DE VRIJE ZEEUW 11 8 Bedenkt in de overige drie bij al wat gij doet: .--'iij rekenen straks op ons! Redactie-adres: Axelscbestraat 24, Terneuzen VRIJDAG 5 JANUARI 1945 le Jaargang No. 13 Redactie: J. H. Bannier en P. L. D. J. van Oeveren Dit; Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Administratie-adres Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen 1,50 per 3 maanden: buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling ƒ6,60 per jaar. ADVERTENTIEN Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50, Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1—5 regels 52 cent: iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is Inzending van advertentien uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond' OP WEG NAAR EEN ALGEMEENE VAKORGANISATIE. Nu na 4'/2 jaar Duitsche onderdrukking de zon der beschaving en der zoo vurig ver langde bevrijding over de Zuidelijke pro vinciën van ons vaderland is opgegaan, vraagt de opbouw van ons zwaar beproefde land rfeeds thans weloverwogen plannen, opdat straks, als de vrede zijn vleugels over Europa zal hebben uitgespreid, on verwijld alle handen aan den ploeg kunnen worden geslagen. Daarvoor zal eensge zindheid een allereerste,.een noodzakelijke eisch zijn. Er is in de afgeloopen jaren door Radio- Oranje en door de illegale pers zoo vaak en zoo dringend een beroep gedaan op ons saamhoorigheidsgevoel, dat bij voor baat de goede wil van ons allen als vast staand mag worden aangenomen. Alles roept, ja schreeuwt om eenheid, om samenwerking Op de puinhoopen onzer vernielde steden en dorpen zal de eensgezinde oer kracht der Nederlanders een nieuwe toe komst bouwen, zooals eenmaal Coen op de ruïnes van Jacatra het aanzijn schönk aan de macht en de grootheid van ons onvergelijkelijk koloniaal gezag. De geest van Coen leeft voort in ons volk en het moet, dunkt ons, mogelijk zijn- ook in deze moeilijke tijden een krachtig bewind te vormen, dat, vrij van dictatuur, leiding en richting kan geven aan het onmiskenbare streven naar gemeenschaps zin der bevolking. „Dispereert niet", de^'zinspreuk van Coen, zij het teeken, waaronder wij ten arbeid tijgen. Populair gezegd, was het vóór de Mei dagen van '40 zoowel op politiek als op vakvereenigingsgebied in ons land een „zoodje"; Om van de sport, het onderwijs en de radio nog maar te zwijgen. Katholieke geitenfokvereenigingen, Chris telijke schaakclubs, Vrijz.-Herv. Jongeren- clubs, Chr. voetbalclubs en de 53 politieke partijen bij Kamerverkiezingen maakten ons min of meer tot de Chineezen van Europa. Het grondwettelijk recht van vereeniging en vergadering was tot een paskwil ge worden. Moet die tijd van eindelooze verdeeld heid terugkomen Schonk die verregaande versnippering op alle gebied iemand bevrediging? Neen immers! We hebben met hon derden welwillende vaderlanders de vóór- oorlogsche toestanden besproken en ieder, letterlijk iedereen snakt naar saneering van ons cultureele leven. De menschen hebben er genoeg van, drie keer op één dag van verschillende omroepvereenigingen eenzelfde sonate in c kleine terts te hooren of tweemaal op één avond de Donau-wals van Strauss. Zij willen iets anders en iets beters dan de tientallen en tientallen dwerg-vak- bonden. Men wil eenheid, samenwerkingIn het belang der werkers zelf. Wij weten, dat deze ernstige zaak de belangstelling heeft van het Militair Gezag èn van de Nederlandsche Regeering. Dit stemt ons tot blijdschap en tot erkente lijkheid, want het bewijst, dat de behoeften en de nooden en de belangen der hon derdduizenden naamlooze werkers-om- den-broode de aandacht der officiëele in stanties genieten. Er waren vóór den oorlog in ons land tallooze bondjes van amper duizend leden. Bestaansreden hadden zij niet. Tot eeniger- lei vak-actie waren ze niet in staat, daar noch het ledenaantal noch de bondskas ook maar het minste gewicht in de schaal legden. Niet alleen het geloof, maar in vele gevallen ook de rang vormde vóór Mei 1940 meestal een klove tusschen de men schen van eenzelfde vak. Fabrieksarbeiders met dezelfde doel stellingen inzake arbeidsvoorwaarden enz. gingen 's avonds naar verschillende ver gaderlokalen omdat ze toevallig van ver schillend geloof waren. THE NEWS IN