DeVri je Zeeuw Zware gevechten in Be'gië verwacht Eerste Jaargang - Nummer 36 Woensdag 3 Januari 1945 VIJANDELIJKE PATRO ÜHXE-ACTIVIXEIT IN NEDERLAND. Op de Z. flank van den Puit- pchen saillant in de Ardennen zette het 3e Amerikaansche le ger zijn aanvallen met succes voort. In den sector van St. Hubert rukten ze 10 km. op, waarvan 3 km. door, de voor naamste Duitsche verdedi gingsstellingen. Ze zijn nog slechts 3 km, van St. Hubert verwijderd. Pe Puitschers doen hevige aanvallen op den Ame rikaanschen corridor naar Bastogne. Zaterdag verloor de vijand hier 67 tanks, waarvan er 35 door de luchtmacht wer den vernietigd. Bij Echte mach staken de Amerikanen de Sauer over en wonnen zij weer terrein. Van het centrum van het front in de Ardennen is geen nieuws te melden. Op de N. flank trekken de Amerika nen steeds meer iroepen en materiaal samen. Zij zijn ech ter nog niet tot den aanval overgegaan. Ook Von Rund- stedt voert'nog steeds verster kingen aan. Er worden in dit gebied da'n ook veldslagen van geweldige afmetingen ver wacht. Langs het front Van d? Maas en de Waal in Neder land leefde de vijandelijke activiteit van patrouilles weer eenigszins op. In het gebied tusschen Bitsch en Weissenburg .deden de Puitschers op .een front van 5Q km. 3 tegenaanvallen. Zij maak ten gebruik van veel infanterie en een groot aantal tanks. De troepen, van generaal Patch houden in het algemeefl goed stand. Op één plaats moesten ze echter eeriig terrein prijs geven. Luchtaanval op het Dord- mund-Emskanaal. Voor het eerst deed de Luft waffe groote aanvallen op de geallieerde vliegvelden jn Bel gië en Nederland. De Puit schers probeerden door een maximum-poging het geallieer de overwicht in de lucht te niet te doen. Deze poging werd echter een groote nederlaag. De vijand verloor niet minder dan 193 vliegtuigen. Onder de ze vliegtuigen bevinden zich 125 jagers, die hij de aanvallen op de vliegvelden werden neer- geschoten. De geallieerde lucht macht voerde gisteren weer 4000 vluchten uit. Lanoasters, welke werden geëscorteerd door Mustangs, deden voor de 4e maal een aanval op het Dordmund-Emskanaal. Er werd een bres van 180 m. lengte in den dijk geslagen. De aanval lenda machines, welke zeer laag vlogen, wierpen tijdbom men uit om te voorkomen dat zij door de ontploffingen van hun eigen bommen zouden wor den vernietigd. In 5 minuten tijds waren de herstellingswer ken, waaraan de Duitschers wekenlang hadden gewerkt, weer vernietigd. 800 Amerikaansche hommen- werpers, begeleid doqr 800 ja gers, bombardeerden ollieraffi- naderijen te Dolbergen bij Han nover en spoorwegemplace menten te Koblenz Mosquito's vielen spoorwegdoelen in West- Duitschland aan. Zij wierpen bommen van 2 ton aan de in gangen van tunnels. In België werden de twee voornaamste vei keerscentra voor het front in de Ardennen, Laroche en St. Vith, door zware Engelsche bommenwerpers bestookt. In Nederland deden Spit fires en Typhoons aanvallen oo troepenconcentraties in de Betuwe. In Italië deden geallieerde vliegtuigen aanvallen op doe- Icn in het dal van de Po, bij den Brenner-pas en in Noord- Oost-Italië. Van geringe hoog te werden spoorwegemplace menten te Milaén gebombar deerd. Gisternacht hebben En gelsche bommenwerpers een olieraffinaderij in het Ruhrge- bied en doelen bij Koblenz ge bombardeerd. Zware Duitsche verliezen in Boedapest. De strjjd om Boedapest is in zijn laatste stadium getreden. De Russen hebben Boeda bijna geheel van viianden gezuiverd. In Post werden een spoorweg station en 210 andere gebou wen veroverd. Bij hun wanho pige pogingen om de Russen tegen te houden steken v de Duitschers geheele straten en huizenblokken in brand. De Russen trekken echter onver schrokken door de vlammen en veroveren huis na huis, blok na blok en wijk na wijk. Giste ren werden in Boedapest 1000 Duitschers gedood. 