DeV rl je Zeeii w DeVri je Zeeuw De Geallieerden naderen Laroche Prijzencontróle Eerste Jaargang - Nummer 45 Zaterdag 13 Januari 1945 De evacuatie van Walcheren onder de loupe Eerste Jaargang - Nummer 43 Donderdag 11 Januari-1945 OMS OHAKELENI „Belcccrt U, want het lco- ninkruK der hemelen is naoj gekomen!" j Meer dan vier jaren van -lemae oveHieersutting heb- Tfcjn heel wat in Qe war ge .acht in ons leven, niet hei ranist in ons innerlijk leven. i\uj konden nu eenmaal mee 1 reuitop ae Vvehrmacht trot- Sceien; zoo kwamen wij tot lij- cajk verzet, tot liegen en be- cnegen. lioe minder wij ge- borzaamden, hoe beter het .us. En laten wjj nu maar eerlijk ijn: het was niet altijd aiieen in de Dunsehers te nenadee- 1 en, uat wy tot minder mooie [practijneu onze toeviucin namen; we zochten op die manier en zonder al te veei gewa tensoezwaren ons eigen voordeel. Maar nu zijn we weer vrije burgers van het Koninkrijk dor Nederlanden, en al is de normale band tusschen regee ling en voik nog niet genee. hersteld, wij weten allen dat verantw. liooidred.: Irs. U. Sinnenia, tieu.-adres: Middelbuig, Molenwater 69 Adm.-adres: Vlissingen, VVa.str. 58-60. liddelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 36 cent. uosse nummers 5 cent. GEVALLEN PRO EN CONTRA. Op de binnenzee, die Wal cheren heet en waaruit over bevolkte dorpskernen en ge- isoleerde hoeven als eilanden opsteken, treft men toestan den aan, die min of meer ver bluffend zijn. Er zijn dorpen, die met vloed geheel onderloo- pen, Ritthem bijv., dat nu onbeschermd aan de open zee om den oogst van de verdron ken boerderijen te halen, plot seling met evacuatie bedreigd werden. Het is rechtvaardig ook deze klachten een plaats in te ruimen. We vermelden het geval van een veehouder in Biggekerke, die de 44 koei en, die hem waren toever trouwd, zonder verzorging moest achterlaten en die zelfs niet n staat werd gesteld ze menschen zagen, dat hun geen andere keuze bleef, zetten ze de tanden op elkaar en gingen. Het vervoer is in handen van de Engelschen en ge schiedt voor de dorpen boven de lijn WestkapelleSeroos- kerke, met. ducks, groote am- phibie-wagens, voor de andere plaatsen gebruikt men motor- sleepen. Hiermee worden de passagiers én de vlugge baga ge (handbagage, beddegoed en voor twee dagen voedsel) Vaak wordt gevraagd: „Hoe veel ben Ik u schuldig?" en net komt nog al eens voor, dat als tegenprestatie de eva- cué's van hun brood en vet meedeelen aan het bedienende personeel. Na een niet te diepgaand doklersonderzoek wordt de avond doorgebracht in de con versatiezaal. Den volgenden morgen is 't om 7 uur reveille en de reis wordt uiterlijk om 9.30 uur per truck naar de plaats van bestemming voort gezet. Maar... er schijnt iets bij zonders te zijn met deze Am bachtsschool. Eenerzijds heerscht er. groote tevreden heid en ziet men glunderende gezichten, anderzijds zijn er heel wat, die door het voort durend heen en weer sturen van de registratie- naar de eetzaal en van daar naar den dokter, dan terug naar de eetzaal en vervolgens naar de conversatiSzaal, danig uit hun humeur raken, te meer begrij pelijk daar de menschen moe zijn en voortdurend met hun hppnjyp 7P.li 1*»r> T«Vn HET DUITSCHE DUIKBOOT- OFFENSIEF HERVAT. Ondanks het slechte weer en den hevigen Duitschen tegen stand hebben Britsche en Ame- rikaansche strijdkrachten 'den vijand verder teruggedrongen langs de N. flank van den saillant in de Ardennen. La roche wordt rtiet