DeVri ie Zeeuw De Vrije Zeeuw Oost Pruisen vrijwel geïsoleerd Geen Duitsch front meer in Oost-Europa Eerste Jaargang - Nummer 5S Zaterdag 27 Januari 1945 Eerste Jaargang - Nummer 52 Maandag 22(Januari 1945 Belangrijke verk aring der Nederlandsche artsen iU HET VERTREK ONZER OOELOGSVRIJWILLIGERS. „En het geschiedde, terwijl ülozes zijn hand ophief, zoo was Israël de sterkste Exodus 11 11a. Het is met ontroering, dat ij van hen afscheid nemen, ie den roep van het vadpr- ind hebben gehoord, een va- eiland in nood. Niet zonder zorg zien we ien gaan, doch niet zoo zeer m de gevaren, welke' den sol- laat bedreigen als wel de sol- aten Christi. Want daartoe ijn zij bovenal geroepen: goe- e krijgsknechten van Jezds Jiristus te zijn. Leven be oekent immers strijd! (Ook in het hoofdstuk, waaraan bovengenoemd tekstwoord is ontleend, is sprake van strijd Er is oorlog tusschen het vólk Israël en een van de roofzuch tige volksstammen van de woestijn. Jozua stort zich met zijn dapperen op den opdringenden vijand. 2no golft de verbitter de strijü op en neer. Dit is voor ons meer dan al .een maar een boeiend ver- aal uit het Oude Testament t - hel i*u»t_oïvU Verantw. Hoofdred.: drs. II. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 68-60, Telefoonnummer 10, nil 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Januari. Middelburg. Doopsgez. Gem. 10.15 mej. dr. A. H. A. Bak ker. Geref. Kerk (H. V.) 10 L c.p.l. W. A. Duijs v. d. Prin ses Irene Brigade. Geref. Gem., Segeerstr., 9.30 en 2 ieesdienst. Ev. Luth. Kerk 10 ris Nolte. 11.30 geen Zondags-. school wegens Eng. dienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 prof. Wisse Leger des Heils, Hoogstr. 20, 10 en 4 adj. G. Kooistra. Ned. Herv. Gem. 9.30 Oostkerk dr. W. H. Bee- kenkamp, jeugddienst, koor- LAATSTE BERICHTEN. Minister Burger is, naar aan- eiding van zijn radiorede, vaarop wij in ons blad van 24 f Tan. critiek hebben geleverd, in conflict gekomen met den Minister-President. In verband hiermede heeft hij bij H.M. cto Koningin zijn ontslag Ingediend. Het Nederlandsche leger zal niet meer als vóór 1940 een nationaal leger zijn, maar deel uitmaken van een continentaal ieger. Majoor Van Wijk op den afscheidsavond der MiddSl- burgsche oorlogsvrijwilligers. LUCHTAANVALLEN OP BEZET NEDERLAND. In Limburg maken de En- gelschen, na de verovering van Maasbracht, St. Joost en Heinsberg, goede vorde ringen. Ze staan op 5 km. van Roermond. In den drie hoek tusschen Maas en Roer werden verscheidene dorpen veroverd- - rivier de Moder teruggewor pen. Tusschen Straatsburg en Colmar rukt het Fransche le ger verder op. Ten Noorden van Mülhausen werd een ster ke Duitsche formatie omsin geld. Ten N. van St. Vith valt de geallieerde luchtmacht nog on ophoudelijk de Duitsche voer tuigen aan. In Luxemburg vorderen de Amerikanen op een breed Ulo TA,,;/., -V- r. -t- 11 BEKENDMAKING VAN HET CENTRAALT.R AN SPORT- BUREAU. De regeering zal een aantal vrachtauto's ter beschikking stellen van het Civiele Ver keer. Belanghebbenden kunnen aanvragen om toewijzing van een zoodanigen vrachtauto richten tot den Rijksinspecteur van b et Verkeer ïr\ hun eden overleed zacht en [n, steunend op de iwe Gods, onze innig f fde Man, Vader, Be- d- cn Grootvader, de tONIE LEONARDUS r LE COINTRE, len gezegenden ouder van-ruim 87 jaar. C. LE COINTRE— WISSE ■avenhage: L. LE COINTRE, G. R. LE COINTRE PALS. En Kleinkinderen, lelburg, 13 Jan. 1945. -adr. Segeerstr. 