een Britsche luchtaanval op Berlijn en een nieuwen aanval der Amerikanen bij St. Vith. Nader wordt gemeld, dat er aan de grenzen van Breslau wordt gevochten. Berlijn meldt, dat de waarnemende burgemeester van Bres lau, Spielhagen, wegens lafheid in het open baar is terechtgesteld. Het geheele Silezische kolenbekken van Dronowa is nu geheel in handen der Russen. De Kölnische Zeitung beschrijft den toestand, voor Duitschland als zeer ernstig. Er rest de bevolking weinig tijd en wij hebben, schrijft het blad, geen Oeral of steppen om uit te wijken. Het gevaar is geweldig.. Geallieerde luchtaanvallen werden uitge voerd op spoorwegen en bruggen, o.m. te Stuttgart en bij Keulen en achter het front in de Ardennen. In de Ardennen hebben de Amerikanen de achtervolging der Duitschers voortgezet. Zij hebben een terreinwinst van 3 K.M. gemaakt. Dinsdag. De opmarsch der Russen scheen, na de geweldige vorderingen die zij in de afge- loopen weken hebben gemaakt, eenigszins te zijn vertraagd. Dit zou geen verwondering behoeven te verwekken, daar het ieder duide lijk is, dat de aansluiting voor de aanvoeren van een leger, dat in zoo'n geweldig tempo en over groote afstanden is opgemarcheerd, bij zondere voorzieningen eischen. Ook zullen de Russen maatregelen moeten nemen mét het oog op de groepen Duitschers, die op verschil lende punten van het opmarschterrein nog zijn geïsoleerd. Ondanks dit hebben dé Russen toch weer kans gezien aanzienlijke vordefin gen te maken daan kan worden dit kan Zij; hebben gisteren de Duitsche grens be- „aa.iC6cu reikt pal ten Oosten, van Berlijn en stonden geen bezwaar behoeft te worden gemaakt, I toen nog 145 km van de Duitsche hoofdstad. vproiinnino- Iron vanlnonor, -1 TT_-i.-l.__ .-I TTüF lon-nv. unv. -A11. ryT__j? vergunning kan verleenen, de Voorzitter der Kaper van^oezicht op de notarissen en can- di^at-notarissen in elk arrondissement waar in de rechtshandeling1 moet worden verricht. De betrokkenen moeten daarvoor overlegger! de stukken betreffende de te verrichten han deling en gegevens verstrekken omtrent de daarbij betrokken personen. HERZIENING VAN SALARISSEN VAN RIJKSAMBTENAREN. De Regeeringsvoorlichtingsdienist deelt mede dat de Regeeringzich heeft beraden, dat wegens de stijging van den levensstandaard in -het bevrijde gebied van Nederland, een ver hooging van het salaris van de rijksambtenaren noodzakelijk moet worden geacht. Zij heeft in verband daarmede een verhooging van de tegenwoordige salarisschalen ontworpen. Deze zal worden onderworpen aan het oordeel van een aantal vertegenwoordigers van het rijks personeel, buiten dé Regeering. DE AMERIKAANSCHE LUCHTMACHT. Ter gelegenheid van het derde jaar van het bestaan der Amerikaansehe luchtmacht, is door den bevelhebber Spaats, in een pers conferentie meegedeeld, dat in dit tijdperk dooi de Amerikaansehe luchtmacht een half mil- lioen ton bommen op vijandelijk gebied is uit geworpen. Er warden 12.500 vijandelijke toe stellen vernield en de Amerikaansehe lucht macht zelf verloor 5000 bommenwerpers en 2500 jagers. Hij wees voorts op de resultaten van de bomaanvallen op Duitschland voor het verloop van den oorlog. Als gevolg van de vernieling vafn een aantalolie-installaties is de produc tie van benzine voor Duitschland aanzienlijk teruggeloopen. Ook moet worden aangenomen, dat de voorraden, zijn vernield of verbruikt en dat de nog geproduceerde benzine terstond moet worden gebruikt aan de fronten. Een ander gevolg van de luchtaanvallen is, dat een groot aantal manschappen, gelijk staande met enkele divisies, beschikbaar moe ten worden gehouden voor den luchtafweer en dus niet aan het front kunnen worden ingezet. Hij' schat dit aantal op 140 divisies. Er wer den in den zomer van 1944 1.700.000 vluchten gemaakt en de bommen konden op de aange wezen plaatsen worden gebracht, zonder te groote verliezen te lijden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. IB. B. C.) Zaterdag. Onverdeeld gunstig is het nieuws uit het Oosten. Maarschalk Osorof bereikt de Golf van Dantzig. Oost-Pruisen is nu geheel afgesneden. Belangrijke Duitsche steunpunten als Altenburg, Nordenburg en Lötzen, in Rus sische handen. 