DeVri je Zeeuw DeVri je Zeeuw Oosf Pruisen vrijwel geïsoleerd Duitschers in de Ardennen vèr teruggedrongen aller naam, [TRANCKE STOKMAN rg. pu HET VERTREK ONZER OORLOGSVRIJWILLIGERS. „En het geschiedde, terwijl Mazes zijn hand ophief, zoo was Israël de sterkste". Exodus n 11a. Het is met ontroering, dat wij van hen afscheid nemen, die den roep van het vadpr- lar l hebben gehoord, een va derland in nood. Niet zonder zorg zien we hen gaan, doch niet zoo zeer om de gevaren, welke den sol daat bedreigen als wel de sol daten Christi. Want daartoe zijn zij bovenal geroepen: goe de krijgsknechten van Jezds Christus te zijn. Leven be- teekent immers strijd! Ook in het hoofdstuk, waaraan I" bovengenoemd tekstwoord is ontleend, is sprake van strijd. Er is oorlog tusschen het volk Israël en een van de roofzuch- jiLtige volksstammen van de woestijn. Jozua stort zich met zijn dapperen op den opdringenden rV>A Eerste Jaargang - Nummer 5S Verantw. Hoofdred.: drs. II. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater G9. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, nit 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. a e. urw ui iup.v muu u-visc-» Zaterdag 27 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Januari. Middelburg. Doopsgez. Gem. 10.15 mej. dr. A. H. A. Bak ker. Geref. Kerk (H. V.) 10 L.c.p.l. W. A. Duijs v. d. Prin ses Irene Brigade. Geref. Gem., Segeerstr., 9.30 en 2 leesdienst. Ev. Luth. Kerk 10 ds. Nolte. 11.30 geen Zondags-, school wegens Eng. dienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 LUCHTAANVALLEN OP BEZET NEDERLAND. In Limburg maken de En- gelschen, na de verovering van Maasbracht, St. Joost en Heinsberg, goede vorde ringen. Ze staan op 5 km. rivier de Moder teruggewor pen. Tusschen Straatsburg en Colmar rukt het Fransche le ger verder op. Ten Noorden van Miilhausen werd een ster ke Duitsche formatie omsin geld. Ten N. van St. Vith valt de LAATSTE BERICHTEN. Minister Burger is, naar aan- eiding van zijn radiorede, vaarop wij in ons blad van 24 a Jan. eritiek hebben geleverd, in conflict gekomen met den Minister-President. In verband 'liermede heeft hij bij H.M. do Koningin zijn ontslag ingediend. Het Nederlandsche leger zal niet meer als vóór 1940 een nationaal leger zijn, maar deel uitmaken van een continentaal leger. Majoor Van Wijk op den afscheidsavond der MiddtJl- burgsche oorlogsvrijwilligers. BEKENDMAKING VAN HET CENTRAALTRANSPORT- BUREAU. De regeering zal een aantal vrachtauto's ter beschikking stellen van het Civiele Ver- Ikeer. De gevaarlijke Duitsche sail lant in de Ardennen is nu door de geallieerde aanvallen ingekrompen tot een ondiepe deuk in de frontlinie, welke zich tot even ten W. van Houffalize uitstrekt. Troepen van het le Amerikaansche le ger zijn gisteren in Houffalize binnengedrongen. Ze staan nog slechts op 1 km. afstand van het centrum van deze stad. Andere afdeelingen zijn ten N. en Z. van Vielsalm de rivier de Salm overgestoken, In het gebied ten Z. van Mal- médy en Stavelot bieden de Duitschers nog steeds krach- tigen tegenstand. De Ameri kanen hebben hier 2 nieuwe divisies in den strjjd gewor pen. Zij slaagden er in om weer 1 km. op te rukken in de richting van St. Vith, van welke plaats ze nog 12 km. verwijderd zijn. Even ten W. van Houffalize hebben troe pen van het 12e en 3e Ame rikaansche leger zich aan de Ourthe met elkaar vereenigd. Vanuit het W. doen de Brit sche troepen hevige aanval-1 len op de nu afgesneden vij andelijke troepen. Ten N.O. van Bastogne is generaal Pattons leger op een frontbreedte van 12 km. 2 km gevorderd. Ook in den sector van Wiltz werden kleine vor deringen gemaakt. Bij het Duitsche offensief in de Ar dennen hebben de Amerikanei ongeveer 40.000 man verloren. Men neemt aan, dat de mees ten van hen gevangen geno men zijn. Er werden 40.000 Duitschers gevangen genomen, terwijl er ruim 50.000 werden gedood of gewond. In de buurt van de Fransch- Duitsch-Luxemburgsche