De Vrije Zeeuw DeVri je Zeeuw Oost Pruisen vrijwel geïsoleerd Eerste Jaargang - Nummer 5S Zaterdag 27 Januari 1945 Het Duitsche offensief in België mislukt Eerste Jaargang - Nummer 46 Maandag 15 Januari 1945 baert en 30ktvriendt iij kennis van hu a Huwelijk, waai rekking zal plaat Donderdag 8 Fe om 10 uur in d orduskerk te Tei nuarl 1945. 1. egorsstraat 7. adres: 119, Vlissingen. /ele blijken van ba ons betoond tij kte en de bewijze ning na het oveii .onzen geliefde} 'en Broeder, ir en Oom \N FBANCKE, ij onzen hartelijke it aller naam, L. FRANCKE— STOKMAN iburg. vele blijken va en medeleven b >iden van onzen ge n, Vader, Behuwd .der id louws, ij onzen hartelijke imens de Familie. L.OUWSBAKKEI P.T.T. Station. 1945. ElAAL-BEHEER. kgevers aangeslote r Be drijf svereenigi ntraal-Beheer in a worden belee eventueel nog ov >etalen premie vo< Kinderbijslagwet Tuinbouw Ongeva betalen aan Ce er, Bange Ker te Goes. Ook vo lico en Nieuw M kan men zich ti adres wenden. vers aangesloten Bedrijfsvereeniging raal-Beheer, kunn ij hen in dienst zj ers, die daarvoor \g komen, aanvraa :n ter verkrijgi kinderbijsla gboe!) op het Bijkanto ïtraal-Beheer, Lan ,t 16 te Goes, nerking komen die hier te lan .inplaats - hebben n op 1 October IS twee kinderen tel den leeftijd van ovengenoemde wei ordt verzocht li in aanmerking •beiders er op te v n dat de kind-rl '3e en 4e kwart ezonden moeten w eerder genoemd adr erkstraat 16 te Go band met van ov getroffen maat aanzien van de t Ziektewet, Kinc en Land- en Ti gevallenwet voor gebied verzoeken nten, vertegenwooi van de in Zeel! Bedrijfsvereenif voor inlichtingen tot het Bijkantoor -Beheer, Lange Ke te Goes. Ier FRUMAU, Arts, irkt MiddelW anaf Maandag 15 9. geen ochtel IUUR. ter „blik"-slageb. ilslagen slager sla< K er thatf zijn toonbank „blik" te verkoop cslagersche slager moet ik je 1 teden „blik"-slag«, gaan dooft p. THEtH kil IIET VERTREK ONZER OORLOGSVRIJWILLIGERS. „En het geschiedde, terwijl j Mozes zijn hand ophief, zoo was Israël de sterkste". Exodus 17 11a. I Het is met ontroering, dat van hen afscheid nemen, den roep van het vadpr- jknd hebben gehoord, een va derland in nood. H Niet zonder zorg zien we hen gaan, doch niet zoo zeer i de gevaren, welke den sol- iat bedreigen als wel de sol- laten Christi. Want daartoe zij bovenal geroepen: goe- krijgskneehten van Jezds bhristus te zijn. Leven be- heekent immers strijd! Pok in het hoofdstuk, waaraan bovengenoemd tekstwoord is ontleend, is sprake van strijd is oorlog tusschen het volk raël en een van de roofzuch tige volksstammen van de yoestijn. Jozua stort zich met zijn flapperen op den opdringenden 1 x), gojft de v,.r hi; tA>-- Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Wal sir. 58-60, Telefoonnummer 10, n5. 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent en per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Januari. Middelburg. Doopsgez. Gem. 10.15 mej. dr. A. H. A. Bak ker. Geref. Kerk (H. V.) 10 L.c.p.l. W. A. Duijs v. d. Prin ses Irene Brigade. Geref. Gem., Segeerstr., 9.30 en 2 leesdienst. Ev. Luth. Kerk 10 ds. Nolte. 