De geallieerden nemen in België het initiatief welke bestemd I eigen dienst, hier. ie. Ook een klein remaakte Duitsche den hierbij inge- nds den laateten I ize wi)ze voor het er rond 1500 ton sit beschikbaar. svenwel deze capa- oeren tot 2600 toni, Engeland 360 wa- igevraagd met een en per wagen van j bemand zullen in Nederland aan- gemilitariseerde 120 van deze wa- eeds gearriveerd, s vervangen dus waterwegen en commando van ndant van het Service Corps van het Britsche nelend- en dlstrU voer moet ver- l door de restee- vervoersmiddelen, iral ook gezien t paardentractie [itgescliakeïd om en dringend noo it land, bijzonder ischt. Voor tïit ingeschakeld de s Inspectie en de timgs-Dienst (A. traal en met vol. dheden de ver en verdeelt over de transporton- zoodat op deze schikbare laadi- ille wordt benut, heen- als op de 1 sluitend te ma- noodig 'n instan- vervoersgroepcn ervoer eene.-z.jds lelenid- en d.stri- >er anderzijds ;emt; daartoe is elefcilen door den Gezag ingesteld Transport Bu- hetgeen tot laak ir-, weg- en wa- I joördinceren en C.R.A.S.C. en zoodoende ten n. door middel Dit bet eekent wanneer dit plan sr natuurlijk nog iortsysteem ont- .n alle behoeften edige en even- iening tegemoet ommentaar-Mih e»g). KRUIS- 1NDENTIE. den staf Mill- Bctie XII, zjjn ingen aange- erzenden van de )St. tie met het bul- Ier valt ook het ichland bezette land, moet ge- Roode Kruis- del 61. ogen niet meer -strekt worden iren aanvrager. familie in het correspondee- nocht naam en of schriftelijk het Kringbu- i. Roode Kruis, Middelburg. U re maand een zonden. geldt voor rd-Beveland en VLISSINGEN IN 1944. (Vervolg van pag. 1). artsen en ambtenaren-In- functie werden meegesleept om te „spitten". Menigeen wist toen nog den dans te ont springen. Tot over muren en daken zetten de Moffen de weigerachtige Vlissingers na. En dan de vrouwen! Ze zon gen tijdens het sleepen van boomtakken spotliederen op Piet Surrogaat, ze vlogen de Duitsche^ officieren aan, ze verzetten zich in één woord prachtig. Met de Vlissiiigsche vrouwen konden de Moffen :lets beginnen. „Eén vrouw Is duizend mannen te erg", rong Vondel immers reeds. Vel zeer hardgrondig moet ;e verzuchting geweest zijn, I :ie de Duitsche officier uitte, oen hij na een paar dagen de rouwen weer liet gaan. „Gott ai Dank, dass wir die Weiber >s sind", heeft de kerel ge. Wet personeel van „de fa- i riek" liet ook niet met Zich I pelen. Daar de Ken. Mij. „De chelde" genoodzaakt was, de uitsehe oorlogvoering te ienen, werden werklieden en nployé's vrijgesteld van spit- jkn e.d. Maar toen het Augus ts werd, wilden de Moffen s fabrieksvacantie intrekken, lok ditmaal rekenden zij bui- |>n den waard, of liever den ipigen Vlissingschen aard. korte staking en passief ■rzet maakten den Duit- li riers duidelijk, dat de man. |rn van „De Schelde" nemen Ijvar zij recht op hebben. DE BEVRIJDING NADERT. i Groote gebeurtenissen wer- iu hun schaduwen vooruit. Vlissingen beteekenden schaduwen afwisselend up en bange vrees. Sinds 5 .member, bekend als „Dolle li.sdag", zijn de bewogenhe- fka in "deze stad niet meer van lucht geweest. Inderdaad, l'.it van de lucht, want aan I krlogsgeweld uit de wolleen [beft de Scheidestad haar por- it gehad. Ofschoon men de grootste kwemdering kan hebben voor I a vaak feillooze wijze, waar. de Geallieerde bommenwer- ïrs de Duitsche doelen in en n Vlissingen troffen, bleek I nc de bevolking haar tol aan [iete noodzakelijke operaties ti moeten betalen. Bij dit jnroverzicht past het ons erbiedig te gedenken, dat I tentallen medeburgers de be- riding van de stad met