grens werden op Duitsch grondge bied de plaatsen Nennich en Weisz veroverd. Zware gevechten in den Elzas. Aan het front van het 7e Amerikaansche leger in den N. Elzas wisten de Amerikanen ten Z. van Bitche en ten N. van Hagenau weer kleine ter reinwinst te behalen. De Duit sche versterkingen stroomen dit gebied binnen eh men ver wacht hier nog een hevigen strjjd. Bij Hatten werden gis teren de zware gevechten voortgezet. De Duitschers de den hier 2 hevige tegenaanval len, maar werden afgeslagen. Hatten is gedeeltelijk in Duit sche en voor een ander deel in Amerikaansche handen. In het bruggenhoofd ten N. van Straatsburg bleef de toestand onveranderd. Een vijandelijke patrouille drong Straatsburg binnen, maar werd door Fran sche troepen onschadelijk ge maakt. Lucktfront. Gedurende 36 uur, tusschen Zondagmiddag 12 uur en Maandagnacht 12 uur, zijn iOOO geallieerde vliegtuigen boven Duitschland in actie ge weest. Bij. den aanval, weike in den nacht van Zondag op Maandag op de Leuna-werke te Merseburg door Engelsche bommenwerpers werd uitge voerd, werden 2200 ton bom men neergeworpen. Verhoogde luchtactie. Meer dan 600 Amerikaan sche bommenwerpers, bege leid door 700 jagers, die uit Engeland waren opgestegen, vielen gisteren 4 spoorweg emplacementen te München en Stuttgart aan. De aanvallende vliegtuigen ondervonden zoo goed als geen tegenstand van vijandelijke jagers. 2 Duitsche vliegtuigen werden neerge schoten. Nadat ze hun escor- edienst hadden verricht, gin gen de jagers op eigen initia tief op zoek naar spoorweg doelen. Bij hun aanvallen werden 55 locomotieven ver nield. Engelsche Lancasters, die eveneens door jagers wer den geëscorteerd, bombardeer den 2 benzolfabrieken in het Roergebied. Vanuit Italië de den 500 Vliegende Forten en Liberators aanvallen op spoor wegdoelen in het gebied van vVeenen en op verbindingswe gen ten N. van Venetië. Spit fires vielen V-2 doelen in Ne derland aan. Mosquito's van den Engelschen kustvliegdienst bestookten de Duitsche scheep vaart voor de Noorsche kust. Ook werden Duitsche con- vooien voor de Nederlandsche kust aangevallen. 5 bommen werpers gingen bij deze acties verloren. Gisterennacht werd Berlijn tweemaal door Mosquito's ge bombardeerd. Er werd een groot aantal hommen van 2 ton uitgeworpen. Russen naderen Opper-Silezië. Moskou heeft nog geen be vestiging gegeven van de Duitsche berichten, dat het Roode Leger in Oost-Pruisen en ten N. en Z. van Warschau groote offensieven heeft inge zet. Aan het front in Z.-Polen rukten de Russen gisteren weer ov het geheele front gemiddeld 15 km. op. Maar Eerste Jaargang - Nummer 48 Verantw. Hootdred.: drs. H. Sinnema Red.-adres: Middelburg, Molenwater 6y Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60 Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Woensdag 17 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprjjs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 eent. Losse nummers 5 cent. schalk Stalln heeft in een speciale dagorder de verove ring van het belangrijke ver keersknooppunt Kielce bekend gemaakt. Bij deze plaats ko men 7 hoofdspoorwegen sa men, o.a. de lijnen naar Kra- kati.' Warschau en Ereslau. Ook is deze plaats een knoop punt van belangrijke autowe gen. Behalve Kielce vielen gis teren nog 400 andere plaatsen in Russische handen. Het Roode Leger heeft in 4 dagen tijds de helft van den afstand, welke hen nog van de Duit sche grens scheidde, afgelegd. De Russen zijn thans nog 90 km. van de Duitsche gfens verwijderd. Op de Z. flank staan ze nog 40 km. ten N.O. van Krakau. Als gevolg van de Russische dreiging zijn de Duitschers begonnen om kost bare machines uit de fabrieken in het industriegebied van Si- lezië weg te voeren. De buit, welke de Russen bij hun op- rnarseh maken, groeit voort durend. Gedurende de eerste 2 dagen van hun offensief maakten r 116 tanks en 370 kanonnen buit. Aan het ol'fen- swf nemen niet minder dan 1500 Russische tanks