DeVri je Zeeuw DeVri je Zeeuw Oost Pruisen vrijwel geïsoleerd 1 Britsche vorderingen aan het front in Nederland pr.I HET VERTREK ONZER OORLOGSVRIJWILLIGERS. „En het geschiedde, terwijl Mozes zijn hand ophief, zoo was Israël de sterkste". Exodus 17 11a. Het is met ontroering, dat Wij van hen afscheid nemen, die den roep van het vader land hebben gehoord, een va derland in nood. Niet zonder zorg zien we hen gaan, doch niet zoo zeer jm de gevaren, welke den sol daat bedreigen als wel de sol daten Christi. Want daartoe zijn zij bovenal geroepen: goe de krijgsknechten van Jezrts Christus te zijn. Leven be- teekent immers strijd! Ook in het hoofdstuk, waaraan bovengenoemd tekstwoord is ontleend, is sprake van strijd. Er is oorlog tusschen het volk Israël en een van de roofzuch tige volksstammen van de Woestijn. Jozua stort zich met zijn dapperen op den opdringenden ijand. 2oo golft de verbitter de strijd op en neer. Dit is voor ons meer dan al en maar een boeiend ver- al uit het Oude Testament t^oiegelt - be* «e Eerste Jaargang - Nummer 5S Verantw. Hoofdred.: drs. II. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, YV'alsïr. 58-60, Telefoonnummer 10, nil 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Zaterdag 27 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Janiiari. Middelburg. Doopsgez. Gem. 10.15 mej. dr. A. H A. Bak ker. Geref. Kerk (H. V.) 10 L.c.p.l. W. A. Duijs v. d. Prin ses Irene Brigade. Geref. Gem., Segeerstr., 9.30 en 2 'eesdier.st. Ev. Luth. Kerk 10 ds. Nolte. 11.30 geen Zondags-, schooi wegens Eng. dienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 prof. Wisse Leger des Heils, Hoogstr. 20, 10 en 4 adj. G. Kooistra. Ned. Herv. Gem. 9.30 Oostkerk dr. W. H. Bee kenkamp, jeug^diep^t. koor- LUCHTAANVALLEN OP BEZET NEDERLAND. In Limburg maken de En- gelschen, na de verovering van Maasbracht, St. Joost en Heinsberg, goede vorde ringen. Ze staan op 5 km. van Roermond. In den drie hoek tusschen Maas en Roer werden verscheidene dorpen veroverd.. rivier de Moder teruggewor pen. Tusschen Straatsburg en 'Jolmar rukt het Fransche le ger verder op. Ten Noorden yan Mülhausen werd een ster ke Duitsche formatie omsin geld. Ten N. van St. Vith valt de geallieerde luchtmacht nog on ophoudelijk de Duitsche voer tuigen aan. In Luxemburg vorderen de Amerikanen op een breed fwv1'-. - Ti. -x. - LAATSTE BERICHTEN. Minister Burger is, naar aan- siding van zijn radiorede, vaarop wij in ons blad van 24 fan. oritiek hebben geleverd, in conflict gekomen met den Minister-President. In verband 'liermede heeft hij bij H.M. do Koningin zijn ontslag ingediend. Het Nederlandsohe leger zal niet meer als vóór 1940 een nationaal leger zijn, maar deel uitmaken van een continentaal leger. hlajoor Van Wijk op den afscheidsavond der Middèt- burgsche oorlogsvrijwilligers. BEKENDMAKING VAN HET CENTRAALTRANSPORT- BUREAU. De regeering zal een aantal vrachtauto's ter beschikking stellen van het Civiele Ver keer. Belanghebbenden kunnen aanvragen om toewijzing van een zoodanigen vrachtauto richten tot den Rijksinspecteur VPll bel .Verhoor Ir huw Bureau V.V.O. voor Zeeland. Ifd. Bijzondere angelegenheden. kontact en Enquête, en Propaganda, ngang van heden veij- van Lange Delft 115, irg, naar JLOEMSTR. 