I Meer dan vier jaren van reenu.e overlieersching heb- fen heel wat in at war ge ■■acht in ons leven, niet net Lnst in ons innerlijk ieven. tij konden nu eenmaal niet fcci.top ae Yvehrmacht trot- peien; zoo kwamen wij tot lij- paijlc verzet, tot liegen en be- ^Jiegen. Hoe minder wij ge hoorzaamden, hoe beter het las. De evacuatie van Walcheren onder de loupe Amerikanen zijn aanval in de Ardennen begonnen Geldige bonnen voor Walcheren OMSCHAKELEN1 Rokeert U, want het Ico- ni/ucrgn der hemelen is naoi/ gekomen!" I En laten wij nu maar eerlijk Kn: het was niet altijd aiiecn >m de Duitsehvrs te oenadee- jen. uat wo tot minder mooie ^ractijicen onze toeviuciil men; we zochten op die anier en zonaer al te veei twetensoezwaren ons eigen rcrdeeL Maar nu zijn we weer vrije rgers van het Koninkrij.v Nederlanden, en al is de rmale band tusschen »-egee g en voik nog met geneei Jtrsteld, wij weten allen dat r» ex /-V DeVri je Zeeuw Eerste Jaargang - Nummer 45 verantw. Uoofdred.: irs. U. Sinnema, «ieu.-adres: Middelburg, Molenwater 6!) Adm.-adres: VUssingen, VVa.str. 58-60, .liridciburg: Gerechtshof, Kamer 7. Zaterdag 13 Januari 1945 Gitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs SO cent per regel. Abonnementsprijs per week 36 cent. ivosse nummers 5 cent. GEVALLEN PRO EN CONTRA. Op de binnenzee, die Wal cheren heet en waaruit over bevolkte dorpskernen en ge- isoleerde hoeven als eilanden opsteken, treft men toestan den aan, die min of meer ver bluffend zijn. Er zijn dorpen, die met vloed geheel onderloo- pen, Ritthem bijv., dat nu onbeschermd aan de open zee om den oogst van de verdron ken boerderijen te halen, plot seling met evacuatie bedreigd werden. Het is rechtvaardig ook deze klachten een plaats in te ruimen. We vermelden het geval van een veehouder in Biggekerke, die de 44 koei en, die hem waren toever trouwd, zonder verzorging moest achterlaten en die zelfs niet n staat werd gesteld ze menschen zagen, dat hun geen andere keuze bleef, zetten ze de tanden op elkaar en gingen. Het vervoer is in handen van de Engelschen en ge schiedt voor de dorpen boven de lijn WestkapelleSeroos- kerke, met. ducks, groote am- phibie-wagens, voor de andere plaatsen gebruikt men motor- sleepen. Hiermee worden de passagiers én de vlugge baga ge (handbagage, beddegoed en voor twee dagen voedsel) Vaak wordt gevraagd: „Hoe veel ben ik u schuldig?" en net komt nog ai eens voor, dat als tegenprestatie de eva- cué's van hun brood en vet meedeelen aan het bedienende personeel. Na een niet te diepgaand doktersonderzoek wordt de avond doorgebracht in de con versatiezaal. Den volgenden morgen is 't om 7 uurreveilie en de reis wordt uiterlijk om 9.30 uur per truck naar de plaats van bestemming voort gezet. Maar... er schijnt iets bij zonders te zijn met deze Am bachtsschool. Eenerzijds heerseht er. groote tevreden heid en ziet men glunderende gezichten, anderzijds zijn er heel wat, die door het voort durend heen en weer sturen van de registratie- naar de eetzaal en van daar naar den dokter dan teimg naar de eetzaal en vervolgens naar de conversational, danig uit hun humeur raken, te meer begrij pelijk daar de menschen moe zijn en voortdurend met