DeVri je Zeeuw DeVri je Zeeuw Eerste Jaargang - Nummer 45 Zaterdag 13 Januari 1945 De evacuatie van Walcheren onder de loupe Minister van den Tempel over den opbouw van Nederland Eerste Jaargang - Nummer 42 Woensdag 10 Januari 1945 Gea lieerde aanvallen op Duitsche bruggenhoofden in Nederland De Regeering en haar samenstelling OMSCHAKELEN! bekeert U, want het Ico- ninkrgk der hemelen is naoj gekomen!" Meer dan vier jaren van vreemde overiieeracriing heb ben heel wat in ae war fee .bracht in ons leven, niet net I minst in ons innerlijk leven. \v ij konden nu eenmaal mei reentop ae Vvehrmacht trot- seeien; zoo kwamen wij tot lij delijk verzet, tot liegen en be driegen. Hoe minder wij ge hoorzaamden, hoe beter het was. En laten wij nu maar eerlijk zijn: het was met altijd aiieen om de Duitschers te benadee- len, liat wy tot minder mooie practijiten onze toeviuciu namen; we zochten op die manier en zonder al te veei gewttensoezwarea ons eigen voordeel. Maar nu zijn we weer vrije burgers van het Koninkrijx der Nederlanden, en al is de normale band tusschen regee ring en volk nog niet genee, hersteld, wij weten allen dat verantw. Ilooldred.: drs. H. Sinnema, •ieu.-adres: Middelburg, Molenwater 00 Adm.-adres: Vlissingen, VVa.str. 58-60, .lirtdclburg: Gerechtshof, Kamer 7. Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 36 cent. oosse nummers 5 cent. GEVALLEN PRO EN CONTRA. Op de binnenzee, die Wal cheren heet en waaruit over bevolkte dorpskernen en ge- isoleerde hoeven als eilanden opsteken, treft men toestan den aan, die min of meer ver bluffend zijn. Er zijn dorpen, die met vloed geheel onderloo- f en, Ritthem bijv., dat nu onbeschermd aan de_ open zee om den oogst van de verdron ken boerderijen te halen, plot seling met evacuatie bedreigd werden. Het is rechtvaardig ook deze klachten een plaats in te ruimen. We vermelden het geval van een veehouder in Biggekerke, die de 44 koei en, die hem waren toever trouwd, zonder verzorging moest achterlaten en die zelfs niet u staat werd gesteld ze mensehen zagen, dat hun geen andere keuze bleef, zetten ze de tanden op elkaar en gingen. Het vervoer is in handen van de Engelschen en ge schiedt voor de dorpen boven de lijn WestkapelleSeroos- kerke, met. ducks, groote am- phibie-wagens, voor de andere plaatsen gebruikt men motor- sleepen. Hiermee worden de passagiers én de vlugge baga ge (handbagage, beddegoed en voor twee dagen voedsel) over p-ehra«bt O» lqncryrinip Vaak wordt gevraagd: „Hoe veel ben ik u schuldig?" en •iet komt nog ai eens voor, dat als tegenprestatie de eva- cué's van hun brood en vet meedeelen aan het bedienende personeel. Na een niet te diepgaand doktersonderzoek wordt de avond doorgebracht in de con versatiezaal. Den volgenden morgen is 't om 7 uur reveille en de reis wordt uiterlijk om 9.30 uur per truck naar de plaats van bestemming voort gezet. Maar... er schijnt iets bij zonders te zijn met deze Am bachtsschool. Eenerzijds heerscht er. groote tevreden heid en ziet men glunderende gezichten, anderzijds zijn er heel wat, die door het voort durend heen en weer sturen van de registratie- naar de eetzaal en van daar naar den dokter dan terag naar de et zaal en vervolgens naar de :onversati9zaal, danig uit hun humeur raken, te meer begrij pelijk daar de menschen moe zijn en voortdurend met hun bagage zeulen.' Ecu nractische In een" interview voor den zender Herrijzend Nederland heeft de Minister van Sociale Zakpn, dr. J. van den Tempel, voor het eerst na de bevrijding in Nederland vertoevend, ver klaard, dat hetgeen hy in Wal cheren, Nijmegen cn andere plaatsen had gezien, slechts een klein voorbeeld was van wat ons te wachten staat als geheel Nederland zal zyn be vrijd. Het weder bewoonbaar ma ken en de wederopbouw van het land vereischen een groot- scheepsch nationaal plan. De Minister zeide: „Ik vertrouw dat, wanneer men er zich in geallieerde kringen volledig re kenschap van geeft hoe ernstig het land heeft geleden en dat het land alleen met uiterste krachtsinspanning in staat zal zijn eeu bescheiden deel te her- w,nnen van de vroegere wel vaart, de geallieerden bereid zullen zyn op redelijke wijze dringende hulp te verleenen. De Minister heeft het ar beidsprobleem