De Vrije Zeeuw $tieu!o;aar Wij beginnen het jaar 19^5schillende met moeJ en met geloof en vertrouwen. Met moed. Want wij staan in een jonge beweging. In de jonge bewe ging van het bevrijde deel van Nederland, dat zich opmaakt om een nieuwe wereld te bou wen, op de puinhoopen van de oude. Daar is ontzaglijk veel wat in de oude wereld niet deugde, maar dat niet gemakkelijk kon worden weg geruimd, omdat het nu een maal altoos zoo was geweest. De oorlogsstorm is ook over onze wereld heengegaan, en weggevaagd is veel wat niet weer verdient te worden hersteld. Het heeft zijn tijd gehad. Laat het nu verder rusten in het verleden. Daar is ook veel kostbaars stukge maakt. Voorzoover het move. liik is zullen wij het met toe wijding en met zorg herstel len. En nu heeft zich de jonge beweging van het bevrijde deel van Nederland tot taak gesteld, om met behoud van het waardevolle uit het ver leien een nieuwe gemeenschap te bouwen, waar recht zal ziin voor allen, en brood voor al len, en waarin meer broeder zin zal heerschen dan vroeger mogelijk scheen. En deze jon ge beweging, die menschen va.n alle richting en kleur in z!eh bevat, voelt zich één in dit streven, en jonge frissche kracht stroomt door haar henen, en zij vangt haar taak aan met moed. Zij vat haar taak aan ook mat geloof. manieren worden gesproken. Maar allen ver staan we, en daarin voelen wij ons één, dat een Hoogere Macht dan de onze onze har tan tot deze doelstelling dringt. Het is niet onze keus, dat wij dit willen. Maar het wordt ons opgelegd. Wij kunnen niet anders. En wij behoeven er ook niet over te dubben, of dit alles wel mogelijk en uitvoer baar is. Wij bobben niet te vragen, maar te aanvaarden Het doel dat onze menschen- gemeenschap is gesteld mogen wij in onzen levenstijd weder om iets helpen benaderen, mee door onze eigen toewijding en kracht. Zou dat voor heel een 'evensinspanning niet meer dan voldoende zijn Eerste Jaarna no- Ni nmmai" QK p\- vr 1 ïe- ou^e Nehemiawoord Aiinkt het in onze rijen: God van den hemel zal het ons doen gelukken, en wij, Zijne enebouwénf "en °nS °Pmaken Het jaar 1945 vangt aan Teder versta zijn roeping en zijn taak. 6 Ds. KOEKEBAKKER BEKENDMAKING. Want het ideaal dat haar voor oogen staat is wel hoog ve-heven, maar toch mensche- tjlc. Het is het dori waarheen eeuwen van ontwikkeling den weg hebben gebaand. Econo- m's^h en po'itiek en ook gees telijk is het almeer mogelijk geworden, en nu komt het er s'~-hts op aan om deze rro- g ''kheid almeer in werkeliik— h"'d om te zetten. Keulen en A'-en zijn niet in één dag ge bouwd. En wij verstaan allen dat er nog veel water door de Schelde zal stroomen, voordat de gemeenschap die ons voor oogen staat werke'iik ons al len omsluit. Maar wij gelooven aan haar waarheid» en haar recht, en wij willen ons leven daaraan wijden. Er kome dan van wat wil. De jonge beweging waarin wij staan kan deze taak aan- v arden, omdat zij haar aan vaardt met vertrouwen. Wij vertrouwen dat er een V-reldwil is, die in deze rieh- t!