DeVri je Zeeuw DeVri je Zeeuw Oost Pruisen vrijwel geïsoleerd Nieuw Britsch offensief bij Srttard j PI,J IIET VERTREK ONZER OORLOGSVRIJWILLIGERS. „En het geschiedde, terwijl Mazes zijn hand opliief, zoo was Israël de sterkste". Exodus n Ha. Het is met ontroering, dat Wij van hen afscheid nemen, die den roep van het vader land hebben gehoord, een va derland in nood. Niet zonder zorg zien we tien gaan, doch niet zoo zeer am de gevaren, welke den sol daat bedreigen als wel de sol daten Christi. Want daartoe zijn zij bovenal geroepen: goe de krijgsknechten van Jezds Christus te zijn. Leven be- teekent immers strijd! Ook in het hoofdstuk, waaraan bovengenoemd tekstwoord is 1 ontleend, is sprake van strijd Er is oorlog tusschen het volk Israël en een van de roofzuch- I tige volksstammen van de li woestijn. II Jozua stort zich met zijn I dapperen op den opdringenden vijand. 2oo golft de verbitter- 1 de strijü op en neer. Dit is voor ons meer dan al leen maar een boeiend ver aal uit het Oude Testament ^BLeS'êniegelt.-.het - "iet -oiv-. Eerste Jaargang - Nummer 55 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, YValstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 89, Tel. 2009. Zaterdag 27 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Januari. Middelburg. Doopsgez. Gem. 10.15 mej. dr. A. H. A. Bak ker. Geref. Kerk (H. V.) 10 L c.p.l. W. A. Duijs v. d. Prin ses Irene Brigade. Geref. Gem., Segeerstr., 9.30 en 2 'eesdier.st. Ev. Luth. Kerk 10 ds Nolle. 11.30 geen Zondags-, school wegens Eng. dienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.80 prof. Wisse Leger des Heils, Hoogstr. 20, 10 en 4 adj. G. Kooistra. Ned. Herv. Gem. 9.30 Oostkerk dr. W. H. Bee kenkamp, jeugddienst, koor- LUCHTAANVALLEN OP BEZET NEDERLAND. In Limburg maken de En- gelschen, na de verovering van Maasbracht, St. Joost en Heinsberg, goede vorde ringen. Ze staan op 5 km. van Roermond. In den drie hoek tusschen Maas en Roer werden verscheidene dorpen vgroyerd.. rivier de Moder teruggewor pen. Tusschen Straatsburg en Colmar rukt het Fransche le ger verder op. Ten Noorden van Mülhausen werd een ster ke Duitsche formatie omsin geld. Ten N. van St. Vith valt de geallieerde luchtmacht nog on ophoudelijk de Duitsche voer tuigen aan. Ih Luxemburg vorderen de Amerikanen op een breed £l2r*xy*-, TA^v -J v ***- i LAATSTE BERICHTEN. Minister Burger is, naar aan- eiding van zijn radiorede, vaarop wij in ons blad van 24 Tan. critiek hebben geleverd, in conflict gekomen met den Minister-President. In verband 'liermede heeft hij bij H.M. ito Koningin zijn ontslag ingediend. Het Nederlandsehe leger zal niet meer ais vóór 1940 een nationaal leger zijn, maar deel uitmaken van een continentaal ieger. Majoor Van Wijk op den afscheidsavond der Middêl- burgsche oorlogsvrijwilligers. BEKENDMAKING VAN HET CENTRAALT.K AN SPORT- BUREAU. De regeering zal een aantal vrachtauto's ter beschikking stellen van het Civiele Ver keer. Belanghebbenden kunnen aanvragen om toewijzing van een zoodanigen vrachtauto richten tot den Rijksinspecteur yao bel Verkeer in kw* Eergistei morgen heeft het 2e Britsche leger ten O. van de Maas en ten N. van Sit tard een nieuw offensief in gezet. De aanval werd voor afgegaan door een hevig bombardement der Britsche artillerie. Daarna rukten tank- en infanterie-formaties voorwaarts in O. richting. De aanvallende troepen heb ben tegen matigen tegen stand in goede vorderingen gemaakt. Het terrein is vlak en zeer geschikt voor tankoperaties. Ardennen bijna weer gezuiverd. Amerikaansche troepen zijn gisteren weer dieper in den vijandelijken saillant in de Ar dennen doorgedrongen. Houf- falize werd geheel bezet. De stad ligt thana onder zwaar Duitsch artillerievuur. De Duitschers beschikken in hun saillant nu nog slechts over één belangrijke plaats, nl. St. Vith. De aanvallen der geal lieerden zijn voornamelijk te gen deze plaats gericht. De Amerikanen, die vanuit Houf- falize oprukken zijn reeds 8 km. ten N.O. van deze stad gevorderd. De troepen van het le Amerikaansche leger, die vanuit Stavelot en Malmédy oprukken, zijn nog 8 km. van St. Vith