Oost Pruisen vrijwel geïsoleerd Silezië in ernstig gevaar Verzet tecen den „Arbeitseinsafz" SI.J IIET VERTREK ONZER OORLOGSVRIJWILLIGERS. „En het geschiedde, terwijl Mozes zijn hand ophief, zoo was Israël de sterkste". Exodus 17 11a. Het is met ontroering, dat ■rij van hen afscheid nemen, Hie den roep van het vader land hebben gehoord, een va- Be land in nood. Niet zonder zorg zien we ..e:i gaan, doch niet zoo zeer lm de gevaren, welke den sol- Baat bedreigen als wel de sol- Haten Christi. Want daartoe feijn zij bovenal geroepen: goe ie krijgsknechten van Jezds Christus te zijn. Leven be- Iteekent immers strijd! Ook in het hoofdstuk, waaraan .«ovengenoemd tekstwoord is ontleend, is sprake van strijd. Er is oorlog tusschen het volk I Israël en een van de roofzuch- I tige volksstammen van de woestijn. Jozua stort zich met zijn i dapperen op den opdringenden I vijand, voo golft de verbitter- ldê strijd op en neer. Dit is voor ons meer dan al Been maar een boeiend ver fin ai uit het Oude Testament £f •"SPieggl.t Ret niet - -Vi" DeVri je Zeeuw Eerste Jaargang - Nummer 55 Verantw. Hoofdred.: drs. II. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Zaterdag 27 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprgs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Januari. Middelburg. Doopsgez. Gem. 10.15 mej. dr. A. H. A. Bak ker. Geref. Kerk (H. V.) 10 L.c.p.l. W. A. Duijs v. d. Prin ses Irene Brigade. Geref. Gem., Segeerstr., 9.30 en 2 leesdienst. Ev. Luth. Kerk 10 ds. Nolte. 11.30 geen Zondags-, school wegens Eng. dienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 prof. Wisse Leger des Heils, Hoogstr. 20, 10 en 4 adj. G. Kooistra. Ned. Herv. Gem. 9.30 Oostkerk dr. W. H. Bee- kenkamD, jeugddienst,Jkopr- LUCHTAANVALLEN OP BEZET NEDERLAND. In Limburg maken de En gelsehen, na de verovering van Maasbracht, St. Joost en Heinsberg, goede vorde ringen. Ze staan op 5 km. van Roermond. In den drie hoek tusschen Maas en Roer werden verscheidene dorpen veroverd, rivier de Moder teruggewor pen. Tusschen Straatsburg en Colmar rukt het Fransche le ger verder op. Ten Noorden van Mulhausen werd een ster ke Duitsche formatie omsin geld. Ten N. van St. Vith valt de "Teallieercje luchtmacht nog on ophoudelijk de Duitsche voer tuigen aan. In Luxemburg vorderen de Amerikanen op een breed f -Thoith. V- r- - J. -n r LAATSTE BERICHTEN. Minister Burger is, naar aan- eiding van zijn radiorede, vaarop wij in ons blad van 24 a Ian. critiek hebben geleverd, in conflict gekomen met den Minister-President. In verband hiermede heeft hij bij H.M. <to Koningin zijn ontslag ingediend. Het Nederlandsohe leger zal niet meer als vóór 1940 een nationaal leger zijn, maar deel uitmaken van een continentaal leger. Majoor Van Wijk op den afscheidsavond der Middëi- burgsche oorlogsvrijwilligers. BEKENDMAKING VAN HET CENTRAALTRAN SPORT- BUREAU. De regeering zal een aantal vrachtauto's ter beschikking stellen, van het Civiele Ver keer. Belanghebbenden kunnen aanvragen om toewijzing van een zoodanigen vrachtauto richten tot den Rijksinspecteur van bet Verkeer bwr* .elqke Inlichtingen- Militair Gezag te an HEDENAVOND ïg houden. iets te vorderen verschuldigd wa- waarden of zaken hadden van wijlen IETEK LOL'S, ge jende te Westka- traat A 89, en al len 3 October 1944, cht daarvan opga ten kantore van 'ERPSTRA te Mid- betalingen wegens i. hebben te doen Heeren WILLEM n. te Meliskerke of AGE Wzn. te Aag- irdt verzocht deze kantore van Nota- PSTRA te Middel iets te vorderen verschuldigd wa- waarden of zaken hadden van wijlen IOHANNES HEN- ERMEULEN, ge ïnde te Middelburg, gel 