4, K NIEUWJAARS-VOORNEMENS. mm Redactie: J. BANNIER n. J. VAN ROEVEREN Redactie-adres: Aïelschestraat l*. lerneuzen Dit Blad wordt op last van' het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande, ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen f 1,50 per 3 maanden; buiten Terneuzen f 1.74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6,60 p. jaar. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. DE DRUE ZEEUW WOENSDAG 3 JANUARI 1945 Ie Jaargang No. 12 ADVERTENTIEN: Per mm 10 cent. per advertentie f 1.50 Rubriek kleine tiën 1-5 regels 60 cent; iedere regel maximum 8 regels - rx' aanvragen 1-5 regels 52 cent. iedere regel meer 10 cent -Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer-Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat ,-°-"!.9..Znuj9uaar is larending van Qp dag van iT Net is een goede gewoonte om het Nieuwe Jaar te beginnen met hét formu leeren van één of meer „goede voor nemens". Als men de schoone lei begint te beschrijven ligt het immers voor de hand, dat men er slechts mooie, wit- geschreven woorden op wil zien en geen grauw en smerig gekrabbel. Wat zijn dan nu die mooie woorden, die goede voornemens, die ons kunnen helpen om het jaar 1945, dat waarlijk niet onder de mooiste voorteekenen geboren is ge worden, toch te maken tot een goed en vruchtbaar jaar, tot een jaar dat met eere in de Vaderlandsche en Algemeene Ge schiedenis zal blijven opgeteekend Wij zijn niet de eersten, die het zeggen, wat hier onder volgen zal. Het is ook niet de eerste keer dat wij het zeggen. Wij herhalen slechts wat ieder voor zich zelf allang weet. Wij herhalen het omdat het niet vaak genoeg herhaald kan worden, omdat wij elkaar er niet genoeg van kunnen doordringen. Het is immers alles zoo eenvoudig, waf"wij ons willen voor nemen. Want ieder, die ook maar het minste sprankje gezond verstand heeft begrijpt hetons land is slechts van de chaos te redden door de samenwerking van allen. Samenwerken Op beide deelen van het woord leggen wij denzelfden nadruk. Samenomdat het immers ons aller Vaderland is, dat wij er boven op moeten helpen. En werkenAch ja, het is niet voldoende als slechts enkelen er alles voor over hebben om hun beste krachten aan dat Vaderland te geven en de anderen, de groote meerderheid maar lustig voort vegeteert, weinig of niets uitvoerende omdat hun eigen ambt, hun eigen vak hen door de oorlogsomstandigheden niet volkomen opeischt. Als twee menschen hun werk, om welke reden dan ook, maar gedeeltélijk kunnen doen, gaat het niet aan, dat zij maar kalm jn dien gang van zaken berusten, maar moet één van hen het werk van beiden doen opdat de andere vrijkomt voor een nieuwe taak. Het moet niet mogelijk zijn, dat wie geld heeft, op welke wijze ook verdiend(S), en tevens tot werken in staat is, zijn dagen in niets-doen slijt, terwijl de arbeid de nuttige arbeid voor heel het volk, op werkers ligt te wachten. Het is te gek, dat er nu nog menschen zijn, die zitten af te wachten of hen van hoogerhand een baantje zal worden aangeboden en nog niet de moeite hebben genomen om hun krachten zelf aan te bieden. Het moge hard klinken, maar het kind moet maar eens bij den naam genoemd worden. Hoe komt het toch, dat die genen, die thans hun energie gebruiken voor het opbouwend werk, haast nergens anders dan afbrekende critiek ontmoeten? Wel, ik zal het U zeggen. Omdat niemand aan samenwerking, maar ieder aan zich zelf denkt. Als er menschen geïnterneerd worden: prachtig, zij waren Hr. Ms. KRUISER „SUMATRA" BRENGT DRIE ORANJEPRINSESSEN NAAR CANADA. (Slot.) De aankomst te Nova Scotia. Acht dagen na het sombere vertrek in den Engelschen mist loopen de schepen op een stralenden lentemorgen de brokke lige kust van Nova Scotia aan. Halifax schuift tusschen de heuvels en de rotsen te voorschijn. Ter reede gekomen bonkt luid de ankerketting van den anderen oorlogsbodem uit de kluis. Sleepbooten en motorsloepen trekken witte zogstrepen door het blauwe water. Tegen den groenen, begroeiden, rotsigen heuvelrand, waar een autoweg een grijze streep maakt, steken de witte rompen van een paar slanke zeiljachten helder af. Op den steiger, waar nu het Nederlandsche oorlogsschip langzaam langs schuift, staan de Gouverneur-Generaal van Canada en de Eerste Minister van dat gebied, de