34. legrafenis heeft plaats d Dinsdag 16 Januari ingang van heden is het itratiebureau van „De Seeuw" te Middelburg gd AANSCHE KAAI 89. "éd. VerSontl Chr. •isjesvereenigingen. alle leden van meisjes- jingen en jeugdclubs, Middelburg zjjn geëva- wordt medegedeeld dat i volgende week begin- iiiwe leden zijn ook van ■elkom. es boven 16 jaar Dins- pd half acht; meisjes —16 jaar Donderdag- half 5, in het zaaltje er, Giststraat. pogelijk Blijde Stemmen Tdbunde! medebrengen. liEKHLUZINGEN EN TVERVOER is UW •A. A. CRUCQ |raat 82 Souburg. Beleefd aanbevelend. -;{■****#■» de Heere wil en zjj hopen onze lieve s cn Pleegouders G. SCHAALIE SCHAALJE— FRANCKE, :dag 25 Januari hun ge Echtvereeniging Idenken, de Heere hen nog óren mag sparen is rensch van hunne X Kinderen en :ind. M J. SCHAALJE. J. M. SCHAALJE. X M. J. FOSSEN en Verloofde. Ir Arendskerke, BRITSCHE TERREINWINST IN NEDERLAND. Ten N. en N.O. van Sittard hebben de Britsche troepen terrein gewonnen. In den hoek tusschen Maas en Roer worden de Duitschers steeds meer achteruitgedrongen. Van Limburg uit rukken voortdurend nieuwe gealli eerde troepen Duitschland binnen; langs de Limburg- sche grens werden verschil lende dorpen veroverd. De hevigste gevechten in dit ge bied vonden plaats langs den weg SittardRoermond. De ze iaatste plaats wordt steeds dichter genaderd. Ten N.O. van Sittard is thans onge veer 35 vierkante km. van vijanden gezuiverd. Britsche troepen zijn ten N. van Maaseik de Maas overgestoken en hebben Ste- vensweerd bevrijd. 15 km. ten N.W. van Nij megen is Zetten in geallieer de handen gevallen. V 2-installaties in Noord- Nederland, vooral in de om geving van Den Haag, vorm den weer het doel van ver schillende luchtaanvallen; op 16 plaatsen werden spoorwe gen afgesneden, waarover projectielen werden aange voerd. Ook werden aanvallen gedaan op de spoorlijnen bij Utrecht en Amersfoort. post 49. De Russische stoomwals rolt Westwaarts. De Russen maken in het Oosten geweldige vorderingen 14 Januari werd de groote aan val ingezet en sedert dien da tum snellen 5 Russische legers op een front van 700 km. leng te naar het W., de Duitschei s voor zich uit jagend. Op ver schillende punten is de Duit sche grens bereikt of over schreden. De" Duitsche linies aan de Weichsel en de Naren zijn doorbroken en de Russen rukken over de hoofdwegen met snelle tanks Westwaarts. In Oost-Pruisen zijn ze 40 km. diep doorgedrongen, maar de grootste Russische krachts inspanning is niet op dit gebied gericht De belangrijke plaats Tilsit werd veroverd en de Rus sen zijn Koningsbergen tot op 70 km. genaderd. Gisteren, viel ook Gumbinnen in Russische handen. Tannenberg is ver overd. - Het le Oekraïnische leger onder maarschalk Koniew heeft de Duitsche gtens in Opper- Silezië over een frontbreedte van 80 km. overschreden en is 30 km. in Duitschland doorge drongen. Het staat op minder dan 80 km. van Breslau en de af star d tot het belangrijke ko- lencentrum Kattowitz bedraagt nog geen 40 km. Silezië is een van de voornaamste industrie gebieden en heeft een uitge breid steenkolenbekken; de staal- en wapenproductie zijn er aanzienlijk en er bevinden zich veel benzine- en chemische fabrieken. 