hun I k.en moesten bekoopen. Voor k nabestaanden blijft dit een (frijnende plek in de herin- I t:-tng aan 's vrjands neder- I lag en aftocht. Daarenboven l.ira honderden stadgenooten I pruineerd of ten minste ern- gedupeerd door vernie- 'fef van hun bezit. Laten wjj <t: niet vergeten en elkanders ksten dragen. Op den bewusten Septem- ler.binsdag verbraken de hutschers moedwillig alle terbindingen met de overige leelen des lands: telefoon- en felex-centrales te Goes, als- Me de radio-distributie-cen- iles werden met handgrana- «d onbruikbaar gemaakt. Zij keenden, dat de Geallieerden ><!s op Zeeland aanrukten, teldag 17 September deden zware Amerikaansche t'simenwerpers aanvallen op lu'-sche geschutsopstellingen. "daas lieten daarbij 23 Vlis- fflpers en 45 Inwoners van F s'ekerke het leven. 200 pn'jche bommenwerpers farpen 7 October den Nolle- Kk en den zeedijk bij Ritthem kik. Het N.W. deel van de ftad begon onder water te "pen. Binnen 10 dagen ston. Kil geheel Tuindorp, 't Villa- J»rk en de omgeving van den pouiekerkscheweg blank. 21 fctober volgde een hevig bm'pardement op artillerie- [tdlingen bij Vlissingen, een P'i'.al, die twee dagen later rfr'! herhaald. Den dag te- iren was Tuindorp geheel P rulmd wegens den hooven gterstand. Het water is er meer weg geweest. Op 23 vernield, zoodat het buiten water vrij spel kreeg in het kanaal, Haven en Boulevard werden 28 October door jachtbommenwerpers bestookt. Deze actie werd gevolgd door een bombardement op groote schaal, waarbij de Duitsche havenbatterijen tot zwijgen werden gebracht. Voor het eerst vuurden de Geallieerden nu ook uit het bevrijde Bres- kens .met granaten op Vlissin gen, terwijl „Typhoons" raket- bommen vuurden. Deze beide soorten acties werden de vol gende dagen herhaald. DE BESLISSENDE SLAG. De beschieting bereikte haar hoogtepunt op 1 November. L-.usschen werden de Duitsche batterijen aan weerszijden van de stad telkens weer gebom bardeerd. In den morgen van November greep de eerste Geallieerde landing op Vlis singschen bodem plaats. De mannen van de Vlissingsche verzetsorganisatie begonnen nu gewapend op te treden. Zij hebben den Geallieerden on schatbare diensten bewezen. In den avond van 1 Novem ber wérd de beschieting vair de stad hervat en den anderen morgen lag het vuur, dat ook van oorlogsschepen afkomstig was. op het nieuwe stadsge deelte. De vijand trok zich terug op den Boulevard en achter de Keersluisbrug, die vernield werd. Na de eerste landing werd een deel der stad tot het Betje Wolffplein gezui verd. Den tweeden dag, toen er meer troepen in Vlissin gen aankwamen, werd de rest van de stad, behalve do Bou levards, bevrijd. 3 November werd het Duitsche verzetsnest Hotel „Britannia" bestormd, nadat dit met granaten en raketvuur bestookt was. De Duitschers, die niet naar Mid delburg waren teruggetrok ken, gaven zich toen over. 4 November was Vlissingen de finitief bevrijd. Duizenden menschen hadden eenige slape- looze nachten doorgebracht in Arsenaal, Brouwerij en een tweetal kerken. Maar de vij and was verdreven. Vlissin gen kon weer vrij ademen, al bloedde de stad nog uit duizend wonden. Een voorloo- pig bestuur werd ingesteld met den commandant der N. B.S. (O.D.), als hoofd. HERSTEL. De 28 April 1943 door de Duitrchers gearristeerde bur gemeester dezer gemeente, de heer C. A. van Woelderen, keerde 8 November naar Vlis singen terug en hervatte zijn wettige ambtsbezigheden. Naast veel dat verloren ging is er in onze goede stad nog heel wat behouden gebleven. Hiermee bedoel ik niet alleen werf, mailschip en andere ob jecten