verwijderd. Met de achterhoede van de terugtrek kende Duitschers worden he vige gevechten geleverd. De vijand legt bij zijn terugtocht uitgestrekte mijnenvelden aan. Het 3e Amerikaansche leger is reeds 9 km. ten O. van Bastogne gevorderd. De Ame rikanen maakten een Duit- schen officier gevangen, die verklaarde, dat hij aanwezig was geweest bij de besprekin gen van het offensief in het hoofdkwartier van Hitler. Hit- Ier had gezegd, dat de Duit sche troepen in 2 dagen de Maas zouden bereiken en in 3 weken Antwerpen, waardoor 38 geallieerde divisies geïso leerd zouden worden. In het Fransch-Duitsch- Luxemburgsche grensgebied hebben troepen van het 3e Amerikaansche leger weer eenige vorderingen gemaakt. Zij staan op slechts 7 km. af stand van Trier. In het gebied van den Rrjn- paltz woedt nog steeds een verbitterde strüd in de puin-, hoopen van Hatten en Ritters- hofen. Si. ds het begin van hun offensief in dit gebied hebben de Duitschers 14 001 man verloren, waarvan er 4000 werden gevangen geno men. Ongeveer 100 tanks wer den buiten gevecht gesteld. Troepen van het 7e Ameri kaansche leger hebben een crachtig offensief ingezet te gen het Duitsche bruggenhoofd over den Rijn ten N. van Straatsburg. Ze hebben hierbij reeds vorderingen gemaakt. Voortdurende luehtaan- len op vitale Duitsche doelen. Meer dan 600 zware Ameri kaansche bommenwerpers, ge ëscorteerd door 700 jagers, bombardeerden eergisteren spoorwegdoelen te Dresden en Dessau. Ook vielen zij de Krupp-fabriken te Maagden burg aan. De escorteerende jagers vernietigden op een vliegveld ten Z. van Berlijn 25 Duitsche machines, die daar geparkeerd stonden. Groote formaties zware En- gelsche bommenwerpers be stookten gisterennacht olie installaties en verkeersdoelen, o.a. te Maagdenburg, Brux in Tsjecho-Slowakije, Leipzig en Wanne-Eikel. De geallieerde tactische luchtmacht maakte eergiste-, ren 1500 vluchten boven en achter het front. O.a. werd de groote Hermann Göring-brug over den Rijn ten N. van Ko blenz aangevallen. Grootscheepsche Russische offensieven in Polen. Stalin heeft in een speciale dagorder bekend gemaakt, dat de le Wit-Russische leger groep, onder bevel van maar schalk Zhukow, Zondag ten Z. van Warschau vanuit 2 bruggenhoofden over den Weichsel tot 'n grootscheepsch offensief is overgegaan. De Russen rukken op over een frontbredte van 120 km. Ster ken en diepe Duitsche verde digingslinies werden onder den voet geloopen. In 3 dagen tijds zijn de Russen reeds 60 km. gevorderd. Hierbij werden 1300 plaatsen bevrijd. Giste renavond hebben de Russen 't belangrijke spoorwegkr punt Radom stormenderhand genomen. Door dit nieuwe of fensief loopt de Poolsche hoofdstad gevaar om vanuit het Z. te worden overvleugeld. Het Roode leger heeft reeds een plaats veroverd op 35 km. ten Z.W. van Warschau. Even als bij het offensief van maar schalk Koniew in Z.-Polen zijn er ter eere van dit nieuwe of fensief van het Roode Leger in Moskou door 244 kanonnen saluutschoten gelost. In Z.-Polen hebben de troe pen van maarsc.ialk Koniew weer belangrijke vorderingen gemaakt. Ze hebben een punt bereikt op 60 km. van de Duitsche grens. Eerste Jaargang - Nummer 49 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema ïted.-adres: Middelburg, Molenwater 69 Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60 Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Donderdag 18 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Losse nummers 5 cent. DROOGMAKING VAN WALCHEREN GAAT BEGINNEN. De werkzaamheden tot her stel van de dijken van Wal cheren en het weer droogma ken van het eiland worden Krachtig ter hand genomen. Een Nederlandsch deskun dige, die in bezet Nederland vertoefde, is door de Duitsche linies heengekomen om zijn 'diensten voor de uitvoering van dit herstelwerk aan te bieden. Met een aantal andere ingenieurs is hij thans hard aan het werk en binnen en kele weken hopen zij hun eer ste succes te behalen, nl. de drooglegging van een polder van 400 HA. in het Oostelijk deel van Walcheren. Bij Ber gen op Zoom is een profielzui ger gezonken, welke zal wor den gelicht en dan