1/3 van alle Duit sche steenkool komt uit dit ge bied en 15 van Duitschlands staal. Ook tusschen Warschau en de grens van Oost-Pruisen hebben de Russen een doorbraak ge- forceei^i Zij stooten door in de richting van Danzig, waardoor Oost-Pruisen het gevaar loopt te worden afgesneden. In Midden-Polen is het Roode Leger in één dag 50 km. opge rukt. De rivier de Warthe werd overgestoken en Kolo, 160 km. van Warschau en 350 km. van Berlijn, bezet. In 3 dagen heb ben de Ruisen hier 1/3 van den afstand WarschauBerlijn af- Koniew nikt op door Silezië en heeft in 9 dagen van de Weichsel bijna 300 km. in W. richting afgelegd. Petrow opereert in de Kar- pathen en in Slowakije. Presov en Kosice werden bevrijd Uit alles blijkt, dat Stalin de Oostelijke legers van Guderian wil vernietigen. De Duitschers moeten nu geen gelegenheid meer krijgen om opnieuw een verzet te organiseeren. In de le week van het win teroffensief werden meer dan 25.000 Duitschers gevangen ge nomen. Naar schatting zijn er meer dan 65.000 Duitschers ge sneuveld. Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnenrui Red.-adres: Middelburg, Molenwater 61 Adm.-adres: Vlissingen, YValstr. 58-61 Middelburg: Rouaansche Kaai 89. Uitgever: Jacq. de Smit. Vdvertentieprijs 80 cent per regel, lbonnementsprjjs per week 26 cent. ,osse nummers 5 cent. ONZE PRINSESSEN IN BEELD. De foto welke wij in ons blad van Vrijdag 11. gepubli ceerd hebben, heeft in ruimen kring de aandacht getrokken. De meeste Nederlanders im mers hadden nog nimmer onze prinsessen ln beeld gezien. Op veler verzoek hebben wij daarom besloten deze afbeel ding op beter papier af te drukken en voor den handel beschikbaar te stellen. Verschillende boekhande laars kunnen U een exemplaar leveren tegen den prijs van 60 cent. De netto opbrengst komt ten goede aan het comité, dat zich ten doel stelt de thans nog bezette gebieden zoo snel mogelijk aan de allereerste levensbehoeften te helpen. Wij bevelen onze nieuwe uitgave in aller belangstelling aan. Het Duitsche avontuur in de Ardennen geliquideerd. In de Ardennen zijn de Ame-I rikanen nog 5 km. van St. Vith verwijderd. In Luxemburg heb ben zij Dieklrch en Beggendorf van vijanden gezuiverd. Ten N.O. van Bastogne maken de geallieerde troepen vorderin. gen; ze staan op minder dan 5 km. van de Duitsche grens. Ten Z. van Straatsburg is het le Fransche leger een krachtig offensief begonnen in de richting van Colmar, waar door de vijand volkomen ver rast werd. Ten N. van deze stad hebben de Duitschers hun bruggen hoofd over den Rijn versterkt, al hebben ze na 'Vrijdag niet veel aanvallen meer gedaan. Het geallieerde hoofdkwar tier deelde mede, dat de Duit sche verliezen in de Ardennen tot 11 Januari 120.000 man be droegen, waaronder 40.000 ge vangeren: de geallieerden ver loren 55.000 man (18.000 ge- angenen). De voorloopige Hongaarsche regeering heeft een wapenstil standsverdrag gesloten met de vereenigde volken. Hongarije zal in 6 jaar 300 millioen dollar moeten betalen en dient Trans- sylvamë te evacueeren. Ook moet het oorlogsdiensten aan de geallieerden bewijzen. (B.B.C.) Na hun verklaring van De cember 1941 hebben de Ne derlandsche artsen zich thans opnieuw tot Seys Inquart ge wend. Hun beroepsplicht noodzaakt hen te protesteeren tegen een aantal Duitsche maatregelen van den laatsten trjd, die een ernstige bedreiging vormen voor de volksgezondheid. Zij vreezen ook een inbreuk op het eigendom van de Ver- eeniging Het Roode Kruis. De ieiding hiervan is immers ge