400 gevan genen werden binnengebracht, 24 tanks en 13 pantserw?r.er.s buiten gevecht gesteld. In 3 lagen tijd zijn 8000 man van de bezetting van Boedanost ge sneuveld. Duitsche vliegtuigen voeren des nachts voedsel en materiaal voor de verdedigers ran. De twee miU'oep bewo ners van da Hong aarsche hoofdstad hpuden zich in kel ders schuil. Ze leven er onder verschrikkelijke omstandighe- Er is geen water en elec- triciteit en de voedselvoorraden verminderen snel. In Tsjecho-Slowakije zijn de Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Rea.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Waistr. 58-60, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Uitgever: Jacq. de Smit. Advertentieprys 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Losse nummers 5 cent. ALLIED CHRISTMAS PARTY VOOR DUTCH CHILDREN. Allied friends staying at Flushing harbour invited a hundred children to a canteen Chi istmas party last Friday. With own materials they per formed a „horse" composed of two men and followed by a funny cart. The kiddies amu sed themselves excellently and got a lot of delicious things spared from the forces' own rations. The Allied hosts themselves took pleasure in entertaining the children of this suffering town. (Vrijdagmiddag werd de laatste Kerstfeestviering voor iOO Vjissingsche kinderen ge houden. Gastheeren waien Ge allieerde militairen. Wethou der Schout deed het woord en de kinderen genoten ook ditmaal weer danig van wat hun zoo rijkelijk werd aange boden. Eén der Vlissingsche ouders bedankte de militaire weldoeners uit aller naam.) D. M. Roode troepen nog slechts S km, vah het belangrijke ver keersknooppunt Lucenec ver wijderd. In een havenplaats op het eiland Luzon ten N.W. van Ma nilla deden Amerikaansche legervliegtuigen een aanval op een Japansche scheepscóneen- tratie. Hierbij werden een tor-' nedojager, 2 eseortevaartuisren on 5 transportschepen tot zin ken gebracht. Andere vliegtuigen, vielen snoorwegdoelen in Zui'd-Luzon a-m. Hierbij werden een muni- tietrein en een aantal locomo- '!^ven vernietigd. Ook het vliegveld van Manilla werd ge bombardeerd. Zaterdag hebben 200 gealli eerde vliegtuigen in Birjpa den eenigen weg gebombardeerd waarlangs de Japanners in Ara.kan nog van vooi-raden kunnen worden voorzien. (B.B.G.) HERSTEL VAN BESCHADIGDE HUIZEN. Wat er noodig is. Door de oorlogshandelingen zijn een aantal huizen dusdanig verwoest, dat herstel hiervan op korten termijn niet te ver wachten is. Daarnaast zijn er in het bevrijde gebied echter in totaal ongeveer 100.000 hui zen, die licht beschadigd zijn, en waarvan reparatie dringend gewenscht is. De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en de Bouwnijverheid heeft thans een raming gemaakt van de hoeveelheden materiaal, die .