zal worden gebruikt om zarfd in de dijken te persen. Ook verwacht men een zuiger uit België alsmede materiaal uit Engeland. B.B.C. Er werden weer 700 plaat sen veroverd, waaronder Ko- niecpoi en Michow, 35 km. ten N. van Krakau. Andere afdee- lingen zijn in het N.O. nog 20 km. van Krakau verwijderd. In de bosschen ten Z. en Z.W. van Kielce zijn groote afdee- lir.gen Duitsche pantsertroe pen omsingeld en onschadelijk gemaakt. Moskou heeft nog geen be vestiging gegeven van de Duitsche berichten, die spre ken van nieuwe Russische of fensieven in de N. Karpaten en in Oost-Pruisen. Volgens deze berichten zouden de Duit schers Schlossberg in Oost- Pruisen hebben ontruimd. Maandag hebben de Duit schers aan het Oostfront 277 tanks verloren en eergisteren 145. In Boedapest werden eergis teren weer 120 huizenblokken veroverd. Er werden 3000 ge vangenen binnengebracht. Het totaal aantal gevangenen in. de Hongaarsche hoofdstad is thans reeds tot ongeveer 23 duizend gestegen. (B.B.C.) WARSCHAU GEVALLEN, Maarschalk Stalin heeft gis teravond in een speciale dag order o.a. bekend gemaakt, dat Warscliau door de Russische troepen is genomen. De val van Krakau, op één na de grootste stad van l'olen, ls aanstaande. De Sovjet-strijd krachten zijn thans geen 25 k.m. meer van Silezië verwij derd. (B.B.C.) REPATRIEERINGSOVER- EENKOMST NEDERLAND— BELGIE. De Nederlandsehe minister van Sociale Zaken Dr. J. van den Tempel en de Belgische Regeeringscommissaris voor de repatrieering P. van Zee land, hebben, in naam van hun resp. regeeringen, een bilate rale overeenkomst ondertee kend betreffende de repatriee ring van hun door den vijand weggevoerde landgenooten. (Reuter.) POSTVERKEER TUSSCHEN AMERIKA EN BEVRIJD NEDERLAND. Op 15 Januari is een be perkte postdienst geopend op een deel van bevrijd Neder land, aldus heeft vo!gens As sociated Press de directeur- generaal der Posterijen Frank J, Walker verklaard. Dit wordt een dienst, die be perkt blijft tot niet-geïllus- treerde briefkaarten met drie (Amerikaansche) centen ge frankeerd en bestemd voor Eindhoven, Geldrop, Valkens- waard, Tilburg, Oisterwijk, Boxtel, Schijndel en al het Ne derlandsehe gebied ten Zuiden van de Schelde. (Anep-Aneta) Het Poolsch Nationale Co mité te Lublin heeft zich tot voorloopige Poolsche regeering verklaard, niettegenstaande er een Poolsche regeering in Lon den zetelt. Rusland erkent de regeering van Lublin, maar Amerika en Engeland willen alleen met de regeerders in Londen handelen. (B.B.C.) DUITSCHERS DOEN EEN BEROEP OP DE NEDER- LANDSCHE BINNENSCHIP PERS OM VOEDSEL VOOR WEST-NEDERLAND TE VERVOEREN. Radio Hilversum heeft een beroep gedaan op de Neder landsehe binnenschippers om voedsel te vervoeren naar de door hongersnood geteisterde gebieden van West-Nederland van de Noordoostelijke provin. cies, waar, volgens de radio, nog aanzienlijke hoeveelheden voedsel beschikbaar zijn. Voor de organisatie van dit vervoer over het water is een Centrale Reederij Voedsel voorziening" gesticht. De Duitsche autoriteiten hebben de noodige tonnage beschik baar gesteld. „Op deze wijze", aldus de Hilversumsche omroep, „is de mogelijkheid geschapen om den ernstigsten nood van ons volk te verlichten. Ons volk doet een hartstochtelijk be roep op den goeden wil en het verantwoordelijkheidsgevoel van onze binnenschippers, om deze waarlijk groote patriot tische taak zoo goed mogelijk op zich te nemen", aldus voeg de de spreker eraan toe. In zijn inleiding zeide hij, dat na het begin der spoor wegstaking langzaam maar onverbiddelijk in West-Neder land de honger zijn intrede heeft gedaan. Hij oefende be dekte critiek uit op de autori teiten, die de maatregelen, welken dezen rampspoedigen toestand hadden kunnen ver hinderen, hebben uitgesteld. Deze toespraak schijnt een bevestiging te zijn van een vroeger bericht, dat de bin nenschippers zich aan de zijde van de stakende spoorweg mannen hebben geschaard. (Anep-Anet). De verliezen van de Engel- sche marine gedurende den geheelen oorlog bedragen 65.500 mar., nl. 47.000 gesneu velden of vermisten, 13.000 gewonden en 5500 gevangenen. (B.B.C.) DISTRIBUTIE