11.30 geen Zondags-, schooi wegens Eng. dienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 1 LAATSTE BERICHTEN. Minister Burger is, naar aan- eiding van zijn radiorede, vaarop wij In ons blad van 24 Tan. eritiek liebben geleverd, in conflict gekomen met den Minister-President- In verband hiermede heeft hij bij H.M. drs Koningin zijn ontslag ingediend. Het Nederlandsche leger zal niet meer als vóór 1940 een nationaal leger zijn, maar deel uitmaken van een continentaal leger. Majoor Van Wijk op den afscheidsavond der Middël- burgsche oorlogsvrijwilligers. LUCHTAANVALLEN OP BEZET NEDERLAND. In Limburg maken de En gelsehen, na de verovering van Maasbracht, St. Joost en Heinsberg, goede vorde ringen. Ze staan op 5 km. rivier de Moder teruggewor pen. Tusschen Straatsburg en Colmar rukt het Fransche le ger verder op. Ten Noorden van Mülhausen werd een ster ke Duitsche formatie omsin geld. Ten N. van St. Vith valt de geallieerde BEKENDMAKING VAN HET CENTRAALTRANSPORT- BUREAU. De regeering zal een aantal vrachtauto's ter beschikking stellen van het Civiele Ver keer. de luchtmacht steunt de gevechten op den grond. Aan het front in Neder land deden troepen van het 2e Britsche leger een plaat selijken aanval ten N. van Sittard. Zij wonnen eenig terrein en veroverden een klein plaatsje. Aan alle deelen van het front in de Ardennen zijn de Duitschers bezig om zich te rug te trekken. Het begint thans duidelijk te worden dat hun offensief is mislukt. De wanhopige poging om een ne derlaag te kecren of deze zoo lang mogelijk uit te stel len is hun op enorme verliezen komen te staan, juist op het moment, dat zij hun troepen en materiaal voor de verdedi ging, zoowel in het O. als in het W„ minder dan ooit mis sen konden. Op den N. flank van den Duitschen saillant in de Ar dennen zijn de Amerikanen tot een nieuwen aanval over gegaan. Ten Z. van Stavelot en Malmédy rukten zij over een front van 10 km. onge veer 3 km. op. Bij hun op- marsch sneden ze den veel omstreden weg van Houffa- lize naar St. Vith af. Hier door verliezen de Duitschers den eenigen Oost-West loopen den hoofdweg, waarover zij in hun saillant nog beschikten. Ten Westen van de lijn HouffalizeBastogne zijn de Duitschers volledig op den te- rugmarsch en bieden ze nog slechts zwakken tegenstand. Er blijft slechts een gering aantal troepen achter om den aftocht te dekken. Wel hebben ze groote mijnenvelden aan gelegd, waardoor de opmarsch der geallieerden wordt ver traagd. Alleen ten O. van Lo- roche deden de Duitschers nog eenige zwakke tegenaanvallen, welke echter werden afgesla gen. Op de Z. flank dringt het 3e Amerikaansehe leger steeds dieper in de vijandelijke stel lingen dioor; het rukt op in N. en N.O. richting. De troepen die naar het N.O. oprukken zijn nog 8 km. van Houffalize verwijderd. Gisteren waren de weersom standigheden beter voor lucht- operaties. De tactische lucht macht ondersteunde de ge vechten op den grond. Op den •weg van Houffalize naar St. Vitli werden ongeveer 1000 vijandelijke voertuigen aange vallen. Gevechtsbommenwer pers bestookten Duitsche tank concentraties in de omgeving van St. Vith. Ondanks den hevigen Duit schen tegenstand maakte het 7e Amerikaansehe leger in de Vogezen en den N. Elzas vor deringen. Vooral tea N. van Hagenau, bij Hatten en Rit- tershofen, werden hevige ge vechten geleverd. Ook aan dit deel van het front mengde de geallieerde tactische lucht macht zich In den strijd. Gisteren deden 900 zware Amerikaansehe bommenwer pers aanvallen op 7 spoorbrug gen over den Rijn tusschen Blngen en Karlsruhe, De es- corteerende jagers vielen bo vendien Duitsche vliegvelden achter het front aan. In den nacht van Zaterdag op Zondag bombardeerde de R.A.F. een groóte kustbenzinefbrlek ten N. van Stettin aan de Oost zee; ook werden de rangeer terreinen van Saarbrücken aangevallen. Russisch offensief in Polen. Volgens een speciale dag order van Stalin zijn de Rus sische legers in Polen, 200 km. ten Z. van Warschau, een groot winteroffens.ei begonnen. Het le Oekraïnische