Het lot onzer monumenten De transport-situatie PREDIKBEURTEN. Zondag 31 Dec. (Oudejaar). Vlisslngen. Ev. Luth. Kerk vm. 10 uur cis. Nolte; Chr. Geref. Kerk, Kasteelstraat, vm. 9.30 en nm. 2.30 uur lees- dienst; Doopsgezinde Gemeen te nm. 2.30 uur da. M. de Boer (Luth. Kerk); Ned. Herv. Gemeente (Alhambra-bios- coop) vm. 10 uur ds. Schoch: Luth. Kerk (Walstraat) nm. 4 uur ds. Visbeek; Geref. Kerk (Jeugdgebouw) 9.30, 11 en 2.30 uur (indien de waterstand dit toelaat) ds. G. Smeenk. Middelburg. Doopsgezinde gemeente nm. 7.30 uur dr. A. H. A. Bakker; Evang. Luth. Kerk nm. 3.30 uur ds. Nolte; Vereen. Vrijz. Hervormden nm. 4 uur ds. J. H. Hanneman (Doopsgezinde Kerk); Leger des Heils (Hoogstraat 20) vm 10 en nm. 4 uur adj. G. Kooi- stra; Chr. Geref. Kerk vm. 10 en nm. °.30 uur prof. G. Wis se; Geref. Kerk (H.V.) vm. 10 uur de heer Geensen. Oost- en West-Souburg. Ned. Herv. Gemeente vm. 10 uur ds. L. C. Spijkerboer; Geref. Kerk vm. 11 uur ds. Th. H van Andel; Geref. Kerk St. Laurens, dienst voor de ge- evaeueerden van St. Laurens, '3 av. 6.30 uur, Engelsche Kerk, Simpelhuisstraat, ds. A. Koning. Maandag 1 Januari 1945. Vlisslngen. Ned. Herv. Ge meente (Alhambra-bioseoop) vm. 10 uur de heer Van Voorst Vader, hulppr.; Geref. Kerk vm. 9.30 uur ds. G. Smeenk (Jeugdgebouw); Chr. Geref. Kerk, Kasteelstraat, vm. 9.30 uur leesdienst. Middelburg. Leger des Heils (Hoogstraat 20) nm. 4 uur G. Kooistra. Oost- en West-Souburg. Ned. Herv. Gemeente vm. 10.30 uur ds. L. C. Spijkerboer; Geref. Kerk vm. 11 uur ds. Th. H*. van Andel. RAAD VAN ARBEID TE MIDDELBURG. Werkgevers aangesloten bij de Ziekenkas van den Raad van Arbeid te Middelburg ge lieven ten spoedigste- voor de bij hun in dienst zijnde arbei ders, die daarvoor in aanmer king komen, aanvraagformu lieren ter verkrijging van een kinderbijslagboekje aan te vra gen bij den Raad van Arbeid te Middelburg, bijkantoren of buitendienst-ambtenaren van dien Raad. In aanmerking komen die arbeiders die hier te lande hun woonplaats hebben en wier ge zin op 1 October 1944 meer dan twee kinderen telde bene den den leeftijd van 18 jaar. INSTALLATIE VAN DE „VIKINGS". Aan den vooravond van 1 Kerstfeest is een aantal ji gens plechtig als padvinder installeerd. Het betrof hier installatie van de zeeverki nerstroep „De Vikings", in het bijzijn van een aan genoodigden plaats had in feestelijk versierde nieu troeplokaal. Onder de aam zigen bevonden zich o.m. burgemeester van Middelbu het bestuur van de afdeeli Walcheren en de leiders v Groep I en van de Kath. v kenners. Na de installatie richtte leider van de troep, mr. A dreae, zich in een korte t< spraak tot de jongens, t aansporend om na jaren v sabotage en tegenwerking, jaren waarin juist de slecl eigenschappen naar voi kwamen, weer te toonen i zij als flinke Hollandsche j< gens, de handen uit de mi wen steken en flink voor zi< zelf kunnen zijn. In c voord tot de ouders wees spr. erop, dat de sympathie Ie medewerking van de zi der ouders onontbeerlijk is het padvinderswerk. (Eigen berieh De onrust onder de buit landsche arbeiders in Duits land neemt toe, meldt „Tribune de Genève" uit I zei. Het blad spreekt van e stige onlusten in Stuttgart omgeving. Gedurende I luchtalarm werd door de b tenlandsche arbeiders sabo ge gepleegd in de fabrieken (Anep-Anet De Stem, Breda, bespre- in een hoofdartikel van 1 1 eember, getiteld „Sterk zag", de moeilijkheden, die Regeering voor den oor had om forsch