Nederlandsche Gezant en eenige andere marine- en burgerautoriteiten, ter ver welkoming van de hooge gasten. Even nog trilt het schip wanneer de schroef kort achteruit slaat, dan ligt het vaartuig stil. De valreep, blinkend gepoetst en met groen koord opgesierd, wordt neergelaten. De reis is volbracht het prinselijk gezin is behouden in Canada aangekomen. Londen weet het reeds radio en tele grafie kennen tijd noch afstand, en in een eenvoudige woning in de Britsche hoofd stad zal op dat oogenblik een innig dank gebed zijn opgestegen. ons allang een ergernisMaar, o wee, .als onze eigen dienstbode er bij is; dan heet het interneeren ineens een schande lijke onttrekking van arbeidskrachten aan de samenleving. Als de instanties van het Militair Gezag hun zaken niet snel genoeg blijken te kunnen afdoen, dan zegt een iederwelk een dwaasheid ook, dat zulk een instituut niet over voldoende vervoersmiddelen beschikt. Maar als onze eigen auto er voor gevorderd wordt, dan is er geen moeite te groot om het ongedaan gemaakt te krijgen. En is het geen schan daal, dat we nu nog steeds niet eens een paar mud kolen hebben gekregen Waar dient die Commissie voor Vaste Brand stoffen dan voor Dat in de rest van het land de koude nóg heviger is en het brandstoffengebrek nóg nijpender, zien we dan maar eens over het hoofd. Wij geneeren ons niet om onzen melkboer de huid vol te schelden als hij ons op onze bonnen geen melk geeft voor ons recht matig verdiende bakje koffie op Nieuw jaarsdag en de brutaliteit heeft om onze buurvrouw wel van melk te voorzien, alleen maar omdat die kinderen heeft. Hoe is dat in 't bezet gebied Zie, zoo kankeren wij, of laat ik het iets beleefder zeggenzoo critiseeren wij. Wij wonen immers weer in een vrij land en hebben allen het recht van critiek! Maar helpen wij daarmee ons Vaderland? Steunen wij daarmee hen, die thans aan het werk zijn om straks, als onze ver drukte landgenooten vrijkomen, te kunnen zeggenhier zijn wij, vrienden, ziet, dit is het werk dat wij hebben gedaan om U te helpen het geleden leed zoo snel mogelijk te vergeten? Ik herhaal nog eens: dit alles hoefde niet geschreven te worden. Wij weten het heusch allen veel te goed, vooral'als de Mof nog weer eens zijn tanden laat zien en merken laat, dat hij nog niet verslagen is. Maar wij vergeten het ook weer, o, zoo licht, vooral als alles „goed gaat". Laat ons nu ieder ditzelfde goede voor nemen koesteren voor 1945 Om iederén dag ons af te vragen, ook al staan wij niet op een verantwoordelijken post waar op trouwens thans feitelijk iedereen staat op welke wijze wij morgen onze eigen, positieve bijdrage kunnen leveren in de samenwerking van geheel het Neder landsche Volk. B. IN ENGELAND STAAT EEN HUIS Van den loopenden band, mei ueperkten levensduur, maar oorzaak van tal van problemen. (Van onzen Londenschen Correspondent) Londen, 14 December (Anep-Aneta)- Een vraagstuk, dat zich t. z. t. onge twijfeld ook in Nederland zal doen gelden, dreigt hier in Engeland op het oogenblik een probleem van de eerste orde te worden de volkshuisvesting na den oorlog. De reis is volbracht en het oogenblik is aangebroken waarop Juliana en Beatrix en ook de kleine Irene afscheid zullen gaan nemen van de uitgebreide familie, waarmee zij ziqh gedurende deze acht dagen één hebopn gevoeld en geweten. Hoevelen van dit marine-gezin, hoog en laag, hebben niet met Prinses Juliana een groet gewisseld, of met haar staan pra ten, over het achtergelaten gezin, over het schip, over den oorlog en over Hol land. Steeds zijn het gesprekken geweest van hart tot hart. Men zal haar missen, de Prinses, die zoo rustig en eenvoudig met iedereen omgaat, Beatrix, die overal bij moet zijn en in haar brabbeltaaltje op alles commentaar weet te leveren en de kleine Irene, die in haar box op het eskaderdek de wonderlijkste gymnastiek uitvoert. Zij zullen haar missenen wel licht zal ook in het kleine buitenhuis, in het binnenland van Canada, nog wel eens met een warm hart teruggedacht worden aan dat stukje echt Holland, dat op dat Schip woont, werkt en onvermoeid zijn plicht doet. „Het was bijzonder prettig te bemerken, zoo zegt het reisrapport, op hoe juiste wijze elk lid der bemanning, van den eenvoudigsten man af, zijn taak van gast heer heeft verstaan, en op welk een eenvoudige