leger, onder bevel van maarschalk Koniew, doorbrak in 48 uui tijds 3 Duitsche linies op den W. oever van de Weichsel bij Sandomir. Aan het offensief ging een enorm artillerie-bom bardement vooraf. De Russen rukten over een frontbree t.e van 75 km. 40 km. op. 350 kleinere en grootere plaatsen werden bevrijd, waaronder Chmielnik, 23 km. ten Z. van Kielce. De Russen staan nog 25 km. van de spoorlijn, die Warschau met Krakau ver bindt. Door dezen aanval wordt het Duitsche industrie gebied in Silezië bedreigd. Het Roode Leger is minder dan 120 km. van de Duitsche grens verwijderd. In Boedapest veroverden de Russen weer 100 huizenblok ken; '1350 Duitschers werden gevangen genomen. Voor het eerst sedert 14 dagen werden er geen gevechtshandelingen van het gebied ten N. en N.W. van de Hongaarsche hoofdstad gemeld. De Amerikanen vorderen op Luzon. Amerikaansehe bommenwer pers vielen industriedoelen op het grootste Japansche eiland Honda en voor den tweeacn keer in de afgeloopen week, militaire installaties op het eiland Formosa aan. Op Luzon maken de Ameri kanen nog steeds snelle vorde ringen. De Japansche lucht macht trachtte aanvallen te doen op de ontschepingen der Amerikanen. Hierbij werden 20 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Keu.-aüres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Wajstr. 58-<j0, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 80 cent per regeL Abonnementsprijs per week 26 cent. i-osse nummers 5 cent. vleeschverkoop. Burgemeester en Wethou ders van Middelburg maken bekend, dat publicaties betref fende vleeschverkoop met in gang van Maandag 15 Januari zullen worden aangeplakt op de navolgende gemeentelijke plakborden: Bagijnhof, Balans, Korte Burg. Noordstraatzijde, Marktzijde, Seisplein, Seisdam, Langevielebinnenbrug, Vlis- singschestraat, Blauwedijk. Koorkerkhof, Beurs, Dwars- kaai, Nederstraat, Molenwa ter. Het publiek wordt verzocht hiervan goede nota te willen nemen. De Burgemeester van Mid delburg vestigt de aandacht op het voor militairen gelden de verbod op eigen gelegenheid kwartier te betrekken bij de burgerij. Inkwartiering, tegen dit verbod in buiten weten vari den Town-Major verleend, ver oorzaakt moeilijkheden, die door naleving der van over heidswege voorgeschreven re geling voorkomen worden. Noord-Nederland en onze jon gens in Duitschland verwach ten een daad van U. Zljt gij reeds Oorlogsvrijwilliger Aanmelden: Gortstraat 38, - Middelburg. JapaDsche vliegtuigen neerge schoten. In het N. van het iland, bij Vigan, probeerden de Japanners versterkingen aan land te zetten. Bij deze pogingen bracht de Ameri kaansehe luchtmacht 50 vijan delijke vaartuigen tot zinken. In Birma trekken de Ja panners terug in de richting van Majidalay. Deze aftocht gaat zoo snel, dat de Engel- sche troepen soms het con- tacht met den vijand verliezen. Voor het eerst hebben Libe rators een zwaren aanvak op Mandalay gedaan. In 10 mi nuten tijds werden 400 ton bommen neergeworpen. (B.B.C.) WAT KUNNEN wij voor BEZET NEDERLAND doen? Nu, ruim twee maanden na de bevrijding van Zeeland, be gint een groot deel van de be woners min of meer tot rust te komen. Velen zijn er, die zwaar zijn getroffen, die *iu en in de nabijs toekomst hulp be hoeven. Maar ook velen heb ben nagenoeg niets verloren. Vooral tot deze groep der 2)teuwsche bewoners wil ik mij in het kort richten. Gedurende de jaren van Duitsche onderdrukking was de naam „Zeeland" voor vele bewoners boven de groote ri vieren een welkome klank, daar onze provincie de ge boorteplaats was van zeer veie door de Duitsche