250.000 man Duitsche troepen zijn geïsoleerd. In. Silezië is de belangrijke industriestad Hindenburg door Maarschalk Konief genomen. De Russen trekken om Po3en heen en staan op slechts 35 K.M. van de gouw Brandenburg, waarin Berlijn is gelegen. GrootelDuitsche verliezen. Moskou deelt mede. dat in de eerste 14 dagen van het offensief de Duitsche verliezen bedroegen 295.000 dooden en gewonden en 86.000 gevangenen. Duizenden zware en lichte kanonnen en voertuigen zijn buitgemaakt. Troepenverplaatsingen van Westen naar Oosten. Om den toestand het hoofd te kunnen bieden worden troepen aan 't Westelijk front ont trokken en naar 't Oosten vervoerd. Voor zoo ver weersomstandigheden 't toelaten, worden deze troepentreinen door Geallieerde vlieg tuigen aangevallen. In het Westen vorderen de Britten in de richting Roermond. Zondag en Maandag. Russisch offensief be ll,?,11'1!.. onverminderd haar kracht. In Opper- Silezie Kattowitz en Beuthen veroverd. In Oostzee-giebied is Memel bezet. Het leger van maarschalk Zoekof vecht op een 200 km breed front tangs de Duitsche grens ten Westen en ten Zuidwesten van Posen. Ten Noordwesten is Creutz bereikt en volgens Duitsche berichten zou die stad al gepasseerd zijn. Daar zijn de Russen dan nog slechts 125 km van de Duitsche havenstad Stettin verwijderd. Zoowel de troepen van generaal Zoekof als die van generaal Rokosofski rukken op in de richting van Dantzig. Koningsbergen is ge heel omsingeld. Voorts wer<? gemeld, dat de Russen reeds een bruggehoofd zouden hebben gevestigd ten Westen van de rivier de Oder, n.l. bij de plaats S te man op 50 K.M. ten Noorwesten van Breslau en 220 K.M. ten Zuidoosten van Berlijn. Volgens het Duitsche legerbericht van gis teren zou Schneidemühl door de Russen om singeld zijn. Voorts werd gisteravond nog gemeld, dat de Duitschers slechts een klein gebied bezet hou den ten Zuiden van Roermond, bij Vlodrop. Meer naar het Zuiden zijn de Amerikanen ge vorderd op 15 km ten Noordoosten van St. Vith. De Fransche troepen bereikten een punt op minder dan 1 km afstand van Colmar. In den laten avond van Maandag maakte Stalin bij dagorder bekend, dat een Russisch leger m Tsjechoslowakije de stad 'Novisark hebben veroverd, 60 km ten Zuiden van 'Krakau. Bij een verdere dagorder heeft maarschalk Stalin medegedeeld, dat de Russen ten Noord westen van Posen de Duitsche grens hebben overschreden en op een front van 45 km 25 km daar binnen waren gevorderd, tot op 150 km van Berlijn. De Russen hebben den spoorweg tusschen Berlijn en Dantzig op 3 plaatsen overschreden en hebben ook den autoweg van Posen naar Stettin voor een deel in handen. Een Russische af deeling rukt langs de Weichsel op naar Stettin en Elbing. Ondertusschen schijnt in Duitschfend de spanning te stjjgen. De Köln. Zeitung schreef gisteren, dat de volgende 8 dagen voor den oorlog wel eens 'beslissend zouden kunnen zijn. De troepen van geperaal Patton bereikten voor de eerste maal Duitsch gebied 7 km ten Noorden van St. Vith en veroverden daar Boedingen. THE WAR DEPARTMENT REGRETS (Naar een artikel uit Coronet van Sept. j.l.j 't Ministerie van Oorlog deelt met leed wezen meeVoor 't Ministerie van Oorlog en Marine zijn er weinig dingen te midden van alles wat menschen bezighoudt, zoo belang rijk als 't nauwkeurig snel en zorgvuldig mee- deelen