DeVri je Zeeuw DeVri je Zeeuw De evacuatie van Walcheren onder de loupe De volkshuishouding van het bevrijde gebied Zeeiands wedervaren in 1944 De Waarheid ewijzen van ;oond bij het ;n geliefden ïuwdbroeder ARTSEN, hartelijken Ier naam, LARTSEN— iUURVELD. Middelburg. ;n wij onzen in allen, die en van me tare verlies Dochter JA, igen hebben wij moesten [Ier naam, KKEBOOM. sland, CELAAR, Middelburg, uur te Goes, il, Dinsdag van half 11 at kelaarstraat an de klas- ongenoemde nsdag 9 Ja- half 10, ver- torie van de ïgang naast 3E STUREN. BERDEN «E LLOYD r het geven plegen van iig mogelijk Agent der F. P. HOE- Middelburg en het biljet verstrekken n het Gem. delburg, nog worden ver- te leveren ORT, Span- et ontvingen ian het Mil. geven, kun- n'gsbiljet af- ide van het ook recht- overgemaakt njbneking on et Gem. Mil. isterdamsche 'g- OMSCHAKELEN 1 „Bekeert U, want het ko ninkrijk der hemelen is naoj gekomen!" Meer dan vier jaren van :eem„e ovtrheersuung heb- jn heel wat in de war ge racht in ons leven, niet net unst in ons innerlijk leven, 'ij konden nu eenmaal mei icntop uo Yvehnnacht trot- :eien; zoo kwamen wij tot lij- nijk verzet, tot liegen en be- negen. Hoe minder wij ge- lorzaamden, hoe beter het ■as. En laten wij nu maar eerlijk ijn; het was niet altijd aiieen i de Duitschers te nenadee- „u, uat wy tot minder mooie ►ractijkeu onze toeviuciu men; We zochten op die _anier en zonder al te veei [ewitensoezwaren ons eigen tordeel. Maar nu zijn we weer vrije irgers van het Koninkrijk Nederlanden, en al is de iormaie band tusschen regee ing en volk nog met genee. lersteld, wij weten allen dat Eerste Jaargang - Nummer 45 verantw. Uooidred.: drs. tl. Sinnema, itcu.adres: Middelburg, Molenwater 69 Adm.-adres: Vlissingen, VVa.str. 58-60, liddelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Zaterdag 13 Januari 1945 Gitgever: Jaoq. de Smit. Advertentieprijs SO cent per regel. Abonnementsprijs per week 36 cent, ikisse nummers 5 cent. GEVALLEN PRO EN CONTRA. Op de binnenzee, die Wal cheren heet en waaruit over bevolkte dorpskernen en ge- isoleerde hoeven als eilanden opsteken, treft men toestan den aan, die min of meer ver bluffend zijn. Er zijn dorpen, die met vloed geheel onderloo- pen, Ritthem bijv., dat nu onbeschermd aan de open zee om den oogst van de verdron ken boerderijen te halen, plot seling met evacuatie bedreigd werden. Het is rechtvaardig ook deze klachten een plaats in te ruimen. We vermelden het geval van een veehouder in Biggekerke, die de 44 koei en, die hem waren toever trouwd, zonder verzorging moest achterlaten en die zelfs niet u staat werd gesteld ze 1 --1- menschen zagen, dat hun geen andere keuze bleef, zetten ze de tanden op elkaar en gingen. Het vervoer is in handen van de Engelschen en ge schiedt voor de dorpen boven de lijn WestkapelleSeroos- kerke, met. ducks, groote am- phibie-wagens, voor de andere plaatsen gebruikt men motor- sleepen. Hiermee worden de passagiers én de vlugge baga ge (handbagage, beddegoed en voor twee dagen voedsel) nverirebMi r>» la.nezame Vaak wordt gevraagd: „Hoe veel ben ik u schuldig?" en .iet komt nog al eens voor, dat als tegenprestatie de eva- cué's van hun brood en vet meedeelen aan het bedienende personeel. Na een niet te diepgaand doktersonderzoek wordt de avond doorgebracht in tie con versatiezaal. Den volgenden morgen is 't om 7 uur reveille en de reis wordt uiterlijk cm 9.30 uur per truck naar de plaats van bestemming voort gezet. Maar... er schijnt iets bij zonders te zijn met deze Am bachtsschool. Eenerzijds heerscht er. groote tevreden heid en ziet men glunderende gezichten, anderzijds