-g stuurt. Onier ons zal van deze Wereldwil op veel ver- De Burgemeester van Mid delburg maakt bekend, dat, in gevolge art. 8 van de heffings verordening Hondenbelasting, iedere houder van één of meer honden verplicht is ten kanto re van den Gemeente-Ontvan ger van het houden h ervan voor het jaar 19Jt5 aangifte te loen, en wel: a. zij die op 1 Januari 1945 1 houder van één of meer honden zijn: vóór 1 Februari 1915; b. alle anderen: binnen veer tien dagen, nadat zij houder van één of meer honden zijn 'geworden. Bovenbedoelde aangifte moet geschieden op een behoor'.ij': ngevtild en onderteekend bil jet, hetwelk van heden af kos teloos ten kantore van ge noemden Ontvanger verkrijg baar is op iederen werk ag van 912 uur, behalve hes Woensdags en des Zaterdags. De aandacht wordt er op gevestigd dat aan hen, die voor het belastingjaar 1944 aangifte 'nebben gedaan, voor het belas tingjaar 1945 een aangifte-bü- iet zal worden toegezonden. Dit moet, behoorlijk ingevuld, ten kantore van den Gemeen te-Ontvanger worden ingele verd vóór 1 Febr. 1945, (zie achterzijde aangifte-biljet). Eerste Jaargang - Nummer 35 I Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema, Kea.-adres: Middelbuig, Molenwater 69 Adm.-adres: Vlissingen, Wa.str. 58-60, Middelburg: Gerechtshof, Kamer 7. Dinsdag 2 Januari 1945 Uitgever: Jaeq. de Smit. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Losse nummers 5 cent. Ij ï?e Burgemeester van Mid aelburg; brengt ter alg&meene ken nis: dat door hem na overleg met den Militairen Commissa- ,ris voor Zeeland is vastgesteld |de volgende: Geallieerde terreinwinst in de Ardennen vlfan^k^telns^tcoWe' .MERIKA.ansghw: wta ism - dejmurt van St. Vith. AMERIKAANSCHE WIG IN DEN DUITSCHEN SAILLANT. Voor de geallieerde volkeren zet het nieuwe jaar goed in. van alle deelen van het front worden succ ssen gemeld. Van het door de Duitsehers ver overde gebied in de Ardennen hebben de Amerikanen weer 1/3 gedeelte heroverd. Op de Z. flank van den Duit- schen saillant hebben de Ame rikanen een nieuw offensief in gezet. Over een 15 km. breed front, tusscnen St. Hubert en Bastogne, zijn ze reeds 3 km. gevorderd. Remagne viel weer in geallieerde handen. Corres pondenten noemen den Duit- schen tegenstand in dit gebied [buitengewoon krachtig. Vooral 'maakt de vijand veel gebruik van zware artillerie. Eenheden van 6 vijandelijke divisies doen hevige aanvallen op de flanken van de Amerikaansche wig naar Bastogne. die als een dolk in de zijde van den saillant steekt. Bij een poging van den vijand om den hoofdweg van Bastogne naar Arlon af te snij den, welke 8 km. ten Z. van eerstgenoemde plaats werd uit gevoerd, werden er van 50 aan vallende tanks 18 vernietigd Ten N. van Bastogne zijn de Amerikanen reeds 5 km. opge rukt en de Duitsche saillant is hier nog slechts 23 km. breed. Verder naar het O. trokken de Amerikanen over de Sauer en drongen Wiltz binnen. De ge- heele Z. oever van de rivier is -»eds van vijanden gezuiverd. Ook tusschen Diekirch en Ech- 'ernach maakten de geallieer den, .ondanks hevigen tegen stand. vorderingen. In het cen trum hebben de Amerikanen na hevige gevechten, welke een'ge dagen duurden, de stad Roche- fort heroverd. Op de N. flank van den Duitschen saillant wer den eeen gevechten van bijzon dere beteekenis geleverd. Maas en de Waal overstaken om de sterkte der Geallieer de troepen na te gaan. Zoo dra de Engelschen echter het vuur op hen openden, trok ken zij zich snel terug. La ter werd gemeld dat de vij and zijn Patrouille-activiteit heeft gestaakt. Ten N.O. van Geilenkirchen deden de Duitsehers een tegen aanval, welke echter werd af geslagen. Eengen tijd later Ïun'h'ï rilden zij met sterkere strijdkrachten nun aanval. Zij wonnen eenig