van boodschappen die, gericht tot de verwanten, hun dierbkren in 't leger, op de vloot of bij de luchtmacht betreffen. Toen Canada in den oorlog kwam, werd Western Union 't zoo goed als officieele bureau dat zorg zou dragen voor 't distri- bueeren van die 'berichten, welke voor de familie van den betreffenden man van veel grooter direct„belang zijn dan de opkomst en ondergang van een geheel volk. Men Was 't er roerend over eens, dat met al die droeve boodschappen zoo gehandeld zou worden als was 't een boodschdp voor de eigen familie en zóó dat de eerste schok zooveel mogelijk verzacht werd. 'En-bij deze voornaamste regels zijn er, dooi ervaring geleerd, nog verscheidene toegevoegd. Men had bijvoorbeeld al spoedig de ervaring "Opgedaan, dat 't brengen van zulk een droe vig bericht', 's avonds laat, de menschen wak ker hield in 't eerste hevige verdriet, dat he a even goed nog tot den volgenden morgen had kunnen gespaard blijven. Zoo werd beslist, dat geen doodsberichten gebracht zouden wor den tusschen 10 uur 's avonds en 7 uur 's mor gens. Al 't mogelijke moet worden gedaan wat ge- i worden m deze opdracht aan alle boodschaü" pers: Gij kunt uw steentje bijdragen hTrfeST gen en verlichten van de smart d5or mieter waarop ge uw werk doet. manier Breng elk doodsbericht met zooveel zore- over, die je zoudt willen dat besteed zulk een droevig bericht voor ulJelf'? rÏ richt moet steeds in briefvorm worden bracht nooit over de post noch door de ty foon, behalve in enkele uitzonderingen. Wanneer iemand er op uit galt om een droef bericht te brengen, en de geadresseerde vS1 wm<;er op-'fc opgegeven adres, dan moet Washington uitzoeken of er soms een vergissing gemaakt is bij 't overseinen. Zoo met dan wordt een 2e en een 3e boodschapper uitgezonden, uit de overweging, dat de eene mensch over meer hulpbronnen weet te be schikken als de andere. Er kwam een bericht op de Los Angelos- af deeling, gericht tot de moeder van een para trooper, die in Italië gesneuveld was. De moeder was. verhuisd en alle pogingen om haar op te sporen liepen op niets uit. Toch werd doorgezocht. Een van de menschen gaf een inlichting en 't bleek toen, dat deze man zelf een boodschapper geweest was voor Western Union. Zoo had men een draadje gevonden dat tot zijn moeder leidde. Wanneer iemand voor wie een doodsbericht bestemd is, heelemaal niet te vinden is, pro- beerjt men 't nog eens met adverteeren en menigmaal blijkt dan, dat menschen, die anders niet zouden reageeren, zeer actief aan wijzingen komen geven, omdat 't bericht gaat over een oorlogsslachtoffer. Ieder bericht is voorzien van 2 roode sterren aan de voorzijde van de enveloppe, wat betee- kent, dat de brenger een ontvangstbewijs moet hebben, 't Is dus verboden dezen brief onder de deur te schuiven als er niemand,thuis is, of hem in de brievenbus te werpen. Dan moet hij een briefje achter laten, waarin hij mee deelt dat er eèn bericht is en de brief weer mee nemen naar 't bureau. Meestal wordt men na zoo'n briefje opgebeld en dan vraagt men onveranderd altijd weer of men t tele gram voor wil lezen. In den regel wordt dat niet gedaan. Doch er zijn uitzonderingen. Op zekeren dag belde een vrouw 't bureau in Hollywood op in antwoord op een briefje dat bij haar achtergelaten was. Zij maakte zich zelf bekend als de grootmoeder van een jon gen uit dat gezin, die onder dienst was en al eerder als vermist opgegeven—was. Zij ver moedde dat dit 2e telegram hun ergste vrees bevestigen zou en ze stond er op, dat 't haar zou worden voorgelezen door de telefoon. „Vóór mijn dochter thuis komt''. „Ik kan 't verdragen, zij niet" zei ze. Haar stem was vast. „Is hij dood?" De vrouw op 't kantoor van Western Union, die dé telefoon bediende, aarzelde. Zij