geven aan iemand, die door heel Nederland gewantrouwd wordt en de instelling is tot een Duitsch instrument ge worden. Hierdoor is een be langrijk middel tot hulpver leening verdwenen. Een teloor gaan van den eerbied voor het Roode Kruis zal ook voor het Duitsche volk nadeelig zijn. De artsen stellen het Duit sche bestuur aansprakelijk voor het tekort aan voedsel. De bevolking in het bezette gebied krijgt thans dagelijks 600 800 calorieën, terwrji een rustend mensch het dubbele, een werker het "drievoud noo- dig heeft. Melk voor kleine kinderen is er onvoldoende Overal constateeren zij een sterke ondervoeding, waardoor bet weerstandsvermogen on dermijnd wordt. Er is onvol doende kleeding en groot ge brek aan brandstof. Diphterie en roodvonkepidemieën komen al meer voor en er dreigt ge vaar voor vlektyphus. Hieraan is de bezetter schuldig, Im mers hij heeft stelselmatig alle reservevoorraden en het vee weggevoerd. En nu belet hij het Nederlandsche volk het nog aanwezige voedsel te ver deelen door het inbeslagnemen van voertuigen. De maatregelen tot verbete ring van den toestand worden te" -ngewerkt. De spoorweg staking is niet de oorzaak van het tekort: In normal? tijden verzorgden de spoorwegen slechts een klein deel van het vervoer. Is de Duitseher vergeten hoe de Duitsche en Oostenrijk- sche ondervoede kinderen hier indertijd geholpen zijn? Duitschland drijft nu een ont wapend volk in den honger. Nog wreeder is de wegvoe ring en tewerkstelling der mannen. De gruwzame uitvoe ring hiervan is een wraakvoe- ring op weerlooze menschen. Het adres geeft dan eenige voorbeelden van de ergerlijke en schandelijke wijze waarop het vervoer en de verzorging der weggevoerden geregeld is. De Duitsche maatregelen zijn volkomen in strijd met ar tikel 52 van het Landoorlog reglement: de bezetter mag slechts goederen en dienstee vorderen ten behoeve van het bezettingsleger. De burgers mogen niet meewerken aan de oorlogvoering. Door dit alles worden de Nederlandsche artsen bemoei lijkt om den Duitschers wel willend te zijn; hulp wordt hun alleen gegeven op grond van den beroepsplicht. Zij protesteeren tegen het misbruik dat de Duitschers maken van hun macht over het Nederlandsche volk en wijzen erop, dat de bezettende macht elke aanspraak op respect van de menschheid prijsgeeft. (Radio Herrijzend Nederland) In verband met bevoorrading van den handel werd het Mid- deiburgsch Hulpcomité ge vraagd om van voorlichting te dienen inzake door oorlogshan delingen verloren gegaan meu bilair, textielgoed, huisraad e.d Teneinde daaraan te kunnen voldoen, verzoekt het voor noemd Comité allen, die op eenigerlei wijze door oorlogs handelingen getroffen zijn, zich op te geven aan het Bureau, Ho'utkaai 17. Zie nadere bij zonderheden óp de aanplakbil jetten. BONAANWIJZING, Voor het tijdvak van 21 Ja nuari Lm. 27 Januari 1945 zijn voor het bevrijde Neder landsche Gebied de navolgende bonnen van de bonkaarten der 2de periode aangewezen voor het koopen van de daarnaast vermelde artikelen. Brood: 5A Brood 400 gr., BB Brood 400 gr., 5 Beschuit 100 gr. Aardappelen: 5 Aardappelen 1% kg. Melk (volle): 5 Melk 1% 1. Tautemelk: 5 Taptemelk 1% 1. Vleesch: 5A Vleesch 125 gr., 5B Vleesch 125 gr. Suiker: 45 Algemeen 250 gr. Zout: 46 Algemeen 100 gr. tot 3 Febr. Koffie: 47 Algemeen 50 gr. tot 3 Febr. Peulvruchten: A5, B5, C5 Re serve 250 gr. Bloem: D6, E6 