terrein, maar de Engelsche troepen konden den vijand weer nanr ziin punt van uitgang terug drijven. Langs de Sai.r en de Moezel verhoogden de Amerikanen hun patrouille-activiteit. Bij Colmar werd een Duitsche tegenaan val afgeslagen. Aan het front in Neder land heerschte levendige ac tiviteit van vijandelijke pa trouilles, die hier en daar de Voortzetting van het geallieerde luehtoffen- slef. Op den laatsten dag van het iaar werd het geallieerde non stop luchtoffenrief on doelen in Duit=chland, dat thans reeds 10 dagen heeft geduurd, voort gezet. Minstens 3000 vliegtui gen, waaronder 2000 zware bommenwerpers, stegen van Engelsche vliegvelden op om aan de operaties deel te nemen. 14 Duitsche steden werden zwaar getroffen. Ongeveer 1300 Amerikaansche bommenwer pers, begeleid door 700 jagers, bombardeerden onderzeeboot- bases te Hamburg, olieraffina derijen te Harburg en Miszburg bij Hannover en een aantal bruggen over den Rijn. 78 Duitsche vliegtuigen werden neergeschoten; de eigen verlie ten bedroegen 35 bommenwer pers en 10 jagers. Engelsche bommenwerpers bestookten o. a. doelen te Osterfeld, Miinster, Osnabriiek en bij Solingen. Mosquito's hebben een zwaren luchtaanval op Berlijn uitge voerd. De geallieerde tactische 'uchtmacht voerde, ondanks het ongunstige weer, 1700 nan- valsvluchten boven het front een in u uil Ub. V 1 Lil. Ook de Luftwaffe was weer actief. Ze voerde ongeveer 400 vluchten uit. Mosquito's bom bardeerden het hoofdkwartier van de Gestapo te Oslo. Zij ge bruikten hierbij bommen' van 500 en 250 kg. Voor de Noor- sche kust schoten Engelsche vliegtuigen twee koopvaardij schepen in brand. Een derde vrachtschip werd in het Skage- rak getroffen. Verleden week, van Maan dag tot Vrijdag, wierpen ge allieerde vliegtuigen, welke uit 'talië waren opgestegen, 11.000 ton bommen op doelen in Duitschland, Oostenrijk, Tsje- cho-Slowakije, Yoego-Slavië en bij den Brenner-pas. Evenals het leger, zette ook 'de geallieerde luchtmacht het nieuwe' jaar goed in. Gister morgen deden 1600» Ameri kaansche vliegtuigen,'waaron der 800 zware bommenwerpers, een grooten geconcentreerden aanval op een kunstbenzine- fabriek bij Brunswijk. VERORDENING op de overst rooming in de gemeente Middelburg. Artikel 1. Vinders van voorwerpen, goederen van wel keu aard ook, welke in de ge- 1 meente Middelburg worden gevonden, door het water aangespoeld, zijn gehouuen claauvan aangifte te doen c.q. deze voorwerpen, goederen enz., te brengen bij den dienst van gemeentewerken, Stads- schuur, Middelburg. Artikel 2. Overtreding van deze verordening wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of ge'd- boete van ten hoogste drie honderd gulden. Artikel 3. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Zijnde deze verordening af gekondigd waar het behoort den 23en December 1944. WAAROM OORLOGSVRIJWILLIGER Omdat Nederland nu deel I uitmaakt van net machtig blok der geallieerde naties en de daaruit voortvloeiende ver- I plichtingen zonder aarzelen óp zich moet nemen. Wie kan zich als oorlogs vrijwilliger aanmelden Alle mannelijke Nederlan ders en Nederl. onderdanen (ook dienstplichtigen) van 18 -36 jaar. Wat verdien ik als oorlogs vrijwilliger? De soldij bedraagt voor: sol daat 1,25 per dag; soldaat le klasse 1.50 per dag; kor poraal 1.75 per dag. Bovengenoemde bedragen 'orden verhoogd met 0.10 Het 5e Britsche leger her overde