DeVri je Zeeuw DeVriie Zeeuw Oost Pruisen vrijwel geïsoleerd Ongekend snelle stormloop der Russische legers Zuiveringsproblemen I,J nET VERTREK ONZER OORLOGSVRIJWILLIGERS. „En het geschiedde, terwijl Mazes zijn hand ophief, zoo uas Israël de sterkste". Exodus 17 11a. Het is met ontroering, dat brij van hen afscheid nemen, (lie den roep van het vadgr- nd hebben gehoord, een va llei land in nood. Niet zonder zorg zien we en gaan, doch niet zoo zeer >m de gevaren, welke' den sol daat bedreigen als wel de sol- laten Christi. Want daartoe (rijn zij bovenal geroepen: goe de krijgsknechten van Jezrts Christus te zijn. Leven be- toekent immers strijd! Ook in het hoofdstuk, waaraan bovengenoemd tekstwoord is [ontleend, is sprake van strijd |Er is oorlog tusschen het volk Israël en een van de roofzuch- I tige volksstammen van de I woestijn. 1 Jozua stort zich met zijn kdapperen op den opdringenden .vijand. Voo golft de verbitter de strijd op en neer. Dit is voor ons meer dan al leen maar een boeiend ver- al uit het Oude Testament fe-spjesrelt Ijgt. f»r» Eerste Jaargang - Nummer 53 Verantw. Hoofdred.: drs. II. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, W'alstr. 58-60, Telefoonniunmer 10, nó, 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Zaterdag 27 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Januari. Middelburg. Doopsgez. Gem. 10.15 mej. dr. A. H. A. Bak ker. Geref. Kerk (H. V.) 10 L.c.p.l. W. A. Duijs v. d. Prin ses Irene Brigade. Geref. Gem., Segeerstr., 9.30 en 2 'eesdienst. Ev. Luth. Kelk 10 ds. Nolte. 11.30 geen Zondags-, school wegens Eng. dienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.80 prof. Wisse Leger des Heils, Hoogrstr. 20, 10 en 4 adj. G. Kooistra. Ned. Herv. Gem. 9.30 Oostkerk clr. W. H. Bee- kenkamn. jeugddienst,, koor- LUCHTAANVALLEN OP BEZET NEDERLAND. In Limburg maken de En- gelschen, na de verovering van Maasbracht, St. Joost en Heinsberg, goede vorde ringen. Ze staan op 5 km. van Roermond. In den drie hoek tusschen Maas en Roer werden verscheidene dorpen veroverd. rivier de Moder teruggewor pen. Tusschen Straatsburg en Colmar rukt het Fransche le ger verder op. Ten Noorden yan Miilhausen werd een ster ke Duitsche formatie omsin geld. Ten N. van St. Vith valt de geallieercje luchtmacht nog on ophoudelijk de Duitsche voer tuigen aan. In Luxemburg vorderen de Amerikanen op een breed Tï'O T~Vi-f- ~l. - ,t ii LAATSTE BERICHTEN. Minister Burger is, naar aan- eiding van zijn radiorede, vaarop wij in ons blad van 24 a lan. critiek hebben geleverd, in conflict gekomen met den Minister-President. In verband liermede heeft hij bij H.M. do Komngin zijn ontslag ingediend. Het Nederlandsehe leger zal niet meer als vóór 1940 een nationaal leger zijn, maar deel uitmaken van een continentaal leger. Majoor Van Wijk op den afscheidsavond der MiddSl- burgsche oorlogsvrijwilligers. BEKENDMAKING VAN HET CENTRAALTRANSPORT- BUREAU. De regeering zal een aantal vrachtauto's ter beschikking stellen van het Civiele Ver keer. Belanghebbenden kunnen aanvragen om toewijzing van een zoodanigen vrachtauto richten tot den Rijksinspecteur van het Verkeer in hun A. VOLMEK, ,-ensmlddelenbedrjjf, cpark 14 Vlissingen, r telefonisch te bereiken onder no. 311. M. ARENDSE eturenhandel, Souburg, lijk: Paspoortstraat 12 (Gesloten huis). HEROPEND ndel D. GOETHEER. i adres: loos ie Buskenstraat 67, Vlissingen. HEROPENING GEBR. BISCHOFF lagmoro-en 24 Jan. 10 u. .and: WALSTRAAT 15, fieuwstraat, Vlissingen. telefonisch te bereiken onder no. 756 P. DE JONGE >t- en Detailhandel in Tabaksartikelen, itraat 59 Vlissingen. pperszaak van P. J. PIHL Jacob Catsstraat 14 is verplaatst naar nstraat 37. Middelbnrg. 