De Vrije Zeeuw DeVri je Zeeuw lasehlhhellihheid De evacuatie van Walcheren onder de loupe I Opofferingsgezindheid over langen termijn valt niet mee. :H t is dan ook begrijpelijk, Wwanr.ceS i in dezen tijd eva- Ij;., goed- of kwaadschiks h»t huis uitgewerkt worden en het verplichte aangeven van - vi tkomen woonruimte aéh- te ege blijft. Zeelands wedervaren in 1944 >er over- ;and onze eder, Be- in Óver- ERSE, 1 LJAARS, van 81 naam, LJAARS. 1 zacht en odzieken- elle, onze Behuwd-, •ootvader. de Heer IS D Jsz„ van JOBSE, en ouder- jaar. Ie familie. [OUD Kz Dec. 1944 Brouwerrj- >elle. l». "Li—-'« eineming be- let overlijden *en Zoon en MELÏNK, len van zijn n het Vader- >d vond. zeg- ank. lier naam, 1LINK— INEWEGEN. ri 1945. )TEN, Arts. 9 Jan. a.s. 0 tot 10.30 u. llildelburg. dagen blijft arnemen. ichnpni.j van - Arnhem. n bovc"." e- reien beleefd iw adres be- a ondorstcn- geldt n' ;ds door otis Mi ldelb- 8- ■TSSE, 9, Vlissingc n. OMSCHAKELEN 1 „Bekeert U, want het ko ninkrijk der hemelen is naoj gekomen!" Meer dan vier jaren van ;em„e overlieersching heb- a heel wat in de war ge iracht in ons leven, niet net .inst in ons innerlijk leven, jj konden nu eenmaal niet entop üq Wehrmacht trot- eren; zoo kwamen wij tot lij- ienjk verzet, tot liegen en be legen. Hoe rhinder wij ge- oorzaamden, hoe beter het as. En laten wjj nu maar eerlijk ijn: het was niet altijd aneen im de Duitschers te oenadee- :n, uat wó tot minder mooie practijnen onze toeviuciu nen; We zochten op die nier en zonder al te veei iwitensoezwaren ons eigen rdeeL ;Maar nu zijn we weer vrije burgers van het Koninkrijk i Nederlanden, en al is de ormaie band tusschen regee ing en voik nog niet geneei lersteld, wij weten allen dat Eerste Jaargang - Nummer 45 verantw. Uoofdred.: Irs. H. Sinnema, tieu.-adres: Middelburg, Molenwater 6ü Adra.-adres: Vlissingen, Wa-str. 58-60, •liddeiburg: Gerechtshof, Kamer 7. Zaterdag 13 Januari 1945 Gitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. uosse nummers 5 cent. GEVALLEN PRO EN CONTRA. Op de binnenzee, die Wal cheren heet en waaruit over bevolkte dorpskernen en ge ïsoleerde hoeven als eilanden opsteken, treft men toestan den aan, die min of meer ver bluffend zijn. Er zijn dorpen, die met vloed geheel onderloo- f en, Ritthem bijv., dat nu onbeschermd aan de open zee om den oogst van de verdron ken boerderijen te halen, plot seling met evacuatie bedreigd werden. Het is rechtvaardig ook deze klachten een plaats in te ruimen. We vermelden het geval van een veehouder in Biggekerke, die de 44 koei en, die hem waren toever trouwd, zonder verzorging moest achterlaten en die zelfs niet .1 staat werd gesteld ze menschen zagen, dat hun geen andere keuze bleef, zetten ze de tanden op elkaar en gingen. Het vervoer is in handen van de Engelschen en ge schiedt voor de dorpen boven de lijn WestkapelleSeroos- kerke, met. ducks, groote am- phibie-wagens, voor de andere plaatsen gebruikt men motor- sleepen. Hiermee worden de passagiers én de vlugge baga ge (handbagage, beddegoed en voor twee dagen voedsel! Vaak wordt gevraagd: „Hoe veel ben ik u schuldig?" en uet komt nog al eens voor, dat als tegenprestatie de eva- cué's van hun brood en vet ineedeelen aan het bedienende personeel. Na een niet te diepgaand doktersonderzoek wordt de avond doorgebracht in de con versatiezaal. Den volgenden morgen is 't om 7 uur reveille en de reis wordt uiterlijk om 9.30 uur per truck naar de plaats van bestemming voort gezet. Maar... er schijnt iets bij zonders te zijn met deze Am bachtsschool. Eenerzijds heerscht er. groote tevreden heid en ziet men glunderende gezichten, anderzijds zijn er heel wat, die door het voort durend heen en weer sturen van de registratie- naar de eetzaal en van daar naar den dokter, dan terug naar de :etzaal en vervolgens naar de jonversatifeaal, danig uit hun humeur raken, te meer begrij pelijk daar de menschen moe zijn en voortdurend roet hu" e zijn nu vrij. We wen- 8C..