-oodig zouden zijn om in elk dier huizen één vertrek van glas te voorzien en de rest re delijk bpstand te maken tegen weèr en wind. Van de quanti- teiten, drie hiermee gemoeid zijn, mogen de volgende cij fers een indruk geven: 1,2 vierkante kilometer tri plex; 1.5 vierkante kilometer as- phaltpapier; 0.3 vierkante kilometer glas; 20 millioen dakpannen; 10 millioen metselsteenen; 2 millioen kilo mastiek; 0.45 millioen kilo stopverf. Dit zijn Slechts enkele van de -bencodigde materialen, want bovendien zijn er nog noodig: hout, cement, draad nagels, schpqeven, scharnieren, sloten, enz. en, niet te verge tenongeveer 80 vrachtwa gens en 15.000 liter benzine per week om een en ander te liausporteercn. Door de Sectie Economische Zaken van den Staf van hei Militair C-ezag is thans op grond van deze gegevens een aanvraag ingediend bij de Ge allieerde autoriteiten voor de aan te voeren bouwmaterialen, in totaal ongeveer 7.Ü0Q top "oederen. Deze laatste instan tie zal nu nagaan op welke wij ze en in welk tempo in dezr behoefte kan worden voorzien, hetgeen natuurlijk in het nauwste verhand staat met de mogelijkheden, die de oorlog voering hiertoe open laat. (Ane^-Aneta). EEN „FEESTELIJKE SAMENKOMST". Tusschen Kerst en Nieuw jaar, in den tijd van de fees ten, heeft een s groep Engel sche militairen .een „feestelijke samenkomst" georganiseerd voor leerlingen van de 5e klasse der lagere scholen. Om dat er slechts ruim 200 kin deren gevraagd konden wor den, moest men bij loting eemge scholen laten afvallen, terwijl ook de kinderen, die ai eens een feest hadden bijge woond, nu niét in aanmerking kwamen. De kinderen tuschen 6 en 12 jaar, die tegen de kazerne aapwonen, waren eveneens uitgenoodigd en ook enkele leerlingen van de B.L. O.-schoal. Ds. Oussoren, wieps hulp door de Engelsche gast- heeiwn was gevraagd, met de dames „van alle gezindten", die op zijn uitnoociiging de bq- hulpzanie hand boden en de heer J. C. F. van Kamer, heb ben samen met de Engelsqhen dit feest tot een van de meest geslaagde gemaakt. Ook nu hebben de militairen de - kin deren weer naar hartelust la ten eten en ze bovendien nog een pakket met allerlei lekkers mee naar lurs gegeven. Na den maaltjjd verhoogden enkele teekepfilms het enthousiasme nog aanmerkelijk. Bij de spe len deelde de geestdrift zich ook aan de ouderen mee en kinderen, Engelsche soldaten, Nederlandsche leicjers en help sters en zelfs dén burgerva der en diens echtpmoote, allen voerden gezamenlijk met animo den zevensprong uit. Al met ai een zeer geslaagde middag. KONINKLIJKE MARINE. Echtgenooten van buiten Nederland vertoevend perso neel der Koninklijke Marine worden verzocht de haar toe komende delegatiën in ont vangst ee nemen aan het Ad- mimstratiebureau der Kon. Marine, Wijngaardstraat 21a te Goes. Het persoonsbewijs ri'ent hierbij te worden over gelegd. Indien persoonlijk bezoek aan bovengtnoemd adres niet OUDE JAARSVIERING IN HET GEM. MIL. TEHUIS TE MIDDELBURG. In samenwerking met ds. A. H. Oussoren heeft het be stuur van het Gem. Mil. Te huis den militairen een stem- mingsvollen oudejaarsavond in het Tehuis bereid. De bezoe kers waren bijna alle Engel- schen en er was voor dezen avond een geheel EJngelsch programma samengesteld. Begonnen werd met gemeen schappelijk zingen van stu dentenliederen. Hierna zong een drietal dames, begeleid door plano en viool, bekende geestelijke liederen, waarbij de toehoorders de verleiding niet konden weerstaan de re freinen zachtjes mee te neu riën. Ds. Oussoren hield een korte toespraak, eindigend met gemeenschappelijk gebed, en later op den avond een Schrift lezing uit de „Openbaring van Johannes". De solo-zangeres, mej. C. Brand, zong met pia no-begeleiding eenige liederen, die „very good" werden gevon den. Het gemeenschappelijk zingen werd begeleid door een Enge ph pianist, „eommunity- singing" van geestelijke liede ren sloot het gewaardeerde programma. De tekst van de liederen was den militairen vóór den aanvang verstrekt. Van de zijde der burgers was voor een flinken voorraad ap pelbollen, koeken en appels gezorgd, die eveneens in den smaak vielen en waarvan waarschijnlijk niet veel op de schalen achtergebleven is. AFSCHEID EN BEVESTIGING Ds. VAN VOORST VADER. De heer v. Voorst Vader is voornemens Zondag 7 Januari a.s. afscheid te prediken als hulpp ediker der Ned. Herv. Gemeente te Vlissingen. Deze dienst wordt gehouden in het bioscoopgebouw „Alhambra" en begint om 10 uur v.m. Den daarop volgenden Zon dag, düs 14 Januari, zal de scheidende hulpprediker op hetzelfde uur en dezelfde plaats door zijn vader, ds. P J. F. van Voorst Vader uit Middelburg, worden bevestigd in het ambt van predikant in buitengewonen dienst. D.M. mogelijk is, zullen de gelden per postwissel worden over gemaakt, in welk geval edi ted eerst schriftelijk de navol gende gegevens dienen te wor den verstrekt: Naam en voor namen (zoowe van den man als van de vrouw); Adres: Aantal kinderen; No. van het ptrsoor ibewijs; Laatst geno- en negatie. VAN OVERAL. Een trein met29 ton le vensmiddelen is in December door het Roode Kruis te Pa rijs aan het Nederlandsche Roode Kruis verstuurd. Deze zending bevatte o.a. 4500 kg. suiker, 260 kg. zeep, 3000 kg. macaroni, 7000 kg. vleesch in blik en 500 kg. cacaopoeder. (Anep-Aneta.) De Nazi-leiders zullen, vol gens een mededeeling van ge neraal Eisenhower aan het Duitsche volk, verantwoorde lijk worden gesteld voor alle daden van geweld en mishan deling, welke tegenover bui- tenlandsphe arbeiders worden begaan. (B.B.C.) Maatregelen tegen het ver handelen van goud, dat de Duitschers uit de bezette ge bieden hebben geroofd, zijn door de Nederlandsche regee ring verzocht aan de regee ringen van Ierland, Zweden, Zwitserland, Turkije, Spanje en Portugal. Reeds eerder werd aan neutrale landen ver zocht om geroofde goederen op te sporen ten einde deze later weer aan de wettige eigenaars te kunnen terug geven. (B.B.C.) Groote o; gerustheid heerscht in Duitsche regeeringskringen tengevolge van de onmogelijk heid om controle uit te oefe nen bij de evacuaties en de voortdurende verplaatsing van krijgsgevangenen en buiten- landsche arbeiders. Het komt dikwijls voor dat de identi teitsbewijzen van de slachtof fers worden gestolen. Vele personen houden zich schuil in de puinhoopen en organiseeren vandaar strooptochten teneinde zich van de noodige levensbe hoeften te voorzien. (B.B.C.) H.K.H. Prinses Juliana is, uit naam van -vijftig hoog leeraren, artsen en andere af gestudeerden aan Nederland se ie universiteiten, aangezocht om het Beschérmvrouwschap te aanvaar en van een Neder- landsch Studenten Sanatorium, dat gesticht is voor de be handeling van studenten en oud-studenten, die aan tuber culose lijden. (Regeerings VoorlichtingB Dienst.) De Oceaanvhicht van „De Snip", welke tien jaar geleden plaats vond, is dror de Vene- zolaansche bladen herdacht, -i herinneren aan de onafge broken werkzaamheid van de K.L.M. in Amerika en spre ken de ve chting uit, dat zoo spoedig mogelijk na de bevrijding van Nederland een ran.satlantische dienst tus- ichen Nederland en Curagao zal worden geopend. (Anep-Aneta.)

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1