DeVri je Zeeuw DeVrije Zeeuw De evacuatie van Walcheren onder de loupe De Geallieerden in België in den opmarsch OMSCHAKELEN I )yBekeert U, want het Ico- ninkrgk der hemelen ie naoj gekomen!" Meer dan vier jaren van teemde overheersching heb- Jen heel wat in ae war ge K-acht in ons leven, niet net Tunst in ons innerlijk ievcu. Eij konden nu eenmaal niet leuitop ae Yvehrmacht trot- Eeren; zoo kwamen wij tot lij- ,jjk verzet, tot liegen en be- tegen. Hoe rhinder wij ge- loorzaamden, hoe beter het fcas. i En laten wti nu maar eerlijk lijn: het was niet altijd aueen Dm de Duitschers te Denadee- en, uat wq tot minder mooie practijkeu onze toeviucin nen; we zochten op die anier en zonaer al te vee; Jewttensoezwaren ons eigen foordeel. Maar nu zijn we weer vrije burgers van het Koninkrijk der Nederlanden, en al is de normale band tusschen regee ring en volk nog niet genee. hersteld, wij weten allen dat tvsiAi-rUrt 'V- —W Eerste Jaargang - Nummer 45 veranlw. lloofdred.: drs. H. Sinnema, Reu.-adres: Middelburg, Molenwater 69 \dm.-adres: Vlissingen, Wa.str. 58-60, •liddelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Zaterdag 13 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 36 cent. uosse nummers 5 cent. GEVALLEN PRO EN CONTRA. Op de binnenzee, die Wal cheren heet en waaruit over bevolkte dorpskernen en ge- isoleerde hoeven als eilanden opsteken, treft men toestan den aan, die min of meer ver bluffend zijn. Er zijn dorpen, die met vloed geheel onderloo- pen, Ritthem bijv., dat nu onbeschermd aan de open zee om den oogst van de verdron ken boerderijen te halen, plot seling met evacuatie bedreigd werden. Het is rechtvaardig ook deze klachten een plaats in te ruimen. We vermelden het geval van een veehouder in Biggekerke, die de 44 koei en, die hem waren toever trouwd, zonder verzorging moest achterlaten en die zelfs met u staat werd gesteld ze menschen zagen, dat hun geen andere keuze bleef, zetten ze de tanden op elkaar en gingen. Het vervoer is in handen van de Engelschen en ge schiedt voor de dorpen boven de lijn WestkapelleSeroos- kerke, met. ducks, groote am- phibie-wagens, voor de andere plaatsen gebruikt men motor- sleepen. Hiermee worden de passagiers én de vlugge baga ge (handbagage, beddegoed en voor twee dagen voedsel) nvpvp-p'tYra'ï'b* X~><* lontrv^tY^i Vaak wordt gevraagd: „Hoe veel ben ik u schuldig?" en .iet komt nog al eens voor, dat als tegenprestatie de eva- cué's van hun brood en vet meedeelen aan het bedienende personeel. Na een niet te diepgaand doktersonderzoek wordt de avond doorgebracht in de con versatiezaal. Den volgenden morgen is 't om 7 uur reveille en de reis wordt uiterlijk om 9.30 uur per truck naar de plaats van bestemming voort gezet. Maar... er schijnt iets bij zonders te zijn met deze Am bachtsschool. Eenerzijds heerscht er. groote tevreden heid en ziet men glunderende gezichten, anderzijds zijn er heel wat, die door het voort durend heen en weer sturen van de registratie- naar de eetzaal en van daar naar den dokter, dan terug naar de eetzaal en vervolgens naar de conversatie/aal, danig uit hun humeur raken, te meer begrij pelijk daar de menschen moe zijn en voortdurend met hun baeage zeulen Eer nraetimbe DUITSCHE TERREINWINST BIJ BITSCH. Langs het geheele front in de Ardennen hebben de geal lieerden thans het offensief in handen. Twee machtige geal lieerde legergroepen rukken van het Noorden en Zuiden op naar het strategische ver keersknooppunt Houffalize. Op de N. flank valt het le Ameri- kaansehe leger, dat door Brit- sche tankformaties wordt ge steund, over een front van 20 km. de Duitsche stellingen aan. Aan beide zijden van Grand- menil is de strijd het hevigst. Ondanks geweldige sneeuw stormen, slaagden de Amerika nen er in vorderingen te ma ken. Op sommige punten ruk ten zij 6 km. op. Ze zijn nog 3 km. van den hoofdweg St. VithLaroche verwijderd. In 36 uur tijcis werden in dit ge bied 1500 krijgsgevangenen ge maakt. Houffalize werd door gevechtsbommenwerpers van de tactische luchtmacht hevig gebombardeerd. Op de W. punt van den Duit- schen saillant werd ten Z. van Rochefort weer belangrijke terreinwinst gemaakt. 