82, en aldaar 12 October 1944, cht daarvan opga ten kantore vnn ERPSTRA te Mid- OORZIENING IN SELAND. xtielhandelaren op die bij het Rijks- iu Dist ex als zoo ingeschreven. wor- Jdigd tot bijw;onlng de ring, te houden ag 25 Januari a.s., dags 11 uur, in het huis. Schuttershof rg, alwaar door het lbureau inlicht'n- worden verstrekt de voorziening van ren. ■nens het cs-Textielbureau, S. CALJOUW. rlandsche Waatsrfc ring op het Lei en Invaliditeit N.V. Gravenhage. g van lijfrenten en op polissen der EDERLANDSCIIE den af geschieden van polis tusschen ur persoonlijk aan n ten kantore vn che B~nk N.V., Kaai 17, Middal- Bij Sittard verloopt dc Britsche aanval goed. Het geheele gebied tusschen d Maas en het Julianakanaa is nu van Duitschers gezui verd. Bij Echt biedt de vij and. hevigen tegenstand. Ten N. van Nijmegen werden bij een Duitschen tegenaanval 100 man krijgsgevangen ge maakt en 200 man gedood. Het Roode Leger trekt verder. De Russische troepen, die van het Oosten en Zuiden uit opdringen, dreigen geheel Oost- Pruisen te omsingelen. Bij de gevechten om Gumbinnen sneuvelden 3000 Duitschers. In Polen werden weer 1000 plaat sen bevrijd. Koniew veroverde in het Zuiden Kreuzburg, 80 km. van Jreslau en 35 km. van de Oder. Koniew is nu al ruim 30 km. in het gebied van de Duitsche verdedigings linies doorgedrongen. Het ko len- en ijzerindustriegebied van Silezië wordt ernstig bedreigd Dit gebied is haast even be langrijk als het Ruhrbekken. Stalin heeft een waarschu wing aan de wereld gezonden, dat de Duitschers alles op al les zullen zetten om de Russi sche aanvallen te keeren. De Duitsche troepen bieden zeer hevigen tegenstand. In Oost- Pruisen staan de kanonnen naar alle zijden gekeerd om den Russischen aanval te stui ten. In Tsjecho-Slowakije be haalden de Russen nog ver dere terreinwinst. Tusschen het Balatonmeer en Boedapest werden weer Duitsche aanvallen afgeslagen. Aan het Oostelijk front wer den gisteren 177 tanks en 71 vliegtuigen vernietigd. In de Ardennen worden de Duitschers steeds verder te ruggedreven. Dc Amerikaan- sche troepen rukken op langs de lijn HouffalizeBastogne. De Duitschers trekken hier terug op de Siegfriedlinie. Het 3e Amerikaansche leger wint nog steeds terrein en is 6 km gevorderd. 307 vijandelijke voertuigen en 20 tanks werden hier vernietigd. Aan de Saar vielen de Duit schers aan ten N. van Saar- lautern. Deze aanval mislukte en de vijand werd in verwar ring teruggeslagen. In den Elzas heeft het eerste Fran sche leger zijn aanval voort gezet ten Noorden van Mül- hausen. De Duitsche tegen stand wordt hier heviger. Van Italië uit werden de olie-installaties bij Weenon en b ïume gebombardeerd. 900 zware Amerikaansche bom menwerpers vielen doelen aan i Duitschland. Ze bombar- eerden spoorwegemplacemen ten bij Stuttgart, Frankfurt en Mannheim. Ér werden slechts enkele vijandelijke toestellen waargenomen, maar deze bo den geen tegenstand. Jagers vielen doelen aan o.a. bij Eus- kirchen, ten Z. van Keulen. De wapenstilstandsvoor waarden voor Hongarije. In Hongarije zijn de wapen stilstandsvoorwaarden bekend gemaakt, aan welke dit land zich moet houden. Ze luiden als volgt: De Hongaarsche strijdkrach ten moeten worden gedemobi liseerd. Hongarije zal den oorlog aan Duitschland verklaren en met 8 divisies aan den strjjd deelnemen. In goederen moet Hongarije 300 milliosn dollar over een tijd van 6 jaar beta len. Hiervan is tweederde voor Rusland en éénderde voor Joego-Slavië en Tsjecho-Slo wakije. Alle Duitschers moeten worden geïnterneerd. De ge allieerde krijgsgevangenen die nen op vrije voeten te worden gelaten. Ale fascistische orga nisaties moeten ontbonden worden. De grensregeling van 1937 wordt van kracht. (B.B.C.) Eerste Jaargang - Nummer 53 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69 Adai.