DeVri je Zeeuw DeVri je Zeeuw De evacuatie van Walcheren onder de loupe Nieuwe Geallieerde aanvallen bij Nijmegen OMSOHAKELENI „Bekeert U, want het ko- ninicryk der hemelen is naoj gekomen!" Meer dan vier jaren van vreemde overlieersctting heb- i .a heel wat in ae war ge bracht in ens leven, niet net minst in ons innerlijk leven. V«ij konden nu eenmaal me- rechtop ue \v ehrmacht trot- seeren; zoo kwamen wij tot lij delijk verzet, tot liegen en be driegen. hoe minder wij ge hoorzaamden, hoe beter het was. En laten w(j nu maar eerlijk zyn: het was niet altijd anecn oin de Duitschers te benadee- len, dat wj tot minder mooie practijiten onze toeviuciu namen; we zochten op die manier en zonder al te veei gewrt.er„soezwaren ons eigen voordeel Maar nu zijn we weer vrije burgers van het Koninkrijk der Nederlanden, en al is de normale band tusschen regee ring en voik nog met genee. hersteld, wij weten allen dat Eerste Jaargang - Nummer 45 verantw. Uooidred.: Irs. H. Sinncma, tieu.-adres: Middel buig, Molenwater 61) Vdm.-adres: Vlissingen, VVa.str. 58-60, .liddelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Zaterdag 13 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs SO cent per regel. Abonnementsprijs per week 36 cent. Misse nummers 5 cent. GEVALLEN PRO EN CONTRA. Op de binnenzee, die Wal cheren heet en waaruit over bevolkte dorpskernen en ge ïsoleerde hoeven als eilanden opsteken, treft men toestan den aan, die min of meer ver bluffend zijn. Er zijn dorpen, die met vloed geheel onderloo- pen, Ritthem bijv., dat nu onbeschermd aan de open zee om den oogst van de verdron ken boerderijen te halen, plot seling met evacuatie bedreigd werden. Het is rechtvaardig ook deze klachten een plaats in te ruimen. We vermelden het geval van een veehouder in Biggekerke, die de 44 koei en, die hem waren toever trouwd, zonder verzorging moest achterlaten en die zelfs niet ii staat werd gesteld ze menschen zagen, dat hun geen andere keuze bieef, zetten ze de tanden op elkaar en gingen. Het vervoer is in handen van de Engelschen en ge schiedt voor de dorpen boven de lijn WestkapelleSeroos- kerke, met. ducks, groote am- phibie-wagens, voor de andere plaatsen gebruikt men motor- sleepen. Hiermee worden de passagiers en de vlugge baga ge (handbagage, beddegoed en voor twee dagen voedsel) nvowcVvrnnVif TA<-> 1 o Vaak wordt gevraagd: „Hoe veel beu ik u schuldig?" en .iet komt nog al eens voor, dat als tegenprestatie de eva- cué's van hun brood en vet meedeelen aan het bedienende personeel. Na een niet te diepgaand doktersonderzoek wordt de avond doorgebracht in de con versatietaal. Den volgenden morgen is 't om 7 uur reveille en de reis wordt uiterlijk om 9.30 uur per truck naar de plaats van bestemming voort gezet. Maar... er schijnt iets bij zonders te zijn met deze Am bachtsschool. Eenerzijds heerscht er. groote tevreden heid en ziet men glunderende gezichten, anderzijds zijn er heel wat, die door het voort durend heen en weer sturen van de registratie- naar de eetzaal en van daar naar den dokter dan terug naar de etzaal en vervolgens naar de onversatiSkaal, danig uit hun humeur raken, te meer begrij pelijk daar de menschen moe zijn en voortdurend met hun hapqcf) 7e»n1pri nrooi-iooKo de nurrscjiEKS in BELGIË OP DEN TERUGWEG. Ten Z.O. van Nijmegen