en voortvarc te werken. De volksverteg woordiging bewoog zich dien tijd te veel op het geb van het eigenlijke regeer met het gevolg dat het aarzelen en tasten werd compromis tot compromis, werd toen zelfs vaak gene om een „sterken man" ger pen; dit was echter, gez het opkomend fascisme, fevaarlijk experiment. I lad gaat verder: „Th: echter weten wij goed gene dat we „sterk gezag" ze: niet moeten verwisselen r. tyrannie, dat we een org: van controle en critiek en bèpaalde gevallen, ook initiatief, niet willen miss Het is te hopen dat we in nieuwe Nederland de moeili synthese van een sterk gei en een gezonden volksinvli zullen kunnen vinden". Hoewel het einde der oor logshandelingen voor ons ge west, verschillend zooals men weet voor de diverse onder deden, in velerlei opzicht rampspoedige gevolgen heefr gebracht, voor hetgeen wij onder monumenten plegen te verstaan was dat heel wat minder ernstig dan het begin Toen werd die monumenten stad Middelburg zeer zwaar getroffen. Belangrijke gevels als de Steenrotse, de Gouden Sonne, de Globe, de St. Joris, de Provinciale Bibliotheek gin- gen vrijwel geheel verloren het Abdijcomplex werd ten deele vernietigd, ten deele jam merlijk gehavend, terwijl ons beroemd stadhuis als een ruïne overbleef. Maar kleinigheden daargelaten, liepen de overige deelen der provincie toen toch vrij. En hoewel onze inlichtin gen nog niet geheel volledig zijn mogen wij thans met dankbaarheid constateeren, dat wij, hier en elders, voor een ramp als in 1940 zijn gespaard, al is de vrijwel geheele vernie tiging van het zoo pittoreske Sluis een droevig verlies. Omtrent Oostelyk Zeeuwse-li Vlaanderen en Zuid-Beveland is van eenigszins belangrijke schade geen bericht ingeko men. De toren der basiliek van Hulst, fraai voorbeeld van uGothischen kerkbouw, is licht beschadigd, doch overigens echjjnt Hulst er goed af te zijn gekomen, evenals het be langrijke kerkje te Klooster- eande. De voornaamste monu menten van G<>es: Maria Mag- dalenakerk, Stadhuis, Gothi- sche huis. zijn ongedeerd, even als die waardevolle kerken van Nisse, (licht beschadigd), Ba- pelle en Kruiningen. Wat ernstiger is de schade op Walcheren geweest. Te Middelburg werd de Oostkerk licht beschadigd; wij tellen dat gemakkelijk licht als wij be denken, wat een voltreffer voor de prachtige koepelkerk der 17e eeuw zou hebben be- teekend! Licht beschadigd ook in zijn versiering is ook het v.m. Militair Hospitaal, Vlaam- sche renaissance-gevel uit het begin der 17e eeuw; ernstiger bet achterstuk van die andere schuttersdoelen, het Schutters hof. Misschien ware hierdoor tot een restauratie van dit wel zeer verwaarloosde monu ment te geraken. Droevig is het lot der Synagoge, in 1704 gebouwd voor de Hoogduitsche Joden. Eerst gevioleerd door hen, die zich aanhangers eener nieuwe orde waanden, heeft een granaat het aardige kerkje verder ernstige schade toege bracht. Restauratie is geens zins onmogelijk, doch afge wacht dient te worden hoe de omstandigheden zich hier zul len ontwikkelen. Van de parti culiere monumenten in de hoofdstad valt ditmaal geluk kig niets te melden dan ruiten- schade, waarop wjj nog terug komen. Dat Westelijk Zeeuwsen Vlaanderen dooi' het oorlogsge weid zwaar is bezocht, is be kend. De ondergang van Muis werd al vermeld. Met het prachtige stadhuis ging niet alleen de kroon van het oude stadje verloren, doch ook het oudste stadhuis van ons land het dateerde van 