omsingeling bedreigd. Van 3 zijden rukken de geallieerden op dit voor de Duitschers zeer belangrijke steunpunt aan. Vannacht wa ren Amerikaansche tanks en infanterie Laroche uit het N. tot op 1 km. genaderd. Er woedt in dit gebied een hevige tankslag. Van het N.W. uit zijn de geallieerden Laroche tot op 6 km. genaderd. Ook hier woeden zware gevechten. De Britsche troepen, die op de W. punt van den saillant vech ten, zijn gisteren 2* km. gevor derd en staan nog 9 km. van Laroche. Ten O. van deze plaats is de weg naar St. Vith thans bijna gèheel in handen der Amerikanen. Ten Z. van dezen weg zijn Amerikaansche af deelingen -opgerukt in de richting van den laatsten hoofdweg, welke Oost-West door den Duitschen saillant loopt. Ze zijn nog 6 km. hier van verwijderd. De weg ligt onder zwaar artillerievuur. On- danks de dreigende omsinge ling schijnen de Duitschers nog geen aanstalten te maken om zich uit het W. deel van hun saillant terug te trekken; zij vechten nog steeds met groote verbittering. Ook op de Z. flank van den vijandelijken saillant leverden gén. Pattons troepen succes volle gevechten. Ten Z.O. van Bastogne konden zij eenig ter rein winnen. Ook ten N. en N.O. van deze stad bleven de Amerikanen aanvallen. Er werden gisteren 31 vijandelijke tanks en gemotoriseerde ka nonnen vernietigd. Ten N. van het woud va.n Hagenau In den Elzas deden de Duitschers een krachtigen aan val. Zij wierpen hierbij 100 tanks en gepantserde voertui gen in den strijd. Aanvankelijk wist de vijand eenige km. op te rukken, maar door de krach tige Amerikaansche tegen maatregelen werden de Duit schers met zware verliezen teruggeworpen. De Amerika nen slaagden er in om al het verloren gegane terrein te her overen. In hun bruggenhoofd ten N. van Straatsburg bieden de Duitschers nog steeds hevigen tegenstand. Ten Z. van de stad bevinden ze zich nu op minder dan 25 km. afstand Tusschen de geallieerde en Duitsche bevelhebbers in het gebied van St. Nazaire is een wapenstilstand gesloten ten einde de zich in dit strijdge bied bevindende Fransche bur gers de gelegenheid te geven om te evacueeren. Deze wa penstilstand zal 16 Januari in gaan en waarschijnlijk 12 da gen duren. Churchill en Roosevelt heb ben gezamenlijk een verklaring afgelegd, waaruit blijkt, dat de Duitschers hun duikboot offensief hebben hervat. Gedu rende de afgeloopen weken zijn er weer meer geallieerde sche pen tot zinken gebracht. De helft van Boedapest ln Russisch bezit. De Russen blijven ten N. van den Donau vorderingen maken in de richting van Bratislava. Zij veroverden Isa, 6 km. ten O. van Komorn. Ten W. en N. W. van Boedapest zet de vijand zijn pogingen om de omsinge ling van Boedapest te doorbre ken voort. Op één punt wisten de Duitschers met tanks een doorbraak te .foroeeren. De tanks wérden echter later om singeld en vernietigd. In zware gevechten werdpn ten N. en W. van Boedapest gisteren in totaal 60 Duitsche tanks ver nietigd. De Russen hebben thans de helft van de Hongaarsche hoofdstad in handen. De Duit schers geven toe dat ze één van de Z. voorsteden hebben moeten ontruimen. Verschil lende regeertngsgebouwen, een tankfabnek en een renbaan, die door de Duitschers als vliegveld werd gebruikt, zijn in handen der Russen gevallen. Gisteren zijn er in Boedapest 1500 Duitschers en Hongaren gesneuveld. De Amerikanen op Luzon geland. Krachtige Amerikaansche strijdkrachten zijn gistermor gen om half tien op het eiland Luzon, hst grootste