DeVri je Zeeuw DeVri je Zeeuw Oost Pruisen vrijwel geïsoleerd Duitsche saillant in België voor de helft heroverd Drie Nederlanders ter dood veroordeeld EI J nET VERTREK ONZER OORLOGSVRIJWILLIGERS. „En het geschiedde, terwijl Mazes zijn hand ophief, zoo tros Israël de ster leste". Exodm 17 11a. Het is met ontroering, dat Wij van hen afscheid nemen, die den roep van het vadgr- |ar 1 hebben gehoord, een va derland in nood. Niet zonder zorg zien we hen gaan, doch niet zoo zeer om de gevaren, welke den sol daat bedreigen als wel de sol daten Christi. Want daartoe zijn zij bovenal geroepen: goe de krijgsknechten van Jezds Christus te zijn. Leven be- ;eekent immers strijd! Ook in het hoofdstuk, waaraan bovengenoemd tekstwoord is ontleend, is sprake van strijd Er is oorlog tusschen het volk Israël en een van de roofzuch tige volksstammen van de woestijn. Jozua stort zich met zijn apperen op den opdringenden 2lO golft de ve/bil fee. Eerste Jaargang - Nummer 5S Verantw. Hoofdred.: drs. II. Sinnenia, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, nS, 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Zaterdag 27 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprüs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Januari. Middelburg. Doopsgez. Gem. 10.15 mej. dr. A. H A. Bak ker. Geref. Kerk (H. V.) 10 L.c.p.l. W. A. Duijs v. d. Prin ses Irene Brigade. Geref. Gem., Segeerstr., 9.30 en 2 '.eesdienst. Ev. Luth. Kerk 10 ds. Nolte. 11.30 geen Zondags school wegens Eng. dienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 i laatste berichten, Minister Burger is, naar aan- eiding van zijn radiorede, vaarop wij in ons blad van 24 Tan. critiek hebben geleverd, in conflict gekomen met den Minister-President. In verband 'liermede heeft hij bij H.M. do Koningin zijn ontslag ingediend. Het Nederiandsehe leger zal niet meer als vóór 1940 een nationaal leger zijn, maar deel uitmaken van een continentaal leger. Majoor Van Wijk op den afscheidsavond der Middêt- burgsche oorlogsvrijwilligers. LUCHTAANVALLEN OP BEZET NEDERLAND. In Limburg maken de En- gelschen, na de verovering van Maasbracht, St. Joost en Heinsberg, goede vorde ringen. Ze staan oo 5 km. rivier de Moder teruggewor pen. Tusschen Straatsburg en Colmar rukt het Fransche le ger verder op. Ten Noorden van Mülhausen werd een ster ke Duitsche formatie omsin- ;eld. Ten N. van St. Vith valt de bekendmaking van het centraaltran sport- bureau. De regeering zal een aantal vrachtauto's ter beschikking stellen van het Civiele Ver- BOMBARDEMENTEN OP DUITSCHE FABRIEKEN, Aan het W. front hebben de geallieerde strijdkrachten thans de helft van den vijande lijken saillant,.,ln de Arden nen heroverd. De afdeeiingen, die den weg van Houfi'alize naar St. Vith hebben afgesne den, staan op 12 km. afstand van de laatstgenoemde stad. De troepen, die ten Z. van Stavelo'. en Malmédy naar St Vith oprukken, stuitten op krachtigen Duitschen tegen stand. Aan beide zijden van Bastogne mankte het 3e Ame- rikaansch leger over een frontbreedte van 18 km. weer belangrijke vorderingen. Vol gens nog niet bevestigde be richten, zouden deze troepen contact hebben gekregen met het le Amenkaansche leger. Hierdoor zou een belangrijke vijandelijke troepenmacht om singeld zijn. Ten N.W. van Bastogne is het 3e leger bezig om de dichte bosschen langs den weg van Bastogne naar Marche van vijanden te zuive ren. Verder naar het O. vielen zij de vijandelijke stellingen bij Wiltz aan. Amerikaansche vliegtuigen van de tactische luchtmacht ondersteunden de gevechten op den grond. Zij maakten 1000 vluchten en de den hierby hevige aanvallen op de terugtrekkende Duit sche troepen. Alleen al door de 9e Amerikaansche luchtmacht werden 300 vrachtauto's en 30 tanks vernietigd. Ook werden groote troepenconcentraties in de buurt van Houffalize en St. Vith bestookt. Ten Z. van het front in de Ardennen hebben troepen van het 3e Amerikaansche leger in het gebied van Merzig de Duitsche stad Tettingen inge nomen. Dit is de eerste Duit sche