instanties verboden levensmiddelen-pak- ketten. Duizenden, ja tiendui zenden postpakketten gingen naar Holland, om niet te spre ken van alles wat per spoor door de reizigers werd meege nomen of on andere vaak zeer vernuftig bedachte wijze in Holland belandde. Vele gezinnen in Holland werden hierdoor in de vaak zeer karige voedselvoorziening gesteund. Maarnu in een tijd van de meest barbaarsche onder drukking, vooral in de groote steden van een werkeüjken hongersnood gesproken ltan worden, nu vele kinderen een stempel op hun leventje ge drukt krijgen, dat zij nooit te- boven kunnen komen, juist nu kunnen wij niets doen, en moe ten deze gruwelijke wandaden ovey onze medeburgers laten komen. Van directe hulp is geen sprake, maar, naar het mij voorkomt, kunnen wij als be woners van Zeeland toch iets organiseeren wat voor het mo ment dat Holland weer vrij za! zijn, voor de bewoners van de groote steden van belang zal wezen. Velen onder ons zullen wan neer zij alles eens nagaan In de gelegenheid zijn iets opzij te zetten. Wanneer wij hier allen aan medewerken, maar dan ook met de absolute gedachte distributiedienst kring vlissingen. uitreiking bonkaarten zelfverzorgers. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat de uitreiking van nieuwe bon kaarten .voor de 2e periode 1945 aan zelf verzorgers zal plaats hebben op de volgende data: Voor' Souburg op Dinsdag 16 Januari; Voor Vlissingen op Donder dag 18 Januari. De betrokkenen dienen per soonlijk te verschijnen onder overlegging van alle nieuwe stamkaarten met inlegvellen. De uitreiking geschiedt te Souburg In het Gemeentehuis en te Vlissingen in het kantoor van den Distributiedienst, Bellamypark 43 (achterzaal); iederen werkdag van 912 uur en van 24 uur. Blijft niet achter als Koningin en Vaderland U roept. Dat is een Zeeuw onwaardig. Lafaard zijn? Dat nooit. Aanmelden: Gortstraat 38, Middelburg. te willen en te blijven helpen, dan ben ik er van overtuigd dat hierdoor iets groots tot stand kan worden gebracht. Een goed en snel werkende organisatie, die de geheele lei ding op zich neemt, moet wor den opgebouwd. In iedere plaats moet een depót worden gesticht, dat zich met het in zamelen belast, terwijl alle goederen uiteindelijk in een centraal magazijn moeten worden samengebracht. Voorloopig wil Ik hiermede eindigen. Wie met mijn idee sympathiseert verzoek ik zjjn adres aan mij kenbaar te ma ken, zoodat zoo spoedig moge lijk tot het oprichten van een werkcomité kan worden over gegaan en w(j U dan nadere inlichtingen kunnen geven. Laten wij ook in dezen tijd den naam vaif Zeeland hoog houden! M. H. BRAAT, „In de Zonnehoek", Nieuw- en St. Joosland. EEN „GELUKKIG UITEINDE" VAN 1944 VOOR ONZE KINDEREN. Onze Zuidelijke naburen hebben den kinderen van Mid delburg een groote verrassing bereid. Het Belgische Roode Kruis heeft speelgoed, afge staan door Belgische kina eren, en versnaperingen aan het Ne. derl. Roode Kruis gezonden. De feestelijke uitdeeling had plaats op Oudejaarsdag, op den laatsten dag van een jaar, dat ook voor de kinderen zijn angst en verdrietelijkheden bracht, een jaar, waarin ook de kleine oorlogsslachtoffers dingen verloren, die hun liet waren. Deze laatste dag heeft voor vierhonderd kinderen van 3 tot 10 jaar onverwachts Iets goeds gebracht. In één van de zalen van het evacuatiecentrum te Middelburg zitten de Kinderen aan lange tafels en doen zich uitermate tegoed aan koek, wittebrood en chocolademelk. Tijdens het zingen van nati onale liederen wordt met ar- menvol speelgoed binnenge bracht. We lezen één van de