eiland van de Philippijnen, geland. Aan de landing ging eer. hevig bom bardement van lucht- en vloot- strijdkrachten vooraf. Bijna alle Japansche kustbatterijen werden, voordat zij het vuur tegen de landingsvloot konden openen, buiten gevecht ge steld. De landingen hadden plaats ln de goif van Ligayen, 160 km. ten N.W. van Manilla. Er werden 4 bruggenhoofden gevormd. Over een front van 25 km. werden reeds diepe pe netraties in de Japansche ver dedigingslinies geslagen. Vol gens de laatste berichten zou den de Amerikanen San Fabian reeds hebben bezet. Volgens correspondenten bestond de vloot uit meer dan 800 sche- pen, waaronder honderden oor Verantw. Hoofdred.: drs. IL Sinnenia lieu.-adres: Middelbuig, Molenwater 69 Adm.-adres: Vlissingen, Waistr. 58-60 Middeiburg: Gerechtshof, Kamer 7. Gitgever: Jaoq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. .osse nummers 5 cent. logsschepen. Ook een Austra lisch eskader nam aan de ope raties deel. Er werden meer dan 2500 landingsbooten ge bruikt. Gen. Mac Arthur heeft persoonlek het bevel bij deze landingen. H(j ging gelijk niet de troepen aen land en bericht, dat de Amerikanen slechts on- beteekenende verliezen hebben geleden. De Japansche vioot- en luchtmacht deed wanhopige pogingen om het convooi tegen te houden. 79 vijandelijke vliegtuigen werden neergescho ten, terwijl 2 torpedojagers, een vestzakduikboot en een aantal kleine schepen tot zin ken werden gebracht. De Ja panners konden slechts geringe schade aan de vloot toebren gen. Men verwacht op Luzon een hevigen strijd. De Japan sche troepenmacht op dit eiland is zeer aanzienlijk, ter wijl de vijand over een groot aantal vliegvelden beschikt. Volgens een bericht uit het hoofdkwartier van adm. Ni- mitz zijn er sinds 5 Januari bij de luchtaanvallen op Luzon 626 Japansche vliegtuigen ver nietigd en 342 saèaepen tot zin ken gebracht, waarschijnlijk tot zinken gebracht of bescha digd. Tokio is weer gebombar deerd. 80 km. van de stad kon den de hevige branden nog worden waargenomen. (B.B.C.) SCHOENEN. Een ieder die een-nog niet gehonoreerde schoenenbon, ge dateerd Mei 1944 of daarna, in zijn bezit heeft, wordt aange raden deze schoenenbon op één van de distributiedlensten op Walcheren, Noord- of Zuid-Be- veland. te laten afstempelen. Er zullen door mij povingen in het werk gesteld worden voor aldus afgestempelde schoenenbonnen schoenen be schikbaar te stellen. Voor afstempeling van deze schoenenbonnen bestaat uit sluitend gelegenheid van 12 t/m 19 Januari 1945. De Inspecteur voor de Distributie in de pro vincie Zeeland. J. C. W. JOBSE. VERZET EN VOLHARDING. Minister-president Gerbran- dy hield Dinsdagavond voor Radio-Oranje een rede tot het Nederlandsche volk in het be zette gebied over de jongste Duitsche maatregelen. Hij achtte het niet noodlg om in bijzonderheden te her halen wat de Duitschers sinds September hebben gedaan. Zij hebben het gemunt op de ont volking en ontkrachting van Nederland tot ln lengte van- jaren, zij willen onze volks kracht uitpersen. Kun bedoe lingen zijn nu onverbioemd er kend door Seyss Inquart. Wjj moeten hun danen scherp zien en scherp stellen. Slechts één houding is mogelijk; een eensgezind, vastberaden, soli dair weigeren. Dit is noodza- keiijk terwille van ons zelf, terwille van de spoedige be vrijding van ons land en ter wille van het behoud van onze volkskracht. De Regeering kent de schier ondraaglijke moeilijkheden,wel- ke het gevolg kunnen zijn