hebben Canadieesehe troe pen een nieuwen aanval in gezet. Zij zijn reeds 2 km. gevorderd. De Duitschers bieden hardnekkigen tegen stand. Op den N. flank van den Duitschen saillant in de Arden nen hebben de Amerikanen op sommige punten weer eenig terrein gewonnen, vooral ten N. van Laroche. Op een klein gedeelte even ten O. van deze plaats na, hebben zij den weg van Laroche naar St. Vith thans tot aan de rivier de Salm in handen. Om Vielsalm wordt hevig gevochten. De W. oever van de Salm is ten N, van den weg Laroche-St. Vith geheel in geallieerde handen. Amerikaansche tanks zijn La roche binnengedrongen en de stad wordt gaandeweg van Duitschers gezuiverd. •De vijand is bezig zich uit de W. spits van den saillant terug te trekken. De aftocht heeft tot nu toe een ordelijk verloop. .Door den zwaren sneeuwval zijn er van gpon' van beide partijen snelle be wegingen te ver-wachten. Langs hun laatstcn hoofdver bindingsweg laten de Duit schers slechts kleine hoeveel heden tanks, gemotoriseerde kanonnen en infanterie achter om den aftocht te dekken. Ook leggen ze uitgebreide mijnenvelden aan. Als gevolg van deze ontruimingen vielen verscheidene dorpen weer in feallieerde handen, waaronder ure, dat reeds 3 maai van eigenaar was verwisseld. Vol gens hun eigen berichten zou den de Duitschers St. Hubert hebben ontruimd. Gen. Pat terns troepen hebben in het ge bied van Bastogne in verwar de gevechten eenig terrein ge wonnen. In het gebied tusschen de Kaar en den Rijn hebben troe pen van 't 7e Amerikaansche leger eenig verloren gegaan terrein heroverd. Over het algemeen was het in dezen sector rustig. Ten Z. van Weissenburg probeerde de vij and zich van de geleden ver liezen te herstellen. Bij een te genaanval werden 14 van de 20 aanvallende tanks vernie tigd. De vijand heeft zijn bruggen hoofd ten N. van Straatsburg versterkt. De Amerikanen doen hierop hevige aanvallen. Uit het bruggenhoofd ten Z. van Straatsburg ruitten de Duitschers aanvankelijk eeni- fe km. op, maar ze werden aarna weer tot staan ge bracht Lichte kustvaartuigen van de Noorsche marine deden aanvallen op Duitsche con. rooien, dde goederen uit N. Noorwegen wegvoeren. Een groot vrachtschip werd tot zinken gebracht, een escorte- vaartuig en een gewapende treiler werden beschadigd. De Noren leden bij deze actie geen verliezen. Volgens de Noorsche regee ring hebben Noorsche para chutisten de spoorlijn van Os lo naar Drontheim afgesne den. Meer dan 1100 bommenwer- ners, door 300 jagers geëscor teerd, vielen gisteren de •spoorwegemplacementen van Karlsruhe aan alsmede de Rijnbruggen bij Keulen en verbindingswegen en concen traties langs de Duitsch-Bel- gische grens. Ook werden 4 vliegvelden bij Bonn, Keulen en Euskircheri bestookt. Mos quito's van de R.A.F. deden oen aanval op Hannover, vaarbij zij bommen van 2 ton uitwierpen. Sinds Von Rundstedt zijn offensief begon, nu 24 dagen geleden, hoeft de 8e Ameri kaansche luchtmacht 40.030 ton bommen op Duitsche doelen geworpen. Ameri kaansche bommenwerpers maakten 15.750 vluchten en jagers 11.250. Er werden aanvallen gedaan op 125 verschillende punten. Keulen is de meest gebombardeerde stad op de Amerikaansche doelenlij st. De geallieerde luchtmacht in Itaüë maakte J000 vluchten en bestookte Duitsche verbin dingswegen, bruggen en troe penconcentraties in de Po- vlakte. GealI'serdo oproep aan Italiaan seh" arbeiders. Fransche oorlogsschepen hebben de Duitsche stellingen aan de Rivièra gebombar deerd. Veldmaarschalk Alexander heeft een oproep gericht tot de Itaiiaansche arbeiders in Noord-Itaiië om langzamer te werken en te vooorkomen, dat de Duitschers de fabrieken vernielen. Volgens Radio-Rome hebben Itaiiaansche patriotten in N.