'De Amerikanen rukten 6 km. op en veroverden 2 dorpen tus schen Rochefort en St. Hubert. Op de Z. flank rukte het 3e Amerikaansehe leger ten N. van Bastogne weer op in de richting van Houffalize. Tege lijkertijd zorgen generaal Pat terns troepen er voor om de wig bij Bastogne te verbree- dc-n. De Duitschers beseffen het gevaar waarin ze verkee- ren en Von Rundstedt heeft dan ook- in den sector van Bastogne 10 divisies geconcen treerd. De Duitschers onder namen met 100 tanks een te genaanval op de Amerikaan sehe w:g, maar ze werden af geslagen. Verder naar het O. maakten de Amerikanen weer vorderingen in Noord-Luxem burg. De Duitschers probeeren thans door een nieuw offen sief in Lotharingen en den Rijn-Paltz hun vastgeloopen aanval in de Ardennen te vee- vangen. Op sommige punten wisten zij vorderingen te ma- hen; tusschen Saargemünd en Bitsch heroverden zij twee for ten in de Maginot-linie. De Amerikanen hebben zich uit deze laatste plaats terugge trokken. Aan beide zijden der stad deden ze echter tegenaan vallen, waarhij ze eenig terrein herwonnen. Ten O van Bitsch hebben de geallieerden tot aan den Rijn geen stellingen meer op Duitsch grondgebied: Weis- senburg werd ontruimd. Alle bruggen over de Lauter zijn opgeblazen en de Amerikanen hebben uitgestrekte mijnenvel den aangelegd. Ook in de Vo gezen zijn de Duitschers zeer actief. Mülhausen ligt onder zwaar vijandelijk artillerievuur. De kinderen uit deze stad zijn naar Zwitserland geëvacueerd. Van het front in Neder land wordt levendige pa trouille-activiteit van beide partijen gemeld. 1.400.000 ton bommen op Duitsche doelen in 1944. Spitfires hebben opnieuw lanceerinrichtingen en op slagplaatsen van de V 2 in Nederland bestookt. De op drachten werden buitenge woon goed uitgevoerd en alle vliegtuigen keerden be houden op hun bases terug. Geallieerde bommenwerpers deden een hevigen aanval op het Duitsche étappe-centrum Miinster. Berljjn werd door 2 formaties Mosquito's aangeval len. Woensdag maakten geallieer de bommenwerpers uit Italië 1300 aanvalsvluchten. Zij be stookten spoorwegdoelen en verbindingswegen in Noord- Ttalië, o.a bij den Brenner-pas. Ook toerden haveninstallaties in Yoego-Slavië gebombar deerd. In 1944 liet de R.A.F. 525.000 ton bommen op Duit sche doelen vallen, d.i. de helft van het totaal, van de jaren vóór 1944. 13 groote Duitsche industriecentra kre gen elk meer dan 10.000 ton bommen te ineasseeren. De Amerikaansehe bommenwer pers wierpen 879-000 ton bommen. Voor de verdediging van de industrie, vooral van de olie- en benz'inefabrieken, hebben de Duitschers op het ongenblik 1.740.000 man in dienst. In Italië zijn Canadeesche troepen ten N.W. van Ravenna ongeveer 3 km. opgerukt. Zij naderen nu de lagune van Co- macchio. Aanzienlijke Duitsche ver liezen bij Boedapest. In Boedapest hebben de Rus sen weer 300 huizenblokken stormenderhand genomen. Bij de gevechten om een textielfa briek werden 600 Duitschers "dood en in een ondergrond- sche werkplaats werden er 400 gevangen genomen. Ten W. van de hoofdstad doen de Duitschers hevige aan- Eerste Jaargang - Nummer 39 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Rea.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Wa.str. 58-60, t Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Zaterdag 6 Januari 1945 Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Losse nummers 5 cent. vallen om het garnizoen van Boedapest te ontzetten. Zij hebben hier 6 pantserdivisies en verscheidene infanterie-di- visies in den strijd gebracht. Aanvankelijk slaagden zij er in om, ten koste van geweldige, verliezen, eenig terrein te her overen. De Russen zijn tot te genaanvallen overgegaan' eh er worden thans zware heen en weer golvende gevechten gele verd. De Russische luchtmacht steunde de operaties op den rond. Er werden tientallen tanks kapotgeschoten. 