1396. Tra gisch is ook het verlies van het carillon met den bekenden Jantje van Sluis, dat onze Mo numentenzorg met groote moeite uit handen van den overweldiger had gered. De belangrijke 13e eeuwsche kerk te Aaraenburg is beschadigd, doch niet onherstelbaar; ovet het fraaie v.m. weeshuis uit de 17e eeuw hebben wij nog geen duidelijk bericht. Dat de zoo belangrijke kerk te Baa- zand behouden bleef stemt tot dankbaarheid. Ook het aardige Ned. Herv. kerkje te JJ3cn- dijke bleef gespaard, doch het stadsbeeld, met name de Markt, moet nogal gehavend zijn. Het restauratieplan hier voor krijgt nu bijzondere be- teekenis. Tolen liep vrij; de mooie kerk zoowel als het Gothische stadhuis kregen1 geen schade Bovenstaand overzicht geeft slechts een algemeen beeld van het lot onzer monumenten in de afgeiloopen maanden. Het is echter voldoende om te doen zien, dat althans in dit opzicht Zeeland er redelijk wel is afge komen. Dr. W. S. UNGER. Gezien de heftigheid van d(en Strijd, die er werd gestreden, mag men zeggen dat in dit op zicht Vlisslngen er goed is af gekomen. Het huis van Lamp- sins van 1643 aan den Nieu- wendijk leed weder schade, maar de overige monumenten: Beeldenhuis de beelden wa ren veilig opgeborgen, Stad huis, Beursgebouw, St. Jacobs. kerk kwamen er redelijk af. De Gevangentoren leed tamelijk schade, doch deze helft der oude Westpoort zal stellig wor den gerestaureerd. Minder be vredigend echter is, naar wij vernemen, het lot van tal van die aardige kleine oude huizen tusschen Nieuwendijk en Groe- newoud, die aan het Vlissing- sche stadsbeeld zoo'n aantrek kelijke noot gaven. Dat Veere werd gespaard, nog wel in de eerste gevaren- klasse gerekend, stemt tot vreugde. Zoowel de belang rijkste monumenten: de kerk, de cisterne, het Stadhuis, de Kampveersche toren z.g. Schotsche huizen zijn be houden, en ook het algemeene stadsbeeld van het stadje bleef gespaard. Westkapelle daaren tegen werd weggevaagd en daarmee ook liet aardige stad huisje van 1784. Behouden bleef de bekende oude toren met den beroemden dijk vast punt voor den wederopbouw van dit in zeer" vele Opzichten unieke Walchersche aorp. AAN DE MIDDEL BUKGSCHE BURGERIJ. Het comité dat zich ten doel stelt namens de Middelburg sche burgerij den Geallieerden militairen een gezeliigen avond aan te bieden kan thans mededeelen, dat bedoelde avond zal plaats vinden op Woensdag 10 Januari. De medewerking van ver schillende burgers stelt ons in staat een programma te vul len. Alleen de tractatie, die wij wiilen aanbieden, biedt ons nog eenige zorg. Wij wekken de burgerij op, om ook hierin haar voldoening te uiten over onze bevrijding. Nu wij allen verblijd zijn met verschillende goede gaven zal het wel niet te veel gevergd zijn om te vragen een schepje thee voor dit goede doel af te staan. Als honderd gezinnen vijf gram schenken, zijn wij ruimschoots tevreden. Ook om financieelen steun kloppen we bij U aan. Laat een ieder zijn steentje bijdra gen om onze „bezetters" te oonen wat we hen verschul digd zijn. Alle aanbiedingen en giften aan 't redactie- of administra tie-adres van „De Vrije Zeeuw" onder het motto „Gezellige avond voor militairen". Van de Firma Altorffer ont vingen wij een smaakvol uitge- voeiden Zeeland-kalender voor 1945, bevattend een twaalftal afbeeldingen van bekende plekjes in onze provincie. De op goed papier gedrukte kalender vormt een sieraad voor den wand. Bovendien verricht de kooper