stad, welke is heroverd. Aan het front van het 7e le ger in den N. Elzas, woedt nog steeds een hevige strijd in de sector van Hatten en Rit- tershofen, ten N. van Hage- nau.' Gisteren hebben Amerikaan sche en Engelsehe vliegtuigen boven Duitschland groote suc cessen behaald. Er werden meer dan 200 vijandelijke ja gers neergeschoten of op den grond vernietigd, Amerikaan sche bommenwerpa's vielen olieraffinaderijen I7rj Maag denburg, de Herman Göring- staalfabrieken bij Brunswijk en 3 bruggen over den Rijn aan. Vooral ten W. van Berlijn werden hevige luchtgevechten geleverd met de Duitsche ja gers, die in grooten getale waren opgestegen. De Ameri kaansche verliezen bedroegen 19 bommenwerpers en 12 ja gers. Zware Engelsehe bommen werpers bombardeerden voor de 3e maal in 24 uur de spoor wegemplacementen van Saar- brücken. Ook werden de spoorlijnen naar het front in de Ardennen aangevallen, waarby een groot aantal spoorwegwagons ver nietigd werden. Ook vielen Engelsehe bom menwerpers voor de 100ste maal schepen onder de Noor- sche kust aan. O.a, werd een groot vrachtschip in het Ska1 gerak vernietigend getroffen. Zeer sterke formaties bom menwerpers van de R.A.F. de den aanvallen op de Leuna- werke te Merseburg en op benzinevoorraden te Duimen, ten Z.O. van Krefeld. Ook Berlijn werd aangevallen. Aanzienlijke Russische vorderingen in Polen. Het ge.heele Oostfront is thans in beweging gekomen. Van O Pruisen tot in Zuid-Polen en Tsjecho-Slowakye rukken de Russen op in VV. richting. On danks het feit, dat de Russi sche luchtmacht tengevolge van de slechte weersomstan digheden biet kon opstygen, maakt de opmarsch in Zuid- Polen goede vorderingen. Zon dag werd gemeld, dat het Roode Leger nog 24 km. van Kielce verwijderd was en gis teren waren ze deze stad reeds voorbygetrokken. Bij Sobkow werd de spoorlgn van Krakau naar Kielce afgesne den. Op dit punt zijn de Rus sen reeds 90 km. ten W. van de Weichse) opgerukt. De ri vier de Nida, de eenige na tuuriyke verdediging voor de Duitsche grens, werd over een frontbreedte van 60 km, over schreden. De Russen verover den weer 200 plaatsen, waar onder Pinczow. Bij de verove ring van deze plaats verloor de vijand meer dan 2000 man aan dooden. Door den snellen opmarsch krijgen de Duit- schers geen gelegenheid om hun troepen te reorganiseeren Zij wierpen 2 reserve-divisies, nl. een tank- en een gemoto riseerde divisie en groote massa's infanterie in den strgd, maar werden met zwa re verliezen teruggeslagen. In Tsjecho-Siowakije viel de belangrijke plaats Lucenec, na vvekenlangen strgd, in Russi sche handen. In Boedapest werden weer Eerste Jaargang - Ntimmer 47 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema Red.-adres: Middelburg, Molenwater 6! Adm.-adres: Vlissingen, VVaistr. 58-61 Rliddelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Dinsdag 16 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Vdvertcntieprijs 30 cent per regel. Ybonnemenïsprijs per week 26 cent. ,osse nummers 5 cent. 200 huizenblokken veroverd. Het Oos ter-spoorwegstation viel in Russische handen. 2000 spoorwegwagons werden hier bij buitgemaakt. Zondag wer den 2500 krijgsgevangenen binnengebracht. De opperbevelhebber van de nieuwe Britsche slagyloot in het Verre Oosten, Sir Bruce Fraisor, heeft medegedeeld dat deze vloot binnenkort aan de operaties in den Stillen Oceaan zal deelnemen. De Amerikanen op Luzon ma ken nog steeds ogede vorderin gen. Zij' overschreden de Agno- rivier en rukken op naar de vlakte van Manilla. De Japan ners bieden nog steeds weinig tegenstand en trekken zich voortdurend terug. De Ame rikanen hebben hun bruggen hoofd thans tot 70 km. uit gebreid. Britsche troepen van het 14e leger bevinden zich thans op minder dan 50 km. ten N van Mandalay. In Arakan zijn afdeeiingen van het 15e In dische legercorps, nadat zij op een punt ten Z. van Akyab waren geland, verder in het binnenland doorgedrongen. (B.B.C.) Heeft Uw man of verloofde zich reeds gemeld als OORLOGSVRIJWILLIGER Houdt ze niet tegen, roept. Ons