bij een tegenaanval in de Serchio-vallei bijna het ge- heele gebied, dat de Duitsehers [verleden week bij hun offensief hadden bezet. De plaats Barga geraakte hierbij weer in ge allieerde handen. Aan het front van het 8e leger werden ten N. van Faenza vorderingen gemaakt. Geallieerde oorlogsschepen hebben Duitsche stellingen langs de Fransch-ïtaliaansche grens ondff vuur genomen. ftussische parlementairs vermoord. In Boedapest werden 2 Rus sische officieren, die onder dekking van de witte vlag de voorwaarden voor de over gave der stad kwamen bren gen, door de Duitsehers neer geschoten. Als antwoord hier op zetten de Russen hun aan vallen op de vijandelijke stel lingen in de stad inet nog meer hevigheid voort. Er worden bijna geen gevangenen I gemaakt. De woede van den strijd overtreft die bij Stalin- [grad. Gisteren werden 2700 Duit sehers gedood en slechts 300 [gevangen genomen. Het groot ste gedeelte van Boeda, de oudste wijk van de Hongaar- sche hoofdstad, is reeds van vijanden gezuiverd. Hier wer en 300 gebouwen stormender hand genomen. De Duitsehers hebben nog slechts een nauwe strook langs de rivier in han den. In Pest naderen de Rus sen onder Malinowski het cen trum van de stad. Verschillende wijken van de hoofdstad staan in brand en de verdedigers vernielen wat ze maar kunnen,/ huizen, ker ken, enz. De ongeveer 2.000 000 inwoners verkeeren in een verschrikkelijken toestand. De Duitsehers, die ten N.W. van den Donau in de val za- van den Donau in den val za ten, werden volkomen onscha delijk gemaakt. 5400 Duit- sch.rs en Hongaren werden hierbij gevangen genomen. 80 tanks en stukken mobiele ar tillerie en 800 motorvoertui. gen werden vernietigd of buitgemaakt. Het N.O. van Hongarije is door den Russi- shen opmarsch naar Lucenec thans geheel bevrijd. met O.IO per dag voor elk vol dienst- iaar. Na eerste opleiding bo vendien egn toelage van 0.15 per dag. Krijgt mijn gezin kostwinners vergoeding Er wordt zeer goed gezorgd voor het gezin der o.v.w. Als basis der kostwinnersvergoe ding geldt: 80 pet. van het normale inkomen. Maximum 40.65 per week. Onderoffi cieren ontvangen jaarwedde I voorloopig volgens schaal 1940. Gezin ontvangt zoo noodig kostwinnersvergoeding. Offi cieren ontvangen voorloopig jaarwedde volgens schaal 1940. Hollandsche jogens laten an deren niet zorgen voor hun bevrijding, doch zorgen hier zelf voor door zich te melden als oorlogsvrijwilliger! va? h^rmifemBar?snchetr0ieePgeenr Welkust.rderingen Ian*S d* toTtal<; Japansche verlie- mPr, P Leyte bedragen 117.000 man' (B.B.C.) MARGARINE. De Distributiekringen M'd- |delburg en Vlissingen maken, bekend, dat de bonnen 156, 256, 356 en 456, voor de periode van 24 December t.m. 6 Januari, na 2 Januari geldig |zijn voor 1 rantsoen Marga rine. De aandacht wordt er op 'gevestigd, dat ieder verplicht is halt te houden, wanneer hij 'wordt aangeroepen door een schildwacht, en dat hij de aan wijzingen van den schildwacht op moet volgën. WATERSTANDEN TE VLISSINGEN. Dinsdag 2 Jan. hoog water 16.32 uur, 2.24 M. N.A.P. Woensdag 3 Jan. hoog water 4.45 en 17.19 uur, resp. 2.01 'en 2.04 M. N.A.P. Donderdag 4 Jan. hoog wa ter 5.32 en 18.02 uur, resp, 1.87 en 1.90 M. -f N.A.P. (Deze en volgende opgaven [zijn herleid uit vroegere getij- taf els, zoodat een geringe af wijking mogelijk blijft).

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1