hun haeage zeulen Een. rractische l' i GOEDE VORDERINGEN, ONDANKS DUITSCHEN TEGENSTAND. Het hoofdkwartier van het geallieerd expeditieleger in Europa heeft békend gemaakt dat de beperkingen betreffen de de berichtgeving, waardoor de brichten één of twee da gen bij den werkelijken toe stand ten achtr waren, thans zijn opgeheven. Het le Amerikaansche leger is een aanval begonnen op de N. flank van den Duitschen saillant in de Ardennen. Na dere bijzonderheden over dit offensief zijn nog niet bekend geworden. Het 3e Ameirikaan- sche leger, onder bevel van generaal Patton, heeft op de Z. flank weer terrein gewon nen. Bij Bastogne is 'e wig, welke de Amerikanerê in den vijandelijken saillant# hebben gedrongen, weer belangrijk uitgebreid. Deze wig is nu 12 km. breed. Ten N. van Bastogne probeeren de Ame rikanen met een geweldige macht naar het belangrijke verkeersknooppunt Houffalize. door te breken. Door de ver overing van deze plaats zou de geheele Z. flank van den vijand ineenstorten. De Ameri kanen hebben op een front van 10 km. 6 volledige divi sies, gedeelten van 3 andere divisies en honderden tanks en stukken geschut geconcen treerd. Volgens de laatste 'be richten zijn ze nog 8 km. van Houffalize verwijderd. Giste ren werd deze plaats door een groot aantal middelzware bommenwerpers hevig gebom bardeerd. De Duitschers be schikken in dit gebied over 4 infanterie- en 4 pantserdivi sies. 8 km. ten tv. van Bas togne deed de vijand een he- yigen aanval op de Ameri kaansche wig. Deze stortte echter in het vuur- der Ame rikaansche artillerie inéén Amerikaansche patrouilles zijn ■tot bij St. Hubert doorgedron gen voor een tijdelijke verken ning. De Duitsche sailland is door het opdringen der Ame rikanen zoo nauw geworden, dat alle hoofdwegen en ver- keerscentra onder het bereik der geallieerde artillerie lig gen. Ten Z.W. van Wiltz probeeren de Duitschers tot eiken prijs te voorkomen, dat de Amerikanen doorbreken. Zij hebben hier SS-troepen in den strijd geworpen en ma ken veel gebruik van tanks en artillerie. Ondanks dezen tegenstand en het slechte Weer maakten de Amerikanen vorderingen. Duitsche verliezen. Sedert het begin van het Duitsche offensief in de Ar dennen heeft de vijand reeds •10.000 man verloren. 20.000 Duitschers werden gevangen genomen en 20.000 gedood of gewond. Van de 900 tanks die in den strijd werden geworpen zijn er reeds 400 buiten ge vecht gesteld. Aan het front ln Neder land werden ten N.O. van Capelle groote vijandelijke troepenconcentraties waar genomen. Bij hun aanvallen langs de Saar en in den Paltz wisten de Duitschers eenig terrein te winnen. Ten O. van Sarregue- mines hebben de Amerikanen zich over de Blies terugge trokken. De Amerikanen doen hevige tankaanvallen op de flanken van de Wig, welke de Duitschers ten Z. van Bitche in de geallieerd re linies heb ben gedreven. Ze hebben hier reeds 300 gevangenen ge. maakt. Ten O. van Bitche wo- dt de strijd met afwisse lend succes gevoerd. In het gebied van Wis-embourg en Eauterbourg hebben de Ame rikanen een strook van 30 km. op Duitsch grondgebied moeten ontruimen. Zij hebben thans stellingen op den Z. oevor van de Lauter betrok ken. De Duitsche druk in de Vogezen houdt nog steeds aan. Voortzetting inchtoffenslef. Gisteren deden meer dan 2000 geallieerde bommenwer pers. begeleid door honderden jagers, weer aanvallen op Duitsehland. 