bij die aan schaffing een goede daad daar een gedeelte der opbrengst be stemd is voor de achtergeble ven familieleden van onderdui kers en van hen, die nog in concentratiekampen zitten, en de| Hartelijk aanbevolen! Brandweer en Luchtbescher ming vierden Kerstfeest. Het is in Vlissingen de laat ste jaren traditie geworden, dat het brandweercorps en de luchtbeschermingsdienst een vroolijken Kerstavond vieren. Dit jaar hebben beide diensten zich broederlijk vereenigd en tot tweemaal toe een gecom bineerde Kerstfeestviering ge organiseerd. Deze bijeenkom sten werden resp. op lsten en 2den Kerstdag gehouden in een tot zaal uitgebreid vertrek van de voormalige brouwerij Op den eersten avond waren de beide commandanten aan wezig. De voorzitter van de gecombineerde vereeniging, de leer Iz. de Jonge, hield een korte toespraak ter verwelko ming van de feestgangers. De korte tijd van voorbereiding in aanmerking genomen, is er deze avonden (die wegens den spertijd tot 5 uur in den mor gen duurden!) een program ma geboden, dat er wezen mocht. Ook voor den inwen- digen mensch was goed ge zorgd: pannekoeken, bier, ap pels en andere versnaperingen werden gul aangeboden. Vier musici zorgden tusschen de voordrachten door voor ont- sparmingsmuziek. Er werden heel wat schetsen, zangnum mers en declamaties ten bes te gegeven en dat alles in een vlot tempo door eigen menschen of hun dames. De heer De Lange had voor pas sende décors gezorgd. Van wat zich op de planken afspeelde noemen wij in het bijzonder: Hawaii-idylle, Engelsche en Fransche liedjes met guitaar- muziek en „Het lied, dat mij ne moeder zong", een serieuze zangvoordracht door den 65 jarigen heer Kokelaar, hoofd van den Geneesk. Dienst van den L.B.D. Na middernacht werd er 'n stoelendans gedaan en konden danslustigen de kunst van Terpsichore beoefenen. Al met al hebben de brand weerlieden en „luchtbescher- melingen" een kostelijken Kerstavond gehad. D. M KERSTFEEST P.T.T.-KINDEREN VLISSINGEN. Op len Kerstdag werd voor de P.T.T.-kinderen een Kerst feest gehouden in een der lo kalen van het P.T.T.-gebouw, Steenenbeer, Vlissingen. Door bijdragen van het personeel daartoe in staat gesteld en door de medewerking van eeni ge firma's ter plaatse was het mogelijk een Intiem feestje te organiseeren, waaraan een 40 taf kinderen en een 60-tal ouders deelnamen. Enkele muzikale medewer kers hadden zich belangeloos hiervoor beschikbaar gesteld. Een firma had voor een aar- digen Kerstboom gezorgd, die door het personeel aardig was opgetooid, terwijl de zaal met groen en vlaggedoek versierd was. Het programma bood heel wat afwisseling. De middag had een vlot ver loop, terwijl tusschendoor aan de kinderen limonade en ver snaperingen werden uitge deeld; de ouderen werden ge- tracteerd op echte thee en bo terkoekjes. De besteller Gazan bedankte het comité bestaande uit Adr. Buijterse, directeur, J. N. de Lege, adj. commies, M. A. v. Popering, besteller, en D. J. Labruyère, besteller, namens de ouders voor het gezellige Kerstfeest. Het gemeentebestuur van Vlissingen verzoekt ons mede te deelen, dat de adviescom missie inzake de evacuatie waarvan sprake is in het ar tikel „Het woonprobleem te Vlissingen" in ons blad van 27 dezer en welke commissie mede de functie van beroeps instantie vervult inmiddels is aangevuld met de heeren W. Poppe en J. L. R. Maes, beiden vertegenwoordigers van middenstandsorganisaties. Vóórdat de Duitschers