-H weer normaal te leven. •We verlangen ook weer de vrije beschikking over ons huis. Het is te begrijpen. Maar weet U wel, dat er nog duizend menschen in Uw stad wachten op de vrije be schikking over één behoorlijke kamer? Dat er nog zijn, die in scholen en kerken moeten hui zen of met meerdere gezinnen in één enkele ruimie? Nu nog! Ondanks evacuatie en terug keer van Vlissingers^aar hun stad. Misschien zoudt U er zelf geen bezwaar tegen hebben den eenen nacht op de tafel te S.apen en den tweeden op den grond en den derden op een divan, die te kort is, omdat er, hoe je iederen avond ook past en meet, voor het heele gezin nu eenmaal geen ruimte is in dit veel te kleine katnertje. Misschien zou at U het zelf niet erg vin den, wanneer er, in plaats van slaapkamers, keuken en woon kamer, slechts de lioek van een schoollokaal voor Uw gezin beschikbaar was, of wanneer U met meerdere en vreemde gezinnen in één enkele kamer moest slapen. Mogelijk is dat alles ook niet zoo heel erg. Maar het is niet noodig. Het zou althans niet noodig zijn, wanneer U, me vrouw met de mooie meubelen en de dure Pers, er toe kondet besluiten minder goed gesitu eerde stadgenooten in Uw huis op te nemen. Het zou niet noodig Zijn, wanneer U, mijnheer met de vooraanstaande positie, Uw zolderkamers zoudt willen af staan ais slaapplaats voor Uw medemenschen, in plaats van ze te benutten als gemakkei. ke ligplaats voor Uw appe.s U ailen moet begrijpen, dat dit voor Uw mede-eilandbewo ners geen gezellige logeerpar tij beteekent. Dat er by alles wat zij moeten missen van Uw kant wel een schrammetje op de meubels en een kaal plekje in het tapyt bij kan komen. Vergeleken bij wat de bewo ners der kleine huizen doen, is Uw medewerking zoo gering, eigenlijk uitsluitend negatief. U behandelt de cortröle-amb- tenaren zeer onheusch en be roemt U erop telkens wanneer pU een „geval" hebt afgeketst. Wanneer U toonaangevend wilt zijn, zult U ook moeien voorgaan in deze dingen. En is het begin van het nieuwe jaar niet een schoone aanleiding den menschen niet alleen het goede toe te wenschen, maar het hun ook te geven, bij voor beeld het gebruik van die ach_ terkamer, die U nog steeds disponibel bebt BEKENDMAKING. HERSTEL WONINGEN. De Burgemeester van Vlis singen brengt ter algemeene kennis, dat het kiachtens een besluit van den Algeimeen Ge machtigde voor den Wederop bouw en in verband met de eventueele uitkeeiring van oor logsschade verboden is her stelwerkzaamheden aar. gebou wen te doen uitvoeren zonder goedkeuring van of vanwege den Algemeen Gemachtigde. De benoodigde formulieren met materialenstatein A.G.M. 205 en 206 (elk in tweevoud) zijn verkrijgbaar op het bu reau van Gemeentewerken, Bellamypark 19, teiwijl tevens een aanvrage tot het verkrij gen van een Bouwvergunning moet worden bijgevoegd en na invulling ingezonden aan ge noemd bureau. Een schriftelij ke vergunning moet steeds op het werk aanwezig zijn. Nadere inlichtingen kunnen aldaar worden verstrekt des voormiddags tusschen 