1100 zware Ame rikaansche bommenwerpers, begeleid door 600 jageirs, vie len verbindingseentr'a achter de Siegfried-riinie aan. O.a werden de spoorweg,emplace. nienten van Karlsruhe, Keu len, Aschaffenburg en Fulda gebombardeerd. 3 bommen werpers en 9 jagers keerden van deze acties niet terug. 7 jagers zijn waarschijnlijk op geallieerd gebied geland. 2 formaties Engelsche bommen werpers, die eveneens door jagers werden geëscorteerd, violen benzinefabrieken in 't Roergebied san. O.a. werd de Hansa-benzolfabriek te Dort mund gebombardeerd In de laatste 14 dagen hebben ge allieerde vliegtuigen 60.000 ton bommen boven Duitsch- land afgeworpen. De gealli eerde luchtmacht leed hierbij slechts geringe verliezen. In 1944 heeft de geallieerde luchtmacht, die vanuit Italië, DeVri jeZeeuw Eerste Jaargang - Nummer 38 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Iteu.-adres: Middelhuig, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Warstr. 58-60, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Vrijdag 5 Januari 1945 Citgever: Jacq. de Smit. Advertentieprijs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Losse nummers, 5 cent. 1 voor het tijdvak van 620 Januari 1945. opereert, 817.000 ton bommen op vijandelijke doelen gewor- 10.000 voe pen. voertuigen en 7000 moorwesrwagons werden ver meld. 6800 vijandelijke vlieg tuigen werden vernietigd. De eigen verliezen bedroegen 3400 toestellen. Terreinwinst in Italië, Canadeesche troepen van 't 8e leger hebben, gesteund door tanks, ten N.W. van Raven na belangrijk terrein gewon nen. Zij veroverden hierbij een aantal Duitsche versterkin gen. De geallieerde lucht macht bestookte verbindingen en andere punten achter het Duitsche front. Duizenden Ita- liaansche patriotten melden zich voor het nieuwe Italiaan- sche leger. De strijd In Boedapest Gisteren hebben de Russen in P-est 136 en in Boeda 31 ver sterkte huizenblokken ingeno. men. De Duitschers hébben alle bruggen over den Donau in de lucht laten vliegen. In Pest bestormden de Russen de vijandelijke stellingen in het stadspark. De universi- teitswijk, waar de Duitschers zich stevig hebben verschanst, is omsingeld. 70 km. van Boedapest, in den sector van Komorn, zijn de Duitschers een hevig te genoffensief begonnen, waar schijnlijk met de bedoeling om het garnizoen van Boedapest te ontzetten. De Duitschers hebben hier de grootste tank- formatie in clen strijd gewor pen, welke sinds den slag bij Dehreczen op het strijdtoo- neel is verschenen. Ze slaag den er ten koste van zware verliezen in om eenig terrein te heroveren. 