1. M. DE NOOYER raat 18 Vlissingen» er telefon'soh te bereiken onder No. 48. Woensdag 24 Januari geregeld Vleeschwaren gbaar H. AOPMELS, estraat 19, Vlissingen. racueerden kunnen zich inschrijven bij Steenko- idei F. VVIBAUT Zn. tijdelijk: Kantoor Neder). Maatschappij, Coos je nstraat 59, Vlissingen. nd van 912 uur. Code 8—7008. TE NEDERLANDSCHE ÏÏRZEKERINGS-MIJ. isd van Molenwater 3 naar aardstraat 3. Middelburg P. H GEERS. e nog niet zijn bezocht, en hun adres aldaar op 'en. juist ontvingen wij een tie BONTMANTELS. Geheel nieuwe modellen. Royale uitvoering. Prachtig materiaal. OEDVOLK v/h. BOBBE Uw ""tlehuis! e Buskenstraat 63, ngen. MS*»- Naar aanleiding van de Ra diorede van Minister Burger, uitgesproken op Zaterdag 12 Januari 1945, besloot de Ge meenschap van Oud Illegale Werkers Nederland onder staand schrijven in de bladen te publiceeren: Door Minister Burger wordt gesteld, dat het zuiveringspro bleem tengevolge var het Ne derlandsehe karakter in begin sel een uitermate eenvoudig vraagstuk blijkt. Het is een vraagstuk van recht, het vin den n.I. van de juiste maatre gelen tegenover hen, die in tij den van nood het Nederland sehe volk in den steek gelaten hebben, ja zelfs zich tegen dit volk gekeerd hebben. Daar heeft, gelooven wij. Zijne Excellentie gelijk in: hét is ten eerste een kwestie van recht, en ten tweede betreft het allen, die ons volk in tijden van nood in den steek gelaten hebben. Het is een Irwestie van recht, d.w.z. ieder krijgt het zijr.e. Dit uit te maken is niet in alle ge vallen eenvoudig, en al zijn wh het met Zijne Excellentie volkomen eens, dat er haast, groote haast is, omdat het wan trouwen in de overheid en on der elkaar eer groeit dan af neemt het is zonder meer onjuist te zeggen, dat zuive ring een kwestie van enkele weken is, en nog onjuister te zeggen dat, waar het langer duurt, men het „kennelijk ver keerd doet, en onder den naam „zuivering" dan dingen gedaan worden, die daarmede niets te maken hebben." De ervaring leert, dat juist zij, die op verantwoordelijke possen in het staatkundig en maatschappelijk leven staan, vaak door hun gedrag en le venshouding het vertrouwen verloren hebben van hen, wien zij leiding en voorbeeld te ge ven hadden. Ja, naarmate de verantwoordelijkheid grooter hun positie liooger is." stijgt ook de argwaan. Hooge hoo rnen vangen nu eenmaal veel wind, en het volk verwachtte in oorlogstijd van zijn leiders voorlichting bij het zoeken haar het juiste standpunt en steun en stijving in zijn eens gekozen, vaak moeizaam ver kregen, levenshouding. Wee den leiders, op wie het volk in oorlogstijd niet heeft Kunnen bouwen Het volk aan- vaardtgeloof ons, Excellen tie, het is zoo voor de toe komst hun leiding ook niet En dit onverschillig of het IV'W™ in den staat of in de lab iek, in de bonden of ver- Het volk wil slechts leiding ontvangen, na dezen barren en harden nood, van lieden van een hoog moreel peil, practische be kwaamheid en intellectueele begaafdheid. Het wil mannen boven zich gesteld zien, geeste lijk uitstekend en van een sterk karakter, menschen, die eigen belang of belang van eigen groep, secte of klasse, volko men weten achter té stellen bij het algemeen, belang. De onder gezag geplaatste mensch wil garanties, dat de gezagsdrager het belang der onderdanen en dè.t alleen dient. Het volk is critisch gewor den. Het onderwerpt zijn lei ders thans onbarmhartig aan zijn oordeel. En het volk oor deelt scherp. Gij zegt. Excellen tie, dat de vraag of iemand in zijn houding van verzet tegen over den vijand van meer of minder moed heeft blijk gege ven, voor 't vraagstuk der zui vering van geen enkele betee- kenis is. Gij vergist