zijn er heel wat, die door het voort durend heen en weer sturen van de registratie- naar de eetzaal en van daar naar den dokter, dan terug naar de etzaal en vervolgens naar de onversatiSzaal, danig uit hun humeur raken, te meer begrij pelijk daar de menschen moe zijn en voortdurend met hun bagage zeulen.' Een. nractiscbe .'Tijdelijke verzorging door een B Centraal College. Na het vertrek van den be zetter was het economisch leven in het bevrijde gebied steile gedesorganiseerd en voor een groo: deel lam gelegd. Dit gebied al. vporheen slechts een deel van een grooter eco nomisch geheel, organisch en organisatorisch verbonden met de= Noordelijke provincies van ons land, werd hiervan plotse ling, zonder eenige voorberei ding of overgang, afgesneden en verloor daardoor het con tact met de organen en de instanties, van waaruit gedu rende de bezetting sterk cen traal het economisch leven werd geleid. Deze uiterst pré caire situatie werd verscherpt- door den hopeloozen toestand, waarin liet geplunderde, ver woeste, platgebrande en van alle communicatie- en trans portmiddelen verstoken gebied -achterbleef. Het was levens noodzakelijk voor het naakte bestaan vaij het bevrijde volks deel, dat zoo snel mogelijk het economisch léven werd georga niseerd en op gang gebracht; dat alle krachten en alle mid delen, die nog hoewel ver snipperd en uiterst gering te vinden waren, op zeer kor ten termijn werden gemobili seerd, gecentraliseerd en op de meest effectieve wijze werden ingezet. Het Militair Gezag begreep de noodzaak hiervan en riep in het leven een centraal or gaan met uitgebreide bevoegd heden, dat volkomen auto noom op zy'n terrein, de volkshuishouding, kan hande len. Zoo werd bij Verordening van 15 November 1944 dooi den Chef van den Staf van het M(ilitair) G(ezag) een tij delijk „College van algemeene Commissarissen voor Land bouw, Handel en Nijverheid" Ingesteld, „belast met de zorg voor de volkshuishouding ,.i het geheele grondgebied van het Rijk in Europa, voor zoo ver dit in bijzonderen staat van beleg verkeert of komt te verkeeren" (art. 1). Intusschen 'zijn reeds de Commissarissen benoemd en is het College ingesteld en ge-i organiseerd. Tot voorzatter is benoemd prof, dr. J. e. de Qusy. In bovengenoemd College hebben voorts zitting de hee- ren drs. J. H. Gispen en mr. B. J. M. van Spaendonck, spe ciaal belast met de aangele genheden -op het gebied van l-andel en Nijverheid en ir. A. H. Boerma met de aangelegen heden op het gebied van Land bouw en Voedselvoorziening. Op het gebied van Handel en Nijverheid is door het College een organisatie in het leven geroepen, die volkomen paral lel loopt met die van het De partement van Handel, Nyver- heid en Scheepvaart, waarin de bestaande afdeelingen van het Departement alle hun plaats hebben, terwijl voor de uitvoering van de taak op het gebied van Handel en Nijver heid een aantal Tijdelijke Rijksbureau^ zijn ingesteld (zooals bijv. het Tijd. Rijks bureau voor kolen, Tijd. Rijks bureau Voor Texiel, Tyd. Rijks bureau voor ijzer en staal enz.). Het College is van tijdelij- ken -rd en is uitsluitend be doeld om in den huidigen noodtoestand het gestagneerde economische leven op gang te brengen en te houden, waarbij het in geen enkel opzicht wil vooruitloopen op de straks' door de regeering, na haar terugkeer in Den Haag, te volgen economische politiek. Tenslotte zij er op gewezen, dat het College de eenige be- voégde instantie is om op eco nomisch terrein aanwijzingen te even en ieder wordt der halve aangemaand om het Col lege zoo veel mogelijk steun en medewerking te verleenen. INENTING TEGEN