deel. Door hun snellen opmarsch is het Roode Leger thans in een gebied gekomen, waar het terrein buitengewoon gunstig is voor tankoperaties op groo te schaal. Wordt Boedapest opgegeven De Duitschers hebben hun pogingen om het garnizoen van Boedapest tc ontzetten ge staakt. De Duitsche radio be gint reeds te spreken van de helden van Boedapest. In de stad werden gisteren weer 156 huizenblokken veroverd, waar onder het spoorwegstation West. F.r werden gisteren weer 4700 Duitschers gevangen ge nomen. Aan het geheele Oostelijke front hebben de D .ntscher" eergisteren 137 Larks en 60 vliegtuigen verleren. Op naar Manilla! Het Amerikaansche bruggen hoofd op Luzon is nu 85 km. BKIEFVERVOER DOOR PARTICULIEREN VERBODEN. Verschenen is een Verorde ning ..Berichtenverkeer Bin nenland" van den Chef van den Staf Militair Gezag, dd. 15 De cember 1944, nr. 51 (Publica tieblad Militair Gezag nr. 13). Krachtens deze Verordening is het thans aan een ieder, behal ve aan de ambtenaren der P. T.T., verboden, geschreven nier dedeelingen aan te nemen met de bedoeling, deze aan een derde of aan derden af te le veren. Het verbod geldt niet voor mededeelingen. te vervoeren binnen den bestelkring van één postkantoor. Door of vanwege 'iet Militair Gezag kan hoven- dien, al dan niet voorwaarde lijk, ontheffing worden ver leend. Verbood dus de pcstwèt al leen het interlocale brievenver voer tegen betaling, thans is een dergelijk vervoer ook strafbaar, indien het kosteloos -eschiedt. In het vervolg mag dus niemand meer een brief ten behoeve van een ander meenemen, behalve binnen den kring van één postkantoor. Voor het verkeer met het buitenland gold deze regeling reeds vanaf 12 September. Teekent als OORLOGSVRIJWILLIGER. Het is voor de bevrijding der nog bezette gebieden. breed. De Amerikaansche troe- nen zijn in de richting van Ma. ndla 40 km. opgerukt en heb ben daardoor een kwart van den weg van Lingayen naar Manilla afgelegd. Catablan werd veroverd. In Japan heb ben de Amerikaansche landin gen een scherpe reactie ge wekt. Het kabinet kwam in een speciale vergadering met den generalen staf bijeen. Ook 2 politieke partijen hielden vergaf eringen. In Birma hebben ChLneesche tro.'nen het laatste Japan'-che bolwerk aan den ouden Birma- weg, n.l. Nankan, veroverd. ZWARTE HANDELAAR FLINK AANGEPAKT. Er blijkt zelfs nu nog een bepaalde categorie van per sonen te zijn, die zich niet ontziet op de grofste wijze de bestaande voorschriften op voedselvoorzieningëgebied te overtreden, en enkel uit winstbejag voedsel in han den tc spelen van den zwarten handel. Dat de overheid dergelijke misdadige handelingen niet kan, maar ook niet zal dul den, zal voor ieder weldenkend burger duidelijk zijn. De landbouwer F. v. E. te Moergestel heeft zulks aan den lijve ondervonden. Onder het motto ,,Er is nu geen regeering meer en ik kan doen en laten wat ik wil" ver kocht hij een koe aan fraudu leuze slagers voor den prijs van 3000. Gelukkig kwamen ambtenaren van den C.C.D. en de Economische Politie te Tilburg achter dit handeltje en de gevolgen bleven niet uit. Behalve het rund waarmede werd gefraudeerd cn de op brengst, zijnde 3000, werden op last van den Ambtenaar voor de Tuchtrechtspraak in beslag genomen133 kg vleesch en spek, afkomstig van drie frauduleuze slachtingen, als mede als bijzondere strafmaat regel negen stuks levend rundvee en twee levende var kens. Het vee is inmiddels reeds toegewezen aan gedupeerde landbouwers. Waar het de vaste wil van de bevoegde autoriteiten is, allen zwarten handel radicaal den kop in te drukken, zal in den vervolge even scherp, en zoo noodig nóg scherper, wor den opgetreden. Het voedsel is voor het Ne derlandsche volk, en niet voor de zwarte handelaars! (Algem. Commissariaat v.d. Voedselvoorziening) Engelsohen en Amerikanen kwamen, ons bevrjjden. Wat doen wij Wij worden OORLOGSVRIJWILLIGER. INLICHTINGEN GEVRAAGD OVER MIJNEN OP DEN STRAATWEG MIDDELBURG- VLISSINGEN (Nieuwe weg). Voor