200 vij andelijke vrachtauto's, die troe pen naar het front brachten, werden vernietigd. Woensdag werden 78 tanks vernietigd en 58 vliegtuigen neergeschoten. Ook aan manschappen lijden d Duitschers zware verliezen. Van de aanstormende infante rie schoten de Russische tanks alleen reeds 1500 man neer Woensdag werden 1100 Duit schers en Hongaren gevangen genomen. In Tsjecho-Slowakije zijn de Russen nog slechts 1 km. van Lueenec verwijderd. Nieuwe landingen op de riülippijnen verwacht. Aan de Westkust van Birma zijn Engelsche en Britsch-Indi- sche troepen geland op het eiland Altyab. Zjj ontmoette:: bij hun landing geen Japan- schen tegenstand. Van Britsch-Indië uit deden Super Vliegende Forten een aanval op spoor- en straatwe gen in de omgeving van de Sia- meësche hoofdstad Bangkok. In de wateren om Luzon hebben Amerikaansehe vlieg tuigen weer 10 vijandelijke schepen in den grond geboord, waaronder een vliegtuigmoe- derschip. Volgens Japansche berichten is er in de Soeloe-zee ten Z. van Mindoro een groote Ame rikaansehe iandingsvloot waar genomen. Men verwacht spoe dig nieuwe landingen op de Philippijnen. Deklandingsvlie'gtuigen heb ben aanvallen gedaan op doelen op. Formosa. Ook het eiland Okinawa in den Ryukyu-arehi- pel, ten Z. van Japan, werd weer gebombardeerd. (B.B.C.) DE KOMENDE VREDE. Hij zal den volken vrede gebieden. Zach, 9 10. Wanneer komt de lang ver beide vrede? Er wordt aan ge werkt, al jaren lang. Immers, alle volken bedoelen den vrede ènbewapenen zich tot de tanden. Kan" het ooit duidelij ker blijken hoè onmachtig menschen zijn tot een bljjven- aen vrede? - Toch is zulk een vrede mo gelijk. De Bijbel spreekt ons van een wonderlijken Koning, die vrede brengt onder de vol ken, zonder de macht van wa pengeweld. In een tijd, waarin net strijdros geldt als symbool van de wereldmacht, verschijnt hij „gering en rijdend op een ezelsveulen". Hij is een Koning, die zijn 'ntccht in de wereld houdt in een kribbe en Zijn uittocht aan een kruis. En toch van dezen Ko ning wordt gezegd: Hij zal den volken vrede gebieden. Tegen over de oorlogstoerusting en bewaping der machtigénj stelt deze Koning een wapen, dat, chijnbaar nietig, in werkelijk heid alle andsre wapens te bo ven gaat en overwint. Zijn wa nen ishet Woord, het Woord des vredes, dat tusschen God en mensch den vrede her steld en den strtjd tusschen de volken beslecht. Waar het woord van dezen Koning gesproken wordt, daar worden ook dit behoort tot de „nederigheid" van dezen Koning dat Hij dood gewone menschen Zjjn 'boodschap laat brengen! daar worden har de harten gebroken en stram me knieën gebogen. Als' dit woordt de wereld over .gepredikt wordt, dan moeten de volken, stuk voor stuk, capituleeren. Jezus Christus afiecn brengt vrede. Laten we eindelijk af loeren dit „woord des Geestes" te vergeestelijken naar de maat van ons klein-geestelijk inzicht en zeggen dit hier be doeld is „een vrede voor de ziel". Jezus Christus betrekt in Zijn wereldwijd' werk alle men. TJITN OODIGING. Het Gemeentelijk Militair Tehuis noodigt alle Middelbur gers, die zich voor de Stoot troepen hebben opgegeven, wel ke Woensdag 10 Januari a.s. zullen vertrekken, uit tot een gezellige bijeenkomst op Maan dagavond 8 Januari, aanvang des avonds 8 uur, teneinde het feit van hun vertrek niet on opgemerkt te laten voorbij gaan. Eenige autoriteiten lieten blijken dit plan zeer op prijs te stellen, terwijl het Bestuur er van overtuigd is, dat ook de Burgerij, in wier naam het Gemeentelijk Militair Tehuis arbeidt, geheel met dit plan zal instemmen. Namens de burgerij wordt U dezen avond in de localitei- ten van het Tehuis in het Schuttershof aangeboden en 't Bestuur zal uwe tegenwoor digheid, zoo, mogelijk met uw dame, hoogelijk waardeeren. Radio-rede op 31 December gehouden door Hare Majesteit de Koningin tot Oost-Indië schen en alle volken. Zijn Rijk, dat niet van deze wereld is, dat geen aardsche, politieke rootheid beoogt, zal ncch- thans wereldomvattend zijn Hij zal den volken vr ede gebie den. Hij! Niemand anders! Hoe pijnigend-langdurig ziet de wereld uit naar vréde! Maar waar is de stem, waarmee de volken elkaar opwekken het woord van dezen Koning te gehoorzamen? Waar hoort ge die stèm onder ons Nederland- sche volk? Slechts waar het woord van dezen Koning gehoord wordt, daar komt vrede. Daar zal iets zichtbaar worden van het Vre derijk, dat komende is en dat tenvolle zal doorbreken, als heel de wereld het woord des Konings gehoord heeft, als de bergen den volke vrede