- Italië een pas genomen,, waar door de voornaamste Duitsche verbindingslinie loopt. De Russen vorderen in .Kongarye. De Russen zetten de verove ring van Boedapest thans in een snel tempo voort. Ze be- heerschen nu reeds van de stad. Een eiland in den Do- Eerste Jaargang - Nummer 44 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Reu.-adres: Middelburg, Molenwater 69 Adm.-adres: Vlissingen, VVa.str. 58-60 Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Vrijdag 12 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. -osse nummers 5 cent. bevinden, werd veroverd. Gisteren werden er in de stad 3000 gevangenen gemaakt. De Duitsche ontzettings troepen, die in de richting van Boedapest zijn opgerukt, be vinden zich thans, op 22 km. van de hoofdstad. De troepen van maarschalk Tolboegin hebben den Duitschen op- marseh voorloopig gestuit. De Russen doen zware tegenaan vallen. De troepen van Malinowski, die in W. richting ten N. van den Donau oprukken, zijn nog slechts 2 km. van het belang rijke spoorwegknooppunt Ko- morn verwijderd. Zrj bevinden zich op een afstand van 90 km. van Bratislava en 130 km. van Weenen. Amerikaansche successen op Luzon, Generaal Mae Arthur meldt dat de Amerikaansche strijd krachten, die Dinsdagmorgen op Luzon zijn geland, de 4 bruggenhoofden, welke zij aanvankelijk hadden gevormd, tot een front van 40 km. leng te hebben vereenlgd. Op som- sige punten zijn de Amerika nen al 25 km. in het binnen land doorgedrongen. Reeds, werden 20 plaatsen veroverd, waaronder Lingayen. Een vliegveld was reeds 50 mimiten na de eerste landing in Ame rikaansche handen. Nog steeds is er weinig Japansche tegen stand. De Japanners probeeien in allerijl van Manilla uit ver sterkingen aan te voeren. D.e transpoi ten worden voortdu rend door Amerikaansche bommenwerpers en gevechts-, vliegtuigen bestookt. De we gen zijn bezaaid met vernietig de en uitgebrande Japansche tanks en voertuigen. Boven dien zijn er verschillende brug gen, welke voor de Japanners van groot belang zijn, vernield. Hierdoor vinden groote ver keersopstoppingen plaats. Nog steeds stroom en Amerikaan sche soldaten en materiaal het eiland binnen. Men schat de sterkte van de troepen welke reeds geland zijn op 60.000 man. Afdeelingen van het 14e PREDIKBEURTEN. Zondag 14 Januari. Middelburg. Doopsgezinde Gem., L. Noordtsr. 10.15: rnej. dr. A. H. A. Bakker. Chr. Ge- ref. kerk, 10 en 2.30: prof. G. Wisse. Ver. v. Vrijz. Herv., Doopsgez. kerk, 4: ds. J. H. Hanneman. Leger d. Heils 10 en 4: Kapt. E. Westerhof. Ev. Luth. Gem. tien: ds. Nolte, Vlissingen. Ned. Herv. Gem., Alhambra, 10: ds. P. J. F. v. Voorst Vader; Luth. kerk, 4: ds. Visbeek, Geref. kerk, Jeugdgeb., 9.30 en 11, Luth. kerk, 2.30: ds. G. Smeenk. Ev. Luth.-Doopsgez. Gem. tien: da. M. de Boer. Chr. Geref. kerk, Kasteelslr., 9,30 en 3: leesdienst. O.- en W.