militair verkeer moet de weg MiddelburgVlissingen (Nieuwe weg) mrjnenvrij ge maakt worden. Een ieder die inlichtingen kan verschaffen aangaande landmijnen, die vóór de over strooming of tijdens den terug tocht der Duitschers op den toen ondergeloopen straatweg zijn gelegd, wordt verzocht dit zoo spoedig mogelijk hekend te maken bij Militair Gezag, Afd. Landmijnopruimingsdienst, Koepoortstraat 6 te Middel burg. DROOGMAKING VAN WALCHEREN. De Rijkswaterstaat roept met spoed op voor de droog making van het eiland Wal cheren Chef-maehinist Schippers, 2de Schippers, Machinisten. Dekkneehts en Stokers voor zandzuigers, perswerktuigen, sleepbooten en drijvende kranen. Bakker.schippers. Dragline-machinisten. Zinkbazen en Rijswerkers. Werkl dcn voor zuigerstort. Uitzetters. Magazijnmeester. Inlichtingen en aanmeldin gen uitsluitend bij de Gewes telijke Arbeidsbui eaux en bij kantoren. De Hoofd-Ingenieur van den Rijkswaterstaat (belast met de droogmaking van Wal cheren), P. PH. JANSEN. Middelburg, Januari 1945. RECTIFICATIE. Naar aanleiding van ons be richt over de goederen, die met de „Amstelstroom" zijn aange-: komen, is ons verzocht ter ken nis van het publiek te brengen dat de gedupeerde ingezetenen van Middelburg, die meenen voor een verstrekking van lijf goederen in aanmerking te ko men, zich hiervoor dienen te wenden tot het Middelburgsch Hulpcomité, Houtkaai 17. SPREEKUUR WETHOUDER. De Wethouder van Openba re Werken en Algemeene Za ken te Vlissingen is a.s. Don derdag verhinderd spreekuur te houden. Een Hongaarselie wapenstil standscommissie is naar Mos kou om te onderhandelen over de voorwaarden, die de Geal lieerden Hongarije willen op leggen, (Evening Standard.) BEKENDMAKING. Behoefte wordt geroeid aan de instelling van een plaatse lijke commissie, waarbij een ieder, die zich daartoe uit va derlandlievende overwegingen geroepen voelt, ten behoeve van het Militair Gezag inlich tingen kan verstrekken over personen, die door hun onva derlandlievende houding de er gernis van het publiek hebben opgewekt of tegen wie om an dere redenen correctiemaatre gelen moeten worden getrof fen. Er zijn klachten geuit, dat er nog veel personen vrij rondloopen, die nog voor in- terneering in aanmerking ko men. De oorzaak hiervan is echter, dat men huiverig blijkt te zijn tegen het ter kennis brengen van de noodige feiten aan de bevoegde instanties. Men moet intusschen begrij pen, dat het onmogelijk is, de rechtvaardigheid te doen zege vieren, wanneer niet ai.en hiertoe metterdaad hun mede werking verlecnen. De betreffende Plaatselijke Inlichtingen-Commissie Mili tair ;zag bestaat uit drie le den, waarvan er twee zijn aangewezen, in onderling over leg, door de erkende voorma lig ondergrondsche organisa ties, terwijl het derde lid door het genoemde tweetal is geko zen uit de overige ingezetenen. De Commissie zal zich be palen tot het op schrift stel len van de verklaringen, die door do ingezetenen vrijwillig en uit eigen beweging te ha- rer kennis worden gebracht. Zij zal de verklaringen door de betrokkenen doen ondertee kenen en deze daarna toezen den aan den Militairen Com missaris. De Commissie is verplicht tot geheimhouding tegenover onbevoegden. De Militaire Commissaris v. d. Prov. Zeeland, De Kapitein-Luitenant ter Zee, C. W. SLOT. TRAGISCH VERDUINKIN G SGEVAL. ~Ter hoogte van den Bosch- weg te Vlissingen raakten jl. Vrijdag twee wielrijders en een meisje in het overstroom de gebied door een put in den weg te water. Voor één van hen was dit ongeval noodot- tig: de heer C. Flipse uit Vlis singen is door den sterken stroom meegesleurd en ver dronken. -Iet meisje, dat bij hem achterop de fiets zat, is later door burgers gered, ter wijl de tweede wielrijder zicli tijdig kon vastklampen aan een boom. Dit tragisch onge val leert, dat men uiterst voorzichtig moet zijn met het berijden van gedeeltelijk over stroomde weggedeelten.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1