volk HERV. CATHECH'S/V TILS T3 ,'LISSINGEN HERVAT, De cathechlsaties der Ned. Herv. predikanten ds. Visboek en ds. Schoch te Vlissingen zijn deze week hervat in de bakkerij van de fa. v. d. Lin de, ingang Vrijgang. De bediening van 't afweer geschut geschiedt in Duitsch land op het oogenblik groo- tendeels door vrouwen, jongens en grijsaards. De geoe'ende bemanning is naar het "front. middelburg. uitreiking bonkaarten 2c periode 1945 aan zelfvekzorgers. De Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat bo venstaande bonkaarten aan hen, die zelfverzorger zijn ot geweest zijn, zullen worden uitgereikt op Woensdag 17 Ja nuari a.s. voor de letters A t. m. G; Donderdag 18 Januari a.s. voor de letters H t.m. n; Vrijdag 19 Januari a.s. voor de letters O t.m. Z. Na-uitreiking bonkaarten aan niet-zelfverzorgers zal nlaats vinden op dezelfde da gen. Beide uitreikingen zullen plaats vinden in de Bogardzaal van 9.3012 uur en van 14 16 uur. melk. De Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat na 20 Januari a.s. geen melkkaarten meer worden uitgereikt, doch aan A-zieken, a.s. eu jonge moeders wederom rantsoen bonnen melk zullen worden uitgereikt. Alle A-zieken, a.s. en jonge moeders welke recht op melk hebben moeten zich tot het in ontvangstnemen van deze rantsoenbonnenvóór 20 Jauari a.s. op het Distributie kantoor, zaal 2, loket 1, wen den. Nadrukkelgk wordt er op ge wezen, dat nieuwe rantsoen- bonnen zullen worden ver strekt welke eerst nk 20 Jan. a.s. geldig zijn, terwijl men slechts 2 rantsoenbonnen per week mag verbruiken. EXT RA VERSTREKKING aan a.s. ex jonge MOEDERS. De Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat aan a.s. en jonge moeders wederom het maximum 64 weken extra rantsoenen zullen worden ver strekt. - Jonge moeders, aan welke de laatste maanden geen extra rantsoenen meer zijn verstrekt kunnen zich tot liet bekomen van nadere inlichtingen wen den tot het Distributiekantoor. :aal 2, loket 1. Stamkaart baby moet worden medegebracht. transacties in vreemd geld. waarsch u wijn g. Het Militair Gezag deelt ons mede: Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat hier te lande goederen worden verhan deld of diensten worden ver leend tegen ontvangst van Belgisch geid. By artikel 4. derde lid, van het Besluit Deviezen-blokkee ring (e. 89) is het echter verbo den in het binnenland buiter- landsehe betaalmiddelen te ontvangen. Wie in Nederland Belgisch geld ontvangt zonder de daar voor vereischte toestemming te hebben verkregen, handelt in strjjd met voormeld verbod, en maakt zich derhalve schuldig aan een strafbaar feit, waar tegen de bevoegde autoriteiten niet zullen nalaten met groote gestrengheid op te treden. closetpapier. Het regeeringsdepót heeft momenteel de beschikking over een party rollen closetpapier. Daar de party te klein is om normaal in distributie gebracht te worden, ligt het in de bedoe ling deze goederen te verkoo- pen aan inrichtingen, waar be trekkelijk groote groepen van personen dageiyks bij elkaar zijn. Wij denken o.a. aan zie kenhuizen, tehuizen'voor ouden van dagen, scholen, .zaken met groot personeel, enz. Wq ver zoeken ieder, die in aanmer- Iring meent te komen, een schriftelijke aanvraag in te dienen bij het P.B.H. kantoor te Middelburg (Lange Delft 115), zulks onder vermelding van naam en adres van de(n) aanvraagster (er) en het aantal der aanwezige personen. De Prov. Vo. dsel- commissaris Zeeland. VLISSINGEN IN HET FIjLMJOURN.LAL. Opnamen van de overstroo- mir.g by Vlissingen en den Boulevard na den strijd zijn vastgelegd in het filmjournaal, dat dezer dagenin „AlhaTn- jlra" wordt vertoond. Wegens spionnage en sabotage In Duitschen dienst. Twee anderen krggen vyftien jaar gevangenisstraf. Een Nederiandsehe Krijgs raad heeft drie Nederlanders ter dood veroordeeld en twee anderen tot een gevangenis straf van vijftien jaar wegens spionnage en sabotage in dienst van den vijand. Dit is de eerste maal, dat Nederlanders wegens steun verlening aan de Duitschers, in bevrijd