van stoffelijke waarde, maar bovenal de wakkere, on dernemende geest van Vlissin gen. Want al zijn er ook lie den, die er met de pet naar gooien, die liever een ander laten werken, de rechtgeaarde Vlissingers zij vormen de meerderheid zetten kordaat hun schouders onder de zware taak, die ons in deze getroffen stad nog wacht. Dit geeft ons de zekerheid, dat Vlissingen, zoo goed als geheel het vader land, zal herrijzen. D. MEELDIJK. SCHOENREPARATIE. De Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat gezin, nen, bestaande uit vijf of meer personen één paar schoenen kunnen laten repareeren. Zij wier achternamen begin nen met de letters L t'm R moeten zich daartoe aanmel- aen met de te repareeren schoenen en de stamkaarten van het geheele gezin bij de s> irma van Haren, Lange Delft, op Dinsdag 2 Januari tus schen 9—12 en 24 uur. Zij wier achternamen begin nen met de letters S tra z op Woensdag 3 Januari tusschen 912 en 24 uur. Verzocht wordt aan de schoe. oet waren de sluizen ook nen een label te bevestigen. VERSCHILLENDE DUITSCHE AFDEELINGEN OMSINGELD. De Duitschers hebben groo- tendeels het initiatief van den strijd in de Ardennen verloren, terwijl de geallieerden bezig zijn dit in handen te nemen Op verschillende plaatsen houden de Amerikanen hard nekkig aan hun verdedigings linies vast, terwijl ze op an dere plaatsen den viiand reeds terugslaan. Slechts 'op enkele punten maakten de Duitschers nog geringe vorderingen. Onder de Amerikanen die in Bastogne stand hielden bevindt zich o.a. de 101e Amerikaan sche divisie luchtlandingstroe pen. De commandant van dit onderdeel had zich per vlieg tuig naar de omsingelde stad begeyen om zijn manschappen in den beslissenden slag aan te voeren. Hij constateerde bjj zijn aankomst, dat het garni zoen de aanvallen van 4 Duit sche divisies had afgeslagen, waarbij 150 vijandelijke pant serwagens buiten gevecht wa ren gesteld. Het eenige waar de omsingelde troepen gebrek aan hadden was munitie voor de artillerie. Op een gegeven moment waren er voor eiken vuurmond nog slechts 11 gra naten. De heldhaftige Ameri kanen werden door een colonne van het 3e Amerikaansche leger ontzet. De corridor naar Bastogne is reeds belangrijk verbreed. In het gebied van deze stad woedt een hevige tankslag. In de stad zijn tanks en ambulances aangekomen. De gewonden worden snel af gevoerd. De troepen van generaal Pattons 3e leger vallen thans over een frontbreedte van 60 km. de Z. flank van den -Duit- schen saillant aan. Het 3e le ger heeft reeds meer Duit schers doen sneuvelen en ge vangen genomen, dan de to tale Amerikaansche verliezen bedragen. Aan beide zijden van de grens tusschen België en Luxemburg werden ver scheidene dorpen heroverd. De Sauer werd op 4 plaatsen overgestoken. Bij Echternach stuitten de Amerikanen op verwoeden vijandelijken tegen stand, maar desondanks slaag den zij er ook hier in terrein te winnen. Echternach, dat eenige dagen geleden door de Duitschers werd veroverd, is thans wer vast in geallieerde handen. De vijand is in Luxemburg tot de tactiek der elastische verdediging overge gaan. In het centrum zijn tus schen Celles en Rochefort groote afdeelingen Duitschers omsingeld. Ze worden voortdu rend door de geallieerde artil lerie beschoten. Aanzienlijke hoeveelheden vijandelijk mate riaal werden vernietigd. Op de N. flank drongen de Amen- kanen het heuvelland van La- roche binnen. De plaatsen Manhal en Grandmenil wer den heroverd. Vooral Manhai is van groot belang, daar hier de wegen samenkomen, welke naar de vestingen Luik en Namen leiden. In het gebied van