40 Duitsche tank3 werden vernietigd CB.R.G.) BEKENDMAKING. De Marine-Cammar.dant van Vlissingen maakt bekend, dat geen vaartuig de haven van Vlissingen mag binnenvaren of verlaten, zonder toestem ming van den Marine-Com- nandant. Ligplaatsen zullen worden aangewezen. BEKENDMAKING VOEDSELVOORZIENING. De Provinciaal Voedselcom- missaris voor Zeeland maakt hiermede bekend aan Vee houders in Walcheren, dat het zg. vrijwillig evacueeren van vee en paarden uit Walcheren naar Zuid-Bevelqnd of elders niet meer is toegestaan. Veehouders uit Walcheren kunnen hun paarden resp. vee evacueeren, mits: Voorgeno men evacuatie wordt opgege ven bij het kantoor van den P.V.C. voor Zeeland te Mid delburg, Lange Delft 115. Het vee en/of de paarden door de daartoe aangestelde commissie wordt geclassifi ceerd en gemerkt, resp. ge brand. Van eventueele kwartier adressen in Zuid-Beveland of elders, wordt kennis gegeven aan het evacuatie-bureau te Lewedorp. OPROEP/ De Bevelhebber Nederland- sche Strijdkrachten roept vrij willigers op om bij de geal lieerde strijdkrachten op te treden als tolk. De volgende leeftijdsgrenzen zjjn vastgesteld: 1. 21 tot 30 jaar: zij, die niet in militairen dienst zijn ge woest: 2 30 lot 45 jaar: allen, uit gezonderd beroeps- en reserve- personeel. Een degelijke kennis van de Engelsche en Duusche talen wordt geëischt. Naast het voldoen van da eischen van leeftijd en verwor ven kennis, zal gelet worden op persoonlijk opcreden. Aanmelding kan gesch'eden op ée gemeente-secretarie te Middelburg, kamer 23, tot 15 Januari 1945. ZUIVERINGSCOMMISSIE SOUBURG. De zuiveringscommissie voor de gemeentediensten te Oost en West-Souburg is als volgt samengesteld: Ds. Th. H, van Andel, dr. J. S. Bloos, ds. L. G. Spijkerboer en de heer Jacq. de Smit. WAAROM OORLOGSVRIJWILLIGER OMDAT: wij niet willen, dat anderen voor ons vechten, maar wij zelf de handen uit de mouwen willen steken, om onze verloren gegane vrijheid en zelfstandigheid te heroveren. OMDAT: wij tijdens de bezet ting prachtig ondergrondsch werk hebben verricht, maar nu ook willen toonen, dat wij niet minder goed boven- grondsch kunnen werken. Geneeskundige behandeling. Er wordt naar gestreefd voor het geheele gezin van den militair vrije genees- en tand heelkundige behandeling te verkrijgen. Krijg ik pensioen bij ongeval? Er wordt naar gestreefd, om zulke bedragen vast te stellen ingeval van invalidi- teits- of weduwen- en weezen pensioen, dat de betrokkenen kunnen voortleven op denzelf den voet als zij gewoon v/aien Behoud ik mijn ouden rang? Indien u vroeger een rang in het leger bekleedde, behoudt u die, met de daarbij behoo- rende bezoldiging. Hollandsche jongens laten an deren niet zorgen voor hun bevrijding, deen zorgen hier zelf voor, door zich te melden als OORLOGSVRIJWILLIGER! JUBILEA UJ DE KON. MIJ. „JE SCHELDE". Woensdag 3 Januari j.l. vierden de heeren F. A. I-Ius' r en D. Huser hun 40-jarig en de heer A. Timmerman zijn 25-ja. rig jubileum ais constructeurs bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Hun chef, ir. C. Kapsenberg, her dacht deze jubilea in een toe- snraak met sympathieke be woordingen, waarvoor de ju bilarissen hartelijk dank zeg. den. (Eigen bericht K.M.S.) Brood 1-40, 1-41, 1-42, 2-40, 2-41, 2-42, 3-40, 3-41, 3-42 12 rts.; 2-43, 4-40, 4 rts. V -ach 1-46, 2-46, 3-46, 4-46 2 rts. i Aardappelen 1-48, 2-48, 8-48, 3 rts., 4-48, 1% rts. Zuiver Tarwebloem 4-41, 4-42, 6 rts. Zout - Suiker, combinatiebon Zout 1-75, 2-75, 3-75, 4-75, 100 gram. Suiker 1-75, 2-75, 3-75, 4-75. rts., is 500 gram. Peulvruchten 1-76, 2-76, 3-76, 1% rts. is 375 gram. Haveijnout 4-76, 1 rts. Spijsolie 2-72 en 3-72, 180 gr. Chocolade 1-78, 2-78, 3-78, 4-78, 50 gram. Koffie 1-77, 2-77, 3-77, 4-77, 100 gram. Melk: Melkkaart M 1, M 2. M 4 en M 5, bonnen 43 t.m. 49, 2/7 rts.., is liter. Melkkaart M 3, bonnen 43 45. 