U, en Gij vergist U zeer. Het volk aan vaardt geen leiding van lieden, van wie 't. uit hoofde der ver antwoordelijke positie, welke zij innemen, verwacht mocht en moest worden, dat zij op juiste wijze hun standpunt kon den bepalen ten opzichte v?n den bezetter, maar die daarin gefaald hebben. Nog minder aanvaardt het de leiding van hen, die den zedelijken moed misten om het juiste gekozen standpunt door te voeren. Gij zegt, Excellentie, dat nauwelijks ook van beteekenis is de vraag, of goedwillende en goedbedoelende Nederlanders van tijd tot tijd wel geslaagd zijn in het vinden van de juiste houding tegenover den 'vijand en mede door hen zelf betreur de fouten hebben begaan. Maar vergeet dan niet, Excellentie, dat er zaken zijn, waarin slechts één houding mogelijk was: die van verzet, verzet, hard en meedoogenloos verzet, wat ook de gevolgen ervan zou den zijn. Luidt zoo niet de tekst der Regeeringsverklaring 1937 ten aanzien van het werken ran het oorlogspotentieel van den vijand? En zien wij niet. dat tien- en tientallen burge meesters en fabrikanten zich ten aanzien van Arbeitseinsatz verbergen achter de inciden- teele goede daden, die zij heb ben verricht, om zich te dek ken tegenover de aanklacht dat zij meewerkten aan de vergroo ting van Duitschlands oorlogs potentieel. Het volk duldt hier geen kiekeboe. Het wil zuive ring zuivering door en door, en allereerst van hen, die lei ding gegeven hebben of althans moesten geven in het verzet tegen den vijand. terste Jaargang - Nummer 54 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69 Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60 Middelburg: Rouaansche Kaai 39. Woensdag 24 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Losse nummers 5 cent. Het is onjuist te zeggen, dat, 2é>o gezien, ons volk uit helden zou moeten bestaan. Geenszins: Maar wie in de toekomst de leiding wil houden, die hij in het verleden had, moet tenminste een kerel zijn. Geen bangerik, geen draaitol, geen profiteur, geen man die de politiek tot proefterrein van zijn ambities maakt. 'Wie dat is, is „fout". En dan zijn wij het met U eens, Excel lentie: „Wanneer voor hen, die zoo gezien „fout" zijn geweest, het recht zijn loop heeft gehad, dan is het zui- veringsvraagstuk ten einde". Doch niet eerder al duurt het meer dan enkele weken! En nu practisch! Meent Gij, Excellentie, dat het volk een zuivering aan vaardt geleid en doorgevoerd door lieden of commissies, die naar bovenstaande normen zelf eerst gezuiverd zouden moeten worden? Nooit! Er zal wantrouwen blijven t.a.v. elk orgaan of apparaat, dat geoordeeld is door perso nen. die zelve wellicht nog ge oordeeld d'enen te worden. Meent Gij, dat het volk tot rust komt, als het zelve gezuiverd wordt door een politie-orgaan, waarvan niet vaststaat of het zelf wel zuiver is. Het zuive rend orgaan hebbe zelve ver trouwen: de leden der zuive ringscommissies moeten volko men onbesproken zijn, mannen van karakter en inzicht, man nen, op wie het volk in den oorlog kon bouwen en nu wil bouwen. Geen zuivering ook van over heidsinstanties door lieden uit eigen kring. Men kan en mag nu eenmaal van geen onderge schikte verlangen, dat hij zich bij hoogere collega's over de algemeene leiding beklaagt. De mensch blijft mênsch. Geeft de klacht geen aanleiding tot schorsing of ontslag, dan heeft de klager terecht n terugslag op zijn loopbaan te verwach ten. Öok is het onjuist, dat de mindere over den meerdere oordeelt: te vaak heeft de min dere als uitvoerder gestaan van een opdracht van den meer dere. Hoé zal h(j de opdracht naar juiste normen kunnen be- oordeelen, die hij zelve heeft uitgevoerd? De ervaring leert, dat