Monschau en Malmédy heerecht betrekkelijke rust. In 24 uur tijds werden 3000 Duitschers krijgsgevangen ge maakt, terwijl er 1000 sneuvel den. Het schijnt, dat de vijand bezig is om zich in de ver overde stellingen in te graven Aan het front in Neder land heerschte weer levendige activiteit van patrouilles. Ten N. van Tilburg en in de buurt van Venlo staken vij andelijke patrouilles de Maas over. Ten N. van Oolmar maakte het le Fransche leger kleine vorderingen. Afdeelingen drongen de plaats Siegelsheim binnen. De Duitsche activiteit In de lucht neemt af. Tengevolge van het weer was de tactische luchtmacht niet in staat om groote ope raties uit te voeren. De strate gische luchtstrijdkrachten, die van bases in Engeland uit opereeren, zetten hun aanval len echter voort. 2000 gealli eerde vliegtuigen waren in actie. /oor het eerst sedert de 6 dagen, dat het luchtof fensief thans duurt, ontmoet ten de aanvallende machines geen tegenstand van vijande lijke jagers. Meer dan 1200 zware Amerikaansche bom. menwerpers vielen tusschen het front en den Rijn 10 voor- raadcentra aan, waaronder Ko blenz, Bonn, Euskirchen en Kaiserslautern. Zware EngeL sche bommenwerpers bombar deerden o.a. Keulen Opladen, Münehen-Gladbach en Bonn. Sedert het begin van het of fensief maakten de geallieer den 33.000 vluchten, waarbij 35.000 ton bommen werden uitgeworpen. Minstens 1000 vijandelijke vliegtuigen en 5000 vrachtauto's weiden ver nietigd. In samenwerking met de troepen op den grond wer den naar schatting 1000 tanks buiten gevecht gesteld. De geallieerden verloren 298 vliegtuigen. De tegenstand van de Duitsche luchtmacht wordt met den dag minder. Op 23 December voerden de Duitschers 700 vluchten uit, Woensdag nog slechts 300 en Donderdag was er geen enkel vijandelijk vliegtuig in de lucht. Spitfires deden gisteren weer aanvallen op opslag plaatsen en lanceerinrich- tingen van de V2 ln Neder land. Ei- werd een hotel in de hoofdstraat van een stad, waar de Duitschers V2's hadden opgeslagen, bestookt. Engelsche, Australische en Poolsche piloten namen aan de aanvallen deeL Poolsche escadlrilles voerden een pre- cisie-aanval uit op werk- en opslagplaatsen, welke tus schen twee huizenblokken waren gelegen. Bovendien moesten ze nog een zieken huis, dat zich in de buurt bevond, ontzien. De opera tie slaagde uitstekend. Alle vliegtuigen keerden op hun bases terug. Bij de Noorsche kust werden aanvallen gedaan op het vij andelijke scheepsvaart verkeer; één schip werd in brand ge bombardeerd en in zinkenden toestand achtergelaten. Van Italië uit deden zware Amerikaansche bommenwer pers aanvallen op Regensburg en op doelen in Tsjecho-Slo- wakije. De tactische lucht macht bestookte de Duitsche verbindingswegen in de Po- vlakte en de spoorwegeh aan weerszijden van den Brenner- pas. Ook werden de Duitsche troepen bestookt, die in de Serchio-vallei 'n offensief ziin begonnen, tegen het 5e Brit sche leger. De troepen van generaal Mc. Arthur hebben nu de vol ledige contróle over het eiland Mirndoro. Er worden momen teel geen gevechtshandelingen van eenige beteekenis gemeld. Akyab, aap de Golf van Bengalen, ligt thans onder het bereik van de Britsche artil lerie. (B.B.C.) LANDMIJN OPRUIMINGSDIENST. Vrijwilligers, die zich schrif telijk hebben opgegeven voor den oproep tot mijmopruimen. beginnen Dinsdag 2 Januari met hun opleiding in de kazer ne Noordstraat, Middelburg (Royal Engineers Co. 318). Aanvang instructies 9 uur v.m., ingang Koningstraat. Tijdduur drie heele dagen. Ver dere inlichtingen voor den aan vang der instructie ter plaatse. R. G. AUSINGH, Militair