Reserve 250 gr. tot 3 Febr. Havermout: D10, E10 Reserve 250 gr. tot 3 Febr. Bloem: AIO, B10. C10 Reserve 70 gr. tot 3 Febr. Chocolade: C7, D7, E7 Re serve 50 gr. tot 3 Febr. Jam: 48 Algemeen 125 gr. Toelichting. Zooals uit bovenstaande bonaanwijzing blijkt zijn voor de eerste artikelen bonnen aangewezen, welke slechts één week geldig zijn. Taptemelk: In de plaats van Taptemelk zal gecondenseerde melk worden verstrekt, waar bij 1% liter taptemelk gelijk is aan 1 blikje gecondenseer de melk. Molk: 1 blikje gecondenseer de melk is gelijk aan 1 liter veile melk. Chocolade: De aangewezen bonnen voor chocolade moeten vooraf en wel voor of op Don derdag 25 Januari a.s. bij den winkelier worden Ingeleverd. De winkelier dient deze bon nen uiterlijk op Vrijdag 26 Ja nuari bjj zijn grossier in te leveren, terwijl de grossier de ze bonnen <p 29 Januari 1945 bij den distributiedienst kan inleveren tegen een machti ging. Koffie: Voor zoover de da tum en de wijze van inlevering betreft geldt voor koffie het zelfde als voor chocolade. De opplakvellen met bonnen die nen de winkeliers, desge- wenscht met gebruikmaking van de diensten van den gros sier, in te leveren bij één der erkende pakkers. Voo*- te laat ingeleverde bon nen wordt geen vergoeding gegeven. VERKEERSREGELING OVER HET JAAGPAD. Vanaf Dinsdag 23 Januari zal alleen een éénrichtingsver keer over het jaagpad worden toegestaan tusschen Middel burg en Vlissingen. Het verkeer zal ieder uur wisselen volgens de onderstaan de tabel. 1.45 13.45 2.45 3.45 15 45 4.45 5.45 17A5 6.45 7.45 19.45 8.45 9.45 21.45 10.45 11.45 23.45 12.45 Het verkeer zal d Verkeer vanaf Verkeer vanaf Middelburg: Vlissingen: 14.45 16.45 18.45 20 45 22.45 0.45 dusdanig worden toegestaan, dat de pos ten gedurende 45 min. van het uur de voertuigen zullen door laten. De overige 15 min. zijn bestemd voor het laatste voer tuig om het pad vrij te maken. Men dient rekening te hou den met de tijden van hoog water in verband met boven staande tabel, van welke niet zal worden afgeweken. Voetgangers, wielrijders en motorrijders mogen het jaag pad ten allen tijde passeeren in beide richtingen, OFFICIEEL. De Provinciaal Commandant van de Prijzencontróle Zee land, gevestigd te Goes, Lelie straat 68, brengt ter kennis, dat bij hen ingekomen anonie me klachten betreffende prijs opdrijving c.q. zwarten handel niet in behandeling zullen wor den genomen. Het gemeen schappelijk belang legt thans een ieder, die kennis van der gelijke feiten draagt, den plicht op, deze, onder ver melding van naam en adres, ter kennis van den Dienst der Prijzencontröle te brengen. Brood: Nadrukkelijk wordt erop gewezen dat de bonnen gemerkt „Beschuit" zijn aan gewezen voor het artikel „Brood", zoodat hierop geen aflevering van zuiver tarwe bloem mag plaats vinden. Vleesch: Op bon 5A Vleesch zal worden beschikbaar ge steld 125 gram.verseh vleesch (been inbegrepen) en op bon 5B Vleesch zal 125 gram blik- vleesch of vleeschwaren in blik verkrijgbaar zijn. Hierbij wordt 125 gram vleesch met been gelijkgesteld aan 90 gr. blikvleesch of 125 gr. visch in blik of 250 gr. vleesch en groenten in blik (Stew) of 90 gr. bacon in blik. Bewaar uw noodkaart zorg vuldig. De aandacht wordt er met nadruk op gevestigd, dat een ieder de resteerende bonnen van de noodkaart zorgvuldig dient te bewaren. m

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1