zoo de eene hand graag de andere wascht: „Dek jij mij, ik dek jou". Men legge de'zui vering in handen van lieden, van wie de meesten boven en buiten het te zuiveren orgaan staande, zelf zich een objectief oordeel kunnen vormen over de gedragingen der te zuiveren or ganen. De onbesprokenen uit die organen kunnen, als des kundigen, toegevoegd worden om de zuiveraars een juist in zicht te geven in de verhoudin gen binnen het orgaan. Is niet de Rechterlijke Macht ook vol komen zelfstandig en wordt deze zelfstandigheid niet als een hoog rechtsgoed geroemd? Is zuivering dan geen vorm van rechtsbedeeling? Excellentie, Gij zult het ons ten goede moeten houden, maar Uw opvattingen over zui vering verschillen toch wel he melsbreed van de onze. Naar wie luistert Gij Toch niet al leen naar menschen, die uit eigenbelang of zelfbehoud U hun gedachten influisteren Wij hebben onze ooren te luis teren gelegd bij het volk, de eenvoudigen, de eerlijken, ar beiders en boeren, illegalen en goedmoedige burgers. Uw rede helpt niet het vertrouwen in de Regeering te verstevigen. Slechts zij die zuivering te duchten hebben, applaudisee- ren. Pas op voor de fout, die Uw Collega maakte: Hij decreteer de, dat wij in het bevrijde ge bied de phase waren ingegaan van terugkeer naar de normale functicnneering van het poli- tie-apparaat en dit ten aanzien van een taak, waarin het er varing mist: de politieke re cherche. Meent Gij, en meent Uw Collega, dat het probleem daarmede is opgelost? Waarachtig niet! Het broeit en smeult, en er is onrust over al. Bedrieg Uzelven niet. Geef ruimte aan ons volk om tot zuivering over te gaan. Geef armslag aan het appa raat, wiens specifieke taak het 'S om tijdens den staat van be leg de orde en rust te handha ven,: het Militair Gezag. Dit staat niet 8 an den top der amb telijke hiërarchie, geen functi- onnarissen behoeven deze ge zagdragers naar de oogen te zien. Het staat vrij t.o.v. het Volk, en draagt een eigen ver antwoordelijkheid. De keuze der functionnarissen blijkt een gelukkige te zijn: het volk stelt er vertrouwen' in. Hoe is het toch mogelijk, dat het Militair Gezag niet die be voegdheden schijnt te hebben, die het naar aller begrippen in een staat van beleg moet heb ben Welke invloeden doorkrui sen toch steeds dit gezag? Ons volk wenscht hierover zeker heid! Het heeft te lang in on zekerheid geleefd om nu nog dergelijke fundamenteele onze kerheden te kunnen dulden. En het heeft te veel geleden om nu nog te kunnen verdragen, dat op zijn gekromden rug een machtsstrijd wordt uitgevoch ten. We staan nog te dicht bij het vuur! En we willen leiding, sterke leiding. Leiding van mannen, geko zen om hun standvastig Chris telijk geloof en gezond en on feilbaar oordeel, met een ge voel voor wat practisch en bil lijk is; eerlijk tegenover zich zelf in alle omstandigheden; met zuivere en vaste beginse len, in staat om sterke en eer lijke voorstellen te doen; man nen, vooral geschikt om het gezag in te roepen, dat voort vloeit uit hun vlekkeloos ge weten en dat helder van hen uitstraalt, om leiders en aan voerders te zijn, vooral in tij den, wanneer de c. rukkende noo- den van het oogenblik den ont- vankelijken geest van het volk op overweldigende wijze beroe ren, en het gemakkelijker op een dwaalspoor kan worden ge bracht en verloren kan gaan; mannen die in hartstochtelijke tijden van overgang, vertroe beld door elkaar bestrijdende politieke programma's, zich dubbel verplicht voelen het volk en den staat het geestelijk tegengif toe te dienen van een zuivere visie en volniaakte naastenliefde, van een volko men onpartijdige rechtsspraak en aldus van een wil tot na- DUITSCHE PARACHUTISTEN IN LIMBURG. In Limburg hebben de Duitschers parachutisten neergelaten, met het doel den opmarsch der Britsche troe pen ten W. van de Roer te vertragen. De Engelsche troepen moesten zelfs vlam menwerpers gebruiken om deze parachutisten te vernie tigen. Ook in den Canadee- schen sector bij Nijmegen hadden gevechten plaats. Het schijnt dat de toestand hier weer is verscherpt. V 2-installaties in N.