him hielen lichtten uit het thans bevrijde gebied, reden er in dat deel des lands ongeveer 3500 vrachtauto's (waarvhn 1800 in Noord-Brabant), was er een uitgebreid spoorwegnet met behoorlijk materieel en bestond er een net van waterwegen, dat een zeer belangrijk deel van het vervoer verwerkte. Toen het hen te warm onder de voeten werd, benutten zij hun laatste dagen om weg te sleepen, wat rijden kon en te vernielen wat zij achter moes ten lateii. Hun nalatenschap bedroeg:, 663 vrachtauto's (waarvan 280 in Noord-Bra bant), een, hier en daar, gron dig vernield spoorwegnet, met, voor een aantal belangrijke baanvakken, één locomotief en een stel leeggeloopen kanalen met vernielde sluizen en brug. gen. Dit was de toestand, waarin de Geallieerden ons land aan troffen, toen hun legers het ter bevrijding binnenrukten; op een oogenblik dus, dat zij evenals in.de weken daarna,, al hun rollend materieel tot de laatsten ton moesten benutten om de gigantische hoeveelhe den oorlogstuig van vèr uit het Zuiden aan te voeren naar de plaatsen waar zij den vijand aangrepen, eerst in het Noor den, daarna in het Oosten en het Westen. Beziet men de bovenstaande gegevens, dan kan men zich eenigszins een beeld vormen van den chaos, waarin het ci viele vervoer verkeerde en zich tegelijkertijd realiseeren, waar om het eenigen tijd moest du ren, voordat begonnen kon worden hierin te voorzien. El ke vrachtwagen en elke loco motief in die weken was on ontbeerlijk voor den strijd. Nu is echter langzamerhand de tijd gekomen, dat men de handen, wat het tramsport- vraagstuk betreft, wat meer heeft vrij gekregen en dat het mogelijk geworden is, de eerste voorzieningen te treffen voor transportmiddelen ter dekking van de behoeften der burger bevolking. Alvorens hier nader op in te gaan eerst enkele opmerkin gen betreffende het wezen van het vervoersprobleem zelve. Beschouwt men in de eerste plaats het transport te land (de waterwegen komen op dit oogenblik nog niet voldoende in aanmerking), dan kan men zich hiertoe eenvoudgheidshal- ve twee plaatsen voorstellen, A en B. Bö A worden de goederen samengebracht (aardappelen bieten, graan, of wat dies meer zij), hetgeen men het verzamelend transport zou kunnen noemen. Van A gaan daarna, vroe ger in hoofdzaak per trein of schip, de goederen gezamenlijk naar B en vandaar uit worden ztj weer in alle richtingen verspreid (naar die grossiers, de fabrikanten en de winke ls) het distribueerende transport. Rondom beide plaat sen treft men dus een fijn ver takt vervoersnet aan, voor op zich zelf betrekkelijk kleine hoeveelheden doch met ontel baar vele uiuoopers. Tusschen de beide plaatsen in loopt het zware lange-afstands verkeer voor de groote hoeveelheden: het massa-transport. Zooals uit het bovenstaande kan worden opgemaakt, leed het verzamelend- en distribu- eerend transport na den af tocht van den vijand in hoofd zaak aan een schromelijk te kort aan vrachtauto's en het massa-transport was lamge legd, door het ontbreken van verbindingen per spoor en te water. Op welke wijze men thans begonnen is hierin te voorzien, moge in het volgenidie kort wor den uiteengezet. Voor de voorziening in het massa-vervoer zijn Engelsche en Fransche autocolonnes ter beschikking gesteld, terwjjl bovendien het Militair Gezag 110 wagens, welke bestemd waren voor eigen dienst, hier. aan toevoegde. Ook een' klein aantal buitgemaakte Duitsche wagens werden hierbij inge schakeld. Sinds den laatsten tijd is op deze wijze voor het massa-vervoer rond 1500 ton laad-capaeiteit beschikbaar. Het doel is evenwel deze capa citeit op te voeren tot 2600 ton, waartoe in Engeland 360 wa gens z(jn aangevraagd met een draagvermogen per wagen van 3 ton en die bemand zullen worden met in Nederland aan getroffen en gemilitariseerde chauffeurs. 