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-6(1 Middelburg: Rouaansche Kaai 39. VEERDIENST VEERE VROUWENPOLDER v.v. Al eenige weken wordt een veerdienst VeereVrouwen polder per roeiboot onderhou den, door schippers, welke te Veere geëvacueerd zijn. Voor dezen overtocht moet men in het bezit zijn van een vergunning voor hst over stroomde gebied, te verkrijgen ter" gemeente-secretarie te Vrouwenpolder en V ere. De ze vergunning wordt uitge reikt aan personen, die een geldige reisvergunning en een volgnummer hebben. Volg nummers zijn te verkrijgen b'j A de Visser, nabij den Bierdijk Vrouwenpolder en bij M. Smit Kade A 63, Veere. Er worden vervoerd perso een. fietsen en kleine partijtjes vrachtgoed, ten hoogste een karrevracht. Vertrektijd van Veere 3 uur voor hoog water te Vlis- s'ngen. Afvaart Veersdhe weg. Tijdsduur der reis plm. een •alf uur. Vertrektijd van Vrouwenpol der 2 uur voor hoog water te Vlissingen. De vereenigde schippers te Veere. DeVri je Zeeuw Dinsdag 23 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. \dvertentleprijs 30 cent per regel. Vbonnementsprijs per week 26 cent. ,osse nummers 5 cent. Radio-rede van Minister van Heuven Goedhart. De Minister van Justitie Mr. Dr. G. J. van Heuven Goedhart heeft eenige dagen geleden de volgende radioTrede gehouden: Landgenooten in de verdruk king. Toen het vannacht rondom mijn kamer in het hart van Londen stil was geworden het alledaagsche verkeersge- rucht werd door een laag mod derige sneeuw gesmoord en ik mij zoo scherp als ik het kan, indacht in Uw omstandig heden, toen vielen beneden mij met twee harde kletsen de por tieren van een auto dicht. En ik schrok. Zoo klonken voor ruim een jaar autoportieren van een SS- wagen en ik dacht aan een vlucht over een paar daken, om te glippen uit den greep van de ploerten, die zich Uw bescher mers noemen. O, ik ken ze, die sentlmen- teele sadisten, die suikeren wreedaards; ik ken ze, dat ge spuis, dat zich „Herrnvolk" belieft te noemen; ik ken ze met hun Nederlandsch opper hoofd: Seyss Inquart, den man die zijn schoolkameraad en la- teren mede-m'nister Kurt von Schuschnigg, heeft verraden en die nu in Uw midden den pot met zijn Judasloon verteert. Ik ken hem. Ik las en lees de duivelsche redevoeringen die deze O.W.-er in Uw kranten laat drukken en het recept is altijd eender: veel honing, een paar bittere pillen en een spuit venijn erbovenhéen. Veel ho ning! Als gij, landgenooten in de verdrukking, het gefleem en geteem van Herrn Re'"hskom- mwsar voor zoete koek ODeet, dan gelooft gij. dat gehoor zaamheid aan dien eerloozer schavuit U recht in het land van belofte zal doen be'anden Hoort den vogelaar fluiten! Hoort hoe hij U voor den Ar- beitseinsatz iaat ronselen met 'n beroep op alles wat in deze wereld mooi is en goed en on ontbeerlijk, op alles dat in den mond van dezen beroepsleuge naar zoo valsch klinkt als het zink van Rest van Tonningen. Wie zij vriend in koelen bloede een dolk in den rug steekt, die zou fatsoen kennen jegens doodsvijanden? Zoo was ik gisteravond, na dat dichtknallen van die auto portieren, met mijn heele hart bij U, landgenooten in de ver drukking, en ik heb er nog eens het „Handvest van de Vrijheid" bij opgeslagen en mij afge vraagd, hoevelen Uwer in deze benauwde dagen denken zouden aan dat Wilhelmus-couplet, waarin Marnix Willem den Zwijger in ootmoedige vroom heid laat zeggen: Soo het