47, 49, 2/7 rts. is liter. 2-80 van de noodkaart, rts. Voor jonge en a.s. moeders, Havermout JA 26, JA 31, JA 6 en JA 11, 1 rantsoen Brood A 7, JA 13, JA 32 JA 27, 4 lts. Margarine JA 28, JA 33, JA 8, JA 12, y2 rts. Zuiver Tarwebloem JA 9, JA 14, JA 29, JA 34, 2 rts. Waschpotxler JA 10, JA 35 1 rts. TOELICHTING: Zcut en Suiker: De bonnen genummerd 1-75, 2-75, 3-75 en 4-75 z(jn aangewezen zoowel voor 100 gram zout, als voor 500 gram suiker. Koffie en chocolade: Het publiek dient de voor koffie en chocolade aangewezen bonnen vooraf en wel vóór of op 12 Jan. 1945 bij den winkelier in te leveren. De winkelier moet deze bon nen opgeplakt op opplakvellen op 13 Januari 1945 b(j zijn rossier inleveren. De gros siers leveren deze opplakvellen op 15 Januari in b\j den Dis- tributiedienst, ter verkrijging van een ontvangstbewijs. Op deze onl angstbewijzen kan de grossier zich bevoorraden en wel: voor koffie bij de erkende pakkers; voor chocolade bj het Regoeringsdepöt. De keiiers mogen de ar tikelen koffie, chocolade en spijsolie pas van 17 Januari 1945 af aan het publiek afleve ren. Chocolade moet thans per rewicht worden verkocht. Spijs"?!?. Men dient de bon nen vóór 12 Januari 1945 bij den v inkelier in te leveren. De winkelier moet deze bon- ien, opgeplakt op opplakvel- 'en. op 13 Tanuari 1945 inleve- en bij één der onderstaande r'r "•houders: fa. Dronkers, fa. Faro D'hont, fa. v. d. Harst of fa. Maljers, allen te Middelburg. Jam: E bonnen 1-84, 2-84, 3-84 en 4-84 voor jam zijn ver lengd tot 20 Januari 1945. Te vens geven deze bonnen recht on et koopen van 125 gram kunsthoning. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 Januari. Vlissingen. Ned. Herv. Gem.: Alhambra-bioscoop 10 dhr. van Voorst Vader, hulppred., afscfyeid. Luthersche kerk: 4 ds. Schoch. Geref. kerk: Jeugdgebouw dr. Ottcstraat., 9.30 en 11 ds. Th. H. van Andel; 2.30 leesd.; Chr. Geref. kerk, Kasteelstraat, 9.30 en 2.30 leesdienst; Ev. Luth. Doopsgez. gem. 10 dr. W. H. Beekenkamp; Leger des Hells: Molenstr., 10 en 3 samen komst. Leider C. C. Gersteb Middelburg: Ev. Luth. Gem.: 10.30 ds, Nolte; V.er.' van Vrijz. Herv., Doopsgez. kerk, 10 ds. J. H. Hanneman; Doopsgez. gem.: Doopsgez. kerk, 2.30 mej. da. M. de Boer; Geref. kerk (H.V.): 10 L. c.p.l. W. Duys; Chr. Geref. kerk: 10 (Tijdpreek) en 2 30 prof. G. Wisse; Leger des Heils: 10 Heiligingsdienst; 4 Verlossingssamenkomst. Adj. G. Kooistra. Souburg: Herv. Gem.: 3 ds. Spijkerboer (Doopsbed.i; Ger. kerk: 3.30 ds. Th. H. van Andel PERSCOMMUNIQUÉ No. 16. Het blijkt noodzakelijk te zijn er nog eens nadrukkelijk de aandacht op te vestigen, dat motorbrandstoffen, smeeroliën en vetten uitsluitend dienen aangevraagd te worden hjj den Rijksinspecteur van het Ver keer, Rouaansche Kade 23, Middelburg. Nog te weinig wordt be dacht, dat bij het verbrui]: van motorbrandstoffen, smeeroliën en vetten de uiterste zuinig heid moet worden betracht.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1