- Souburg. Geref. kerk, 10: ds. Th. H. van An- del. Ned. Herv. Gem. 10: ds. L. A. Spijkerboer Arncmuiden. Geref. kerk, 9 en 1: ds. H. Scholing. PROEFALARM. Op Zaterdag 13 Januari zal in Middelburg een luchtbc- schermingsoefening worden gehouden, diezal beginnen 's- middags om 3 uur. De sirenes zullen het alarmsignaal geven en de betrokken hulpdiensten zullen oefeningen houden. Tijdens het proefalarm moet ieder van de straat blijven en in het algemeen zich zoo ge dragen als by luchtalarm is voorgeschreven. Het einde van do oefening zal door het bekende signaal met de sirenes worden aange geven. HOOG WATER TE VLISSINGEN. Vrijdag 12 Januari 13.04 uur, 1.64 m N.A.P. Zaterdag 13 Januari 1.26 en 13.4S uur, reep. 1.74 en 1.79 m N.A.P. I nau, waar zich scheepswervenBritsche leger hebben ten Z. van Shwebo weer vorderingen gemaakt. Zij bevinden zich thans op een afstand van 70 km. van Mandalay.. Van Britseh-Indlö uit zijn militaire installaties op Ma- iakka gebombardeerd. Jk (OT.C.) ALS STRAKS DE REST VAN NEDERLAND BEVRIJD WORDT.... Speciale voedselwagens uit Engeland. Als straks de rest van Ne derland bevrijd wordt, zullen er aldaar toestanden heer- schen, waaromtrent men zich niet al te groote illusies be hoeft te maken. Het is dan ook met het oog hierop, dat reeds thans allerlei maatrege len getroffen worden, om in de eerste nooden na de bevrij ding te kunnen voorzien. Een van jde belangrijkste zorgen zal dan de onmiddel lijke voedselvoorziening van de bevolking zijn en het is met de grootste dankbaarheid, dat het Nederlandsche volk thans kennis kan nemen van de hulp, die H.M. de Konin gin van Engeland hierbij hee*t toegezegd in den vcrtri van een aantal speciaal uitgeruste wagens, de „Queen's Messen ger Convoys". Elk convooi be staat uit 2 keukenwagens, 4 cantineivagens, 2 voedselwa gens, 2 water-tankwagens en 1 zgn. „Utility.Car". De voedselwagens zijn o.m' voorzien van blikken soep, thee, suiker, biscuits, blikken vleesch blikken melk, marga rine en speciaal voor kleine kinderen, rijstpudding-in-blik. Vanzef sprekend zullen deze voorraden regelmatig worden aangevuld. Op het voorplein van Buckingham Palace heeft, zooals wij reeds gemeld heb ben, de officieele overdracht plaats gevonden van vier van dergelijke „einvooien". 't Mi litair Gezag zond eigen mili tair personeel naar Engeland, om deze convooien in to taal dus 44 wagens -naar het vasteland over te brengen, tn de hoop, dat het niet lang meer duren moge totdat zij hulp aan onze landgenooten boven de rivieren kunnen ver schaffen. (Anep-Aneta). 64 milliard dollar werden in 1944 door Amerika voor de oorlogvoering uitgegeven, het dubbele van in 1942. (B.B.C.) „CRESCENDO" IN DE CANTINE. In de cantine aan de Pa lingstraat te Vlissingen, die thans door de Kon. Nederland sche Marine is overgenomen, heeft de accordeonvereeniging „Crescendo" jl. Zaterdag een zeer geslaagden concertavond gegeven. Onder leiding van den dirigent, den heer M. P. Ventevogel, werd een aantal populaire muzieknummers ten gehoore gebracht. Bovendien onderscheidde de heer Jan Hol- lebrandse zich door eenige ver dienstelijke soli op zijn accor deon. Èen Ned. zee-officier heeft den avond met een op gewekte toespraak geopend. Na het concert gingen de stoelen op zij en werd er ge legenheid geboden tot dansen. Als band fungeerde een en semble uit „Crescendo". Deze openingsavond van de nieuwe marine-cantine is, alles bijeengenomen, een succes ge weest. D. M. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethou ders van Middelburg; gelet op artikel 2 der „Ver ordening tot bevordering van het stadsschoon in de ge. meente Middelburg" luidende: „1. Het is met betrekking tot een onroerend goed ver boden, dit geheel of ten deele op eenige wijze te bezigen, te dioen bezigen of het bezigen te gedoogën voor het daarop, daaraan of daarin aanbrengen van a. reclame: b. opschriften, aankondigin gen, uitbeeldingen of afbeel dingen in welken vorm ook, welke niet vallen onder a: c. voorwerpen of inrichtin. gen, bestemd of gebezigd voor het aanbrengen van het on der a en/of b genoemde. Dit verbod geldt alleen in dien en voor zoo\er de ge noemde zaken van den open baren weg af zichtbaar zijn. 2. De Burgemeester kan door middel van een vergun ning ontheffing verleenen van het bepaalde in het eerste lid van dit artikel." besluiten dat alle reclame, c.a. ge noemd in bovenstaand artikel, vóór 20 Januari 1945 dient te worden verwijderd, tenzij een uitzondering ais bedoeld in art. 3 der Verordening van toepassing is. 115 Amerikaansche krijgs gevangenen zijn ten Z. van Malmédy door de Duitschers doodgeschoten, nadat de moor denaars hen van hun waarde volle bezittingen en cigaretten hadden beroofd. (Daily Herald.) GELDIGE BONNEN VOOR HET TIJDVAK 14 t.m. 20 JANUARI 1945. Aardappelen; 149, 249 en 349 3 rts. per bon; 449 1% rts. per bon. MelkMelkkaarten Ml, M2, M4, M5 50 t.m. 56 2/7 rts. per bon; M3 50, 52, 54, 53 2/7 rts. per bon; bon 281 noodkaart 1 rts. per bon. Brooid: 444 4 rts. per bon. Vleesch; 1—47, 2—47, 3—17 en 447 versch vleesch, blikvleesch of vleeschwaren in blik 2% rts. per bon. Kalkeieren: bon 51 van de melkkaart M3 1 ei per bon- Deze bonaanwijzing ge schiedt ter ruiming van den restantvoorraad. Indien niet voorradig zal de bon ook verder niet kunnen worden gehonoreerd. Waschpoeder: 245, 345, 445 1 rts. waschpoeder. De nog niet aangewezen bon nen van de noodkaarten moe ten zorgvuldig woeden be waard, aangezien het niet uit gesloten is dat nog één dezer bonnen wordt aangewezen. INLEVERING OUDE COUPURES VERSNAPERINGEN. Alle oude coupures versna peringen zijn met ingang van heden ongeldig. Op deze cou pures mag niet meer worden afgeleverd. Detaillisten en grossiers die nen deze coupures vóér 19 Jan. 1945 bij den Distributiedienst in te leveren, onder gelijktijdi ge opgave van hun huidigen voorraad in natura. Na heden zijn uitsluitend noodooupures met groenen ondergrond gel. dig, welke automatisch door den Distributiedienst zullen worden verstrekt. De Inspecteur voor de Distributie in de Provincie Zeeland, w.g. J. C. W. JOBSE. De Dietributiekring Middel burg maakt bekend, dat alle handelaren in Textielgotderen opnieuw opgave moeten doen van hun eigen voorraad texti-el- gpederen, welke op 15 ja nuari 1945 nog in hun bezit zijn. Deze opgave moet in duplo worden ingediend bij den Distributiedienst, Zuidsingel. De e.v. nog in bezit zijnde werkmanspakketten moeten, ook al zijn deze geen eigen vorraad, worden opgegeven. Een Duitsch railio-peiistati- on is door Deensche patriot ten volkomen vernield. De be zetting werd overrompeld en het gebouw geheel in puin ge legd. -(B.B.C.)

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1