en hartelijke wijze allen deze hebben vervuld". Nu gaat de hooge gaste het schip verlaten en zij wil bij dit afscheid aan deze gastheeren iets aani- bieden, een blijk van erkentelijkheid voot* al hetgeen zij gedurende deze dagen voor haar en haar kinderen hebben gedaan. Tengevolge van de verwoestingen van den oorlog en voornamelijk de Duitsche luchtaanvallen gedurende 1940/41 is een zeer groot aantal woningen onherstel baar beschadigd of vernietigd. In de af geloopen jaren is daar niets voor in de plaats gekomende bouwbedrijven be hoorden tot de eersten, die hun arbeids krachten naar de strijdkrachten en de oorlogsindustrieën „afgevloeid" zagen. Bovendien bestond er een verbod voor alle constructie van particuliere woningen slechts gebouwen en fabrieken, die voor de oorlogvoering onmisbaar waren, mochten worden opgericht. Resultaat van dit alles is een acute woningnood; en haar tekort loopt in de millioenen. Het schijnt een ironische speling van het lotin 1917 beloofde Engeland zijn strijders homes fit for heroes. Al sloeg deze be lofte niet zoozeer op een verbetering in de woning- dan wel in de maatschappelijke toestanden, men kan nu niet aan de tegen stelling ontkomen, dat er wanneer wellicht reeds in den loop van 1945 eenige tien duizenden mannen en vrouwen gedemo biliseerd zullén worden, nauwelijks plaa ts voor hen zal zijn om te wonen. Er zullen tal van nieuwe gezinnen zijn voor wie het huiselijk leven nu pas kan beginnen en deskundigen waarschuwen reeds, dat het niet aangaat er op te rekenen, dat zij bij familieleden wel een „on derkomen" zullen vinden. Dit zou niet alleen een groote mate van verklaarbare ontevredenheid veroorzaken, maar tege lijkertijd voor het land uitermate schadelijk zijn. Om de dingen bij den naam te noemen: het geboortecijfer van het Ver- eenigd Koninkrijk bevindt zich reeds in dalende lijn. En woningnood is allerminst bevorderlijk om daarin verbetering te brengen. Over deze toestanden heeft de Regeering in het Parlement harde woorden moeten hooren. En het niet minder harde ant woord moeten geven, dat Engeland ten eenenmale niet over voldoende arbeids krachten beschikt om zoowel een totalen oorlog (met de daaronder begrepen eischen van oorlogsproductie) te voeren als tege lijkertijd een vredeseconomie te onder houden. M. a. w.ook dit is een deel van den prijs, dien het Britsche volk voor de overwinning moet betalen. Daarmee was de kwestie niet afgedaan. Men besloot tot een noodmaatregelde constructie van noodwoningen, gestan daardiseerde eenheidshuizen en -hutten, waarvan de onderdeden (als de geraamten van muur en dak) in massaproductie aan den loopenden band vervaardigd kunnen worden door een minimum aan geschoolde krachten, waarna het huis in een minimum van tijd in sommige gevallen is dit nauwelijks meer dan 3'/2 uur op elke gewenschte plek kan worden opgericht. Een Britsche Minister, Lord Portal, ont wierp korten tijd geleden een metalen huis, dat voor dit doel niet ongeschikt leek, maar nadat verschillende gezinnen er als Op de vraag waaruit het afscheids geschenk zou mogen bestaan, geeft de bemanning bij monde van een delegatie kortweg- ten antwoord dat het eenige geschenk, dat zij zou willen aanvaarden, het voorrecht zou zijn om straks, als Nederland is bevrijd, de Prinses met haar kinderen terug te mogen voeren naar het Vaderland De laatste dag. Door de Carfadeesche Regeering is eefi speciale trein ter beschikking gesteld van Hare Koninklijke Hoogheid en haar ge volg, maar de Prinses wil tot den vol- genden morgen wachten voor zij van boord gaat. Eerst wenscht zij nog af scheid te nemen van deopvarenden van den oorlogsbodem, welke heeft gecon- voyeerd, en vervolgens van haar eigen schip. Het eerste geschiedt op den mid dag van de aankomst te Halifax en neemt geruimen tijd in beslag. Met velenofficie- ren en schepelingen, onder wie er ver- scheidenen zijn, die tot zelfs aan den strijd in Nóord-Frankrijk hebben deel genomen, blijft zij lang in gesprek. Ook de twee kinderen zijn meegegaan en hebben slechts enkele minuten noodig om aan boord van dit schip net zoo thuis te geraken als op het andere en er even vele vrienden te maken. De laatste dag breekt aan, de laatste ochtend dat de Zeemacht de Prinses en haar twee dochters in haar midden mag hebben. Op dien