HEADLINES. Allied forces have launched an offen sive against the northern flank of the German salient in Belgium. In the fighting near Bastogne both sides bring many tanks into action. In the last few days 400 German tanks have been destroyed. In the Saarbasin the Americans had to give in some ground. In Budapest the Rus sians break their way into several hundreds of blocks of houses every day. General Plastiras has formed a new Greek govern ment, making concessions to the wishes of the left and the republicans. New American landings on Mindoro in the Philippines are mentioned. During the last fortnight 60.000 tons of bombs have been dropped on Germany. Acht provincies lijden thans heviger dan ooit. Overdag op het werk waren ze beste vrienden geloofskwesties werden zelden of nooit aangeroerd vaak hadden ze dezelfde liefhebberijenze kwamen bij elkaar op visite hun loonbelangen en vak belangen waren volmaakt gelijk en toch Bij de onderwijzers en leeraren was het zoo mogelijk nog erger. Er was een Unie van Chr. onderwijzers en dan was er ook nog een Vereeniging van Chr. onder wijzers. Verder bestond er een Chr. Mulo-vereeniging, die zijn tegenhanger had in de min of meer neutrale Vereeni ging voor M.U.L.O. De openbare onder- wijsmenschen hadden zich ook al in twee groepen gesplitst, het N.O.G. en de Bond. Enz. enz. Maar gelukkig is er een kentering merkbaar. In alle kringen van ons volk begint men in te zien, dat het zóó niet meer moet, dat al te veel organisatie tot desorganisatie leidt en dat de ernst der tijden saamhoorigheid vraagt. „Op weg naar een algemeene vakorgani satie", schreven wij boven dit artikel. Met vertrouwen en met vrijmoedigheid durven we dit opschrift ter overweging aan allen op te dragen, Aan allen die werken, aan allen die werken willen, aan allen die het landsbelang stellen boven ontbin dende verdeeldheid, aan allen, die inzien, dat andere tijden andere wetten vragen. Geen klassenstrijdGeen geloofskwes ties in zuivere vakbondsaangelegenheden Zakelijk overleg ten aanzien der arbeids voorwaarden Geen stakingsacties, maar opbouw en herbouwRechten en plich- ten(!) voor werknemers en werkgevers! Arbeid voor ieder tegen een mensch- waardig loon! KAAN. Naschrift van de Redactie. Uit de vele artikelen, die wïj over dit onderwerp ontvingen, kozen wij het boven staande ter publicatie, daar het verscheidene verdiensten bezit. Aangezien het echter ook vele moeilijk heden eenvoudigweg over het hoofd ziet (het werk van Kuyper, Tahna enz. is toch niet tevergeefsch geweest?) hopen wij spoedig ook een uiteenzetting van een afwijkend standpunt te publiceeren. WIJ ZIJN GEEN TOESCHOUWERS MEER. De zender Herrijzend Nederland, naar welke nog lang niet genoeg geluisterd wordt, zendt iederen avond om acht uur een toespraak uit. Eenigen tijd geleden sprak de Radiospreker, die zich „de Fox" noemt, de rede uit die wij hieronder laten volgen. Dat was nog vóór de Duitschers hun tegenoffensief begonnen. Dat was ook nog vóórdat de bijzonderheden bekend waren over den menschenroof op groote schaal, die de Moffen thans in bezet gebied uitvoeren. Na wat ons daarover te hooren is gekomen, klemt het door hem gesprokene nog veel meer. Herrijzend Nederland geeft dikwijls goede rede voeringen, Om U aan te moedigen meer te luisteren naar onzen eigen vrijen zender plaatsen wij in dit nummer het gebruikelijke dagprogramma. Zie hier de rede van de Fox Ruim vier jaar is het grootste gedeelte van het Nederlandsche volk toeschouwer van den oorlog geweest. Weliswaar weten wij wat bijvoorbeeld onze vliegers hebben gedaan en wij weten ook, welk een be langrijke rol onze zeelieden gespeeld hebben en nog spelen. Wij zijn trots op onze marine, op de Prinses Irene-brigade en op de ondergrondsche werkers, doch percentsgewijze vormen al deze strijders een kleine minderheid in ons volk. Mil- lioenen landgenooten zijn genoodzaakt geweest, den oorlog in al zijn verschrik kingen als toeschouwer te volgen. En ook op dit oogenblik zijn nog .millioenen landgenooten in bezet gebied tot niets anders in staat dan toe te zien welk wal gelijk drama zich voor hun oogen afspeelt wat het S.S.- en Gestapo-tuig in de con-

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 3