VAN «TEKENS. Met betrekking tot de distributie van dekens wordt het volgende bekend gemaakt. De dekens zijn gesorteerd in 4 prijsklassen t.w. A. éénpersoons wolhoudend 5.50; B. tweepersoons katoen 1.75; C. tweepersoons wolhoudend 4.65; D. tweepersoons wolhoudend 6.9,5. Blijkens de door de distri butiediensten aan mij inge diende opgaven ten aanzien van het binnengekomen aan tal aanvragen, overtreft het aantal aangevraagde dekens dat der beschikbare, zoodat niet alle aanvragen volledig kunnen worden toegewezen. Voor eiken distributiekring moest derhalve een quotum worden vastgesteld. Indien in een distributie- kjing meer dekens zijn aan gevraagd dan het voor dien distributiekring vastgestelde quotum bedraagt, wordt het aantal binnengekomen aanvra gen daarmede in overeenstem ming gebracht, hetgeen zal worden bereikt door aan de genen, die meer dan 2 dekens aanvroegen, een of meer de kens minder toe te wijzen. Uiteraard zal er voor wor den gezorgd, dat de 4 verschil lende kwaliteiten zoo billijk mogelijk onder de aanvragers worden verdeeld, zoodat zoo veel mogelijk iedere aanvrager zijn deel krijgt van de betere soorten. Op de uit te reiken bonnen zal dan ook door den distributiedienst worden ver meld voor welke prijsklasse (A, B, C of D) de bonnen gel dig zijn. De Distributiediensten zul len zoo spoedig mogelijk tot de uitreiking der bonnen over. gaan. De aanvragers zullen hiertoe worden opgeroepen. Het publiek moet de bonnen onverwijld bij een erkenden dekehhandelaar inleveren. De in den distributiekring Middelburg woonachtige de kenhandelaren zenden de ont vangen bonnen ten spoedigste naar den grossier te Middel burg of naar het depót fa. M. H. Boas9bn, Lange Noordstraat te Middelburg. Hetzelfde geldt ten aanzien van de tot den distributiekring Vlissingen behoorende deken handelaren, met dien verstande echter dat de voor den distri butiedienst Vlissingen bestem de dekens in depót zijn bij de fa. v. d. Sande, Noordstraat 8 te Vlissingen. Gelijk hierboven bereids werd vermeld is voor eiken distributiekring een quotum vastgesteld. Voor een vlot ver- PRINS9M MAWfTKIET VERJAART. Morgen, 19 Januari, wordt H. K. H. Prinses Margriet twee jaar oud. Het is voor ons Nederlanders in bevrijd gebied een groote vreugde, dezen ver jaardag van de jongste Oranjetelg voor het eerst openlijk te kunnen vieren. Prinses Margriet haar nam is symbolisch: de bloem van Holland, blank met een gouden hart is in 19IfS te Ottawa geboren. In een vreemd land, maar niet op vreemden bodem. Want door een bijzondere wetsvoorziening is de grond, ivaarop de vorste lijke geboorte plaats had, tot Nederlandsch territorium ver klaard. Hoe vaak hebben wij niet met tee iderheid gekeken naar de clandestien versprei de foto's van moederweelde en kindervreugd in het Prin selijk gezin. Prinses Juliana met haar lieve dochtertjes Beatrix, Irene en Margriet zijn de laatste jaren, trots alle zorgen in bezettingstijd steeds in onze gedachten gebleven. En we leefden mee, als we hoor den van de korte bezoeken, die Prins Bernhard aan zijn gezin kon brengen. Koningin Wilhelmina heeft op de Haar eigen echt-moe- derlijke wijze per radio be kendheid gegeven aan Prinses Margriet's geboorte, waarbij H. M. een treffende verklaring gaf van de beteekenis van dien naam. In Prinses Margriet, in het jonge Prinselijke gezin, krijgt Helmers' profetie opnieuw be teekenis: „HOLLAND GROEIT WEER, HOLLAND BLOEIT WEER". D. M. Laat anderen het niet doen. Doe het zelf. Meldt U als OORLOGSVRIJWILLIGER. loop dezer distributie is het daarom noodzakelijk, dat het publiek zijn bonnen besteedt bij een dekenhandelaar, welke woonachtig is in het ressort van den distributiedienst. die de bonnen uitreikte. INLEVERING OUDE COUPURES MARGARINE, BOTER EN VET. Alle detaillisten gevestigd op Noord-Beveland, Zuid-Beveland en Walcheren moeten de in hun bezit zijnde oude coupures mar garine, boter of vet, dus geen noodcoupures, vóór 25 Januari 1945 bij den distributiedienst inleveren. De Inspecteur voor de Distri butie in de provincie Zeeland J. C. W. JOBSE.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1