etiketten, vastgemaakt aan een speelgoedhond: „Een Bel gisch jongetje schenkt dit speelgoed van ganscher harte aan een Nederlandsch vriendje en hoopt dat hij er veel vreug de van mag beleven". Daaron der staat de naam van den kleinen gever. Zijn Nederland sche vriendjes en vriendinne tjes beleven vreugde aan de geschenken. Onophoudelijk worden de groote tollen gepro beerd, dierfiguren huppelen over de banken en worden toegesproken, een klein meisje heeft een poppenameublement voor zich op tafel staan, een stuk chocolade en in hooge feitje, en ze zit stil-gelukkig vooi- zich uit te kijken. Om de overblijvende cadeaux heeft een zangwedstrijd onder de kleinsten plaats. Haperend, half reciteerend, -brengen de hummels hun versjes ten ge- hoore om' zoo'n mooie pop óf een wollen hond te kunnen be machtigen. Na het zingen van eenige populaire liederen ver. trekken ten slotte de kinderen, elk met hun speelgoed en een stuk chocolade en in hoogen mate voldaan. Het feest werd o.m. bijge woond door Mr. A. J. van der Weel, burgemeester van Mid delburg en diens echtgenoot*?, Mr. J. M. Pilaar, voorz. van de afd. Middelburg van het Ned. Roode Kruis en Adj. Kooistra, wiens medewerk'ng was ge vraagd hij de organisatie van het feest. Turkije heeft de diplomatie ke betrekkingen met Japan verbroken. (BBC) het onverwoestbare leven. Wie in den tegenwoordigen voor velen zoo zwaren en voor ons allen zoo veelszins moei-, lijken tijd verkwikt wil wor den door een indruk van on verwoestbaar leven, moet on gemerkt eens letten gaan op de kinderen om zich heen. Ongemerkt, zeg ik. Want als ze het merken dat je op ze Iet, worden ze gewoonlijk on genietbaar. Maar zoomaar eens terloops, op straat, als ze bezig zijn, verdiept in hun spel, dan eens kjjken en hooren. O, het zijn vaak rauwe klan ken, die je oor dan verneemt. Ze nemen als ze alleen zijn dikwijls geen blad voor den mond. Echte schoffies zijn het vaak. En de meisjes vaak niet minder. Lawaaierig, en gek doend, en manieren zijn vaak zoek. Maar laat dat nu maar eens daar. Je rnoet niet kijken en luisteren als opvoeder. Dat zullen vader en moeder, en de onderwijzers op school hopen wij straks weer doen. Doch let nu alleen eens op het leven dat daar sprankelend opbor relt en omhoog spuit. Wat een spirit! Wat een lol! Wat een bewegelijkheid. Wat een neiging om allerlei katte- kwaad uit te halen. (De opvoe- djng komt straks weer om den hoek, die moet het maar eor- rigeeren!). De levenslust kijkt hen de oogen uit. Zij hebben 'nog echt pleizier in hun leven. En ook al is de kleeding vaak armzalig in dezen schralen tijd, al is de voeding vaak onvol doende (waar ook weer uit an der oogpunt al het mogelijke aan moet worden gedaan), zelfs de schrale gezichtjes, de magere sprieten, de bleeke kleuters kunnen zoo eeht vroo- l(jk zijn, en gezellig druk on der mekaar, en vaak ruzie hebben, natuurlijk, en dan gaat het er van langs, niet malsch hoor! Maar de boventoon heeft altijd de vreugde in het leven, om het leven zelf, onbe wust, en spontaan. Maar eeht en waarachtig. De kinderen om ons heen zijn voor den meelevenden mensch een bron van verkwikking en vertroos ting als het hemzelf soms te zwaar gaat worden. Zie daar is het leven, puur en zuiver. En dat leven is onverwoest baar, en komt altijd weer bo ven. En dankbaar erkent de mensch, dat hier God aan het werk is. Het ls Zijn leven dat Hij schenkt door alle geslach ten heen. En beschaamd keeren wij weer naar het onze, en aan vaarden het als een gave uit Zijn hand. Ds. KOEKEBAKKER,

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1