gebied hebben te recht gestaan. De terechtzitting vond op 12 December jJ. te Eindhoven plaats. De vijf verdachten wa. ren agenten van den Duit schen Geheimen dienst, van wie drie waren opgetreden als saboteurs en twee als spion nen. Zij werden beschuldigd van steunverieening aan den vyand. De krijgsraad bestond geheel uit Nederlanders en de proce dure was in overeenstemming met de Nederiandsehe Krijgs wetten. Twee der saboteurs, de 31 jarige bakker Teunis Pacques en de 40-jarige verzekerings agent Hendricus Martinus Eg- gers, werden ter dood veroor deeld. De derde saboteur, de 24- jarige landbouwer Dirk Sna bel, werd tot vyftien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Een der beide spionnen, de 33-jarige kantoorbediende Warner Saiomans, werd even eens ter dood veroordeeld, ter wijl zijn metgzel, de 30-jarige zakenman Germain André Ge. rard Regoor, tot vijftien jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. Alle veroordeelden wa> ren van Nederiandsehe nati onaliteit. De drie leden van de sabota gegroep hadden op een mili taire school een korte opleiding ontvangen en warden door de linies gestuurd met sabotage- materiaal, dat ze konden ver bergen en later bijeenbrengen om het "te gebruiken tegen Britsche tanks en voertuigen. Allen droegen tijdens hun op leiding Duitsche uinformen, maar verwisselden die voor burgerkleeren, voordat zij de unies passeerden. Pacques en Eggers hadden pro-Nazi antecedenten, aange zien beiden vrijwillig na 1940 in Duitschland hadden gewerkt en later in Nederland voor de. Weermacht. Snabel daarente gen had een zwak karakter zonder Nazi-sympathieën, die zijn opdracht aanvaardde om te voorkomen dat hij als ar beider naar Duitschland zou worden gedeporteerd, waarvan hij reeds ondervinding had. Bij -het bereiken der vijande lijke linies verborg de groep het sabotage-materiaal, maar zg werden bijna onmiddellijk ontdekt door een Nederiand sehe politiepatrouille. Eerst beweerden ze vluchtelingen te zijn, maar toen de politie het sabotage-materiaal vond, be kenden zij wat hun werkelijk plan was geweest. Van de twee spionnen was Saiomans reeds van 1933 af een sympathiseerend lid van de N.S.B. Toen de geallieerden Nedèrland naderden stuurde hg zijn gezin voor de veilig heid naar Duitschland, terwijl hyzelf werkzaam bleef op een overheidsbureau, waar hij een Duitsch legeruniform droeg. Eerder door financieele moei lijkheden dan door pro-Duit- sche gezindheid kwam hg er toe in dienst te treden bij den Duitschen geheimen dienst, die zijn schulden voor hem betaal de. Hg bracht bij verschillende gelegenheden zijn opdrachtge vers verslag uit over de stem ming van de burgerbevolking, totdat hij bg de poging om de> geallieerde linies te passeeren gevangen werd genomen. Zijn collega Regoor deed voordeelige zaken met de Duitschers en bood zijn dien sten aan een Duitscher aan, van wien hij wist dat hg in verbinding stond met den ge heimen dienst. Hij werkte met dezen officier in Duitschland en later in Nederland. Hij deed een poging om zijn verbintenis te verbreken, maar zonder re sultaat. Onder bedreiging bij weigering als arbeider naar Duitschland te worden gede porteerd aanvaardde hij een oodracht om de geallieerde li nies te overschrijden. Geduren de de korte opleidingsperiode ontmoette hij Saiomans. De twee mannen werden naar den anderen kant van de linies ge stuurd om rapport uit te bren. gen over de stemming cfer burgerbevolking en om de ge allieerde eenheden te identifi- ceeren. Zij waren de linies nauwelgks over, of zg werden door de Nederiandsehe politie aangehouden en overgeleverd aan den Britschen veiligheids dienst, waar zij een bekentenis aflegden. De Duitschers hadden alle agenten verteld, dat zij er recht op hadden als krijgsge vangenen te worden behandeld, zelfs indien zy burgerkleeren droegen. Bg het vernemen van de waarheid toonden zg hun verontwaardiging over de wy- ze, waarop hun Duitsche mees ters hen hadden misleid. .(Anep-Aneta). J-

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1