-Ne- derland werden door jagers aangevallen. Het 2e Britsche leger heeft op een frontbreedte van 26 km. vorderingen gemaakt ten N. van Echt en staat op één punt nog 1 km. van den weg tus schen Geilenkirehen en Heins berg. Er wordt hier hevig ge vochten. Duitsche troepen in Oost- Pruisen in den rug bedreigd. In ademlooze spanning volgt de wereld den stormloop der Russen op de Oostelijke verde digingslinie van het Duitsche rijk. De Duitschers worden noj steeds met geweldige snelheii teruggedreven van de Oostzee tot aan de Karpathen. In 5 speciale dagorders maakte Maarschalk Stalin weer mel ding van schitterende overwin ningen. De eerste dagorder be richtte den val van de Oost- Pruisische stad Insterburg (70 km. van Koningsbergen). Ver der werd medegedeeld dat in tionale eenheid en eendracht in een oprechten geest van broe derschap; mannen, wier gees telijke en zedelijke aard vol doende hecht en vruchtbaar is, die de werktuigen der demo cratie in zichzelf vinden en kunnen voortbrengen, en die weten hoe deze werkdadig in practijk te brengen. Daarom: zuivering, Excellen tie, zuivering, en wel snel, streng, rechtvaardig. De Interprovinciale verga dering van de Gemeenschap Oud Illegale Werkers in Nederland. de provincie Posen 4 groote steden werden veroverd, o.n. Alexandrdw ten W. van Lodz, Hohensalza en Labiszyn, 25 km. ten Z. van Bromberg. Op een' niet. nader genoemd punt bevinden de Russische troepen zich op slechts 240 km. van Berlijn. De 3e dagorder meldde dat de troepen van Rokossowsky Allenstein hebben veroverd; de 4e berichtte de verovering van de belangrijke stad Gnesen. Hierdoor is de spoorlijn van Posen naar Oost-Pruisen afge sneden. Het Se communiqué luidde dat Rokossowsky, die van het Zuiden Oost-Pruisen binnen dringt, 2 steden heeft veroverd en zich nu op 70 km. van de Oostzee bevindt. Dit is een di recte bedreiging voor het af snijden van Oost-Pruisen en het Silezische industriegebied van Duitschland. De bedrei ging is zeer groot. De Duit schers vechten met angst en fanatisme, maar de opmarsch der Russen is niet te stuiten. In één dag werden in dezen sector 3000 Duitschers gedood en 4000 gevangen genomen. De Duitschers zelf maakten in een bericht naar het buitenland be kend, dat de Duitsche troepen in Oost-Pruisen en Silezië ge vaar loopen te worden afge sneden. Rokossowsky heeft ook de belangrijke stad Deutsch-Eylo veroverd. Deze plaats ligt op de grens van Oost-Pruisen op den weg van Posen naar Allen stein. Laatste uren van deu strijd in de Ardennen. ingeluid. In de Ardennen is de terug tocht van het leger van Mon Rundstedt begonnen. Vooral in het Zuiden van den Ardennen- sector trekken de Duitschers zich snel terug. St. Vith wordt van 3 kanten bedreigd en is reeds door de Amerikanen tot op 3 km. genaderd. De tactische luchtmacht viel de Duitsche troepen geweldig' aan. Meer dan 1500 voertuigen werden reeds vernield. Vele spoorlijnen werden onbruikbaar gemaakt. In Luxemburg werd in één dag een vordering gemaakt van 7% km. Wiltz is gevallen. Op het front van het eerste Fransche leger woedden hevige sneeuwstormen. Hierdoor wer den de gevechten zeer bemoei- 'ükt. Van het striidtooneel ten N. van Straatsburg is weinig füruws te berichten. (B.B.C.),

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1