Gezag. APOTHEEK VLISSINGEN. Tot Zaterdag 6 Jan., dus ook met Nieuwjaar, is als apotheek des avonds en des nachts geopend de firma Ockenburg, Badhuisstraat. BERICHT AAN ONZE LEZERS. Op Nieuwjaarsdag zal „De Vrjje Zeeuw" niet verschijnen. Ons volgende nummer komt dus Dinsdag 2 Januari a.s. uit. Wij wenschen den lezers en lezeressen een in alle opzich ten voorspoedig 1945. Moge het Nieuwe Jaar ook de vrijheid brengen voor onze landigenooten in het bezette gebied. Laten wij hen bij de jaarwisseling niet vergeten. Moge het jaar 1945 ook de bevrijding van alle nog ver drukte volken in Europa doen zien. Uitgever, redactie en administratie van „De Vrije Zeeuw". Uitvoering gezamenlijke Mjd- dclburgsche en Vlissingsche H.B.S.-vereenlgingen. De gezamenlijke Middelburg- sche en Vlissingsche H.B.S.- vereenigingen M.H.B. en E.W. W. gaven Woensdag en Don derdag jl. in den schouwburg te Middelburg een uitvoering voor de Nederlandsche militai ren. De vereenigingen hebben kans gezien uit te komen met een behoorlijk non-stop-pro gramma. Na opening door den voorzitter van de Vlissingsche club, werd vlotte muziek uit gevoerd door de band „The. Minstrels", waarvan ook de leden afzonderlijk in den loop van den avond verdienstelijke solo-nummers ten beste gaven. De jeugdige Pucky bleek een chansonnier in spé te zijn en een ieerlinge-bailetdanseres gaf een solodans ten beste. Veel bijval oogstten het zorg vuldig geënsceneerde blijspel „Hoe het weeuwtje uit het „Hof van Holland" gevrijd werd", waarin sommige typen op werkelijk kluchtige wijze werden vertolkt, en de even eens vlot gespeelde één-acter .Spreken Is zilver en zwijgen is goud". Een geestige mono loog en het optreden van een welbespraakt conferencier be hoorden eveneens tot het pro gramma. De uitvoering, die mede een uiting van vreugde over de bevrijding was, werd besloten met het gezamenlijk zingen van twee coupletten van ons volkslied. T. K. Kerstfeestviering Gasthuis van Vlissingen, geëvacueerd in Wolphaartsdijk. Het Gasthuis heeft, naar gewoonte, wederom op twee den Kerstdag zijn Kerstfeest gevierd, maar nu in Wol phaartsdijk. De hulp van en kele bewoners dier plaats, be nevens die van Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, heeft het mogelijk gemaakt de oudje3 te verrassen op ver schillende versnaperingen. De voorzitter der inrichting, de heer W. de Ridder, vertel de het Kerstverhaal, waarna een pauze volgde waarin ap pelbollen en chocolademelk werd aangeboden. Daarna ver gastte zuster J. W. A. Bijl de inwoners op een Kerstvertel ling. Hoewel de Kerstboom met de kaarsjes ontbrak, was het toch een echt gezellig feest. De voorzitter dankte al len, die tot het slagen van de viering hadden meegewerkt. Tevens maakte hij bekend, dat door bemiddeling van ds. T. G. A. van Dijk, Ned. Herv, predikant te Wolphaartsdijk, verschillende bewoners dezer gemeente spelen en tijdschrif ten hebben beschikbaar ge steld. Daar alles in Ellewouts- dijk was verbrand, is zulks zeer welkom en kunnen de oudjes hun tijd wederom ge zellig doorbrengen. WATERSTANDEN TE VLISSINGEN. Zondag 31 Dec. hoog water 2.53 en 15.16 uur, resp. 2.23 en 2.24 M. N.A.P. Maandag 1 Jan. hoog water 3.36 en 15.59 uur. resp. 2.12 en 2.15 M. N.A.P. De Burgemeester van Mid. delburg; brengt ter algenneene ken nis: dat door hem na overleg met den Militairen Commissa ris voor Zeeland is vastgesteld de volgende: VERORDENING op de overstrooming in de gemeente Middelburg. Artikel 1. Vinders van voorwerpen, goederen van wei keu aard ook, welke in de ge meente Middelburg worden gevonden, door het water aangespoeld, zijn gehouden daarvan aangifte te doen c.q. deze voorwerpen, goederen enz., te brengen bij den dienst van gemeentewerken, Stads- schuur, Middelburg. Artikel 2. Overtreding van deze verordening wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of ge'd- boete van ten hoogste drie honderd gulden. Artikel 3. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Zijnde deze verordening af gekondigd waar het behoort den 23en December 1944. gemaakt. De woede van den strijd overtreft die bij Stalin. >;rad. Gisteren werden 2700 Duit- ichers gedood en slechts 300 ;evangen genomen. Het gToot- ite gedeelte van Boeda, de >udste wijk van de Hongaar- >che hoofdstad, is reeds van 'ijanden gezuiverd. Hier wer- n 300 gebouwen stormender- cand genomen. De Duitschers jebben nog slechts een nauwe trook langs de rivier in han. (en. In Pest naderen de Rus- en onder Malinowski het een rtim van de stad. Verschillende wijken van de oofdstad staan in brand en e verdedigers vernielen wat 5 maar kunnen,/ huizen, ker en, enz. De ongeveer 2.000 000 iwoners verkeeren in een erschrikkelijken toestand. De Duitschers, die ten N.W. gn den Donau in de val za an den Donau in den val za- in, werden volkomen onscha- slijk gemaakt. 5400 Duit (h rs en Hongaren werden erbij gevangen genomen. 80 pks en stukken mobiele ar terie en 800 motorvoertui- In werden vernietigd of litgemaakt. Het N.O. van bngarije is door den Russi- en opmarsch naar Lucenec ans geheel bevrijd. In Birma maken troepen n het 14e Britsche leger ede vorderingen langs de est kust. De totale Japansche verlie- i op Leyte bedragen 117.000 m. (B.B.C.) WAAROM OORLOGSVKIJ WILLIGER Omdat Nederland nu deel uitmaakt van net machtig blok der geallieerde naties en de daaruit voortvloeiende ver plichtingen zonder aarzelen óp zich moet nemen. Wie kan zich als oorlogs vrijwilliger aanmelden Alle mannelijke Nederlan ders en Nederl. onderdanen (ook dienstplichtigen) van 18 —36 jaar. Wat verdien ik als oorlogs vrijwilliger De soldij bedraagt voor: sol daat 1,25 per dag; soldaat le klasse 1.50 per dag; kor poraal 1.75 per dag. Bovengenoemde bedragen worden verhoogd met 0.10 per dag voor elk vol dienst jaar. Na eerste opleiding bo vendien een toelage van 0.15 per dag. irijgt mijn gezin kostwinners vergoeding Er wordt zeer goed gezorgd voor het gezin der o.v.w. Als basis der kostwinnersvergoe ding geldt: 80 pet. van het normale inkomen. Maximum 40.65 per week. Onderoffi cieren ontvangen jaarwedde voorloopig volgens schaal 1940. Gezin ontvangt zoo noodig kostwinnersvergoeding. Offi cieren ontvangen voorloopig jaarwedde volgens schaal 1940, Hollandsche jogens laten an deren niet zorgen voor hun bevrijding, doch zorgen hier zelf voor door zich te melden als oorlogsvrijwilliger! MARGARINE. De Distributiekringen Mid delburg en Vlissingen maken bekend, dat de bonnen 156, 256, 356 en 456, voor de periode van 24 December t.m. 6 Januari, na 2 Januari geldig zijn voor 1 rantsoen Marga rine. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ieder verplicht is halt te houden, wanneer hij wordt aangeroepen door een schildwacht, en dat hij de aan wijzingen van den schildwacht op moet volgën. WATERSTANDEN TE VLISSINGEN. Dinsdag 2 Jan. hoog water 16.32 uur, 2.24 M. N.A.P. Woensdag 3 Jan. hoog water 4.45 en 17.19 uur, resp. 2.01 en 2.04 M. N.A.P. Donderdag 4 Jan. hoog wa ter 5.32 en 18.02 uur, resp. 1.87 en 1.90 M. N.A.P. (Deze en volgende opgaven zijn herleid uit vroegere getij- tafels, zoodat een geringe af wijking mogelijk blijft).

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 3