TYPHUS. De Burgemeester van Vlis singen, in overleg met en on der instemming van alle in deze gemeente gevestigde art sen, dringt er bij de bevolking ten sterkste op aan, zich te laten inenten of hei-inenten te gen typhus; de kinderen be neden 3 jaar moeten worden uitgezonderd. De gelegenheid voor het in enten wordt opengesteld in het perceel Waaigat No. 31 voor degenen wier geslachtsnaam begint met een der letters A, B, C en D op Maandag 15 Januari a.s., voor degenen wier geslachtsnaam begint met een der letters E, F, G, H, I en J op Dinsdag 16 Januari a.s., voor degenen wier geslachts naam begint met een der let ters K, L, M, N en O op i Woensdag 17 Januari a.s., voor degenen wier geslachtsnaam begint met een der 'letters P, Q. It en S op Donderdag 18 Januari a.s. en voor degenen wier geslachtsnaam begint met een der letters T', U, V, W, X, IJ en Z op Vrijdag 19 Januari a.s., telkenmale van des voor- middags 9.3011 uur en des namiddags van 3.30i uur. Eerste Jaargang - Nummer 41 Verantw, Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Reu.-adrcs: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Waistr. 58-60, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Dinsdag 9 Januari 1945 Litgever: Jaoq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 36 cent. -osse nummers 5 cent. (Slot). Omstreeks 15 Juli geraakte de gemeentelijke bergplaats van gevorderde radiotoestellen tè Colijnsplaat „per ongeluk" in brand. De oorspronkelijke eigenaars zagen hun apparaten in vlammen opgaan, maar de Moffen hadden er ook niets meer aan! In dienzelfden tijd opereerden er op Walcheren magnetenverzamelaars, jonge lui met durf, die uit het me chanisme van Wehrmachts- auto's de magneten verwijder den, waardoor die wagens aan onbeweeglijkheid gingen lijden. Eind Juli. werd er een voor Zeeland stout stukje uitge haald. Op het distributiekan toor te Oostburg pleegden on bekenden een geslaagden Over val en sleepten daarbij 36.000 bonkaarten voor levensmidde len in de wacht. De Duitschers hielden dagenlang razzia's, maar in het duikerskamp maakte men zich vroolijk! Op 5 Aug. werd de spoorbrug bij Vlake door een luchtaanval vernield. Het Duitsche vervoer was hierdoor danig ontwricht Mei? ingang van 15 Augustus begonnen1 de Duitschers op groote schaal particuliere 'fiet sen te vorderen. Op den duur was geen karretje voor hen meer veilig. De Duitschers op Walcheren hadden er, naar hun zeggen, 2000 noodig. Maar öe meeste fietsers waren hun te slim af. De rooverijen dér nazi's be paalden zich niet alleen tot roerende goederen, want zelfs de boomen moesten het ontgel den. Eind Mei waren de heeren begonnen een groot deel van Zeelands boomenrijkdom op ruwe wijze te laten uitdunnen, Wegens „staatsgevaarliikheid" zijn er 2 Augustus op Walche ren 40 zakenmenschen uitge wezen, waarvan 8 te Vlissin gen. Dinsdag 5 September deden in Zeeland de dolste geruchten de ronde. De Duitschers sche nen ar meer geloof aan te hechten dan de bevolking, dia oen regelrechten intocht van de Geallieerden verwachtte. Het Duitsche moreel zakte als een pudding in elkaar. Nazi's en N.S.B.-ers, officieren en manschappen liepen van hun post. En ieder waande de komst der Geallieerden aan staande! Kranten verschenen er niet meer, behalve na ver loop van een paar dagen, toen de Duitsche commandant van Vlissingen een soldatenkrantje liet drukken om den geest van zijn wanordelijke troepen te verbeteren en de terugtrekken de nazi-hoiden uit Zeeuwsch- Vlaanderen wat op te lappen. Maar de P..A.M. zorgde voor tegengif! Meermalen per week kwam een enkel vliegtuig dui zenden krantjes met Gealli eerd oorlogsnieuws in het Duitsch boven Walcheren uit strooien. Bij burgers zoowel als bjj Moffen ging de inhoud er als koek in. Van half tot eind September is Walcheren startplaats geweest voor de V-l. Dat heeft heel wat An- glo-Amerikaansche bomaanval len teweeg gebracht. Breskens beleefde 15 Sep tember een zwarten dag. De Geallieerde luchtmacht nam Duitsche troepenconcentraties, die daar door gebrek aan ver voer over de Schelde waren opeengehoopt, zoodanig onder vuur, dat Breskens voor een groot deel werd verwoest. 