ochtend staat de Prinses op het achterdek van het schip letterlijk en figuurlijk te midden van onze Marine. THE NPS IN HEADLINES. The German counteroffensive this side of the Belgian and Luxembourg frontiers has now definitely lost its strength and has been replaced by defensive fighting at several points. Amongst other places Rochefort has been retaken by the Ameri cans. Heaviest fighting is going on between Bastogne and St. Hubert, where on both sides many tanks are being used. Hitler, who is supposed to have taken over the command personally on the Western front, has been heard again oVer the radio, for the first time since July; his New-year message to his people was dominated by the repeated declaration that Germany would never capitulate. When Russian officers tfrere offering a surrender-ultimatum to the besieged German troops in Budapest, going there under cover of a white flag, they were shot by the Germans. Russian feeling over this atrocity runs very high. In consequence very little prisoners are made in the Budapest area. Most of the town is in Russian hands. On New-years- day the Germans made a big attack on airfields in Belgium and France. 364 of their fighters were destroyed. The arch- bisshop of Athens has been appointed Regent by King George of Greece, who has declared that he himself will not return to Greece unless requested emphaticaly by his people. Fighting in and around Athens is still going on. A talk between General Scobie and representatives of the E.L.A.S. has not led to reconciliation. In the still occupied part of Holland the Germans are organising a whole-sale deportation af all men between 16 aind 40 years. The Dutch Government has warned the population against the beastly way in which the Germans are treating them. proefkonijntjes in hadden gewoond en tal van practische verbeteringen hadden voor gesteld, bleek dat er in het land onvol doende metaal aanwezig was om het ge wenschte aantal Portal-huizen aan den loopenden band te producèeren. Een tegenvaller voor tal van groote steden want alleen Londen had in 1945 al op tenminste 20.000 noodwoningen gerekend. Inmiddels is een nieuw prototype ver vaardigd, - dat den hoopvollen naam Phoenix" draagt en waarvoor ook vol doende bouwmaterialen aanwezig schijnen te zijn. Waarop prompt de critiek losbarstte. Voor hun beperkten levensduur van on geveer vijf jaar, aldus luidde de klacht, waren deze architectonische ondingen, te kostbaar. Afgezien nog van den grond prijs zou iedere Phoenix op ongeveer f 5000 komen. Tegen een huurprijs van f 5 per week zou het uiteindelijk de be lastingbetaler zijn, die de middelen voor deze nooit rendeerende woningen zou moeten opbrengen. Een tweede punt, dat ^werd aangevoerd, was, dat de bouw van deze noodwoningen alle plannen voor een architectonische verbetering van stad en die gedurende de afgeloopen dagen over haar heeft gewaakt en voor haar heeft mogen zorgen. Naast haar staat de kleine Beatrix. Met heldere stem spreekt Juliana de opvarenden toe en het is alsof ook de omgeving den adem inhoudt om mee te luisteren naar het kpninklijk woord. Het is een woord tot lotgenooten, evenals zij zelf verdreven van huis en haard, maar het is tevens een woord zonder één klank van zwakte, een woord vol opwekking tot strijdvaardigheid en vol hecht vertrouwen in de uiterste plichts betrachting van allen, die om haar heen staan. Het is ook een woord van innig geloof en van overtuiging in de over ging. Wat zij precies gezegd heeft zal hier geen vermelding vindendegenen tot wie zij sprak, hebben haar woorden gevoeld als een bezegeling van de kameraadschap, die in deze dagen is gegroeid. Een kameraadschap, welke van hun tijde vol diepe ivereering is voor de geestkracht, waarmede ook deze vrouw, een waar achtige dochter van haar Moeder, de lagen van het lot heeft opgevangen en weerstaan. Het driewerf „Hoezee", waarmede haar luide kreet „Leve het Vaderland wordt beantwoord, heeft wellicht wat schor ge klonken. Velen schrapen zich tenminste, nadat de Prinses is uitgesproken, zachtjes de keel en velen ook knippen krampachtig met de oogen. Het is een mooie lentedag en de zon heeft hun misschien iets te fel in het gelaat geschenen Een hoog stemmetje breekt door de

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 3