van een principieel weigeren. Maar ieder die zichzelf aan den vij and in handen speelt, geeft zich prijs aan een onzekere toekomst,. Groote moeilijkhe den en gevaren bedreigen hem in Duitsehland. Op den rand van den afgrond is een uiter ste krachtsinspanning noouig. In Nederland is het moeilijk; in Duitsehland zal het nog veel moeilijker zijn. Hij die bij razzia's wordt gegrepen, heeft ten minste neg de vol doening, dat hij weerstand heeft geboden tot het eind. Nu vragen de Duitschers vrijwillige aanmelding. Ze ho pen <lat de Nederlanders zelf hun hoofd in den strop zullen steken, dat Nederland bereid is national en zelfmoord te ple gen. De Regeering begrijpt, dat het moeilijk Is te weigeren, vooral nu aan het Westfront blijkt dat de vijand over groo- ,er kracht beschikt dan we dach en. Maar een eensgezind verzet is nationalen plicht. Met de meeste klem roept de regeering ieder op om zich niet te melden. WAA ISCHUWINü. De Militaire Commissaris voor de Provincie Zeeland maakt bekend: Alle goederen, welke deel uitmaken van de legervoorra- den, behooren tot de uitrusting van de geallieerde of Neder landsche strijdkrachten of van overheidswege aan een militair zijn verstrekt, zijn eigendom van een geallieerden staat of den Staat der Nederlanden. Tot legervoorraden behooren mede: voertuigen en onderdee- len daarvan, wapens en muni tie, kleeding, levensmiddelen, dekens, benzine, olie en blik ken. Uiteraard is geen militair bevoegd om eenig dergelijk goed weg te geven of te ver vreemden. De burger, die dergelijke goederen onbevoegd wegneemt of zich op andere wijzt toe eigent, maakt zich schuldig aan diefstal en kan worden ge straft ingevolge artikel 310 of artikel 311 win het Wetboek van Strafrecht. De burger, die dergelijke goederen koopt, huurt, ver ruilt, in pand neemt, als ge schenk aanvaardt, uit winst bejag verkoopt, verhuurt, in pand geeft, vervoert, bewaart of verbergt, maakt zich schul dig aan heling en kan worden gestraft ingevolge artikel 416 of artikel 417 van het Wet boek van Strafrecht. ZEEPTOE'ATJZING. In afwijking van het reeds eerder gepubliceerde, wordt be kend gemaakt, dat per bon niet 125 gram zeep zal wor den gedistribueerd, doch dat op twee bonnen één stuk zeep zal worden verstrekt van cir ca 225 gram. De prils van de ze- p ls 0.90 per stuk. Ten slotte herhaalde de mi nister-president de regeerir.gs- verklaiing van 2 Januari. Slechts deze twee besluiten kunne i U ïedden, zeide h(j, verzet en volharding. Volgt de dappere ondergrondsche ver zetslieden en hun leiders. (Radio-Oranje.) AAN DE GEGADIGDEN VOOR HET VROUWEN HULPCORPS. Van bevoegde zijde heeft men ons verzocht het volgende onder Uw aandacht te bren gen. Er bestaat op het oogenblik btj onze jonge vrouwen en meisjes groote belangstelling voor het Vrouwen Hulpcorps. Een belangstelling die zich uit in tallooze vragen om inlich tingen en sollicitaties in alle toonaarden. Het is natuurlijk zeer prijzenswaardig, dat zoo velen van onze vrouwen haar krachten in dienst der gemeen schap willen stellen, maar het Vrouwen Hulpcorps is daartoe niet de eenige weg, zelfs niet de voornaamste en meest voor de hand liggende. Wie zijn medemenschen wil helpen beginne in eigen omge ving. Er is zooveel te doen ln Uw eigen stad. Er bestaat bij voorbeeld een groot tekort aan verplegend personeel. Haar ook op ander terrein kunt U zich verdienstelijk maken. Een groot deel van U is hier waar- sehynlijk geboren en getogen. U kent Uw