bestudeerd. Een coördinatie-commissie is inge steld om arbeidskwesties te be handelen. Deskundigen uit be- vrijd gebied en vertegenwoor digers van het Departement van Sociale Zaken en van het Militair Gezag maken deel uit van deze commissie, die reeds onder voorzitterschap van den Minister is bijeengekomen. Als eerste resultaat werd een voorloopige -wachtgeldregeling ontworpen, welke ten doel heelt, dat de arbeiders in dienst van hun werkgevers blij ven zelfs indien er geen werk is. Gehuwde arbeiders zullen 80 van hun loon ontvangen, ongehuwde iets minder De re- gcering betaalt 70 van dit bedrag en na 3 maanden zelfs 80 jo. De bedoeling is werk- £uv®F..,en werknemer in deze moeilijke tijden samen te hou den. De Minister zette uiteen dat dit geen vorm van steunverlee- mng is en dat het inschakelen van w.erkloosheidsdiensten van vporbijgaanden flard is. De coördinatie-commissie heeft ook eên regeling getroffen waardoor de arbeiders loon ontvangen indien het onmoge lijk is te werken als gevolg van de vorst._ De commissie werkte ook mede aan de wijziging van het Koninklijk Besluit, waarbij het verbod tot het beëindigen van de arbeidsovereenkomst thans wederkeerig wordt. Reeds is aan werkgevers verboden thans arbeiders te ontslaan, terwijl net aan dezen verboden is ont slag te nemen zonder goedkeu ring van de directeuren van de gewestelijke arbeidsbeurzen. Er bestaat thans een stop op loonen en prijzen, doch het is noodig om de loonen aan de huidige omstandigheden te la ten aanpassen. Een nieuw Koï ninklijk Besluit staat loonsver- hooging toe. Het is duidelijk dat de oplossing van deze pro blemen nau,w contact vereischt in het industrieele leven. De Minister zeide, dat hij wel be greep dat de situatie nog niet rijp is voor een definitieve be slissing met betrekking tot het wederopbouwen van de organi saties van werkgevers en werk nemers. Er bestaat nog geen bepaal de meening aangaande den vorm van deze organisaties, in het bijzonder omtrent het punt tot het scheppen van meer eenheid. Deze omstandigheden hebben den Minister geleid tot de installatie van de contact commissie. Deze commissie zal bestaan uit 5 werkgevers en 5 werknemers, wier reputatie waarborgt dat deze mannen aanvaard zullen worden als ware vertegenwoordigers van het Industrieele leven in be vrijd Nederland. De Minister heeft ook het vraagstuk bestudeerd van het scheppen van werkgelegenheid. 5000 man zijn reeds te werk gesteld bij ontginningswerk in Brabant en voorbereidingen voor soortgelijken arbeid wor den in Limburg getroffen. Een aantal van deze mannen zjjn in de geteisterde streken te werk gesteld. Hier is zooveel te doen dat dit werk een na tionale organisatie noodig «naakt. „Zelfs na den terug keer van honderden en duizen den gedeporteerden naar be vrijd Nederland, zal het noodig blijken van allen beschikbaren arbeid gebruik te maken jn verband met het recruteeren van strijdkrachten voor de be vrijding van Nederlandsch-In- dië," zeide de Minister. Dientengevolge zijn reeds maatregelen genomen voor het oeferen van.een groot aantal, arbeiders. De Minister heeft de basis geschapen voor de vor ming van een advies-commis- si. uit medische deskundigen, vertegenwoordigers van het Militair Gezag en van zijn de partement. Er zijn dringende vraagstukken mét betrekking tot de openbare gezondheid en de medische behandeling van de gedeporteerden, die uit Duitschland terugkeeren. (Anep-Aneta). Verantw. Hoofdrcd.: drs. H. Sinnema Keu.-adres: Middelburg, Molenwater 69 Adm.-adres: Vlissingen, VVa.str. 58-60 Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Gitgever: Jaeq. de Smit. Advertentieprijs SO cent per regel. Abonnementsprijs per week 36 cent. uosso nummers 5 cent. hebben de volledige contrólc over alle passen, welke uit de Vogezen naar de vlakte van den Elzas leiden. Ten Noorden van Straatsburg maakten de Duitschers, van hun bruggen hoofd uit, Zondag eenige vor deringen, waarbij zij de plaats Drüsenheim binnendrongen. Thans wordt dit bruggenhoofd echter door de Amerikanen steeds meer samengedrongen. Gisteren werden hier 200 krijgsgevangenen gemaakt. 25 km. ten Z. van Straatsburg drongen de Duitschers door de Fransche voorposten heen en rukten eenige km. op. Zij veroverden hierbij enkele dor pen, maar konden daarna door de Fransche troepen tot staan worden gebracht. 