8, GOES. spreekuren Neus-, Oorarts MAZZOLA. Maandag, Donder- erdag van half twaalf uur /allen 's morgens 9 u. mis, Middelburg. Ï.S. VLISSINGEN. tzettimg der lessen dag 20 Januari a.s. De wnd. Directeur, J. J. VIS. L. VERHAGEN, wnd. Notaris, ISD naar i'ARI) EVERTSEN 22 VLISSINGEN. adres blijft Badhuis- 2, Vlissingen, Tel. 101. gsschool Vlissingen. s zendt Uw kinderen, aver zij nog geen an- ndagssehooi bezoeken, van 11.45 tot 12.30 Leger des Heils, Bak- r hoek Molenstraat, nd is hartelijk welkom onze volle aandacht. in levensmiddelen van VAN DEN ENDE rat 3 Vlissingen, geopend. AtVOORZIENING. 'e bonnen en adressen iven bij WISSE, Aagje raat 8. Beleefd aanbevelend, C. D. KODDE, West-Souburg. LKVOORZIENING. leden af wordt door mij elk aan huis bezorgd, namen en adressen op n bij F. Dli VEKOT, straat 38, Vlissingen. Beleefd aanbevelend, C. CORNELISSE. HEROPEND smlddelenbedrjjf van ej. VVEEZEPOEL ilein 1 Middelburg. or U HENDRIKSE als Als voorheen is hef lefoonnummer 501. raat 59 VUssinge»* Commando's van het le Car.adeesche leger hebben Woensdag een aanval op de Duitsche stellingen op het eiland Schouwen gedaan. De troepen van het 2e Britsche leger, die in den sector van Sittard aanvallen, hebben hun aanvalsfront tot 8 km. uitgebreid. Ten O. van Maaseijk rukten de En- gelschen 3 4 km. op over een front van 2 km. Ze hebben nu 1/3 deel van den weg van Sittard naar Roer mond in handen. Verschillen de plaatsen werden bevrijd, w.o. Overlindt, Dokhoven en Oud-Roosteren. Een vijande lijke tegenaanval in de buurt van Susteren werd afgeslagen. Ook ten O. van Sictard werden vorderingen gemaakt van 1 1 3 km., waarbij verschillende dorpen werden veroverd. In de Ardennen maken de troepen van het le Ameri- kaansche lej^er op de N. flank van den Duicschen sail lant nog steeds vorderingen. Alles wijst er echter op dat Von Rundstedt van plan is om in dit gebied zoo lang moge lijk stand te houden. Ten N.O. van Houffalize wordt de Duit sche tegenstand steeds krach tiger. Amerikaansche troepen zijn St. Vith tot op 5 km. gena- deerd. Op de Z. flank is het 3e Amerikaansche leger onder generaal Patton tot een nieuw offensief overgegaan. In de buurt van Diekirch zijn afdee-' lingen van 2 Amerikaansche tankdivisies de Sauer overge stoken. Ze worden hevig door lichte Duitsche wapenen ondei vuur genomen. In den Elzas duren de zwa re gevechten aan het front bij Hatten en Rittershofen nog steeds voort. Volgens Duitsche berichten zouden de Amerika nen Rittershofen hebben her overd. Ook ten Z. van Bitsch duurt de strijd voort. Amerikaansche toestellen bombardeerden de spoorweg emplacementen van Kalsers- lautern. De escorteerende ja.» gers vielen spoorwegdoelen in de omgeving van Heidelberg aan. Het Russische offensief duurt voort. Langs een front van 500 km blijven de Russen onweerstaan baar oorukken. De troepen van maarschalk Rokossowsky ruk ten over het geheele front ten N. van Warschau ongeveer 15 Eerste Jaargang - Nummer 51 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema Red.-adres: Middelburg, Molenwater 6!' Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-61 Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. km. op. Zij veroverden de Duit sche steunpunten Modlin en Braschnitz, 30 km. ten Z. van de grens van Oost-Pruisen, alsmede 1000 andere plaatsen. Docr dezen aanval drijven de Russen een wig tusschen de Duitsche troepen in N.