120 van deze wa gens zijn reeds gearriveerd. Deze colonnes vervangen dus de spoor- en waterwegen en staan onder commando van den Commandant van het Royal Army Service Corps (C.R.A.S.C.) van het Britsche leger. Het verzamelend- en distri- bueerend vervoer moet ver zorgd worden door de restee- rende eigen vervoersmiddelen, hetgeen, vooral ook gezien het feit, dat paardentractie practisch is uitgeschakeld om. dat de paarden dringend noo- dig zijn op het land, bijzonder overleg vereischt. Voor dït laatste zijn ingeschakeld de Rijks Verkeers Inspectie en de Auto-Bevrachtings-Dienst (A. B.D.), die centraal en met vol ledige bevoegdheden de ver- voersopdrachten verdeelt over de verschillende transporton dernemingen, zoodat op deze wijze alle beschikbare laad ruimte ten volle wordt benut, zoowel op de heen- als op de retourritten. Om 't geheel sluitend te ma ken, was nog noodig 'n instan tie die boide vervoersgroe)*.a het massavervoer eenerz-jUj en het verzamelend- en d.sur,- bueerend vervoer anderzijds op elkaar afstemt; daartoe is eenigen tijd gelealen door den Chef Militair Gezag ingesteld het Centraal Transport Bu reau (C.T.B.), hetgeen tot taak heeft alle spoor-, weg- en wa tervervoer te coördineeren en te dirigeeren. C.R.A.S.C. en A.B-D. werken zoodoende ten nauwste samen, door middel van het C.T.B. De bovengenoemde cijfers hebben betrekking op de transport-middelen, die ver eischt zijn om de allereer ste behoeften van dit oogen blik te dekken. Dit beteekent dus, dat, zelfs wanneer dit plan is uitgevoerd, er natuurlijk nog niet een transportsysteem ont staan is, dat aan alle behoeften voor een volledige en even wichtige voorziening tegemoet komt. Dit is de eerste stap in de goede richting; het ligt in de bedoeling om op. de benoo- digdheden die daarna aan de orde zijn, binnenkort terug te komen. (Commentaar-Mil. Geaag). ROODE KRUIS- CORRESPONDENTIE. Op last van den staf Mili tair gezag, Sectie XII, zijn! enkele wijzigingen aange- bracht in het verzenden van Roode Kruis-post. Correspondentie met het bui. I tenland, hieronder valt ook hetl nog door Duitschland bezette I deel van Nederland, moet ge-I schieden op de Roode Kruis-1 formulieren model 61. Per maand mogen niet meerl formulieren verstrekt worden I dan 1 voor iederen aanvrager. Ieder, die met familie in hetl buitenland wil correspondee-1 ren, wordt verzocht naam enl adres mondeling of schriftelijkI op te geven op het Kringbu-r reau van 't Ned. Roode Kruis,! Schuttershof, Middelburg. Ul krjjgt dan iedere maand een| formulier toegezonden. Deze regeling geldt voorl Walcheren, Noord-Beveland ec| Zuid-Bevel and. VLISSINGEN IN 1944. (Vervolg van pag. 1). artsen en ambtenaren-in- functie werden meegesleept om te .spitten". Menigeen wist toen nóg den dans te ont springen. Tot over muren en daken zetten de Moffen de weigerachtige Vlissingers na. En dan de vrouwen! Ze zon den tijdens het sleepen van i oom takken spotliederen op liet Suaogaat, ze vlogen de Duitsche^ officieren aan, ze verzetten zich in één woord prachtig. Met de Vlissirigsche vrouwen konden