700 Amerikaansche bom menwerpers hebben de Duit sche verbindingswegen achter het front gebombardeerd.Voor- al Frankfurt werd zwaar ge troffen. De Duitsche lucht macht bood geen tegenstand. In den nacht van Zondag op Maandag deden 800 zware En- gelsche bommenwerpers, behal ve den peeds gemefden dubbe len aanval op München, aan vallen op Hannover, Neuren berg en Hanau. Er werden hevige gevechten met nacht- jagers geleverd. RUST IN DEN ELZAS. Het vijandelijke bruggen hoofd over de Maas ten N. van Venlo is door Poolsche troepen onschadelijk ge maakt. Ook ten N. van Bre da, bij Gecrtruidenberg, had den de Duitschers een klein bruggenhoofd gevormd.'Ook hierop hebben de Polen een aanval ingezet. Onder ijzige koude en hef tige sneeuwstormen zijn de troepen van het le Ameri kaansche en het 2e Britsche leger gisteren op de N. flank van den Duitachen saillant in de Ardennen weer enkele km. opgerukt. Zij beheerschen nu den weg van Laroche naar St. Vith over een afstand van 25 km. De geallieerde troepen zijn neg 3 km. van Laroche verwijderd. Verder naar het O. hebben zij den linkeroever van de Salm bijna geheel in handen. In dit gebied werd een belangrijk hooggelegen ter rein veroverd. Aan de spits van den sail lant werden de Duitsche troe pen ten Z. van Marche 2 km. door dé Engelschen terugge slagen. Ten W. van Bastogne maakten de Amerikanen vor deringen tot 5 km. De Duit schers werden hier uit een kleinen saillant verdreven. Ten O. van Bastogne hebben gen. Pattons troepen het terrein, dat zij hier eenige dagen ge leden hadden verloren, weer geheel heroverd. De Duitsche druk in dezen sector is eenigs- zins afgenomen. In Noord- Luxemburg besgpikten de ge allieerden den Z. oever van de Wiltz. In den N. Elzas i3 de toe stand stabiel. Sinds Zaterdag hebben de Duitschers geen groote aanvallen meer order- nomen. Ten Z. van Bitsch maakten troepen van het 7e Amerikaansche leger eenige vorderingen. De Amerikanen Van Italië uit vielen bom menwerpers gisteren de Duit sche bevoorradingsdoelen in Oostenrijk aan. O.a. werd Linz gebombardeerd. Luchtmaarschalk Cunning ham heeft het opperbevel ge kregen over de Amerikaan sche en Britsche tactische luchtmacht, die tegen de N. flank van den Duitschen sail lant in de Ardennen opereert. In een van de Noorschs fjor den, bij Stavanger, hebben Britsche Beaufightsrs Duitsche schepen met raketten en ka nonvuur aangevallen. Twee schepen w rden in brand ge bombardeerd. Slecht weer ln Italië, In Italië Is de geallieerde opmarsch ten N. van Raven na als gevolg van de sneeuw, mist en nachtvorst, bijna ge heel tot stilstand gekomen. In gevechten welke vier dagen duurden, hebben de Canadee- zen ongeveer 160 km2 van het terrein tusschen Ravenna en het meer van Comacchio van vijanden gezuiverd. Duitsche onïzettingstroe- pen in den rug bedreigd. De Duitschers zetten hun pogingen om het garnizoen van Boedapest te ontzetten, voort. Ze zijn tot 30 km. van de stad genaderd. Het brand- gunt van den strijd ligt by isztergom, waar de Duitschers in een smallen sector hevige tankaanvaiien deden. Alls aan vallen werden echter algesla gen, waarby de Duitschers zware verliezen leden. Giste ren verloren zij 90 tanks. Se dert 2 Jan. werden reeds 500 tanks buiten gevecht gesteld en 10.000 Duitschers gedood. Op den N. oever van den Donau maakten Malinowskl's troepen weer vorderingen in de richting van Komorn. Ze zyn nog slechts 11 km. van dit belangrijke spoorwegknoop punt verwijderd en bevinden zich 30 km. achter de Duit sche troepen, die Boedapest trachten te ontzetten. Ze vor men voor deze troepen een ernstige bedreiging in den rug. In twee dagen tyds werden in dit gebied ruim 3000 ge vangenen gemaakt. In Boedapest hebben de Rus sen weer 130 huizenblokken veroverd. Roemeensehe troe pen bezetten het hoofdpost kantoor. Kleine Duitsche af- deellngen probeerden van Pest uit het stadsgedeelte Boeda binnen te dringen om van daaruit door de Russische li nies heen te breken en zicll byj de ontzetting3troepen te voegen. Deze pogingen mis lukten echter. Sinds het be gin van de gevechten in Boe dapest hebben de Duitsche troepen hier minstens 