kende persoonlijk den schok van zulk een verdriet. „Bent u alleen"? infor meerde ze. „Ja, maar voor mij hoeft u niet bang te zijn". Toen vertelde ze de grootmoeder: 't zoo voorzichtig mogelijk. „U zult over hem nooit meer in angst hoeven te zitten". Zoo komt 't natuurlijk ook voor dat er van den regel, 's avonds laat" géén' herichfrneer te brengen, afgeweken wordt. Niet alle be richten, die betrekking hebben op oorlogs ongevallen, brengen slecht nieuws. Laat in den avond kwam er een boodschap op 't kan toor te Hollywood, dat aan een moeder mee deelde, dat haar zoon in Duitsche krijgsge vangenschap was. De. staf kon nagaan dat er reeds eerder een boodschap naar die moe der was gebracht met „vermist" en zoo oor deelde ze dat deze boodschap een verlichting, zou beteekenen. 't Was al over 11 toen. de boodschapper er op uitging. De moeder, die in een vliegtuigfabriek werkte, was al naar bed, maar schreide tranen van dankbaarheid toen ze wakker gemaakt werd en 't nieuws hoorde, dat haar zoon leefde. De manier, waarop een doodsbericht meegedeeld wordt aan de familie, hangt vanzelfsprekend voor een grejpt gedeelte af van den boodschapper,? die verondersteld wordt een groote dosis tact en meeleven te bezitten. Een moeder uit Hollywood, die 't bericht ontving dat haar zoon gesneuveld was, frommelde 't telegram in haar hand in elkaar en zei, langs den bood schapper in de verte turend: ,.Als 't mijn zoon niet geweest was, dan was 't de zoon van een andere moeder". Volgens verschillende boodschappers nemen de oorlogsbruidjes 't gemakkelijkst op, doch dikwijls is 't verdriet hier ook te diep en te groot voor een uitbarsting. Een-jong vrouw tje stond eenige oogenblikken totaal beduusd, nadat ze 't noodlottig telegram gelezen had, daarna vroeg ze rustig of de boodschapper 'j haar even wilde brengen naar haar moeder, die vlakbij woonde. Meestal worden ook door Western Union de vrouwen 't meest ontzien en toch zijn 't de mannen, die bij zulk een doodsbericht 't meest verslagen zijn. Typisch was de reactie van een broeder van een gesneuvelde, die bleek werd en heftig begon te beven toen hij; het bericht in ontvangst nam. De boodschapper vroeg hem voor zijn moeder te willen zorgen, die uit een achterkamer naar voren kwam, maar tenslotte was 't de moeder, die zorgde voor den jongen. Wanneer een man slecht nieuws krijgt, zoo zeggen de boodschappers, dan richt hij zich naar een vrouw om steun. Op 't oogenblik dat een vader door 't raam de 2 roode sterren op de enveloppe, ztetj roept hij om moeder, al is dan die moeder zijn eigen vrouw. 't Werk vraagt heel veel tact van de bood schappers en daarom is 't ook goed, dat oudere mannen die taak op zicilï genomen hebben, in plaats van de jongeren, die dienst namen of in de fabrieken gingen werken, en zij kwijten zch uitstekend van hun .grim mige^' taak. Ze worden „koeriers" genoemd, dragen geen uniformen en er zijn er zelfs bij die ouder zijn dan 70 jaar. 't Zijn gedeeltelik gepensionneerden, anderdeels menschen die na hun werktijd enkele Uren per dag daaraan wijden willen, om toch ook op deze wijze aan den gemeenschappelijken strijd mee te helpen. De meesten van hen hebben zoons en klein zoons in den oorlog, 't Is mogelijk, dat deze mannen niet meer zoo hard loopen, doch de gemeenschap waardeert hun rijpe ervaring als iets dat even belangrijk is als snelheid Een van de koeriers zeide: „Wanneer de menschen deze berichten lezen, komt er een uitdrukking in hun oogen, die mij ver volgt nadat ik terug ben op 't kantoor". Zoo wordt 't droevigste werk van 't/thuisfront ge daan door oudere mannen, dip <P boodschap pen met de roode sterren ov4W*®n£«n aan de dierbaren van hen die yp fn vielen

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1