121 burgers vonden den dood en 80 werden er gewond. Maar aan de terugtrekkende Duit schers werden enorme verlie zen toegebracht en het over zetten van troepen werd hier schier onmogelijk gemaakt. Op 11 „ept. was trouwens het personeel van den Prov. boot- dienst reeds ondergedoken. Den volgenden dag werden er op de Westerschelde 28 Duit sche vaartuigen beschadigd of tot zinken gebracht door lucht aanvallen. 2S Sept. had Seyss Inquart nog den moed, in ge- zelsdhap van stafofficieren een bezoek aan Walcheren te brengen. Dat zal wel zijn laat ste uitstapje naar Zeeland ge weest zijn! Den volgenden dag legden de Duitschers beslag op de geheele Arnemuidsche visschersvloot. Intusschen wer den Sloedam en Kreekrakdam door de R.A.F. geregeld onder vuur genomen. De terugtrek kende Duitschers hadden het zwaar te verduren. In de der de week van September werT den Hulst, Axel en Terneuzen bevrijd. Nu lagen de Zuidelijke overgangen naar Walcheren en Zuid-Beveland open. Maar het zou nog heel wat kracht kosten voor onze bondgenoo- ten tot de beslissende bevrij dingsactie konden overgaan Ook bij de grens van Zeeland en Brabant moest wekenlang hevig worden gevochten. Noodzakelijk voor de bevrij ding, maar niettemin rampza lig voor het eiland Walcheren, waren de Britsche luchtaan vallen op de zeeweringen, 3 en 17 October op den zeedijk van' Westkapelle, 7 October op de dijken ten W. en ten O. van Vlissingen. De Duitsche stel lingen werden daardoor voor het meerendeel ontredderd, maar ook de burgerbevolking had veel- verliezen te betreu ren en leed enorme schade aan have en goed. Miinzer dfeed nog een poging, de ingezete nen tot net opwerpen van nooddijken rondom de Duit sche posities te dwingen, maar deze. nazi-potentaat faalde '"aarin volkomen. Helaas viel de 23-jarige Jacs. Franckè op 9 Oct. nog aan de Duitsche dwingelandij ten offer. We gens weigering om aan de dij ken te werken werd hij te Middelburg gefusilleerd. Zijn nagedachtenis dient bij ons in eere te blijven. N.S.B.-burgemeesters en an dere verraders zijn ir. de twee de helft, van October als rat ten, die het zinkende schip verlaten, per bóót naar Hol land vertrokken. 22 October werd Breskens door de Cana- deezen bereikt. 24 Oct. volgde Groede en 25 Oct. Port Fre- derik Hendrik bij Breskens. Den volgenden dag zijn de Ca- nadeesche troepen op Zuid- Beveland geland. Zij vormden e'en bruggenhoofd bij Hoede- kenskerke. Na het forceeren van Woensdrecht rukten er te vens Geallieerde troepen over den Kreekrakdam op. 28 Oct. z:in deze het kanaal bij Hans- weert overgestoken om con tact te maken met het brug- g nhoofd ten Z.W. daarvan. Denzelfden dag werd Bergen op Zoom bevrijd. 29 Oct. werd Nieuwvliet van Duitschers ge zuiverd, terwijl op dezen Zon dag ook de stad Goes, zonder veel gevechtshandelingen, haar vrijheid herwon. Inmiddels werden de Duitsche geschuts- opstellingen op Walcheren stuk voor stuk uit de lucht gebom bardeerd en van den overkant met granaten beschoten. Op 28 Oct. voerde dé R.A.F. een hevigen luchtaanval uit op Duitsche doelen van Vlissin gen tot Domburg toe. Tevens kwamen er raketvurende Ty phoons in actie, een operatie, die den volgenden dag werd herhaald. Op 30 Oct. was ge heel Zuid-Beveland bevrijd. Re- tranchement werd den volgen den dag gezuiverd. 