den wil des Heeren Op die tijt had gheweest Had ick 'gheern willen keeren Van U dit swaer tempeest: Maer de Heer van hier boven, D;e alle dinck regeert. Die men altijt moet loven En heeftet niet begheert. Telkens als ik dat couplet lees valt voor mij de tijd weg, Nu als toen verzet ons volk zich tot het uiterste tegen een vreemden verdrukker. Nu als toen is er een Oranje die diep, diep bekommerd is over uw lot en die het „geeren had willen keeren". En nu als toen zal het einde vrijheid zijn. Maar nog is het einde er niet, landgenooten. Op - een oogenblik, waarin gij al zoo deerlijk het gevoel had dat dt maat vol, boordevol was, heeft Hitler eon nieuwe plaag over ons volk uitgezonden: de Ar- beitseinsatz. Zijn eigen slaven jagers alleen kunnen dat dui velsche werk niet aan. Wan neer gij, werkgever, weigert te helpen, wanneer gij, ambte naar van de afdeeling bevol king, weigert te helpen, wan neer gij, politie-agent, weigert te helpen, dan komen ze d'r niet. Dan, last Seyss Inquart maar honing spuwen of vuur, maar dan komen ze d'r niet. Zoo gij, werkgever, gij, ambtenaar, gij, politie-agent, uw vaderlandsch hart op de rechte plaats hebt zitten, is dat hart opgesprongen van dankhaarheid toen de „spoor- jongens" er onmiddellijk de bijltjes bij neerlegden nadat de Regeering staken had gelast. Ik wil hier van mijn kant graag nog eens zeggen, dat ik alle kerels die 'm dat geleverd hebben, eerbiedig groet. Ik ken hun risico en ik weet, wat zij onder oogen hebben gezien. Dat was veel, ja: dat was alles, want het was zelfs de dood. Zij hebben niets ge vreesd. Hun daad zal in de vaderiandsche geschiedenis ge plant worden als een vrijheids boom. Maar nu is de beurt aan u, werkgever, aan u, ambtenaar, aan u, agent, aan u land genooten in de verdrukking. Neen van u wordt op geen stukken na gevraagd wat de Regeering had te vra gen aan de spoorjongens. Die moesten tezamen één groote daad doen. Gij niet. Van u wordt maar één ding ver langd, u wordt door de Ne- derlandsche Re gee ring maar één ding gelast: «loet géén daad. Doet niet». Volkomen nists. Verstrekt géén gegevens, geeft géén lijsten, zoekt géén menschen, vraagt géén „Aus- weise". 'Dat is allesen het is veel. Ik wéét dat het véél is. Ik wéét dat het moei lijk is; ik Wéét dat er onder u zijn, die zeggen: ons is het water aan de lippen gestegen, wij kunnen niet nog meer. Die zoo denken, weten ook wel, dat op de Duitsche steden, op de werkplaatsen v»n de Ar- beitseinsatz stuk voor stuk de bommenhagel van de Gealieer- de luchtmachten trommelt; die weten ook wel, dat er een knappe kans is, dat „Arbeits- rinsatz" begint ergens in Duitschland, voortgaat achter het front, en eindigt aan het front. Zooals Ludendorff het in 1918 deed. zoo schreeuwt Hit- Ier in 1944: „Auskommen! auskommen!" Het ooriogsmon- ster van de nationaal-socialis- ten, die slokop brult om voer, Het oorlogsrecht ligt onder de Duitsche laarzen allang plat getrapt. Wat zou dezen duivels ervan weerhouden om de on zen voorop te sturen. Deze duivels, die uitgevonden heb ben om de burgerbevolking van onder hun voet geloopen landen te misbruiken als-dek schild Dat alles wéét gij, landge noot die er niet meer tegen op meent te kunnen, en gij zegt: „Ach ja, maar wat baat het allemaal nog?" En als ik die stemming niet kende en ze niet kon begrijpen, dan stond ik hier niet. Als ik niet bij machte ware, om zelf te voelen, wat menigeen uwer voelt, ik stond hier niet. Maar ik ken ze, de duivels, met hun afmattingstactiek er, ik ken de stemming van „ach, wat baat het allemaal nog", en daarom sta ik hier. Daarom grijp ik U, werkgever, U, ambtenaar, U