de Moffen niets beginnen. „Eén vrouw is duizend mannen te er; rong Vondel immers ree< Wel zeer hardgrondig moet de verzuchting geweest zijn, die de Duitsche officier uitte, toen hij na een paar dagen de vrouwen weer liet gaan. „Gott iel Dank, dass wir die Weiber :js sind", heeft de kerel ge legd. Het personeel van „de fa- biek" liet ook niet met Zich pelen. Daar de Kon. Mij. „De 'chelde" genoodzaakt was, de Puitsche oorlogvoering te penen, wenden werklieden en pnployé's vrijgesteld van spit ten e.d. Maar toen het Augus- |tis werd, wilden de Moffen ce fabrieksvacantie intrekken. Ook ditmaal rekenden zij bui- an den waard, of liever den koDpigen Vlissingschen aard. lEen korte staking en passief verzet maakten den Duit- Jiriiers duidelijk, dat de man. Iaën van „De Schelde" nemen (waar zij recht op hebben. DE BEVRIJDING NADERT. Groote gebeurtenissen wer- peu hun schaduwen vooruit. Yuor Vlissingen beteekenden deze schaduwen afwisselend iioop en bange vrees. Sinds 5 ■September, bekend als „Dolle j i 3dag", zijn de bewogenhe- I om in deze stad niet meer van te lucht geweest. Inderdaad, f bit van de lucht, want aan Kirlogsgeweld uit de wolken keeft de Scheldestad haar por- 1 tic gehad. i Ofschoon men de grootste bewondering kan hebben voor vaak feiilooze wijze, waar. op de Geallieerde bommenwer- f pers de Duitsche doelen in en l om Vlissingen troffen, bleek I ook de bevolking haar tol aan [deze noodzakelijke operaties IU' moeten betalen. Bij dit jaaroverzicht past het ons, eerbiedig te gedenken, dat I ten tallen medeburgers de be- Ivrijding van de stad met hun leven moesten bekoopen. Voor I de nabestaanden bljjft dit een I schrijnende plek in de herin- W' jach Deze een scha hav werd eerst nu kens gen, bon soo gend D De hoo Lu' ba de bard 1 No I nering aan 's vrjands neder laag en aftocht. Daarenboven I zijn honderden stadgenooten I geruïneerd of ten minste ern- Istig gedupeerd door vernie- fling van hun bezit. Laten wij |d" niet vergeten en elkanders f-'U n dragen. Op den bewusten Septem- Iter-Dinsdag verbraken da Duitschers moedwillig alle Verbindingen met de overige deelen des lands: telefoon- en lelex-centrales te Goes, als- ïiede de raüio-distributie-cen- •rales werden met handgrana- en onbruikbaar gemaakt Zij meenden, dat de Geallieerden TVeds op Zeeland aanrukten. Zondag 17 September deden pUO zware Amerikaansche tommenwerpers aanvallen op Lusche geschutsopstellingen. olaas lieten daarbij 23 Vlis- gi'ïers en 45 inwoners van B sgekerke het leven. 200 Btitsche bommenwerpers Werpen 7 October den Nolle- k en den zeedijk bn Ritthem Het N.W. deel van de Itad begon onder water te poopen. Binnen 10 dagen ston den geheel Tuindorp, 't Villa park en de omgeving van den aoudekerkscheweg blank. 21 («ober volgde een hevig pmbardement op artiUerie- |ellingen_ bij Vlissingen, een anval, die twee dagen later jord herhaald. Den dag te- Sar,11. „was Tuindorp geheel u.ruimd wegens den hoogen Faterstand. Het water is er pet meer weg geweest. Op 23 De Duitrch gemee. heer keerde singen wettige Naast is er in heel w* Hiermee werf, jecten maar bo derneme gen. W- den, die ïooien, 'aten we Vlissi nge meerder hun sch- taak, die stad nog de zeker zoo goed land, zal ooei; waren de sluizen ook nen SCH De D' burg m nen, personen kunnen 1 Zij wie nen met moeten den me schoenen van het Firma v~ op Dinsd schen 9 Zij nen met Woensda 9—12 en Verzocht een

de Vrije Zeeuw | 1944 | | pagina 2