bren gen en de heuvelen gerechtig heid. Er is hoop voor de toe komst, doch slechts op één manier. Alleen de Geest van Jezus Christus kan de volken winnen voor den vrede den vrede, die blijft! TH. H. VAN ANDEL. Souburg. Rijksgenooten in Neder- landsch-lndië, Bij het intreden van het nieuwe jaar wil ik niet nalaten een kort woordt tot.U te rich ten. Het zal kort zijn om de ge varen welke luisteren voor sommigen Uwer medebrengt. In het van ons scheidende jaar is er krachtig gestreefd naar de uitbreiding van onze strijdkrachten teneinde met al. le te onzer beschikking staan de middelen, mede te werken aan Uwe bevrijding. Dgt de bevrijding voortge schreden is, bewijzen de krijgs verrichtingen op Nieuw-Gui nea. Met groote voldoening ge denk ik het uitnemende werk dat daar onder uiterst moei lijke omstandigheden is ver richt, zoowel bij het opruimen van achtergebleven vijandelij ke troepen al3 bij het herstel len van een normaal bestuur en bij hulpverleening aan de bevolking. Hierbq gedenk ik het held haftig gedrag van bet. garni zoen van Manokwari, dat met ongekenden moed en verbeten vasthoudendheid in het bin nenland den ongelijken strijd heeft volgehouden tot het uur der bevrijding sloeg. Het is be moedigend dat hun opofferin. gen en ontberingen tenslotte met dit schoone succes zijn bekroond. Eerbiedige hulde zij gebracht aan allen die in den strijd op een der- fronten in Neder- landseh-Indië het leven lieten. Het afgeloopen jaar heeft echter voor velen van U nog geen verlichting gebracht in Uw moeiten en ontberingen, Weest overtuigd van mijn hartelijk medeleven in Uw geestelijken druk en stoffelii- ken nood. Moge Uw taal vol harden, dat ieders bewondering wekt, U ook in het komende jaar de kracht geven dezen zwaren tijd te boven te komen. Uw trouw en standvastig heid zullen beloond worden; de bevrijding zal komen. Alle wenschen die ik voor U koester vat ik samen: dat God U moge zegenen in het nieuwe jaar. Moga-moga Allah Jang Koeasa mriimpahkan rahmat NJA kepadamoe sekalian di- dalam tahoen baroe jang da- tang ini. Fare Majesteit richtte zich vervolgens tot West-Indië: Rijksgenooten in het vrije Nederland op het 'Westelijk Halfrond. Bq de wisseling van het jaar wensch ik een enkel woord tot U te richten, om uiting te kunnen geven aan al het goede dat ik U voor 1945 toewensch. Moge het voor U in zeer vele opzichten een voorspoedig jaar zijn. De wereldoorlog die zoo zwaren- druk op vele volken legt, zal ook in het komende jaar U niet ongemerkt voorbij gaan. Ik ken Uwe bereidheid om ook Uw lasten in dezen te dragen. Ons aller gedachten gaan uit naar het moederland en Nederlandsch-Indië, die nog zoo wreedelqk lijden onder het geweld van den onderdrukker. Uw medeleven en gevoel van saamhoorigheid met deze dee- len van het Rijk. getuigen van Uw levend besef voor deze rijksgemeenschap dat mij ten zeerste verheugt. -Met bijzondere waardeering volg ik Uw bereidheid, het Uwe bij te dragen tot de oor logvoering en daarnevens tot de leniging van den nood in Nederland en in Indië, die op vele plaatsen zoo hopg geste gen is. Ik houd er mij van over tuigd, dat ik Uw en mrjn ge dachten vertolk waar ik den wensch uitspreek dat een spoedige eindoverwinning een einde make aan de groote' worsteling. Moge het nieuwe jaar voor U allen veel heil en zegen brengen. GEMEENTE VLISSINGEN. PROEFALARM. Het Hoofd van den Gemeen telijken Luchtbeschermings dienst Vlissingen deelt hierbij mede, dat in opdracht van den Garnizoenscommandant - der Geallieerde Strijdkrachten te Vlissingen op Maandag 8 Januari 1945 te 11 uur v.m. de alarmsirenas zullen worden beproefd. LOTERIJEN. Bij verordening van den Chef Staf Militair Gezag is bepaald, dat vergunningen tot het houden van loterijen mede kunnen worden verleend door het militair gezag. (Aanvra gen moeten worden ingediend bij don Militairen Commissa ris.) De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Bidot, is in Londen besprekingen be gonnen met de rege ringen- van Nederland en België over de totstandkoming van een verdrag van wederzrjjsehen bijstand tusschen Frankrijk België en Nederland. (B.B.C.)

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1