9 en 11 uur. De Distributiekring Middel burg maakt, op verzoek var den Militairen Commissaris voor de Provincie Zeeland, be. kend, dat alle personen, di wegens dienstneming bij één der onderdeelen van de Gealli eerde Strijdkrachten naar het buitenland vertrekken, hun distributiebescheiden (stam kaart met inlegvel, bonkaart levensmiddelen, groente-kaart, textielkaart, tabak.'kaart, ser- vieskaart) vóór 'hun vertrek moeten Inleveren. Hiervoor worden ontvangstbewijzen ver. strekt welke zorgvuldig moe ten worden bewaard. Inlevering kan dagelijks ge schieden o_p het Distributie kantoor Zuidsingel, Zaal 2, loket 3, HOOG WATER TE VLISSINGEN. Dinsdag 9 Jan. 9,57 en 23.42 uur, resp. 1.29 en 1.41 m N.A.P. Woensdag 10 Jan. 11.11 én 23.49 uur, resp. 1.34 en 1.52 m 4. N.A.P. Donderdag 11 Jan. 12.12 uur, 1.48 m -j- N.A.P. Eerste Jaargang - Nummer 40 Verantw. Hooi'dred.: its. H. Sinnema, Keu.-adres: Middelburg, Molenwater 69 Adm.-ailres: Vlissingen, VVa.str. 58-60 Middelburg: Gerechtshof, Kauier 7. Maandag 8 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. .osse nummers 5 cent. In het afgeloopen jaar is het Zeeuwsehe devies „Luctor et Emergo" op bijzondere wijze bewaarheid. Zonder twijfel zal 1944 in de annalen onzer pro vincie als het meest bewogen jaar van alle tijden geboek staafd blijven. Bange nood en blijde verlossing hebben elkaar ditmaal in Zeeland afgewis seld. Het afgeloopen jaar werd gekenmerkt door een reeks ge beurtenissen, die men kan sa menvatten in de volgende be grippen: spitten voor den vij and, evacuatieleed, luchtaan vallen, watersnood, beschietin gen en ten slotte de lang ver- oeide bevrijding. Zonder aanspraak op volle digheid te maken, laat ik hier een opsomming volgen van merkwaardigste gebeurtenis sen, die zich in den loop van 1944 in Zeeland hebben afge speeld. Het jaar begon reeds met verscherpte oproepingen aan Zeeuwsehe burgers om graaf werk te doen in Duitsche ver dedigingsstellingen. Sedert 5 Januari werden vele boeren op Walcheren en elders verplicht met eigen paard en wagen mi litaire transporten uit te voe ren. Op Nieuwjaarsdag waren er in Goes opstootjes als protest tegen het spitten. 4 Jan. be zocht Rommel Walcheren op een inspectietocht. Hij gelastte ingrijpende verdedigingsmaat regelen. Gevolg: nog meer ge dwongen graafwerk voor bur gers. 22 Jan. werden op aan drang van Miinzer, den „ge machtigde" van Seyss, 8 Zeeuwsehe burgemeesters tege lijk ontslagen. Als demonstra tie tegen de dwangmaatregelen inzake het spitten hadden zij het plaatselijk leidersschap van ..Winterhulp" neergelegd. Op 1 Febr. werd alie gemeentelijke politie formeel bij de mare chaussee ingelijfd. Half Febr werd aan Ned. loodsen, die niet in Duitschen dienst wilden va ren, het verblj'f in Zeeland ont zegd. Tevens werd in die dagen bekend gemaakt, dat alle ex- geëvacueerden, die in Aug. 1942 de provincie moesten verlaten, opnieuw dienden te evacuee- ren. Veel ernstiger, wegens de niets ontziend^ uitvoering, was de gedwongen ontruiming van vele gemeenten op Schouwen en Duiveland, Tholen, St. Phi- lipsland en Zeeuwsch-Vlaande- ren. Deze schandelijke Duit sche maatregelen hielden ver band met de inundatieplannen van den bezetter. Ook het vee moest verdwijnen: uit Schou wen en Tliolen samen ca. 10.000 paarden! 