-Polen en Oost-Pruisen. Maarschalk Zhukows troe pen zijn bijna 80 km. ten W. van Warschau vooruitgedron gen in de richting van Lodz. Zij veroverden Lowitsch ten N. O. van Lodz. 500 andere plaat sen in dit gebied vielen in Rus- iische handen. .Ook de troepen van maar schalk Koniev rukken op Lodz aan. Gisteravond bevonden zij zich 30 km. ten Z. van de stad. Volgens latere berichten zouden de Russen nog dichter 'uij deze belangrijke plaats staan. Russische voorhoeden vochten gisteren aan de grens van Silezië. Volgen3 Russische berichten staat de hoofdmacht nog 15 km. van de grens. Troepen van het Roode-Leger vechten in de buitenwijken van Krakau. De Duitschers voeren hier in groote haast versterkingen aan. De vijand zou reeds troepen van den Vokssturm aan het front heb ben ingezet. De Duitsche legerleiding noemt de militaire crisis in Polen ernstiger dan ooit te voren. Zij schat dat er 165 Russische infanteriedivisies aan den strijd deelnemen. Achter het front in Polen heerscht onder o'e Duitschers een ware paniekstemming. De nazi-leiders trachten in aller ijl hun persoonlijke bezittingen in veiligheid te brengen. In Krakau heeft de vijand de ge heele administratie, welke oo zijn bestuur in Polen betrek king heeft, geliquideerd. Stalin maakte in een specia le dagorder bekend, dat het stadsgedeelte Pest van de Hon- gaarsche hoofdstad thans ge heel van vijanden is gezuiverd. Er werden niet minder dan "0.000 gevangenen binnenge bracht, waardoor *het totaal or bijna 60.000 gekomen is. De Russen controleeren nu 5000 huizenblokken. De vijand heeft nog slechts een klein gedeelte van Boeda in handen. In Birma is de 36e Britsch' divisie 90 km. gevorderd in d richting van Mandalay. De troepen, die uit Shwebo de stad tot op minder dan 30 km. zijn genaderd, stuitten o" krachtigen Japanschen tegen Zaterdag 20 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. kdvertentieprijs 30 cent per regei. Abonnementsprijs per weck 26 cent, .osse nummers 5 cent. luthersch kerkgebouw te vlissingen verwarmd. Namens de vier Protestant- sche gemeenten te Vlissingen wordt ons medegedeeld, dat het Lnthersch kerkgebouw aan de Walstraat voor elke gods dienstoefening verwarmd is. Niemand behoeft dus een kerk gang té ontzien uit vrees voor koude. afscheidsavond stoottroepen te vlissingen. Voor de vertrekkende stoot troepen uit Vlissingen wordt a.s. Maandag in het voormalige Weeshuis aan de Badhuis straat een afscheidsavond ge houden. Deze bijeenkomst is aangeboden door de gemeen schap „Oud-Illegale Werkers" show 1915. Door het Tooneel- en Caba retgezelschap ,,De Contrasten" zijn in Middelburg 9 voorstel lingen gegeven van de Show 1945, welke talrijken bezoe kers enkele genoeglijke uren heeft bezorgd. De collectes, welke tijdens iedere voorstelling werden ge houden, dienden ter verste king van de kas van Landelijk Herstel en komen dus ten bate van de ondersteuning der ge zinsleden van onderduikers of van hen die zich nog in con centratiekampen bevinden. De medewerkenden aan de Show hebben spontaan hun gage voor dit goede doel be schikbaar gesteld. De totale oobrengst, qp de ze wijze verkregen, bedroe* f' 2003,50, een prachtig resui taat voor een prachtig doel! stand. Alles wijst er op, da'' de Japanners Mandalay tot den laatsten man willen verde digen. De gealiiee'de lucht macht v/as boven Birma bui tengewoon actief. Fr weder, niet mm^er dan 1100 vluchten uitgevoerd. (B.B.C.) DISTRIBUTIENIEUWS BELANGRIJKE VERHOOGING VAN HET BROODRANTSOEN. Maandag weer een bonnenlyst. Ter toelichting op de bon nenlyst in ons blad van giste ren wordt nog medegedeeld, dat het broodrantsoen verhoogd is van 1800 gram per week tot 2400 gram per week. Om dit te bereiken zijn zoowel de A- als de B-bonnen brood ieder geldig voor 400 gram. A.s. Vrijdag zal het eerstvol gende bonnummer voor brood weer worden aangewezen. De bonaanwijzmg voor de gebruikelijke 14-daagsche arti kelen zal in ons nummer van a.s. Maandag geschieden. Dit uitstel is ontstaan doordat de bonaanwijzing thans voor het eerst centraal voor het geheele bevrijde Nederlandsche gebied van 's-Bertogenbosch uit plaats heeft. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat vanaf 22 Januari 1945 aan alle a.s. en jonge moeders weder om op de normale wijze extra voeding zal worden verstrekt. Zij, 4ie nog recht meenen te hebben op extra rantsoenkaar tjes JA, kunnen zich wenden tot den Distributiedienst, Bel- lamypark 43, voorzaal, en tot de agentschappen. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat de na-uitreiking van de bon kaarten voor de 2e periode 1945 zal plaats hebben op Maandag 22 Januari 1945 in liet kantoor van den Distribu tiedienst, Bellam park 43, van 912 en van 24 uur. De «a-uitreilcing voor de zelfverzorgers heeft denzelfden dag plaats, doch uitsluitend des middags van 24" uur. De Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat van elk gezin één paar schoenen kan gerepareerd worden met ooien en hakken. Zij wier achie. namen begin nen met de letters E., F., G. PREDnCBEU RTEX. Zondag 21 Januari. Middelburg. Geref. gemeente 9.30 en 2 leesdienst. Ver. v. Vrijz. Herv. 10 ds. J. H. Hanneman (Doopsgez. kerk). Geref. Kerk (H.V.) 10 de heer Buijs. Ev. Luth. gem. 10 ds. Schoch van Vlissingen. Waal- iche gem. 4.ds. Nolte (Doops gez. kerk). Doopsgezinde gcm. 2.30 mej. da. M. de Boer. Le er der Heils 10 en 4 Envoy W. Verheule van Goes. Vlissingen. Ev. Luth.-Doops gez. gem 10 ds. Nolt.e. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 lees dienst (KasteelstraatLeger des Heils 10 en 3- leider C C. Gerstel (Bakkersgang) Geref. Kerk 9.30, 11 en 2.30 ds. Imeenk, Bediening H. A. Jeugdggbouw). Luth. Kerk. Afscheidsdienst Oorlogsvrij willigers 4.30 ds. Schoch, Sme- k. Visbeek en Nolte. SouLurg. Geref. Kerk 3 ds. A. Koning. Nd. Herv. Gem. 2 ds. L. C. Spijkerboer. Bedie ning H.A. Amemuiden. Geref. Kerk 11 en 4.30 ds. H. Scholing. AFSCHEIDSDI'INST VOOR DE OORLOGSVRIJWILLI GERS VAN VLISSINGEN. Zondagmiddag zal om 4.30 uur in het Luthcrsche kerkge bouw eeu afscheidsdienst wor den gehouden voor de oorlogs vrijwilligers van Vlissingen. Deze gemeenschappelijke godsdienstoefening gaat uit van de Prot. Chr. Kerken te Vlissingen. Voorgangers zijn de predikanten di. Schoch, Smeenk, Visbeek en Nolte. k.unnen de te laten repareeren schoenen inleveren bij de Fa. van Haren, Lange Delft, op Maandag 22 Januari tusschen 912 en 24 uur. Zij wier achternamen begin nen met de letters H„ I. en J. op Dinsdag 23 Januari. De stamkaart van het ge zinshoofd moet worden mede gebracht. Verzocht een label aan de schoenen te bevestigen. KORTE OVERDENKING. Lukas 15 23. Laat ons eten en vrootijk zijn. Zou die jongeman, die ein delek ia jaren thuis komt na een volkomen mislukt leven, het prettig gevonden hebben, dat zyn vader te zijner eere een feestmaaltijd aanbood? Ik zie hem zitten, hij heeft een mooi kleed aan, .een glin- sterenden ring aan den vinger, maar zie maar naar zijn ge zicht: een verloopen sujet. Dat zien de anderen ook, de knechten en hun vrouwen en dat jonge knechtje aan liet einde van de tafel, dat met zyn groote kinderoogen al maar zit te turen naar dien jongeman waarover zoo dik wijls de ouderen hebben ge- E roken; daar is hij nu! Eet uur bij de zwijnen zal toch minder vreeselijk zijn geweest dan één minuut in de feest zaal, waar alle lichten onbarm hartig branden, en aller oogen zich onwillekeurig