1 Nov. geschiedde, na een hevige beschieting, die een dag later werd herhaald, de eer ste landing van Geallieerde troepen te Vlissingen. Drie da gen werd er om deze vesting gevochten. Intusschen voerden onze bondgenooten ook een landing uit bij Westkapelle, wat hun, helaas,, veel verlie zen kostte. Op 4 Nov. was Vlissingen definitief bevry'd en verdreven de Geallieerden den vrjand uit Souburg. Twee da gen later was ook Middelburg van Duitschers gezuiverd. Op 7 November richtte jhr. de Casembroot, waarn. Commis saris der Koningin in Zeeland, een prolamatie tot de bevol king, waarin hij deze aan spoorde, vooral het water te bestrijden. 8 November werd Vrouwepolder door de Gealli eerden bezet. Hiermee was Walcheren practisch geheel bevrijd. Tijdens den aanval op Vlissingen werd ook Noord- Beveland zonder veel moeite aan den vijand ontrukt. Op Walcheren hebben zich meer dan 8900 Duitschers overgege ven. Tenslotte werden Tholen en St. Philipsland bevrjjd. Mo ge de tijd spoedig aanbreken, dat ook Schouwen en Duive- land, het laatste Zeeuwsche eiland, dat nog onder den be zetter zucht, deel zal hebben aan de herwonnen vrijheid. Vanzelfsprekend geldt deze wensch ook de andere nog be zette deelen van ons vaderland. Vermelding verdient tenslot te nog het bezoek van de mi nisters Gerbrandy, Burger en Van den Broek aan Middel burg en Vlissingen op 27 Nov. Zeeland heeft de bevrijding du :r betaald, maar het is be zig te herrijzen. Vol hoop en wei klust gaan we 1945 in. D. M. Er wordt tegenwoordig ge* poogd, ook de christelijke werknemers voor het commu nisme tp winnen onder de leus van waarheid. Een christen weet echter wel, dat het met de waarheid anders staat dan „De Waar heid" het voorstelt. Er is Eén op aarde geweest die kon zeggen: Ik ben de weg, de waarheid en het leven. Dat was Jezus, waarachtig God en waarachtig rechtvaardig mensch. Toen Jezus de aarde ging verlaten, heeft Hij den Vader gebeden, of Deze Zijn volgelin gen in de waarheid wilde hei ligen, waarop Hy liet volgen: Uw Woord is de waarheid. Een christen gelooft in Je zus als de waarheid, en in den Bijbel als het boek der waar-, heid. Jezus stayt met Zijn Woord nög op deze aarde; Hij staat midden'in de wereld. En nie mand kan hem negeeren. Men moet öf oog en hart, met ver langen naar de waarheid, tot Hem keeren, öf ze van hem afwenden. Zoo bestaat er een tegenstel ling in de menschenwereld, die absoluut is, omdat Jezus be slag wil leggen op heel ons leven, niets uitgezonderd. Dat is een andere tegenstel ling dan b.v. tusschen Na- tionaal-Socialisme en Commu nisme. Een zwaai van het eene naar 't andere kan men op principieels gronden niet al te kwalijk nemen. Heeft Goebbels (ondanks alles toch een scherpzinnig man) beide niet aan elkaar verwant genoemd? Maar de zwaai .van 't echte Christendom naar 't echte Communisme is onmogelijk. ,De Waarheid" vermag niets tegen de Waarheid. K. HUIZENGA. GEMEENTE MIDDELBURG. Kantooruren gemeente secretarie en ontvangers- kantoor. De gemeente-secretarie van Middelburg is voor het pubiek geopend: alle werkdagen van 912 en van 1%2% uur, op Zaterdag, uitsluitend van 9 12% uur. Het gemeente-ontvangers kantoor van Middelburg is voor het publiek geopend op Maandag, Dihsdag, Donderdag en Vrijdag van 912 uur. Het publiek dient er reke ning mede te houden zich niet op andere dagen of t(jd- stippen op bovengenoemde kantoren te vervoegen.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1