agent. U landge noot, die onder het bereik van dezen duivelschen „Arbcitsein- satz" valt, bij de schouders, en ik zeg U: Weiger! Weiger! want het baat! Weiger, wei ger, want ik wéét dat gij ook dit nog kunt. „Wij zijn de laatsten en wij moeten 't kee ren", heeft Jan Grashoff ge dicht. Wy moeten en wij kunnen. Ons volk is waarachtig niet. een „volk van slampam pers", zooas Mussert het be-, stempelde. Het is in deze ja ren aaneengegroeid, aaneenge- gloeid tot een volk, dat haten en dat zich verzetten kan. Uit zijn midden zyn duizenden op gestaan, die de leiding hebben aangedurfd van een verbeten tegenstand. Maar ik vraag niet van U, dat gij Uw weg baant in 't actief verzet. Het eenige dat ik vraag, het eeni ge, dat de Regeering U beveelt, is: weiger, weiger! De Ar- beitseinsatz moet in het moeras, hij moet mislukken, hij moet kapot. Dat is het ééne schepje, dat gij er met elkaar nog bovenop moet leggen, en gelooft mij, landgenooten: gij kunt het. Zooals de wielrenndi als de bel de laatste ronde heeft ingeluid, den rug nog dieper krompt en zijn laatste greintje overwinningswi] in zijn pedalen trapt; zooals de zwemmer in het zicht van de finish zijn laatste lichaams krachten in zyn slagen gooit; zoo zult gjj op een kruisweg van verdrukking naar bevrij ding, dat ééne nog doen: wei geren, weigeren, geen man zal zich melden, geen werkgever zal meedoen, geen ambtenaar zal helpen en niemand komt om zoon bedriegelijk en ge vaarlijk papiertje dat „Aus wels" heet. Zoo is het bevel. Zoo moet het. Zoo kan het. Zoo zal het. Straks, na deze uitzending, keer ik terug naar mijn stille kamer in het hart van Londen. En ik zal er denken aan mijn talrijke vrienden, die vanavond bezig zijn met de organisatie van het verzet. Zij weten, dat ik hen mis. Zij weten, hoe graag ik naast hen stond. Voor U, landgenooten, zijn zij nu nog de naamloozen. die U leiding geven in een strijd, waarin het gaat om ons be staan als volk. „Hun legers tellen rang nog stand, 't ver schil viel weg, slechts ééne band verbindt hen allen, groot en klein: zij willen helpers, redders zijn". Zoo zegt het een van onze oorlogsgedichten, die onder U de ronde doen. Volgt, wat ik U bidden mag, die naamloozen, wier namen straks klinken zullen als de klokken van de vrijheid. Het is zoover nog niet. Nog moet gij alles op alles zetten om de eindstreep te halen. Nog moe ten Koningin en Vaderland Uw laatste inspanning eischen: de Arbeitsetnsatz moet kapot: Weiger! Weiger! En trek dan Uw hart op aan een paar regels uit het slot couplet van Jan Grashoff's gS- dicht, want daarin ligt. naast een hartstochtelijk vermaan, een innige belofte: Ik sla de trom. eens komt een eind aan 't lijden Na deze ellenden rijzen zachter tijden Dan bouwen we weer onze luri^tkasteelen Dan mogen onze kinderen weer spelen Het leven wint het eindelijk van den dood Wordt wakker, want de nood is nu nog groot! Anep-Aneta). INTERLOCAAL POSTVERKEER. Naast de verzending van dienststukken is het interlocaal postverkeer opengesteld tus schen burgers in de bevrijde gebieden in Nederland en leden van geallieerde strijdkrachten verblijvende in NooM-West- Europa (Engeland uitgezon derd). Onder geallieerde strijd krachten is niet begrepen het personeel van de Binnenland- sche Strijdkrachten» Toegelaten zijn gewone brie ven tot 2 Kg. (inbegrepen briefkaarten en briefpakjes). De frankeering is als voorbin- nenlandsche stukken. In het adres van stukken voor mili tairen mag geen plaats van be stemming worden vermeld. De Directeur van het P.T.T.- kantoor te Middelburg.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1