richten naar dat eene middelpunt. En lifeest! dat heeft de Vader bevoleri. Zou het feest geworden zijn Stellig, want even verder lezen wij, dat het gezang en gerei tot vf buiten het hui3 werd ge hoord. Er moet aan dien maal tijd iets gebeurd zijn, waar door dat mogelijk werd. De Vader! H\j is als de morgenzon, voor wien alle nevels op de vlucht gaan. Zie naar Hem en ge wordt zijn gevangene. Hij trekt alle aan dacht tot zich, Hij wordt het fc:st:lijk middelpunt; de zoon met zijn zwart verleden wijkt terug, is slechts de achter grond waartegen het geluk van den Vader des te meer straalt! Alle bewondering, alle dank, alle hulde gaat tot den Va der, en die eene, naar wien eerst allen keken, moet mee gaan doen, hij tuurt niet meer in schaamte voor zich uit. Hij ziet naar zijn Vader en het verleden zinkt weg. De vreug de \an zijn Vader gaat over hem heeischen. Zou over mijn leven ook in dezen stikdonkeren tijd de feestvreugde van den Va der vaardig kunnen worden? Neen als ik zie naar de men- schen is het onmogelijk, dan is er ülioen maar schaamte over verprutste levens, schaamte over eigen hebzucht. Dan is er alleen maar droefheid. Maar als ik volkomen be rooid met leege handen me laat gevangen nemen door Zijn wil, alleen zie naar Zijn daad: feest met tollenaren en zond-ren, dan gaat het lich ten. Dan is er slechts dc ver baasde glimach in mijn 'ziel MEDEDEELING VOOR DE STUDENTEN IN HET BEVRIJDE WALCHEREN. Te Eindhoven is gevormd de „Contactgroep voor Studenten in het Bevrijde Nederlandsche gebied", waarvan het algemeen secretariaat gevestigd is in Hotel De Wildeman, Markt 9, aldaar. Deze groep is samen gesteld uit studenten van alle universiteiten en hoogescholen in ons land en stelt zich ten doel de bundeling van de be langen van alle in het reeds bevrijde gebied aanwezige stu denten, die de lo aliteitsverkla- ring van 10 April 1943 niet on- derteekend hebben. De „Contactgroep" stelt zich voor deze studenten van haar bemoeiingen op de hoogte te houden door de uitgave van een Mededeelingenblad. Alle studenten van Walche ren, die ingeschreven waren aan een Ned. universiteit of hoogeschool en die de loyali teitsverklaring niet ondertee- kend hebben, worden hierbij verzocht bijeen te komen voor een eerste contactvergadering op Zaterdag 20 Jan., aanvang 3 uur; adres: Kinderdijk 2, Middelburg. Willen zij die dan verhinderd zijn zich schriftelijk met dit adres in verbinding stellen, vóór Woensdag 24 Januari. Zij die willen gaan studee- ren zoodra dit mogelijk is (of ev. reeds begonnen zijn) wor den verzocht zich eveneens vóór dien datum ner brief in verbinding te stellen met F. Zandstra, Kinderdijk 2. Middel burg, en in dien brief te ver melden: a. studierichting; b. wat men op het oogenblik doet; c. wat de plannen en wen- schen zijn voor de naaste toe komst. ZANDSTRA. Vanaf Maandag 22 Januari a.s. kunnen wederom formulie ren voor opgave van de gele den oorlogsschade aan de Scha de-Enquête-Commissie Middel burg bij het Gemeentelijk Bu reau voor Sociale Zaken, Hen drikstraat 12, alhier, worden afgehaald. over het mysterie van Zijn ge nade. Het Evangelie is hard en scherp; daar zit de.mensch in het felle licht van de feest zaal met zijn zwart verleden. Het Evangelie is overweldi gend heerlijk: daar juicht dt Vader en neemt den armen verdwaalden mensch gevangen in zyn milde genade. .Feest! Feest van den Vader, maar daarom ook feest over den thuisgekomen" zondaar. M. L. W. SCHOCH.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1