18 Febr. kwamen er in Dordt ruim 20.000 geëva- cueerden uit het lan'd rondom Zierikzee aan. Op 7 Febr. was ook reeds St. Laurens e.o. ont ruimd. In Zierikzee bleven maar 500 inwoners achter, een tien de deel der oorspronkelijke be volking. Walcheren had 20 Febr. een geduchten Amerikaansehen luchtaanval te doorstaan. Duit sche barakken, stellingen e.d. werden getroffen. In Zoutelan- de werden ook eenige wonin gen geraakt en liepen, enkele burgers verwondingen op. Bom men vielen er bovendien te Westkapelle en bij Veere. Den volgenden dag begonnen de Duitschers boerderijen langs de tankgracht bij het kanaal door Walcheren op te blazen. 26 Febr. werden er op Walcheren 60 Gestapo-mannen gesigna leerd. Zij' reden in sinistere overvalwagens rond. Uit Schouwen en Duiveland werd bericht, dat daar door de gedwongen evacuatie - honder den onderduikers in de knei raakten. Het meerendeel Wist zich aan de Duitsche contröle j onttrekken, maar ca. 60 jon gelui werden tijdens razzia's gesnapt. Op 3 Maart heeft de Gestapo-troep Walcheren weer verlaten, tot opluchting van veel illegale werkers. Onverschrokken werkers trokken het distributiekantoor van Rloosterzande een tand uit. Het „Jan Hagel", twee landwachters met jachtgeweer, werd gekneveld. Pseudo-politie „arresteerde" d.e daders en loodste hen veilig door de Duit sche contröle. In Veere werd omstreeks denzelfden tijd een nieuwbakken landwachter van zijn dubbelloops verlost. De sukkel heeft zich niet meer vertoond! 4 April verdween een distributie-ambtenaar uit St. Laurens met medeneming van een groot aantal bescheiden en stempels. Het doel was goed! In April verscheepten de Duitschers zooveel mogelijk aardappelen en graan uit Zee land, maar de boeren hielden vast wat zij konden. 19 April bracht Rommel zijn derde be zoek van dit jaar aan Walche ren. Naar aanleiding' daarvan volgde Münzers perfide oproep tot de Zeeuwsehe bevolking om te helpen tegen de Geallieerde invasieplannen. Zelfs evacué's mochten terugkeeren, als zh maar gingen „spitten". Op 22 April moesten er voor het Duitsche doel in Zeeland 10.000 werkkrachten beschikbaar zijn. Maar het leek er zelfs in de verte niet op. Vlissingen ging 24 April in het lijdelijk verzet vooraan. In den nacht, die voorafging aan 12 Mei, vielen er geallieer de bommen op Zierikzee, Veere, de haven van Vlissingen en Breskens. Twee Duitsche nachtjagers werden daarbij neergeschoten. Onder de bevol king géén verliezen. Omstreeks 16 Mei werd in de Zeeuwsehe kustwateren een defect geraak te motorboot met Engeland vaarders door de Duitschers aangehouden en opgepikt. Een vooraanstaand vaderlander, die zich bij dit onfortuinlijke ge zelschap bevond, is later door vrienden uit zijn gevangen schap verlost. Om eens even uit de sfeer van bezetting en oorlog te ra ken, zij hier vermeld, dat een visscher uit Bruinisse eind Januari in de Oosterschelde een rcuzenpaling heeft gevan gen. Het beestje woog 11 kg. En dat zonder bon! Een niet minder merkwaardige vangst was die van een Brabantschen visscher, die begin Juni uit denzelfden stroom een inkt- DISTRIBtTTIEDIENST KRING VLISSINGEN 228. Uitreiking nieuwe bonkaarten. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat in het tijdvak van Dinsdag 9 Januari tot en met Zaterdag 20 Januari 1945 de uitreiking zal plaats hebben van: Nieuwe bonkaarten 2e periode 1945. Om in. het bezit te komen van deze kaarten, moeten wor den medegebracht: de nieuwe stamkaarten met inlegvellen. Alle stamkaarten met bybe- hoorende inlegvellen zullen dit maal kunnen worden aangebo den. De data, waarop de bonkaar ten afgehaald dienen te wor den, lulden als volgt: Voor Vlissingen: Dinsdag 9 Jan. 11500 Woensd. 