50.000 man aan dooden, gewonden en gevangenen verloren. Mr. H. W. Vermaas schrijft ons: In een vorig artikel moch ten wij dankbaar vermelden dat wij thans een regeering hebben, wier bedoelingen wr mogen vertrouwen .en wier goeden wil wy niet in twijfel behoeven te trekken. Toch is er een punt, waarin wij zouden wenschen dat de regeering zich herzag. Wij zijn overtuigde voor standers van 'n regeering met een vertegenwoordigend stel sel en indien dit door de om standigheden slechts gedeelte lijk mogelijk is, wenschen wij toch het beschikbare deel te ontvangen. Naar onze meening behoo- ren de bevrijde gebieden zoo veel mogelijk bij te dragen tot en mede te werken in de taak der regeering en. wij hebben gezien, dat men de medewer king der bevrijde Nederlan ders wel inriep bij de plaatse lijke besturen, in eenige mate ook bij de provinciale bestu ren, doch niet in de centrale regeering. Wanneer men let op de po litieke richting der bevolking van de thans bevrij'de Zuide lijke provinciën, dan treft ons wel de eenzijdige samenstel ling der regeering, die daarin aan het belangrijke en invloed* rijke Roomsch-Katholiek" volksdeel geheel voorbijging en in mindere mate ook aan de Protestantsche rechterzijde. Immers de eenige Roomsch- Katholieke minister, dien het kabinet telt, is nimmer op den voorgrond getreden als drager van een staatkundig^ overtui ging. Wij meenen, dat een der huidige titularissen zich noemt een vertegenwoordiger der on- dergrondsche beweging, doch deze credietbrief mist in onze Nieuwe Amerikaansche landingen. De Amerikanen hebben nieu we landingen gedaan op de Noordkust van het eiland Min- doro. Zij bezetten de plaats Palouan tegenover de kust van Luzon. De Japanners blijven nog steeds melding maken van Amerikaansche scheepsconcen- traties rond Luzon. Volgens hun berichten zou er in de baai van Lingayen een divisie Amerikaansche troepen geland zijn. Deze berichten' zijn door de geallieerden nog niet be vestigd. - In Birma hebben'' Indische troepen van het 14e Britsche leger de stad Shwebo, op 80 km. afstand van Mandalay, bezet. (B.B.C.) oogen voldoende waarde. De ondergrondsche b.eweging be stond immers uit personen van zeer verschillende politieke overtuiging, die in haar sa menwerkten, doch daarmede f eenszins hun politieke inzich- en hebben willen prijsgeven. In onzen strijd tegen den vijand zijn wij één, doch juist nu een gedeelte van ons land bevrijd is, komen ook andere vraagstukken onze aandacht vragen, waarin het geenszins onverschillig is, door welke staatkundige overtuiging de voorgestelde maatregelen wor den beheerscht. In andere vacatures in het kabinet werd den laatsten tijd soms voorzien door het benoemen van mannen, wier bekwaamheid wij niet in twij fel trekken, doch die geen uit gesproken staatkundige rich ting voorstaan. Wij meenen, dat het vaderland meer voor deel van hun bekwaamheid zou hebben in duurzamer hoo- ge ambtelijke betrekkingen, dan in hun huidige ministers- functie, waarin zij geroepen zuilen worden leiding te ge ven aan het staatkundige le ven, waarin zij zich nimmer hebben bewogen. In volgende artikelen hopen wij. aan de hand van verschil lende onderdeelen der regee- ringstaak, het onWenscheïijke van de eenzijdige samenstel ling der regeering aan te too- nen. Reeds nu echter willen wij stellen, dat het gewenscht is de bevrijde gebieden mede te roepen tot uitoefening der re- geeringstaak, waardoor het gevaar van vervreemding tus schen regeering en natie, dat lang niet denkbeeldig is, naar onze meening zeker beperkt zal worden. NEDEULANDSCHE SABOTEURS. Op 12 December jl. heeft een Nederlandsehe krijgsraad 3 Nederlanders, die in x>pdra"ht van de Duitschers door de ge allieerde linies waren heenge broken om in het bevrijde ge bied sabotage te plegen en te spionneeren, ter dood ver oordeeld. Twee anderen kre gen 15 ja.ar gevangenisstraf. De Duitschers van wien - zij hun opdrachten hadden ont vangen, hadden hun verteld dat ze' door de geallieerden als krijgsgevangenen zouden worden behandeld, ook indien ze in buraerkleeding werkten. Ze toonden zich zeer veront waardigd toen ze bemerkten dat ze door hun vrienden be drogen waren, (B.B.C.)

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1