streekgenooten en hun bijzondere wenschen. U begrijpt hen. Wat zult U in an dere streken gaan doen, wan neer in Uw naaste omgeving zoo velen Uw hulp behoeven. Bedenkt U dit, alvorens U gaat probeeren een plaats ln het corps te verkrijgen. Mocht U zich niettemin ge roepen voelen dienst te nemen in het Vrouwen Hulpcorps, niet uit sensatiezucht of ter wille van de vlotte uniform, dar. kunt U Uw schriftelijke sollici tatie bezorgen op het adres'; Molenwater 115 te Middelburg. Persoonlijk aanmelden is niet mogelijk. VERTREK STOOT- EN BEWAKINGSTROEPEN. Het was gistermiddag voor het gebouw van de N.B.S. te Middelburg een drukte van be lang. Om 1 uur zou het eerste contingent manschappen van de Stoot- en Bewakingstroepen naar zijn bestemming vertrek ken. Een 60-tal jongens waren !daar voor dezen start. In 2 true's, •waarin juist alle jon- -■ens een plaatsje konden vin den, werd de reis aanvaard. De stemming was uitstekend. Ze waren allen enthousiast om hun taak te beginnen. Onder 't zingen van vaderlandsche lie deren reden de true's weg, waarvan de inzittenden door honderden toeschouwers wer den nagewuifd. Wij wenschen dezen jongens veel sterkte toe. Nederland zal herrijzen, zeker ook en niet in het minst dooi den arbeid van deze echte Hol- landsche jongens. Red. Onze minister van Justitie heeft onlangs verklaard: „Eco nomische delicten druischen zoozeer in tegen het algemeen landsbelang, dat een strenge bestraffing vereischt is. Het is mijn wensch, dat de opsporing van deze delicten met den meesten ijver en doortastend heid wordt voorgezet." Onder de overtredingen, wel ke de minister op het oog had, neemt het zondigen tegen de vastgestelde prijzen een be langrijke plaats in. De voormalige Prflsbeheer- sching heeft haar taak beëin digd, maar een nieuw orgaan is in .het leven geroepen om overtredingen op dit gebied te keeren: de „Prijzencontróle", welke dienst aan het werk is gegaan met een uitgebreide, gezuiverde staf van deskun dige medewerkers en contro leurs. In 's-Hertogenbosch, Eind hoven, Tilburg, Breda en Maastricht zijn voorloopig zg. Brigade's gevestigd, ter inten- slveering van de contröle. De ambtenaren in deze plaatsen werken in hun eigen, hun goed bekende, omgeving en zijn dus van de plaatselijke omstandig heden goed op de hoogte. Eigenlijk moest een orgaan als de Prijzencontróle in be vrijd Nederland een overbo dige instelling zijn: de zwarte handelaar zondigt tegen zijn volk. Maar de practijk toont, dat velen nog niet geleerd hebben. En dezen dienen te voelen! Een onlangs benoem de tuchtrechter voor de prij zen kan zeer strenge straffen opleggen (geldboete of sluiting van het bedrijf) en naast hem staat een speciale politierech ter met uitgebreide bevoegd heden, die ook langdurige vrij heidsstraf kan opleggen. Hier naast blijven de oude straffen bestaan: verbod voor de uit oefening van het beroep, stil legging van de bedrijfsmidde len, verbeurdverklaring van de in beslag genomen goede ren en openbaarmaking van 't vonnis op kosten van den ver oordeelde. Wil echter een goede hand having der prijzen mogelijk zijn, dan dient het publiek zijn volle medewerking te verlee- nen en -alle ongeoorloofde elschen van handelaars en winkeliers ter kennis van de betrokken autoriteiten te bren gen. Het Hoofdbureau van de Prijzencontróle ls gevestigd te Tilburg, Heuvel 46. De Pro- vineiaal commandant voor Zee land: Leliestraat 68, Goes,

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1