10 Jan. 15013000 Donderd. 11 Jan. 30015000 Vrijdag 12 Jan. 5001— 6500 Zaterdag 13 Jan. 65017500 Maandag 15 Jan. 7501— 9000 Dinsdag 16 Jan. 900111000 Woensd. 17 Jan. 11001—13000 Donderd. 18 Jan. 13001—14500 Vrijdag 19 Jan. 14501—16000 Zaterdag 20 Jan. 16001 en hoogere nummers Voor Oost- en West-Soubui'g: Donderdag 11, Vrijdag 12, Za terdag 13 en Maandag 15 Jan. Zij, die niet in het bezit zijn van een stamkaart en inlegvel kunnen een nieuwe bonkaart verkrijgen tegen inlevering van het lichaam van de noodkaart, waarbij tevens een verklaring moet worden ingevuld. De uitreiking aan zelfverzor- gers zal geschieden op een na der te bepalen datum, waar over een nadere publicatie volgt. Ieder, die voorheen als zelfverzorger was ingeschre ven, zal pgs nadien bdnkaarten in ontvangst kunnen nemen. De uitreiking vindt plaats voor Vlissingen in het Kantoor van den Distributiedienst Bel lamypark 43 (achterzaal), iede ren werkdag van 912 uur en van 2—4 uur, 's Zaterdags van 912 uur. Te Souburg geschiedt zij in het Gemeentehuis. visch met vangarmen van 40 cm. lengte ophaalde. Met de vliegende bommen maakte Zeeland in de tweede helft van Juni voor 't eerst kennis. Tijdens de bezetting zijn minstens 10 V 1-projectie- le'n op Zeeuwsch gebied terecht gekomen. Slechts éénmaal had dit blijkbaar onjuist gestelde vergeldingswapen een doodeiy- ke uitwerking. Te Kortgene (Noord-Beveland) kwam n.l. een V-l midden in het dorp terecht. De explosie verwoestte eenige huizen en kostte 5 bur gers het leven. tSlot volgt). MILLIOENEN Nederlanders zuchten nog on-< der den druk van den vijand. De Duitsche hiel drukt nog .op -hun nek, en zij zouden, wanneer de kans werd gebo den, direct met,.het wapen in de hand wülen optreden. Herinnert gij U nog den eer sten dag van de bevrijding, toén wij met het geweer in den aanslag de baas werden over de ntoffen? Ging er toen geen golf van vreugde door uw leven, dat wij eindelijk dat verfoeide dwangbuis van ons hadden afgeworpen? Daarom moeten wij helpen en onze kracht in dienst stel len. Er doet zich nu de gelegen heid voor om zich als oorlogs vrijwilliger te melden bij het op te richten lie bataljon van het 14e Regiment Infanterie. Neen, geen zandhazen, wij worden modern bewapend en gedrild. Wie kan er rusten vóór de laatste mof van z'n kusten voorgoed verdreven is? Toch zeker ook geen kerels uit Zeeland? Het „Je maintiendrai" moet voor ons weer worden het symbool van vrijheid. Met het geweer in de vuist, zullen we schouder aan schouder met de geestdrift van het aloude Ne derland gaan strijden. Kalm, vastberaden en moe dig, zonder wankelen. Zuiver. Ja, ook zuiver, zal dit bataljon moeten zijn. Geen verkeerde elementen zullen hierin plaats moeten krijgen. Daarom: teekent als oor logsvrijwilliger. Uw hart moet rustig kunnen kloppen, omdat gij weet: „Ik doe mijn plicht tegenover mijn volk". Het volk, dat ik lief heb. Het volk, dat nog voor het grootste gedeelte wordt ge knecht, maar zich waardig ge toond heeft om te ontworste len. Het moet! Wij doen het! Wij willen helpen! De Neder- landsche vlag moet weer gaan wapperen over onzen gehee- len vaderlandschen bodem en ook over Indië. Laat U als oorlogsvrijwilli ger registreeren door het Mi litair gezag, dat met de wer ving is belast. Meldt U daarna voor in- deeling bij 11-14 R.I. op de buteaux van de N.B.S. in Mid delburg, Gortstraat 38; Goes, Lange Vorststraat 48; Wisse- kerke, Gemeentehuis en Tho len.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1